České letectvo: Všechny cesty vedou k F-35A Lightning II

České letectvo: Všechny cesty vedou k F-35A Lightning II
F-35A / Tomás Del Coro, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Vzdušné síly České republiky preferují víceúčelovou stíhačku páté generace F-35A Lightning II. Pochopitelně. Čeští piloti chtějí logicky nejlepší, nejperspektivnější a nejrozšířenější taktický nadzvukový víceúčelový letoun současnosti.

Ministryně obrany Jana Černochová v rozhovoru pro Seznam potvrdila výběr nového stíhacího letadla v letních měsících. Podle ministryně je preferován nákup nových letounů místo dosavadního pronájmu. Současný stav byl navíc vždy brán jako přechodné řešení.

Existují i další zajímavé indicie preferování F-35. Viktor Sotona, výkonný ředitel Aera Vodochody, se v rozhovoru pro Forbes zmiňoval o případné akvizici F-35. „Nechtěl bych vyrábět závěsníky pro F-35, nechci být jen výrobna a montovna – chci být na úrovni technologické spolupráce,“ uvedl v rozhovoru Sotona. A později doplnil: „Kdyby přišla F-35, je to extrémně vyspělé letadlo páté generace, ale L-39 je velice vhodné pro pokračující výcvik.“

Proč vlastně investovat do F-35A? Hlavní vojenské výhody nákupu F-35A jsme detailně pospali v článku Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II.

Hlavní výhodou F-35A je technologická převaha nad všemi potenciálními konkurenty. A tuto technologickou převahu si letoun udrží mnoho desetiletí. Americké letectvo si F-35A ponechá minimálně do roku 2070. Provozní podpora a neustála modernizace F-35 tak potrvá minimálně 50 let – po roce 2030 má být například k dispozici výkonnější a úspornější motor. S F-35A se také počítá jako s primárním letounem pro integraci každé nové generace letecké munice.

F-35A je v současné době nejmasověji vyráběný taktický nadzvukový letoun na světě. Naproti tomu Gripen E není dokončený zbraňový systém – má integrováno minimum munice a chybí mu certifikace pro možnost doplňování paliva z leteckých tankerů NATO. Naopak v současné době již léta více než 800 letounů F-35. Pokud české letectvo požaduje dokončené a bojem ověřené letadlo, rozhodnutí je jasné.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM F-35 Lightning II: Budoucnost letectva nebo dočasné řešení?

Program víceúčelové stíhačky páté generace F-35 Lightning II provázejí neustále problémy. Vojáci ...

PREMIUM Lockheed Martin v roce 2021 vyrobil 142 stíhaček F-35

Taktické víceúčelové nadzvukové stealth letadlo páté generace F-35 Lightning II, a zejména verze s ...

PREMIUM Ideální řešení pro české letectvo: Dvě letky F-35A Lightning II

Během několika let Vzdušné síly Armády České republiky (VzS AČR) a Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) ...

PREMIUM Odolné letecké základny pro budoucí české stíhačky

V tomto desetiletí se rozhodne o dalším osudu českého taktického nadzvukového letectva. Ať už ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.