Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

BVP Puma; větší foto / PSM

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem identifikovat vhodné české partnery pro budoucí spolupráci v oblasti obranného průmyslu. Podíl na výrobě bojového vozidla pěchoty (BVP) PUMA by mohl českým firmám přinést zakázky v hodnotě 35 mld. Kč, dále přísun unikátního technologického know-how, stejně jako podíl na dodávkách do ostatních zemí EU na desítky let.

Participace českého průmyslu se však netýká pouze projektu PUMA, ale poskytuje i možnost uplatnění v širším portfoliu zbraňových platforem využívaných německým Bundeswehrem i jinými armádami. Uveďme například tanky Leopard-2, houfnice PzH-2000 a mnohé další nejmodernější zbraňové systémy evropské provenience.

Průmyslového setkání v hotelu Diplomat Praha v rámci dne Česko-Německé spolupráce v oblasti obranného průmyslu se účastnilo více než 30 českých firem. Hlavním cílem setkání bylo identifikovat vhodné partnery a nastínit možné modely budoucí spolupráce.

„Stejně jako je ČR centrem evropského automobilového průmyslu, mohlo by se v dohledné době stát i průmyslovým centrem evropského obranného průmyslu. Velmi oceňujeme špičkovou kvalitu českých firem a uvažujeme o tom, že do ČR přesuneme část výrobních i vývojových kapacit," říká Mathias Kraus, šéf obchodu a marketingu ze společnosti PSM.

Konsorcium PSM je společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme. Vyrábí BVP PUMA, které je součástí tendru na přezbrojení Armády České republiky. Konsorcium je připraveno zapojit do výroby BVP PUMA významné české firmy a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády ostatních zemí EU/NATO. Objem vzájemné spolupráce může v horizontu 3 let přesáhnout hodnotu 35 miliard Kč. Spolupráce otevírá potenciál i pro transfer nejmodernějších technologií do ČR.

„K ochraně nejlepších bojových vozidel pěchoty na světě používáme nejlepší pancířové systémy, které kombinují různé technologie, jako např. vícevrstvé pancíře, tzv. AMAP, nebo explozivní reaktivní pancíře (ERA). S těmito pasivními a aktivními pancířovými systémy dosahujeme nejvyšších úrovní ochrany našich vojáků proti zbraním středního kalibru, protitankovým řízeným střelám, protitankovým minám a IED. Uvažujeme o distribuci této technologie do České republiky," doplňuje Mathias Kraus ze společnosti PSM.


Power-pack BVP PUMA; větší foto / PSM

BVP PUMA je komplexní a systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, do funkčního celku sladěné a ověřené zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory, i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Zároveň se nejedná pouze o bojové vozidlo pěchoty, ale o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky k vytvoření mohutné bojové síly s maximálním využitím předností všech těchto bojových prostředků.

Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005 a roku 2015 jej zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. Celých deset let bylo věnováno detailnímu testování, aby vozidlo splnilo požadavky na BVP budoucnosti s výhledem na použití během dalších 40-50 let ve všech budoucích formách konfliktů. PUMA je zcela nová bojová platforma.

Nejedná se o další modernizaci vozidla, které by konstrukčně vzniklo na konci minulého století, ale o zcela novou technologickou a vývojovou generaci moderního bojového prostředku, kde ochrana osádky a zároveň bojová síla jsou hlavním přednostmi. BVP PUMA se již úspěšně účastnil testů AČR ve Vyškově, VIP prezentace v Přáslavicích či brněnského veletrhu IDET 2017.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Německo navyšuje počet provozovaných tanků Leopard 2

Německé ozbrojené síly získají v příštích letech 104 "nových" tanků Leopard 2A7V. Stroje vzniklé ...

Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. ...

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • MALI
  12:01 21.01.2018

  To Rase,
  no, Já bych řekl, že bojovou věž budou typově mít jen ta dvě první vozidla, ale z hlediska počtů bojových věží je bude mít znatelně více, než polovina vozidel.

  To Rase,
  no, Já bych řekl, že bojovou věž budou typově mít jen ta dvě první vozidla, ale z hlediska počtů bojových věží je bude mít znatelně více, než polovina vozidel.

 • MALI
  11:54 21.01.2018

  To Jirosi: asi máte na mysli technologii pro výrobu? Specializovanou část bychom samozřejmě museli nakoupit, ale VOP CZ má stále ještě technologii na Pandury, umí i těžší věci, ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jirosi:
  asi máte na mysli technologii pro výrobu? Specializovanou část bychom samozřejmě museli nakoupit, ale VOP CZ má stále ještě technologii na Pandury, umí i těžší věci, takže by se spíš jednalo o aplikaci technologie pro výrobu Lynxu do podmínek VOP, což by bylo samozřejmě příznivější, jak stavět na "zelené louce", ale jasné je, že zadarmo to nebude. Ale v případě, že Rh uspěje s Lynxem jinde, by se prý mohl VOP CZ podílet na výrobě pro ostatní zákazníky (to byla nabídka Rh). Samozřejmě, ze je to v neurčité rovině, jako ostatně i ostatní vozidla, ale co bychom chtěli konkrétního, když akviziční proces ještě v ČR nebyl spuštěn.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:49 21.01.2018

  Z toho co je veřejně známé k verzím nového BVP, tak nejpravděpodobnější to budou vozidla: bojové vozidlo pěchoty velitelské vozidlo průzkumné vozidlo dělostřelecké ...Zobrazit celý příspěvek

  Z toho co je veřejně známé k verzím nového BVP, tak nejpravděpodobnější to budou vozidla:

  bojové vozidlo pěchoty
  velitelské vozidlo
  průzkumné vozidlo
  dělostřelecké návodčí
  zdravotní vozidlo
  ženijní vozidlo
  vyprošťovací vozidlo

  Specializovaných verzí bude nejspíš polovina z celého počtu. Tři poslední verze nemají bojovou věž, zbytek bude v podstatě verze BVP jen s jinou elektronikou a různými systémy (čidly, radiostanicemi atd.), což ukousne hodně z vezeného výsadku těchto vozidel.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  11:35 21.01.2018

  To Rase: Na Lynxu jsou SPIKE už integrovány (viz věž Boxer v australském programu Land 400) + mají ještě jedno, prý technicky lepší řešení, ale také plně digitální SŘP, na rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  Na Lynxu jsou SPIKE už integrovány (viz věž Boxer v australském programu Land 400) + mají ještě jedno, prý technicky lepší řešení, ale také plně digitální SŘP, na rozdíl od Pumy. Z hlediska věže je zkrátka Lynx jednoznačně lepší.
  Ano, podvozek má zase lepší Puma (až na to, že je zevnitř malý), souhlasím s Vámi, že podvozek Lynxu je průměrný. Lynx je "jen" modulární a rozměrově nám vyhovuje.

  Ohledně Wolfdogu jsem toho názoru, že lidi od Zetoru nic neprotlačí (protože to jednoduše nestihnou), ale vůbec mi nebude vadit, když se tak stane.

  U Marderu EVO jsem vám jen sdělil fakta. Nic víc, nic méně. Lynx sice vypadá jako větší Marder, má s Marderem společnou koncepci podvozku, to ano, ale to je tak všechno - jiné materiály = vyšší stupeň odolnosti, jiný motor (i když ten, co tam byl - nic moc, to je pravda), jiná transmise, digitální řízení, více vnitřního prostoru, modulární koncepce bojového prostoru a maximální bojová hmotnost 42 tun (KF31) a 49 tun (KF41 - předpokládaná). Já neposuzuji BVP podle toho, jak z venku vypadá, ale podle toho , co je uvnitř a jaké má parametry.

  k Vašemu příspěvku u Leclercu:
  nějak jste asi zapomněl, co jsem už zde v minulosti několikrát napsal: Já v žádném případě neškrtám Pumu, ani netvrdím, že je špatná, jen jsem toho názoru, že je pro nás komplexně vhodnější Lynx. Ale Puma je vzhledem k současným požadavkům AČR u mne až druhá. Pokud se však změní požadavky AČR z hlediska priorit a počtů jednotlivých verzí nových pásových vozidel, tj. že zredukujeme některé z mého pohledu zbytečné varianty, ve prospěch jiných variant - nebudu tady psát jaké/jakých (to už bych se tu mohl rovnou podepsat) a změníme požadavek na tabulkové počty osob (což však je v AČR nebetyčný problém), tak by Puma mohla být po provedené modernizaci (až na cenu a některé drobnosti) akceptovatelná; pokud by se následně podařilo zapojit evropské fondy a snížit tím cenu Pumy tak, aby jsme ji ufinancovali, tak nemám s Pumou vůbec žádný problém - ale to jsem zde už také psal. Jak ale vidíte, těch podmínek je hodně.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  11:24 21.01.2018

  Mali Začnu odzadu... velice se omlouvám automatické opravy mého iphonu mě občas také ničí, ale je to moje chyba zkusím to více hlídat. Občas je mi samotnému studno. K počtu ...Zobrazit celý příspěvek

  Mali
  Začnu odzadu... velice se omlouvám automatické opravy mého iphonu mě občas také ničí, ale je to moje chyba zkusím to více hlídat. Občas je mi samotnému studno.

  K počtu lidi ve výsadku... není třeba opisovat od bw, jak to děláme dnes? Pokud je mi známo a kdyžtak mne opravte ale bvp2 veze také šestičlenný výsadek. Pravda je, že velitele družstev jsou součástí výsadku a velitel čety si muže přisednout do nějaké mašiny místo nějakého pěšaka. Jednoduché ....

  A prosím vás projel jsem zprávy co se týče té spolupráce s Němci, o lynxu ani zmínka. Nejsem pracovník MO tak se musím spolehnout na to co je zveřejněno
  Omlouvám se .... ale jestli tvrdíte že Rheimethall samotný nabídl lepší podmínky u lynxu,tak to něčím podložte, samotného by mě to zajímalo jak to doopravdy je. Nazahalujte to zbytečně tajemstvím a řečmi o zasvěcennosti.Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:03 21.01.2018

  Rase: Pokud počítáš z odmítnutím "PUMY", a LYNX zase z důvodu nedokončenosti. Tak pak nechápu tu volbu WOLFDOG, kde je vozdilo ve fázi 3D modelu. MALI: Rheinmetallu, no oni nám ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Pokud počítáš z odmítnutím "PUMY", a LYNX zase z důvodu nedokončenosti. Tak pak nechápu tu volbu WOLFDOG, kde je vozdilo ve fázi 3D modelu.

  MALI: Rheinmetallu, no oni nám to prodají. Ale jen za to vybavení vyplázneme sumu jako za celé vozidlo. Vlk se nažere(Rhm dostane svoji marži) a koza zůstane celá(výroba proběhne v CR a bude mít domácí BVP). Jediný kdo brutálně ostrouhá bude zase rozpočet CR, a armáda co dostane kočko-psa.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:15 21.01.2018

  MALI: podívejte se jak dlouho byly a jsou inegrovány rakety Spike na Pumu, Pochybuju že na Lynx nebo CV90 to stihnou dřív. Pokud česká strana striktně odmítne Pumu (jak ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  podívejte se jak dlouho byly a jsou inegrovány rakety Spike na Pumu, Pochybuju že na Lynx nebo CV90 to stihnou dřív. Pokud česká strana striktně odmítne Pumu (jak naznačujete), tak stejně snadno může odmítnout Lynx (není to zavedené vozidlo) tak pak budeme vybírat jen z Ascodu a CV90. Pak by byl Rheinmetall ještě rád, pokud by mohl dodat komponenty na Wolfdog (pokud by jej lidi od Zetoru protlačili do výběrka). Podobně Rheinmetall spolupracuje s Rumuny na vozidle AGILIS - samotný podvozek je očividně rumunský návrh a doplňky německé. Tedy stejný případ jak zmiňuji.

  ps. Mě zkrátka přijde podvozek Lynxe průměrný (spíš hůř) a lépe řešený je i ten Wolfdog. Lynx má tedy nevalný základ a všechno dohání kvalitní věží, systémy a elektronikou. Kvůli tomu základu jsem ale skeptický k celému vozidlu.
  Marder jsem vytáhl jen tak ze srandy, jako nejlevnější alternativu, ale baví mě jak ostře jste proti Marderu, ale Lynx berete jako nejlepší nabídnutou mašinu. Přitom základem je jen posílený podvozek Marderu. Marder, který se snaží prodávat jako nové vozidlo. Nevyšly prodeje s Marder EVO, tak nabízejí Lynx...Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  10:02 21.01.2018

  To Jara (reakce na příspěvek v diskuzi k Leclercu): pokud jste dobře četl dostupné veřejné zdroje, tak by jste mohl vědět, že na tom jednání německých firem byl i Rheinmetall, ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jara (reakce na příspěvek v diskuzi k Leclercu):
  pokud jste dobře četl dostupné veřejné zdroje, tak by jste mohl vědět, že na tom jednání německých firem byl i Rheinmetall, takže totéž, co novináři píší o Pumě (PSM), platí i o Lynxu (Rheinmetall, který je polovinou PSM), takže z hlediska transferu technologií jsou tyto stroje rovnocenné. Vaše úvaha, že se to nenabízí u Lynxu je tedy zcela mylná (to Vám mohou potvrdit ti, kteří nečerpají jen z veřejně dostupných zdrojů), naopak Rheinmetall nám nabízel z hlediska transferu technologií a přenosu výroby lepší podmínky, než KMW, jako druhý člen PSM (a ve výsledku vlastně lepší, než PSM). Ohledně Pumy se totiž jedná stejně tak na úrovni průmyslu jako v případě jiných vozidel a žádné, opakuji žádné záruky ze strany německé vlády ohledně čehokoli u Pumy zatím nemáme. Je to jen zbožné přání, takže doporučuji se zase vrátit na zem.

  Je sice hezké, že "všichni víme, že Puma je zdaleka nejlepší", ale ne zdaleka a hlavně ne ve všem. Takže ve výsledku to s její dominancí zase není úplně bezkonkurenční (tím ale vůbec nechci tvrdit, že je špatná, nebo že by propadla...).

  Když jste tak chytrý, že je můj argument ohledně přepravy VČ/ZVČ mimo (ano přiznávám, schválně jsem trochu přestřelil, abych Vás v dobrém slova smyslu tak nějak vyprovokoval), tak navrhněte Vaše konkrétní řešení - to, že to nějak funguje v Bw jako argument moc neberu (myslíte si, že jsme se tam nezeptali?).

  PS:
  příště u bojových vozidel pište prosím kanón, ne kánon (to jsou dvě úplně rozdílné věci) - omlouvám se za tuto připomínku, ale hrozně špatně se mi to čte.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  09:39 21.01.2018

  To Rase: Zkuste se vžít do pozice Rheinmetallu: budete někomu , kdo dříve vyráběl traktory a teď vyvíjí od nuly nové BVP, dávat svoje technologie, když do stejného státu chcete ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  Zkuste se vžít do pozice Rheinmetallu: budete někomu , kdo dříve vyráběl traktory a teď vyvíjí od nuly nové BVP, dávat svoje technologie, když do stejného státu chcete prodat svůj výrobek (Lynx), nebo výrobek, na kterém máte 50% (Puma)? Já tedy ne.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:37 20.01.2018

  No asi ano Rase, ale znamená to všechny technicky zajímavé komponenty z Německa nakoupit. To znamená ze se připravíme a průmyslovou spolupráci s Němci, která by plynula z výběru ...Zobrazit celý příspěvek

  No asi ano Rase, ale znamená to všechny technicky zajímavé komponenty z Německa nakoupit. To znamená ze se připravíme a průmyslovou spolupráci s Němci, která by plynula z výběru pumy. (Zkratka jde mi i o doping českého průmyslu) Ano když koupíme věž LANCE a powerpack s pancířem z Německa tak česky zůstane opravdu jen navrh... cena by byla rozhodně vyšší než u pumy...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:31 20.01.2018

  Jara:
  když se lidi od Zetoru domluví třeba se Rheinmetallem, že komponety co jsou v Lynxu, budou ve Wolfdogu (jen jiný základní svařenec), tak to bude lepší stroj než Lynx.

  Jara:
  když se lidi od Zetoru domluví třeba se Rheinmetallem, že komponety co jsou v Lynxu, budou ve Wolfdogu (jen jiný základní svařenec), tak to bude lepší stroj než Lynx.

 • Rase
  23:28 20.01.2018

  JiriR: pokud chceme experimentovat a jít vlastní cestou (což je vlastně i lynx a různá exotika) tak bych taky byl rovnou pro Wolfdog. Počítejme ale s tím, že cena bude jako u ...Zobrazit celý příspěvek

  JiriR:
  pokud chceme experimentovat a jít vlastní cestou (což je vlastně i lynx a různá exotika) tak bych taky byl rovnou pro Wolfdog. Počítejme ale s tím, že cena bude jako u Pumy, bude nutné dořešit funkční osazení všemi komponenty (byť lidi od Zetoru tvrdí že to zadají výrobcům samotných dílů) a tedy se může dost protáhnout doba kdy armáda převezme stroje se vším co mají mít. Většina BVP má problém integrovat PTŘS, na což je potřeba si dát pozor. Většina vystavených vozidel měla jen makety. Pokud by měl Wolfdog osazenou věž Lance (nebo Kongsberg atd.), ověřené komponenty a podobně, tak by to mohl být dobrý stroj. Počítejme ale s tím, že to nebude levné a tak jako u všech mašin a jejich výroby v ČR, by mohlo dojít k nečekaným průšvihům a zdržením.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:43 20.01.2018

  V porovnání jak vypadá podpora průmyslu ČR od bae systems. Česká firma zabývající se laserovým vypalovanim plechu dostala zakázku na minomety mjolner..... to co nabízejí Němci s ...Zobrazit celý příspěvek

  V porovnání jak vypadá podpora průmyslu ČR od bae systems.
  Česká firma zabývající se laserovým vypalovanim plechu dostala zakázku na minomety mjolner..... to co nabízejí Němci s pumou se mi zda zajímavější

  JiriR
  Wolfdog je perspektivní? To je asi vtip ? Co má za výzbroj,systém řízení palby, pancéřování, motor?? Proste ČR nemůže stavět bvp (kouknete na Poláky s borsukem) tím neříkám ze není třeba podpořit zbrojní průmysl ale účast v nějakém programu jako je puma je ted přínosnějšíSkrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:10 18.01.2018

  Wolfdog je celkem dost perspektivní- jeho perspektivu určila neperspektiva CV90 a Ascod. Konkrétně chybí hydraulické odpružení a velký vnitřní prostor. IMHO i nabízený pancíř ...Zobrazit celý příspěvek

  Wolfdog je celkem dost perspektivní- jeho perspektivu určila neperspektiva CV90 a Ascod. Konkrétně chybí hydraulické odpružení a velký vnitřní prostor. IMHO i nabízený pancíř (materiál a typ) je zastaralý. Puma zase není vhodná z důvodu mnoha mínusů- vysoká cena, velmi náročná údržba, absence PTRS, necentrální usazení věže, nízký převážený výsadek, absence specializovaných verzí…naopak plusem je vysoká balistická odolnost a pokročilá elektronika. Ale těch záporů je mnoho- možná proto si ji zatím nikdo neobjednal. Lynx je zase prototyp s německou cenovkou vycházející v mnohém z Marderu. Nu a pokud z MO a GŠ unikají do novin hlášky typu mozek volí Lynx a srdce PUMU ..tak fakt nevím, jestli náhodou někomu nekulhají závěry na obě nohy…
  Co se týče perspektivity..očekávám, že získáme přístup i k nějaké jiné aktivní ochraně, než je česká kosa- kdo kdy držel v rukou kosu (na trávu) tak chápe proč byla pojmenována takto. Bohužel vzhledem k tomu, že odpaluje směrovou trhavinu ze statického místa pod úhlem 225 st., řeší tím jen přímé RPG a PTRS. Neřeší APFSDS (reakce proti granátu ve 180 st.) a neřeší shora působící PTRS- otázkou je zda by bylo možné kosu otočit a odpalovat i v úhlu 135 st, (nutno řešit ochranu volného výsadku), popř. útok PTRS a jiných projektilů působících ze shora kolmějším čelním kontaktem či minometných IČ projektilů…. řešit nahoru vymeteným střepinovým granátem (nutno řešit antény a horní opanceřování optiky)
  Dále chybí (alespoň záměr) spolupráce BVP s vezenými drony (průzkum a navádění PTRS) a REB, plus jednoduché kinetické ničení cizích dronů –nutný vyšší náměr kanónu a výbušná munice. Protože mechanizovaný prapor, který nebude takto vybaven, bude jednoduše zmasakrován.
  Dále je tady i politický aspekt- brát zbraně od Evropských států, kde začínají být známky občasné války (nevím jak jinak nazvat stav ve Francii a začínající pohyb v Německu) či k bankrotu se blížící USA, které vždy vynikalo násilnou projekcí svého názoru (který byl prozatím naštěstí více méně demokratický- otázkou zda takový zůstane).Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:49 20.12.2017

  MALI: tak v pumě jsou ty místa taky 4 na jedné straně a 2 na druhé. Dvě místa zabírají ony věci pod věží atd. myslím ale že ono rozvržení osádky sme už řešili .)) Víc bysme se v ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  tak v pumě jsou ty místa taky 4 na jedné straně a 2 na druhé. Dvě místa zabírají ony věci pod věží atd. myslím ale že ono rozvržení osádky sme už řešili .)) Víc bysme se v tom asi už plácali.
  Onoho Wolfdoga vytahuju jen s nadsázkouSkrýt celý příspěvek

 • MALI
  19:24 20.12.2017

  To Rase: Oprava: 2 + 2x 4 osoby (omlouvám se...)

  To Rase: Oprava: 2 + 2x 4 osoby (omlouvám se...)

 • MALI
  19:22 20.12.2017

  To Rase: no, řekl bych, že lidé z BW si o Lynxu mohou myslet co chtějí - protože oni mají Pumu. Já jsem se jich na to neptal a asi ani nebudu. Možná (spíš je to pravděpodobné) že ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase:
  no, řekl bych, že lidé z BW si o Lynxu mohou myslet co chtějí - protože oni mají Pumu. Já jsem se jich na to neptal a asi ani nebudu. Možná (spíš je to pravděpodobné) že momentálně o tom Lynxu toho víme víc my (ale to si také jen myslím).

  K přepravitelnosti osob u Lynxu: už jsem to tady (na AN) minimálně 2x psal. Představený KF31 má šest sedaček a osádkovou věž, která lze řešit jako bezosádková, navíc je vevnitř dostatečně široký na to, aby se tam napříč vyšly tři sedačky vedle sebe, ale to by ani nebylo potřeba, protože při osazení bezosádkovou věží LANCE (nebo tam lze osadit LANCE RC) dozadu dostanete 2+4 osoby (to si nemyslím, to vím).

  PS: nezlobte stále s tím Wolfdogem (v tomto stavu v jakém je teď by klidně mohli tvrdit, že bude třeba i plavat, kdyby to někdo chtěl) - zatím s ním ještě nic nepředvedli a před ním vyráběli traktory - to je trochu dost rozdíl. S firmami, ve kterých se dělala dobře civilní produkce a jejich manažeři si mysleli, že okamžitě přejdou na vojenskou a budou v ní špičkoví, mám bohužel dost negativních zkušeností a žádnou pozitivní.
  Mimochodem, to že jste neviděl modernizovanou Pumu Vám nevadí?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:48 20.12.2017

  MALI: myslím. Přijde mi to logické, důvod jsem napsal. Jak Rheinmetall tak i KMW jsou soukromé podniky. Chápu že vláda bude kopat za obě strany, když je v tendru konkurence. Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  myslím. Přijde mi to logické, důvod jsem napsal. Jak Rheinmetall tak i KMW jsou soukromé podniky. Chápu že vláda bude kopat za obě strany, když je v tendru konkurence. Pokud by se ale mělo rozhodovat jen mezi Rh a Rh+KMW (PSM), tak mě nenapadá důvod, proč by měli upřednostnit samostatný Rh a jejich Lynx. Do Pumy už vláda nalila až moc peněz, aby ten projekt hodila přes palubu a podporovala stroj na kterém nemají zájem.
  Vlastně by mě i docela dost zajímalo, co si myslí o Lynxu němci - vojáci a lidi z armády. Tu modernizaci jsem bral z našeho pohledu, tedy kdy nemusíme nic vyměňovat (to musí jen BW), ale jde jen o to, že nám ta nová vozidla budou dodány rovnou v modernější výbavě.
  Pokud jde o ten výsadek a osádku, tak pokud to dobře chápu, tak Lynx KF31 má taky jen 3+6, stejně jako puma. Teprve delší Lynx KF41 zvládne 3+8. zatím ale mluvíte o tom, že máme nakoupit jen KF31 jako standardní vozidlo a KF41 jen pro speciální verze. Pokud tedy máme mít všechna vozidla KF41 co zvládnou 3+8 tak to už jsem osobně proti. Vybírat jako hlavní vozidlo stroj který nikdo zatím neviděl a nevyzkoušel, tak to už si rovnou můžeme počkat na Wolfdog, který má mít taky 3+8Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  18:13 20.12.2017

  To Rase, 10:42: podle mého názoru je ten požadavek AČR na 3+2+6 oprávněný. Mimochodem, zatím AČR provozuje BVP-2, které převeze 1+1+2+6=10 osob, Vy by jste je chtěl ještě omezit ...Zobrazit celý příspěvek

  To Rase, 10:42:
  podle mého názoru je ten požadavek AČR na 3+2+6 oprávněný. Mimochodem, zatím AČR provozuje BVP-2, které převeze 1+1+2+6=10 osob, Vy by jste je chtěl ještě omezit na 9 osob. Ten požadavek AČR na ta 2 místa nejsou nouzová místa (nevím, kde jste to vzal) - je to požadavek na jedno pracoviště VČ/ZVČ + jedno plnohodnotné přepravní místo pro blíže neurčeného specialistu (žádná nouzovka). Podle mého názoru by to dokonce mělo být pracovní místo - perspektivně pro operátora UxS.

  K problematice displejů u Pumy: nestačí vyměnit černobílý CRT displej (analogový) za barevný digitální TFT a zbytek nechat (pokud to někdo myslí takto, tak tomu rozumí, s odpuštěním, asi tak, jak koza hvězdám). Ten displej je jen rozhraní pro operátora. K tomu musíte vyměnit i kamery a v současnosti už nepostačí jen vyměnit černobílé za barevné analogové. Pokud by se Puma měla vyrovnat ostatním moderním BVP, musí přejít na plně digitální systém. To znamená, že by se musel vyměnit vyměnit celý TV řetězec, včetně kabeláže a hlavně řídícího počítače - teprve pak by ta modernizace dávala smysl - a to nebude bez problémů a nebude to levné. Proti tomu je záměna kulometu obyčejný servisní zásah. Dále, pokud myslíte kamery inteligentního přehledového 360°systému, jak má třeba Lynx, tak Vám musím oponovat v tom, že to zcela určitě nepodstatný detail NENÍ a to jak z hlediska zásadního přínosu pro orientaci osádky na bojišti, tak z hlediska ceny a zapojení do systému.
  TWA bych zcela určitě neoželel, naopak bych ji vyžadoval - je to další palebný prostředek. který má velitel osádky přímo k dispozici a který umožňuje postřelovat cíle i v náměru vyšším, než +45° (třeba odstřelovače v horských oblastech, nebo na výškových budovách, nebo otravné UAV). O tyto komponenty se nám zvýší stávající cena vozidla (ještě nezapomeňte připočítat MELLS).
  MUSS bych také oželel (a priori) a namísto něj bych okamžitě instaloval celokruhový Hard-Kill systém (ale ten nemělo na zkouškách žádné BVP, i když CV-90CZ jej na IDETu mělo osazený).

  Dotaz: ty vztahy německého průmyslu a německé vlády (ve vašem posledním příspěvku) - to skutečně víte, nebo si to jen myslíte?Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:22 20.12.2017

  Nemůžete se dívat optikou ČR na Německo. Německo bude Pumu podporovat i kdyby ji mělo jen samo a naopak jako největší světový exportér bude podporovat i Lynx. Optikou ČR jde o ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemůžete se dívat optikou ČR na Německo.
  Německo bude Pumu podporovat i kdyby ji mělo jen samo a naopak jako největší světový exportér bude podporovat i Lynx.
  Optikou ČR jde o velké zbrojní kontrakty optikou německa jde o šedou rutinu. Připomínám, že když se diskutovala 2 % na armádu, tak němci chtěli zahrnout humanitární pomoc do těch 2 %, protože 2% jejch HDP je tak obrovské číslo, že sami neví jak by ho měli dlouhodobě utrácet.
  Rozmělňování nákladů na Pumu není úkol dne.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 18