Česká zbrojovka začala vyrábět v Polsku

CZ 75
Foto: CZ 75; ilustrační foto / Česká zbrojovka

Polská zbrojovka Fabryka Broni z města Radom začala vyrábět díly pro zbraně České zbrojovky. Spolupráce s polskou stranou má dva cíle – posílit výrobní kapacity České zbrojovky a proniknout na lukrativní polský trh s ručními palnými zbraněmi. Informaci o spolupráci přinesl internetový magazín E15.

První informace o možné spolupráci mezi českým a polským výrobcem zbraní se objevila již v roce 2011 na vojenské výstavě IDET 2011. Na výstavě podepsali čelní představitelé obou firem dohodu o spolupráci.

"Dlouhodobě vnímáme potenciál na polském trhu v oblasti ručních palných zbraní, ať už v oblasti pistolí, útočných pušek nebo samopalů," uvedl tehd y generální ředitele České zbrojovky Lubomír  Kovařík.

Tři roky trvalo dotažení spolupráce do konkrétní podoby. Obě strany především řešily, jaké výrobní kapacity Fabryka Broni (celým jménem Fabryka Broni "Łucznik" - Radom) vyhradí pro potřeby České zbrojovky.

"Jednáme na téma výroby předem definovaných dílů. V současné době je to o jednání techniků obou stran," uvedl v roce 2013 Kovařík. Podle dohody bude Fabryka Broni vyrábět pro Českou zbrojovku především hlavně pro pistole.

Fabryka Broni patří do státem ovládané skupiny Polski Holding Obronny, který sdružuje nejvýznamnější polské zbrojní firmy. V celé skupině pracuje 10 000 lidí, jen ve Fabrice Broni pak 400 zaměstnanců.

Česká zbrojovka však nesleduje spolupráci jen posílení výrobních kapacit. Zájem je také podílet se na modernizaci polské armády. Právě spolupráce s polskou firmou má „obměkčit“ polskou vládu, která jinak tvrdě hájí zájmy domácích zbrojních podniků.

Polský trh si domácí zbrojovky tvrdě chrání proti zahraniční konkurenci. Jedním z mála způsobů, jak se dá na tento trh proniknout, je přemístit do Polska část výroby. Domnívám se, že to byl hlavní důvod pro to, proč Česká zbrojovka začala v Lucznik Radom vyrábět některé díly,“ říká Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky.

Pol ský vojenský průmysl dokončil vývoj útočné pušky MSBS. Šance, že uvidíme CZ 805 BREN v rukou polských vojáků je tak mizivá.

Na polském trh však ch ybí výrobci nabízející v dostatečné kvalitě a množství pistole nebo samopaly. Pro pistole a samopaly České zbrojovky je tak polské hřiště otevřené.

Polská armáda navíc plánuje rozsáhlou modernizaci svých ručních palných zbraní. „Polská armáda je několikanásobně větší než česká. A totéž platí i o tamním trhu. Bumar (předchůdce firmy Polski Holding Obronny – pozn. redakce) je dnes v oblasti armádní techniky po nás zřejmě tím nejvýznamnějším zahraničním partnerem,“ řekl v roce 2011 Daniel Struž, ředitel speciálních projektů České zbrojovky.

Česká zbrojovka se také  nemusí obávat, že polská armáda přestane zbrojit nebo dojde k osekání polského armádního rozpočtu. Poláci si totiž přímo do zákona napsali, že každý rok budou na obranné výdaje posílat dvě procenta HDP.

Zdroj: E15

Nahlásit chybu v článku


Související články

Strakoničtí vojáci se připravují na bojové střelby v Polsku

„Alfa, cíl 120, 50 zachytit. Alfa, cíl zničit, samostatně jednou.“ Podobné povely směřující z ...

Polské obrněné vozidlo PL-01

Polský vojenský průmysl rozvíjí koncept velmi zajímavé obrněné pásové platformy. Koncept se má stát ...

Polsko požaduje 10 000 vojáků NATO na svém území

Na současnou ukrajinskou krizi reagují státy různým způsobem. Nejaktivněji vystupuje jednoznačně ...

Polsko posiluje ochranu pobřeží

Polské ministerstvo obrany nakoupí druhý raketový systém vyzbrojený střelami Kongsberg NSM (Naval ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  18:35 12.09.2019

  Túto správu o expanzii do USA ste už zachytili? https://ekonomika.sme.sk/c/222...

  Túto správu o expanzii do USA ste už zachytili? https://ekonomika.sme.sk/c/222...

 • jendach
  17:12 01.05.2014

  Někde na internetu jsem četl, že závěr budoucí nové armádní pistole pro Polsko je nápadně podobný naší Dutyně. Možná to je ten důvod spolupráce ...

  Někde na internetu jsem četl, že závěr budoucí nové armádní pistole pro Polsko je nápadně podobný naší Dutyně. Možná to je ten důvod spolupráce ...

 • Zbrojir
  22:29 29.04.2014

  Poláci by se měli mít velmi na pozoru. CZUB své zájmy obvykle prosazuje krajně problematickými praktikami, byť v ČR jí média vytváří spíše obraz "ubližované holubice". Může proto ...Zobrazit celý příspěvek

  Poláci by se měli mít velmi na pozoru. CZUB své zájmy obvykle prosazuje krajně problematickými praktikami, byť v ČR jí média vytváří spíše obraz "ubližované holubice". Může proto zásadně a velmi negativně narušit regulérnost procesů na tamním trhu se "speciální technikou" i objektivitu akvizičních procesů.

  Polský stát může být časem, stejně jako ten český, opakovaně vydírám nezaměstnaností a ozbrojené složky státu se tak v podstatě stanou zajatcem zájmů jedné soukromé společnosti.

  Např. v ČR nevím o jediné větší zakázce, tj. cca 1000 zbraní a více, kterou by CZUB získala na základě skutečně korektně zadaného a regulérně vedeného výběrového řízení (pokud někdo o takovém ví, nechť se s námi podělí). O míře nesvéprávnosti českých státních institucí mj. svědčí stav, kdy tyto problémy dodávek vadných zbraní z CZUB usilovně zakrývají, či nedostatky a vady bagatelizují. Na MO ČR jsou dokonce požadavky jednotek na zahraniční výzbroj, jejíž ekvivalent se v tuzemsku nevyrábí, odmítány s argumentací, že se musí podpořit domácí průmysl, nechť si tedy vyberou něco z programu CZUB...

  Pokud si polský stát udrží patřičný odstup, pak je jistě příchod každého velkého výrobce přínosem pro nezbytné konkurenční prostředí na trhu. Problémem CZUB je fakt, že tato nedisponuje nejmodernějšími technologiemi, resp. potýká se s celou řadou v jiných zbrojovkách již dávno zvládnutých problémů, ani skutečně efektivními konstrukcemi s potřebným citem pro zbraň. Mj. i nejslavnější produkty CZUB nebyly dílem organických konstruktérů.Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  11:31 29.04.2014

  Tahle spolupráce vypadá oboustranně výhodně a politicky přijatelně. Takže jen tak dál.
  Mimochodem mám informaci že Zbrojovka v Brodě zřizuje výrobní závod na Slovensku.

  Tahle spolupráce vypadá oboustranně výhodně a politicky přijatelně. Takže jen tak dál.
  Mimochodem mám informaci že Zbrojovka v Brodě zřizuje výrobní závod na Slovensku.

 • Pandur.cz
  20:16 28.04.2014

  Zbrojovka nezbrojovka, Polákům tiše závidím... :(

  Zbrojovka nezbrojovka, Polákům tiše závidím... :(

Načítám diskuzi...