České letouny L-159 jako hrozba pro kurdský region?

-
14. 10. 2012
-
10 komentářů
-
Jan Grohmann
Vysocí představitele kurdského regionu v severním Iráku vyjádřili vážné obavy nad dodávkou ruských a českých zbraní do irácké armády. Kurdové se obávají, že novými zbraněmi budou vyzbrojené pouze irácké síly, a tím se kurdský region dostane pod silný vojenský a politický tlak. Připomeňme, že autonomní region obývaný především Kurdy má dokonce vlastní ozbrojenou složku tzv. Peshmergaské síly, které za války po boku Američanů bojovaly proti irácké armádě.
Kurdský člen iráckého parlamentního výboru pro obranu a bezpečnost Hassan Jihad řekl: „Způsob jakým se vyzbrojují irácké síly, přináší mnoho pochybností a obav v kurdském regionu.“ Poslanec Jihad také poznamenal, že podíl kurdských sil na dodávkách nových zbraní je nejasný. „Ale v případě, že kurdské Peshmergaské síly jsou zahrnuty ve vyzbrojovacím procesu, odstraní to pochybnosti a ukáže skutečné úmysly,“ dodává Hassan Jihad.
Kurdové jsou íránský kmen z Blízkého východu, který žije v odlehlých oblastech dnešního Turecka, Sýrie, Iráku a Íránu. Nejblíže příbuzní jazykem jsou jim Beltčukové. Jsou spřízněni s Peršany a jinými íránskými kmeny ve svém okolí. Dnešní kultura a mytologie Kurdů je pevně zakořeněna právě v íránské kmenové kultuře. Wikipedie
Na druhou stranu, další kurdský poslanec iráckého parlamentu Shwan Mohammed Taha vyjádřil obavy, že ruská a česká strana nijak neomezí použití svých zbraní k řešení iráckých vnitřních sporů nebo k útočným akcím. Podobné omezení pro použití svých zbraní, především proti Kurdům, prý vždy podmiňovali Američané a jiné západní země.
Foto: Kurdistán zasahuje na území několika států. / Wikipedia
Kromě ruských a českých zbraní Kurdy znepokojují především dodávky amerických letounů F-16IQ do Iráku. Irácká armáda prozatím objednala 36 stíhacích letounů nižšího standardu F-16IQ s tím, že chce postupně vybudovat flotilu až 96 letounů F-16. Právě L-159 byly primárně vyvinuty jako výcvikový letoun pro F-16, což je mimochodem zřejmě jeden z důvodů, proč Iráčané nenakoupili ruské cvičné stroje Yak-130.
Napětí mezi kurdským severem a Irákem potvrzuje i vyjádření předsedy autonomního Kurdského regionu Massoudi Barzaniho. „Mám pocit, že Kurdistán je ve velkém nebezpečí, kvůli Malikimu (Nouri Maliki - irácký premiér, pozn. redakce). F-16 by se neměly dostat do rukou tohoto muže.“
Jako irácký Kurdistán je označována autonomní oblast Kurdů v severovýchodním Iráku, kterou tvoří guvernoráty Sulajmáníja, Arbíl a Dahúk. V oblasti o rozloze asi 36 000 km² žije 4 864 000 obyvatel (zhruba 20 % populace Iráku). Na východě sousedí s Íránem, na severu s Tureckem, na západě se Sýrií a na jihu s Irákem. Hlavním městem regionu je Arbíl. Wikipedie
Barzani rovněž tvrdí, že irácký premiér Maliki domlouval s armádními důstojníky použití F-16 proti Kurdům. „Během vojenského setkání, mluvili o problémech mezi Bagdádem a Arbil (hlavní město kurdského regionu – pozn. redakce)," řekl Barzani.
„Pane, dej nám povolení, a my je vyženeme z Arbil." Maliki odpověděl:" Počkejte, až do příchodu F-16. " Tak zní verze rozhovoru mezi vojenskými důstojníky a iráckým premiérem Nouri Malikim podle Massoudi Barzaniho.
Pravdivost rozhovoru samozřejmě nelze nijak doložit. Avšak i za předpokladu, že Brazani nemluví pravdu, ukazuje to obrovskou nedůvěru mezi Kurdy (Peršany) na severu a většinovým Iráčany (Araby) a vůbec na složitou bezpečnostní situaci v Iráku.
Doufejme, že čeští politici mají lepší informace o bezpečnostní situaci v Iráku než my v Armádních novinách, protože L-159 útočící na kurdská města nebudou v žádném případě dobře vypadat v televizních zprávách.
Zdroj: kurd.net
Související články
Krvavý účet za válku v Iráku - 130 000 mrtvých civilistů
Stažení amerických sil, které proběhlo před pár týdny, nám nabízí neradostný zpětný pohled na celou ...
-
03.01.2012
-
4 komentářů
-
Jan Grohmann
Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam
České zbrojařské firmy začínají zaostřovat na dva velké asijské importéry zbraní - Indii a Vietnam. ...
-
02.04.2012
-
0 komentářů
-
Luboš Bláha
První F-16 obdrží Írák na podzim 2014
Írák v současné době nemá vlastní nadzvukové letectvo a není tak schopen si zajišťovat vzdušný ...
-
27.08.2012
-
14 komentářů
-
Michal Polák
Ruské zbraně pro Irák a politické pozadí
Před pár měsíci irácký ministr obrany Saádún Dulajmí podepsal v Moskvě obří kontrakt na dodávku ...
-
11.10.2012
-
15 komentářů
-
Jan Grohmann
Navíc mi "kurdská armáda" v "Kurdském samostatném státě" uvnitř Iráku zní jako pěknej protimluv. Buď JSOU naprosto samostatnej stát a na ozbrojené síly mají právo, nebo NEJSOU ...Zobrazit celý příspěvek
Navíc mi "kurdská armáda" v "Kurdském samostatném státě" uvnitř Iráku zní jako pěknej protimluv. Buď JSOU naprosto samostatnej stát a na ozbrojené síly mají právo, nebo NEJSOU samostatnej stát a pak se nemůžou divit, že jim tu jejich "armádu" nikdo i z Iráku nepochválí. Co se prodeje eLek týká, jsem pro.
Necítím se jako špatnej člověk, ale oproti hlubokým humanistům, před kterými se musí hnusná okolní realita schovávat aby neomdleli, je můj názor na "záchranu Afriky", nebo podobné věci v podstatě jednoduchý. Dodejte jim tam víc zbraní a munice, obzvlášť když je jejich vůdci chtějí.
Nejen, že mrtvý dětský voják NETRPÍ, ale ještě si možný budoucí protivník za vraždění své budoucnosti ZAPLATÍ.Skrýt celý příspěvekKaždá reklama i negativní, je reklama. Čr nemůže zasahovat do záležitostí suveréního státu. Když jím dodávají zbraně Američané proč né mi?
Každá reklama i negativní, je reklama. Čr nemůže zasahovat do záležitostí suveréního státu. Když jím dodávají zbraně Američané proč né mi?
Proč se armádní noviny neptaly ,kde se podělo naše bitevní a stíhací bombardovací frontové letectvo,raketomety,komponenty ,,TOČEK.....tisíce tun munice, naše miny pěchotní i ...Zobrazit celý příspěvek
Proč se armádní noviny neptaly ,kde se podělo naše bitevní a stíhací bombardovací frontové letectvo,raketomety,komponenty ,,TOČEK.....tisíce tun munice, naše miny pěchotní i protitankové , pro koho jsou připraveny na prodej všecny zbylé T72 ,naše modifikované Dany , Kde je Pion ,, S200 systém ? Kde jsou tisíce dílů k Mig 21 , 23 , 29? Kde je jejich výzbroj ,rušící a naváděcí kontejnéry , munice do jejich kanonů ,neřízené i řízené střely .Rakety ,raketnice podvěšené bomby . To všechno zabíljelo např. v Gruzii Osetii,zabíjí v Afrických konfliktech. To v době kdy vše bylo účelově objednáno a následně i co nejrychleji dodáno aby ohnisko bojů bylo náležitě zásobeno.Skrýt celý příspěvek
Současné situace ve světové zbrojním průmyslu se dá vystihnout "vězňovým dilematem". Kdyby si Irák nepořídil L-159, tak by určitě nezůstal bez lehkých cvičných/bitevních letounů. ...Zobrazit celý příspěvek
Současné situace ve světové zbrojním průmyslu se dá vystihnout "vězňovým dilematem". Kdyby si Irák nepořídil L-159, tak by určitě nezůstal bez lehkých cvičných/bitevních letounů. Bezpochyby by se zakázky ujal jiný producent.
Při potlačování nepokojů Kaddafího režimem v Libyi se např. vůbec nikdo (ve veřejných médiích) nepozastavoval nad původem kazetové munice použité k bombardování Misuráty, která byla dodána v roce 2007 ze Španělska. Nebo např. dodávky britských letounů Hawk Indonésii, přičemž v době uskutečnění transferu (1996) starší Hawky používalo Indonéské letectvo již řadu let k bombardování východotimorského obyvatelstva.
Kritizovány nebyly ani dodávky amerických F-16 Turecku, i když jsou využívány k bombardování pozic Strany kurdských pracujících (PKK). Případně dodávky italských bojových helikoptér Augusta Westland A-129 Turecku.
Primární určení L-159 je pro trénink budoucích pilotů F-16. V současné chvíli (uskutečnění obchodu) nevede Irák masivní bojové operace proti kurdské menšině na svém území, při kterých by využívala vojenské letectvo. Mnohem větší pozornost by si zasluhovalo nedávné dodání ruských cvičných/bojových letounů Jak-130 Sýrii.
K T-72: irácká média zmiňovala vybudování zařízení na modernizaci tanků T-72 v Iráku.Skrýt celý příspěvekRekl bych, ze se zde stretavaji dve veci. Na jedne strane dosti dulezity ochod, na druhou lidske citeni. Na rozdil od ostatnich diskutujicich si myslim, ze Ceska by nemela ...Zobrazit celý příspěvek
Rekl bych, ze se zde stretavaji dve veci. Na jedne strane dosti dulezity ochod, na druhou lidske citeni. Na rozdil od ostatnich diskutujicich si myslim, ze Ceska by nemela podporovat kdejakeho zmetka v masakrovani ostatnich. V tomhle pripade si mysli jde oba dva pristupy skloubit- v ramci vyrazovani stare techniky prodat/ venovat kurdum nejake protiletadlove zbrane....Skrýt celý příspěvek
Souhlasím s ostatními. Za případně zneužití L-159T1 či L-159BQ proti Kurdům by nesla výhradní zodpovědnost irácká vláda, nikoli vláda ČR. RB OSN nevyhlásila žádné embargo na vývoz ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlasím s ostatními. Za případně zneužití L-159T1 či L-159BQ proti Kurdům by nesla výhradní zodpovědnost irácká vláda, nikoli vláda ČR. RB OSN nevyhlásila žádné embargo na vývoz zbraní do Iráku a tím je řečeno vše.Skrýt celý příspěvek
.... L-159 útočící na kurdská města nebudou v žádném případě dobře vypadat v televizních zprávách. Cokoli útočící na jakékoliv města nevypadá dobře a přesto vše od vzducholodí ...Zobrazit celý příspěvek
.... L-159 útočící na kurdská města nebudou v žádném případě dobře vypadat v televizních zprávách.
Cokoli útočící na jakékoliv města nevypadá dobře a přesto vše od vzducholodí po B52 , B2 , Tupoleva a Suchoje, je lidmi tolerováno vyvíjeno a prodáváno právě za tímto účelem.
Upravit na bombardér jde cokoli i dopravní letoun , práškovací letoun či staré Antonovy dvouplošníky. V Alce bude sedět pilot a pokyn k použití zbraní dostane z vládních míst.
Je to úplně to samé jako věšet lidi na struně od piána či bodat je oštěpem. Ani klavír ani strom ,ze kterého je větev za to vinu nenesou.
A co je ,, míro-vzhlednějšího,, než původně cvičný podzvukový letoun ? Snad už jen vodní dělo a letecký trenažér.
Kromě toho my jsme z obliga L159 vyrobí a dodá úplně někdo jiný a dle loga jsou to mírutvůci do slova a do písmene. http://www.pentainvestments.co... Skrýt celý příspěvekPresně tak. L159 nebude v televizních zprávách rozhodně vypadat nic hůř než F16 nebo Mi 28. Kromě toho, kurdové taky nejsou žádný svatouškové.
Presně tak. L159 nebude v televizních zprávách rozhodně vypadat nic hůř než F16 nebo Mi 28. Kromě toho, kurdové taky nejsou žádný svatouškové.
Ondřej: Přesně tak, hlavně neudělat stejnou věc, jako pan Havel, který si myslel, že když přestaneme vyrábět a vyvážet zbraně, tak zavládne mír. Ne, ty opuštěné trhy do 14 dnů ...Zobrazit celý příspěvek
Ondřej: Přesně tak, hlavně neudělat stejnou věc, jako pan Havel, který si myslel, že když přestaneme vyrábět a vyvážet zbraně, tak zavládne mír. Ne, ty opuštěné trhy do 14 dnů obsadily USA a Francie (+ ostatní). Když Kurdy nebudou bombardovat L 159, tak je budou bombardovat jiná letadla, je to cynický způsob na nazírání problému, ale je to zkrátka tak.Skrýt celý příspěvek
Na co Irák L-159 použije mi je docela jedno. Jestli ho použijou jako výcvikový prostředek, nebo k útoku na Kurdy už je věc Iráku, ne České republiky.
Na co Irák L-159 použije mi je docela jedno. Jestli ho použijou jako výcvikový prostředek, nebo k útoku na Kurdy už je věc Iráku, ne České republiky.
Načítám diskuzi...