Česko-německá spolupráce v oblasti obranného průmyslu přinese českým firmám zakázky za 35 mld. Kč.

BVP Puma; větší foto / PSM

Praha, 14. listopadu 2017: Největší německé zbrojovky uspořádaly v Praze setkání s cílem identifikovat vhodné české partnery pro budoucí spolupráci v oblasti obranného průmyslu. Podíl na výrobě bojového vozidla pěchoty (BVP) PUMA by mohl českým firmám přinést zakázky v hodnotě 35 mld. Kč, dále přísun unikátního technologického know-how, stejně jako podíl na dodávkách do ostatních zemí EU na desítky let.

Participace českého průmyslu se však netýká pouze projektu PUMA, ale poskytuje i možnost uplatnění v širším portfoliu zbraňových platforem využívaných německým Bundeswehrem i jinými armádami. Uveďme například tanky Leopard-2, houfnice PzH-2000 a mnohé další nejmodernější zbraňové systémy evropské provenience.

Průmyslového setkání v hotelu Diplomat Praha v rámci dne Česko-Německé spolupráce v oblasti obranného průmyslu se účastnilo více než 30 českých firem. Hlavním cílem setkání bylo identifikovat vhodné partnery a nastínit možné modely budoucí spolupráce.

„Stejně jako je ČR centrem evropského automobilového průmyslu, mohlo by se v dohledné době stát i průmyslovým centrem evropského obranného průmyslu. Velmi oceňujeme špičkovou kvalitu českých firem a uvažujeme o tom, že do ČR přesuneme část výrobních i vývojových kapacit," říká Mathias Kraus, šéf obchodu a marketingu ze společnosti PSM.

Konsorcium PSM je společný podnik koncernů Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme. Vyrábí BVP PUMA, které je součástí tendru na přezbrojení Armády České republiky. Konsorcium je připraveno zapojit do výroby BVP PUMA významné české firmy a využít jejich kapacit nejen pro případné dodávky pro českou armádu, ale i pro německý Bundeswehr a armády ostatních zemí EU/NATO. Objem vzájemné spolupráce může v horizontu 3 let přesáhnout hodnotu 35 miliard Kč. Spolupráce otevírá potenciál i pro transfer nejmodernějších technologií do ČR.

„K ochraně nejlepších bojových vozidel pěchoty na světě používáme nejlepší pancířové systémy, které kombinují různé technologie, jako např. vícevrstvé pancíře, tzv. AMAP, nebo explozivní reaktivní pancíře (ERA). S těmito pasivními a aktivními pancířovými systémy dosahujeme nejvyšších úrovní ochrany našich vojáků proti zbraním středního kalibru, protitankovým řízeným střelám, protitankovým minám a IED. Uvažujeme o distribuci této technologie do České republiky," doplňuje Mathias Kraus ze společnosti PSM.


Power-pack BVP PUMA; větší foto / PSM

BVP PUMA je komplexní a systémové řešení pro mechanizované jednotky. Zahrnuje logistiku, podpůrné vybavení, do funkčního celku sladěné a ověřené zbraňové systémy, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory, i podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel. Zároveň se nejedná pouze o bojové vozidlo pěchoty, ale o komplexní integrovaný bojový systém společně s tanky a bitevními vrtulníky k vytvoření mohutné bojové síly s maximálním využitím předností všech těchto bojových prostředků.

Vývoj vozidla začal v roce 2002, první prototyp vznikl v roce 2005 a roku 2015 jej zařadil do výzbroje německý Bundeswehr. Celých deset let bylo věnováno detailnímu testování, aby vozidlo splnilo požadavky na BVP budoucnosti s výhledem na použití během dalších 40-50 let ve všech budoucích formách konfliktů. PUMA je zcela nová bojová platforma.

Nejedná se o další modernizaci vozidla, které by konstrukčně vzniklo na konci minulého století, ale o zcela novou technologickou a vývojovou generaci moderního bojového prostředku, kde ochrana osádky a zároveň bojová síla jsou hlavním přednostmi. BVP PUMA se již úspěšně účastnil testů AČR ve Vyškově, VIP prezentace v Přáslavicích či brněnského veletrhu IDET 2017.

Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Německo navyšuje počet provozovaných tanků Leopard 2

Německé ozbrojené síly získají v příštích letech 104 "nových" tanků Leopard 2A7V. Stroje vzniklé ...

Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. ...

BVP Puma pro Armádu ČR - průmysl, výcvik, cena a spolehlivost

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) plánuje za nakup 210 nových bojových vozidel pěchoty (BVP) a dalších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Dušan
  19:24 26.11.2017

  To KOLT: ano díky, přesně tak. To Argel: jak psal již KOLT já jsem samozřejmě nemyslel šrot = ruská vojenská pozemní technika. Pokud bych tady psal, že Terminator, Kurganěc, ...Zobrazit celý příspěvek

  To KOLT: ano díky, přesně tak.

  To Argel: jak psal již KOLT já jsem samozřejmě nemyslel šrot = ruská vojenská pozemní technika. Pokud bych tady psal, že Terminator, Kurganěc, BMP-3, Koalicia nebo Armata je šrot, tak bych asi ztratil soudnost. Pokud bych to přirovnal k západní technice, tak pokud by měla AČR dnes ve výzbroji ještě M-60A3CZ nebo M-113M-4 CZ, tak by to byl také šrot, o tom žádná.
  A k tomu, aby za 3-5 let měla AČR k dispozici svou vlastní protiváhu těch ruských zbraní vyjmenovaných výše nemůže do nekonečna používat pseudomodernizované T-72M4CZ, BVP-2, plánovat přejít na BVP Šakal, střílet modernizovanými Danami z konce 70. let apod. To opravdu budeme všem jen k smíchu.

  Pokud ale bude mít AČR ve své výzbroji třeba Pumu o které je tento článek, tak to samozřejmě vzbudí u potencionálních protivníků úplně jiný respekt a dodá konečně prestiž i našim mechanizovaným jednotkám v zahraničních misích, cvičeních, případně soutěžích. Navíc se dostane do našeho zbrojního průmyslu zcela nový vítr a můžeme velmi rychle akcelerovat v dosud nám nedostupných technologiích, financování náročných projektů (nejen EDA) a provázat se mnohem více na další zakázky zajišťované Německem a na něj navázanými státy, které s ním velmi těsně spolupracují ve vyzbrojovacích nebo vývojových programech (Holandsko, Belgie, Dánsko, Francie atd.)Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:05 26.11.2017

  Na euru píšou o zájmu AČR o dopravní Kawasaki C-2. To by byla bomba, ale už je to celkem velký letadlo, větší než A-400...Šlechtový bych se tak nebál, je dost urputná, viz. jak ...Zobrazit celý příspěvek

  Na euru píšou o zájmu AČR o dopravní Kawasaki C-2. To by byla bomba, ale už je to celkem velký letadlo, větší než A-400...Šlechtový bych se tak nebál, je dost urputná, viz. jak skočila po Rossim nebo jak prosadila novelu stavebního zákona, kde zrušili spolkům právo účasti v řízeních, to jí museli developeři pochválit.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  16:54 26.11.2017

  Kolt: Souhlas.

  Kolt: Souhlas.

 • Argel
  13:47 26.11.2017

  KOLT, tak to jsem rád, že jsme si vyrozuměli a potom se Vám omlouvám.

  KOLT, tak to jsem rád, že jsme si vyrozuměli a potom se Vám omlouvám.

 • KOLT
  13:42 26.11.2017

  Argel, jenže Dušan to psal právě o té staré ruské technice, která skutečně šrot je. Ne proto, že je ruská, ale protože je stará a moc se o ni nepečovalo (čímž nepopírám snahu ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel, jenže Dušan to psal právě o té staré ruské technice, která skutečně šrot je. Ne proto, že je ruská, ale protože je stará a moc se o ni nepečovalo (čímž nepopírám snahu vojáků od té techniky, ale když není zájem nahoře, nemůžete dole čekat zázraky). On nenapsal, že je šrot, protože je ruská. Napsal ale, že je chybou, že stále máme spoustu ruské techniky. Což je pravda jak v tom smyslu, že používáme techniku státu, který nás označuje za svého hlavního nepřítele, tak v tom smyslu, že většina té techniky je stará, takže je to šrot.

  OT: Máme takové politiky, jaké jsme si zvolili. Demokraticky, takže žádná pseudodemokracie. Zatím ještě to demokracie je, ačkoliv Babiš se vcelku obstojně snaží, aby ji podkopal. Že mu na to lidi skočili je jejich blbost. A ačkoliv si o spoustě našich politiků myslím jen to nejhorší, tak s komunistickými pohlaváry bych to nesrovnával, to byla jiná liga...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:53 26.11.2017

  Argel - OT: S jednotnou platformou je ten problém, že aby na ňu bolo možné zmysluplne prezbrojiť, musí mať daný štát buď relatívne malú armádu, alebo fakt veľkú hospodársku silu ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel - OT:
  S jednotnou platformou je ten problém, že aby na ňu bolo možné zmysluplne prezbrojiť, musí mať daný štát buď relatívne malú armádu, alebo fakt veľkú hospodársku silu (USA "vydupali" za pár rokov z ničoho tisíce MRAPov).
  Rusko má na to vozový park príliš veľký a hospodársku silu príliš malú a ešte k tomu je časť ich výrobných kapacít viazaná na export, o ktorý si nemôžu dovoliť prísť.
  Nech sa nakoniec rozhodnú pre akúkoľvek formu udržania svojich pozemných síl v prevádzkyschopnom stave, bude to zrejme riadna "divočina".Skrýt celý příspěvek

 • Argel
  10:33 26.11.2017

  KOLT, ale vždyť já si uvědomuji, že rozdíl mezi Lynxem, nebo-li Pumou je 30 let, a tak prostě kvalitativně budou tyto německé stroje jinde. T-15 nebo Kurganets-25 ještě možná ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, ale vždyť já si uvědomuji, že rozdíl mezi Lynxem, nebo-li Pumou je 30 let, a tak prostě kvalitativně budou tyto německé stroje jinde. T-15 nebo Kurganets-25 ještě možná nejsou zavedeny, ale jak sám píšete, jde vidět obrovský rozdíl ve změně doktríny ruské oproti doktríně SSSR. Já jen reagoval na Dušana, který řekl, že ruská technika je šrot. To, že jsme vzali techniku po roce 2000, která už měla přes 20 let služby v SSSR za sebou je už náš problém, s tím, že naše polistopadová vláda je méně schopná než ta předlistopadová (Prosím, teď mě neberte za voliče KSČM nebo tím, že jsem komunista. Já stále vzhlížím k naší 1. republice, která měla své mouchy, ale byla schopnější než tato pseudodemokracie).

  OFFTOPIC:
  To si Rusko staví vozový park stejně jak Indie letecký? To budou zavádět(jak budou peníze) Kurganets-25 i T-15? Nechtějí vyřadit všechny BVP-3 a BVP-2 za T-15? Jakou roli pak bude mít Kurganets-25?Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:32 26.11.2017

  Šlechtová na obraně vypadá stále reálněji. Tvl, to jim průšvih s Parkanovou a ještě větší Peake nestačil? Abych nebyl špatně pochopen, já nemám problém s ženou jako ministryní ...Zobrazit celý příspěvek

  Šlechtová na obraně vypadá stále reálněji. Tvl, to jim průšvih s Parkanovou a ještě větší Peake nestačil? Abych nebyl špatně pochopen, já nemám problém s ženou jako ministryní obrany, třeba Černochovou bych si tam představit uměl – odhlédněme od politických názorů, jde mi čistě o to, zda dotyčný o té problematice něco ví, což tato paní ano. Naproti tomu paní z ANO o obraně ví kulové, její hlavní schopnosti jsou z oblasti rektálního alpinismu...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:59 26.11.2017

  Argel, zkuste nejdřív pozorně číst (a zamyslet se nad tím, co chtěl autor říci), než začnete nadávat. BVP-2 a další zmíněná technika není šrot proto, že je ruská, ani kvůli odlišné ...Zobrazit celý příspěvek

  Argel, zkuste nejdřív pozorně číst (a zamyslet se nad tím, co chtěl autor říci), než začnete nadávat. BVP-2 a další zmíněná technika není šrot proto, že je ruská, ani kvůli odlišné doktríně. Je to šrot, protože pochází v lepším případě z konce 80. let! Já mám sice velkou slabost pro veterány (a jezdním úmyslně víc jak 20 let starým autem), ale to neznamená, že by intenzivně používané auto z 80. let nebyl téměř jistě šrot. Jasně, mohlo by být skvěle udržované, ale stárnutí materiálů prostě neokecáte. Schopnostmi by se s moderním autem dnešní doby už vůbec nemohlo měřit. A o tom, že by byla naše vojenská technika opečovávaná, si snad neděláte iluze, ne?

  Za těch skoro třicet let od Sametu jsme armádu (ať už úmyslně nebo kvůli nezájmu) likvidovali. Když ničím jiným, tak právě tím, že se téměř nenakupovala technika. Výjimkou jsou Pandury, něco z deblokace ruského dluhu a technika potřebná k misím v Afghánistánu. Takže se nedivme, že naše technika je povšechně šrot. S jejím původem to nemá nic společného.

  Co se doktríny týče, tak tu původní sovětskou už opouští i Rusko. Ono se není co divit, jednak je život jednotlivce více ceněn. Jednak i ta technika je hůře nahraditelná. Tak holt musí vydržet víc.

  Že jsme v rámci deblokace ruského dluhu odebrali ruskou techniku je sporná záležitost. Helmy, vesty a jiná spotřebka nějak zásadně nevadila. Z té už logicky prakticky nic nezbývá. Vrtulníky jsou jiná otázka. Ony jsou v zásadě slušné (až na to, že jsme je dostali v sociální edici), ale závislost na Rusku jsme tím dosti prodloužili, což zrovna vhodné není.Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  01:11 26.11.2017

  to Agrel: dnes můžeme postavit Pumu nebo Lynx proti BVP2 a v tom srovnání je BVP2 šrot, to nemůže nikdo zpochybnit. Jakákoli doktrína na tom nic nezmění. to Tesil : v době ...Zobrazit celý příspěvek

  to Agrel: dnes můžeme postavit Pumu nebo Lynx proti BVP2 a v tom srovnání je BVP2 šrot, to nemůže nikdo zpochybnit. Jakákoli doktrína na tom nic nezmění.
  to Tesil : v době zavádění BVP2 bylo Rusko hlavní spojenec a dnes je pravděpodobný nepřítel. Tím se změnilo vše a život vojáka přepravovaného v BVP má mnohem větší cenu než v roce 1987.
  Pro mě je Lynx celkem přijatelný pokud Rheinmetall jakožto prvním uživatelům jejich BVP nabídne výhody, třeba nákup jejich Leoipard 2A7V za příznivou cenu.Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  22:35 25.11.2017

  To Argel: kompenzace ruského dluhu vůči ČR se začaly po praktické stránce řešit až po roce 2000 a poslední dodávky proběhly před deseti lety. A to podle mne byla chyba - přistoupit ...Zobrazit celý příspěvek

  To Argel: kompenzace ruského dluhu vůči ČR se začaly po praktické stránce řešit až po roce 2000 a poslední dodávky proběhly před deseti lety. A to podle mne byla chyba - přistoupit na tento druh kompenzace když jsme již patřili geopoliticky jinam. Nemluvím o době před 30 lety kterou zde zmiňujete a kdy jsme byli ČSSR a byli jsme součástí Varšavské smlouvy.
  Co se týče zemí, ve kterých slouží 30-40+ let stará ruská vojenská technika tak právě s těmito zeměmi bychom se již v roce 2017 nemuseli v Čechách s naším potenciálem vůbec srovnávat - ale bohužel stále ještě musíme. To s doktrínou nemá nic společného, to je o prioritách tehdejších našich vlád, situaci na MO ČR a jak jsem již uvedl, potažmo i o celkové náladě v naší společnosti.

  K těm Rusům bych si ještě dovolil poznámku: během tehdejší Varšavské smlouvy se k nám také nechovali férově, protože k nám pouštěli z 95% jen výběhové vojenské technologie, tu špičku si nechávali prakticky ve všech kategoriích jen pro sebe, čest výjimkám (např. OTR OKA). V té době se však diskuse o typech, které mít budeme mít ve výzbroji druhů vojsk moc nepřipouštěla. Dnes můžeme zahraničním partnerům říci co chceme, respektive co nechceme nakupovat.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:36 25.11.2017

  A změnila se i terminologie,v té době bylo Rusko pravděpodobný protivník.
  Dnes agresivní nepřítel č.1.

  A změnila se i terminologie,v té době bylo Rusko pravděpodobný protivník.
  Dnes agresivní nepřítel č.1.

 • Argel
  21:02 25.11.2017

  pane Dušane, když se Vám určitá technika nelíbí, tak jí hned nenazývejte šrotem. Ten Vámi nazývaný šrot slouží v dosti zemích po celém světě. Víte, co je to doktrína? Ona to je ...Zobrazit celý příspěvek

  pane Dušane, když se Vám určitá technika nelíbí, tak jí hned nenazývejte šrotem. Ten Vámi nazývaný šrot slouží v dosti zemích po celém světě. Víte, co je to doktrína? Ona to je taková věc, která popisuje postup armády určité země při určité situaci(laicky řečeno), a když se Vám nelíbí Ruská vojenská doktrína, tak to neznamená, že je špatná. V té době, kdy jsme to nakupovali jsme měli jiné vojenské cíle, a jejich vybavení na to bohatě stačilo, proto bylo koupeno. A také to bylo před 30 lety. To, že dříve Kalousek, teď Babiš a spol., to tu rozkradli, tak za to nemohou Rusové, ale polistopadová vláda, že zaspala s modernizací, dle nových plánů rozvoje.Skrýt celý příspěvek

 • Dušan
  20:03 25.11.2017

  Zaobírat se příliš minulostí s vyzbrojováním AČR během posledních dvou dekád již nemá cenu, nic na ní nezměníme. Důležité je co se bude dít dále, MO ČR určitě není v situaci, kdy ...Zobrazit celý příspěvek

  Zaobírat se příliš minulostí s vyzbrojováním AČR během posledních dvou dekád již nemá cenu, nic na ní nezměníme. Důležité je co se bude dít dále, MO ČR určitě není v situaci, kdy si může dovolit na jedné straně nějaké maléry (korupční kauzy apod.), ale na druhé straně již také nemůže zastavit důležité vyzbrojovací projekty, protože toho naše Ministerstvo obrany naexponovalo do budoucna (rozuměno od současné doby dále) tolik, že to v porovnání s akvizičními schopnostmi Ministerstva je dost na hraně. Aby předešli zhroucení svých akvizičních pracovišť, tak je myslím moudré řešit spoustu věcí stylem vláda-vláda (samozřejmě nějaká funkční vláda musí v ČR nejdřív být). Tím mohou odpadnou i různé nepříjemné kauzy nebo podezření na jejich spáchání.
  Pokud pan Babiš chce řídit stát jako firmu, tak si myslím, že tento článek není vůbec od věci, protože mu zbrojní spolupráce s Německem přinese na daních do státní pokladny zpátky nejvíce peněz. A také bude platit úměra o co více zaplatí, o to více dostane (nepočítaje fondy EDA). Babiš je zdatný obchodník a finančník, na toto by mohl slyšet, pokud mu to někdo přímo vysvětlí o co tady vlastně jde.
  Pokud se však p. Babiš, pí. Šlechtová nebo jiní decisionmakeři nechají přesvědčit, že Wolfdog, Šakal a podobné "ryze české" projekty spasí český zbrojní průmysl (který, a to se musí přiznat na ně nemá jak finance tak vývojové kapacity), nebo dokonce spasí bojeschopnost AČR, tak to bude pro český stát naprostý finanční debakl (v podobě černé díry na peníze, které se zpátky nikdy nevrátí, možná jen CSG z toho vymáčkne nějaký slušný peníz) a pro vojáky - bohužel - to bude na minimálně jedno další desetiletí prakticky operační i provozní katastrofa.

  Osobně považuji za chybu, že se zde již při řešení ruského dluhu šlo Rusům na ruku a nakoupili jsme jejich vrtulníky, přilby, neprůstřelné vesty apod. Už jsme mohli být mnohem dále. Je více jak čtvrt století po revoluci a v AČR máme stále ruská BVP, tanky, radiolokátory, pl a pt rakety, pancéřovky, radiostanice a podobný šrot jako některé africké nebo asijské státy. Pak se nedivme, že se tento stav také nepřímo odráží i v české společnosti.

  Pokud je zde nyní šance začít se ekonomicky a technologicky svézt např. na tomto zbrojním projektu (který je asi největší co se tady kdy realizoval) do úplně jiných dimenzí, tak si myslím, že by se na tom měla shodnout většina politického spektra, protože tady to je zkrátka dobře pro Čechy.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:31 25.11.2017

  Čo sa Wolfdoga týka, toho by museli fakt sprasiť na to, aby nebol lepší než Šakal. Čiže sa ani tejto predstave nejako obzvlášť nebránim, hoci preferujem niečo iné.

  Čo sa Wolfdoga týka, toho by museli fakt sprasiť na to, aby nebol lepší než Šakal. Čiže sa ani tejto predstave nejako obzvlášť nebránim, hoci preferujem niečo iné.

 • PavolR
  18:25 25.11.2017

  KOLT: Že sme za Mečiara nemali šancu dostať sa do NATO alebo EU, nás síce zdržalo, ale bola to na druhej strane veľká pomoc (vedno so systémom jedného volebného obvodu), lebo na ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  Že sme za Mečiara nemali šancu dostať sa do NATO alebo EU, nás síce zdržalo, ale bola to na druhej strane veľká pomoc (vedno so systémom jedného volebného obvodu), lebo na tom mohla opozícia postaviť základ svojho programu. Pre Česko by mohla mať podobný efekt "dvojprúdová" EU.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:59 25.11.2017

  Kleslová, myslím, by to klidně zvládla...

  Kleslová, myslím, by to klidně zvládla...

 • Tesil
  17:57 25.11.2017

  První tři MO byli členy KDU-ČSL,ti rozesrali armádu na dlouhá léta.Možná to byl záměr aby se vstup do NATO lépe prosazoval jako jediná alternativa.Což třeba i mohla být. Na ...Zobrazit celý příspěvek

  První tři MO byli členy KDU-ČSL,ti rozesrali armádu na dlouhá léta.Možná to byl záměr aby se vstup do NATO lépe prosazoval jako jediná alternativa.Což třeba i mohla být.
  Na podobné akce byli lidovci kádři např.takový Lux jako MZ
  Že by to teď mohlo být horší tomu nevěřím.A málokdo překoná Parkanovou rovněž KDU-ČSL,Peake totální výsměch.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  17:57 25.11.2017

  PavolR, a myslíte, že by pro Babiše byl velký problém tohle změnit? Nebo to o dva roky posunout, takže by to Zetor stihl a měli bychom skvělého vlčáka :-/ A vy třeba také ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR, a myslíte, že by pro Babiše byl velký problém tohle změnit? Nebo to o dva roky posunout, takže by to Zetor stihl a měli bychom skvělého vlčáka :-/ A vy třeba také ;-)

  Nj, na jednu stranu ano, zvládli jste to. Koneckonců Mečiarova vláda z let 1994-1998 ledasco dnešní de-facto koalici u nás připomíná. Má to ale pár háčků. Jednak jste díky tomu nebyli v první vlně rozšiřování NATO a i EU se vám spíš vzdalovala, jednak u nás vůbec není jisté, že to vydrží jen jedno volební období. Hlavně ale, tou dobou byla Evropa podstatně stabilnější než dnes. A jak známo, na rozbouřeném moři stačí menší podnět, abyste převrhli loď...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:03 25.11.2017

  Opravte ma, ak sa mýlim, ale ten balík peňazí máte vyčlenený na nákup a nie na modernizáciu BVP, však? Tým pádom Šakaly a podobné veci odpadávajú. Ďalej pochybujem, že by sa nákup ...Zobrazit celý příspěvek

  Opravte ma, ak sa mýlim, ale ten balík peňazí máte vyčlenený na nákup a nie na modernizáciu BVP, však? Tým pádom Šakaly a podobné veci odpadávajú.
  Ďalej pochybujem, že by sa nákup ako taký úplne zrušil, ide len o to, kedy sa nakúpi a čo. Nakúpené BVP by mali byť v každom prípade posunom oproti terajším, takže jediný problém vidím v čase.
  Čiže v najhoršom prípade budete obmieňať vtedy, keď Slovensko a možno už bude mať na výber aj to, čo sa dovtedy vyvinie na Slovensku pre potreby OSSR. ;-p

  A čo sa politického vývoja týka - nehádžte flintu do žita a berte si príklad od Slovákov. Dali sme dole Mečiara, stopli Ficov ťah na ovládnutie všetkých ústavných funkcií a posledne podkopali rast fašistov.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 9 z 18