Česko stojí na prahu nové éry letecké výroby

Česko stojí na prahu nové éry letecké výroby
One 150 / Primoco UAV SE, (Zvětšit)

Výroba letadel a leteckých komponentů má v Česku více než stoletou historii. Právě nyní tento tradiční obor stojí na prahu nové éry, jež by se mohla soustředit kolem nejmodernějších bezpilotních technologií. Podpořit potenciál, který bezpilotní letadla pro český průmysl a export představují, si dává za cíl nová Platforma bezpilotního letectví při Hospodářské komoře ČR.

„Letecká výroba je s Českem spojená od nepaměti. Do 90. let se však orientovala především na vojenské typy nebo na dopravní a transportní letadla pro civilní a vojenské využití. Soukromé podnikání pak po roce 1989 umožnilo dynamický rozvoj sportovních a ultralehkých letadel, jež dnes představují významní vývozní artikl. Bezpilotní letectví nyní může posunout tento tradiční obor na další úroveň, a to nejen v oblasti výroby, ale také na poli výzkumu a vývoje. Know-how na to v Česku v máme,“ popisuje prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Příkladem je podle něj česká společnost Primoco UAV SE, jež sama vyvinula a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150 schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů. Středně velké stroje o maximální vzletové hmotnosti 150 kg dokážou ve vzduchu létat až 15 hodin a cestovní rychlostí 120 km/h urazit na jednu nádrž až 1 800 kilometrů. „Když se řekne bezpilotní letadlo či dron, řada lidí se představí malé elektrické kvadrokoptéry, jež dokážou unést maximálně miniaturní fotoaparát, nebo kameru. Letouny One 150 však mají rozpětí křídel téměř pět metrů a unesou užitečné zatížení až 30 kilogramů. Ve své třídě patří k světové špičce,“ popisuje generální ředitel Primoco UAV Ladislav Semetkovský. Využití těchto strojů je velmi široké – od pátracích a záchranných operací, po monitorování požárů, hranic či pobřežní bezpečnosti, kontroly ropovodů a plynovodů až po vojenské aplikace. Letouny Primoco UAV nyní létají již na pěti světových kontinentech.

V České republice je v současnosti registrováno 35 tisíc provozovatelů bezpilotních systémů. Posláním Platformy bezpilotního letectví při Hospodářské komoře ČR tak bude například osvěta s důrazem na bezpečnost, vzdělávání a informovaní veřejnosti. Zároveň má jít o platformu pro komunikaci mezi státní správou a provozovateli bezpilotních systémů. „Státní správu budeme chtít mimo jiné zapojit do průmyslové spolupráce a navazování spolupráce v mezinárodním kontextu,“ uvedl Dlouhý.

Platforma bude dále působit jako expertní platforma pro klíčové autority jako je EASA, Ministerstvo dopravy a Úřad pro civilní letectví. Také bude koordinovat zavádění nové evropské legislativy do českého právního řádu. V neposlední řadě si nově založená Platforma dává za cíl sdílení znalostí v oblasti bezpilotního letectví, systémů a služeb či mapování stávajících schopností českého průmyslu vhodné pro bezpilotní letectví.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně otestoval řízení více letounů z jedné řídicí stanice

Česká společnost Primoco UAV SE, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letoun One 150, dne 20. října 2021 ...

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE získal evropské oprávnění k provozu LUC

Společnost Primoco UAV SE dne 11. února 2022 získala od Úřadu pro civilní letectví České republiky ...

Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV v prvním čtvrtletí 2022 zvýšil tržby a uzavřel nové obchody

Společnost Primoco UAV SE v 1. čtvrtletí 2022 výrazně navýšila své výnosy a dosáhla výsledků ...

Finský zájem o české bezpilotní letouny Primoco

České velvyslanectví v Helsinkách během několika měsíců a v rámci řady jednání postupně představilo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jirka33
  06:41 21.12.2022

  ...

  ...

 • CerVus
  16:49 15.12.2022

  Takže teď už je to i vojenský dron? Jak málo stačí.

  Takže teď už je to i vojenský dron? Jak málo stačí.

  • flanker.jirka
   20:35 15.12.2022

   To máte v paměti zafixováno nepřesně. Semetkovský se použití v armádách nebránil, ovšem pouze jako neozbrojené drony. Je rozdíl mezi vojenským a ozbrojeným. Již v roce 2021 si ...Zobrazit celý příspěvek

   To máte v paměti zafixováno nepřesně. Semetkovský se použití v armádách nebránil, ovšem pouze jako neozbrojené drony. Je rozdíl mezi vojenským a ozbrojeným. Již v roce 2021 si drony nechala AČR předvést.
   https://uav-stol.com/cs/media/... Skrýt celý příspěvek

   • cnapo
    18:00 17.12.2022

    A znate vysledky? Jak dopadli?

    A znate vysledky? Jak dopadli?

   • matu
    16:31 18.12.2022

    Otázka je, jaký smysl má pro naši armádu neozbrojený dron takovéto velikosti. Já bych řekl, že žádný.

    Otázka je, jaký smysl má pro naši armádu neozbrojený dron takovéto velikosti. Já bych řekl, že žádný.

Načítám diskuzi...