České speciální síly na cvičení Trident Juncture 2015

Trident Juncture 2015
Odstřelovač 601. skss ve vrtulníku Mi-171š. / 601. skss

Na jihu Evropy v rámci cvičení Trident Juncture 2015 (TRJE 2015) cvičí 36 000 vojáků. Cílem cvičení je prověřit schopnost sil NATO rychle reagovat na vojenské hrozby. Cvičení se účastní také čeští vojáci, včetně speciálních sil.

České Úkolové uskupení speciálních sil SOTG

V rámci nasazení speciálních sil členských států NATO se cvičení zúčastní české Úkolové uskupení speciálních sil SOTG (Special Operations Task Group) složené z příslušníků 601. skupiny speciálních sil, leteckého odřadu pro speciální operace SOATU (Special Operations Air Task Unit) s modernizovanými vrtulníky Mi-171š, a z další podpory z Chotyně, respektive z Olomouce.

Dokument NATO SOF Study definuje SOATU jako expediční taktickou leteckou jednotku pro speciální operace skládající se z 1-5 letounů s pevnou nebo rotující nosnou plochou a jejich posádek. SOATU může být složena z leteckých poradců nebo předsunutých leteckých návodčí nasazených k podpoře SOF misí NATO.

Trident Juncture 2015Příprava k výsadku. / 601. skss

Nedílnou součástí SOATU jsou také podpůrné funkce a podpůrný personál poskytující velitelskou, kontrolní a komunikační podporu, logistiku, plánovací a zpravodajské schopnosti. SOATU spadá pod SOTG.

Česká SOTG bude v rámci prověrky sil okamžité reakce IRF (Immediate Reaction Force) cvičit především na území Španělska. Během cvičení operátoři speciálních sil procvičí standardní operační postupy v mezinárodním prostředí, jak na velitelské a řídící, tak i taktické úrovni.

Úkolová skupina speciálních operací SOTG je nadřízený prvek Úkolové jednotky speciálních operací SOTU (Special Operations Task Unit). Jednotku SOTU tvoří například několik čtyřčlenných týmů z 601. skupiny speciálních sil. Leteckou verzí SOTU je právě letecký odřad SOATU ("Air" SOTU).

Trident Juncture 2015Slaňování z vrtulníku. / 601. skss

Velitelství SOTG vytváří velitelskou, kontrolní, komunikační, zpravodajskou a počítačovou strukturu pro operační kontrolu dvou až šesti podřízených jednotek SOTU a přidělených prvků bojové podpory a služeb bojové podpory.

SOTG poskytuje štábní podporu v oblasti personálního řízení, zpravodajství, plánování krátkodobých i dlouhodobých operací, logistiky a komunikační podpory. Pomocí těchto funkcí řídí speciální operace podřízených SOTU, ať již samostatně a nebo jako součást většího celku.

Trident Juncture 2015Operátoři 601. skss při dobývání budovy. / 601. skss

Trident Juncture 2015

V případě nasazení Sil rychlé reakce NATO v našem regionu právě speciální síly půjdou do akce jako první. Za situace, kdy bojiště je vzdáleno jen několik set kilometrů a kdy se počítá každá vteřina, není možné vkládat mnoho důvěry v dopravu po zemi. Jediným efektivním a dostatečně rychlým způsobem dopravy, a i zasazení na bojiště, je tedy doprava vzduchem.

Cvičení TRJE 2015 všem poskytne příležitost aplikovat své znalosti a schopnosti v reálném čase na fiktivní, ale realitě velmi blízké cíle v různých prostředích, a v kontextu různých scénářů. Operátoři procvičí velmi důležitou koordinaci pozemního personálu se vzdušnými silami jak při plánování, tak i při řešení taktických situací, kde vysokou roli hrají geografická a časová přesnost.

České SOTG je vyčleněna pro rok 2016 jako součást aliančních sil okamžité reakce a cvičení TRJE 2015 je finální prověrkou činnosti tohoto nově vzniklého Úkolového uskupení speciálních sil SOTG.

Trident Juncture 2015Operátoři 601. skss při výcviku. / 601. skss

Dalším z cílů cvičení je finální certifikace velitelství v Brunssumu pro NRF 2016 (NATO Response Force 2016). Tam je také hlavní velitelství cvičení a činnost jednotek bude koordinovaná z několika dalších velitelství, která jsou rozmístěna ve vícero zemích.

Účelem celého cvičení je prověrka nasazení NRF v multinárodním prostředí na operační a taktické úrovni. TRJE15 bude především testovat schopnosti a rychlost nasazení v reakci na měnící se zahraničně politickou situaci v Evropě a přilehlých regionech.

Součástí námětu tak jsou například působení a řešení problémů v podmínkách destabilizovaného severního regionu afrického kontinentu, nebo v podmínkách vývoje podobnému situaci na Ukrajině. Cvičení má být jasným vzkazem o schopnosti sil rychlé reakce NATO ve všech ale především v partnerských zemích.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cobra-13: Trable ve Freedonii

Ve východoevropské Freedonii vypukl etnický konflikt, který hrozí, že přeroste hranice tohoto státu. ...

Výběrové řízení 601. skupiny speciálních sil není procházka růžovou zahradou

Výběrové řízení, to je, oč tu běží. Speciální skupina Armády ČR? V České republice je to 601. ...

MC-130H podporuje výcvik 601. skss

Je středa 20. srpna 2014 a příslušníci 7. letky speciálních operací amerického letectva mě vítají u ...

Trident Juncture 2015: Největší cvičení NATO

Před několika dny začalo největší cvičení Severoatlantické aliance od roku 2002 - Trident Juncture ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • mu7705
  10:20 25.10.2015

  Momentálně je Multicam pouze u 601. SkSS a jen tak se to nezmění. V minulosti si několik sad uniforem se vzorem Multicam pořídil již zmiňovaný SOG a to za účelem zkoušení. ...Zobrazit celý příspěvek

  Momentálně je Multicam pouze u 601. SkSS a jen tak se to nezmění. V minulosti si několik sad uniforem se vzorem Multicam pořídil již zmiňovaný SOG a to za účelem zkoušení. Nejednalo se o oficiální uniformu. Podle toho, co jsem slyšel uniformy po zrušení jednotky, jelikož se používaly pouze krátce, převzala 601. SkSS. Jelikož je to už nějaký pátek (SOG byl zrušen v roce 2009), tak předpokládám, že speciální síly mezitím dokupovaly nové uniformy. Standardně jsou v armádě zavedeny uniformy s maskovacím vzorem letním/lesním a maskovacím vzorem pouštním, tedy to co je známo jako maskovací vzor 95. V reálu byl však tento vzor několikrát změněn, takže v praxi je už poměrně nepřesné to označovat rokem 1995.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:39 24.10.2015

  Je to výsada této jednotky, plošné převlékání do multicamu nehrozí (na čem by se pakovaly jisté nejmenované firmy, když by byl výběr z kvalitního a levného vybavení z celého ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to výsada této jednotky, plošné převlékání do multicamu nehrozí (na čem by se pakovaly jisté nejmenované firmy, když by byl výběr z kvalitního a levného vybavení z celého světa...). Tuším, že první multicamy přišly k 601. ze zrušeného SOGu, ale je to JPP.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  18:15 24.10.2015

  Nevedel jsem ze 601 pouzivaji multicam. Je to jen vysada teto jednotky, nebo se bude celoplosne prevlikat do multicamu? Nema nekdo info?

  Nevedel jsem ze 601 pouzivaji multicam. Je to jen vysada teto jednotky, nebo se bude celoplosne prevlikat do multicamu? Nema nekdo info?

 • RiMr71
  13:54 22.10.2015

  NeeBo2: "video, kde bylo vidět, že trefit cíl i za rychlého průletu je opravdu možné"

  Díky, už jsem si to stáhnul, mrknu na to. Jsem zvědavý, co se dozvím :)

  NeeBo2: "video, kde bylo vidět, že trefit cíl i za rychlého průletu je opravdu možné"

  Díky, už jsem si to stáhnul, mrknu na to. Jsem zvědavý, co se dozvím :)

 • Jura99
  10:25 22.10.2015

  niko: toto jsou síly okamžité reakce, organizované pro obranu států NATO. Jednotky se rotují a pro rok 2016 se AČR v těchto silách účastní právě SOTG viz. tento článek a pokud se ...Zobrazit celý příspěvek

  niko: toto jsou síly okamžité reakce, organizované pro obranu států NATO. Jednotky se rotují a pro rok 2016 se AČR v těchto silách účastní právě SOTG viz. tento článek a pokud se nepletu, silám IRF nevelí ze Štětína :-).Skrýt celý příspěvek

 • niko
  08:59 22.10.2015

  Ceske, Slovenske a Polske SOF spadaju pod velitelstvo NATO severovychod v Stetine. V tomto priestore sa teda ocakava aj ich nasadenie.

  Ceske, Slovenske a Polske SOF spadaju pod velitelstvo NATO severovychod v Stetine. V tomto priestore sa teda ocakava aj ich nasadenie.

 • Jura99
  16:29 21.10.2015

  kazd: dobrá otázka. Ale nejspíš to bude tak, že síly okamžité reakce (dle summitu ve Wallesu) mají reagovat na napadení států NATO (tehdy ve Wallesu myšleno zejména ze strany ...Zobrazit celý příspěvek

  kazd: dobrá otázka. Ale nejspíš to bude tak, že síly okamžité reakce (dle summitu ve Wallesu) mají reagovat na napadení států NATO (tehdy ve Wallesu myšleno zejména ze strany Ruska, tedy šlo např. o Pobaltí), což je vzdálenost coby kamenem dohodil a Mi171 ji zvládne po vlastní ose. Do té Libye, když už by se náhodou šlo, by se nejspíš organizovalo nové uskupení, nikoliv stávající struktura sloužící primárně obraně Evropy. Ale jen spekuluju.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  15:33 21.10.2015

  Predpokladam, ze by MI 17 letela v C 17 alebo C 5 so zlozenym rotorom. Neskor by Bola v zone nasadenia pripravena na prevadzku technikmi.

  Predpokladam, ze by MI 17 letela v C 17 alebo C 5 so zlozenym rotorom. Neskor by Bola v zone nasadenia pripravena na prevadzku technikmi.

 • kazd
  14:44 21.10.2015

  Už jsem se zde jednou ptal. Nebí někdo jak je řešena přeprava Mi 171 ? Do Španělska dle info jeden přelétl zbytek vezl An. V případě ostrého nasazení třeba do Libie by se ...Zobrazit celý příspěvek

  Už jsem se zde jednou ptal.
  Nebí někdo jak je řešena přeprava Mi 171 ?
  Do Španělska dle info jeden přelétl zbytek vezl An.
  V případě ostrého nasazení třeba do Libie by se přelítávalo ? To by trvalo tak čtyři dny ne ?Skrýt celý příspěvek

 • niko
  13:15 21.10.2015

  Ja este doplnim, ze certifikacia slovenskeho SOTG (resp SOLTG, nech to L znamena cokolvek), prebehne na buducy mesiac v ramci cvicenia Salamander 2015 na Lesti.

  Ja este doplnim, ze certifikacia slovenskeho SOTG (resp SOLTG, nech to L znamena cokolvek), prebehne na buducy mesiac v ramci cvicenia Salamander 2015 na Lesti.

 • niko
  09:08 21.10.2015

  Pouzitie ostrelovaca z paluby vrtulniku sa dnes pouziva celkom casto. Striela sa v drvivej väcsine iba za vysenia vrtulniku, resp. pri malych rychlostiach. Aby nieco trafil sniper ...Zobrazit celý příspěvek

  Pouzitie ostrelovaca z paluby vrtulniku sa dnes pouziva celkom casto. Striela sa v drvivej väcsine iba za vysenia vrtulniku, resp. pri malych rychlostiach. Aby nieco trafil sniper pri lete vrtulniku v 200 kilometrovej rychlosti je samozrejme blbost.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  07:49 21.10.2015

  Ve Francii dokonce používají vrtulníky s odstřelovači na palubě v rámci air policingu proti malým letadlům, viz poslední číslo ATM.

  Ve Francii dokonce používají vrtulníky s odstřelovači na palubě v rámci air policingu proti malým letadlům, viz poslední číslo ATM.

 • NeeBo2
  22:33 20.10.2015

  RiMr71 Jednu dobu bylo na YT celé video, kde bylo vidět, že trefit cíl i za rychlého průletu je opravdu možné. Tak tady je aspoň část
  https://www.youtube.com/watch?...

  RiMr71 Jednu dobu bylo na YT celé video, kde bylo vidět, že trefit cíl i za rychlého průletu je opravdu možné. Tak tady je aspoň část
  https://www.youtube.com/watch?...

 • apache
  21:30 20.10.2015

  RiMr71: No nevím, ale když sniper SEALs dokázal z jedné lodi trefit únosce na jiné, na otevřeném moři, tak i z vrtulníku musí být možný úspěšný zásah.

  RiMr71: No nevím, ale když sniper SEALs dokázal z jedné lodi trefit únosce na jiné, na otevřeném moři, tak i z vrtulníku musí být možný úspěšný zásah.

 • RiMr71
  19:53 20.10.2015

  SKutečně (bez ironie) by mě zajímalo, co a za jakých podmínek (vzdálenost, cíl v pohybu nebo ne atd) může sniper trefit z vrtulníku, třeba i ve visu? Přijde mi to jako "vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

  SKutečně (bez ironie) by mě zajímalo, co a za jakých podmínek (vzdálenost, cíl v pohybu nebo ne atd) může sniper trefit z vrtulníku, třeba i ve visu? Přijde mi to jako "vyšší dívčí"...?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...