Český ohnivý JAS-39 Gripen na NATO Tiger Meet 2016

Vizualizace grafického námětu "ohnivého lva" před jeho zadáním do výroby; větší foto / 21. zTL Čáslav

Tři desítky cvičících a 4 letouny Gripen vyslala čáslavská základna na prestižní mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2016, které se letos koná ve španělské Zaragoze od 16. do 26. května. Účastní se ho 23 letek s 83 letouny, jedná se o největší účast v historii cvičení.

Dne 16. května bylo v Zaragoze ve Španělsku zahájeno mezinárodní letecké cvičení NATO TIGER MEET 2016 (Setkání tygřích letek NATO). Jedná se o vůbec největší cvičení tohoto druhu v Evropě v tomto roce. Letos také přiletěl nejvyšší počet účastníků v historii cvičení.

Na základnu v Zaragoze dorazilo 83 letounů, účastní se 23 letek z 15 národností.

Za AČR se cvičení účastní příslušníci dvou leteckých základen – 21. základny taktického letectva Čáslav a 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

„NATO Tiger Meet 2016 se za čáslavskou základnu účastní celkem 33 vojáků," prozradil velitel úkolového uskupení NATO TIGER MEET 2016 podplukovník Jaroslav Tomaňa.

Na cvičení NATO TIGER MEET 2016 potkáme například španělské stroje F-18+ Hornet, italské EF2000 Typhoon, francouzské Rafale M a Mirage 2000D, řecké F-16C/D Block 52+, švýcarské F/A-18C/D Hornet, ale i "NATO" průzkumné letouny E-3A Sentry.

Dopoledne vzdušné souboje, odpoledne taktické operace

Cvičení je během dne rozděleno do dvou základních typů námětů. Dopoledne vždy dva letouny Gripen trénují vzdušný boj v rámci „Shadow Waves". Jedná se o cvičení prověřující bojovou taktiku v menších skupinách a vzájemné poměření schopností pilotů.

 Letoun se vrátil z odpolední mise, v rámci které pilot doplňoval palivo za letu; větší foto / Jaroslav Špaček

Odpoledne se i naši stíhači účastní nácviku reálných vzdušných operací, tzv. COMAO (Composite Air Operations - mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících). Toho se účastní až 65 letounů včetně všech čtyř českých stíhaček.

Létající týmy jsou rozděleny do dvou skupin – BLUE a RED. První tým představuje koaliční síly, jejichž cílem je porazit nepřátelskou skupinu červených. Role se během cvičení pochopitelně střídají. COMAO zahrnuje i doplňování paliva za letu (AAR = air to air refuelling) s tankerem KC 135 francouzského letectva, které české posádky absolvovaly v úterý 17. května a další je čeká ve čtvrtek 19. května.

Mezinárodní cvičení bylo oficiálně zahájeno dne 16. května tzv. Flags Ceremony slavnostním nástupem před vztyčenými vlajkami všech účastnících se zemí. „Je dobré, že můžeme navázat na spolupráci s kolegy cizích letectev. Například s Maďary, kteří mají stejný typ letadel, a tudíž si můžeme vzájemně vypomoct při řešení nenadálých závad," vysvětluje přínos cvičení prap. Lukáš Kvetovský, starší technik roje výškové výstroje 211. taktické letky.

 Na letošní NATO Tiger Meet přilétlo celkem 83 strojů; větší foto / Jaroslav Špaček

Ve Španělsku bude létat ohnivý tygr

Součástí cvičení jsou i různé tradice a zvyklosti. Právě soutěž o nejhezčí zbarvení letecké techniky je jednou z nejsledovanějších. Letouny JAS-39 Gripen Vzdušných sil Armády ČR jsou pronajaté, takže čáslavská 211. letka má omezené možnosti. Může totiž na určité části letounu umístit pouze potisk, nikoliv nechat pomalovat celý letoun. Dalším z omezení jsou předpisy, které jasně stanovují, jak má být umístěna vlajka ČR na ocasní ploše letounu.

„Na každé cvičení NATO Tiger Meet, kterého se 211. taktická letka téměř s železnou pravidelností účastní, se snažíme vyrazit a prezentovat se s novým zbarvením „vlajkového" letounu. S nápadem letošního motivu přišel zástupce velitele letky a celá letka s ním jednomyslně souhlasila. Design jsme tedy navrhli tak, aby byl odrazem spojení tygřího znaku na jedné straně a ohnivé krajiny nad Islandem na straně druhé," uvedl autor motivu, pilot letounu JAS-39 Gripen. 

"Tam letka působila na misi v minulém roce a stejný úkol na stejném místě nás čeká i letos. Přídavné jméno „fiery" má mnoho významů, ale obecně znamená plamenný, ohnivý, prudký nebo horkokrevný. A naše Gripeny ve spojení s tygrem ve znaku podstatu tohoto slova podtrhují," dodal autor motivu.

Redakčně upraveno

Zdroj: 21. zTL Čáslav

Nahlásit chybu v článku


Související články

Po gripenech dorazili na Island i zbylí příslušníci mise

Pátek 24. července 2015 v 10:50 hodin dosedl na ranvej letiště Keflavík Airbus A-319 CJ, který ...

Mise Island: Čeští piloti stíhaček Gripen získali další cenné zkušenosti

V pátek 28. srpna 2015 krátce po půl čtvrté odpolední přistálo na 21. základně taktického letectva ...

Nácvik zásahu záchranných složek na čáslavském letišti

Na stojánce M-1 21. základny taktického letectva se rozprostírají kusy letounu L-159 ALCA, vše halí ...

Výcvik českého leteckého personálu Gripenů ve Švédsku

Všichni uživatelé Gripenu musí pojít Technickou školou ozbrojených sil ve švédském Halmstadu (The ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • infi
  15:06 20.05.2016

  Ten hind je opravdu pecka...to se moc povedlo :-) Porad zasnu, ze je armada chce vyradit a nahradit to necim uplne jinym. O to zajimavejsi to je, ze LOM uspesne spolupracuje a ...Zobrazit celý příspěvek

  Ten hind je opravdu pecka...to se moc povedlo :-) Porad zasnu, ze je armada chce vyradit a nahradit to necim uplne jinym.

  O to zajimavejsi to je, ze LOM uspesne spolupracuje a bude spolupracovat s Rusy na modernizaci/opravach MI-8 viz: http://tass.ru/en/defense/8769...

  Je tedy problem ponechat Mi24 a "automaticky" vyradit moznost nakupu novych helikopter z Ruska?Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:52 19.05.2016

  Viděli jste toho HINDa? Ten je naprosto luxusní!

  Jo a redakce - shoda přísudku s podmětem (posádky absolvovalY)...

  Viděli jste toho HINDa? Ten je naprosto luxusní!

  Jo a redakce - shoda přísudku s podmětem (posádky absolvovalY)...

Načítám diskuzi...