České zbraně míří do Libye

BVP-1
Foto: BVP-1 (Bojové vozidlo pěchoty) je v Československu licenčně vyráběné sovětské lehké bojové pásové vozidlo BMP-1. Sériově se začaly obrněnce vyrábět roku 1970 a do roku 1989 bylo vyrobeno 17 295 kusů BVP, které se vyvážely do SSSR a tehdejších socialistických a rozvojových spřátelených zemí. / Wikipedia

Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva, o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice. 

Posledních pár týdnů prosakuje českými i světovými médii zpráva o obřím vojenském kontraktu mezi Českou republikou a Libyi. Excalibur Army, Tatra, VOP CZ mají libyjské armádě dodat celkově 350 opravených a částečně modernizovaných vozidel BVP-1 a BRDM. Ve hře je i dodávka munice od společností STV Group a Zeveta Bojkovice.

Kontrakt dostal zelenou díky březnovému zrušení embarga na dovoz zbraní do Libye. Kromě dodávek zmiňovaných vozidel existuje šance na modernizaci dalších 300 transportérů libyjské armády.

Celý obchod mohl být ještě zajímavější, kdyby české Ministerstvo zahraničí nebránilo vývozu munice do Libye. Přitom za Českou republikou stojí řada dalších zemí, které podobné „morální“ problémy nemají.

„Úředníci nám nejprve sdělili, abychom se zaměřili na Libyi, protože potřebuje vybavení pro obnovení pořádku na svém území. Jenže teď nám oznámili, že vývoz munice zatím nepovolí. Libyjci nad tím nevěřícně kroutí hlavou,“ řekl pro deník E15 zástupce Excalibur Army a kopřivnické Tatry Andrej Čírtek.

BRDM Foto: BRDM je sovětské obojživelné obrněné průzkumné vozidlo z šedesátých let 20. století / Wikipedia

Podle Čírtka existuje riziko, že mnohomilionový kontrakt na nákup munice získá některá z konkurenčních zemí, například Bulharsko.  „Věříme, že se to nestane už jen proto, že bychom v bývalé státní zbrojovce ve Šternberku mohli minimálně na dva roky zaměstnat další stovku lidí,“ komentoval pro E15 Čírtek.

Johana Grohová, mluvčí Ministerstva zahraničí ale uvedla, že i přes zákaz embarga na dovoz zbraní do Libye je nutno přistupovat k dodávkám munice velmi opatrně. Podle názoru ministerstva se pohyb munice obtížně sleduje a kontroluje. Navíc existuje vážné podezření, že z Libye se nelegálně pašuje vojenský materiál do okolních zemí.

„Kdyby se munice dostala například do zemí s nestabilním režimem nebo k teroristickým skupinám, riskovali bychom pověst nejen našeho státu, ale i našich zbrojovek a dalších firem,“ uzavřela Grohová.

Česká republika patřila v druhé polovině minulého století k jednomu z největších vývozců vojenské techniky do tohoto severoafrického státu, české firmy tak mohou navázat na tuto mnohaletou tradici. Ve výzbroji lybijské armády najdeme například bitevníky L-39, houfnice DANA nebo modernizované tanky T-72.  V současné době se navíc vedou jednáni na dodávku stovky speciálních tahačů TATRA.

„Jsem přesvědčen, že zvítězí zdravý rozum. Třeba italský ministr obrany letos v únoru osobně předával libyjské armádě kolové transportéry, tak proč bychom my nemohli vyvážet do této země vojenskou techniku a munici,“ uvedl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek.

Zdroj: E15 , Defence Web

Nahlásit chybu v článku


Související články

Trpké libyjské plody arabského jara

Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...

Americká armáda vybuduje libyjské speciální síly

Po skončení letecké kampaně a svržení režimu Mummara Kaddáfího se stále nedaří libyjské vládě plně ...

Modernizované bojové vozidlo pěchoty BVP-M2 SKCZ

Armáda České a Slovenské republiky stojí před nelehkým úkolem. Obě armády se musí rozhodnout, zda ...

Modernizace vozidel TATRA T-815 8x8 LT

Nákladní automobily značky TATRA neodmyslitelně patří k Armádě ČR. Kromě nejnovějších vozidel TATRA ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • nesher
  11:51 01.07.2013

  to pjotr
  Nezlobte se, ale to je nesmysl. To, že je armáda branecká vám nezaručí, že ji nelze použít proti vlastnímu obyvatelstvu. Ostatně ČSLA byla v roce 1969 proti "tátům, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to pjotr
  Nezlobte se, ale to je nesmysl. To, že je armáda branecká vám nezaručí, že ji nelze použít proti vlastnímu obyvatelstvu. Ostatně ČSLA byla v roce 1969 proti "tátům, bratrům a synům" nasazena.
  Stejně tak PS (postavená na braneckém principu) naprosto bez problémů zbraně proti vlastním krajanům používala.Stejně tak např. polská armáda v roce 81.
  Dále, pokud by měla mít branecká armáda nějaký smysl, tak by ZVS musela trvat alespoň dva roky a pak každý rok alespoň dva týdny cvičení. Což je něco co si nemůžeme dovolit, navíc ani tak by průměrný voják nedosahoval kvalit vojáka profesionální.
  Armáda je hlavně od hájení zájmů, tak jak je definuje vláda. Pokud se někomu stýská po dobách ČSLA, která měla tisíce (většinou) zastaralých zbraňových systémů a jejímž úkolem bylo (v ruském zájmu) zlikvidovat čs. mužskou populaci během tažení na Rýn, tak to nemá v hlavě úplně srovnané.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pjotr
  09:47 01.07.2013

  Nejdříve zrušili VZS, aby nám vzali zbraně z rukou (VZS by nestříleli při nepokojích své bratry a táty a syny) a pak nám z armády udělají jednotku speciálů echt vybraných, takovou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejdříve zrušili VZS, aby nám vzali zbraně z rukou (VZS by nestříleli při nepokojích své bratry a táty a syny) a pak nám z armády udělají jednotku speciálů echt vybraných, takovou pořádkovou jednotku, ta poslechne ta klidně zastřílí do "extrémistů, teroristů, revolucionářů" k ničemu jinýmu naše armáda není dobrá, hranice neuhlídá a ani nemůže dělat jako že jo, při přírodních pohromách už taky nedokáže pomoct, takže? KONEC
  Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  20:34 30.06.2013

  Nu - a takováto zakázka by mohla být poměrně výrazným impulsem pro ten český zbrojní průmysl - a tedy právě pro ony šikovné lidi. Ti se zas něco naučí, zkušenosti zůročí pak při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nu - a takováto zakázka by mohla být poměrně výrazným impulsem pro ten český zbrojní průmysl - a tedy právě pro ony šikovné lidi. Ti se zas něco naučí, zkušenosti zůročí pak při dalších projektech - ano, myslím si, že právě to česká ekonomika potřebuje jako sůl
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka
  23:55 29.06.2013

  pro Dan.persec: Slepý určitě nejste, ale to nebude o šikovnosti spíše o tom jak státní zakázky provádět, obecně i ve světě jsou stavební zakázky pro stát dražší než ty samé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pro Dan.persec: Slepý určitě nejste, ale to nebude o šikovnosti spíše o tom jak státní zakázky provádět, obecně i ve světě jsou stavební zakázky pro stát dražší než ty samé projekty pro privátní sféru. Co se týče silnic tak ty opravují většinou zahraniční firmy a spíš než silnice je z toho pak tunel na peníze ze státní kasy. Podívejte se třeba na stroj na opravu výtluků, je to český výrobek, ale používá se více ve světě než u nás, asi nikdo nemá zájem o to aby oprava výtluku vydržela déle :-D
  http://www.siltek.cz/-silkot-7...
  Ale lidé jsou u nás šikovní a vynalézaví, stačí se podívat co si lidi sami dokáží doma vyrobit a i strojařský průmysl máme pořád na světové úrovni, jen v menším měřítku než dříve.
  Skrýt celý příspěvek

 • xxx
  22:01 29.06.2013

  Dal bychpřednost tomu, kdyby byly dodány Kaddáfímu než dnešním "demokratum" likvidujícím
  hroby padlých u Tobruku a válčících v řadách al Kaidy od Mali přes Niger, Nigerii až ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dal bychpřednost tomu, kdyby byly dodány Kaddáfímu než dnešním "demokratum" likvidujícím
  hroby padlých u Tobruku a válčících v řadách al Kaidy od Mali přes Niger, Nigerii až poˇad a Středoafrickou republiku a vybíjejících tam v Národních parcích slony a nosorožce.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dip
  21:11 29.06.2013

  JiriTintera: V tom není žádná nenávist. Jen konstatování faktu, který musí být každýmu nezaslepenému pozorovately zřejmý.
  Ten člověk za naše peníze prosazuje zájmy zcela někoho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriTintera: V tom není žádná nenávist. Jen konstatování faktu, který musí být každýmu nezaslepenému pozorovately zřejmý.
  Ten člověk za naše peníze prosazuje zájmy zcela někoho jiného než naší země. Kromě toho co je v článku, může být dalším příkladem třeba uznání Kosova.
  Skrýt celý příspěvek

 • Dan.persec
  20:50 29.06.2013

  Jirka: Prosím, ukažte mi ty šikovné české lidi...když se kouknu, jak u nás vypadají silnice, moderní stavby a další věci, tak jsme asi slepej.

  Jirka: Prosím, ukažte mi ty šikovné české lidi...když se kouknu, jak u nás vypadají silnice, moderní stavby a další věci, tak jsme asi slepej.

 • Jirka
  20:42 29.06.2013

  Docela pěkná diskuse, osobně si myslím, že odprodávat momentálně nadpočetnou techniku z vlastních skladů by byla velká chyba, ať je stará i 30 let. Ta technika vyniká hlavně v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela pěkná diskuse, osobně si myslím, že odprodávat momentálně nadpočetnou techniku z vlastních skladů by byla velká chyba, ať je stará i 30 let. Ta technika vyniká hlavně v jednoduchosti obsluhy a údržby. A pokud se podíváte co vše dokázali povstalci v zemích během "arabského jara" tak v rukou šikovných českých lidí by se z takové platformy mohla stát mnohem účinnější zbraň.
  Ale je jasné, že volby se blíží a všichni ti co v tom mají peníze by rádi prodali všechno vše, však v tom má jeden bývalý ekonomický náměstek obrany velké zkušenosti.
  Co se týče postavení MZ je již delší dobu patrné, že zájmy české republiky nehájí v mnoha směrech, ...
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriTintera
  20:28 29.06.2013

  Vážený kolego Dipe,
  ten nenávistný blábol o občanu Schwarzenbergovi jste si mohl odpustit. V případě, že se mílím a vy máte odůvodnitelné podezření, tak se prosím s touto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážený kolego Dipe,
  ten nenávistný blábol o občanu Schwarzenbergovi jste si mohl odpustit. V případě, že se mílím a vy máte odůvodnitelné podezření, tak se prosím s touto informací obraťte na PČR.
  Skrýt celý příspěvek

 • David Khol
  19:59 29.06.2013

  Pro Tomáše - poměrně dobrý článek o početních stavech AČR byl v nějakém loňském čísle ATM - teď z hlavy si bohužel nepamatuji v kterém. Ale ty počty se mají dál snižovat, takže má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Tomáše - poměrně dobrý článek o početních stavech AČR byl v nějakém loňském čísle ATM - teď z hlavy si bohužel nepamatuji v kterém. Ale ty počty se mají dál snižovat, takže má být jen 30 modernizovaných T-72 M4, 107 Pandurů, cca 180 BVP-2, kterým dochází pmalu životnost atd.
  A co se týče samotného obchodu s Libyí - zbraně tam dodává Itálie, USA - proč by jsme nemohli i my? Obstrukce ze strany MZV v takovém případě poněkud nechápu
  Skrýt celý příspěvek

 • Formi
  13:12 29.06.2013

  Stejně si myslím, že pokud tam někdo nenadhodí nějaký úplatek tak tu zakázku české firmy nedostanou nebo jen v omezeném rozsahu. Spíš bych si tipl že budou tlaky na to aby lybije ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejně si myslím, že pokud tam někdo nenadhodí nějaký úplatek tak tu zakázku české firmy nedostanou nebo jen v omezeném rozsahu. Spíš bych si tipl že budou tlaky na to aby lybije nakoupila vozidla co zbyla po američanech v tom regionu. Ale stát se může všechno
  Skrýt celý příspěvek

 • Radek
  12:11 29.06.2013

  no kdyby ten kšeft klapnul,lidi by mohli mít práci..a pokud neprodáme my,prodá někdo jinej..zbytečný nad tim brečet..a na nějakej humanismus se podle mě ve světe dost kašle,tempo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no kdyby ten kšeft klapnul,lidi by mohli mít práci..a pokud neprodáme my,prodá někdo jinej..zbytečný nad tim brečet..a na nějakej humanismus se podle mě ve světe dost kašle,tempo určuje ten co má větší hůl..
  Skrýt celý příspěvek

 • Tomáš
  09:48 29.06.2013

  nechtěl by někdo spracovat článek jak je na tom nynější naše armáda s stavem jednotlivých zbraní třeba kolik je tanku,vrtulníku(akceschopných)?
  díky

  nechtěl by někdo spracovat článek jak je na tom nynější naše armáda s stavem jednotlivých zbraní třeba kolik je tanku,vrtulníku(akceschopných)?
  díky

 • Ondřej Lacina
  09:12 29.06.2013

  HU: Kdyby dávala ČR do armády 4.9% (2011) z HDP, jako USA, mohla by si naše armáda mít velikost jako za minulýho řežimu a kvalitu a moderní prostředky současnoti. Jenomže jelikož v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HU: Kdyby dávala ČR do armády 4.9% (2011) z HDP, jako USA, mohla by si naše armáda mít velikost jako za minulýho řežimu a kvalitu a moderní prostředky současnoti. Jenomže jelikož v tomto státě taková vůle není a AČR se musí uspokojit jen s 1.08 (2013) z HDP, tak se musí orientovat tak jak se orientuje.
  Pro "ty teorie" nemusíte nikam chodit, stačí se zamyslet.
  Skrýt celý příspěvek

 • HU
  01:40 29.06.2013

  Lacina: ...zajímavé, že američané dokáží pružně reagovat na konflikty po celém světě...a mají největší armádu na světě :-) Kam na ty teorie chodíte?

  Lacina: ...zajímavé, že američané dokáží pružně reagovat na konflikty po celém světě...a mají největší armádu na světě :-) Kam na ty teorie chodíte?

 • 01:24 29.06.2013

  raději by je měli poslat syrské armádě ať s nimi zabíjí teroristy z Al-Kaidy po tisících

  raději by je měli poslat syrské armádě ať s nimi zabíjí teroristy z Al-Kaidy po tisících

 • Dip
  00:52 29.06.2013

  Infiltrátor Schwarzenberg téhle zemi škodí jak jen může.

  Infiltrátor Schwarzenberg téhle zemi škodí jak jen může.

 • JiriTintera
  20:25 28.06.2013

  Vážený kolego matre,
  V letech 1997-2001 bylo asi 350 kusů BVP-1 přestavěno ve VOP 026 podle požadavku švédské armády, která je zařadila do výzbroje pod označením Pansarbandvagn ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážený kolego matre,
  V letech 1997-2001 bylo asi 350 kusů BVP-1 přestavěno ve VOP 026 podle požadavku švédské armády, která je zařadila do výzbroje pod označením Pansarbandvagn 501 (Pbv. 501). Vozidla byla zařazena do výzbroje pěších pluků I2 (Kristinehamn), I12 (Eksjö), I16 (Halmstad) a tankového pluku P4 (Skövde).

  P. S.
  Jest-li se nepletu tak na IDETu mi bylo naznačeno, že do Afriky půjdou BVP přestavěná na verzi MGC-14,5.

  Zdroj
  http://forum.valka.cz/viewtopi...
  http://www.excaliburarmy.com/d...
  http://www.sphf.se/Axvall/501....
  Skrýt celý příspěvek

 • matr
  19:26 28.06.2013

  Xawer Brixi
  Švédi měly ve své výzbroji befka?
  Mohu se zeptat na zdroj ze kterého jste čerpal?

  Xawer Brixi
  Švédi měly ve své výzbroji befka?
  Mohu se zeptat na zdroj ze kterého jste čerpal?

 • matr
  18:29 28.06.2013

  Charlie
  Napsal jste to naprosto trefně.
  To že u Excalibur Army a jemu podobných firem jsou jsou vlastníky bývalé gumy a jinak zaiteresované osoby z napojením na patřičné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Charlie
  Napsal jste to naprosto trefně.
  To že u Excalibur Army a jemu podobných firem jsou jsou vlastníky bývalé gumy a jinak zaiteresované osoby z napojením na patřičné vlákno(vemeno) mne nepřekvapuje.Je to prostě špína.Všude se krade a v naší B.A. jménem AČR už moc.Už zbejvá jen dobře prodat prázdné haly NZ.Nemáme v ústavě nějakej článek o vlastizradě?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ultramarinus
  15:58 28.06.2013

  Pokud pisete o vseobecne mobilizaci, bylo by vrazdou predhodit nevycvicene a nezkusene zalozaky (nebo jeste hur cerstve rekruty) ve strojich starsich nez oni, proti jakekoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud pisete o vseobecne mobilizaci, bylo by vrazdou predhodit nevycvicene a nezkusene zalozaky (nebo jeste hur cerstve rekruty) ve strojich starsich nez oni, proti jakekoliv "ozbrojene, pocetnejsi a pravdepodobne profesionalni sile", co by nas kdy mohla, nebo chtela ohrozovat. Nic si nenalhavejme, ACR (a mnoho zalozaku i civilu) by vzdorovala urputne a casto hrdinne, ale bez spojencu by to vyustilo jen v dalsi okupacni svinarny na nasem civilnim obyvatelstvu.
  Skrýt celý příspěvek

 • PH
  15:43 28.06.2013

  jj: Já jenom vÝm že byste se měl naučit psát. Promiňte.

  jj: Já jenom vÝm že byste se měl naučit psát. Promiňte.

 • Petan
  15:36 28.06.2013

  Ondřej Lacina, stará technika by samozřejmě nebyla určena pro naše draze vycvičené profesionály, ti by si mohli sedět v modernizovaných T72 , nebo v pandurech a letat v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ondřej Lacina, stará technika by samozřejmě nebyla určena pro naše draze vycvičené profesionály, ti by si mohli sedět v modernizovaných T72 , nebo v pandurech a letat v gripenech..., stará by měla význam v případě mobilizace, vypuknutí velkého válešného konfliktu, chlapi přes 30, kteří byli na vojně, tyto stroje znají, nyní bychom v případě mobilizace něměli chlapy ani do čeho posadit, co osluhovat, do čeho obléc, ani dostatek výstroje a výzbroje.
  Sice nám ted žádný konflikt nehrozí, ale politická situace se může do budoucna změnit, ted jsme sice pod ochranou NATO, ale to nemusí být na věčné časy..
  Skrýt celý příspěvek

 • jj
  14:59 28.06.2013

  exkalibr má zbraně z Čech, Slovenska, Maďarska, bývalé NDR, Polska a nevým odkať ještě podle toho co vým

  exkalibr má zbraně z Čech, Slovenska, Maďarska, bývalé NDR, Polska a nevým odkať ještě podle toho co vým

 • Ultramarinus
  14:46 28.06.2013

  Tak ono staci, kdyz z US, nebo nejake jine mocnosti zavolaji a na jejich prani se muze ceske MZ pretrhnout. Takze to ani nemusel bejt kamaradicek, jen si mz muze myslet, ze se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak ono staci, kdyz z US, nebo nejake jine mocnosti zavolaji a na jejich prani se muze ceske MZ pretrhnout. Takze to ani nemusel bejt kamaradicek, jen si mz muze myslet, ze se ekonomicky ustupek muze v diplomacii pozdeji vyplatit. Navic Svarcmbergovi "kamaradi" nejsou o moc vic kamaradi, nez Zemanova vlada expertu. V tomhle si celkem nemaji co vycitat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Xawer Brixi
  14:44 28.06.2013

  :Petan
  :Charlie
  Nevím co řešíte, nikde v tom článku nestojí, že ty BVP prodává AČR, ale Excalibur Army a ta podle mne zprostředkovává prodej švédských strojů původem z NDR, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :Petan
  :Charlie
  Nevím co řešíte, nikde v tom článku nestojí, že ty BVP prodává AČR, ale Excalibur Army a ta podle mne zprostředkovává prodej švédských strojů původem z NDR, které prošly repasí ve Štenberku a sloužily ve švédské armádě mezi roky 2001 a 2006 a v roce 2008 byly nabídnuty k odprodeji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  14:18 28.06.2013

  "v přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí"??
  Tohle heslo si může dovolit Čína, která má vojáků milióny. Mě nepřijde rozumný posadit kvalitně a draze vycvičenou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "v přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí"??
  Tohle heslo si může dovolit Čína, která má vojáků milióny. Mě nepřijde rozumný posadit kvalitně a draze vycvičenou posádku (které není nidky dost) v moderním konflitku do nějakýho BRDM a poslat na frontu či střetu. Poslat 3-4 vojáky na smrt aby si dvakrát vystřelili s jednoho šrotu mi nepřijde jako dobrá strategie.
  Škrty v počtech pozemní techniky celkem chápu, současné konflikty nevyřeší 4000 tanků. Naše armáda by se měla orientovat na speciální jednotky, rychle nasaditelné lehčí jednotky, výsadkové vojsko, trasportní, stíhací, bitevní a vrtulníkové letectvo. To samozřejmě neznamená zbavit se tanků a dělostřelectva - v těchto ohledech si musíme (jako armáda) stále zachovávat tyto základní schopnosti a techniku.
  Jen prostě kdyby jsme měli v roce 2013 armádu přesného složení a typu jako v roce 1990, tak by jsme byli možná schopnější ubránit naši republiku (což ale dnes a do budoucna bezprostředně nehrozí), ale nebyli by jsme absolutně schopni pružně zasahovat v dnešních konfliktech natož v nich tak dobře fungovat, jako fungujeme např. Afghánistánu.
  Je to jako s velkejma dinosaurama, který by v dnešním světě taky nepřežili :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:15 28.06.2013

  Petan: psal jsem to tu už jednou a myslím že to můžu zopakovat: naše armáda je vedoucími představiteli státu záměrně demontována, protože z jejich pohledu jim nic nepřináší. Peníze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Petan: psal jsem to tu už jednou a myslím že to můžu zopakovat: naše armáda je vedoucími představiteli státu záměrně demontována, protože z jejich pohledu jim nic nepřináší. Peníze do ní nalité se relativně hůře rozkrádají (značná část rozpočtu MO je režie na výplaty a údržbu) a obyvatelstvo jí nemá rádo (až na povodně). Takže co s ní? Je lepší jí postupně rozprodat a ponechat si pár elitních pěších oddílů s kolovými BVP, které na potlačení nepokojů vofcí pohodlně stačí, a zbytek peněz přelít přes lépe rozkrádatelné položky státního rozpočtu, navíc bez armády se tenhle srandastát líp někomu prodá (a že to nakonec udělají, zkušenost by tu byla)

  Co se týče prodávané techniky: BVP jsou beznadějně zastaralé, ale v Africe stále ještě dobře použitelné, BRDM jsou ta samá parketa, ty ať si klidně prodávají. Munice nám chybět určitě taky nebude, tu vyrábět ještě umíme, spíš mě překvapuje ta pruda ze strany MZV. Skoro by mě zajímalo, kterej ze Švarcmberkovejch kamarádíčků telefonoval že tohle ne, munici dodáme my.
  Skrýt celý příspěvek

 • Petan
  13:44 28.06.2013

  Co mám ješte zůstane?
  Stav k 1. lednu 2013
  1. Bojové tanky (všechny verze typu T-72) 123
  2. Bojová obrněná vozidla BVP-1, BVP-2, BPzV, PANDUR II 8x8 a obrněných transportérů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co mám ješte zůstane?
  Stav k 1. lednu 2013
  1. Bojové tanky (všechny verze typu T-72) 123
  2. Bojová obrněná vozidla BVP-1, BVP-2, BPzV, PANDUR II 8x8 a obrněných transportérů typů OT-90 a OT-64 501
  3. Dělostřelecké systémy ráže 100 mm a více 182
  4. Bojové letouny (všechny verze typů JAS-39 a L-159) 39
  5. Bojové vrtulníky (všechny verze vrtulníku typu Mi-24 a exportní Mi-35) 24

  stav techniky roku 1990
  Tanky 4252
  Bojová vozidla pěchoty 5397
  Raketomety a děla a minomety ( ráže 100 mm a výše ) 3674
  Bojové letouny 389
  Bojové vrtulníky 130

  I když by tato technika byla současné poměra zastaralá, mohla se zakonzervovat a přípědě války by se hodilo všechno, co jede a střílí. Krome pandurů a pronajatých Gripenů a 30 modernitovaných T72 zatím zatím naše armáda nic významného nového nepořídila, pouze se zbavuje posledních kusů techniky, co jí ještě zůstala...
  Skrýt celý příspěvek