Český obranný průmysl a jeho orientace na západní spojence

Český obranný průmysl a jeho orientace na západní spojence
TITUS / Foto: Czechoslovak Group (Zvětšit)

České firmy obranného průmyslu se už řadu let zaměřují na partnerství se západními subjekty což jde ruku v ruce s ústupem původně „východní“ výzbroje a techniky používané ozbrojenými silami ve střední a východní Evropě i na dalších kontinentech.

Je sice pravda, že v minulosti existovaly konkrétní příklady spolupráce českých firem s partnery mimo NATO a EU (lze zmínit např. podvozky Tatra pro ruské raketomety Smerč, které byly dodány do Indie a Turkmenistánu), avšak nyní zcela jasně dominuje západní vektor spolupráce, tedy vztahy s firmami ze zemí NATO a EU.

Mezi aktéry v českém obranném průmyslu to dobře ilustruje především skupina Czechoslovak Group, která navázala a dosud udržuje partnerství s několika velkými západními zbrojovkami. První je nadnárodní firma General Dynamics European Land Systems (GDELS), která má své závody mj. ve Španělsku, Rakousku, Švýcarsku nebo Německu a pobočky v dalších zemích. Dlouhodobě se kooperace obou firem dotýká zejména kategorie kolových obrněných vozidel, protože do portfolia značky GDELS patří mj. obrněnec Pandur, který se už několik roků ve verzi Pandur II 8x8 sériově vyrábí v Česku, jež se tedy může podílet na exportních zakázkách nadnárodní korporace GDELS, což demonstrují mj. kontrakty pro Indonésii a Filipíny.

Spolupráce ale probíhá i v dalších oblastech, např.  ženijní technika. Německý závod společnosti GDELS totiž produkuje zejména různé mostní systémy, což je kategorie, ve které se tradičně těší silné pozici též český průmysl. Jedna z významných zakázek pro Indonésii se tedy týká právě ženijních mostů. Také stojí za zmínku, že firma Tatra Trucks, která patří do skupiny Czechoslovak Group, poskytuje podvozky pro některé mostní systémy značky GDELS, například pro Brazílii.


Pandur II s izraelskou věží Samson; větší foto / Foto: Czechoslovak Group

Dalším významným partnerem skupiny Czechoslovak Group je francouzská firma Nexter, jež se rozhodla použít podvozek kopřivnické automobilky Tatra Trucks pro šestikolové obrněné vozidlo TITUS. Jeho design proto kombinuje zkušenosti tradičního českého výrobce podvozků a francouzské zkušenosti s produkcí a provozem obrněnců pro různé účely. Pro jeho pořízení se rozhodla i česká armáda, ale spolupráce s firmou Nexter nabízí i široké možnosti exportního uplatnění. Spolupráce firem Nexter a Czechoslovak Group se ovšem rozhodně neomezuje pouze na vozidlo TITUS. Jiný důležitý program představuje samohybná houfnice CAESAR 8x8, jež využívá právě podvozek z Kopřivnice. Tuto kombinaci si vybrala armáda Dánska, nedávno se pro ni rozhodla také Armáda ČR a velmi často se mluví o tom, že o desítky těchto zbraňových systémů mají zájem další zákazníci.

V roce 2020 podepsala firma Czechoslovak Group vysoce důležité memorandum o spolupráci se známou německou společností Rheinmetall, která náleží mezi přední dodavatele obrněných vozidel. Z této kooperace by se měl zrodit nový joint venture podnik, jenž bude sídlit v Kopřivnici v areálu automobilky Tatra Trucks. Mělo by jít o špičkový závod pro vývoj a výrobu taktických vozidel, do něhož bude přenesena i část aktuálně probíhající produkce vozidel firmy Rheinmetall. Německá firma chce zapojit český průmysl do svých zakázek a do svého řetězce dodavatelů.


Samohybná houfnice CAESAR; větší foto / Foto: Nexter

Kopřivnické společnosti Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle musíme zmínit ještě v souvislosti s dalším významným projektem pro členskou zemi NATO. Belgická armáda se rozhodla koupit 879 nákladních automobilů značky CF Military od automobilky DAF Trucks, která na tomto projektu úzce spolupracuje právě s oběma kopřivnickými podniky. Vozidla pro belgickou armádu budou postavena na podvozcích Tatra vyrobených v Tatra Trucks a pancéřované kabiny pro ně vyvinula a bude vyrábět Tatra Defence Vehicle.

Velkým přínosem pro český obranný průmysl, technologickou vyspělost České republiky i její obranyschopnost budou i projekty s izraelskými partnery. Na základě již podepsaných smluv je pardubická společnost Retia patřící do divize CSG Aerospace strategickým průmyslovým partnerem pro izraelskou společnost Elta Systems v projektu výroby a dodávek 3D radarových systémů kategorie MADR pro AČR. V Retii se tak například vyrábějí vysílací a přijímací moduly radarů, firma zajišťuje podporu při certifikaci radarů, tvorbu průvodní a technické dokumentace a také do radarových kompletů integruje komponenty dalších výrobců, jako jsou například podvozkové platformy Tatra. Retia také bude zajišťovat integraci radarů do systému velení a řízení české armády a rovněž servisní podporu radarů po celou dobu životnosti atd.


Nákladní tahače Tatra; větší foto / Foto: Czechoslovak Group

Dalším připravovaným projektem pořízení izraelských protivzdušných raketových systémů Spyder od společnosti Rafael. Přestože ještě nebyla podepsána smlouva, Ministerstvo obrany ČR již oznámilo, že se do projektu zapojí také právě česká technologická firma Retia, která má bohaté zkušenosti nejen v oblasti radiolokační techniky, ale také se systémy protivzdušné obrany. Důležitou roli budou v projektu hrát i státní Vojenský technický ústav (VTÚ) nebo automobilka Tatra Trucks. Ministerstvo obrany požaduje minimálně 30procentní zapojení českého průmyslu do výroby systémů Spyder pro AČR. Domácí firmy a instituce pak mají garantovat začlenění raketových kompletů Spyder do systémů armády i jejich bezproblémový provozu a společně s izraelskými partnery zajišťovat také servisní a logistickou podporu po celou dobu provozu kompletů Spyder v AČR, který se počítá v horizontu 20 a více let.

Významným výrobcem v rámci českého obranného průmyslu je i firma Česká zbrojovka Uherský Brod (ČZUB). Její ruční palné zbraně si získaly celosvětový věhlas jak v rukou lovců a sportovců, tak ve službách armád či policejních sborů mnoha zemí. Lze tady zmínit mj. fakt, že si pušky CZ BREN 2 pořídila i elitní francouzská protiteroristická jednotka GIGN. Mezi dlouhodobě významné zahraniční trhy České zbrojovky se řadí Spojené státy americké, kde již před lety české firma zakoupila prestižní značku Dan Wesson, jejíž zakladatel je potomkem onoho proslulého Wessona z legendární firmy Smith & Wesson.


CZ BREN 2 BR; větší foto / Foto: Česká zbrojovka a.s.

Další obrovský průlom se dostavil v letošním roce, protože Česká zbrojovka převzala stoprocentní vlastnictví jedné z nejslavnějších značek palných zbraní na světě, totiž americké firmy Colt. Toto spojení České zbrojovce samozřejmě pomůže při růstu a prosazování jejích výrobků na americkém trhu. Zbraně firmy ČZUB už ostatně užívá i několik amerických policejních sborů a partnerství se slavnou značkou Colt by mělo být oboustranně přínosné.

Dále je nutno uvést i společnost Aero Vodochody, světoznámého výrobce cvičných a lehkých bojových letadel. Vedle tohoto svého hlavního produkčního programu totiž byla a je zapojena také do řady dalších mezinárodních projektů, protože funguje i jako subdodavatel pro západní producenty letecké techniky. Donedávna vyráběla např. komponenty pro proslavené americké víceúčelové vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk, stále se podílí na produkci podvozků pro letouny značky Airbus a odpovídá také za část výroby křídla pro vojenský taktický transportní letoun Alenia C-27J Spartan.


L-39NG; větší foto / Foto: Aero Vodochody

Kromě toho se účastní vývoje a výroby části křídla a trupových sekcí pro brazilský proudový transportní letoun Embraer KC-390, o kterém se často hovoří jako o možném řešení otázky dopravních letadel pro letectvo Armády ČR. S letectvím souvisí též další příklad české firmy, která se zapojila do struktur západního obranného průmyslu. Jde o společnost E-COM, kterou v roce 2011 koupila švédská společnost Saab. Sídlo firmy E-COM ve Slavkově se poté postupně přetvořilo ve špičkové centrum výzkumu a vývoje virtuálních simulátorů pro letecké i další aplikace, které dnes nese jméno Saab Czech.

V seznamu mezinárodně úspěšných českých společností figuruje i firma Meopta, která získala patrně největší proslulost jako výrobce optiky pro ruční palné zbraně, ale její výrobní program je daleko širší a zahrnuje též např. různé optoelektronické systémy pro vojenská vozidla. Není příliš známým faktem, že tato společnost provozuje i velký výrobní závod v USA a podílí se i na několika mezinárodních projektech. Navázala kooperaci i s účastníky výběrového řízení na bojová vozidla pěchoty pro českou armádu, mj. se společnostmi BAE Systems a Rheinmetall, což jí otvírá cestu nejen k podílu na realizaci této obrovské zakázky, ale též k možnosti zapojit se do dodavatelských řetězců těchto nadnárodních firem.

Obdobného úspěchu již koneckonců dosáhly také další české firmy, např. Ray Service, která produkuje zejména kabelové svazky a sestavy elektroniky. Navázala spolupráci mj. s firmami GDELS a Rheinmetall, takže dodává i součásti pro jejich vojenská vozidla. Proto by také měla získat určitý podíl na zakázce na nová bojová vozidla pro Armádu ČR. Ve stejném oboru působí též společnost Quittner & Schimek, která již kooperuje mj. se společností Rheinmetall.

Nahlásit chybu v článku


Související články

EXCALIBUR ARMY dodala Indonésii moderní raketomety Vampir na podvozcích Tatra

Společnost EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), dodala v minulých ...

Úspěchy českého obranného průmyslu v Indonésii

Úspěchy českého obranného průmyslu v Indonésii podtrhuje nedávný podpis smlouvy o licenční ...

Testování samohybné houfnice DANA M2 na Ukrajině

V ukrajinském výcvikovém prostoru Rovno probíhají vojskové zkoušky české samohybné houfnice DANA M2 ...

PREMIUM Ukrajinský radar Mineral-U na tatrováckém podvozku

Ukrajinský výzkumný ústav Kvant-Radiolokacija a výrobní podnik SKTB Korporacija „UkrInnMaš“ ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Eagle
  05:09 29.06.2021

  To je snůška nesmyslů, zde článek prezentuje zbrojní firmu CSG jako největšího partnera AČR co sice je, ale jak má možnost ČR podojit tak to dělá ve velkém. Pořád se opakuje jaký ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je snůška nesmyslů, zde článek prezentuje zbrojní firmu CSG jako největšího partnera AČR co sice je, ale jak má možnost ČR podojit tak to dělá ve velkém. Pořád se opakuje jaký přínos to má pro obranyschopnost přitom je to firma privátní a stát nemá nad ní žádnou kontrolu, tudíž s obranyschopnosti to nemá zase až tak moc společného, až si firma postaví hlavu AČR vzhledem k narůstající závislosti na CSG bude mít problém.
  Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   06:31 29.06.2021

   :D :D :D :D

   :D :D :D :D

  • Miroslav
   07:34 29.06.2021

   Problém partnerstva CSG a AČR je v tom, že CSG skôr od armády kupuje ako jej predáva. Malo by to byť rozhodne naopak. Armáda by od dobrého domáceho partnera mala primárne získavať ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Problém partnerstva CSG a AČR je v tom, že CSG skôr od armády kupuje ako jej predáva. Malo by to byť rozhodne naopak. Armáda by od dobrého domáceho partnera mala primárne získavať nové zbrane a nie jej predávať svoje staré na ďalší kšeft. U nás také firmy nazývame priekupníkom
   Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    08:11 29.06.2021

    Řekl bych tahle doba už je dávno pryč.

    Řekl bych tahle doba už je dávno pryč.

    • flanker.jirka
     21:25 29.06.2021

     Ano, přebytek techniky po ČSLA za cenu šrotu už není.

     Ano, přebytek techniky po ČSLA za cenu šrotu už není.

   • Klimesov
    08:45 29.06.2021

    :D :D :D :D

    :D :D :D :D

  • JP--
   10:33 29.06.2021

   To máš pravdu to píšeš např. BAE a rheinmetall taky jsou soukromé firmy a na obranyschopnost Anglie, Německa asi mají nějakej vliv. To, že CSG svýho postavení využívá je pravda a ...
   Zobrazit celý příspěvek

   To máš pravdu to píšeš např. BAE a rheinmetall taky jsou soukromé firmy a na obranyschopnost Anglie, Německa asi mají nějakej vliv. To, že CSG svýho postavení využívá je pravda a je chybou MOD, že mu to povolí. Btw radši soukromá firma než "firmy" jako LOM a částečně VOP (VOP není tak strašnej).
   Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   21:30 29.06.2021

   No, to bude asi tím, že socialistické státní podniky se ukázaly jako neekonomické kolosy co si na sebe ani nevydělají, proto už 30 let budujeme kapitalismus. A jak vypadala ...
   Zobrazit celý příspěvek

   No, to bude asi tím, že socialistické státní podniky se ukázaly jako neekonomické kolosy co si na sebe ani nevydělají, proto už 30 let budujeme kapitalismus. A jak vypadala TATRA, pardubická TESLA( Retia) než přišel soukromý vlastník si snad ještě pamatujeme všichni! Takže to, co píšete jsou pouhé bláboly zhrzeného komouše, či tak něco! Mimochodem- i za Rakousko Uherska byly české zbrojovky Škoda Plzeň, ČKD, AVIA, Letov ,Vítkovice, Sellier i další privátní firmy a dodávaly mocnářství a po roce 1918 armádě ČSR!
   Skrýt celý příspěvek