Český bitevník F/A-259 pro americký projekt OA/X

Vizualizace F/A-259 / Aero Vodochody

Česká firma Aero Vodochody představila na probíhající letecké výstavě Farnborough International Air Show projekt lehkého bojového letounu F/A-259 Striker. Stroj vychází z bitevního letadla L-159 ALCA a je nabízen především pro americký program OA-X (Observation/Attack-X). Zároveň Aero Vodochody uzavřelo zakázky na dodávky L-39NG do USA a Portugalska.

F/A-259 Striker

Americké letectvo plánuje nakoupit 350 lehkých bitevních a průzkumných letadel, a to i přes nedávnou nehodu turbovrtulového letounu A-29 Super Tucano, při které zemřel americký pilot. Po nehodě letectvo předčasně ukončilo demonstrační letecké testování turbovrtulových letounů A-29 a AT-6B Wolverine. Letecké testy měly pomoci letectvu určit přesné požadavky na budoucí stroje OA-X.

 

 

Hlavními požadavky na OA-X jsou především nízké pořizovací a provozní náklady. Cílem je nasazovat letadla OA-X v oblastech bez přítomnosti protivzdušné obrany (PVO) a umožnit pilotům výkonných proudových letadel (zejména F-35 Lightning II) soustředit se na výcvik boje proti vyspělému protivníkovi. Letouny OA-X mohou být například dobře využity v očekávaných rozsáhlých bojích v městské zástavbě.
 

Očekává se, že letectvo vyzve průmysl k předložení nabídek pro program OA-X do konce letošního roku.

 

Aero Vodochody a izraelská IAI (Israel Aerospace Industries) Američanům pro OA-X nabízejí podzvukový stroj F/A-259, což je hloubkově modernizovaná L-159 ALCA. Podle magazínu Flight Global F/A-259 poprvé vzlétne v roce 2020.
 

Výhodou českého letounu (z hlediska podpory ze strany amerického průmyslu) je skutečnost, že je poháněn americkým proudovým motorem Honeywell F124-GA-100. Giuseppe Giordo, italský šéf Aero Vodochody, uvedl, že bojově testovaná L-159 nabízí pro program OA-X „při nízkém riziku cenově nejvýhodnější řešení.“ Podle italského šéfa se navíc s americkou firmou Honeywell vedou rozhovory „na nejvyšší úrovni“ o vývoji vylepšeného motoru F124 pro F/A-259. Navíc pokud dojde k nákupu F/A-259, v USA vznikne výrobní linka.
 

„Je poněkud podivné a ne příliš bezpečné [pro americké piloty - pozn. red.] přesedat z proudového do turbovrtulového letadla, takže nabízíme řešení s proudovým letadlem, díky kterému budou moci piloti pracovat bezpečněji,“ vyjadřuje se Giordo skepticky k nákup turbovrtulových letadel. „Věříme, že piloti USA potřebují nejlepší prostředky pro blízkou leteckou podporu. Tohle není vývojové letadlo. Je operačně nasazeno v reálném bojovém prostředí a umí se zhostit mnoha rolí.“

 

Hlavním vnějším rozpoznávacím znakem F/A-259 je použití tzv. „mokrého“ křídla, tedy křídla se zabudovanými palivovými nádržemi. Použití mokrého křídla zvedlo dolet F/A-259 a umožnilo pod křídla přidat další závěsníky pro zbraně. Bližší údaje o letounu nejsou známy, ale avionika, senzory a zbraňové systémy jsou izraelské výroby (IAI, ELTA Systems). 

 

Podle IHS Janes je kokpit F/A-259 uzpůsoben pro použití brýlí pro noční vidění, pilot má k dispozici dva velké barevné displeje (s taktickou pohyblivou mapou), datalink nebo radiolokátor se syntetickou aperturou (SAR) s indikátorem pozemních pohyblivých cílů (GMTI). Na přání lze F/A-259 vybavit systémem pro pilotní helmy s průhledovým displejem, radiolokátorem s aktivním elektronickým snímáním (AESA), nástavcem pro tankování ve vzduchu a satelitní komunikací.
 

Letoun dokáže nést řízené i neřízené pumy, řízené a neřízené rakety vzduch-země a také střely vzduch-vzduch krátkého dosahu. Pod křídla lze podvěsit kontejner s dvojicí českých 20mm kanónů Plamen a také zaměřovací a průzkumná pouzdra. Maximální rychlost je  Mach 0,82, rychlost stoupání 3170 metrů za minutu a dostup 13 106 metrů.

 

Je třeba připomenout, že letouny Alca již ve Spojených státech létají, a to u společnosti Draken International. V současné době Draken operuje s flotilou svých L-159 na základně Kingsley Field (Oregon), kde Alcy hrají letouny protivníka a pomáhají cvičit piloty stíhaček F-15 ze 173. stíhacího křídla (173rd Fighter Wing).

 

„Je rozhodně menší než F-15, které vidíte každý běžný den létat, ale přesto nám poskytne dobrou realistickou replikaci a kvalitní výcvik,“ říká o L-159 kapitán Chris DuBois, instruktor a pilot 173. stíhacího křídla. Letecký výcvik pilotů F-15 proti L-159 začne v roce 2019.
 

L-39NG

Zároveň se Aeru Vodochody podařilo prorazit s novým cvičným letounem L-39NG (L-39 Next Generation). Na letecké výstavě Farnborough byla podpisem stvrzena dodávka 12 L-39NG pro americkou firmu RSW Aviation (včetně modernizace šesti L-39 na verzi L-39CW) a pro portugalskou SkyTech deset L-39NG (včetně opce na šest dalších L-39NG).

 

Již dříve se Aeru podařilo prodat čtyři L-39NG (pro vedení boje vzduch-země) do Senegalu. Aero plánuje v roce 2020 dodat šest L-39NG a od roku 2023 vyrábět až 20 L-39NG ročně. Již dříve Giordo uvedl, že ambicí firmy je v příštích deseti letech prodat 150 letadel, což je podle něj přibližně asi deset procent světového trhu s cvičnými letadly bez USA a Ruska. Cena L-39NG má být do 10 milionů dolarů.

 

„Jsme hrdí na to, že v návaznosti na podpis kontraktu se Senegalem, jsme podepsali další závaznou dohodu, jež nám navyšuje počet objednávek na 38 letounů  [32 L-39NG a šest L-39CW - pozn. red.]  k dodání mezi lety 2020 až 2022 a přichází od mezinárodního zákazníka. Dohoda se SkyTechem pro nás představuje strategické partnerství a start nové éry proudového výcviku v době, kdy mají všechny vzdušné síly urgentní potřebu výcviku při nízkých nákladech, a současně zvýšených požadavcích na čas a kapacitu,“ uvedl Giordo.

 

Roll-out prvního L-39NG se očekává první říjnový týden letošního roku a s leteckými testy se začne v listopadu. Senegal jako první zákazník dostane L-39NG v roce 2020.
 

Je zajímavé, že Spojené státy jsou již nyní domovem více než 300 strojů L-39 s licencemi pro civilní účely, a to v celé řadě různých konfigurací.

 

Zdroj: Aviation Week

Nahlásit chybu v článku


Související články

Aero zahájilo výrobu prvních letounů L-39NG

V uplynulých týdnech se v Aeru Vodochody naplno rozjela výroba nových dílů na letoun L-39NG, novou ...

Aero Vodochody po 20 letech prodává nové letouny do zahraničí

Prezident republiky Senegal Macky Sall oznámil během oslav Dne nezávislosti, připadajícího na 4. ...

Aero nabízí L-159 a L-39NG americkému letectvu

Největší český letecký výrobce s dlouholetými mezinárodními zkušenostmi v dodávkách vojenských ...

Klíčové modernizační projekty Armády ČR

Náčelník Generální štábu (GŠ) generálporučík Aleš Opata představil ambiciózní program modernizace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • logik
  15:04 10.08.2018

  jirosi: To třeba i jo, ale to si stěžujte u AČR, že objednala, co objednala - a že plnotučný spárky chtěla až teď.... Aero mělo omezený možnosti, bez "spolupráce" AČR nemělo na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: To třeba i jo, ale to si stěžujte u AČR, že objednala, co objednala - a že plnotučný spárky chtěla až teď.... Aero mělo omezený možnosti, bez "spolupráce" AČR nemělo na vývoj dost peněz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  14:52 10.08.2018

  Koncept T2, vypadá jako něco jak měla "Alca" vypadat od začátku. Aby měla na trhu alespoň šanci.
  Dvoumístná cvičná, s možností v mezi čase trénovat bojové operace.

  Koncept T2, vypadá jako něco jak měla "Alca" vypadat od začátku. Aby měla na trhu alespoň šanci.
  Dvoumístná cvičná, s možností v mezi čase trénovat bojové operace.

 • Luky
  00:51 26.07.2018

  K té optice Mavericku - vzpomínám si, že jsmem někde dříve četl, jak si piloti A-10 rádi nechávali na podvěsu jeden IČ Maverick a ten pak používali jako střelecký kontejner pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K té optice Mavericku - vzpomínám si, že jsmem někde dříve četl, jak si piloti A-10 rádi nechávali na podvěsu jeden IČ Maverick a ten pak používali jako střelecký kontejner pro palbu kanonem
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:50 25.07.2018

  Proxy: takovédle letadlo má pro radar dosti jiný zorný úhel, než klasické. Pro výcvik, kte kterému budou lehké bitevníky vždy mimo jiné sloužit, to IMHO příliš vhodné není. To mi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Proxy: takovédle letadlo má pro radar dosti jiný zorný úhel, než klasické. Pro výcvik, kte kterému budou lehké bitevníky vždy mimo jiné sloužit, to IMHO příliš vhodné není. To mi přijde plnotučné řešení alá Alca lepší - i tam přeci jde případně někde radar neosadit (viz např. verze T1).
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  19:19 25.07.2018

  Co se týče radaru, celkem se mi líbil Textron AirLand Scorpion a jeho pumovnice, ale kazí to pak radar a senzory, které se tam dají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče radaru, celkem se mi líbil Textron AirLand Scorpion a jeho pumovnice, ale kazí to pak radar a senzory, které se tam dají napasovat:

  https://thaimilitaryandasianre...
  https://thaimilitaryandasianre...
  https://breakingdefense.com/wp...

  Takový zvláštní kompromis. Vzhledem k účelu, ceně a materiálům zhoršený radarový a aerodynamický profil asi stojí za možnost konfigurace, kde na jedno letadlo se senzory připadá několik s více munice?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  18:48 25.07.2018

  Přelétnul jsem v rychlosti dvě poslední stránky a k té "nedostatečnosti" Alcy bych poznamenal, že radar je její zásadní senzor. Má integrované AGM-65 a ty mají vlastní optiku - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přelétnul jsem v rychlosti dvě poslední stránky a k té "nedostatečnosti" Alcy bych poznamenal, že radar je její zásadní senzor. Má integrované AGM-65 a ty mají vlastní optiku - čili on si širokopásmově na radaru vyhledá cíl nebo skupinu cílů, hlavice Mavericku se tam koukne a pilot provede jemné dohledání/výběr cíle.

  @Flader
  Tak ona Alča má kromě radaru a více závěsníků taky motor 28kN vs 16,9kN Albíka. To je celkem slušný rozdíl v tahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:02 25.07.2018

  Aby to nakoniec nedopadlo tak, že než sa dostane skutočná F/A 259 do vzduchu, tak budú mať svoj ľahký bitevník hototový aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aby to nakoniec nedopadlo tak, že než sa dostane skutočná F/A 259 do vzduchu, tak budú mať svoj ľahký bitevník hototový aj Turci:

  https://defence-blog.com/aviat...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:16 25.07.2018

  logik: asi jsem to napsal nešikovně. Su-39 nepřekročil stádium prototypu, takže i ten podvěšovaný radar zůstal v "úvahách". By´t byl testován.
  Tryskac: málem bych zapomněl, že v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: asi jsem to napsal nešikovně. Su-39 nepřekročil stádium prototypu, takže i ten podvěšovaný radar zůstal v "úvahách". By´t byl testován.
  Tryskac: málem bych zapomněl, že v rámci modernizace ruských Su-25 se zvyžovala verze "SM", která měla obdržet radiolokátor Kopyo 25. Ale v rámci snižování ceny jen nakonec modernizace neobdržela.
  Z dalších podzvuků má radar Hawk 200 (AN/APG-66) a AMX (EL/M 2001)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:05 25.07.2018

  skelet: Su-25TM měla radar v kontejneru i realizovanej, takže předpokládám, že s ním umí i Su-39, Z deklarovaný výzbroje je to v podstatě jistý (do čumáku mu ho co vím nedali).

  skelet: Su-25TM měla radar v kontejneru i realizovanej, takže předpokládám, že s ním umí i Su-39, Z deklarovaný výzbroje je to v podstatě jistý (do čumáku mu ho co vím nedali).

 • RiMr71
  11:56 25.07.2018

  Tryskac: "Holt, realne bojove skusenosti z nasadenia voci Albancom a koalicii NATO."

  ...mankote, no to mě zajímá JAKÉ bojové zkušenosti proti NATO může Orao zúročit?

  Tryskac: "Holt, realne bojove skusenosti z nasadenia voci Albancom a koalicii NATO."

  ...mankote, no to mě zajímá JAKÉ bojové zkušenosti proti NATO může Orao zúročit?

 • skelet
  11:15 25.07.2018

  logik: o radiolokátoru v kontejneru uvažovali svého času Poláci v souvislosti s modernizací svých Su-22 (myslím, že spekulovali o Elta EL/M 2032), a také Rusové u Su-39 (kinžál)

  logik: o radiolokátoru v kontejneru uvažovali svého času Poláci v souvislosti s modernizací svých Su-22 (myslím, že spekulovali o Elta EL/M 2032), a také Rusové u Su-39 (kinžál)

 • asdf
  07:15 25.07.2018

  Jirosi > Tak potom podla tvojej logiky su aj na vrtulnikoch zbytocne AA strely.
  Vies o vyuziti AA striel na vrtulnikoch v boji ?

  Jirosi > Tak potom podla tvojej logiky su aj na vrtulnikoch zbytocne AA strely.
  Vies o vyuziti AA striel na vrtulnikoch v boji ?

 • Jirosi
  05:36 25.07.2018

  asdf: Držet hotovost a efektivně být nasazen v boji v dané činnosti jsou dvě různé věci.

  Ta druhá se ještě nestala. Ne, protože by to ty letadla dělat nemohli. Ale protože nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Držet hotovost a efektivně být nasazen v boji v dané činnosti jsou dvě různé věci.

  Ta druhá se ještě nestala. Ne, protože by to ty letadla dělat nemohli. Ale protože nikdo nemá dost "pomalu letících cílů" na to, aby je tahle vyhazoval.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:18 24.07.2018

  jirosi: Šlo by Ti opět vyvrátit každou druhou větu, cos napsal, ale je to zbytečné - kdybys byl schopen uznat omyl, udělal bys to dávno. Když místo toho dál trváš na svejch lžích a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: Šlo by Ti opět vyvrátit každou druhou větu, cos napsal, ale je to zbytečné - kdybys byl schopen uznat omyl, udělal bys to dávno. Když místo toho dál trváš na svejch lžích a omylech, žes udělal analýzu burzovních dat a z nich zjistil zisk na jednom vyrobeném bitevníku, tak se omlouvám, ale už nebudu reagovat. Nemá to smysl.

  Omlouvám se ostatním, že jsem se zas nechal chytit do nesmyslné diskuse.

  tryskac: For je právě v tom, že integrace střeleckého kontejneru není 1/0: dobrá nebo špatná. Externí a interní pod maj své výhody a nevýhody (včetně ceny za integraci, která letadlo zdraží.... a která je u interního podstatně dražší a musíš ji udělat u každé verze). A prostě se ukazuje, že integrace zaměřovacích podů nemá dost výhod, co by přebila nevýhody.

  Když to srovnáváš s radarem, tak tam je jedena podstatnej rozdíl: radar v externích podech se nevyrábí. Takže u radaru stojí stejně integrace jako výroba externího podu.
  A co se týče ušetření hmotnosti - integrovaný pod a jeho čidla také něco váží, externí pod vůbec nemusí bejt těžší - interní zástavba v stísněném prostoru letounu může mít paradoxně klidně i větší váhu, protože sice odpadne aerodynamickej kryt, ale musíš ty "senzory" a jejich elektroniku zabudovat tak, aby byla servisovatelná....

  On to pravděpodobně není blbej nápad. Jen bude zbytečně drahej. Koupit hotovej pod a zavěsit ho pod drak vyjde podstatně levněji a tebou vyjmenované nevýhody to prostě nevyváží. Obzvlášť u zbrojních programů se pravidelně ukazuje, že nejlepší výrobek není hypersuperduper to nejlepší co se dá vyrobit. Dokonce i americké ozbrojené síly hledají zpravidla sweetspot cena/výkon. Natož očekávatelní zájemci o 259.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:42 24.07.2018

  Asdf: a RAF pouzivala Hawk T.Mk.1A. Luftwaffe Alpha jet B etc.
  Tryskac: o tom se nikdo nepre. U L-159 a Hawk 200 byl jako hlavni zdroj informaci zvolen radar. Ze by je to nejak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asdf: a RAF pouzivala Hawk T.Mk.1A. Luftwaffe Alpha jet B etc.
  Tryskac: o tom se nikdo nepre. U L-159 a Hawk 200 byl jako hlavni zdroj informaci zvolen radar. Ze by je to nejak omezovalo? Spise naopak.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  22:25 24.07.2018

  jirosi > nejeke info o nasadeni L-39ZA v ostrych hotovostiach. Okrem Mig-21, 23 tam boli nasadene aj L-39ZA. Prave koli pomalym cielom. Takze tie protiletecte rakety nemali len na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi > nejeke info o nasadeni L-39ZA v ostrych hotovostiach. Okrem Mig-21, 23 tam boli nasadene aj L-39ZA. Prave koli pomalym cielom. Takze tie protiletecte rakety nemali len na ukazku.

  https://www.modelforum.cz/view...

  spomienky letovoda. Tam spomina aj ake typy kde drzali hotovosti
  http://www.vrtulnik.cz/mil/men...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:23 24.07.2018

  D.i.p:"Pletete si marži se ziskem. Nemáte fundamentální znalosti ekonomiky."

  Jednou mi vyčteš, že počítám všechno. Podruhé mi vyčteš, že počítám něco.... Jako vážně? Celou dobu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p:"Pletete si marži se ziskem. Nemáte fundamentální znalosti ekonomiky."

  Jednou mi vyčteš, že počítám všechno. Podruhé mi vyčteš, že počítám něco.... Jako vážně? Celou dobu používám slovo zisk, stejně. Jen vám se to nehodí do krámu.

  Logic: "těch pár výrobců lehkých bitevníků co existuje mají všichni zisk deset procent"

  Už si někdy viděla statistiku, kde výsledkem sebraných dat bylo 10%, a data bylo 10%,10%, 10%, 10%, atd. Važně buď čti a věnuj se diskuzi, nebo nepiš.

  "Že je zisk ze všech letadel stejnej. Stejnej, tedy cizím slovem fixní"
  Fixní =/= se průměrný. Opět, máš problém se synomymi.
  Psal sem o optimistickém zisku z letadla při naplnění linky. Tedy nepsal sem o Fixním. Tento zisky se může měnit na základě naplnění linky. Stejně tak může být vyšší. Nikde sem netvrdil, že nemůže. Jen sem naznačoval o jak velkou investici se s pohledu Aera jedná... Ale to pochopit si žádá zapojení logického uvažovaní....

  Už si si konečně sehnal fakta, nebo si přečetl vyjádření Aera? Nebo se to stále nehodí do krámu tvých vyjádření?
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  22:07 24.07.2018

  tieto polemiky, ale nic to nestoji, tak preco nie. Podvesov ma ALCA dost tak to nie je problem. Suhlas - ale aj opacny pohlad. Mam integrovany strelecky system - nemusim niest ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tieto polemiky, ale nic to nestoji, tak preco nie. Podvesov ma ALCA dost tak to nie je problem. Suhlas - ale aj opacny pohlad. Mam integrovany strelecky system - nemusim niest podves, usetrim hmotnost, udrzim aerodynamicku cistotu, znizim RCS (aj ked to nie je lietadlo kategorie stealth). Strelecky kontajner je drahy - nemusia ho niest vsetky lietadla. Drahsi ako radar? A inak s tym radarom - ked sa leti v rezime radioveho kludu (ved VERA a jej podobne systemy) dokazu detekovat uz radio-vyskomer, nieto svietiaci radar...
  Svet nie je digitalny, ze plati 0 alebo 1, ale ked si mozem vybrat, treba optimalizovat vsetky oblasti, kde su este nejake rezervy. To je moj sukromny nazor, ktory sice temer nikto nezdiela, ale zivot je potom jednoduchsi. A to je potom rozdiel v danej konstrukcii, ked na jednej vidno, ze niekto uvazoval dlho - kym nieco vymyslel napr. vami spominany GRIPEN a jeho sada naradia (ktoru tu niekto spominal), alebo potom riesenie - robime to tak uz 50 let a je to tak dobre, netreba sa viac snazit, netreba nic menit. Verte ale, ze potom clovek, ktory sa do konstrukcii trochu vyzna, odhali rozdiel ked nie na prvy pohlad, tak na druhy uz urcite :)
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:48 24.07.2018

  Jirosi:
  Kromě toho, co Ti vysvětlil D.i.p, tak:

  1) pokud tvrdíš, že zisk z jednoho letadla je X a při prodeji Y letadel dosahuje zisk X*Y, tvrdíš kupodivu co? Že je zisk ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Kromě toho, co Ti vysvětlil D.i.p, tak:

  1) pokud tvrdíš, že zisk z jednoho letadla je X a při prodeji Y letadel dosahuje zisk X*Y, tvrdíš kupodivu co? Že je zisk ze všech letadel stejnej. Stejnej, tedy cizím slovem fixní.
  2) Na světě je deset výrobců lehkých proudových bitevníků? Můžeš je prosím vyjmenovat?
  3) A těch pár výrobců lehkých bitevníků co existuje mají všichni zisk deset procent? Což jsi vyčetl z jejich burzovních zpráv? Aha....

  Omlouvám se ostatním, že jsem ještě vůbec reagoval, už nebudu.

  Flader: Pokud bude L259 stejná jako 159, tak tam byly oproti 39 ještě "self-defence" systémy, integrace zbraní, podstatně silnější motor a výrazně lepší avionika. 39NG se s avionikou dost dotáhla (ale tuším např. inerciální navigaci nemá, takže vlastně i tady je co vylepšovat), integrace zbraní na ní jde udělat také. takže zbejvaj radar, self-defence systémy a lepší motor.

  Radar bude mít pravděpodobně každá 259, zatímco do 39 dát nejde. Jak to bude se zbylejma systémama je otázka - jak silnější motor, tak self-defence systémy by šlo integrovat do NGčka, stejně jako udělat 259 bez nich.

  Litening kontejner se pravděpodobně počítá do podvěsu proto, že se tyto systémy jednak upgradují častěji, jednak jsou drahé a tak se nejspíše počítá, že bude ve flotile více letadel, co si je budou půjčovat. Když letadlo není stealth, tak ho mít v podvěsu zas tak nevadí (hardpointů má Alca dost).
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  21:12 24.07.2018

  Jirosi:
  Pletete si marži se ziskem. Nemáte fundamentální znalosti ekonomiky.

  Sám jste psal, že je potřeba vyrobit nějakých cca 45 ks letadel, než se zaplatí vývoj. Takže z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Pletete si marži se ziskem. Nemáte fundamentální znalosti ekonomiky.

  Sám jste psal, že je potřeba vyrobit nějakých cca 45 ks letadel, než se zaplatí vývoj. Takže z těch prvních 45 nebude mít zisk dokonce žádnej (méně dokonce znamená ztrátu). Zisk se začne vytvářet až 46 (přičemž bude ještě záležet na mnoho dalších proměnných). A bude záležet na tom kolik jich bude. Ale vy tu melete rovnou od začátku o 10 procentech zisku na každém letadle. Prostě takhle se to počítat nedá.

  Zisk můžete spočítat na celej program až halu opustí poslední letadlo.
  Na jeden letoun můžete napočítat marži, která bude určitě víc jak 10 %. Tu si musíte stanovit tak, aby jste dokázal zaplatit i vodu spláchnutou na hajzlu, administrativu, rekonstrukce nemovitostí, (tzv. režii, náklady, které nelze přiřadit k jednotlivýmu výrobku) a zbylo ještě něco navíc - tedy zisk.

  Jste úplně mimo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:27 24.07.2018

  Logic: "optimistický zisk je 10% tedy 22 milionů"

  V té větě se o žádném fixním zisku nepíše! Klidně si ji přečti ještě 10x.
  Optimistický =/= Fixní... nechápu, kde si tyhle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: "optimistický zisk je 10% tedy 22 milionů"

  V té větě se o žádném fixním zisku nepíše! Klidně si ji přečti ještě 10x.
  Optimistický =/= Fixní... nechápu, kde si tyhle slova viděla jako synomyma.

  "ale každý zas ne tolik, aby z toho šla dělat nějaká alespoň trochu vypovídající statistika."

  Takže, pokud 10 světových výrobců dosahuje 10% zisku, tak Aero pojede na 50%.... protože jsme v Čechách. Nebo to spíše bude, tak že elektroniku, motor, atd. mu dodá zahraničí. Tedy cena bude srovnatelná s konkurencí. Jedinou věcí kde mohou jít dolů je výroba draku. A jejich cílem je být pod konkurencí cenou. Tedy jedinou otázkou je o kolik % ceny dělá výroba draku, a o kolik ho dokáže Aero vyrobit levněji, aby mohlo konkurovat cenou.

  Kdyby si se obtěžoval přečíst ten článek s vyjádření Aera. Tak se tam píše o částce kolem 850-900 mil. Při obratu 5 000 mil. Což je asi 22-23 kus/rok. Ale dají se dohledat i čísla jen 15-16 kus/rok. A i z těchto čísle se dostaneš překvapivě je na hodnotu 18% zisku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:16 24.07.2018

  Ten radar je asi jediná zásadná výhoda terajšej L-159 oproti L-39NG.

  Ten radar je asi jediná zásadná výhoda terajšej L-159 oproti L-39NG.

 • skelet
  20:14 24.07.2018

  tryskac: Grifo-L má pět režimů vzduch země. Ten radar je výhoda, nikoliv naopak.

  tryskac: Grifo-L má pět režimů vzduch země. Ten radar je výhoda, nikoliv naopak.

 • Jara
  20:10 24.07.2018

  Tryskáč
  Neříkám, že nemáte pravdu naopak, ale ALČA holt potřebuje na některou munici návodčího nebo kontejner

  Tryskáč
  Neříkám, že nemáte pravdu naopak, ale ALČA holt potřebuje na některou munici návodčího nebo kontejner

 • tryskac
  20:06 24.07.2018

  Iste mate pravdu. Mne len napadla ista reminiscencia napriklad na MIG27, ten mal takuto opto-elektronicku stanicu v cumaku. Preco sa to potom prestalo pouzivat netusim, asi tie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iste mate pravdu. Mne len napadla ista reminiscencia napriklad na MIG27, ten mal takuto opto-elektronicku stanicu v cumaku. Preco sa to potom prestalo pouzivat netusim, asi tie lietadla 4. generacie su viacucelove stihacky - tryskace, kedy nebolo treba stavat jednoucelove stroje. Preto je v mojom ponimani logicke, ze ked idem stavat stroj primarne A2G tak ho na to primarne prisposobim. Mne je sympaticky aj takyto pasivny system IRST
  http://www.leonardocompany.com...

  a mali by ste s VERA-NG rodinu ceskych pasivnych zbrani.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:57 24.07.2018

  Tryskáč
  L159 je lehký bitevnik, nebudem ho srovnavat s F35 ;) pro útoky na pozemní cíle využívají značkovací kontejnery všechny letouny čtvrté generace, asi Váš názor nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tryskáč
  L159 je lehký bitevnik, nebudem ho srovnavat s F35 ;) pro útoky na pozemní cíle využívají značkovací kontejnery všechny letouny čtvrté generace, asi Váš názor nebude špatný, ale nebude až takový problém.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:55 24.07.2018

  avatar
  logik Datum: 24.07.2018 Čas: 18:52

  jirosi:
  "Opět bych chtěl poprosit, kde sem napsal co mi tu vkládáš do úst. Třeba o 10% fixní marži."
  Ok, necháme toho, už ses do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  avatar
  logik Datum: 24.07.2018 Čas: 18:52

  jirosi:
  "Opět bych chtěl poprosit, kde sem napsal co mi tu vkládáš do úst. Třeba o 10% fixní marži."
  Ok, necháme toho, už ses do svejch nesmyslů zaplet tak, žes i zapomněl, co jsi původně tvrdil a co jsem Ti celou dobu vyvracel.

  Jirosi Datum: 21.07.2018 Čas: 00:09
  Logic: Pokud vývoj L-39 stál miliardu a prodává se za 220milionů, optimistický zisk je 10% tedy 22 milionů. Tak se bude splácet 45 letadel.

  Tedy že celou dobu vyvracím to, že sis vycucal z prstu zisk z jednoho letadla a ten pak násobíš počtem prodaných letadel - tedy jsi předpokládal fixní 10% fixní marži.

  PS: A k té statistice - jaksi zapomínáš na možnost, že těch výrobců je více, ale každý zas ne tolik, aby z toho šla dělat nějaká alespoň trochu vypovídající statistika. Což mj. ukazuje, že ani o té statistice, kterou se tu oháníš a pomocí které se snažíš dělat z ostatních blby, neznáš naprosto základní fakta.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:52 24.07.2018

  samozrejme, ze to teoreticky nie je ziaden problem podvesit - ide len o filozofiu, co najmenej "vesat" a co najviac mat "skryte" v "lietadle". Ani pod F22 ani pod JSF nie je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  samozrejme, ze to teoreticky nie je ziaden problem podvesit - ide len o filozofiu, co najmenej "vesat" a co najviac mat "skryte" v "lietadle". Ani pod F22 ani pod JSF nie je problem podvesit v podstate cokolvek... Ked uz nie kvoli stealth vlastnostiam, tak urcite to lietadlo lepsie "leti" ked nema plne podvesy.... Ale to je len moj laicky nazor...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:51 24.07.2018

  Jirosi
  Nemá náhodou ALCA tři závěsy na každém křídle a jeden pod trupem?

  Jirosi
  Nemá náhodou ALCA tři závěsy na každém křídle a jeden pod trupem?

 • Jirosi
  19:49 24.07.2018

  Jara: "Jednoduše se podvěsí, střelecký kontejner..... kde hledáte problém?"

  V Iráku létají v kombinaci: bomba, nádrž, 0, nádrž, bomba.
  Tedy změna na: bomba, nádrž, 0, nádrž, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: "Jednoduše se podvěsí, střelecký kontejner..... kde hledáte problém?"

  V Iráku létají v kombinaci: bomba, nádrž, 0, nádrž, bomba.
  Tedy změna na: bomba, nádrž, 0, nádrž, kontajner, .. by někdo nazval celkem dost problém?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:44 24.07.2018

  Teda zatím není žádný integrován, ale to je chyba letectva ne letounu

  Teda zatím není žádný integrován, ale to je chyba letectva ne letounu

 • Jara
  19:43 24.07.2018

  Tryskáč
  Jednoduše se podvěsí, střelecký kontejner..... kde hledáte problém?

  Tryskáč
  Jednoduše se podvěsí, střelecký kontejner..... kde hledáte problém?

 • skelet
  19:38 24.07.2018

  Jirosi: jde o sekundární úlohu. A nejde o to, že by to vypadalo kůůůl. Prostě ten letoun má PLŘS, aby mohl ničit vrtulníky, An-26, Casy, Herky a v případě potřeby se i bránit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: jde o sekundární úlohu. A nejde o to, že by to vypadalo kůůůl. Prostě ten letoun má PLŘS, aby mohl ničit vrtulníky, An-26, Casy, Herky a v případě potřeby se i bránit dospělým stíhačkám.
  A že by Hawky a M346 dostaly závěsníky spešl pro AIM-9 jen kvůli tomu, že to vypadá cool? hmm.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:35 24.07.2018

  tryskac: radar dává lepší možnosti ve vyhledávání pozemních cílů a i v navigaci v přízemním letě. Takže výhoda oproti je jasná, navíc když se počítalo s PTŘS Brimstone. Navíc, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: radar dává lepší možnosti ve vyhledávání pozemních cílů a i v navigaci v přízemním letě. Takže výhoda oproti je jasná, navíc když se počítalo s PTŘS Brimstone. Navíc, když optiku/značkovač měl nést v podobě podvěšeného kontejneru TIALD.
  Optiku/značkovač měly mít v nose místo radiolokátoru v případě přání zákazníka ve verzi "B".
  O tom, že by irácké L-159A neměly radar nic nevím, zdroj?
  Dokonce na fotkách vidím 7 závěsníků, takže se nic nezměnilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:32 24.07.2018
 • Jirosi
  19:30 24.07.2018

  Skelet: "Proto má A-10 pár zářezů"

  Ano, má dva zářezy na celkový počet odlétaných misí v boji...

  Tedy nejedná se ani o sekundární roli, ale spíše o marketing. Prostě letadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: "Proto má A-10 pár zářezů"

  Ano, má dva zářezy na celkový počet odlétaných misí v boji...

  Tedy nejedná se ani o sekundární roli, ale spíše o marketing. Prostě letadlo vyzbrojené PLŘS vypadá více "cool".

  I A-1 Skyrider, dokázal sestřelit Mig... jenže statistika je neúprosná.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:28 24.07.2018

  a je tam zobrazena prave funkcia integrovanej kamery, asi aj laseroveho zameriavaca, ktora je integrovana - je tam zobrazene aj cidlo kamery. Holt, realne bojove skusenosti z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a je tam zobrazena prave funkcia integrovanej kamery, asi aj laseroveho zameriavaca, ktora je integrovana - je tam zobrazene aj cidlo kamery. Holt, realne bojove skusenosti z nasadenia voci Albancom a koalicii NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:25 24.07.2018

  skelet: som zameranim lietadla mate nepochybne pravdu. Potom ale nastava otazka, preco nema L159 integrovany laserovy znackovac, resp. TV kameru. Namiesto toho ma radar, ktory je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: som zameranim lietadla mate nepochybne pravdu. Potom ale nastava otazka, preco nema L159 integrovany laserovy znackovac, resp. TV kameru. Namiesto toho ma radar, ktory je sam o sebe velmi drahy. Iracke L159 radar nainstalovany nemaju, dokonca maju len 2x2 +1 zavesniky, kedze na poslednom zavesniku od osi lietadla sa daju niest len AIM9.
  Na tomto videu je predstavena modernizacia J22 Orao, ziadne tajnosti, dokonca od cca 16min su zabery z kokpitu s predstavenim roznych funkcii.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  18:36 24.07.2018

  Jirosi: ona je L-159 v kategorii "vybojování vzdušné nadvlády"? :))
  a kdy byly nasazeny? No nikdy,a víš proč? Protože to po nic nikdo nikdy nechtěl. A víš proč? Protože je nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ona je L-159 v kategorii "vybojování vzdušné nadvlády"? :))
  a kdy byly nasazeny? No nikdy,a víš proč? Protože to po nic nikdo nikdy nechtěl. A víš proč? Protože je nikdo nechce nasazovat do role "vybojování vzdušné nadvlády".
  A přesto tyto podzvukové letouny plní ve své SEKUNDÁRNÍ roli úkoly k ničení pomalu letících cílů. Neb tyto podzvukové letouny pro to mají lepší vlastnosti a "dospělé" stíhačky se mohou zaobírat jinými hrozbami. Proto má A-10 pár zářezů, proto má pár zářezů i Su-25, proto má Hawk tolik závěsníků na PLŘS apod. Ale je to o sekundární úloze, nikoliv primární.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:52 24.07.2018

  skelet:"L-159 je ve své sekundární roli určena k lovu pomalu letících cílů, což dle všech cvičení zvládá více než dobře."

  Které jiné letadlo pro vybojování vzdušné nadvlády je v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:"L-159 je ve své sekundární roli určena k lovu pomalu letících cílů, což dle všech cvičení zvládá více než dobře."

  Které jiné letadlo pro vybojování vzdušné nadvlády je v "kategorii" pomalu letících cílů?
  Kdy naposledy byli tyto pomalu letící letadla v boji nasazeny, bez krytí plnohodnotných stíhačů?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:49 24.07.2018

  Logick: Buď to dolož čísly nebo stále jen vaříš z vody.
  Opět bych chtěl poprosit, kde sem napsal co mi tu vkládáš do úst. Třeba o 10% fixní marži.

  "Které, světe div se, dělají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logick: Buď to dolož čísly nebo stále jen vaříš z vody.
  Opět bych chtěl poprosit, kde sem napsal co mi tu vkládáš do úst. Třeba o 10% fixní marži.

  "Které, světe div se, dělají všichni výrobci vojenských letadel, takže ani jejich zahrnutím nic nevyřešíš. "

  Tak si vyber:
  -Buď je Aero jedinečným výrobcem co dělá něco co nikdo na světě nedělá...
  -Buď to dělají všichni výrobci, a pak ale můžeš dělat statistiku a odhadovat.

  Rase: Ano, vypadá to. Že se snaží. Jenže, když tvoje přímá konkurence propouští lidi protože se výrobek málo prodává. Tvoje prodeje jsou na "0". Tak mi to zrovna jako ekonomická super budoucnost nepříjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  17:46 24.07.2018

  Flanker.jirka: nesmysl. Modernizace L-159 na F/A-259, případně i jen certifikace výzbroje na L-159 bude pro AČR levnější, než cokoliv jiného, přičemž možnostmi avioniky a výzbroje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flanker.jirka: nesmysl. Modernizace L-159 na F/A-259, případně i jen certifikace výzbroje na L-159 bude pro AČR levnější, než cokoliv jiného, přičemž možnostmi avioniky a výzbroje by se vyrovnala čemukoliv jinému.
  Tebou milovaná F/A-50 je podstatně dražší na nákup i na provoz a na nějaký air-policing máme stíhačky. Bylo by to tedy vyhazováním peněz.
  L-159 je ve své sekundární roli určena k lovu pomalu letících cílů, což dle všech cvičení zvládá více než dobře.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:57 24.07.2018

  Jirosi: ať se budeš třeba stavět na hlavu, z žádnejch veřejně dostupnejch dat nemáš šanci zjistit, jaká bude marže. A to hned z X důvodů

  1) Už Tvůj základní předpoklad existence ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ať se budeš třeba stavět na hlavu, z žádnejch veřejně dostupnejch dat nemáš šanci zjistit, jaká bude marže. A to hned z X důvodů

  1) Už Tvůj základní předpoklad existence nějaké "fixní marže 10%" je s odpuštěním naprostá pitomost. Nemalá část nákladů je fixních a tedy marže se liší dle počtu vyrobených letadel. Linku platíš, ať už na ní vyrobíš jedno nebo deset letadel.

  2) Z jednoho souhrnného čísla zisk firmy nemáš ani náhodou šanci zjistit, kolik z nákladů dělají kontrakty na výrobu nových letadel, a kolik hromada dalších nesouvisejících kontraktů (výcvik, servis, ......). Které, světe div se, dělají všichni výrobci vojenských letadel, takže ani jejich zahrnutím nic nevyřešíš.

  3) Další věc je, že na světě je dnes pár výrobců vojenských bitevníků. Těch, které uveřejňují data není na světě ani tolik, aby pořádně platila centrální limitní věta a tedy to Tvoje ohánění se více výrobci je jen další z argumentů totálně mimo - metodologicky je to prostě špatně a vylézt Ti z toho mohou jen nesmysly.

  4) Ze stejného důvodu je naprostá pitomost počítat s průměrnou marží, i kdybys ji nakrásně mohl zjistit. protože rozptyl marže bude tak velký, že Ti to číslo bude naprosto k ničemu. Stejně z něj nebudeš schopen s rozumnou pravděpodobností říct cokoli o jednom konkrétním projektu.

  Btw., jinak tvoje krásné teorie jsou jednak pitomost, jednak nám tady lžeš. Protože Ty jsi žádnou takovouto analýzu neudělal. Ty jsi střelil nesmyslné hausnumero od boku, a když jsme Ti ho napadli, že vaříš z vody, tak sis kolem toho začal vymejšlet hromady (navíc nesmyslné) omáčky a předstíráš, že jsi udělal nějakou analýzu z burzovních dat....
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:18 24.07.2018

  Jirosi:
  za Giorda je alespoň vidět dost výrazný progres. Aero teď má hodně dobré reference, nezanedbatelné prodeje a vlavně i docela zajímavý vývoj (byť s malým rozpočtem). Osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  za Giorda je alespoň vidět dost výrazný progres. Aero teď má hodně dobré reference, nezanedbatelné prodeje a vlavně i docela zajímavý vývoj (byť s malým rozpočtem). Osobně se mi jeho kroky dost líbí a jeho zvolení do čela společnosti byl dobrý krok. Za těch pár let (od 2016) toho zvládl docela dost
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:02 24.07.2018

  D.i.p: Možná to nevíš, ale Aero není jediným výrobcem letadel ani vojenské techniky na světe. A jsou dokonce i společnosti co vyrábějí letadla. Proto se dělají statistiky z více ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p: Možná to nevíš, ale Aero není jediným výrobcem letadel ani vojenské techniky na světe. A jsou dokonce i společnosti co vyrábějí letadla. Proto se dělají statistiky z více jak jednoho měření (aero). Ale to je asi nad vaše chápání.

  "Giordo není osel a pokud si myslí, že má L-259 šanci uspět na trhu, tak tomu věřím"

  Možná, ale proč by ho pak tedy vyhazovali(vyhodili hodně lidí) z podobné firmy. Když tyhle letadla čekají tak světlé zítřky?
  Spíše to bude, tak že si někdo spočítal, že tyhle investice se nezaplatí... proto vyhazovali lidi. Ale proč si nenajít dalšího pitomce co vám za stejnou fušeřinu zaplatí...
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  10:33 24.07.2018

  Aero s IAI zřejmě spoléhájí na to, že program OA/X, jak je teď rozběhnutej, se přehodnotí. Možná k tomu mají nějaké indicie. Sám si myslím, že mnoho lidí z USAF není z představy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Aero s IAI zřejmě spoléhájí na to, že program OA/X, jak je teď rozběhnutej, se přehodnotí. Možná k tomu mají nějaké indicie. Sám si myslím, že mnoho lidí z USAF není z představy vrtuláků nějak odvařená. Mohou klidně dojít k závěru, že potřebují něco efektivnějšího a vypíše se nový program.
  Tady předpokládáte, že nynější OA/X je hotová věc, ale kolikrát už byly podobný programy zrušeny a místo nich ohlášeny nové?

  Giordo není osel a pokud si myslí, že má L-259 šanci uspět na trhu, tak tomu věřím. Určitě by nešel do něčeho s malou šancí na úspěch. Leda, že by si chtěl udělat z PENTy prdel. :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  10:02 24.07.2018

  Jirosi: Vaše příspěvky jsem četl. Mícháte do toho ještě burzovní uzávěrky a nějaká další porovnání.. Ale to nic nemění na tom, že Aero nevyrobilo letadlo patnáct let, takže z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Vaše příspěvky jsem četl. Mícháte do toho ještě burzovní uzávěrky a nějaká další porovnání.. Ale to nic nemění na tom, že Aero nevyrobilo letadlo patnáct let, takže z toho nic nemůže vypovídat o ziskovosti výroby celých letadel, ani kdyby to bylo možný.

  Nehledě na to, že Aero bylo v těch posledních letech v hluboké modernizaci a restrukturalizaci a výdaje asi byly značně vyšší než u zavedený firmy, která kontinuálně inovuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  09:04 24.07.2018

  Opravdu moc se mi líbí, co nový ředitel Giordo v Aeru provádí.

  Myslím, že současný rozmach je jeho zásluhou.

  Přeci jen ony produkty L-39 (nejslavnější cvičný stroj), L-159 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Opravdu moc se mi líbí, co nový ředitel Giordo v Aeru provádí.

  Myslím, že současný rozmach je jeho zásluhou.

  Přeci jen ony produkty L-39 (nejslavnější cvičný stroj), L-159 (patrně nejlepší lehký v boji prověřený bitevník) už v Aeru dávno měly - jen se majiteli nechtělo vydávat peníze na jejich modernizaci (přeci jen 20let je opravdu hodně).

  Právě uvědomění si síly produktů přičítám na vrub Giordovi. Právě díky F/A-259 se nejspíše L-159 dožije reinkarnace - mokré křídlo leželo v garáži, protože Aero nemělo peníze na avioniku atd, jenže když avioniku dodá někdo, kdo jí má a ještě k tomu zadarmo v kooperaci....... :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  05:20 24.07.2018

  D.i.p: "Za předpokladu, že jste tak informovaný génius, pořád jste neodpověděl, jak z výročních zpráv, kdy Aero nevyrobilo ani jedno letadlo, můžete vyvodit jaký zisk bude na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p: "Za předpokladu, že jste tak informovaný génius, pořád jste neodpověděl, jak z výročních zpráv, kdy Aero nevyrobilo ani jedno letadlo, můžete vyvodit jaký zisk bude na letadle, který ještě ani nemá vyrobený prototyp? "

  Dokud tu budete stále omílat logikovo tvrzení, že na udělaní statistiky stačí výroční zprávy Aera, je to vaše věc. Ale pak směřujte dotazy na něj, ne na mně.


  Jara: Snad ti to "Cenzor" osvětlil, díky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  00:51 24.07.2018

  @KOLT

  To spíše jen PR, marketing ani moc ne :-).

  Pokud shrneme data v článku, tak USAF možná letos (2018) otevře soutěž a požádá o předložení nabídek (2019?). Aero podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT

  To spíše jen PR, marketing ani moc ne :-).

  Pokud shrneme data v článku, tak USAF možná letos (2018) otevře soutěž a požádá o předložení nabídek (2019?). Aero podle Flightu chce s F/A-259 vzlétnout „až“ v roce 2020. A pak bude teprve probíhat fáze pozemních a letových zkoušek prototypu. Pokud USAF bude držet požadavek na MRL-8 nebo MRL-9, tak je podle mne nemožné, aby Aero postoupilo (pokud podá nabídku) do jakéhokoliv dalšího kola.

  Vzhledem k tomu, že se to dá spočítat už nyní (pravda na základě čísel z různých sebraných novinářských článků), tak aby to PR nebylo nakonec spíše kontraproduktivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:49 23.07.2018

  Myslím, že účelem je prostě marketing, víc bych za tím nehledal.

  Myslím, že účelem je prostě marketing, víc bych za tím nehledal.

 • Starlight
  23:24 23.07.2018

  TF_HU má krutou pravdu. USAF v rámci loňského dema programu OA-X požadovalo letadlo tzv. „Manufacturing readiness level (MRL)“ MRL-8 nebo MRL-9. Tedy minimálně ukončený vývoj a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU má krutou pravdu. USAF v rámci loňského dema programu OA-X požadovalo letadlo tzv. „Manufacturing readiness level (MRL)“ MRL-8 nebo MRL-9. Tedy minimálně ukončený vývoj a připravená linka pro počáteční výrobu nebo dokonce už běžící sériová linka. Více o MRL zde: https://en.wikipedia.org/wiki/...

  To samozřejmě v souladu s americkými zákon, které požadují výrobu (tedy alespoň montážní linku) v USA.

  Co Aero projektem F/A-259 Striker, který očividně existuje jen v jednoduchých počítačových vizualizacích, míní dosáhnout v dosud nevyhlášeném plném akvizičním programu OA-X, je mi také záhadou. Ostatní kandidáti v rámci loňského dema OA-X prokazovaly důkladně svoji MRL.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  22:48 23.07.2018

  ...tedy nic proti AF259 nebo L39NG...ale jde mi o to napojení na OAX...jak?

  ...tedy nic proti AF259 nebo L39NG...ale jde mi o to napojení na OAX...jak?

 • TF_HU
  22:47 23.07.2018

  ...nikde jsem eviděl oficiální žádost, informaci o vstupu do projektu OAX, který již běží a finišuje s dvěma turbovrtulemi. Jak do toho projektu chtějí vstoupit s nehotovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...nikde jsem eviděl oficiální žádost, informaci o vstupu do projektu OAX, který již běží a finišuje s dvěma turbovrtulemi. Jak do toho projektu chtějí vstoupit s nehotovým letadlem?

  Zvláště když USAF chystá změny v akvizičním procesu, tedy hledající hotový stroj...ne papírového draka?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:44 23.07.2018

  skelet: v případě 259 jsem skeptický, dopadne to tak, že se z toho někdo namaže a pořídí je zase pouze AČR, i když doufám, že dostanou rozum a nestane se to.

  skelet: v případě 259 jsem skeptický, dopadne to tak, že se z toho někdo namaže a pořídí je zase pouze AČR, i když doufám, že dostanou rozum a nestane se to.

 • Cenzor
  22:40 23.07.2018

  Pánové, IAI nabízí obdobné modernizace de facto pro jakýkoli typ, odkudkoli. Výhodou pro Aero je, že jim je IAI schopno jako jeden dodavatel poskládat na klíč avioniku od ekonomy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, IAI nabízí obdobné modernizace de facto pro jakýkoli typ, odkudkoli. Výhodou pro Aero je, že jim je IAI schopno jako jeden dodavatel poskládat na klíč avioniku od ekonomy verze po de luxe.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:26 23.07.2018

  IAI je dodavatelem klíčových komponentů.....

  IAI je dodavatelem klíčových komponentů.....

 • Jara
  22:24 23.07.2018

  Jirosi
  Integrovat novou avioniku, zbraňové systémy atd. ... není jako koupit si například LEDky do auta. Vyžaduje to velké úsilí, finance, testování, nálety a podobně a já se ptám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi
  Integrovat novou avioniku, zbraňové systémy atd. ... není jako koupit si například LEDky do auta. Vyžaduje to velké úsilí, finance, testování, nálety a podobně a já se ptám co víte o partnerství Aera a IAI na tomto projektu? Že automaticky vylučujete nějaký významnější podíl na vývoji a financování ze strany Izraelců?
  Nemyslím si, že by Aero finančně zvládlo vývoj dvou letadel, na L39NG se z padesáti procent podílí omnipol například.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  22:15 23.07.2018

  Jirosi:
  Ty procenta byly příklad. Ale 20% rozdíl být klidně může. Třeba 8 % výrobek A, 28% výrobek B, pak záleží na jejich množství. Z toho se vám upeče vašich deset procent a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Ty procenta byly příklad. Ale 20% rozdíl být klidně může. Třeba 8 % výrobek A, 28% výrobek B, pak záleží na jejich množství. Z toho se vám upeče vašich deset procent a víte kulový.
  Na finálních produktech jsou zpravidla vyšší marže. Hotové letadlo se dá určitě prodat s vyšším ziskem, než součástka podle dokumentace zadavatele.

  Za předpokladu, že jste tak informovaný génius, pořád jste neodpověděl, jak z výročních zpráv, kdy Aero nevyrobilo ani jedno letadlo, můžete vyvodit jaký zisk bude na letadle, který ještě ani nemá vyrobený prototyp?

  Navíc, výrobky mají marži, ZISK vytváří firma. Kdyby jste měl cihelnu a pálil jeden typ cihel, tak by asi vaše úvaha byla správná. Ale u Aera je to hovadina. Nehledě na to, že investice a vývoj na ty letadla jsou rozprostřeny napříč několika lety. Až Aero vyrobí za rok 20ks L-39NG za rok, tak třeba ve výroční zprávě bude ziskovost 25 %. Jsem zvědavej, co si vymyslíte pak.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:10 23.07.2018

  semtam:"Proto v Rusku vzniká stroj SR-10 jež by měl zalepit tuto mezeru."

  Tedy další rána prodejům L-39NG.

  Jara:"Taky se tu nikdo nezamyslel nad IAI, nemyslím si, že by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:"Proto v Rusku vzniká stroj SR-10 jež by měl zalepit tuto mezeru."

  Tedy další rána prodejům L-39NG.

  Jara:"Taky se tu nikdo nezamyslel nad IAI, nemyslím si, že by Izraelci šli do partnerství jen kvůli tomu, aby našemu letectvu ušetřili náklady na vývoj modernizačního balíčku."

  Tohle není partnerství z rozumu, ale Aero platí, Aero má. Tedy sice je v zájmu IAI, aby letadlo vyhrálo. Ale ono bude stále jen dodavatelem komponent pro Aero.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  21:46 23.07.2018

  Ohledně OA-X, vzhledem k vyřazení Textron AirLand Scorpion a M-346 v kontrastu s postoupením T-6A a A-29 bych dal L-39NG větší šance než L-159. Požadavky jsou spíš na výdrž a dolet ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ohledně OA-X, vzhledem k vyřazení Textron AirLand Scorpion a M-346 v kontrastu s postoupením T-6A a A-29 bych dal L-39NG větší šance než L-159. Požadavky jsou spíš na výdrž a dolet než větší nosnost a rychlost.

  Ohledně Aera a nadzvuku, z L-159 by se asi dala vytáhnout větší rychlost přechodem na novější F125, ale úspora oproti M-346 by byla s přídavným spalováním hned pryč. Bez něj si moc air policing na jednom takovém motoru nedokáži představit, možná tak u rozlehlých zemí?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:35 23.07.2018

  Taky se tu nikdo nezamyslel nad IAI, nemyslím si, že by Izraelci šli do partnerství jen kvůli tomu, aby našemu letectvu ušetřili náklady na vývoj modernizačního balíčku.
  IAI je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Taky se tu nikdo nezamyslel nad IAI, nemyslím si, že by Izraelci šli do partnerství jen kvůli tomu, aby našemu letectvu ušetřili náklady na vývoj modernizačního balíčku.
  IAI je silný partner a Izraelci si dokážou v US prosadit hodně, je to silný partner, který by podle mého nešel do předem prohrané bitvy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:25 23.07.2018

  Jirosi
  No pravděpodobně předobjednávky těžko říci ....

  Jirosi
  No pravděpodobně předobjednávky těžko říci ....

 • semtam
  21:20 23.07.2018

  L-39NG je vhodnější na prvotní výcvik na proudových strojích. M-346 je souputník JAK-130. V ruském letectvu také zaregistrovali, že JAK-130 je pro prvotní výcvik až moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L-39NG je vhodnější na prvotní výcvik na proudových strojích. M-346 je souputník JAK-130. V ruském letectvu také zaregistrovali, že JAK-130 je pro prvotní výcvik až moc výkonný/drahý. M346/JAK-130 se hodí spíše pro pokročilý výcvik. Proto v Rusku vzniká stroj SR-10 jež by měl zalepit tuto mezeru.

  Náhodou od Aera, je to dobrý počin, je dobré se chlubit nabídkou pro USAF, než spoléhat jen a pouze na Irák a x nezdařených kontraktů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:12 23.07.2018

  Jara: "Aero docela úspěšně podepisuje smlouvy na L39 NG"

  Smlouvy, nebo před objednávky?

  Jara: "Aero docela úspěšně podepisuje smlouvy na L39 NG"

  Smlouvy, nebo před objednávky?

 • Jirosi
  21:09 23.07.2018

  D.i.p:"Jeden program může dělat 1% zisk, druhej třeba 50%. Víte kulový."

  Ano, vím kulový.. proto sem se opřel o informace lidi z Aera...

  Doufám, že máte příklad firmy co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p:"Jeden program může dělat 1% zisk, druhej třeba 50%. Víte kulový."

  Ano, vím kulový.. proto sem se opřel o informace lidi z Aera...

  Doufám, že máte příklad firmy co prodávala produkty z 1% ziskem, a na dalším produktu udělal 50%. Pokud ne, tak víte o byznysu velké kulové vy..
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:05 23.07.2018

  ad1 ) však jich taky letectvo chtělo 72 + 36 nadzvuků. Přičemž palebná síla požadované L-159 měla být vyšší, jak letounů, které měla nahrazovat (i díky radaru). Že tomu tak není je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ad1 ) však jich taky letectvo chtělo 72 + 36 nadzvuků. Přičemž palebná síla požadované L-159 měla být vyšší, jak letounů, které měla nahrazovat (i díky radaru). Že tomu tak není je na politicích.
  ad2) ano, jeden kontrakt nedostal americké povolení, druhý ztroskotal na neexistenci české státní podpory (nezbytné u vojenských kontraktů). Pak už Aero nemělo prachy
  ad4) M346 bude mít také vyšší náklady na provoz, než M346. Protože ta má zkrátka dva motory. A to si také nemůže každý dovolit. Proto se světe div se exportují i Hawky.


  Ale to je furt dokolečka. F/A-259 je především PR projekt, který chce ukázat světu možnosti Aera. Jejím hlavním produktem je v současnosti L-39NG a dlouho bude.
  Pokud se podaří dotáhnout do konce projekt L-259, tak bude logicky zaměřen jako modernizační balíček pro stávající zákazníky. AČR navíc nemá prachy (má jiné priority), pro Irák to bude levnější, než nakupovat cokoliv jiného, a o Drakenu to platí rovněž.

  Projektů jako je F/A-259 se po roce 2014 objevily spousty, jen čeští odborníci z toho mají zase osypky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:58 23.07.2018

  TFHU
  Mohl by jste to více rozvést? Aero docela úspěšně podepisuje smlouvy na L39 NG, tak co se tady vlastně furt nelíbí ?

  TFHU
  Mohl by jste to více rozvést? Aero docela úspěšně podepisuje smlouvy na L39 NG, tak co se tady vlastně furt nelíbí ?

 • TF_HU
  20:54 23.07.2018

  ...vlhký sen investora...

  ...vlhký sen investora...

 • flanker.jirka
  20:51 23.07.2018

  logik:

  ad1) neříkejte, že něco nejde, nebo nemáme na to, určitě nemáme na hvězdu smrti, ale v 90. letech jsme provozovali mnohem větší počet nadzvukových letadel Mig 21, Mig 23, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:

  ad1) neříkejte, že něco nejde, nebo nemáme na to, určitě nemáme na hvězdu smrti, ale v 90. letech jsme provozovali mnohem větší počet nadzvukových letadel Mig 21, Mig 23, SU 22 M4, k tomu SU 25, L 39 více verzí. Všechno jde, když se chce.
  Ambice Aera nejsou ambicemi letectva, letectvo by mělo mít větší ambice a ne se omezovat tím, že domácí průmysl to není schopen vyvinout. AČR je tu od toho, aby se snažila bránit vlast a ne pouze živit domácí průmysl.

  Tenhle váš bod mně hodně pobavil:
  2) Situace na zbrojním trhu se podstatně změnila, že před deseti lety nebyl zájem o letadlo nějakého typu neznamená, že ten zájem nebude v následujících

  ad 2) zájem o letadla tu byl celou dobu, i před deseti lety, jak jinak si vysvětlit to, že každou chvilku jsme si mohli přečíst o slibných jednáních jednou s určitým zákazníkem a jindy s neupřesněným zákazníkem, který má velmi vážný zájem o L 159? ...toho tu bylo více než dost, zájem byl, ale podívejte s kam ubírají ostatní, právě letadla typu M 346 nebo JAK 130 mají větší úspěch i počet vyrobených kusů než L 159. Což trochu vyvrací váš bod 4.
  tady váš bod 4:
  4) L259 má potenciál být srovnatelná či i lepší než M346 (jeden motor bývá na provoz ekonomičtější než dva slabší) při nižší ceně. Pokud je zájem o M346, pak je šance prodat i 259.

  ad bod 4: prostě nikdy nebude fungovat ekonomičnost jako přímá úměra k tomu, že bude zájem o levnější letadlo, také si nepůjdu koupit Hyundai, protože je levnější ;-) Tak že pokud měla L 159 nějaké šance, tak je propila cestou vlakem do Budějic, protože L 259 není žádný hightech výkřik do tmy, jen přesunou nádrže do křídla a době odpovídajcí avioniku.
  K motorům, podívejte se jaký motor pohání M 346, nemá totiž dva slabší motory, ale dva stejné motory, jaký má Alca jeden
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  Váš bod třetí:
  3) Ano, integrovat elektroniku šlo i do 159. Jen to chtělo peníze na vývoj, které Aero nemělo. Teď když ten vývoj z nemalé části zaplatily kupci NGčka, tak je naprosto logické, že se upgradovala i 159. Jestli tomu dají název block 2 nebo zvednou typové označení je detail.

  ad bod 3: těžko budete něco upgradovat, když s bídou vývoj samotné první verze musel zaplatit pouze jeden uživatel a stát v jedné osobě. Zákazníci pro NG musí nejdříve zaplatit vývoj L 39 NG, jste vážně jistý, že vývoj NG je již zaplacen zcela? Mně to připadá jako porcování medvěda v lese, stále nejsou žádné prodané. Máte pravdu, na názvu verze nebo nového označení nesejde, když jde o prakticky stejné letadlo, ale bude to stejné letadlo úspěšné?
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  20:47 23.07.2018

  Jirosi: Ale vy nevíte, co tam a za kolik ze všech těch programů generuje zisk. Dovedu si představit, že Aero po převzetí Pentou vzalo zakázky, jen aby měli zaměstnanci práci, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Ale vy nevíte, co tam a za kolik ze všech těch programů generuje zisk. Dovedu si představit, že Aero po převzetí Pentou vzalo zakázky, jen aby měli zaměstnanci práci, zaplatili náklady a zůstali na nule. Navíc se bavíme o výrobě letadel, který Aero nevyrábělo patnáct let. Jeden program může dělat 1% zisk, druhej třeba 50%. Víte kulový.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:29 23.07.2018

  D.i.p: Děkuji za přečtení diskuze(sarkasmus). Když budeš číst jen "logikovy" interperace, co se nezakládají na tom co jsem psal, ale na tom co psal "logic" a pak to to sám vyvrací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p: Děkuji za přečtení diskuze(sarkasmus). Když budeš číst jen "logikovy" interperace, co se nezakládají na tom co jsem psal, ale na tom co psal "logic" a pak to to sám vyvrací jako kraviny.... je to vaše věc.

  "Navíc to zahrnuje investice do techniky, technologií, vývoje,
  ale taky prodeje nemovitostí apod. "

  Což je úplně normální a platí to každá firma co chce zůstat na trhu. Překvapivě bez těchto investic to daleko nedotáhne. Takže očisťovat zisk na jeden produkt je super... když ti to pak, ale nezaplatí vývoj, technologie, zaměstnance, prostory.... tak je ti celkem jedno, že z výrobní linky ti to sjíždí se ziskem. Když zapomínáš počítat přidružené náklady.
  Možná by ses mohl zeptat "Muska"... ten taky vyrábí a prodává Tesly z obrovskou marží, ale zisk....

  Buď můžete věřit tomu z čeho vycházím já, tedy uzávěrky firem(ne firmy, že logiku!) a informacím co uvádí samo Aero. Což sou na internetu dohledatelnné články.
  Nebo "logic", protože on řekl....
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  20:17 23.07.2018

  Jirosi:
  Píšete nesmysly. Aero celé letadlo nevyrobilo patnáct let, tak nevím z jaký výroční zprávy by jste vůbec chtěl vycházet.
  Navíc Aero vyrábí spoustu dalších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  Píšete nesmysly. Aero celé letadlo nevyrobilo patnáct let, tak nevím z jaký výroční zprávy by jste vůbec chtěl vycházet.
  Navíc Aero vyrábí spoustu dalších subdodavatelských zakázek a mnohý z nich ještě donedávna byly udržovací. Nenapadlo vás, že právě tam mohla být ta malá marže? Při strategii, kdy se hledali zakázky, aby Aero alespoň zaplatilo a udrželo kvalifikovaný zaměstnance? Navíc to zahrnuje investice do techniky, technologií, vývoje,
  ale taky prodeje nemovitostí apod.
  Z výroční zprávy nelze identifikovat, co má jakou marži. Úplná blbost.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:04 23.07.2018

  Jirosi: proč je blbina to celý co tvrdíš jsem již napsal. To, co píšeš to nijak nevyvrací, ani Tvoje nová vymyšlenost o statistikách (který jednak jsou nesmysl, protože garbage in, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: proč je blbina to celý co tvrdíš jsem již napsal. To, co píšeš to nijak nevyvrací, ani Tvoje nová vymyšlenost o statistikách (který jednak jsou nesmysl, protože garbage in, garbage out, prostě ze souhrných údajů za rok ani náhodou nemáš šanci odhalit něco o konkrétním projektu, který se táhne přes x let, jednak i kdyby ne, tak Ti něco řeknou o průměrné firmě, ale nemůžeš z nich korektně vyvozovat něco o konkrétní firmě).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:48 23.07.2018

  Logic: "Ty fakt z "účetního čísla" zisk v jednom roce"

  Tvoje tvrzení...

  Jirosi ale napsal:

  "Jistě můžeš si udělat statistiku z jedné firmy(aero). Ale to ti bude překvapivě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: "Ty fakt z "účetního čísla" zisk v jednom roce"

  Tvoje tvrzení...

  Jirosi ale napsal:

  "Jistě můžeš si udělat statistiku z jedné firmy(aero). Ale to ti bude překvapivě výš k čemu. "

  Většina firem co se chtějí udržet na špici provádí konstantní vývoj. Tedy až na CR kde "špičkové" firmy stále vyrábějí konstrukce z 70. let...

  Proto sem se odvolával na burzu a více uzávěrek. Různých firem s oboru, coz už ti udělá rozumnou statitstiku. Ty si poslal jediný odkaz a tvrdil si, že data tam nejsou. Tak se se ti snažil jen dokázat, že neumíš číst data.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:32 23.07.2018

  D.i.p.:
  Jistě, ale tak defakto alca slouží v AČR také primárně jako výcvikové (byť koncepce mluví jinak, tak plány do budoucna i jediné akvizice v tomto směru mluví za vše). Alka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  D.i.p.:
  Jistě, ale tak defakto alca slouží v AČR také primárně jako výcvikové (byť koncepce mluví jinak, tak plány do budoucna i jediné akvizice v tomto směru mluví za vše). Alka ve verzi T2 právě nabízí skvělý výcvikový stroj (kde se dá čekat ) se schopnostmi bitevníku.
  M346 je také používán k výcviku, ale také už má volitelně integrován radar a vyspělou avioniku atd.... A právě tento skok z čistě výcvikového éra na bitevník udělala Aermacci nedávno, protože nově je pro taková letadla na trhu prostor.
  IMHO stejně má smysl aby Aero udělalo výkonnější verzi 39 s tím, že ji bude nabízet jako bitevník či hibrid cvičný stroj/bitevník.

  Jirosi: ????? Ty fakt z "účetního čísla" zisk v jednom roce (který zahrnuje nové vývojové projekty s čistou ztrátou, hromadu různých virtuálních finančních operací atd. atd.) z výroční zprávy vyvozuješ, kolik má Aero čistý zisk na jednom konkrétním projektu včetně zahrnutých vývojových nákladů z minulých let?
  Aha. Nenapadlo Tě třeba to, že ten Tvůj "zisk" zahrnuje veškeré vývojové náklady té 259?
  Radši to dále nebudu komentovat, musel bych být hodně sarkastický....

  A už vůbec nejde tento zisk vztahovat na zisk z jednoho letadla, protože nemalá část nákladů Aera je fixní (jak náklady na vývoj, tak samotný provoz firmy).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:15 23.07.2018

  Logik: Možná by bylo dobrý kdyby si věci citoval, pak by si zjistil, ne všichni píšou co ty si myslíš.

  Psal jsme, že z Burzovních dat(uzávěrek) se dá zjistit ziskovost firmy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik: Možná by bylo dobrý kdyby si věci citoval, pak by si zjistil, ne všichni píšou co ty si myslíš.

  Psal jsme, že z Burzovních dat(uzávěrek) se dá zjistit ziskovost firmy. Jistě můžeš si udělat statistiku z jedné firmy(aero). Ale to ti bude překvapivě výš k čemu.

  Chtěl si, abych ti dodal údaje ze kterých jsme čerpal. Nikde sem nepsal, že je to 100%. Klidně to může být i jinak, ale tohle byli čísla pro představu.

  Kdy si četl uzávěrku co si poslal, tak tam máš jasně uvedeno:
  Obrat 5 300 mil.
  Zisk 306 mil. před zdaněním... Překvapivě tedy cca 5,7% ziskovost.

  Kdyby si přečetl, ten článek celý. Tak by si zjistil, že se tam operuje z dosti čísly ohledně "aera". A v jakých relacích se pohybuješ si snad dokážeš spočítat sám.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  13:39 23.07.2018

  logik: O M346 je zájem hlavně jako o cvičný stroj. Nějaký velký zájem o bitevník jsem nezaregistroval. L-259 aspiruje na bitevní využití než k výcviku. Takže jde o to, jestli se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: O M346 je zájem hlavně jako o cvičný stroj. Nějaký velký zájem o bitevník jsem nezaregistroval. L-259 aspiruje na bitevní využití než k výcviku. Takže jde o to, jestli se najdou státy, které tomu dají prostor. I v tom USA to může dopadnout tak, že celý projekt OA/X smetou ze stolu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:35 23.07.2018

  jirosi:
  a) Ty jsi tvrdil, že to vyčteš z výročních zpráv, nikoli z titulků novin, jak se teď z toho snažíš vykecat. A z výročních zpráv prostě nic takového nevyčteš.
  A Aero je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi:
  a) Ty jsi tvrdil, že to vyčteš z výročních zpráv, nikoli z titulků novin, jak se teď z toho snažíš vykecat. A z výročních zpráv prostě nic takového nevyčteš.
  A Aero je česká firma, takže kupodivu podléhá českým zákonům.

  b) Dělat ekonomickou rozvahu z čísla takto střeleného do médií v rámci marketingu nového letadla je.... no, když nepoužiju slovní spojení obsahující slovo nesmysl, tak dejmetomu diplomaticky "velmi odvážné".

  c) Pořád jsi nedoložil, z kterého prstu sis vycucal, jakou mají na jednom letadle marži: a tím směrem mířila má kritika (viz "znáš ceny vstupů"?) Tvého komentáře především. Něco takového totiž neumí odhadnout ani velmi dobrý odborník v oboru, natož laik. Ono žádná "standardní marže" neexistuje - každý výrobce nějak zahrnuje vývojové náklady do ceny, a to nikoli "standardním procentem", ale čistě tím, co mu dovolí trh a pravděpodobně i v Aeru bude jen pár lidí schopno říci, kolik opravdu na jednom prodaném letadle ve skutečnosti vydělají.

  flnaker:
  1) jo, a taky by se hodilo mít místo L159 hvězdu smrti. Tvé myšlenky o "nadzvuku" jsou bohužel naprosto mimo realitu. Zaprve by to bylo letadlo podstatně dražší - a AČR měla problém jen s cenou která byla takhle.
  Zadruhé Aero v devadesátých jentaktak zvládlo vyvinout podzvukový bitevník. Na to udělat nadzvuk v rozumné cenové hladině nemělo...

  2) Situace na zbrojním trhu se podstatně změnila, že před deseti lety nebyl zájem o letadlo nějakého typu neznamená, že ten zájem nebude v následujících

  3) Ano, integrovat elektroniku šlo i do 159. Jen to chtělo peníze na vývoj, které Aero nemělo. Teď když ten vývoj z nemalé části zaplatily kupci NGčka, tak je naprosto logické, že se upgradovala i 159. Jestli tomu dají název block 2 nebo zvednou typové označení je detail.

  4) L259 má potenciál být srovnatelná či i lepší než M346 (jeden motor bývá na provoz ekonomičtější než dva slabší) při nižší ceně. Pokud je zájem o M346, pak je šance prodat i 259.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:49 22.07.2018

  Madrabbit: to je pouze marketing. F16 je pořád F16 a mezi verzi A a V je ještě delší doba.
  Na tento marketing uloví pouze AČR.
  Když už máme z původního počtu letadel sotva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Madrabbit: to je pouze marketing. F16 je pořád F16 a mezi verzi A a V je ještě delší doba.
  Na tento marketing uloví pouze AČR.
  Když už máme z původního počtu letadel sotva čtvrtinu, tak by bylo lepší mít nadzvuk.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:25 22.07.2018

  logik:"nic takového jako celkové vývojové náklady NGčka vyčíst fakt nejde. Tak si prosím nevymýšlej. Další Tvůj omyl je, že povinnost zveřejňovat výroční zprávu nebo závěrku nějak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik:"nic takového jako celkové vývojové náklady NGčka vyčíst fakt nejde. Tak si prosím nevymýšlej. Další Tvůj omyl je, že povinnost zveřejňovat výroční zprávu nebo závěrku nějak souvisí s burzou, tato povinnost je daná zákonem a platí pro všechny firmy, ať už obchodované či neobchodované."

  Prosím tě zkus přestat přemýšlet jen v rámci CR a jejích zákonů.

  Občas nemusíš být "geniální", stačí se zeptat googlu..
  https://zpravy.aktualne.cz/eko...
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  22:01 22.07.2018

  flanker: Nepodceňoval bych "marketingovou" změnu označení. L-159 a L-259 se dají prezentovat jako dvě různá letadla. S ohledem na datum prvního vzletu L-159 je to navíc docela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker: Nepodceňoval bych "marketingovou" změnu označení. L-159 a L-259 se dají prezentovat jako dvě různá letadla. S ohledem na datum prvního vzletu L-159 je to navíc docela žádoucí.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:17 22.07.2018

  logik: 259 nepřinese o mnoho více než 159, když si odmyslím nové křídlo s nádržemi uvnitř, tak není nic co by bránilo v tom mít elektronickou výbavu a zbraně jakou tu uvádí pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: 259 nepřinese o mnoho více než 159, když si odmyslím nové křídlo s nádržemi uvnitř, tak není nic co by bránilo v tom mít elektronickou výbavu a zbraně jakou tu uvádí pro 259. A vzhledem k tomu, jaký je "velký zájem" o 159, tak to bude velmi podobné i s 259.
  Zájem podobnou kategorii letadel je, ale evidentně je větší například o M 346 a Jak 130, prototyp vzlétnul zhruba ve stejné době jako L 159, ale koncepce je odlišná.
  Raději ať se soustředí řádně na cvičné stroje.

  Co se týká ceny, tak prý byla u nových strojů pro letectvo, díky nevhodnému kurzu dolaru, někde na hranici 16 mil USD, v době kdy je AČR pořizovala. Pro Irák to bylo něco okolo 9,5 mil USD. Pro Draken je dávala ČR s nadsázkou zadarmo, některé kusy levnější než cena nového motoru v tom letadle.
  A 259, si myslím, že nepůjde pod 20.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:20 22.07.2018

  jirosi: pokud dokážeš ze závěrky vyvodit takové údaje, tak se nech zaměstnat jako senior analytik v S&P. Anebo spíše jako věštec z křišťálové koule.
  Z výroční zprávy (viz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: pokud dokážeš ze závěrky vyvodit takové údaje, tak se nech zaměstnat jako senior analytik v S&P. Anebo spíše jako věštec z křišťálové koule.
  Z výroční zprávy (viz např.
  http://www.aero.cz/underwood/d...
  )
  nic takového jako celkové vývojové náklady NGčka vyčíst fakt nejde. Tak si prosím nevymýšlej. Další Tvůj omyl je, že povinnost zveřejňovat výroční zprávu nebo závěrku nějak souvisí s burzou, tato povinnost je daná zákonem a platí pro všechny firmy, ať už obchodované či neobchodované.

  flanker.jirka:
  Odhad je v podstatě nemožný. Určitě to bude více než za NGčko (radar silnější motor atd....), tedy přes deset milionů, ale o kolik? Myslím, že nejlepší odhad je možné udělat z toho, že NGčko je cíleno být levnější alternativou pro M-345, takže bych čekal, že cílem pro 259 bude podstřelit cenu M-346, která je odhadována na dvacet milionů, takže se dá čekat cena někde kolem 16milionů.

  Škoda, že L159 není supersonik.... jistě kdyby za stejnou cenu byl supersonik, tak ok. Jenže supersonik by byl jiné a dražší letadlo, kterou odhadnout nedokážu už vůbec.... Aby mělo smysl, muselo by podstřelit cenu F-50, teda se vejít někam do cca 25 melounů. Jestli je to reálné to za tu cenu postavit, je otázka, ale jestli to bude Aero někdy dělat, tak IMHO zcela jistě pouze v případě, kdy bude mít úspěch s 259, nebo se podstatě změní jiné okolnosti na trhu.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  17:46 21.07.2018

  logik: Jakou odhadujete cenu za F/A 259 Striker? T 50 - FA 50 Golden Eagle je supersonik, dražší určitě je, ale také skoro dvakrát více unese a zastane i air policing. A v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: Jakou odhadujete cenu za F/A 259 Striker? T 50 - FA 50 Golden Eagle je supersonik, dražší určitě je, ale také skoro dvakrát více unese a zastane i air policing. A v současném stavu má i dost integrované munice na AG.
  Upřímně, je škoda mít na palubě špičkový radar a koukat jak vám ulétá i civilní linka. Dopadne to stejně jako L 159, Irák je vzal jenom protože byly rychle k mání, protože tu nadbytečně stály uložené.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  08:43 21.07.2018

  Logic: Možná tě to překvapí, ale existuje takové věc a jmenuje se Burza. Tam firmy co se tam obchodují(většina) zveřejňují svoje uzávěrky. Tedy obrat a zisk.

  Opimistický, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: Možná tě to překvapí, ale existuje takové věc a jmenuje se Burza. Tam firmy co se tam obchodují(většina) zveřejňují svoje uzávěrky. Tedy obrat a zisk.

  Opimistický, protože jedna věc jsou plány. Tedy výroba 22 letadle ročně, druhá skutečné naplnění linky.

  Zkus se podívat jak málo se liší NG vs L-39 a pak ti možná dojde, že když v něm všechno vyměníš. Případně musíš otestovat bojové vybavená náklady ti vyskočí trošku jinam.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:54 21.07.2018

  - Proč by měl stát vývoj x krát tolik, když se jen vezme to co je vyvinuté pro NGčko? Vždyť ta letadla jsou rozměrově skoro stejná.
  - Optimistický zisk? Z čeho vycházíš? Ty znáš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  - Proč by měl stát vývoj x krát tolik, když se jen vezme to co je vyvinuté pro NGčko? Vždyť ta letadla jsou rozměrově skoro stejná.
  - Optimistický zisk? Z čeho vycházíš? Ty znáš cenu vstupů Aera? Podělíš se s náma?
  Anebo si prostě jen koukl do křišťálové koule a z čajových lístků vyvěštil cifru?

  PS: Ještě bych chápal Tvé kategorické výhrady, kdybys byl expert na marketing vojenských letadel, nebo letecký konstruktér. Takhle se mi zdá, že děláš typický český sport: "nic o tom vlastně nevím, ale vím, že to dělaj blbě...."
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  00:09 21.07.2018

  Logic: Pokud vývoj L-39 stál miliardu a prodává se za 220milionů, optimistický zisk je 10% tedy 22 milionů. Tak se bude splácet 45 letadel. Kolik asi bude stát vývoj L-259, kterou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: Pokud vývoj L-39 stál miliardu a prodává se za 220milionů, optimistický zisk je 10% tedy 22 milionů. Tak se bude splácet 45 letadel. Kolik asi bude stát vývoj L-259, kterou si nejspíše zase nikdo nekoupí? 2x-5x tolik?
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  23:53 20.07.2018

  Jirosi:
  - Vývoj 259 s tím, co už Aero má hotový je relativně levnej. Určitě si aspoň něco z toho objedná AČR atd.... A to co vyvine se zas může hodit i na NGčko.
  A i jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi:
  - Vývoj 259 s tím, co už Aero má hotový je relativně levnej. Určitě si aspoň něco z toho objedná AČR atd.... A to co vyvine se zas může hodit i na NGčko.
  A i jen takovádle marketingová zpráva o tom, že je účastníkem tendru má pro Aero poměrně velkou cenu - nikdo nekupuje letadla od někoho, kdo to "nemyslí vážně". Všechny firmy v tomdle obobru vyvíjej do šuplíku, že to jednou prodaj.

  - Aero samozřejmě spoustu věcí nedělalo dobře, nejdřív se vůbec muselo naučit moderní postupy výroby a vývoje, procesy atd.... Ale v jednu dobu česká politická scéna bohužel cíleně sabotovala spolupráci Aera a Boeingu, protože byly podplacený konkurencí, co tu Boeing nechtěla. Je to samozřejmě kdyby, ale s rozumnou podporou české vlády (kterou má každá úspěšná zbrojovka, bez podpory vlastního státu moc zbraně prodávat nejde) by se s nemalou pravděpodobností nějaká ta Alka prodala.

  - Co se týče ceny NG, dnešní dolar a tehdejší dolar se příliš srovnávat nedá. Pokud stojí stejnou sumu, tak teď NGčko stojí polovinu, co se tehdy prodávala Alca. Ale obecně tehdejší cena za Alcu byla "smluvní včetně vývoje" a ceně za NGčko někde z netu bych příliš nevěřil (a i kdyby byla správně, tak je otázca, co vše je v ceně).

  Skelet:
  - to nebylo poblouznění americkýma součástkama. Ono např. ohledně motoru, ale i některých částí avioniky, tam stejně nebylo co dát jiného, obzvlášť když to mělo být zároveň pro AČR, takže ruské komponenty také nebyly průchozí. Navíc v tu dobu na tom bylo Rusko tak, že brát cokoli od nich byl poměrně velký hazard.
  - To od Tvrdíka bohužel nebyla jen blbost, tehdy to vláda cíleně potápěla.

  flanker.jirka:
  T-50 je řádově dražší než Alka a o polovinu těžší, takže prostor mezi T-50 a Alkou je poměrně velký. Ale jak píšu - něco takového je zatím scifi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  23:04 20.07.2018

  skelet: Chtěl bych mít váš optimismus.

  " tak si modernizaci L-159 objedná Irák, Draken a ČR".

  Na Irák a Draken rovnou zapomeňtě, oba dva si ten stroj koupily protože byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: Chtěl bych mít váš optimismus.

  " tak si modernizaci L-159 objedná Irák, Draken a ČR".

  Na Irák a Draken rovnou zapomeňtě, oba dva si ten stroj koupily protože byl "zadarmo". Jakýkoliv update by tohle v podstatě znehodnotil.

  CR, upřímně doufám že někdo v armádě bude mít mozek a tohle nikdy neschválí.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:45 20.07.2018

  logik: to letadlo již existuje, FA 50. Jen není České.
  https://www.airforce-technolog...

  logik: to letadlo již existuje, FA 50. Jen není České.
  https://www.airforce-technolog...

 • skelet
  22:38 20.07.2018

  O L-159 jsem psal níže.
  L-159A byla obdoba Hawk 200, který byl úspěšně exportován. Problém L-159A byl:
  a) "to letadlo je nebezpečnější pro vlastní piloty, než pro nepřítele" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  O L-159 jsem psal níže.
  L-159A byla obdoba Hawk 200, který byl úspěšně exportován. Problém L-159A byl:
  a) "to letadlo je nebezpečnější pro vlastní piloty, než pro nepřítele" (génius Tvrdík)
  b) poblouznění americkými součástkami, což zarazilo minimálně jeden export do Latinské Ameriky
  c) nulová síla české diplomacie (Indie)
  d) prozíravost AČR, která nechtěla dvoumístnou verzi, a tedy L-159B přišla pozdě. Tedy v době, kdy se už nepotýkala jen s Hawk 100, ale i s M346 a Jak-130
  e) změnila se povaha COIN akcí. V době kdy vznikal Hawk 200 a L-159A, tak probíhaly konflikty, kde se letouny pohybovaly i v silné protiletadlové obraně ZPU-4, ZU-23-2, Redeye, Stinger, Strela apod. Tam klasický COIN letoun neměl šanci. Posílat na ty cíle letouny typu F-16 bylo zase drahé. Východiskem tedy byly právě Hawk 200 a L-159A, respektive Hawk 100 a L-159B. Nadupané elektronikou schopné pojmout nejmodernější výzbroj a schopné operací ve dne i v noci.
  Nicméně tyto akce vymizely, protože se povstalcům dosti zredukoval přístup k protiletadlové obraně. A na tyhle cíle stačily A-29, PC-9, AT-6, práškovací letadla. Pro Hawk 200 a L-159A zde rázem nebylo místo. Respektive dostaly se do podobné pozice jako ty F-16. Na dané cíle se neoplatily, a tak nastal boom vrtulových COIN letounů. No a toto se zase změnilo po Arabském jaru, kdy se mezi povstalce zase dostaly MANPADS, protiletadlová děla apod. A proto najednou zase všichni oprašují lehké bitevní varianty svých cvičných letounů.

  Aero nemá se svým projektem L-259 co ztratit, když nic jiného, tak si modernizaci L-159 objedná Irák, Draken a ČR.
  A navíc L-159 žádný vývoj L-39 nezbrzdil. L-39 se co by L-139 nabízela souběžně s L-159, nicméně L-39 se dostala do podobné situace jako prakticky i jiné letouny své kategorie, které rovněž "vymizely". Proč? Protože se objevil názor (tuším, že po JPATS), že na vše stačí letouny typu PC-9, z kterých jde rovnou skočit do nadzvuků. A co se děje dnes? Objevují se oprášené projekty jako L-39, M345 apod.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:11 20.07.2018

  Skelet: " no nemůže se prodávat, když ji teprve začali nabízet."

  L-159?

  O L-39 tu nikdo asi nepochybuje, pohybnosti jsou ohledně zbytečných investic L-159(prodává se už skoro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: " no nemůže se prodávat, když ji teprve začali nabízet."

  L-159?

  O L-39 tu nikdo asi nepochybuje, pohybnosti jsou ohledně zbytečných investic L-159(prodává se už skoro 20. let) a jeho nástupcem. Která zbrzdila vývoj nástupce L-39 o skoro 20 let.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:54 20.07.2018

  Jirosi: no nemůže se prodávat, když ji teprve začali nabízet. A na L-39NG mají už předobjednávky. Kdo by to před dvěma roky řekl..

  kdo se bojí, sere v síni ;)

  Jirosi: no nemůže se prodávat, když ji teprve začali nabízet. A na L-39NG mají už předobjednávky. Kdo by to před dvěma roky řekl..

  kdo se bojí, sere v síni ;)

 • Jirosi
  21:40 20.07.2018

  Skelet: "Dneska se prodává co by COIN prakticky všechno co má vrtule."

  To je pro mně novinka, že L-259 bude mít vrtuli... Tedy prodává se všechno, až na jakoukoliv verzi L-39, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet: "Dneska se prodává co by COIN prakticky všechno co má vrtule."

  To je pro mně novinka, že L-259 bude mít vrtuli... Tedy prodává se všechno, až na jakoukoliv verzi L-39, L-159... jako by to něco naznačovalo.

  Třeba se po druhém pokusu už poučí a žádná L-359 už nevznikne.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:30 20.07.2018

  Jirosi: nesmysl. L-159 byla vyrobena, tak jak byl ochoten ji zaplatit zákazník (AČR). Dvoumístnou verzi pohřbil nezájem AČR a nedostatek financí Aera Vodochody. Jinak to byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: nesmysl. L-159 byla vyrobena, tak jak byl ochoten ji zaplatit zákazník (AČR). Dvoumístnou verzi pohřbil nezájem AČR a nedostatek financí Aera Vodochody. Jinak to byl srovnatelný projekt s hlavním tehdejším konkurentem Hawk 100.
  L-259 má výhodu v tom, že na základě L-159 dokáže Aero Vodochody nabídnout jednomístný bitevník. dvoumístný cvičný letoun schopný i bitevních misí a dokonce dvoumístný cvičný letoun vybavený radarem. Takže dokáže pokrýt prakticky celé spektrum výcviku + bitevní verzi.
  To že by o to nikdo neměl zájem je rovněž nesmysl. Podobné verze avizuje Leonardo, Bae atd. Dneska se prodává co by COIN prakticky všechno co má vrtule. Od práškovacího letadla po C295.
  A opět. Aero Vodochody především tlačí L-39NG, nikoliv L-259.

  Flanker.jirka: pochopitelně, že by té avionice slušel nadzvuk. Ale kde sebrat peníze na ten vývoj? A jediný "volný" partner na trhu je AIDC, což jsem psal níže.

  Flanker.jirka
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:49 20.07.2018

  Flader: Na internetu se uvádí, že cena vývoje L-39GN je 1 mld Kc, prodejní cena 10 milionu UDS/kus. Tedy podobně jako kdysi Alca.

  Pro L-259 je to dost otázka, vzhledem k tomu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: Na internetu se uvádí, že cena vývoje L-39GN je 1 mld Kc, prodejní cena 10 milionu UDS/kus. Tedy podobně jako kdysi Alca.

  Pro L-259 je to dost otázka, vzhledem k tomu jak moderní technologie se hodlají použít.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  19:33 20.07.2018

  Vedel by niekto odhadnúť ako to bude s cenou F/A 259 vs. L-39NG?

  Vedel by niekto odhadnúť ako to bude s cenou F/A 259 vs. L-39NG?

 • Jirosi
  19:27 20.07.2018

  Nezapomeň na jednu podstatnou věc, pokud by armáda stihla vystornovat zakázku a vyrobilo by se jen těch 25, respektive 27 kusů. Tak by ten projekt byl prostě jen černá díra.

  Ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomeň na jednu podstatnou věc, pokud by armáda stihla vystornovat zakázku a vyrobilo by se jen těch 25, respektive 27 kusů. Tak by ten projekt byl prostě jen černá díra.

  Ve skutečnosti i pro naši armádu by dnes bylo výhodnější přes zbrojit, na L-39NG se schopností nést munici. V zahraničí jsou stejně alky nenasaditelné. Takže slouží a sloužit budou jen k výcviku. Ušetřené peníze investovat, do více nadzvuků, i jediný na víc by značně zvedl schopnosti letectva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:07 20.07.2018

  Logic: "Realistický scénář je (a i ten je hodně velkej úspěch), že se budou prodávat NGčka, optimistikej scénář je, že se prodá i nějaká 259. To, že by se v blízké době vyvinul a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: "Realistický scénář je (a i ten je hodně velkej úspěch), že se budou prodávat NGčka, optimistikej scénář je, že se prodá i nějaká 259. To, že by se v blízké době vyvinul a prodal nadzvuk je IMHO sci-fi."

  V tu chvíli by bylo jakékoliv investovaní do projektu L-259 jen vyhazovaní peněz oknem.

  Vláda to nepodělalo, podělalo si to Aero samo tím, že se spolehlo na jediného zákazníka. A vyrobilo co nikdo nechtěl. Teď vyrobí něco co nikdo nechce ve verzi 2.0. Opět se tu totiž koná vývoj něčeho, co nemá ani potenciálního kupce.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:53 20.07.2018

  Jirosi: Ne, aplikace jim trvala daleko kratší dobu. Jen prostě předtím nebyl na obzoru kupec na NGčko, tak tím směrem se necpaly peníze nějak extra. Alca (mimo jiné) neumřela na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Ne, aplikace jim trvala daleko kratší dobu. Jen prostě předtím nebyl na obzoru kupec na NGčko, tak tím směrem se necpaly peníze nějak extra. Alca (mimo jiné) neumřela na tom, že by byla příliš drahá. Umřela na to, že přišla do doby, kdy byl celej trh s těmadle letadlama mrtvej (a jakékoli další šance zabila česká vláda). A v době, kdy začal ožívat, tak Aero bylo zrovna v takovym kopru, že nemělo finance "naskočit" do vlaku hned. Naštěstí stihlo aspoň poslední vagón, buďme za to rádi.

  Flanker: Ale samozřejmě, že slušel. Ale to defakto znamená vyrobit nové letadlo. Na to teď aero prostě nemá kapacitu.

  Kromě samotné nutnosti kompletně přepracovat aerodynamiku letounu to ale také znamená, že drak bude muset mít daleko větší strukturální integritu, takže bude těžší a dražší, motor by nadzvuk asi neutáh, takže silnější motor - jeho zástavba opět znamená nutnost posílení draku. Ve výsledku by nadzvuková Alca by už nebyla Alca, bylo by to úplně jiné a podstatně dražší letadlo.

  Bylo by krásné, kdyby se k tomu někdy Aero dostalo a podařilo se mu něco takového
  prodat, ale IMHO to nebude hodně dlouho na pořadu dne. Realistický scénář je (a i ten je hodně velkej úspěch), že se budou prodávat NGčka, optimistikej scénář je, že se prodá i nějaká 259. To, že by se v blízké době vyvinul a prodal nadzvuk je IMHO sci-fi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  18:47 20.07.2018

  flanker.jirka:

  ...jo a zkusit s tím na trhu konkurovat modernizovaným F-5kám s úplně stejnou izraelskou avionikou.

  flanker.jirka:

  ...jo a zkusit s tím na trhu konkurovat modernizovaným F-5kám s úplně stejnou izraelskou avionikou.

 • flanker.jirka
  17:02 20.07.2018

  logik: vím, že v zemi zdejší po mně hodí zase kamenem (a ne jedním) ale opravdu si myslím, že takové avionice (s pokročilým radarem) by slušel drak nadzvuku, rozšíří se tím použití ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: vím, že v zemi zdejší po mně hodí zase kamenem (a ne jedním) ale opravdu si myslím, že takové avionice (s pokročilým radarem) by slušel drak nadzvuku, rozšíří se tím použití a už by to bylo rychlejší než airbusy
  https://www.defenseindustrydai...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  17:01 20.07.2018

  Logic: To snad nemyslíš vážně? To chceš vážně obhajovat, že jim aplikace technologii trvala 20let? Jenže konkurence nespí...

  Logic: To snad nemyslíš vážně? To chceš vážně obhajovat, že jim aplikace technologii trvala 20let? Jenže konkurence nespí...

 • logik
  14:22 20.07.2018

  jirosi: Proč se to neděje? Ale vždyť se to právě děje.... A evidentně teď lijou peníze především do NGčka, protože maj prodeje tam, a pak to portujou do větší 159.

  Když vyvíjeli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: Proč se to neděje? Ale vždyť se to právě děje.... A evidentně teď lijou peníze především do NGčka, protože maj prodeje tam, a pak to portujou do větší 159.

  Když vyvíjeli 159, lili peníze především do ní, protože měli zakázku od AČR, a věci portovali do 39. Nějak nechápu, co je na tom divného.

  jara: Nemám k tomu moc co dodat. Btw. to, že Ti termín mobilita přijde divnej jen ukazuje, že o problematice příliš nevíš.

  tryskac: V zatížení křídla bych takovej problém neviděl, taková M-345 ho má také podstatně větší než 39. Navíc křídlo teď vyvíjeli nové, takže kdyby to byl problém, tak ho mohli trochu "nafouknout".
  Nicméně opravdu z hlediska letových vlastností bych od 259 nečekal nic "nového", pokud odhlédnu od zmiňovaných bagů, které teď často nebudou třeba. Prostě to bude prostě 159 s novou avionikou a mokrým křídlem, což ovšem není málo a nové typové číslo si to rozhodně zaslouží.

  Udělat stealth bitevník by znamenalo kompletní návrh nového letadla. Na to tu fakt nejsou peníze ani náhodou....
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:00 20.07.2018

  tryskac: F-16 nosí AIM-120 běžně na koncových závěsnících, a to včetně F-16A/B.
  Běžná praxe je 2x AIM-120 na koncových závěsnících, a 2x AIM-9 na podkřídelních.
  Akorát AIM-7 se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: F-16 nosí AIM-120 běžně na koncových závěsnících, a to včetně F-16A/B.
  Běžná praxe je 2x AIM-120 na koncových závěsnících, a 2x AIM-9 na podkřídelních.
  Akorát AIM-7 se nosily pouze na podkřídelních závěsnících.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  08:58 20.07.2018

  tryskac:

  259-ka bude mít stejně jako L-39NG integrální nádrže v křídle, což samozřejmě nijak výrazně nemění papírově udávané výkony. Nicméně fakticky to výkony zvedne výrazně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac:

  259-ka bude mít stejně jako L-39NG integrální nádrže v křídle, což samozřejmě nijak výrazně nemění papírově udávané výkony. Nicméně fakticky to výkony zvedne výrazně, protože nebude nutné tak často tahat přídavné nádrže. Podívej se třeba v jaké konfiguraci lítali Iráčani do Mosulu:

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tuším, že v Aeru mají nové křídlo spočítané už léta a dost by pomohlo. Vedení podniku ale myslí hlavně na zisk a dokud se to podle nich ekonomicky nevyplatí, tak se do toho nepůjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:31 20.07.2018

  KOLT: nerozumím? Něco v tom smyslu, že tryskáč kope do F/A-259 protože je české a já do F-16V, protože jej kupují Slováci ? :-) Já nekopu do F-16V kvůli technickým parametrům ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: nerozumím? Něco v tom smyslu, že tryskáč kope do F/A-259 protože je české a já do F-16V, protože jej kupují Slováci ? :-) Já nekopu do F-16V kvůli technickým parametrům (natož že jej kupuje SR), ale nezdá se mi výhodná cena, formální způsob provedení výběru a upřednostnil bych pozemní síly a stíhací letectvo řešil jen AP, volba F-16V dá nejspíš vzniknout bílému slonovi v OSSR.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:23 20.07.2018

  tryskac a Jura, vy si fakt podejte ruce.....

  tryskac a Jura, vy si fakt podejte ruce.....

 • tryskac
  23:31 19.07.2018

  L259: samotne pomenovanie je trochu zvlastne, chcel sa zachovat rad s x9 na konci a bolo zrejme odlisit generacny skok, kedy cislo nerastlo po desiatkach, ale rovno stovkach. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L259: samotne pomenovanie je trochu zvlastne, chcel sa zachovat rad s x9 na konci a bolo zrejme odlisit generacny skok, kedy cislo nerastlo po desiatkach, ale rovno stovkach. Spomina sa instalacia zavesnikov pre A2A rakety na wing-tipoch, na vizualizacii nie je zobrazene. Ono to nie je take jednoduche, ako by sa na prvy pohlad zdalo, kto vie, ci by povodne kridlo vydrzalo odpad rakety+poruchu oddelenia rakety od odpalovacieho zariadenia. Skor mam take obavy ze nie. Neviem ci ste si vsimli na prezentacii F16 Block70, tam na vizualizacii vyzera, ze na wingtipe je odpalovacie zariadenie pre AMRAAM (mozno sa mylim) oproti klasike pre AIM9 na F16A,B,C,D
  Velmi vysoke plosne zatazenie (oproti L39) kridla, rychla strata rychlosti pri manevrovani. Spomina sa "uprated engine", ked porovnam udavanu stupavost L159 - 48m/s, zbezne som preratal udavanu stupavost L259 - 3170m/min = cca 52m/s, tak tam velke zlepsenie nevidim.
  Takze by som to zhrnul tak, ze po stranke letovych vykonov sa extra zlepsenie najskor cakat neda, po stranke avioniky a integracie zbrani, napr Python 4, 5 uz ano. Spominane zmeny dokazu stvorit relativne lacne, ale pouzitelne lietadlo.

  Zlepsenia: jednoznacne zvysit podiel kompozitnych dielov minimalne pre zaciatok na sekundarnych konstrukciach.
  Ked uz sa tu ceski kolegovia ohanaju grantami na vedu a vyskum, chcel by som sa opytat, skumaju sa akekolvek moznosti znizenia RCS? Vznikol co i len ideovy projekt na nove kridlo s novym profilom? Sam nejako tusim odpoved na obe otazky - nie. Pritom tam by boli mozne zisky maximalne, za cenu vysokej zlozitosti, nakladnosti. Ale sam si neviem predstavit test pilotov pri skuskach noveho profilu, teda pri cinnosti, kde by uz samotne riziko bolo vyrazne nad ramec pohodlnej sichty od 8-16...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:11 19.07.2018

  Jestli ono nešlo spíš o to, jestli je šikovných lidí jako sraček ;-) Což fakt není :-/ V ČR už tuplem ne...

  Jestli ono nešlo spíš o to, jestli je šikovných lidí jako sraček ;-) Což fakt není :-/ V ČR už tuplem ne...

 • Gibon
  22:23 19.07.2018

  Ok, tak CR je liahen nadludi.

  Ok, tak CR je liahen nadludi.

 • Jirosi
  21:31 19.07.2018

  Gibon:"Sikovnych ludi je dnes ako sracek a su vsade na svete. Ceska republika nie je ziadna specialna liahen nadludi."

  Bohužel v tohle se sakra pleteš.

  Gibon:"Sikovnych ludi je dnes ako sracek a su vsade na svete. Ceska republika nie je ziadna specialna liahen nadludi."

  Bohužel v tohle se sakra pleteš.

 • Gibon
  20:53 19.07.2018

  Jara: ak by platilo co pises, tak sa v zivote ziaden vyskum do exsocialistickych zemi nepresunie.
  Ono je ovela lahsie najat si headhuntra, prist za nejakym sikovnym Cechom z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: ak by platilo co pises, tak sa v zivote ziaden vyskum do exsocialistickych zemi nepresunie.
  Ono je ovela lahsie najat si headhuntra, prist za nejakym sikovnym Cechom z danej oblasti ponuknut mu 150tis. Eur rocne, plus naklady na prestahovanie a bude mat zbalene skor ako podpise zmluvu. Prestahovat cele vyskumne stredisko aj so zazemim je sakra drahe. A na to su tie dotacie. A samozrejme potom staci dat tomu istemu pracovnikovi 40tis rocne. Sikovnych ludi je dnes ako sracek a su vsade na svete. Ceska republika nie je ziadna specialna liahen nadludi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:01 19.07.2018

  Jara, ohledně GE věř logikovi ... bohužel

  Jara, ohledně GE věř logikovi ... bohužel

 • Jara
  19:36 19.07.2018

  Ach logiku mám na práci i jiné věci než ti vysvětlovat žebříček hodnot.... snad jen takové postřehy tvého hloupého kontra.
  Jak jsem psal GE ten vývoj tady nerozjížděla nýbrž v něm ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ach logiku mám na práci i jiné věci než ti vysvětlovat žebříček hodnot.... snad jen takové postřehy tvého hloupého kontra.
  Jak jsem psal GE ten vývoj tady nerozjížděla nýbrž v něm pokračuje..,.nic se nepřesouvalo
  Vědecý svět, mobilita běžná?? Kam na ty výrazy chodíš prosímtě?
  Ne, vývoj je dlouhodobá investice, ano samozřejmě nějakou fúzi třeba s GE se dostanete “k mnoha novým věcem a zkušenostem” , které by jste si museli jinak tvrdě vydobít za předpokladu finančního pokrytí...., a tak dále bla bla bla stejně vám to nemá cenu objasňovat.
  Ovšem představa že GE bude svůj vývoj honit po všech “čertech” aby dostala dotace je opravdu úsměvná, protože viz první příspěvek to know how nesou lidé a v GE si určitě nedovolí ho ztrácet tím, že budou přesouvat vývojové kapacity tam kde zrovna frčí dotace, znamenalo by to pravidelnou zásadní personální obměnu a to vědění by bylo nenávratně v prde..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:27 19.07.2018

  logik: "A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje najednou"

  A proč se to tedy neděje? .. Že by chyběli peníze, je super mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: "A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje najednou"

  A proč se to tedy neděje? .. Že by chyběli peníze, je super mít "lepší" výkonějšího brášku, ale jen v případě, že tím netrpí vývoj a výroba vašeho stěžejního produktu. Což se v Aeru prostě děje.

  A opět se tu básní o L-259(159), kam se nalije násobně více peněz než do L-39NG, ale prodeje ....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  19:27 19.07.2018

  logik: "A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje najednou"

  A proč se to tedy neděje? .. Že by chyběli peníze, je super mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: "A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje najednou"

  A proč se to tedy neděje? .. Že by chyběli peníze, je super mít "lepší" výkonějšího brášku, ale jen v případě, že tím netrpí vývoj a výroba vašeho stěžejního produktu. Což se v Aeru prostě děje.

  A opět se tu básní o L-259(159), kam se nalije násobně více peněz než do L-39NG, ale prodeje ....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:20 19.07.2018

  Jara: ve vědeckém světě je dnes mobilita naprosto běžná. Takže přesun vývoje není zdaleka takový problém, jak si myslíš. Koneckonců, jak se asi přesunul ten vývoj k nám? Sice lidi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: ve vědeckém světě je dnes mobilita naprosto běžná. Takže přesun vývoje není zdaleka takový problém, jak si myslíš. Koneckonců, jak se asi přesunul ten vývoj k nám? Sice lidi co na tom dělaj neznam osobně, ale zcela jistě to nebudou všichni nově nabraní lidé, to by GE nic nevyvinulo...
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:16 19.07.2018

  ps: A k 39/159 - v době, kdy se neprodávali 159, tak by se neprodalo ani NGčko. A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ps: A k 39/159 - v době, kdy se neprodávali 159, tak by se neprodalo ani NGčko. A ty letadla se nelišej tolik, aby nebylo rozumný táhnout vývoj slabšího a silnějšího stroje najednou.

  Koneckonců koukni na Aermacchi - také vyvíjí dvojče M-345 - silnější M-346, osazenou dvěma motory (L-159 má jeden silnější) a radarem. Akorát aero na to jde trochu chytřejc, protože má ty typy konstrukčně dosti podobné a teda může snáze portovat vývoj z 39 na 159 a zpět.

  Mít úplnější portfolio je výhoda - každej radši koupí stroj od firmy, která umí i "lepší věci", než kupovat věc, o který víš, že je na špičce toho, co výrobce umí a teda když budeš chtít "jít dál", tak bude problém. L-259 může sloužit jako "prezentační model Aera", i když to bude žít z 39tek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:12 19.07.2018

  Logik GE tam pracuje na motorech z původem Walter to jen tak mimo...
  Jak moc CVUT něco kryje nebo se vývoje opravdu účastní nedokážu posoudit, proč jsem vstoupil do této diskuze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik GE tam pracuje na motorech z původem Walter to jen tak mimo...
  Jak moc CVUT něco kryje nebo se vývoje opravdu účastní nedokážu posoudit, proč jsem vstoupil do této diskuze má jiný důvod a to ten, že tady píšete o jakémsi přesouvání aktivit GE a tedy i toho vývoje, který se tady nebudoval od nuly nýbrž ho teď GE podporuje, financuje a rozvíjí, teď mi ale řekněte jak si představujete přesun vývoje?
  Přesunout se dá montovna, ale ne vývoj, ono se tady mnohokrát mluví o jakémsi know-how, to je taková nehmatatelná nemateriální věc a nenesou jí fabriky, nýbrž špičkoví inženýři, vědci, kteří pro ty firmy pracují a to jsou lidské bytosti, které nemůžete jednoduše na jednom konci světa zavřít a otevřít je na druhém.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:02 19.07.2018

  Jirosi: Nejde o to, že by továrna nejela. Je to klasický "za peníze EU" si zaplatíme vývoj, což jaksi není úplně v souladu s tím dotačním programem, v kterým to běží a ČVUT (kterej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: Nejde o to, že by továrna nejela. Je to klasický "za peníze EU" si zaplatíme vývoj, což jaksi není úplně v souladu s tím dotačním programem, v kterým to běží a ČVUT (kterej to papírově přikryl) z toho může mít průšvih.

  Jinak ale i tak to snad bude mít pro naši zem nějakej přínos, pokud by se tady podařilo uchytit vývoj GE, tak by to nebylo špatný - ale ono je také dost dobře možný, že GE tady dovyvine motor a půjde zas jinam, kde mu správně ohnou dotační programy a z tý továrny zůstane jen Xtá montovna, byť alespoň ne zaměřená na automobilovej průmysl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:00 19.07.2018

  Logic: "Třeba něco přinesou teď nové investice od GE, i když to je také v podstatě z poloviny tunel na dotace. "

  Možná budeš překvapen, ale ta továrna jejíž součásti bude i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logic: "Třeba něco přinesou teď nové investice od GE, i když to je také v podstatě z poloviny tunel na dotace. "

  Možná budeš překvapen, ale ta továrna jejíž součásti bude i budoucí investice, celkem slušně jede. Ale jedná se o pokračovací vývoj vyráběného turbovrtulového motoru.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:21 19.07.2018

  argonaut: psal jsi o rozdílu za pět let. A prostě dnes za pět let se technologie pohne o daleko větší kus dopředu, než tehdy. Ne, není to vidět na draku letounu - protože na něm už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  argonaut: psal jsi o rozdílu za pět let. A prostě dnes za pět let se technologie pohne o daleko větší kus dopředu, než tehdy. Ne, není to vidět na draku letounu - protože na něm už není co vymýšlet. To ale neznamená, že neběží pokrok. Jen prostě ta vylepšení za pět let nejsou tak vidět zvenku.
  Kdyby měli dnešní firmy znalosti letectví z roku 1918, tak za pět let máme Spitfira, nečekalo by se na něj dvacet let jako tehdy. Problém dnešního vývoje je ten, že vše "jednoduché" už bylo vynalezeno a do vývoje jdou obrovské peníze, aby se posunuly možnosti dál. S jednoduchostí a nenáročností vývoje v 30tých letech, kde v podstatě furt bylo možné vyvinout dobré letadlo v "garáži na koleně" se to naprosto nedá srovnat.

  Luky & Jirosi: Pravdu máte v podstatě oba. Na jednu stranu, k tomu, abychom byli špička, bychom měli umět si i tu avioniku vyvinout sami. Na druhou stranu, i to bejt "JEN" integrátor je o o hodně více, než v co se dalo doufat a co se dá očekávat od ekonomiky velikosti ČR....

  strikehawk:
  1) viz jiní - zjisti si něco o "poradcích" z Moskvy. Když tady někdo vytahoval "světlé stránky" spolupráce se SSSR, že nám SSSR předalo nějaké know-how, je třeba také dodat, že ovšem spolu s tím nám často přikázali zastavit vlastní vývoj, protože přeci ten ruský je dostatečně dobrý.... Zrovna krásně je to vidět na L29 - kde na jednu stranu od nás kupovali hromady strojů, na druhou stranu se na vývoj dosti kašlalo, a to ne neúmyslně nebo z nutnosti - ve fungující nezávislé firmě by takové kontrakty generovali zisk, který by následný vývoj perfektně pokryl.

  2) nebyla to blbost našich komunistů - byl to v podstatě nutný důsledek systému, který byl nepružně řízen a bez konkurence.

  Kolt, balm: Vyvíjet motor pro L1/259 od nuly by byla podle mne ekonomická sebevražda. Takové věci se dnes v podstatě vždy dělají tak, že se koupí licence včetně vývojové dokumentace, v první fázi se vyrábí licenční motor, a na něm se "domácí" inžeinýři teprv učí jak postavit podobný motor. Druhá generace motorů je zpravidla vylepšený licenční motor a teprv u třetí/čtvrté generace se dá čekat nějaká "vlastní tvorba".
  Třeba něco přinesou teď nové investice od GE, i když to je také v podstatě z poloviny tunel na dotace.

  Luky: MTOW je maximal takeoff. NGčko má rozdíl mezi empty a MTOW 2,7t. U M-354 nevíme empty weight, takže porovnání je těžké. I kdyby to bylo těch 2360 uváděných na italské wiki (ovšem ozdrojované materiálem, kde nic takového uvedeného není), tak užitečná únosnost by byla jen 2,14t. Takže přinejmenším kus vyšší hmotnosti NGčka jde na vrub celkové větší únosnosti letadla a tedy potřebě větší strukturální integrity.
  Pak ještě můžeme spekulovat, zdali u M345 nenavýšili strukturální integritu a tedy i empty weight, když se zvedla MTOW: to, že M311 neměla v strukturální integritě příliš rezervu je např. vidět v malém rozdílu mezi Max speed a never exceed speed (jen cca 50km/h - oproti více než 200km/h u L-39). Ale to je jen dohad, MTOW možná byla limitovaná vztlakem křídla, které má M-345 podstatně menší než L-39 a tedy pro navýšení mohl stačit jen silnější motor - a zmiňovaný malý rozdíl v rychlostech může mít
  aerodynamický důvod. Nicméně větší rozdíl v těchto rychlostech dělá z NGčka bezpečnější éro pro výcvik, stejně jako větší křídlo NGčka bude IMHO také mít za následek přijemnější/bezpečnější pilotáž - M-345 je jakoby stavěné na vyšší rychlosti, ale tomu vůbec neodpovídají maximálky a never-exceed speed, aerodynamicky tedy bude mít asi NGčko navrch.

  Ale takovéto "věštění" z pár čísel vycucaných z internetu je celé dosti na vodě a pravděpodobně je to úplně jinak....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:49 19.07.2018

  Luky: Vrtulníky budou moct lovit jen v případě, že je někdo z vrchu pokryje. Tedy, aby se z lovce nestal kořist. Tzn. drahá sranda. Krom toho zapomínáš na to, že zrovna vrtulník ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky: Vrtulníky budou moct lovit jen v případě, že je někdo z vrchu pokryje. Tedy, aby se z lovce nestal kořist. Tzn. drahá sranda. Krom toho zapomínáš na to, že zrovna vrtulník může vyčkávat v statické pozici. L-159 se musí pohybovat, případně využívat svojí převahy výkonu. Tedy ukázat se nad terénem. Tedy chvíle pro PVO..

  Kokpit "šestnáctkový", mohla mít i L-39... což sem naznačoval v tom, že se lijí peníze špatným směrem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:28 19.07.2018

  @Jirosi

  L-159 je díky radaru a šestnáctkovýmu pitu pro výcvik naprosto ideální.
  Pokud si najdeš článek, jak Alky lovily v zahraničí vrtulníky a jak moc jim radar pomáhal, možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jirosi

  L-159 je díky radaru a šestnáctkovýmu pitu pro výcvik naprosto ideální.
  Pokud si najdeš článek, jak Alky lovily v zahraničí vrtulníky a jak moc jim radar pomáhal, možná to přehodnotíš. Hawky co radar neměly, často utřely. A Hawk s radarem je hodně hnusná věc.

  Pokud v Aeru vyvinuli mokré křídlo, bylo by hloupé toto neudělat i pro L-159.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:17 19.07.2018

  L-39 NG je budouci letadlo jeste s nedokoncenym vyvojem a pred zavedenim. Nejake brozury co koluji svetem, kdovi jak stare (ostatne oficialni stranky jsou takove, inu, ne uplne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L-39 NG je budouci letadlo jeste s nedokoncenym vyvojem a pred zavedenim. Nejake brozury co koluji svetem, kdovi jak stare (ostatne oficialni stranky jsou takove, inu, ne uplne profesionalni) u produktu co se jeste treba muze menit... to me neprekvapuje. Uvidime az to letadlo oficialne nekdo poridi a zavede, pak (snad) budeme znat skutecne parametry.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:16 19.07.2018

  Clanek:"Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:"Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, provozni naklady zadnacelanulanulanic, start odkudkoli (s prihlednutim k proudovemu motoru), porizovaci cena velice prizniva... proste pomer cena / uzitne vlastnosti i po tolika letech bude v konfiguraci NG zase tezko k prekonani.
  Znovu, L-39 je pro me proste to perspektivnejsi z toho co Aero dnes umi vyrobit. "

  Ano, kdyby se Aero věnovalo tomuto typu. Případně už dnes mělo jeho skutečného nástupce. Určitě by si dokázalo něco ukousnout ze světového trhu.
  Místo toho se stále tlačí, tam kde místo není L-159(L-259).

  Ano, žádný l-159 se nikdy neprodal! Vše krom zakázky od ČR šlo vše spíše formou daru dotovaného CR. A to k čemu je využívá ACR, by se klidně dalo realizovat z lehce modernizovanou verzí L-39 za úplně jiné náklady. ARC potřebuje letadlo pro výcvik, pilotu na nadzvuk. Na to se, ale používá Alca ... což je poněkud drahá sranda, i přesto jako levně to léta. Přitom ten počet provozovaných supersoniků je prostě malý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:16 19.07.2018

  Clanek:"Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:"Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, provozni naklady zadnacelanulanulanic, start odkudkoli (s prihlednutim k proudovemu motoru), porizovaci cena velice prizniva... proste pomer cena / uzitne vlastnosti i po tolika letech bude v konfiguraci NG zase tezko k prekonani.
  Znovu, L-39 je pro me proste to perspektivnejsi z toho co Aero dnes umi vyrobit. "

  Ano, kdyby se Aero věnovalo tomuto typu. Případně už dnes mělo jeho skutečného nástupce. Určitě by si dokázalo něco ukousnout ze světového trhu.
  Místo toho se stále tlačí, tam kde místo není L-159(L-259).

  Ano, žádný l-159 se nikdy neprodal! Vše krom zakázky od ČR šlo vše spíše formou daru dotovaného CR. A to k čemu je využívá ACR, by se klidně dalo realizovat z lehce modernizovanou verzí L-39 za úplně jiné náklady. ARC potřebuje letadlo pro výcvik, pilotu na nadzvuk. Na to se, ale používá Alca ... což je poněkud drahá sranda, i přesto jako levně to léta. Přitom ten počet provozovaných supersoniků je prostě malý.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  15:05 19.07.2018

  závěrem - L39NG není jiná kategorie, má podobnou nosnost jako Ital, ale vedle předpokládané větší robustnosti konstruce má znatelně vyšší vnitřní zásobu paliva (podle některých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  závěrem - L39NG není jiná kategorie, má podobnou nosnost jako Ital, ale vedle předpokládané větší robustnosti konstruce má znatelně vyšší vnitřní zásobu paliva (podle některých zdrojů dvojnásobnou, podle jiných skoro dvojnásobnou).
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:59 19.07.2018

  ...ale bude to asi plné, protože pak zbývá 1200kg na podvěsy a jsme u udávané MAX takeoff.

  Mě jen mate, když srovnám údaje z tohoto článku na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...ale bude to asi plné, protože pak zbývá 1200kg na podvěsy a jsme u udávané MAX takeoff.

  Mě jen mate, když srovnám údaje z tohoto článku na AN:
  http://www.armadninoviny.cz/l-...

  s postnutou PDF brožurou L-39NG
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:53 19.07.2018

  ještě poznámka k tomu "M" - italský výrobce nikde v brožuře to M právě nepíše :)

  ještě poznámka k tomu "M" - italský výrobce nikde v brožuře to M právě nepíše :)

 • Clanek
  14:51 19.07.2018

  Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, provozni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kazdopadne me to prinutilo si ty letadla takhle hezky srovnat a furt si stojim za tim, ze L-39 NG je proste genialni konstrukce. Ani velky, ani maly, neco to uz unese, provozni naklady zadnacelanulanulanic, start odkudkoli (s prihlednutim k proudovemu motoru), porizovaci cena velice prizniva... proste pomer cena / uzitne vlastnosti i po tolika letech bude v konfiguraci NG zase tezko k prekonani.
  Znovu, L-39 je pro me proste to perspektivnejsi z toho co Aero dnes umi vyrobit.

  PS: Netvrdim ze M-345 je zla, to ani omylem (a i to srovnani niz ukazuje, ze ma v nemalo parametrech jako trainer nejspis navrch), ale stejne clovek nemuze nesmeknout pred L-39. Pro me je to ve sve tride stejna legenda jako F-16 ve sve. Dnes uz ne dokonala, ale na 50 (slovy padesat!) letou konstrukci byt i dnes furt na spicce a platnym doplnkem (dokonce je k ni L-39 NG bliz nez F-16 k te sve).. Kloubouk dolu pred tim letadlem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:45 19.07.2018

  No tak oni ty materiály od výrobce jsou jiné dle zdrojů...v pdf brožuře L-39NG, co jste tu postnuli je maximální vzletová L39 jen 5800kg, což je znatelně míň, než v tom srovnání na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No tak oni ty materiály od výrobce jsou jiné dle zdrojů...v pdf brožuře L-39NG, co jste tu postnuli je maximální vzletová L39 jen 5800kg, což je znatelně míň, než v tom srovnání na AN, které tu bylo nedávno a ze kterého jsem vycházel...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:37 19.07.2018

  OK, souhlas....i ten motor je opravdu slabší (oni občas dávají k článku o M345 obrázek motoru z webu L39NG).

  Pak chápu, že jsi měl tendenci přidat trochu víc paliva. Tyhle malý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OK, souhlas....i ten motor je opravdu slabší (oni občas dávají k článku o M345 obrázek motoru z webu L39NG).

  Pak chápu, že jsi měl tendenci přidat trochu víc paliva. Tyhle malý motory ale jinak tak velký rozdíly v hmotnostis mazadly vykazovat nebudou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:34 19.07.2018

  @Luky, u M-345 vyrobce vsude uvadi 3300kg jako MTOW v konfiguraci trainer (bez podvesene vyzbroje, kanoneu, fler...), a to M je Max Take Off Weight, ne minimal(ní). Tedy je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Luky, u M-345 vyrobce vsude uvadi 3300kg jako MTOW v konfiguraci trainer (bez podvesene vyzbroje, kanoneu, fler...), a to M je Max Take Off Weight, ne minimal(ní). Tedy je to hmotnost M-345 s plnou interni zasobou paliva, a ta je u M-345 tech 700kg.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:31 19.07.2018

  Prazdna je ta asi nejmene zajimava hmotnost, je tam nejvetsi rozdil takze kdo chce poukazovat na nejake rozdily, bude asi volit tohle. Ale chce to porovnat neco co ma smysl a tim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prazdna je ta asi nejmene zajimava hmotnost, je tam nejvetsi rozdil takze kdo chce poukazovat na nejake rozdily, bude asi volit tohle. Ale chce to porovnat neco co ma smysl a tim neni letadlo odstavene na plose letiste. S naplnema uz ten rozdil bude mensi, ale furt tam je, a jak si to ktere letadlo stoji s naplnema vime z oficialnich materialu toho ktereho vyrobce, co uz tu jsou hozene.

  Ad dolet, myslim ze ten prepocet takhle neni uplne v neporadku. Na spotrebu nejnarocnejsi je stejn start, a ten "rozpousti" M-345 v "jen" 1410km, zatimco L-39 v 2590km. Takze sice zere vic, protoze hmotnost, ale zase nazene nejake plusove body jinde. Navic ta spotreba o 12% vyssi odpovida az se nebojim pouzit slovo presne vyssimu vykonu o 11%.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:29 19.07.2018

  ...mě tady do toho pořád někdo mluví, vyrušuje a telefonuje

  Myslel jsem, že pokud přijmu těch 900kg rozdílu - rozložil jsem je na 700kg paliva, zbyteko olej a pilot a tak. Není ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...mě tady do toho pořád někdo mluví, vyrušuje a telefonuje

  Myslel jsem, že pokud přijmu těch 900kg rozdílu - rozložil jsem je na 700kg paliva, zbyteko olej a pilot a tak. Není důvod L39 připočítávat víc. Má pak o 700 kg zhoršený poměr tahu ku hmotnosti při stejném motoru (ta nová 345HET bude mít stejný motor, ne?). Bude tam stejně oleje a všeho.

  Nosnost o cca 2tuny vyšší zůstává, rychlost ok.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:18 19.07.2018

  Problém je, že italský výrobce nikde prázdnou hmotnost neudává, po internetech je v polovině případů prázdná 3300kg. Pokud ale brožura výrobce ukazuje vzletovou 3300 a maximální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Problém je, že italský výrobce nikde prázdnou hmotnost neudává, po internetech je v polovině případů prázdná 3300kg. Pokud ale brožura výrobce ukazuje vzletovou 3300 a maximální 4500, můžeme tomu asi věřit.
  Pokud v brožuře píšou, že má zásobu paliva 700kg, zbývá mi do 900kg rozdílu ještě něco na olej a mazadla. 900 kg je zde tedy rozdíl mezi prázdnou a vzletovou.
  To je případ, že přijmu prázdnou 2300 kg.

  Pak tedy těch 900kg připočti i L-39NG a budeš na 4000kg vzletové (pilot, mazadla i stejně paliva) a přepočítej.

  Stejně je to ale trochu vaření, protože si nejsem jistý, jestli se do minimální vzletový hmotnosti dává plná zásoba vnitřního paliva. Oni si tam toho paliva mohli dát klidně jen 400kg...?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:57 19.07.2018

  Clanek: dobré srovnání, jen bych měl dvě poznámky, jednak není prázdná hmotnost M-345 v hodnotě 2300kg jistá (platí pro stroj M-311) a jednak bych nevypočítával spotřebu paliva z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: dobré srovnání, jen bych měl dvě poznámky, jednak není prázdná hmotnost M-345 v hodnotě 2300kg jistá (platí pro stroj M-311) a jednak bych nevypočítával spotřebu paliva z doletu a obsahu různě plných nádrží. Je zřejmé, že pokud L-39NG veze navíc ca700kg paliva pro svůj delší dolet, zvyšuje mu to celkem zásadně zátěž a tím i spotřebu. Museli bychom znát dolet obou strojů se stejnou zásobou paliva a z toho vypočítat spotřebu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:39 19.07.2018

  Oprava

  v tehle casti:
  Pokud se rozdil zvedne cca stejnym pomerem u L-39 jako se pri 700kg paliva zveda u M-345, dostanu vzletovou L-39 na 4200kg a rozdil stoupne na 27%. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oprava

  v tehle casti:
  Pokud se rozdil zvedne cca stejnym pomerem u L-39 jako se pri 700kg paliva zveda u M-345, dostanu vzletovou L-39 na 4200kg a rozdil stoupne na 27%.

  Jsem pri zvedani hmotnosti u M-345 o 700kg paliva (a pritom celkove o tunu) mnel pripocist k prazne L-39 NG jen tu tun a ne 1100kg, takze zde to ma byt spravne takto:

  ...dostanu vzletovou L-39 na 4100kg a rozdil stoupne na 24%.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:35 19.07.2018

  Tech 800-1000kg rozdilu tam mezi italem a cechem proste bude, i pres hmotnostni usporu na strane NG, ktera prazdnou hmotost srazila podle vseho na 3100kg, tak ital ma prazdnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tech 800-1000kg rozdilu tam mezi italem a cechem proste bude, i pres hmotnostni usporu na strane NG, ktera prazdnou hmotost srazila podle vseho na 3100kg, tak ital ma prazdnou 2300kg a MTOW na 3200kg (3300kg). Hmotnosti kde jeden zacina, druhy konci. Nakolik je vhodne oba stroje porovnavat je fakt otazka, ale protoze jejich urceni je podobne pak se tomu asi clovek nevyvaruje a kdyz se tomu nevyvaruje, tak musi videt ze:

  prazdny M-345 je 2300kg
  prazdny L-39 NG je 3100kg (+35%)

  MTOW M345 (ciste treningova konfigurace) je 3200kg nebo 3300kg (ani Aermacchi v tom nema jasno v ruznych svych dokumentech)
  MTOW L-39 NG v ciste treningove konfiguraci bude "o palivo a naplne" vyssi, kazde z letadel ma ale jinou kapacitu, tak kdyz pripoctu jen to mnozstvi uzitecneho paliva co si nese M-345, tak je to furt +700kg k prazdne hmotnosti L-39 + dalsi naplne.
  Takze v tom nejlepsim scenari (L-39 3100+700 a M345 za 3300) to je rozdil 15% v neprospech L-39.
  Pokud se rozdil zvedne cca stejnym pomerem u L-39 jako se pri 700kg paliva zveda u M-345, dostanu vzletovou L-39 na 4200kg a rozdil stoupne na 27%.

  Hruby rozdil ve vykonu je: 11% ve prospech L-39 NG.

  A abychom to jeste drobet zamotali, tak M-345 ma mensi hmotnost, nizsi vykon => ma i nizsi spotrebu? M-345 ma ferry range s 700kg paliva na 1410km. L-39 NG ma ferry range vyssi, konkretne 2590km, ale na internich 1450kg paliva. Takze spotreba:
  M-345 => 2,0143km/kg
  L-39 NG => 1,7862km/kg (cca o 12% vyssi spotrebu, takze odpovida vyssimu vykonu)

  Proto, abychom porovnali v treningove konfiguraci stroje se stejnym doletem, pak je hmotnost jednoho 3300kg a hmotnost druheho 3100kg (prazdna) + 1000kg (provozni naplne + vse ostatni co se pocita do MTOW + 700kg paliva) + 700x0,12 (palivo navic dorovnavajici dolet/nizsi spotrebu M-345) => 4184kg.

  A kdyz tohle prepocteme na vykon, pak mame:
  M345 => 15,12kN na 3300kg => 4,58
  L-39 NG => 16,87kN na 4184kg => 4,03 (cca 14% min nez M-345). Takze cisty rozdil ve vykonu je naopak techhle 14% ve prospech M-345.

  Pocitat to jeste pro bojovou zatez se mi uz nechce :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:28 19.07.2018

  Luky
  Spenacz je otázka, ale VVS je nakupují, stačí se občas podívat na planes.cz, jak tam jsou fotky ze záletu nově L 410, která má zbarvení ala Aeroflot z 80. let, tak je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Spenacz je otázka, ale VVS je nakupují, stačí se občas podívat na planes.cz, jak tam jsou fotky ze záletu nově L 410, která má zbarvení ala Aeroflot z 80. let, tak je to ono.
  Když je zákazník aerolinka z nějakého ruského zapadákova, tak už to je v barvě klienta. Ty letadla pro VVS jdou ještě k vlastníkovi AI, kde je doplní o nějaké systémy a pak oficiálně prodají armádě. Je to takové obcházení sankcí po česko-rusku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  12:56 19.07.2018

  Nebudou ho nakupovati Speznazci?

  Nebudou ho nakupovati Speznazci?

 • Jura99
  12:54 19.07.2018

  tryskac: L-410 tu taky nikdo nově nenakupuje, je to robustní ověřený (v překladu dost starý) stroj pro země třetího světa a Rusko. Kdyby lítal u ČSA na lince Praha-Frankfurt tak do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: L-410 tu taky nikdo nově nenakupuje, je to robustní ověřený (v překladu dost starý) stroj pro země třetího světa a Rusko. Kdyby lítal u ČSA na lince Praha-Frankfurt tak do něj nesednu (už ten ATR je za hranou bolesti).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  12:44 19.07.2018

  tryskac: ok, beru. Ovšem prázdnou hmotnost výrobce neuvádí a na anglické wikipedii je prázdná hmotnost 2300kg pro M-311 (je dobré se podívat, jak je tabulka s údaji nadepsána, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: ok, beru. Ovšem prázdnou hmotnost výrobce neuvádí a na anglické wikipedii je prázdná hmotnost 2300kg pro M-311 (je dobré se podívat, jak je tabulka s údaji nadepsána, každá jazyková verze wiki tam má jiné letadlo)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:36 19.07.2018

  Pokud je to tak, je L-39NG výkonově o třídu výš...

  Pokud je to tak, je L-39NG výkonově o třídu výš...

 • tryskac
  12:35 19.07.2018

  Jura99: a co tak rozlisovat mezi empty weight a take-off weight... .)

  Jura99: a co tak rozlisovat mezi empty weight a take-off weight... .)

 • Jura99
  12:33 19.07.2018

  tryskac: a co tak se podívat na data přímo od výrobce ?

  Aermacchi M-345, Weights: Take-off (Trainer) (3,300 kg), Take-off (Maximum) (4,500 kg).

  Nižší hmotnost má předchozí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: a co tak se podívat na data přímo od výrobce ?

  Aermacchi M-345, Weights: Take-off (Trainer) (3,300 kg), Take-off (Maximum) (4,500 kg).

  Nižší hmotnost má předchozí verze S.211.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  12:27 19.07.2018

  Luky
  Black hoóky to nebudou, kongres nám schválil Venomy a k těm to směřuje, ty protizemní řízené střely budou ty laserem naváděné 70ky ;)

  Luky
  Black hoóky to nebudou, kongres nám schválil Venomy a k těm to směřuje, ty protizemní řízené střely budou ty laserem naváděné 70ky ;)

 • Luky
  12:00 19.07.2018

  Blekhóky v plný palbě s ozbrojenými křídly a kanonovou věžičkou by jim měly stačit... :-D

  Blekhóky v plný palbě s ozbrojenými křídly a kanonovou věžičkou by jim měly stačit... :-D

 • liberal shark
  11:57 19.07.2018

  Kdyby se tenhle obchod podařil, klidně bychom mohli koupit 24 F-16 block 72 jako Slováci s kompletní výzbrojí a službami, aby se Donald nezlobil :-).

  Kdyby se tenhle obchod podařil, klidně bychom mohli koupit 24 F-16 block 72 jako Slováci s kompletní výzbrojí a službami, aby se Donald nezlobil :-).

 • Luky
  11:44 19.07.2018

  @Clanek
  4,7t byla myslím maximální vzletová hmotnost původního Albíka (takže víc už toho na něj nacpat nešlo)

  @Clanek
  4,7t byla myslím maximální vzletová hmotnost původního Albíka (takže víc už toho na něj nacpat nešlo)

 • Luky
  11:33 19.07.2018

  V postnutých materiálech od výrobců tunový rozdíl fakt nevidím.
  V PDF Aera se min. vzletová nepíše - ale jak jsi psal, můžeme přičíst něco na pilota, něco na palivo pro okruh ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V postnutých materiálech od výrobců tunový rozdíl fakt nevidím.
  V PDF Aera se min. vzletová nepíše - ale jak jsi psal, můžeme přičíst něco na pilota, něco na palivo pro okruh kolem letiště, k tomu zase trochu vyšší tah motoru.
  No myslím, že na tom hůř nebude. Bojové schopnosti Aera jsou dle mého názoru někde jinde, než u Taliána. Bejt Makumba, nebudu se rozmýšlet dlouho.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:16 19.07.2018

  ale srovnat výkony a parametry staré L-39 s novou by jsi snad mohl....

  -úspora hmotnosti - 360 kg (z toho motor myslím 45Kg (že by přece jen bylo trochu víc těch moderních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale srovnat výkony a parametry staré L-39 s novou by jsi snad mohl....

  -úspora hmotnosti - 360 kg (z toho motor myslím 45Kg (že by přece jen bylo trochu víc těch moderních materiálů?)
  -přitom ale nárůst maximální vzletové hmotnosti z 4 700 kg na 6 300 kg, takže užitečný náklad vzrost téměř 5x
  -Klesla přistávací rychlost, vzrostla cestovní i maximální
  -Výdrž letounu vzrostla o dvě hodiny z 2 h a 35 min na 4 h a 30 min, samozřejmě se slušně prodloužil i dolet...vnitřní nádrže mají vyšší kapacitu o 400kg, ale jsou navíc bagy
  -Hlavně motor má mnohem rychlejší odezvu, drak prodlouženou životnost z 3000-4500 LH na 15 000 LH

  Věřím, že moderní materiály jsou na více místech, ale nechce se mi to teď zjišťovat. Každopádně už mnohokrát se řešilo v čem je někdy lepší klasická konstrukce, zejména u letadel provozovaných z nezpevněných ploch, případně v bojových podmínkách (to v Africe hrozí), jak snadno se látají průstřely a podobně.
  Proč si třeba USAF vybrala pro výcvik naše duralové Blaníky, že...
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  11:16 19.07.2018

  no vývoj L-159 sledujem len okrajovo,ale pokiaľ lietadlo obsahuje zahraničné komponenty a hlavne US,tak je jasné že američania budú mať hlavné slovo pri schvalovaní predaja iným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no vývoj L-159 sledujem len okrajovo,ale pokiaľ lietadlo obsahuje zahraničné komponenty a hlavne US,tak je jasné že američania budú mať hlavné slovo pri schvalovaní predaja iným krajinám...obzvlášť pokial spoločnosť kontroloval boeing...takže smutné je že s cudzími komponentami aeru určujú komu a kam a bez cudzích komponentov je aero nekonkurencie schopné ...

  toto je asi daň česka ako bývalej komunistickej krajiny - AERO,ŠKODA...
  treba "konkurenta" ovládnuť a kontrolovať...ale dúfam že sa aero nejak rozbehne a kľudne si viem predstaviť aj ďalšie nové stroje v ossr...

  Jura99 - musím sa ospravedlniť že znova slovensko nejak uškodilo česku - tentoraz v zbrojnom priemysle po jeho presťahovaní...ale tvrdiť že čssr bolo druhý najvačší výrobca bvp je "trošku" prehnaná...treba možno rozoznávať pojmy ako výskum/vývoj a licenčné kopírovanie...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:08 19.07.2018

  Tryskac: ona má ta M345 taky slabší tah, než-li motoru u L-39NG. V librách to dělá nějakých 390 jednotek (nechce se mi to převádět).

  Luky: je to fajné éro, které je tak ošklivé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tryskac: ona má ta M345 taky slabší tah, než-li motoru u L-39NG. V librách to dělá nějakých 390 jednotek (nechce se mi to převádět).

  Luky: je to fajné éro, které je tak ošklivé až je krásné. Bohužel je to Tchajwan a na to nemá v Evropě nikdo koule kvůli ČLR. Jako základ konkurence TA-50 a náhrada za F-5, MiG-21 a F-7 skoro ideál.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:08 19.07.2018

  A z druhe strany, ano, oba maji mit Williams FJ44-4M, ale oba lehce jinou specifikaci. Ta v M-345 ma tah 3400lb, ta v L-39 NG pak 3790lb. Takze L-39 NG nejspis bude o cca 30% ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A z druhe strany, ano, oba maji mit Williams FJ44-4M, ale oba lehce jinou specifikaci. Ta v M-345 ma tah 3400lb, ta v L-39 NG pak 3790lb. Takze L-39 NG nejspis bude o cca 30% tezsi, ale alespon castecne to kompenzuje o 10% vykonejsim motorem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:04 19.07.2018

  Nebude pes zakopany v tom, ze u L-39 jako 3t+ se uvadi empty weight (takze bez paliva) a u M-345 je tech 3,3t uz "take off weight", takze i s palivem?
  Pro puvodniho albatrose se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebude pes zakopany v tom, ze u L-39 jako 3t+ se uvadi empty weight (takze bez paliva) a u M-345 je tech 3,3t uz "take off weight", takze i s palivem?
  Pro puvodniho albatrose se totiz take off weight uvadi na 4,7t a nejak nevidim prostor aby to NG srazila o 1,5t niz.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:01 19.07.2018

  dakujem, to som si tiez pozrel.
  Tu pridavam od vyrobcu AVA
  http://www.l-39ng.cz/underwood...

  a odporucam porovnat porovnavane: ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dakujem, to som si tiez pozrel.
  Tu pridavam od vyrobcu AVA
  http://www.l-39ng.cz/underwood...

  a odporucam porovnat porovnavane: take-off weight. A uvidite tam 1000kg rozdiel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  10:58 19.07.2018
 • Shania
  10:57 19.07.2018

  tryskac: tak draken se živý poskytováním výcviku pro letectva a ne vyhlídkovými lety pro milionáře...

  tryskac: tak draken se živý poskytováním výcviku pro letectva a ne vyhlídkovými lety pro milionáře...

 • tryskac
  10:53 19.07.2018

  Jara: ja neviem odkial mate to, ze nieco kritizujem. Skratka som len napisal, to co si myslim, a neboi tam nejaky zvlast kriticky ton. Ja by som Vam odporucil nezatvarat oci pred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: ja neviem odkial mate to, ze nieco kritizujem. Skratka som len napisal, to co si myslim, a neboi tam nejaky zvlast kriticky ton. Ja by som Vam odporucil nezatvarat oci pred realitou, to ze je niekde instalovana kopia sovietskeho kanonu stara koncepcne 50 rokov...to je tiez realita. A realita je aj to ze L410 je vymyslena v 60tych rokov 20.storocia a L39 jakbysmet. Mozno jedina moja chyba je, ze vas netlapkach po pleciach so slovami aki ste super, to ale sami dokazete lepsie :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:46 19.07.2018

  Tryskáč
  Ale ale, kritizujete nové éro a sovětský 50 let starý kanón na Turre Vám nevadí?
  Více objektivity a méně předsudků, všichni víme že čehůny nemáte v oblibě.

  Tryskáč
  Ale ale, kritizujete nové éro a sovětský 50 let starý kanón na Turre Vám nevadí?
  Více objektivity a méně předsudků, všichni víme že čehůny nemáte v oblibě.

 • Luky
  10:43 19.07.2018

  mi přijde, že spíš mají chybu na té anglické wiki:
  https://www.airforce-technolog...

  mi přijde, že spíš mají chybu na té anglické wiki:
  https://www.airforce-technolog...

 • tryskac
  10:37 19.07.2018

  vidim Luky, ze si vychadzal z CS wikipedie. To je ale mylne. M345 prazdna hmotnost je 2300kg a vzletova tych 3300kg. L
  39NG bude mat prazdnu hmotnost prinajlepsom 3250kg, spis ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vidim Luky, ze si vychadzal z CS wikipedie. To je ale mylne. M345 prazdna hmotnost je 2300kg a vzletova tych 3300kg. L
  39NG bude mat prazdnu hmotnost prinajlepsom 3250kg, spis vice - co chcete ked to cele lietadlo je vytesane z hlnika a jedine co je kompozitove je nabezna hrana - pravdepodobne jediny vyrobca na svete...
  Skor si myslim, ze L39NG bude prijemna zabavka pre milionarov, co si chcu zalietat na "stihacke", koniec koncov, prve predaje tomu tak napovedaju - kupili ich sukr. spolocnosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • Matesaax
  10:27 19.07.2018

  Skelet:F-CK-1 je opravdu zajímavý letoun,je škoda,že se více nerozšířil.V Evropě by se však asi moc nechytil kvůli poměrně malému kokpitu,někde sem o tom,kdysi četl..
  Projekt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:F-CK-1 je opravdu zajímavý letoun,je škoda,že se více nerozšířil.V Evropě by se však asi moc nechytil kvůli poměrně malému kokpitu,někde sem o tom,kdysi četl..
  Projekt FA-259 je dobrý i pro naše letectvo,alespon je možnost naše L-159 modernizovat prvky nové dvěstěpadesátdevítky.Myslím,že to nové křídlo alespon 12 našich mašin v rámci GO dostane.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:25 19.07.2018

  @tryskac
  L-39NG
  Hmotnost prázdného stroje:3100 kg
  Maximální vzletová hmotnost : 6300 kg

  M345
  Hmotnost prázdného stroje: 3300 kg
  Maximální vzletová hmotnost: 4500 kg

  M345 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @tryskac
  L-39NG
  Hmotnost prázdného stroje:3100 kg
  Maximální vzletová hmotnost : 6300 kg

  M345
  Hmotnost prázdného stroje: 3300 kg
  Maximální vzletová hmotnost: 4500 kg

  M345 je o 200 kg těžší a neboj se, těch Williamsů existuje celá řada modifikací a oni vědí, proč tam namontují tu 4M.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:16 19.07.2018

  mě hrozně připadá, že v Taiwanu Céčkový Hornet nakryl EF šestnáctku a vznikl z toho ten dráždivý potomek

  mě hrozně připadá, že v Taiwanu Céčkový Hornet nakryl EF šestnáctku a vznikl z toho ten dráždivý potomek

 • tryskac
  10:16 19.07.2018

  FJ44M - militarizovana verzia motoru pre biz-jety. Optimalizovana pre lety skor vo vacsich vyskach ako pri zemi - nedostatok tahu pri vysokych teplotach, celkom problem pre ...
  Zobrazit celý příspěvek

  FJ44M - militarizovana verzia motoru pre biz-jety. Optimalizovana pre lety skor vo vacsich vyskach ako pri zemi - nedostatok tahu pri vysokych teplotach, celkom problem pre lietadlo urcene do Afriky a na lety nizko... Katastrofalny nedostatok tahu pre tak tazke lietadlo ako je L39(CW, NG). Len pre porovnanie, M345, ktore pouziva rovnaky motor ma prazdnu hmotnost o 1t nizsiu ako L39NG (2300kg vs 3300kg).
  F124 - dovod uzemnenia flotily L159, tusim niekedy na jar z dovodu unavoveho utrhnutia listu rotora... Motor sa teraz vlastne ani nevyraba, pokial nezadate objednavku na x.10 kusov.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:20 19.07.2018

  Na motoru F124 je krásné, že má i svou variantu s komorou přídavného spalování a jmenuje se F125.
  Nevím jak Vás, ale mě tchajwanský F-KC-1 furt neskutečně dráždí. Ideální nástupce ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na motoru F124 je krásné, že má i svou variantu s komorou přídavného spalování a jmenuje se F125.
  Nevím jak Vás, ale mě tchajwanský F-KC-1 furt neskutečně dráždí. Ideální nástupce Mach Trenéru od ing.Vlčka :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  09:17 19.07.2018

  Strikehawk
  On o tom běžel dokonce i seroš na ČT “zašlapané projekty” mrkněte a nemusíte nic zjišťovat, jak zvrhle fungovala RVHP si z toho obrázek uděláte;)

  Strikehawk
  On o tom běžel dokonce i seroš na ČT “zašlapané projekty” mrkněte a nemusíte nic zjišťovat, jak zvrhle fungovala RVHP si z toho obrázek uděláte;)

 • Jara
  09:12 19.07.2018

  Strikehawk
  To myslíte vážně, že nám nikdo nenařizoval co se u nás bude vyrábět ???
  Ono tech nařízení,zákazů, zastavených vývojových praci bylo neskutečné moc v rámci RVHP. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Strikehawk
  To myslíte vážně, že nám nikdo nenařizoval co se u nás bude vyrábět ???
  Ono tech nařízení,zákazů, zastavených vývojových praci bylo neskutečné moc v rámci RVHP. Například vrtulníky, kdy se rozhodlo, že to se bude dělat v Polsku, ikdyž náš vývoj byl mnohem dále a naše prototypy byly na vyšší úrovni a takhle by se dalo pokračovat..... hlavní cíl bylo vyrábět a umělá zaměstnanost, vývoj a pokrok nikoho nezajímal, komunisti přeci poručí větru i dešti.....
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:10 19.07.2018

  strikehawk, možná si zjistěte něco o tom, jak fungovali sovětští poradci v ČSSR, než začnete tvrdit: "...nikdo nám nenařizoval..." ;-) Buďte si jist, že nařizoval. Co mám vyvinout, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk, možná si zjistěte něco o tom, jak fungovali sovětští poradci v ČSSR, než začnete tvrdit: "...nikdo nám nenařizoval..." ;-) Buďte si jist, že nařizoval. Co mám vyvinout, co máme vyrábět i co ne a bude to vyrábět někdo jiný.


  balm, máte samozřejmě pravdu, ale myslím, že se to nijak nevztahuje k mému příspěvku :-) Což může být má chyba, že jsem ho prostě nenapsal dost jasně :-/ Ohledně toho motoru jsem to myslel tak, že Aero říká, že Honewell by mohl pro F/A-259 vyvinout vylepšenou versi stávající F124. A s Jarou jsme se bavili, zda jde/má smysl modernizovat L-159 až na úroveň F/A-259. Což osobně nevím. A moje poznámka, v podstatě otázka, zněla, zda by měla smysl výměna stávajícího motoru za nový (tzn. jak vysoký by byl poměr zisk/cena). Což netuším, vy třeba budete, nebo rozhodně bude váš odhad mnohem více podložený vědomostmi, než by byl ten můj. Co já vím, třeba v době, kdy by to mohlo být aktuální, stejně bude třeba motory v L-159 měnit. Já fakt netuším! Poznatky samozřejmě vítány :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  08:56 19.07.2018

  logik

  "Pak také nikdo netvrdí, že SSSR chtělo cíleně zničit náš letecký průmysl. Ten chtělo využívat. Ale využívalo ho tak blbě, že holt skončil tak, jak skončil...."

  Promiň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik

  "Pak také nikdo netvrdí, že SSSR chtělo cíleně zničit náš letecký průmysl. Ten chtělo využívat. Ale využívalo ho tak blbě, že holt skončil tak, jak skončil...."

  Promiň ale to byla blbost našich komunistů, že se spokojily se zajištěným odběrem na desítky let kdy sovětský zákazník se spokojil s jednou verzí a rezignovaly na inovace a další vývoj............….nikdo nám nenařizoval že nemůžeme vyvíjet zlepšené verze nebo i nové letadlo jakkoliv existovala RVHP ...........sami jsme si to podělali naší pohodlností i když samotný socialistický systém nebyl moc motivační
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  08:05 19.07.2018

  jirosi: tak jednak po těch našich letadlech se nechce aby honila civilní dopravní letadla (a dělat z civilních s větší rychlostí lehké bitevníky jako konkurenci těm našim snad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jirosi: tak jednak po těch našich letadlech se nechce aby honila civilní dopravní letadla (a dělat z civilních s větší rychlostí lehké bitevníky jako konkurenci těm našim snad taky nikdo nechce), ale chce se po nich, aby oproti vrtulákům rychle a oproti F 35 levně házela bomby na ručníkáře.

  Co se týče l. průmyslu a jeho špičkovosti. No nějaký prostě máme. Jestli zváldne OA-X sám, nebo s izraelci je přeci jedno, důležité jsou hlavně zkušenosti a reklama, i když se to nepovede. I kdybysme nebyli špička, tak je spousta zemí co si jí stejně nemůžou dovolit a potřebují na něčem cvičit nebo honit vlastní neposlušné ručníkáře. Špičkovost průmyslu je jedna věc, poptávka věc další.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:04 19.07.2018

  Jirosi: ta avionika F/A-259 je špičková, to dělá pár firem na světě. Ani Švédové nemají v Gripenech E/F svůj vlastní AESA radar, ani svůj motor.

  PavolR: pro řádově desítky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: ta avionika F/A-259 je špičková, to dělá pár firem na světě. Ani Švédové nemají v Gripenech E/F svůj vlastní AESA radar, ani svůj motor.

  PavolR: pro řádově desítky strojů ročně se nevyplatí vývoj vlastního motoru. Byl by to hodně riskantní podnik, investovat do tak nejistého záměru, jako vývoj proudového motoru, jehož předobraz (AI-222) navíc nabízejí Ukrajinci. Motor v L-39NG (williams FJ-44-4M) je mazaná volba, protože je to rozšířený, komerční motor z bizjetů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  07:57 19.07.2018

  @Jirosi napsal: "Všechno to co bude na L-259 dodá a integruje někdo jiný."

  Ty systémy dodá někdo jiný, ale integruje je Aero. To je naprosto zásadní.

  @Jirosi napsal: "Všechno to co bude na L-259 dodá a integruje někdo jiný."

  Ty systémy dodá někdo jiný, ale integruje je Aero. To je naprosto zásadní.

 • PavolR
  07:47 19.07.2018

  balm: A čo takto pokračovať vo vývoji motora DV-2?

  balm: A čo takto pokračovať vo vývoji motora DV-2?

 • Jirosi
  00:21 19.07.2018

  Danny: "O tom, že se od poloviny 60. let v důsledku ztráty konkurence začalo projevovat zaostávání není nutné diskutovat. Ale v poválečném období si dovoluji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny: "O tom, že se od poloviny 60. let v důsledku ztráty konkurence začalo projevovat zaostávání není nutné diskutovat. Ale v poválečném období si dovoluji polemizovat."

  Zkuste si zjisti co se stalo v poválečném roce 1953. Kdy výkony Československého průmyslu narazily na tvrdou tržní realitu. A na tenhle problém bylo zaděláno už v roce 1945.

  Pro ty co to nečetly pořádně...
  "Roll-out prvního L-39NG se očekává první říjnový týden letošního roku a s leteckými testy se začne v listopadu. Senegal jako první zákazník dostane L-39NG v roce 2020."

  Tedy jedná se o před objednávky. Pro uvedení do reality, třeba skvělí Concord měl 70 před před objednání. A přesto že splnil co sliboval, skutečnými zákazníky se stali jen vlády UK/FRA.

  Buď máme špičkový letecký průmysl, a nepotřebujeme dodávky z Izraele. Můžeme se porovnávat, ze špičkou. A nebo nemáme... Jen si uvědomte, že ty naše letadla nedoletí ani běžně prodejné dopravní letadla. Všechno to co bude na L-259 dodá a integruje někdo jiný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  23:25 18.07.2018

  Jura99: napriek tomu, ze su fakt olietane, skutocne sa nieco chysta. LOTN odovzdali na konci februara Analýza technického stavu lietadla L -39 ZAM a L – 39 CM pre MO SR .
  Analýza ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: napriek tomu, ze su fakt olietane, skutocne sa nieco chysta. LOTN odovzdali na konci februara Analýza technického stavu lietadla L -39 ZAM a L – 39 CM pre MO SR .
  Analýza prebiehala v spolupráci s výrobcom Aero Vodochody a bola robena pre zistenie moznosti generalnej opravy a predlzenie technickej zivotnosti lietadiel. Existujuca zivotnost je do 2020.

  Osobne by som najradsej videl u nas nieco na sposob LOM Praha. LOTN by prevzal L39 do majetku a spolu s vyrobcom by urobili modernizaciu na NG, pri tych lietadlach kde to pojde. Na Sliaci je stale zopar albatrosov uz dlhsie odstavenych pokial viem.
  LOTN by zaroven prevzal vycvik pilotov na podzvukovych lietadlach.
  Ak sa podari servisovat ako UH60M aj F16V v Trecine, mohla by byt transformacia uspesne ukoncena.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  23:00 18.07.2018

  @KOLT
  Datum: 18.07.2018
  Čas: 11:13

  Vývoj odolného motoru s prodlouženou životností a odolností (např.: intenzivní létání v prašných oblastech) rozhodně není krátkodobou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @KOLT
  Datum: 18.07.2018
  Čas: 11:13

  Vývoj odolného motoru s prodlouženou životností a odolností (např.: intenzivní létání v prašných oblastech) rozhodně není krátkodobou záležitostí. Moderní výkonné motory nejsou zdaleka tak odolné, jak si člověk může myslet a potřebují servis. Nebál bych se přirovnání k Formuli 1 - pětkrát okolo komína a mechanici mohou chystat náhradní motor. Nezničí se, ale vyžaduje operační servis a to celou věc komplikuje i prodražuje. Má-li lehký bitevní letoun s levným provozem uspět, musí být postavený s minimálním důrazem na údržbu a opotřebení při vyšší intenzitě a zatížení (military intermediate) - po přistání na polním letišti stačí natankovat, doplnit munici a vzlétnout. Není problém vystavit motory simulované zátěži např.: 30 - 100 hodin, přiřadit simulované bojové lety (accelerated mission tests) apod., jenže stejně se nevyhnete střetu s realitou a servisními zásahy. Najednou lopatky nevydrží 50 letových hodin, ale třeba jen 5 a začínají vznikat požadavky na výměny lopatek bez demontáže motoru apod. což celý vývoj prodražuje a komplikuje.

  I kdyby dnes začali s vývojem, nový motor nebude dříve, než za 10 let
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:34 18.07.2018

  Osobně bych hodnotil docela vysoko i Studenoválečné konstrukce z Jugoslávie. Takový Soko G-4 Super Galeb nebo J-22 Orao, si zasloužily lepší osud. Za mě se podařilo Aeru neskutečné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně bych hodnotil docela vysoko i Studenoválečné konstrukce z Jugoslávie. Takový Soko G-4 Super Galeb nebo J-22 Orao, si zasloužily lepší osud. Za mě se podařilo Aeru neskutečné zmrtvýchvstání
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  22:26 18.07.2018

  to Logik: příměr zněl, jestli dnes uvedené letadlo je tak dramaticky rozdílné jako to, uvedené před 5 lety. At je vztahu k výkonům, nebo koncepci. A ten rozdíl není tak velký, jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Logik: příměr zněl, jestli dnes uvedené letadlo je tak dramaticky rozdílné jako to, uvedené před 5 lety. At je vztahu k výkonům, nebo koncepci. A ten rozdíl není tak velký, jako se vývoj posouval kolem WW2. Ano, bylo to v mnohém na začátku, protože mi se koukáme do historie a vidíme, co vše se odehrálo a přijde nám to jasné. O Moorově zákonu jsem nic nepsal, protože vždy se dá ukázat odvětví, kdy to letí mílovými kroky vpřed, a pak odvětví, kde je posun menší.

  Je dobré si uvědomit, že 20. století bylo opravdu převratné. Za jeden život člověk mohl vidět začátky automobilismu, letectví a člověka na měsíci a nadzvukově si zaletět přes oceán.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:19 18.07.2018

  strikehawk: asi nikdo neřekl, že sověti chtěli úmyslně nějakou výrobu u nás zničit. Zničit nikoliv, ale ovládnout, vytěžit a zejména naplánovat. Když se něco hodilo, tak dovolit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: asi nikdo neřekl, že sověti chtěli úmyslně nějakou výrobu u nás zničit. Zničit nikoliv, ale ovládnout, vytěžit a zejména naplánovat. Když se něco hodilo, tak dovolit vyrábět, ale nařídit jak a kolik. Takže jsme se uměle stali největšími výrobci tramvají, trolejbusů a cvičných letadel na světě. Toto prvenství je ale celkem bezcenné, protože je umělé a s koncem sovětské říše skončila i tato masová produkce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:12 18.07.2018

  strikehawk: otázka by měla znít jinak. A sice, kdo ze států o velikosti ČSSR, které vyráběly stíhací letouny v roce 1938, dokázaly svou výrobu stíhacích letounů udržet do 60tých ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk: otázka by měla znít jinak. A sice, kdo ze států o velikosti ČSSR, které vyráběly stíhací letouny v roce 1938, dokázaly svou výrobu stíhacích letounů udržet do 60tých let. Předně zjistíme, že mnoho států vyrábějících vlastní konstrukci stíhaček ve 30.letech na světě nebylo. Z těch menších Holandsko, Polsko, ČSR, Rumunsko, Švýcarsko a Švédsko. A světe div se, z těchto států jen Švýcarsko a Švédsko nebyly okupovány a nebyly jim rozvráceny vlastnické struktury podniků a v 60.letech vyvíjely a vyráběly svůj vlastní stíhací letoun.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:12 18.07.2018

  Argonaut.CZ: 5 let znamená např. posunutí výrobního postupu pro mikroprocesory na polovinu nanometrů. Anebo dotažení umělé inteligence ze stádia hračka do stádia běžně používaná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ: 5 let znamená např. posunutí výrobního postupu pro mikroprocesory na polovinu nanometrů. Anebo dotažení umělé inteligence ze stádia hračka do stádia běžně používaná věc.

  Tedy technologie která i kdybys nakrásně dostal veškerou výrobní dokumentaci, tak je ti naprosto na prd, protože stejně nebudeš vědět co s tím, a i když budeš vědět, tak Ti bude naprosto scházet vědeckotechnologická základna k tomu, abys to dále rozvíjel.

  Meziválečný pokrok v letadlech byl tak rychlý právě proto, že se teprv zjišťovaly naprosté základy, jak vlastně má takové letadlo vypadat atd.... věci, které stačilo obšlehnout/anebo se jen nad tím trochu zamyslet - a s mírným zpožděním si dělal podobně dobrá éra. To dokazuje množství paralelně vzniklých typů a paralelně vzniklých nápadů - jedním z nich je právě stejný tvar křídla u B-35 a Spitfiru.....

  ČR v tu dobu nebyla až tak pozadu, že by technologicky nestíhala, ale po českých podnicích bohužel dlouho nikdo jednoplošníky nechtěl. A když je začal chtít, byli jsme schopni vyprodukovat letadlo, které mělo na to držet krok s Huriccanem a Bf-109, byť by bylo ve vývoji přecijenom kus pozadu.

  jura99: +++ Přesně, ona už 159, ač se to nezdá, byla spousta dobré práce, jen v blbou dobu a zazděná státem

  strikehawk: Jasně, francie je větší. Ale právě proto jsem dával příměr s auty, které nevyžadují tak masivní podporu ze strany státu - tam se to na velikost ČSSR svést nedá. Paradoxně v leteckém průmyslu to dopadlo ještě relativně dobře alespoň co se týče objemu výroby, protože jsme dodávali skoro do celé Waršavské smlouvy, ale symptomy se tam projevili naprosto stejné - a vystřízlivění po narovnání trhu bylo také podobné.
  To, že jsme např. neudrželi u nás výrobu leteckých motorů, a snaha o znovuzavedení na Slovensku skončila neslavně, to je přesně ten stejný symptom, jako v tom automobilovém průmyslu: skoro žádné peníze do vývoje a inovací, a ujetý vlak.

  Ohánět se J.I pak je mimo, u něj byly důvody kovové konstrukce hodně odlišné od toho, proč se začaly dělat celokovové stíhačky v předvečer druhé světové.

  Pak také nikdo netvrdí, že SSSR chtělo cíleně zničit náš letecký průmysl. Ten chtělo využívat. Ale využívalo ho tak blbě, že holt skončil tak, jak skončil....
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:53 18.07.2018

  Nalejme si rovněž čistého vina a řekneme si na rovinu ze soutěž na jednotný cvičný letoun VS byla politicky rozhodnuta v nás prospěch a ve prospěch L-29. Čisté dle parametru a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nalejme si rovněž čistého vina a řekneme si na rovinu ze soutěž na jednotný cvičný letoun VS byla politicky rozhodnuta v nás prospěch a ve prospěch L-29. Čisté dle parametru a výsledku porovnání a soutěže by měl vyhrát Jak-30.

  To jenom ke zdejším zavádějící a nepravdivým informacím o ruskem zájmu zničit nás letecky průmysl
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:45 18.07.2018

  flanker.jirka: v roce 2020 čekám modernizovanou L-159 s mokrým křídlem a větší integrací výzbroje. Co víc by jsi chtěl?

  Ty drony co popisuješ jsou děsně fajn, ale do profi užití ...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: v roce 2020 čekám modernizovanou L-159 s mokrým křídlem a větší integrací výzbroje. Co víc by jsi chtěl?

  Ty drony co popisuješ jsou děsně fajn, ale do profi užití je ještě daleko. Většina zákazníků chce letadlo s dobrou avionikou, aby byla schopna vypátrat povstalecké skupiny, a pak dle své citlivosti na civilní ztráty tam následně nasypou tupou nebo intelingentní munici. V současnosti se na to používají i práškovací letadla.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  21:40 18.07.2018

  Logik

  Srovnávat 4x větší Francii s CSR je teda dost mimo mísu. Řekni me kdo z podobně velkých státu jako CSSR byl v 60. letech, vyjma Švédska, schopny vyvinout vlastní stíhací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Logik

  Srovnávat 4x větší Francii s CSR je teda dost mimo mísu. Řekni me kdo z podobně velkých státu jako CSSR byl v 60. letech, vyjma Švédska, schopny vyvinout vlastní stíhací letadlo. A dokonce i oni používali licenční motor. Neznám takový.......

  Podobně tvoje pokusy vývodit téměř stejnou technickou úroveň CSR v 30. letech s celosvětovým inovatorem a vědecko-technologickým lídrem Německém působí až trapné.......první vojensky celokovový letoun byl v Německu sériové vyráběn a operačně nasazen v roce 1917 (!!!!) Hugo Junkersem ( Ju J.I ) a to je tak dobře a široce známy fakt ze by si o něm mohl vědět i ty

  To není nic ponižujícímu proti naši zemi a národu ktery zplodil mnoho skvělých vědců, inženýrů a konstruktérů......Německo proste ale je ( bylo) proste 8 x ( respekt 6 x) větší ( myšleno vel národa)

  Bavme se rozumné.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  21:20 18.07.2018

  Před válkou byly výrobky čs. leteckého průmyslu na světové úrovni, často v zahraničí licencované. Zejména do počátku třicátých let, přechod na jednoplošníky a kovové konstrukce měl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Před válkou byly výrobky čs. leteckého průmyslu na světové úrovni, často v zahraničí licencované. Zejména do počátku třicátých let, přechod na jednoplošníky a kovové konstrukce měl zpoždění, ale neznamenal překážku, prototypy moderních strojů při zániku republiky byly. První smrtelnou ránu průmysl dostal německou okupací, kdy část majitelů podniků nacisti vyhnali, část zavraždili a průmysl celkem bez obalu ukradli. Po válce už komunisti dokončili to, co nacisti začali. Zavedení německé produkce a později sovětské produkce mělo smrtící účinek na vlastní vývoj a vlastní konstrukce. Továrna montující zadání někoho druhého bude vždy jen čekat na zadání od někoho druhého. Původní majitelé zmizeli, nebyl nikdo kdo by posunoval podniky v souladu s trhem.
  Gibon: díky, že sledujete co jsem kdy kde napsal. Liší se samozřejmě kontext. Chtěl jsem, aby na příspěvky astora zaznělo, že na L-39NG udělalo Aero kus práce, že nejde jen o vytěžení konstrukce někoho jiného z let socialismu. Tím kusem práce je mokré křídlo a zástavba jiné avioniky, motoru a chcete-li překrytu kabiny. Jinak je to samozřejmě stará aerodynamika trupu. F-16 má končící linku (případně před přesunem do třetího světa) a má svého nástupce F-35A (na rozdíl od L-39) a každý prodej končícího stroje za cenu bezmála svého nástupce, jehož vývoj stál obrovské peníze, je mistrovský obchodní úspěch. Pokud jde o L-39 u OSSR, ty jsou velmi olétané, na konci životnosti. Mig-29A, alespoň ten z Kbelského muzea, je létaný minimálně a jeho pořizovací hodnota byla promarněna. Netuším jestli si OSSR nové cvičné stroje koupí nebo budou výcvik outsourcovat. Nicméně jako daňový poplatník bych jim nevyčítal (na rozdíl Mig29), že L-39 nebyly využívané a nákup nových strojů by mě nechal v klidu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  21:02 18.07.2018

  to logik: jednoduchý příměr k rychlosti vývoje: podívejme se na špičku letadel v roce 35,40,45,50 a teď třeba 2005, 2010, 2015 a 2020. Co znamená ve vývoji 5 let?

  Tak rychlý ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to logik: jednoduchý příměr k rychlosti vývoje: podívejme se na špičku letadel v roce 35,40,45,50 a teď třeba 2005, 2010, 2015 a 2020. Co znamená ve vývoji 5 let?

  Tak rychlý progres jako v období kolem 2.světové války již nebude možný (leda by byl další obrovský konflikt a veškerý potenciál šel do zbraní). Letadlo uvedené v roce 40 nemělo vůči letadlu uvedeném v roce 45 vůbec šanci (prosím nechytat za slovo, berme to v seriově vyráběných letadlech). Dnešní generace letadel je roztažená přes desetiletí, a bavíme se o letadlech 4,4+, 5 generace a uvedení trvá taktéž desetiletí.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:00 18.07.2018

  skelet: v jaké konfiguraci bude FA 259 v roce 2020 létat? Nemám na mysli drony jako predator, ale menší a flexibilnější zařízení, které se v amaterské podobě používala v Syrii. Je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet: v jaké konfiguraci bude FA 259 v roce 2020 létat? Nemám na mysli drony jako predator, ale menší a flexibilnější zařízení, které se v amaterské podobě používala v Syrii. Je jasné, že v AČR určitě ne, protože za dva roky budou mít vojáci s bídou základní výstroj a nějaká provozuschopná BVP 2.
  Skrýt celý příspěvek

 • Cenzor
  20:58 18.07.2018

  Tak EASA radar, přilbový zaměřovač i tankování za letu jsou volitelným ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak EASA radar, přilbový zaměřovač i tankování za letu jsou volitelným vybavením:

  https://byznys.ihned.cz/c1-661...

  To už dává větší smysl pro to americké výběrko hledající laciné řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:37 18.07.2018

  astor: A co se týče dřevěné konstrukce, chceš tvrdit, že takové Mosquito bylo zastaralé éro?

  Dřevo vůbec není špatný materiál a na určité typy konstrukcí se dosti hodilo. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: A co se týče dřevěné konstrukce, chceš tvrdit, že takové Mosquito bylo zastaralé éro?

  Dřevo vůbec není špatný materiál a na určité typy konstrukcí se dosti hodilo. Takovej hurricane na tom byl v prvních verzích podobně a ranným verzím Bf-109 byl více než důstojným soupeřem.

  Výhody kovu se ukazují teprve ve vysokých rychlostech, které se začali teprve v tu dobu dosahovat - vývoj B-534 - B-35 - B-135 ukazoval, že na výrobu celokovového draku bychom měli.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:23 18.07.2018

  astor: souhlas se Skeletem. Nejde koukat jen na B-35, ale i na B-135, ta už byla "kovovější". Česká armáda zaspala s preferencí dvojplošníků, takže tam měli
  české firmy skluz byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: souhlas se Skeletem. Nejde koukat jen na B-35, ale i na B-135, ta už byla "kovovější". Česká armáda zaspala s preferencí dvojplošníků, takže tam měli
  české firmy skluz byl (vyráběli, co československo kupovalo), ale co se týče draku, tak jsme to doháněli dosti rychle.

  Motory byl největší problém, tam bychom asi možná opravdu na špičku neměli, alespoň v počátku ne bez licenční výroby - i když ve Waltrovce běžel vývoj, nevím, jak byl přesně daleko.

  Btw., přesně stejnej motor, co měla avie, měli v licenci i Sověti a poháněl mj. právě i zmiňovaný SB-2.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  20:06 18.07.2018

  danny: s odpuštěním píšeš, hmmm, jak to nazvat... nepravdy? Např. avia B.35 byla v podstatě srovnatelná s P-36. Byli jsme trochu pozadu - obecně se první republika trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: s odpuštěním píšeš, hmmm, jak to nazvat... nepravdy? Např. avia B.35 byla v podstatě srovnatelná s P-36. Byli jsme trochu pozadu - obecně se první republika trochu přeceňuje, ale nebylo to nic nedohnatelného. Rozhodně byla díra mezi námi a nejvyspělejším západem či Ruskem (které bylo v tu dobu také v letectví poměrně vpředu, byť jen selektivně, např. naprosto nestíhalo zavádění proudových motorů či moderní avioniky, a v mnohém čerpalo "ze zkušeností" či spíše získaných technologií během Španělské občanské války, viz Mig-1) jen malý.

  V šedesátých letech jsme se vzmohli už jen na licenční výrobu letadel na špičce (L29 se nedá považovat za špičku letecké techniky, ač to bylo výborné letadlo) a v devadesátých to bylo v háji úplně.

  Taková Francie na tom byla při vypuknutí války co se týče stíhacího letectva podobně, jako my se svojí avií. Možná hůř: my bychom v 39 bez Mnichova pravděpodobně měli už nějaké B-135, a ty byly pravděpodobně lepší letadla než ve Francii v tu dobu zavedené typy (např. oproti M.S.406 byla B-135 rychlejší a stoupavější).
  Francie byla po válce - ač daleko více zničená, než ČSR - schopna vyvinout x verzí Mirage, dneska vyrábí Rafale. Co jsme byli pod Sovětským vedením schopni vyvinout my?

  Argonaut:
  je výrazně více rozdíl, než 5 let dnes???? On se jako pokrok zpomaluje???? To slyším prvně.
  Tehdejší manko ČSSR bylo relativně snadno smazatelné licenční koupí jednoho dvou typů včetně dokumentace. Anebo i samovývojem - B-135 měla potenciál se vyrovnat Bf-109 (Fw-190 by už ale asi nedala). Schopné inženýry dalšího vývoje jsme měli. Máš pocit, že by něco takového bylo byť jen vzdáleně možné teď?
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  20:04 18.07.2018

  astor: hlavním problémem byl nedostatek výkonných motorů. Ty draky byly plus mínus na úrovni tehdejší doby.

  flanker.jirka: jj, za dva roky tady budou všude lítat bitevní drony ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: hlavním problémem byl nedostatek výkonných motorů. Ty draky byly plus mínus na úrovni tehdejší doby.

  flanker.jirka: jj, za dva roky tady budou všude lítat bitevní drony a z děl se pálit hypermoderní naváděná munice. Asi proto chce USA zavést letouny, které jsou výbavově ještě pod L-159, na tož pod F/A-259.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  19:45 18.07.2018

  Skelet:
  Spitfire, 1936, poloskořepinová duralová konstrukce
  Bf109, 1935 poloskořepinová duralová konstrukce
  Avia B35 smíšená konstrukce, dural, dřevo, plátno, pevný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:
  Spitfire, 1936, poloskořepinová duralová konstrukce
  Bf109, 1935 poloskořepinová duralová konstrukce
  Avia B35 smíšená konstrukce, dural, dřevo, plátno, pevný podvozek, francouzský licenční motor HS12ydrs
  Avia B135, smíšená konstrukce, dural, dřevo, plátno, motor HS12ydrs, zatahovací podvozek;
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:26 18.07.2018

  L 39 NG je super řešení!
  Projekt FA 259 bude úplně něco jiného, když vidím tu avioniku, tak by bylo škoda ji nemít v nadzvukovém draku.
  V době kdy FA 259 možná vzlétne bude boj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L 39 NG je super řešení!
  Projekt FA 259 bude úplně něco jiného, když vidím tu avioniku, tak by bylo škoda ji nemít v nadzvukovém draku.
  V době kdy FA 259 možná vzlétne bude boj s nepřítelem, který nemá PVO probíhat jinak, už nyní vidíme, že "leteckou podporu" dokáží nahradit drony, omnikoptéry a jiné podobné aparáty jakých jsou plné hračkářství. Takové kapesní letectvo si bude sebou moci vozit pozemní vojsko sebou schované v kontejnerech a používat jak bude libo. Tam bude použití bitevníku pro CAS mnohem dražší, při zahrnutí nutnosti mít letiště, výcvik, atd. Své se promítne i díky rozvoji přesné a "dalekonosné" dělostřelcké munice. Firma Nammo představila munici s náporovým motorem s cílem dosáhnout dosahu až 100 km. A zase bude řešit, zda nasadit letoun s pilotem a inteligentní munici nebo bude výhodnější mít inteligentní munici pro dělostřelectvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:10 18.07.2018

  Argonaut.cz: pět let určitě ne, maximálně tři.
  Spitfire: 1936
  Bf109: 1935
  B-35: 1938
  B-135: 1939

  Argonaut.cz: pět let určitě ne, maximálně tři.
  Spitfire: 1936
  Bf109: 1935
  B-35: 1938
  B-135: 1939

 • Gibon
  19:09 18.07.2018

  Jura99: mohol by ste mi prosim vysvetlit konzistentnost vo svojich nazoroch?
  "Vyrábět F-16V byl od Lockheedu mistrovský obchodní tah, prodají 40let starý drak z končící ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: mohol by ste mi prosim vysvetlit konzistentnost vo svojich nazoroch?
  "Vyrábět F-16V byl od Lockheedu mistrovský obchodní tah, prodají 40let starý drak z končící linky"
  a
  "Kořeny L-39 jsou sice 60-70 léta, ovšem z původního stroje zbyl aerodynamický koncept, vše ostatní se liší (motor, avionika, křídlo)."

  A tiez, zrazu by SR malo kupovat L39NG? Ved predsa "Také mi nikdo neodpověděl, proč se trestuhodně 20let efektivně neprovozují Mig-29, jako to umí Poláci. Mají si ti, kdo neumí provozovat stroj, zasloužit koupit stroj novy?"
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  18:53 18.07.2018

  Osobně přeji, ať to Aeru vyjde.

  Neznám detailní specifikaci vypsané soutěže, ale napadá mě, zda nemůže být problém, že letoun nemá integrovaný kanon do draku, nebo je to naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně přeji, ať to Aeru vyjde.

  Neznám detailní specifikaci vypsané soutěže, ale napadá mě, zda nemůže být problém, že letoun nemá integrovaný kanon do draku, nebo je to naopak výhoda, že kanon se již významně pro podporu nepoužívá.

  k diskuzi o historii čs. předválečného leteckého průmyslu - před okupací byl nejvýkonější zavedený letoun sovětský bombardér SB-2, který převyšoval u nás zavedené stíhačky. Moderní koncepce byly v prototypech a za světem jsme byli řekněme min. 5 let. A 5 let tehdy je výrazně více rozdíl, než 5 let dnes.

  Osobně si myslím, že nám vlak začal ujíždět na začátku 80 let, kdy nastupovala masověji elektronika a nové materiály. Minimálně do konce 60. let bych československý průmysl viděl jako velmi konkurenceschopný a překvapivě i inovativní.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  18:39 18.07.2018

  logik: ale vždyť se téměř doslova shodujeme. Já rozporoval jediné - kde bychom byli, kdybychom nemuseli vyrábět licenční šmejdy ze Sojuzu. Já říkám, že nikde. Stavěli bychom si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  logik: ale vždyť se téměř doslova shodujeme. Já rozporoval jediné - kde bychom byli, kdybychom nemuseli vyrábět licenční šmejdy ze Sojuzu. Já říkám, že nikde. Stavěli bychom si ultralajty a větroně, jako v dalších zemích naší velikosti. Letecký průmysl nás donutili pořádně vybudovat Němci a posléze Sověti. O tom, že nám pak postupně ujel vlak, není pochyb. Ale bez zkušeností nasbíraných díky transferu technologií, know-how, nastavení vzdělávacího systému atd... by nevznikla tradice letecké výroby.

  Že Aero kupuje proudový motor mě netrápí. Jeho vývoj jsme nezvládli ani za komárů, ufinancovat to dnes považuji za úplnou utopii. Za mě je mokré křídlo, použití kompozitů a integrace avioniky třetí strany obrovský úspěch a jestli to podpoří ještě nějaký komerční úspěch, jsem spokojen.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  18:22 18.07.2018

  danny: reagoval jsem na předchozí diskuzi, která se vztahovala k situaci před 2SV v oblasti výroby leteckých motorů. O socialistickém zbrojním průmyslu tady byl před nějakou dobou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: reagoval jsem na předchozí diskuzi, která se vztahovala k situaci před 2SV v oblasti výroby leteckých motorů. O socialistickém zbrojním průmyslu tady byl před nějakou dobou zveřejněn dost výmluvný článek.
  Pro info, veškeré komunisty preferované sektory ekonomiky jejichž výstavba a výroba byla motivovaná ideologicky, tj. černouhelné doly, hutě, zbrojovky byly dotované. Byla to jedna z klíčových okolností proč komunistická ekonomika šla od desíti k pěti a od pěti do prdeIe.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:14 18.07.2018

  teda L29/39 přepsal jsem se v první větě.

  teda L29/39 přepsal jsem se v první větě.

 • logik
  18:10 18.07.2018

  danny:
  socialistické hospodářství mělo své lepší stránky, ale to, že do vývoje šel zlomek potřebných peněz, to prostě popřít nejde. Vyrábět masově věci - jako i ty Migy a L159, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny:
  socialistické hospodářství mělo své lepší stránky, ale to, že do vývoje šel zlomek potřebných peněz, to prostě popřít nejde. Vyrábět masově věci - jako i ty Migy a L159, to země východního bloku uměly.
  Co neuměly bylo především zavádět nové postupy do výroby tak, aby se daly vyrábět moderní a konkurenceschopné výrobky. Přičemž tento efekt nenastal hned, hospodářství má svoji setrvačnost, ale postupně se s rostoucím marasmem Československé ekonomiky prohluboval.

  Krásně je to vidět např. na automobilovém průmyslu v ČR. První auta - spartaky a oktávky, byly na svoji dobu perfektní auta. Pak se vyvinulo MB, které bylo koncepčně spíše za zenitem. Následně veškeré další škodovky byly defakto jen drobnější upgrady MBčka. Na nasazení moderní koncepce osobního auta: tedy vše vpředu, nebyly ani peníze na vývoj, ani dostatečné know-how (např. na výrobu homokinetického kloubu). Což ukazuje, že to s úrovní přesného strojírenství v ČR nebylo zas tak slavné.

  A ono stejné věci by šli ukázat i na letadlech. VL29 byla ve své době jedno z nejlepších cvičných ér na trhu. S naším motorem a pokud se nepletu, i snad většinou naší avioniky. Když jsme za nějakých těch 40 let snažili postavit L159, najednou jsme museli koupit motor odjinuď, avioniku odjinuď - to, co zůstalo naše byl drak, který navíc ještě měl kompromisy (absence mokrého křídla).....

  Samozřejmě, nějaké know-how sem z Ruska přišlo. Ale obecně špatné hospodářské výsledky socialistického hospodářství dosti znemožnili efektivní využití nejen toho získaného know-how, ale i toho know-how, které tady už bylo.

  Ale vraťme se radši k letadlům, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  18:06 18.07.2018

  Pavel1: tím leteckým průmyslem myslíš těch 12 Me-262, které v Avii v letech 45-48 poskládali z posbíraných zbytků po Němcích, případně v Aeru stavěné Si-204D? Nebo kusovou produkci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1: tím leteckým průmyslem myslíš těch 12 Me-262, které v Avii v letech 45-48 poskládali z posbíraných zbytků po Němcích, případně v Aeru stavěné Si-204D? Nebo kusovou produkci větroňů a sportovních letadel převážně předválečných konstrukcí, jako AirBaby?
  A můžeš nějak rozvinout to tvrzení o ztrátové výrobě? Nějak tomu úplně nerozumím, kdo tu ztrátu v rámci socialistického hospodaření realizoval.

  O tom, že se od poloviny 60. let v důsledku ztráty konkurence začalo projevovat zaostávání není nutné diskutovat. Ale v poválečném období si dovoluji polemizovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:46 18.07.2018

  Jura99: pokud nevidíš přínos vzniku přesného strojírenství a pokročilé metalurgie, které jsou pro byť licenční výrobu proudových motorů a duralových konstrukcí potřeba, pokud ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: pokud nevidíš přínos vzniku přesného strojírenství a pokročilé metalurgie, které jsou pro byť licenční výrobu proudových motorů a duralových konstrukcí potřeba, pokud nevidíš skokovou změnu v kvalifikaci tisíců dělníků, kteří místo přibrušování překližky a lepení plátna v rámci předválečné kusové letecké výroby najednou museli zvládat technologické normy o řád jinde, zvládnutí techniky hromadné výroby, práce na vývoji modifikací a vylepšení atd..., tak nám to vlastně nepřineslo nic.
  asi stejně, jako nám nic nepřinesl vstup Volkswagenu do Škodovky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  17:45 18.07.2018

  Nikdo rusákům nic nevyčítá. Naopak je to zjevná obhajoba čs. leteckého průmyslu. Letecké motory menších výkonů byly vyvíjeny vlastními silami, větší motory se vyráběly v licenci. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo rusákům nic nevyčítá. Naopak je to zjevná obhajoba čs. leteckého průmyslu. Letecké motory menších výkonů byly vyvíjeny vlastními silami, větší motory se vyráběly v licenci. Oproti sssr žádný rozdíl, ovšem s tím, že Československo mělo mnohonásobně menší finanční možnosti.
  K masové výrobě podle sovětských vzorů a následnému exportu do sssr (případně libyie či iráku) připomínám, že to byla výroba často ztrátová, přičemž stejné zbraně byly produkovány v každé druhé zemi východního bloku. A právě na to (a nic jiného) čs. zbrojní průmysl po rozpadu východního bloku doplatil - tedy na mizivé finanční rezervy, na nulovou platební schopnost veškerých dřívějších klientaů a na stejné (a na zač. 90. let stejně zastaralé) výrobní portfolilo jako kdekoli jinde.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  17:19 18.07.2018

  Jura 99- přečtěte si laskavě něco o předválečných leteckých motorech vyráběných v ČR. Walter Jupiter-Bristol Jupiter. Hispano-Suiza 8-12, pro pohon našich stíhaček. A samozřejmě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99- přečtěte si laskavě něco o předválečných leteckých motorech vyráběných v ČR. Walter Jupiter-Bristol Jupiter. Hispano-Suiza 8-12, pro pohon našich stíhaček. A samozřejmě licence na zapalování,atd. Tím chci říct, že na základě britských , amerických a francouzských motorů vznikly následným vývojem motory ruské, české, německé ,japonské... Je to tak trochu normální evoluce. Proč to vyčítat jen rusákům?
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:15 18.07.2018

  Nikdo tu nepěje kdovíjaké ódy. Prostě jsme rádi, že Aero žije a v rámci možností se mu daří, takže peníze, co do něj stát přímo či nepřímo nalil, nejsou úplně vyhozené. Lepší, když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo tu nepěje kdovíjaké ódy. Prostě jsme rádi, že Aero žije a v rámci možností se mu daří, takže peníze, co do něj stát přímo či nepřímo nalil, nejsou úplně vyhozené. Lepší, když pomohly postavit linku na skořepiny pro Sikorskyho, než kdyby za ně byla postavena linka na neekonaftu z řepky...
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  17:05 18.07.2018

  Danny - souhlasím s vaším názorem, není to tak tragické, doba se samozřejmě změnila a za každou práci pro našince díky. Že se rozjíždí výroba v Aeru je samozřejmě dobré, ale proč ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Danny - souhlasím s vaším názorem, není to tak tragické, doba se samozřejmě změnila a za každou práci pro našince díky. Že se rozjíždí výroba v Aeru je samozřejmě dobré, ale proč kvůli tomu pět ódy na vyspělost našeho především dodavatelsky zaměřeného leteckého průmyslu prostě nechápu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:57 18.07.2018

  danny: a co z té výroby licencovaných stíhaček zbylo? Vůbec nic. Podobně jako vůbec nic nezbylo z licencované výroby T-72 a BVP. Montovat cizí vzor má u nás zjevně jednu nevýhodu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny: a co z té výroby licencovaných stíhaček zbylo? Vůbec nic. Podobně jako vůbec nic nezbylo z licencované výroby T-72 a BVP. Montovat cizí vzor má u nás zjevně jednu nevýhodu. Nejsme Číňani, takže nám samotná montáž cizího projektu do budoucna nic moc nedá a neumíme ji přetavit na svůj vlastní výrobek. Umíme jen otrocky vyrábět tu původní licenci. BTW sovětům tu nejlepší stíhačku své doby poháněla nelicenční kopie motoru RR Nene. Nebyl snad sovětský motor, který by neměl pravzor v USA, FR, DE, GB.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:47 18.07.2018

  astor: před rokem 39 byly výrobky našeho leteckého průmyslu na úrovni doby, jen lehce pozadu za těmi zcela vpředu. Sice souhlas, že ocelový trubkový rám potažený elektronovým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: před rokem 39 byly výrobky našeho leteckého průmyslu na úrovni doby, jen lehce pozadu za těmi zcela vpředu. Sice souhlas, že ocelový trubkový rám potažený elektronovým plechem nebyl totéž co trup z hliníkových slitin, ovšem mnoho výrobců ve světě pracovalo stále se dřevem. Rovněž souhlas, že samotné letecké továrny neměly zavedeny postupy moderní výroby. Tu velkovýrobu či kompletaci velkých sestav ze subdodávek přinesla až válečná masová produkce (a pro změnu kam se hrabal ten "německý zákazník" na efektivitu masové výroby letadel v USA). Úspěch L-29,39 a L-410 za socíku byl daný zejména odběrem velkého počtu strojů do SSSR. To padlo, všechno se změnilo a je opravdu velký úspěch, že fabrika Aero existuje a věnuje se leteckému průmyslu. Ten se za posledních 30let změnil, výroba dopravních letadel se prakticky zmonopolizovala pro Airbus a Boening, kteří spolykali menší výrobce, ty kteří nekrachli. Kořeny L-39 jsou sice 60-70 léta, ovšem z původního stroje zbyl aerodynamický koncept, vše ostatní se liší (motor, avionika, křídlo).
  Prodej hned 27 letadel je velký úspěch, už proto, že to je začátek. Každý by spíš čekal, že si nejdřív vezme pár strojů LOM, pak možná SR a pak se snad najde někdo ze stávajících zákazníků L-39, který si jen nechá pár letadel repasovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:44 18.07.2018

  astor: vždycky mě pobaví stesky nad našim vyspělým prvorepublikovým průmyslem a povídání o tom, jak katastrofální dopady na něj mělo, když nám sověti o patnáct let později umožnili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: vždycky mě pobaví stesky nad našim vyspělým prvorepublikovým průmyslem a povídání o tom, jak katastrofální dopady na něj mělo, když nám sověti o patnáct let později umožnili vyrábět jednu z nejlepších stíhaček té doby.
  Jak náš průmysl úplně zničilo předání kompletní dokumentace, know-how pro výrobu stovek letadel ročně, a zajištění odbytu pro ně. Dodali výrobní dokumentaci desítkám podniků, k výrobě draku, proudových motorů, zaměřovačů, elektroniky, kanónu... snad všeho, až po palubní hodiny.

  Na druhou stranu dnešek tak tragicky nevidím. Dělat subdodávky pro Airbus, Sikorského, výroba špičkových obráběcích nástrojů pro letecký průmysl atd..., je toho hodně a objem výroby narůstá. Doba se změnila, i ten objem, co se dnes dělá, a zvládnutí vývoje L-39NG je pro zemi naší velikosti velký úspěch.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  16:40 18.07.2018

  Vždy mě pobaví, jak když někdo není schopen racionálně argumentovat, tak vytáhne svazáckou knížku.

  Vždy mě pobaví, jak když někdo není schopen racionálně argumentovat, tak vytáhne svazáckou knížku.

 • Pla-men
  16:35 18.07.2018

  Vždycky když čtu ty zapškle komentáře lidí stále žijících v bývalém režimu je mi smutno... Horší, že už se zase derou k moci..

  Vždycky když čtu ty zapškle komentáře lidí stále žijících v bývalém režimu je mi smutno... Horší, že už se zase derou k moci..

 • astor
  16:14 18.07.2018

  Jura99- před r.1939 náš náš vyspělý letecký průmysl neměl zvládnutou technologii výroby letadel z hliníkových slitin, to zavedl až německý zákazník, pro kterého jsme byli nejen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99- před r.1939 náš náš vyspělý letecký průmysl neměl zvládnutou technologii výroby letadel z hliníkových slitin, to zavedl až německý zákazník, pro kterého jsme byli nejen důležitým subdodavatelem podsestav, ale i konečných finálních výrobků. Po roce 1945 jsme pokračovali v zavedené výrobě a máte pravdu, že transfer technologií a následná finální výroba S-102, MiG 19 a MiG 21 byla skutečně výrazným krokem zpět, o vývoji a následné produkci především cvičných, ale i malých dopravních letadel , známá ruská licence - dle vás - na L 410. To teprve teď jsme na světové úrovni, děláme dveře na Airbusy, podvozkové šachty na F18, plechovou skořepinu trupu pro Sikorskiho a budeme exportovat letoun v počtu 27ks, který má kořeny v šedesátých letech minulého století. Teď se rozjíždime, počkej, Ameriko! Je to velký úspěch...
  Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  16:09 18.07.2018

  Albatrosy som nikdy moc nesledoval, preto by som sa rad spytal, kedze som to nikde nenasiel (alebo som zle hladal)

  Tieto (staro)nove L39NG a L39CW su ponukane ako cvicne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Albatrosy som nikdy moc nesledoval, preto by som sa rad spytal, kedze som to nikde nenasiel (alebo som zle hladal)

  Tieto (staro)nove L39NG a L39CW su ponukane ako cvicne lietadla, alebo aj podobne ako verzia L-39ZA?

  Lebo ja teda pri albatrosoch uz dlho vnimam snahu o zlepsovanie (L39, L59, L139), ale umiestnitelnost na trhu po rozpade "sovietskej" sfery vplyvu bola vzdy slaba.

  Dnes sa zda, ze je to spravne odbdobie, lebo od roku 1989 ubehne cochvila 30 rokov a tak vymena uz sa skutocne ziada. A kupit nieco za 10mil€, alebo nejaky BAE Hawk za 30mil€ je rozdiel. Hlavne ked udrzbova zakladna stale existuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:30 18.07.2018

  Clanek: možná jsem se špatně vyjádřil, ale ta nadčasovost myšlenky lehkého proudového bitevníku je tom, že jej nyní ve velkém počtu poptává největší zákazník na světě v programu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: možná jsem se špatně vyjádřil, ale ta nadčasovost myšlenky lehkého proudového bitevníku je tom, že jej nyní ve velkém počtu poptává největší zákazník na světě v programu OA-X.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:24 18.07.2018

  L-159 se jako nadcasova myslenka neukazala. Tu sanci porad ma, pokud se ji povede uspet v tomto tendru v USA nebo jinde, ale do ted se tak nestalo.
  To ze lita v Iraku nebo u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  L-159 se jako nadcasova myslenka neukazala. Tu sanci porad ma, pokud se ji povede uspet v tomto tendru v USA nebo jinde, ale do ted se tak nestalo.
  To ze lita v Iraku nebo u Drakenu neni dukaz nadcasove konstrukce. To dokazuje leda to, ze za nizkou cenu (a k dostani hned) je prodejne naprosto, ale naprosto cokoli.

  Uprimnne, pokud neco splnuje pojem nadcasovost, pak je to prave L-39. To je jak se zda perspektivni stroj i pro tohle stoleti / tisicileti. Klobouk dolu pred tim a hodne uspechu.
  Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  15:21 18.07.2018

  @Flader

  Bylo to v rozhovoru s Massimo Ghionem na Jane´s
  http://www.janes.com/article/7...

  @Flader

  Bylo to v rozhovoru s Massimo Ghionem na Jane´s
  http://www.janes.com/article/7...

 • Rase
  15:10 18.07.2018

  Pilot F/A-259 bude mít k dispozici přilbový displey Scorpion HMD od společnosti Thales. Na obrázku pohled do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pilot F/A-259 bude mít k dispozici přilbový displey Scorpion HMD od společnosti Thales. Na obrázku pohled do kokpitu:

  http://www.palba.cz/album/albu...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:04 18.07.2018

  Inak nevravelo sa, že modernizácia L-159 má spolu s mokrým krídlom dostať aj závesy pre AA strely na koncoch krídel rovnako ako 39NG? Čosi som niekde dávnejšie čítal, ak sa mýlim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inak nevravelo sa, že modernizácia L-159 má spolu s mokrým krídlom dostať aj závesy pre AA strely na koncoch krídel rovnako ako 39NG? Čosi som niekde dávnejšie čítal, ak sa mýlim tak sa ospravedlňujem.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:46 18.07.2018

  Kolik zemí na světe vyrábí vlastní proudová letadla? Moc ne... Bylo by fajn, kdybychom v této vybrané společnosti zůstali, kdyby "jenom" novými Albíky..

  Kolik zemí na světe vyrábí vlastní proudová letadla? Moc ne... Bylo by fajn, kdybychom v této vybrané společnosti zůstali, kdyby "jenom" novými Albíky..

 • Jura99
  14:18 18.07.2018

  logik: ano, máte pravdu jako skoro vždy :). Díky prodeji Drakenu by dokonce mohla být teoretická šance uspět v té US zakázce.

  logik: ano, máte pravdu jako skoro vždy :). Díky prodeji Drakenu by dokonce mohla být teoretická šance uspět v té US zakázce.

 • logik
  13:31 18.07.2018

  Jura99: Prodej nebue mrzet. Právě tím prodejem si udělali Alcy reklamu - ze stroje, co nikdo nechce se udělal stroj, kterej v reálu je hodně užitečnej.
  Bez toho prodeje by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99: Prodej nebue mrzet. Právě tím prodejem si udělali Alcy reklamu - ze stroje, co nikdo nechce se udělal stroj, kterej v reálu je hodně užitečnej.
  Bez toho prodeje by pravdpěpodobně dnešní zakázky nedopadly (samozřejmě, tady trochu hádám a vařím z vody, zas tak dovnitř do toho nevidím...)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:27 18.07.2018

  astor: do role subdodavatelů a na nízký stupeň potravinového řetězce zbrojního průmyslu jsme se zčásti dobrovolně usadili už po roce 1945 a poslední ránu jsme si rovněž dobrovolně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: do role subdodavatelů a na nízký stupeň potravinového řetězce zbrojního průmyslu jsme se zčásti dobrovolně usadili už po roce 1945 a poslední ránu jsme si rovněž dobrovolně zasadili odevzdáním výroby a dokonce i vývoje zbraní na Slovensko.
  Vyrábět série kopií sovětských zbraní nebyla jak vidno žádná využitelná zkušenost, vždyť někdejší druhý největší výrobce BVP na světě (ČSSR) neumí dnes vyrobit ani vlastní BVP a opět hledá nějakou licenci. U Aera se naopak zdá, že doba, kdy bylo uměle drženo při životě státní zakázkou se mění na dobu, kdy soukromník sám přemýšlí, jak prorazit a hle, nevypadá to úplně zle.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  13:21 18.07.2018

  astor: proč ten pesimismus ? Je to přesně naopak, prodej 27ks L39NG/CW do Senegalu, Portugalska a USA je velký úspěch, už proto, že se nejedná o dosavadní provozovatele starších ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: proč ten pesimismus ? Je to přesně naopak, prodej 27ks L39NG/CW do Senegalu, Portugalska a USA je velký úspěch, už proto, že se nejedná o dosavadní provozovatele starších L-39 a v případě Portugalska a USA jde o soukromé firmy, provozující letecký výcvik, kdy soukromník obvykle umí dobře počítat, co se vyplatí a co je dobré.

  Alca se ukazuje jako nadčasová myšlenka lehkého bitevníku, nakonec nás bude mrzet, že se rozprodaly úloženky za pár korun.
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  13:03 18.07.2018

  Grohman - Utopická vize? To už mám dávno za sebou. Od okamžiku, kdy jsem si uvědomil, jaké je naše místo v potravinovém řetězci zbrojního průmyslu. Dnes můžeme být rádi, že jsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grohman - Utopická vize? To už mám dávno za sebou. Od okamžiku, kdy jsem si uvědomil, jaké je naše místo v potravinovém řetězci zbrojního průmyslu. Dnes můžeme být rádi, že jsme rádi. Takovéto PR zprávy, jako je stávající článek, mají vzbudit skomírající pocit sebevědomí a pocit rovnoprávnosti s velkými hráči - viz reakce teenagerů níže. Ale i v jiných oblastech zbrojního průmyslu jsme odsouzeni do role subdodavatele a konzumenta jejich zboží. Pár exportů do Afriky, které nám dodavatel jiných dílů než plechařiny dovolí, na tomto statusu nezmění vůbec nic. Zaplať pánbůh, že alespoň to ještě umíme. Zatím.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:56 18.07.2018

  Přesně, obnovení výroby 39 je obrovskej úspěch, kterej byl posledních deset let daleko blíž utopii, než realitě.

  Prodej letadel do ameriky je pravděpodobně opravdu pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přesně, obnovení výroby 39 je obrovskej úspěch, kterej byl posledních deset let daleko blíž utopii, než realitě.

  Prodej letadel do ameriky je pravděpodobně opravdu pouze marketing, ale v tomdle oboru je naprosto normální, že se rozjednává padesát obchodů a dopadne jeden, nebo taky žádnej.Pokud Aero ale opravdu zvládlo přesvědčit hned dva zákazníky
  (trochu jsem furt skeptickej, opravdu bych jásal, až budou letadla dodaný, ale držím palce), tak se blízká na o hodně lepší časy, než byly dříve.
  Skrýt celý příspěvek

 • tektzby
  12:42 18.07.2018

  Gratulace Aeru.
  Je pěkné vidět, že se něco "naše" uchytí jinde.

  Je škoda, že tyhle podniky nejsou podporované vlastní vládou.
  Pak by se nemuselo čekat na podobná štístka.

  Gratulace Aeru.
  Je pěkné vidět, že se něco "naše" uchytí jinde.

  Je škoda, že tyhle podniky nejsou podporované vlastní vládou.
  Pak by se nemuselo čekat na podobná štístka.

 • Jan Grohmann
  12:30 18.07.2018

  astor: Mediální projekt z toho dělá AN. Aero to oznámilo na Twitteru. Nedostali jsme ani TZ. Podstatnější než F/A-259 je prodej L-39. A co proBoha chceme více? Je jasné, že F/A-259 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor: Mediální projekt z toho dělá AN. Aero to oznámilo na Twitteru. Nedostali jsme ani TZ. Podstatnější než F/A-259 je prodej L-39. A co proBoha chceme více? Je jasné, že F/A-259 je "levná" reklama, která půjde využít u prodejte tohoto drsně znějícího letadla v nějakém africkém státě.
   
  Ale tak se tak hra hraje, takže na co si zase stěžujeme? Že máme nějakou vlastní utopickou vizi českého leteckého průmyslu a nostalgické vzpomínky, které neodpovídají současné realitě?  
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  12:10 18.07.2018

  astor

  ale jo, samozřejmě máš naprostou pravdu.....i když zapojení Izraelců tomu přece jen dává jinou dimenzi než všechny ostatní minulé projekty.
  Ti totiž umí prodávat a do USA ...
  Zobrazit celý příspěvek

  astor

  ale jo, samozřejmě máš naprostou pravdu.....i když zapojení Izraelců tomu přece jen dává jinou dimenzi než všechny ostatní minulé projekty.
  Ti totiž umí prodávat a do USA dodávají i takové systémy které americké firmy vyrábí na stejné nebo dokonce lepší úrovni ( namátkou Sniper x Litening )

  I tak je možné, že účast na USAF tendru je jen dobře kalkulovaný marketing ale i předpokládaný neúspěch může otevřít dveře v jiných státech....

  Osobně si myslím, že F/A 259 je to co USAF skutečně potřebovalo v deset, patnáct let zpátky ve všech kampaních Irákem počínaje a Afghanistánem konče
  Skrýt celý příspěvek

 • astor
  11:39 18.07.2018

  Jara - pohybuji se v československém leteckém průmyslu od začátku 80tých let a podobných mediálních manévrů jsem zažil nespočet. Úžasné projekty, výroba vzducholodí, montáže ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - pohybuji se v československém leteckém průmyslu od začátku 80tých let a podobných mediálních manévrů jsem zažil nespočet. Úžasné projekty, výroba vzducholodí, montáže vrtulníků, konstrukce letounů o které není na trhu zájem etc. Mimo jiné taky soutěž Aera o cvičný letoun US NAVY a jinde, pochopitelně s jasným výsledkem. Vždy velké oči a na konci montovna pro nějaký ten Airbus nebo Boening. A tak to asi zůstane, protože za prvé na víc nemáme a za druhé nás na své trhy naši spojenci pustí jen stěží. Jestli má NG někde šanci, tak u stávajících uživatelů L39 v NATO, všude jinde to bude otázka úvěrů a úplatků v kombinaci s politikou, což je věc, kterou prostě neumíme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pla-men
  11:38 18.07.2018

  Ale byl by to úspěch jako hrom! Co takhle my F/A 259 jim a oni nám F35 :-)

  Ale byl by to úspěch jako hrom! Co takhle my F/A 259 jim a oni nám F35 :-)

 • faraonamumu
  11:34 18.07.2018

  Gratulace Aeru, ale snad to pomůže i subdodavatelům, např. ZVI a jejich Plamen je vážně úžasný a byla by škoda, kdyby výroba skončila.

  Gratulace Aeru, ale snad to pomůže i subdodavatelům, např. ZVI a jejich Plamen je vážně úžasný a byla by škoda, kdyby výroba skončila.

 • Pla-men
  11:28 18.07.2018

  Motor jako motor, ale měnit křídla za mokrá ;-) Ale souhlas, že 159 modernizaci potřebuje. Aeru gratulace k zakázkám.

  Motor jako motor, ale měnit křídla za mokrá ;-) Ale souhlas, že 159 modernizaci potřebuje. Aeru gratulace k zakázkám.

 • KOLT
  11:13 18.07.2018

  Jo, a pokud se alespoň trochu podaří prodat L-39NG, bude to samo o sobě dobrá práce.


  Jara, protože nevím, jestli půjdou Alcy modernizovat až na F/A-259 ;-) A je otázka, zda by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jo, a pokud se alespoň trochu podaří prodat L-39NG, bude to samo o sobě dobrá práce.


  Jara, protože nevím, jestli půjdou Alcy modernizovat až na F/A-259 ;-) A je otázka, zda by třeba výměna motoru (pokud Honeywell skutečně vyvine vylepšenou versi) byla smysluplná.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:13 18.07.2018

  Astor
  Aero maká na vývoji dvou letounů, podepisuje kontrakty a hodlá vstoupit asi do nejpreztižnější soutěže v jeho historii, tak jaké PR kecy? Já vidím činy a hmatatelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Astor
  Aero maká na vývoji dvou letounů, podepisuje kontrakty a hodlá vstoupit asi do nejpreztižnější soutěže v jeho historii, tak jaké PR kecy? Já vidím činy a hmatatelné výsledky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:10 18.07.2018

  I kdyby Aero neuspělo v OA-X (jako že bych se osobně taky divil), je to dobrá reklama. Hlavně to umožňuje posunout platformu i díky Izraelcům dál, což není od věci. Těžit z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I kdyby Aero neuspělo v OA-X (jako že bych se osobně taky divil), je to dobrá reklama. Hlavně to umožňuje posunout platformu i díky Izraelcům dál, což není od věci. Těžit z toho můžeme i my modernizací L-159 (včetně integrace dalších zbraní).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:10 18.07.2018

  Kolt
  Proč blízkou ;)

  Kolt
  Proč blízkou ;)

 • KOLT
  11:08 18.07.2018

  Výborná zpráva. AČR by následně mohla svoje L-159 modernizovat na versi blízkou F/A-259.

  Výborná zpráva. AČR by následně mohla svoje L-159 modernizovat na versi blízkou F/A-259.

 • astor
  11:04 18.07.2018

  Celé to chápu jako marketingové manévry stávajícího vedení Aera, možná zápas o případné státní dotace do poněkud upadajícího podniku s bývalou dobrou pověstí. Jedna vlaštovka jaro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celé to chápu jako marketingové manévry stávajícího vedení Aera, možná zápas o případné státní dotace do poněkud upadajícího podniku s bývalou dobrou pověstí. Jedna vlaštovka jaro nedělá, trhy, které dříve Aero opustilo, už nikdy zpátky nezíská a v to, že by si Američani objednali u nich oblíbené sportovní letadélko může doufat jen nezdravý optimista. Takže pouhé PR, nic víc.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:01 18.07.2018

  Přidávám se ke gratulaci Aeru !
  “ vzduch je naše moře “

  Přidávám se ke gratulaci Aeru !
  “ vzduch je naše moře “

 • Clanek
  10:54 18.07.2018

  Obrovska gratulace Aeru k podpisu 12+10. Tohle uz jsou velice solidni cisla, konecne.

  Je nejake info o tom co planuje se svou flotilou 39 udelat SR?

  Obrovska gratulace Aeru k podpisu 12+10. Tohle uz jsou velice solidni cisla, konecne.

  Je nejake info o tom co planuje se svou flotilou 39 udelat SR?

 • Luky
  10:53 18.07.2018

  Držím Aeru palce, snad se blýská na dobré časy.

  Držím Aeru palce, snad se blýská na dobré časy.