Českem projede konvoj obrněných vozidel Stryker

Foto: Kolona Strykerů a doprovodných vozidel v Německu; větší foto / U.S. Army
Kolona Strykerů a doprovodných vozidel v Německu; ilustrační foto, větší foto / U.S. Army

Průjezd celkově 516 amerických vojáků v obrněných transportérech Stryker a doprovodných vozidlech přes české území schválila na svém pondělím zasedání vláda České republiky. Učinila tak v souladu s článkem 43 Ústavy ČR. Konvoj putující z cvičení v Estonsku překročí území na hranicích s Polskem. Podle ministra obrany Stropnického se jedná o "důkaz alianční jednoty a to nejmenší, čím můžeme přispět".

Úkazka amerického závazku aliančním spojencům

Přesun amerických vojáků a armádní techniky přitáhl již od počátku pozornost médií a posléze i veřejnosti, a to i přes to, že například v loňském roce se přes naše území přesunul větší počet zahraničních vojáků a přes tři sta kusů techniky. Také vzdušný prostor nad republikou je využíván k nácviku cvičných soubojů aliančních letounů.

Rozdíl dřívějších přesunů a konvoj Strykerů spočívá v medializaci, kterou rozpoutalo sdělení americké strany, že kromě testu údržby a servisu se bude jednat o "ukázku amerického závazku aliančním spojencům" a také ukázku mobility jednotek NATO. Právě demonstraci schopnosti rychlého přesunu označují někteří opoziční politici v čele s KSČM za "provokaci" a někteří aktivisté přímo za "okupaci".

Užití termínu "provokace" poněkud pokulhává ve srovnání počtu amerických vojsk a techniky z Pobaltí s "odvetným" cvičením nařízeným v uplynulých dnech ruským prezidentem Putinem, který v pondělí nařídil prověrku vojsk ruské Severní flotily o síle 40 tisíc mužů, 40 bojových lodí a 15 ponorek, přičemž neváhal vyhlásit stav bojové pohotovosti.

Z takto koncipovaných argumentů vyplývá, že zatímco by měly členské země NATO řešit svá opatření na lékárnických vahách, Rusko svá rozhodnutí váží na decimálce.

Na riziko, že se Rusko nebude chtít vzdát svého vlivu, upozornil v roce 2007 Václav Havel: "Rusko neví, kde začíná a kde končí. Rozpomíná se na své různé historické hranice a území, na nichž bylo přítomno - ať už jako carské nebo sovětské - považuje za své," řekl český exprezident pro Hospodářské noviny

Podle Havla je třeba "jednat s Ruskem jako s rovnocenným partnerem, ale z "jiného civilizačního okruhu", který vždy bude stát mimo Evropu."

Rovnocenné partnerství ale nemůže znamenat, že zatímco jedna země zabírá území a vyhrožuje jaderným arzenálem, druhá, byť menší se zřekne spojenců a nepustí na své silnice několik desítek aut. 

Strykery při přesunu v Německu

Přesun dle českého i mezinárodního práva

Avizovaný přesun Strykerů je skutečně signálem nejen pro občany ale i pro okolní státy, že je Česká republika respektovaným členem aliance, na jejímž území je pohyb vojenské techniky možný. O okupaci se ale v žádném případě nejedná, protože ke vstupu vojsk dojde v souladu jak s mezinárodním právem a plněním závazků vyplývající ze smlouvy s NATO, tak s vnitrostátním právem.

Děje se tak na základě článku 10 Ústavy ČR a Ústavního zákona č. 110/1998 Sbírky o bezpečnosti republiky. Naopak: Sabotáže a útoky na ústavnost republiky, včetně pokusů narušit její obranyschopnost, jsou dle § 310 odst. 1 trestního zákoníku sankcionovány v rozsahu 8 -12 let nebo propadnutí majetku. Totéž se týká i pokusu o zničení samostatnosti země. Znění prvního odstavce tohoto zákona bývá mylně vztahováno pouze k době válečného stavu: Citovaný odstavec se ale týká i doby míru.

Trestného činu sabotáže dle § 314 odst. 1 trestního zákoníku se může dopustit ten, kdo by "v úmyslu poškodit ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky anebo poškodit mezinárodní organizaci zneužije svého zaměstnání, povolání, postavení nebo své funkce nebo se dopustí jiného jednání k tomu, aby:
a) mařil nebo ztěžoval plnění důležitého úkolu mezinárodní organizace, orgánu veřejné moci, ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, hospodářské organizace nebo jiné instituce, nebo
b) způsobil v činnosti takového orgánu anebo takové organizace nebo instituce poruchu nebo jinou závažnou škodu"
 

Těm, kteří dostatečně neuvážili svoje aktivity nelze přičíst k dobru to, že si mylně interpretovali svobodu vyjádření názoru: i ten je třeba vyjádřit v souladu se zákonem. V právním státě je jakékoli jednání posuzováno dle zásady "Neznalost zákona neomlouvá".

Občané ale mají možnost vyjádřit svoji svoji vůli: Prostřednictvím poslanců či senátorů, jejichž nadpoloviční většina všech členů alespoň jedné z komor může zvrátit rozhodnutí vlády. Místo pořádání petic a protestů by bylo účelnější zpravit o své vůli svého zastupitele či příště vybrat jiného.

Aktivistům, kteří se o to pokoušejí například formou internetových výzev, je vhodné připomenout, že naplnění skutkové podstaty trestného činu rozvracení republiky i sabotáže stačí už stádium přípravy.

Elektronicky šířené výzvy k "občanské neposlušnosti" a případné útoky na vojenské cíle by mohl být hodnoceny jako snaha narušit obranu země. Nárok na svobodu slova je i v tomto případě limitován zákonem nejvyšší právní síly Ústavou, čl. 9, odst. 3, na jehož základě "Výkladem právních norem nelze oprávnit odstranění nebo ohrožení základů demokratického státu."

Takhle konvoj Strykerů uvidí čeští řidiči

Vážit svá slova

Problematicky v tomto směru působí i další uskupení, která na svých stránkách přímo zvou na území jak cizí vojska, tak politiky typu prezidenta Putina. K oficiální návštěvě hlavy státu je oprávněn prezident republiky.

Fakt, že je na fotografiích setkání hnutí pozvánka pro prezidenta Putina zvěčněn i poslanec Škromach (třetí osobou: Nejedná se o jeho oblíbené selfie, ale o fotografie třetí osoby) působí hodně rozporuplně: Poslanec a v případě Škromacha i senátor, slibuje při převzetí mandátu dodržovat zákony a Ústavu České republiky.

Spisovatel Jiří Pehe ve svém komentáři pro Novinky,cz případně poznamenává, že v době válečného stavu by mohla být některá vyjádření politiků hodnocena jako zrada. V době míru by bylo ale záhodno vážit slova i činy o to více. Ve chvílích, kdy prezident Ruska přiznává anexi Krymu s tím, že uvažoval použít jaderný arzenál pro získání území, není prostor pro zvažování ekonomických sankcí. 

Lídr krymských Tatarů, dlouholetý vězeň sovětských lágrů a disident Mustafa Džemilev na podzim 2014 řekl: „My jsme v 68. taky věděli, že protest proti okupaci Československa bude mít své následky. Já svůj protest přesto vyjádřil a dostal jsem za to 3 roky vězení. Odseděl jsem si 3 roky za Československo. A dnes, když byla okupována moje vlast, český prezident vyzývá k tomu, abychom se s anexí smířili. Důvod? Česká republika i jiné evropské země by svým protestem v podobě přísnějších sankcí mohly přijít o peníze.“

V případě, kdy by Česká republika rezignovala na demonstraci své suverenity, kterou vyjadřuje armáda a rezignovala na závazky plynoucí ze spojenectví, by dala všanc i svoji svébytnost. Její základy, demokratické zásady naší republiky, se rodily ve Spojených státech, kde byly 30. května 1918 podepsána v Pittsburghu Dohodu o společném státu.

Pokud byly v USA dány základy naší státnosti, kterou USA za téměř sto let nikdy nezpochybnily, ani nenarušily, není důvod, aby konvoj jejich několika desítek obrněných transportérů neprojel naší zemí.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině

Konflikt na Donbasu je již od svého počátku provázen diskuzí o zapojení Ruské armády. První tábor ...

NÁZOR: Věrohodné zdroje nejistoty

Redakce Armádní novin oslovila Mgr. Radoslavu Schmelzovou s nelehkou otázkou, o které přemýšlime ...

Angažmá Petra Pavla v NATO

Armádní generál a náčelník Generálního štábu Armády ČR Petr Pavel nastoupí 26. června 2015 na post ...

Evropské federální vojenské letectvo

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se před pár dny vyslovil pro vytvoření společné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • pravda
  21:02 17.05.2015

  Pokud vláda ohrožuje svými zákony, smlouvami, a předpisy své občany, taková rozhodnutí jako vstup do nějakých vojenských paktů, bez toho, aby dala občanům v tak závažných věcech možnost se k tomu vyjádřit, nemá nikdo právo nutit občany do něčeho, co by mohlo občany ohrožovat, tito mají své právo se bránit, i proti své vládě, USA v čele NATO, vtáhla do tohoto paktu i Evropské státy, a to jen proto, aby obklíčila Rusko , které přímo nenávidí, a vyzývání vysoce postaveného amerického generála , aby se zabíjeli rusové a posílali je v pytlích domů, je to veřejné vyzývání ke genocidě občanů jiného státu, za což měl tento zabiják stát před soudem, a nikdo se nad tím nepozastavuje, víme o co jde americkým politikům,,,

 • nksh
  23:11 23.03.2015

  Och vybajeny svaty gral vsech 9/11 konspiratoru je zde - operace Vigilant Warrior.

 • Luky
  21:18 23.03.2015

  Měl bych dotaz na Mgr. Zelenou. Nevíte prosím, jaké typy vrtulníků budou konvoj doprovázet? Stryker mi za postávání u silnice nestojí.
  Díky.

  P.S.
  Jinak mě moc těší, že vaší kolegyni Paškovou zaujala operace Northwoods. Prošli jste si i operaci Vigilant Guardian/Warrior?

 • leviathan
  13:10 23.03.2015

  Ospravedlnujem sa adminom, rupli mi nervy.

  Kludne mozu moje prispevky zmazat.

 • Knaak
  12:28 23.03.2015

  Souhlasím s Janem Grohmannem, ty nekonečné debaty Rusko vs. USA jsou o ničem. Tento článek je o americkém konvoji. Osobně si myslím že na tom průjezdu zaspalo naše ministerstvo obrany. Je to skvělá příležitost jak propagovat veřejnosti naše členství v NATO. V čera jsem četl rozhovor s Petrem Pavlem kde říká, že američani to berou vzkaz a ukázku jsme tu pro vás, když nastane nějaký konflikt nebudete v tom sami. Myšlení amerických občanů je odlišné od toho našeho. Myslím, že by nebylo težké přemluvit velitele té kolony, aby natočil nějaký rozhovor, vzkaz, který by se odvysílal v našich médiích. A tomu vyjádření přestavitelů naší armády. A stejně tak na stanovištích americké armády by měla být přítomna naše armáda, vztyčena vlajka NATO a vstřícní vojáci, kteří by propagovali smysluplnost aliance. Vzlášť v této době, kdy je nálada veřejnosti vůči naší armádě silně negativní.

  Lidé vnímají naše vojáky v zahraničí jako vražedné žoldáky, USA jako symbol všeho zla, americkou kolonu jako okupanty, NATO jako útočný spolek, ministerstvo obrany je synonymum pro korupci a naši armádu jako přežitek, která odebírá peníze nemocným dětem, důchodcům a zbytku společnosti.

  Co jsme se dozvěděli od ministra obrany a ostatních přestavitelů armády? Jen pár konstatování, že průjezd je naší podporou členům NATO a články o tom, že hrozí trestní postih při demonstracích proti průjezdu americké kolony. Pokud chce armáda vylepšit svůj obraz na veřejnosti, měla by pro to začít něco dělat!

 • Jan Grohmann
  08:26 23.03.2015

  Pánové, jestli budete opravdu pohádkově dělit svět na černo bílý, tak tuhle diskuzi stopneme. Už to začíná být opravdu únavné.
  Pokud máte potřebovat obhajovat svůj favorizovaný cizí stát, tak by jste si měli najít jiný web k diskuzi. Jde tady jasně vidět, za který stát tady kdo kope, ale Česká republika to není.

 • leviathan
  08:17 23.03.2015

  Supreme: takze si to zhrnme:
  1.) Svedsko - pozrite si akykolvek seriozny zdroj hodnotiaci demokraciu v roznych krajinach. Pozite sa kde je Svedsko a kde je Rusko. Mozete kludne citat aj tie vase pofiderne weby, ale pre kristapana OVERUJTE si info aj z inych zdrojov!!! Vo Svedsku prebehli riadne volby v r. 2014! Kedze sa koalicne strany nevedeli zhodnut na rozpocte, tak naplanovali predcasne volby na marec 2015 - ake nedemokraticke ze??? - nakoniec sa ale dohodli a PREDCASNE volby zrusili. Dalsie riadne volby - tak ako vsade v demokratickych krajinach budu po 4 rokoch v r. 2018!! To, ze sa dve strany dohodnu na spolupraci je vyraz demokracie, nie dokaz o jej obmedzeni.
  Zakaz kritizovat imigraciu vo Svedsku neexistuje!! Je to proste nezmysel uz milionkrat vyvrateny. Za priestupok sa povazuje agresivne osocovanie pristahovalcov ako skupiny obyvatelstva, sirenie nenavistinych prejavov voci skupine obyvatelstva a rasisticke prejavy - proste to iste co je aj v Cechach trestnym cinom uz desiatky rokov.
  2.) to ze ste si vy "nevsiml" zakazane demo v Rusku je vas problem spocivajuci v tom, ze vam trcia boty z Putinovej rite. KAZDA opozicna demonstracia v Rusku je podrobena sikane zo strany uradov a je bud zakazana, alebo vykastrovana tak, ze to vlastne ani ziadna demonstracia nie je. Opozicni politici su napadani, prenasledovani, skandalizovani, vyhanani a aj vrazdeni.
  3.) to ze z Ruska utekaju bohati je pravda dokazatelna velmi jednoducho - podla vypisov z bankovych uctov. Drviva vacsina ruskych podnikatelov ma ucty a nehnutelnosti v zahranici, aby mali kam zdrhnut, ked si pride olbermafian Putin pre vypalne. Zivotna uroven Rusov sa sice vdaka exportu celej Mendelejevovej tabulky prvkov mierne zvysovala az do minuleh oroka kedy zacala klesat z dovodu blbej Putinovej politiky (ZOH Soci a pod.), vysokej inflacie a prepadu cien ropy.
  4.) KOSOVO - nemate argumenty tak "brecte" - Kosovo bolo obsadene medzinarodnymi silami OSN (vratane ruskych vojsk) na zaklade rezolucie OSN c.1244 - kde je rezolucia OSN ku Krymu??? Opakujem - jednostranne vyhlasenie nezavislosti Kosova je v rozpore v medzinarodnymi zvyklostami, ALE toto odtrhnutie Rusko neuznava!! takze nemoze tento precedens pouzit.
  5.) to, ze na Kryme zije 80% Rusov je irelevantne - na juhu Slovenska zije 90% Madarov - to nezaklada ziadne statotvorne naroky. V Cecensku zije 70-80 Cecenov - preco tento princip Rusko neaplikuje tu? Preco statotvorne ambicie Cecenska utopilo v krvi??
  6.) Ja tieto komenty ani tak nepisem vam, ale skor vsetkym pritrublym rusofilom, co si nevidia dale od vlastneho nosa. Krmite sa na nete clankami mentalne retardovanych ludi, 15 rocnych deti, neonacistov alebo ruskou propagandou. Neviete rozpoznat ani jednoducho overitelnu loz - vid to Svedsko a skacete na ruku skolenym propagandistom. Je mi vas fakt luto, ale stale je cas- ludia sa mozu zmenit a vas smutny zivot moze mat opat zmysel.

 • Blake
  22:15 22.03.2015

  Superme

  1. Nastrihane videa zo zakrokov poriadkovej policie s vhodnou hudbou a dramatickym hlasom hovoriacim o policajnej brutalite su sice dojemne, drvivej vacsine bitiek policajtov s demonstrantmi ale zvycajne predchadza provokacia policie, alebo branenie ich vykonu sluzby. Nehovorim, ze vsetci policajti su svati, ze nie su medzi nimi taki, co radi chodia na demonstracie, aby sa vyburili, ale ukazte mi video demonstracie, na ktorej sa nehadzu dlazobne kocky, nepodpaluju policajne auta, nerozbijaju vyklady, a policia aj tak mlati demonstrantov.

  Druha vec je samozrejme to, ze vacsina demonstrantov nechce konflikt a potom sa objavi tlupa vymletych extremistov, ktori nazhavia policajtov a ti potom preventivne pacifikuju kazdeho, kto sa nepodvoli dobrovolne a okamzite. A castokrat aj sami ti policajti suhlasia s predmetom demonstracie, akurat preferuju poriadok pred anarchiou.

  3. KOSOVO je nepodstatne, ked hovorime o Kryme. Nemozte ospravedlnit jeden cin druhym, uz to pochopte. Zabijem cloveka a poviem, ze to je v poriadku, lebo moj sused zabil tiez? Fakt?


  Inak poznamka pod ciarou (6.) pre vsetkych, To, ze mate prestat diskutovat viete nie vtedy, ked mate pocit, ze vas oponent je debil, ale ked sa znizite na uroven vkladania ad hominem do argumentacie.

 • Adanedhel
  21:36 22.03.2015

  Evidentně diskuze dospěla do mrtvého bodu, kdy Kremrole nemají racionální argumenty a jen to zde zaplevelují svými lžemi. Fakt je ten, že konvoj projede, užiteční idioti tomu nezabrání a ČR dál bude směřovat v prozápadním kurzu. Tento stav můžou rusofilní kolaboranti změnit jedině občanskou válkou.

 • Superme
  20:15 22.03.2015

  leviathan - No upřímně to co jste napsal tu musím silně rozdýchávat.

  1) Musím se Vám přiznat, že situace ve Švédsku mě nejvíce děsí z celé Západní Evropy. Jsem si jistý, že Vy sám víte, že ve Švédsku je například kritika imigrace trestná. To jen k té svobodě slova.

  O té situaci si raději přečtěte tyto velice zajímavé články:
  http://neviditelnypes.lidovky....

  http://euportal.parlamentnilis...


  2) Nikdy jsem si nevšiml, že by byli v Rusku zakázány demonstrace (a to ani opoziční), jako tomu bylo v tom zmíněném Španělsku, viz. zde:
  http://zpravy.aktualne.cz/zahr...

  A jak policie ve Španělsku zakročuje? No podívejte se sám, jestli tohle je ta demokracie...
  https://www.youtube.com/watch?...

  To, že z Ruska utíkají bohatí je nesmysl, stejně jako je skutečnost, že Rusům každý rok roste životní úroveň. Naopak, mladí z Řecka, Portugalska, Španělska atd. utíkají! Proč, když je tam dle Vás tak skvěle? :D Ach jo... Takový Portugalci třeba i do Angoly...

  3) KOSOVO!

  4) Rusové ne, Tataři ano. No jistě a to i přes to, že na Krymu žije více jak 80% Rusů. Má cenu se Vámi vůbec o něčem bavit, když píšete takovéto blbosti?

  5) Nevím, zda se smát, nebo brečet... o Kosovu se nebudu vůbec bavit, protože obhajovat největší zločin za x let, to chce opravdu silný žaludek.... ono už porovnávat bombardování Srbska (tisíce mrtvých) a Krymu (ani jeden mrtvý) mluví za vše..

  6) Říká se, že s debilem se nemá hádat více jak půl minuty, protože se pak hádají dva debilové. Tudíž, už s Vámi čas ztrácet nebudu.

 • leviathan
  19:16 22.03.2015

  Supreme : 1.) vo Svedsku je demokracia na takej urovni o akej sa ludom, ako ty ani nesniva. Vsetky relevantne rebricky ohladom ludskych prav, slobody prejavu, obcianskej spolocnosti a pod. s prehlado vyhravaju skandinavske krajiny.
  2.) Grecko je problem, to ano, ale stale je to bohatsia krajina ako Rusko (a aj Cesko). To iste POR a SPA, ano kriza narobila problemy, ale zivotna uroven je tam radovo vyssia ako v Rusku. A co je ale hlavnejsie - tieto krajiny su slobodnejsie a demokratickejsie ako Rusko. Z Ruska kto ma aspon trochu prachov, zdrha na zapad a vacsina Rusov ma o zapade mokre sny a tuzi tam zit, lebo vlastnu krajinu si rozkradli a ovlada ju organizovany zlocin.
  3.) Narod ma pravo na sebaurcenie, ale to neznamena ihned samostatny stat. Pravo na sebaurcnie sa uplatnuje v politickom diskurze s centralnou vladou. Pravo naroda na sebaurcenie moze byt kludne zarucene aj bez nezavislosti - vod. napr. Skoti, alebo Slovaci v ramci Ceskoslovenska. Vyhlasenie nezavislosti sa musi diat so suhlasom centralnej vlady, inak je to porusenie prava. Centralna vlada musi viest s takymto narodom dialog, musi mu zarucit vsetky individualne prava, ako napr, pouzivanie jazyka, skolstvo, kulturu, samospravu .... ale narody nemaju pravo na vlastny stat automaticky. Katalanci zahajili debatu s centralnou vladou a zatila k dohode nedoslo. Skoti zahajili debatu s centralnou vladou a k dohode doslo - vysledok?? Skoti sa rozhodli pre zotrvanie v unii.
  4.) Krymski Rusi nie su narod. Pravo na sebaurcenie sa ich netyka. To sa moze tykat tak akurat krymskych Tatarov. Krymskych Rusov sa mozu tykat tak akurat prava narodnostnych mensin, a tie mali krymski Rusi zarucene vratane rozsiahlej uzemnej autonomie.
  5.) Vy pletiete dve veci - bombardovanie Juhoslavie a okupaciu Kosova. S okupaciou Kosova suhlasili aj Rusi!!! V Kosove boli a su aj ruske vojska. Okupacia Kosova sa udiala na zaklade rezolucie OSN - kde je rezolucia OSN v pripade Krymu?? Kosovo bolo okupovane v r. 1999 a 9 rokov, 9 dlhych rokov sa vyjednavalo so Srbskom o buducom statute provincie. Kolko rokov vyjednavali Rusi s Ukrajincami o buducom statute Krymu? K dohode nedoslo a Kosovo vyhlasilo jednostranne nezavislost, co je porusenim medzinarodnch zviklosti. Podstatne je, ze s tymto Rusko NESUHLASILO, a preto nemoze tuto situaciu pouzivat ako precedens.

  6.) A to ze pri okupacii Krymu nebol nikto zraneny?????? Sorry, ale taku tupost, sprostost a necitilivu urazlivu hovadinu moze povedat len rusofil. Vy ste Cech? Ani pri obsadeni Sudet nedoslo ku krvyprelievaniu, co vy na to??? Co?? Ani pri vytvoreni protektoratu nedoslo ku krvyprelievaniu, co vy na to? Uz sa hanbite? uz vam doslo co za nezmysly tu vypisujete? Ani pri okupacii Ceskoslovenska v r. 1968 nedoslo k masakrom? Aj to je v poriadku?

 • leviathan
  18:51 22.03.2015

  PaulVanAlen : Rusi odsunuli svoju armadu z Europy, pretoze ju tu NIKTO nechcel !!! ako toto mozete porovnavat, vy blba bolsevicka guma s USA? Odsun sovietskej armady bol odsunom okupacnej armady. ZSSR okupoval Ceskoslovensko brutalnym nasilim 20 rokov!! Pokus o oslobodenie sa Madarska spod komunistickej diktatury v r. 56 viedol k brutalnemu krvyprelievaniu a nasilnej okupacii Madarska Sovietmi. Tak si vazeni pane nastudujte VY nieco o zahranicne politike Ruska za posledne storocie, vy ignorant. Svojim prispevkom ste urazili obete komunistickeho teroru. Ruski bolsevici vrazdili ludi v Polsku pocas vojny aj po vojne. V pobaltskych statoch narobili take veci, ze slusnemu cloveku musi byt blivno. Afganistan v r. 79? A nasledna okupacia? To ste vytesnili? Uvedomujete si , ze Rusi donutili CSR odovzdat im Podkarpatsku Rus? To, ze USA celili 40 rokov bolsevickemu tlaku aj za cenu strat a nasilim, za to by sme im mali byt vdacni. 40 rokov bojovali proti stelesnemu zlu komunizmu na vsetkych frontoch a stalo ich to mld USD. Ruski komunisti vyvolali druhu svetovu vojnu svojim spojenectvom s Hitlerom. Keby nemali nacisti kryty chrbat kriminalnym rozdelenim Polska, nikdy by nezautocili. Takze ziadna vdacnost za "oslobodenie" - vrah sa dohodol s vrahom, ze spolocne zavradzia obet a po vrazde sa pohadali o korist. Rusi hasili, co zapalili. Vase volanie po miery je dojemne, ale mala krajina potrebuje silneho spojenca -- a najlepsie takeho, ktory sa nechova ako mafiansky kriminalnik.

 • Superme
  18:01 22.03.2015

  Pavel1 - Já Vám opravdu doporučuji (všem ostatním také), se podívat na poslední díl "Máte slovo" na ČT. Řešila se tam Ukrajina a postoj naší vlády k dodávkám zbraní. Na konci promluvila žena, která pochází přímo z Donabasu a je v kontaktu se svou rodinou, která žije přímo na místě. Opravdu se na to podívejte, protože páni "proamerický" poté nevěděli co říci.

  V hlavní roli je také pan zloděj Kalousek, takže se i zasmějete.

  Deadog - Běžte si s Komunisty z 68 podat ruce.

 • Deadog
  15:55 22.03.2015

  Pod hlavickou Prazskeho Majdanu, organizuji pobliz Ostravy na trase D47, vitaci akci. Bude se mavat:), debatovat a cekat na konvoj. Cas i misto jeste upresnim. Takze kdo se chce zucastnit z ostravských chacharu, necht mi napise na mail:
  deadog@email.cz

 • CerVus
  11:44 22.03.2015

  cigereje: V klidu. Jen tudy projíždějí a zastaví se aby uctili památku těch co při našem osvobozování položili život.

 • PaulVanAlen
  10:35 22.03.2015

  Članek je hezky napsaný, nicméně s jeho obsahem musím lehce polemizovat. Za1. Stejnými,nebo obdobnými paragrafy nám již hrozili a zavírali nás komunisti,za náš svobodný názor. Za2. Tehdejší armáda také byla vázána smlouvou společného seskupení armád Varšavské smlouvy a v 1968 roce proti lidu a nám rebelům nezakročila ani policie i když jsme na tanky házeli kde co, a to jen díky obrovské prozíravosti tehdejších armádních špiček, střílet do vlastních lidí a postihovat je za vlastizradu? to proběhlo až později za utužení vlády komunistů,Za 3. podle dohod RUSKA a USA měla být v Evropě snížena početní množství vojska se stálým zachováním rovnováhy,po1989 jednostranně Rudá armáda opustila Evropu, tedy jednostranně stav snížila, USA naopak stavy zvyšují, my sami jsme po 1989 žádná další vojska zde nechtěli, to byla a je vůle politiků ne lidu vstoupit do NATO, Za4. kolik vojenských konfliktů od 2.sv.války jednostranně rozpoutala ve světe USA armáda a kolik Ruská?Nikdo nás neohrožuje a pokud, pak určitě ne Rusko, Co dohody z Rejkjavíku, Mnichov,Jalta - 2.sv.válka? Podívejte se do vojenského muzea, ve smlouvách znělo,že německo nesmí být nikdy vyzbrojeno a kdo jej vyzbrojil? NATO bylo založeno v dubnu 1949 a Varš. smlouva až 14.5.1955, měl jsem válečné příslušníky v armádě v generálských hodnostech,kteří ji po válce budovali a byli za to i vězněni komunisty,taky jsem byl v armádě.Takže rusofil nejsem. Ale nechci abychom dopadli jako Iran,Irak,Vietnam,Kambodža,Laos,Panama,Kuba,Chile,Španělsko Albánie, Kosovo atd...Rakousko,Monako,Švýcarsko cizí armády nepotřebuje? Buďme hrdí češi a nenechejme si diktovat od vzdálených američanů jejich hegemonní politiku, kterým nejde o nic jiného než ozáchranu jejich vlastní ekonomiky a zájmy nadnárodních monopolů. Možná by bylo lépe takový přesun dělat neveřejně, jako všechny předcházející a nebudit rozruch, nebo je to úmysl ?Hezký den všem lidem v míru a klidu. My jsme chtěli a doufám že stále chceme budovat novou a modernější demokracii,než je ta zastaralá a nefunkční americká a diktaturní Ruská. Buďme svoji a vlastenci! Stejně jako prezident Beneš odmítl pomoc ruska a obrátil se na USA a GB při nástupu fašismu v Evropě a nakonec stejně Evropu z nebezpečí první začal osvobozovat SSSR tak i dnes politici a s nimi armáda dělá stejnou chybu. Pojďme všichni společně i představitelé USA a zajedme do Moskvy uctít památku 100vek tisíců životů položených za Evropskou svobodu a nevyhrožujme si vzájemně zbraněmi! Vlezte do vojenského muzea a nastudujte si historii všech evropských válek a proč,kdy a kdo je začal mám pocit, že tam Rusko v této pozici nenajdete.Ukrajina není americká ani naše starost, je to jen na smlouvách mezi Ruskem a Ukrajinou a měli by si to vyřešit sami a politicky!

 • cigereje
  21:46 21.03.2015

  AMÍCI ČO SA TU ROZŤAHUJETE nemáte na to právo, ako ste nemali právo na Ukrajine vyvolať spor oligarchov.
  AMI GO HOME
  Nechceme v Európe amerických žoldnierov!!!
  Kocáb, kde si, prečo ti nevadia americké vojská v Nemecku????

 • Pavel1
  16:26 21.03.2015
  Oblíbený příspěvek

  Jaké sebeurčení? To je skutečně někdo tak zaslepený ideologií, že se domnívá, že na Krymu šlo o nějaké sebeurčení rusů tam žijících? Na Krymu šlo o jediné, a to o putinovu snahu resuscitovat ruské impérium a jeho agresivní roztahovačnou politiku.

 • Blake
  20:18 20.03.2015

  Katalanci nie su Spanieli, Rusi na Kryme su Rusi, su mensina. Prosim, nezatahujte do toho zase USA. Argument "ale USA..!" je jednoducho chybny, nemozte sudit jednu krajinu podla chovania druhej. Precedens je fajn, ale musi sediet a musi byt spravne... handled, pardon, nenapadne ma slovenske slovo v tomto momente. Ak sa nieco spravi zle, nabuduce sa to ma spravit lepsie, nie rovnako zle a povedat, ze to je v poriadku, lebo to spravili zle "oni" pred tym.

  Narod ma pravo na sebaurcenie, kazdopadne, rusky narod sa urcil uz davno a zije v Rusku. Na ukrajine zije mensina ruskej etnicity, tak ako na Slovensku madarskej, v Madarsku rumunskej, a tak dalej. Ma Madarsko pravo na anexiu juzneho Slovenska, ak si bude iste, ze 80% ludi daneho uzemia sa chce pripojit k Madarsku? Tu nejde o to, co sa hodi USA, tu ide o to, co spravilo Rusko. Ako som uz povedal v inom prispevku, ak sa naskytne diskusia, kde sa bude rozoberat pocinanie USA v Srbsku, alebo Iraku, Afgane, kdekolvek, rad vyjadrim svoj nazor a videli by ste, ze bude castejsie nesuhlasny, nez suhlasny. Ale ked sa bavime o Rusku, bavme sa o Rusku.

 • Superme
  19:05 20.03.2015

  Blake - Pokud by na Krymu tekla krev, tak ano, já bych to odsoudil! Odsoudil bych to v případě, že by to obyvatelé nechtěli, ale každý kdo tam byl Vám potvrdí, že tam se ti lidé cítili být tak jako tak Rusi a ne Ukrajinci. Sám Havel přeci říkal po bombardování Srbska, že každý národ má právo na sebeurčení! Lidé z Krymu snad ne? To samé Katalánci, kde jich miliony demonstrují v Barceloně, ale naši slavnou EU to absolutně nevzrušuje, to samé španělskou vládu. Tak jak to tedy je? Mají ty národy právo na sebeurčení, nebo na to mají právo, jen když se to hodí USA?


  Shania - Sám jste přeci řekl, že se díky USA mají západní země dobře. A tyto země tam jsou, dále bych mohl zmínit i Itálii, Francii.Mladí z Pobaltských zemí utíkají do Německa, takže tak super to tam také nebude.

  Ale ano, máme se asi lépe než za Komančů, nikdo netvrdí, že ne. Jenže SSSR již dávno neexistuje...

 • CerVus
  17:45 20.03.2015

  Sakra já si dnes na Akademii říkal co tam asi tak dělá ten plukovník amerického letectva a on tam má zastávku jeden z konvojů takže nejspíše ladili detaily. Sakra škoda, že den předtím odjedu, to by stálo za vidění.

 • Shania
  16:45 20.03.2015
  Oblíbený příspěvek

  Superme: To má být vtip? Takže podle tebe Amici můžou za to, že Řekové , Španělé a Portugalci prožrali svoji budoucnost? A nějak si zapomněl všechny ty odstaní, kterým se daří dobře.

  A co my, taky si myslíš, že se nám daří hůř než za komančů? Já bych řek že ne a i přes to že jsme si rozkradli co se dalo.

 • Blake
  16:45 20.03.2015

  Ukrajinci, co sa vzdali, sa vzdali, lebo stali proti mnohonasobnej presile a netuzili zrovna zomriet. Nevzdali sa instantne, necakali tam na rusku spasu. Ti, co prebehli boli predpokladam etnicki rusi. To, ze nezomrel ani jeden clovek neznamena, ze keby odporovali, ze by sa neprelievala zbytocna krv. Co by ste hovoril potom? Kritizoval by ste Rusko za utocenie na cudziu krajinu bez mandatu OSN? Ked na vas vo vasom dome vytiahnem zbran a rozkazem vypadnut, lebo mate troch spolubyvajucich z mojej rodiny, nebude to zlocin?

  V tom istom odstavci, ako kritizujete bombardovanie NATOm bez suhlasu srbskej vlady, uplne ignorujete fakt, ze vojenske jednotky RF obsadili bez suhlasu ukrajinskej vlady, predoslej, ci novozvolenej, strategicke pozicie na uzemi Ukrajiny. To sa proste nerobi. Ak dokazete odsudit bombardovanie Srbska a vytvorenie Kosova, ale nie anexiu Krymu, neviem si pomoct, vidim v tom zaujatost. To, ze pri tom nikto nezomrel nedava anexii v ziadnom pripade legitimnost.

 • Blake
  16:21 20.03.2015

  To, ze Kosovo je Srbija neznamena, ze Krym je Rasija. Anexia krymu ostava anexiou bez ohladu na referendum, ktore prebehlo po nej. To, co navrhujete, je ako zastrelit cloveka a potom sa ho pytat, ci nahodou nechce podstupit eutanaziu.

 • Superme
  16:14 20.03.2015

  leviathanv - Jste opravdu až neuvěřitelně naivní. Porovnejme Krym s Kosovem.

  Na Krymu - a uznávají to i západní média - lidé do Ruska jednoznačně chtěli a jsou za tuto volbu rádi. Nezemřel ani jeden člověk, samotní Ukrajinští vojáci se "vzdali" bez boje a naopak mnoho z nic přešlo na stranu Separatistů. Ptám se, proč?
  Kosovo - Ptám se Vás, ptalo se NATO někoho - a teď myslím především USA - zda mohou Srbsko bez mandátu OSN bombardovat? Nezlobte se na mě, ale tam se také Srbské vlády na nic nikdo neptal a zemřeli přitom tisíce nevinný lidí! A zrádce Havel ještě tento zločin nazve "Humanitární bombardování". V plné kráse se ukázalo, jak vlastně on a jemu podobní myslí: "Kdo nejde s námi, jde proti nám". Chtěl bych Vás také ujistit, že naprosto stejně bych odsuzoval i Rusko a jiné země, protože to, co se v Srbsku stalo je, jak říkám, jeden z největších, né-li největší zločin za posledních x let!

  Mluvíte zde o jakési "Skandinávské demokracii" - co to je? Upřímně říkám, že "demokracii", kterou mají ve Švédsku bych zde nechtěl ani za nic. Tam vládnou rudo-zelení, tedy nejhorší možná kombinace. V ostatních státech Skandinávie je to zatím vcelku ok. Každopádně, na Ukrajině demokracie není. Pokud si myslíte, že je, situaci opravdu nesleduje, viz. Pravý sektor, který jakékoliv oponenty zastrašuje či dokonce zabíjí a vláda jen tiše kouká až by se dalo říct, že s nimi souhlasí.

  Shania - "Západní Státy jim vděčí za svoji ekonomickou prosperitu a stabilitu a to platí teď i pro nás."

  No jasněěě, stabilita alá Řecko, Španělsko nebo Portugalsko. Pane jo, dobrý matroš máte, dobrý :)

 • CerVus
  13:43 20.03.2015
  Oblíbený příspěvek

  tečka: no zato kam vlezl Rusák je ráj na zemi.
  A co je navíc Rusku po tom, kdo přes naše území jezdí. Svou zemi mají dost velkou a v dost tragickém stavu, tak ať se starají o své problémy. Spojenci pro nás navíc mají status jako naše armáda. Také nás chrání a také za nás budou nasazovat život, když se něco zvrtne.

 • Cajk
  13:12 20.03.2015

  Jakub Hruškovský: Souhlas

  Nevím, proč se to tu řeší, v celé Evropě zcela normální věc a v Čechách se nad tím lidi pozastavují nebo to dokonce odsuzují pacifistickými argumenty, které moc logiky též nemají. Kdybych bydlel někde poblíž této trasy, tak se též podívám a udělám pár fotek.

  K tématu: V loňském roce se uskutečnilo přes území ČR 131 podobných přesunů. Celkem se jich účastnilo 1631 zahraničních vojáků se šesti sty a jedním kusem techniky. Z tohoto počtu se 11 silničních přesunů týkalo příslušníků armády USA, konkrétně se jednalo o 632 osob a 316 kusů techniky

 • Shania
  13:09 20.03.2015

  Tečka:

  Vděčíš jim za to, že tu teď nejsou nacisti, nebo komunisti:) Západní Státy jim vděčí za svoji ekonomickou prosperitu a stabilitu a to platí teď i pro nás.

  USA nejsou žádná slunéčková země a prosazování vlivu si vybírá daň, ale ta je naprosto minimální. Přestav si, že by Rusko nebo Čína byla v jejich pozici...
  A ne, nevěřím, že je nutné aby tu byla rovnováha mezi USA, Ruskem a Čínou. Pokud tyhle státy budou mít někdy navrch, tak to pro nás bude sakra problém.

 • Blake
  13:01 20.03.2015

  Ta ostra municia by zaujimala aj mna, aj ked teda skor z tej logistickej stranky - ci je efektivnejsie municiu pekne naskladanu odviezt v MTVR, alebo priamo vo vozidlach. Naskyta sa tiez otazka, kolko municie sa na taky vycvik berie a kolko z toho sa tam vystriela.

  To iste by ma zaujimalo s vysadkami - ci vobec trenovali s plnym nakladom (predpokladam ze ano, prevazat vysadok je nakoniec primarna uloha strykeru) a teda ci ich budu "tech 1000 mil" viezt v nakladakoch, priamo v strykeroch (co mi pride nezmyselne), alebo letecky, posledna moznost sa mi zda najpravdepodobnejsia.

  tecka: kedy sa naposledy valcilo v Nemecku? Juzna Korea? Japonsko? Bulharsko? Taliansko? Ceska Republika nie je Vietnam, navyse ide o prejazd konvoja - ten pride a odide, mozno sa niekde zastavi, aby crewmani opravili defekt, a odfotili sa s miestnymi. Nech je to ako gesto chapane akokolvek, CR je v tom geste snad najmenej podstatny hrac.
  Inak na otazku, preco je tu protiruska propaganda je jednoducha odpoved: z toho isteho dovodu ako ta ruska. Nic menej, nic viac.

  many: clanok hovori o skupinach, resp. jednotlivcoch, ktore by potencialne chceli porusovat zakon vlastneho statu tym, ze by narusovali priebeh prejazdu konvoja. Ze sa kvoli tomu urazi kopa ludi, ktorych sa to netyka nie je problem clanku, ale vztahovacnosti ludi.

 • tečka
  12:33 20.03.2015

  Všude kam vlezl Američan se jen válčilo

 • tečka
  12:20 20.03.2015

  USA jsou spojenci. proč by přes nás nemohli jezdit?
  Měli by jsme si uvědomit,že když přes nás budou jezdit nemusí se to právě Rusku moc líbit proč by měla být USA roztažená po Evropě? Být Putinem cítil bych se ohrožený kdyby se mi za hranicemi začala roztahovat cizí armáda. Někdo tu psal že by jsme se měli radovat a dělat fotky a ukázat pak dětem. Když tu budou Amíci takle cestovat tak neboj tu techniku si pak budeš moct i vyzkoušet a naše děti taky a to třeba hned v první linii... myslete na to že jsme na ráně...Pes kterej se bojí kouše... a naše vláda to schválila... proč? proč je tu protiruská propaganda? je to banda vlastizrádců která při hrozbě zmizí jako první někam do bezpečí.... Ať si amíci jezdí přes země které si je vyžádali....

 • many
  12:00 20.03.2015

  Tak blbě napsanej článek aby jeden pohledal.. autor asi nezná podmiňovací způsob. Takto formulovaná výhrůžka je červenej hadr před oči slupinám, které přesun neschvalují.
  Mně by ale zajímalo, jestli ta technika bude vybavena ostrou municí i pro lafetované zbraně ? O tom se jaksi nikdo nezmínil, nebo jsem to nezaregistroval...

 • Jakub Hruškovský
  09:52 20.03.2015

  Zdravím Vás všechny ve spolek :-) Zrovna jsem se zaregistroval a tohle je můj první příspěvek do diskuze,bohužel myslel jsem ,že na začátek to bude nějaká diskuze o armádní technice nebo nějaké problematci,ale bohužel není.Chtěl bych se vyjádřit k tomuto téma průjezdu konvoje.Z mého pohledu to vypadá na obrovský průšvich a ostudu bohužel :-( je mi celkem smutno v co se to zvrtlo,místo abychom jako nadšenci se těšili,že budem mít možnost vidět na živo zajímavou techniku, tak se všude jen dočítám jak to spousty lidem vadí.Vždyt není žádny důvod se znepokojovat jsou to spojenci,jen budou projížět a nemají v plánu nas okupovat :-)užijme si tuhle kolonu,nadělejme zpousty zajímavych fotek a ukažme to našim dětem vždyt je to jedinečná příležitost.To už potom můžeme jezdit i na Dny NATO do Mošnova demostrovat proti jejich přítomnosti u nás.Naštěstí jsem si toho za x let co tuhle akci navštěvuji nevšiml.A pokud někoho znepokojuje těch pár kousků voj. techniky u nás jako demonstrace síly USA at´ obrátí svůj zrak směrem na východ kde ruský medvěd pravidelně demostruje svou sílu během svých manevrů v počtech desitkách tisíc mužů, sice na jeho vlastním uzemí ,ale zato velkolepě.Tohle je jednoznačná demostrace síly proti tomuhle je NATO žabař a nedělejme si iluze ,že to Rusové dělají jen pro pocit bezpečí.

 • leviathan
  09:16 20.03.2015

  GAVL: prejazd schvalila vlada CR, tak ake obmedzenie suverenity? Samozrejme , ze tato akcia ma propagandisticky charakter. Jednoznacne to ma demonstrovat pritomnost spojenca - silneho spojenca. Spojenca , ktory od vas (nas) chce LEN dodrziavanie zakonnosti, demokracie, slobody a nijako suverenitu CR nenarusuje.

 • Jura99
  07:40 20.03.2015

  caslaval: V ČR máme zastupitelskou demokracii, nikoliv přímou, aby se kvůli každé bezvýznamnosti dělalo referendum. Referendum o vstupu do EU smysl mělo, protože se jedná o změnu suverenity státu. Proti tomu členství v NATO je pouze jednou z dalších aliancí, ve které jsme se za 100 let účastnili (Malá dohoda, s Francií, se SSSR, Varšavská smlouva), doufejme, že tentokrát funkční a schválení členství referendem není v zastupitelské demokracii nutné, ani nemá u nás tradici. Kromě toho, členství v NATO schvaluje podle průzkumů 70% obyvatel ČR !

 • leviathan
  07:31 20.03.2015

  Superme - "sebevrazdy" treba vysetrit a objasnit, to je uplne prirodzene a je to vnutorna vec UA, do toho sa Rusko nema co montovat.

  Referendum na Kryme bolo nezakonne - bez povolenia centralnej vlady. Provincie si nemozu organizovat referenda ako sa im zachce, alebo ako sa zachce Putinovi. Okrem toho bolo organizovane pod hlavnami neoznacenych "banditov" a dozorovane nacistami, komunistami a politickymi hochstaplermi.

  to, ze na UA nie je kristalovo cista demokracia skandinavskeho typu je jasne a nikto to netvrdi. Ale to, ze tam prebehli slobodne volby a prezident i vlada (parlament) su legitimne uznava aj Rusko. Putin akceptuje Porosenka pri medzinarodnych vyjednavaniach a Rusko ma stale v Kijive velvyslanectvo.

 • GAVL
  06:20 20.03.2015

  Takovíto průjezd není věc závazku vůči spojencům, ale jasný projev svrchovanosti nad nějakým územím. Je to stejné jako když pes vočůrá sloupy a patníky na procházce.
  Vzhledem k tomu, že konkrétně my, sami neplníme své závazky vůči NATO, tak jak si může někdo myslet, že je někdo ochoten je plnit vůči nám.

 • Hanshroch
  00:01 20.03.2015

  Proč by Rusko mělo stát "vždycky mimo Evropu"? Nezbláznil se Havel? Nebo to byl jen další projev jeho servility? Když někdo pokojně protestuje proti tomuto průjezdu, Ústavu ani žádné zákony ČR neporušuje.

 • simonidis
  21:16 19.03.2015

  Dobrý den. Je nebo bude známa trasa dopředu? Rád bych se jel podívat. Díky

 • Superme
  20:03 19.03.2015

  Nesher a leviathan
  Jsem si jist, že oba víte, že od doby Majdanovského puče zemřelo z důvodu "sebevraždy a deprese" již !6! opozičních politiků! Jsem jediný, komu na tom něco nesedí?

  Jsem si také jist, že víte, jak po těch "svobodných" - zajímavé, že Krymské referendum tak neberete - volbách jejich poslanci hlasovali. Pokud jste zapomněli, viz. zde - https://www.youtube.com/watch?...

  Atd., atd.! Nelžete, že je na Ukrajině demokracie!

 • Firefighter
  17:52 19.03.2015

  to Autorka:

  ad.1: to už jste mi psala v předchozím příspěvku a tuto rozepři již dále nevedu, tedy souhlasím.
  ad.2: ano, také souhlasím

  akorát s tím výkladem

  to z wiki jsem tam hodil jen jako obecnou informaci, jinak čerpám z obecně závazných právních norem a ze své praxe

  Neorientuji se v oblasti TČ, protože ty předáváme rovnou k řešení policii a oni od nás chtějí maximálně posudky nebo expertizi.

  Ale při správním řízení se používají jen ty typy právních výkladů, jaké jsem vypsal. Proti rozhodnutí lze podat odvolání, kde si odvolatel musí určit, kvůli čemu se odvolává, toto může být bráno pak jako laický výklad práva, ale tu pak stejně ještě přezkoumává správní orgán, čili činí finální výklad on. Mě jde jen o to, že závazný je pouze výrok, který je určen z nějakého řízení, jehož součástí je výklad práva rozhodčího.

 • leviathan
  17:13 19.03.2015

  Mimochodom od majdanovskeho "prevratu" prebehli na UA uz dvoje demokraticke volby. O neustavnosti vlady a prezidenta UA nemoze byt ani reci - legitimizoval ich sam Putin tym, ze s nimi jedna. Takze vasa protistrana uz "existuje" - treba teda Krym vratit, nie? Ruskej mensine uz nic nehrozi - ak ano, jej ochranu kludne preberie OSN, Rada Europy, OECD a EU spolocne s Ruskom.

 • Blake
  17:11 19.03.2015

  Tak je pravda, ze sa im pri tom obsadzovani Krymu podarilo nevystrielat miestne ukrajinske obyvatelstvo, co je pri ich povesti celkom pozitivne. Otazka je, ci je mozno to pripisovat im, alebo Ukrajincom, ktori vedeli, kedy sa vzdat, pri takej presile.

 • Nesher
  17:09 19.03.2015

  Caslaval
  Vaše znalosti o mezinárodním právu jsou velmi chabé, prakticky žádné.
  Na Ukrajině padla vláda, která byla nahrazena jinou, kterou jemenoval parlament (stále ten samý), následně proběhly volby a ukrajinští občané se legálně a zcela svobodně, krom Ruskem obsazeného území na Donbasu kde bylo volbám násilím zabráněno, zvolili vládu novou.
  Ukrajinský stát ani na sekundu nepřestal existovat, tedy ani nepřestala existovat smluvní strana. Do konce i Rusku oficiálně ukrajinskou vládu uznává. Naopak to bylo Rusko kdo vystoupením svých jednotek v rozporu se smlouvu o pronájmu základen tuto smlouvu závázně porušilo.
  Takže plácáte a nevíte o čem

 • leviathan
  17:07 19.03.2015

  "Ve chvíli neústavního převratu přestává být smlouva závazná protože chybí legitimní protějšek tj.smluvní strana. " - TOTO JE CO ZA SPROSTOST?? Pri akejkolvek zmene rezimu je medzinarodna zmluva stale v platnosti - to akoze po 89. tom prestali platit v CSFR medzianrodne zmluvy??

  Politicky prevrat v state nezaklada ziadne pravo na zasah ineho statu. To plati ako pre Rusko , tak aj pre USA. Je to vnutorna vec statu.

  Rusko nic nezvaldo elegantne - vojaci bez insignii?? to je buranstvo, grobianstvo, vagubundizmus, mafianstvo a terorizmus najhrubsieho zrna. Z toho sa Rusko bude velmi dlho spamatavat a o jeho doveryhodnosti uz nemoze byt ani reci.

 • Blake
  17:04 19.03.2015

  caslaval, ze to Rusko zvladlo na jednotku uznavam. Ze na to mali pravo nie. Ak prestala byt platna zmluva o prenajme zakladne, nevznika im nove pravo obsadit oblast okolo zakladne, ale zanika pravo ostat na zakladni. Do internych zalezitosti krajiny moze liezt akurat tak OSN, ak sa porusuju zakladne ludske prava. Aj civilna vojna je internou zalezitostou krajiny, nie len politicky prevrat.

  Ak sa mylim, opravte ma..

 • leviathan
  17:01 19.03.2015

  Rusko ma v Gruzinsku zakladne v juznom Osetsku a v Abchazsku. Na Ukrajine ma oficialne zakladne na Kryme, ktory je de jure stale ukrajinsky a neoficialen je pritomna v Donbase.
  1.) To si robite fakt srandu??? Rusko malo na Kryme zakladne po dohode s UA, z coho sa ale ani naznakom neda implikovat, ze Rusko tym padom malo obsadeny Krym. USA ma zakladnu v Portugalsku - podla vasej "logiky" je Portugalsko obsadene Americanmi :D bud robite zo seba umyselne saska, alebo nim naozaj ste

  2.) Dalsi vtip? Zahranicni pozorovatelia?? Europski nacisti a komunisti, fasa - to je naozaj zaruka objektivity. Ale aj keby - bez suhlasu centralne jvlady ziadne referendum byt nemoze, to je nemyslitelne. Vami spominane Skotsko je prave pripad, kedy centralna vlada s referendom suhlasila a zviazala sa respektovat vysledky. Priprava referenda trvala niekolko rokov tvrdych vyjednavani.

  3.) Mne je zname, ze obyvatelia Krymu sa citia byt vacsinovo Rusmi, ale to nezaklada ziadne statotvorne naroky. Krym vyhlasil jednostranne nezavislost pricom sa jeho "predstavitelia" odvolavali na pravo na sebaurcenie narodov, ktore sa na narodnostne mensiny nevztahuje. Krymcania nie su narod. Su to vacsinovo prislusnici ruskej narodnostnej mensiny. Keby hned aj 99% z nich v prieskumoch verejnej mienky bolo za odtrhnutie, nic to neznamena bez suhlasu centralnej vlady. A uz vobec nic nedava pravo zasiahnut tretej strane, toboz nie v neoznacenych uniformach na plnu hubu klamajuc do sveta, ako vagabundi.

  4.) Na zaklade rezolucie OSN doslo k okupacii Kosova, nie k vyhlaseniu nezavislosti. Kde je rezolucia OSN k pripadu Krym???? Vyhlasenie nezavislosti Kosova ALE RUSI NEUZNALI!!!! Tak ako mohli uznat Krym?

 • caslaval
  16:58 19.03.2015

  Blake. Jen krátce a opět se budu opakovat. Smlouvu o pronájmu Sevastopolu podepsala Ukrajina s Ruskem. Ve chvíli neústavního převratu přestává být smlouva závazná protože chybí legitimní protějšek tj.smluvní strana. V té chvíli je prioritou zajištění bezpečnosti obyvatel což Rusko zvládlo na jedničku a za to si zaslouží jedině obdiv a respekt. O strategických aspektech souvisejících s ovládnutím Sevastopolu netřeba hovořit. Zde jdebo národní bezpečnost RF

 • Nesher
  16:57 19.03.2015

  Odvolání ukrajinské vlády po masových protestech obyvatelstva je vnitřní ukrajinský problém do kterého Rusku nic není a nemá právo obsazovat cizí území nebo tam organizovat referenda pod hlavněmi ruských vojáků. Jak už jsem řekl, je to stejné jako anšlus Rakouska v roce 38, i ten byl nelegální.
  K otázkám základen, Jižní Ostetie a Abcházie jsou dle mezinárodního práva území Gruzie a Rusko tam základny má. Takže kdo je tu hloupý?
  Na území Donbasu jsou prokazatelné rozmístěni ruští vojáci, kteří bojují proti legální a legitimní vládě vzešlé ze svobodných voleb. Tedy i na Donabasu jsou základny ruskýc vojákl a navíc nelegální.

 • Blake
  16:57 19.03.2015

  Keby aj mali menej zakladni v zahranici, nez spomenute, nerobi to z nich mensieho agresora, len menej uspesneho.

  Ak sa osoba A zivi tym, ze za den vyrobi 30 rozkov a osoba B 60, obaja su pekari. Mensia expanzivnost je stale expanzivnost a snazit sa proti kritike expanzivneho statu stavat argument na tom, ze iny stat je expanzivnejsi, to je az detinske.

  Kritizujme USA za vsetko zlo, co robi, ale nie ako argument v debate o Rusku, hlavne ked to priamo nesuvisi. A keby aj Rusko reagovalo zlom na americke zlo, stale je to zle a stazovat sa, ze inak to nejde na tom jednak zase nic nezmeni, a druhak je to nepravda.

Stránka 1 z 4