Český pseudosatelit STRATOM vyvine firma STRATOSYST

Český pseudosatelit STRATOM vyvine firma STRATOSYST
Stratosférická platforma SKYRIDER / STRATOSYST (Zvětšit)

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) zadalo vývoj „pseudosatelitu“ STRATOM (Stratosférický obrazový systém pro pozorování pozemních cílů) firmě STRATOSYST. Výsledkem vývoje bude komunikační a průzkumná platforma lehčí než vzduch kotvící ve výšce větší než 20 000 metrů.

STRATOM se řadí mezi výškové stanice HAPS (High-Altitude Platform Station). Jedná se většinou o stroje lehčí než vzduch, které ve stratosféře, mimo „nejdivočejší“ atmosférické jevy, pomocí vlastního pohonu „kotví“ na jednom místě týdny nebo měsíce.

HAPS v podstatě nahrazuje či doplňuje satelity na geosynchronní dráze – orbitální rychlost „geo-satelitů“ je spárovaná s rychlostí otáčení Země. Tyto satelity kotví ve výšce 35 000 kilometrů, operační výška STRATOMu je naopak 20 až 25 kilometrů.

Kromě kosmického segmentu, jak HAPS nazývá MO ČR, bude součástí STRATOMu pozemní segment – vypouštěcí rampa či plošina, komunikační směrová anténa a řídící počítač. Kosmický i pozemní segment musí být složitelný do přepravního kontejneru ISO 1C (délka šest metru; přepravitelnost Tatrou 6×6 a 8×8).

Ovládání STRATOMu zajistí jediný operátor s možností fyzicky ovládat (pilotovat) kosmický segment a zároveň řídit jeho komunikaci, zaměření senzorů a přenos dat. Získané informace se budou sbíhat do Satelitního centra ČR (SATCEN).

STRATOSYST na vývoj STRATOMu získá necelých 100 milionů korun. Podle zadávací dokumentace má být prototyp hotový v červnu 2023 a na podzim téhož roku začnou podnikové zkoušky. Vojskové zkoušky jsou naplánovány na podzim roku 2024 a se vstupem do služby se počítá v roce 2025.


Firma STRATOSYST otestovala ve výšce 25 000 metrů elektroniku a komunikaci již v roce 2019.

Parametry kosmického segmentu HAPS nejsou v zadávací dokumentaci uvedeny. Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! Mluvil o „balonu“ o rozměru 32×12 metrů o hmotnosti 100 kg. Tomu může odpovídat koncept SKYRIDER od firmy STRATOSYST. Dlužno však dodat, že firma rozměry SKYRIDERu nijak nespecifikuje.

SKYRIDER umí ve výšce 20 000 metrů kotvit několik týdnů, maximálně šest měsíců. Vrtule poháněné elektrickými motory, napájené bateriemi a solárními články, udrží platformu na místě při proudění o rychlostech do deseti metrů za sekundu.

Nosnost platformy SKYRIDER je 10 kilogramů a palubní zdroj elektrické energie má výkon pět kilowatt. Podle tiskových materiálů je SKYRIDER určený zejména pro zajištění komunikace, pozorování povrchu Země, navigaci, plus výzkum a testování – umožní pozorování vesmíru v infračervené oblasti nebo testování elektroniky a materiálu pro satelity (odolnost proti kosmickému záření).

Firma pro platformu nabízí elektro-optické zařízení (pro viditelné a blízké infračervené pásmo) o hmotnosti šest kilogramů. Zařízení umí z výšky 20 kilometrů pořizovat snímky s rozlišením 15 centimetrů. V oblasti navigace SKYRIDER zase může pomoci s řízením dronů či autonomních vozidel.

Důležitou oblastí je komunikace. Ve výšce 20 000 metrů leží horizont Země ve vzdálenosti 510 kilometrů. Teoreticky tedy může komunikační platforma v této výšce přímo spojit místa na Zemi vzdálená od sebe 1000 kilometrů. Platformu lze využít jako „komunikační a datový hub“ spojující satelity, jiné stratosférické platformy, letadla, vrtulníky, drony nebo pozemní vozidla. Může také posloužit pro navázání delšího a rychlejšího spojení se satelity, například s českým satelitem Golem – tak lze aspoň částečně kompenzovat malou rozlohu našeho území.

Podle MO ČR STRATOM poslouží „jako střednědobý a dlouhodobý kontinuální zdroj informací o zvoleném území, kterým bude prioritně území České republiky. Systém bude pořizovat elektrooptická data o území v extrémně vysokém rozlišení formou jednotlivých scén a živého videa. Zároveň bude mít prostředek schopnost sloužit jako komunikační uzel v případě výpadku běžných komunikačních služeb a translační stanice pro data ze satelitních systémů přijímaná pozemním segmentem.“


Hyperspektrální senzory umožňují provádět pozorování skrze oblačnost nebo v noci, a dokážou dokonce určit typ pozorovaného materiálu; větší foto / Arbeck, CC BY 3.0

Platforma má přitom velký modernizační potenciál. Na platformu lze později umístit radarové systémy, LIDAR, hyper-spektrální senzor (senzor pořizující snímky v mnoha vlnových délkách), případně systémy pro laserovou komunikaci. Nabízí se také vývoj výkonnějších platforem s větší nosností.

Těžko odhadovat schopnosti systému STRATOM, když nic nevíme o použitých elektro-optických přístrojích nebo o komunikačním vybavení. Je ale jasné, že klasické elektro-optické přístroje pracující ve viditelném světle nevidí skrze mraky a v noci – je nutné použít senzory pracující v delších vlnových délkách. V podstatě ale nic nebrání osadit STRATOM jakýmkoliv stabilizovaným komerčním elektro-optickým přístrojem.

Pár indicií ale přeci jen máme. Bývalý premiér Andrej Babiš uvedl, že „kamera je tak rychlá, že umí přesunout snímání třeba mezi Ostravou a Plzní za pouhých 5 sekund.“ Zadávací dokumentace zase tvrdí, že „naše území je možné pro potřeby monitoringu pokrýt jedním až dvěma HAPSy, které mohou snímkovat nepřetržitě nebo přenášet živé video.“

Klíčovou součástí STRATOM bude systém MODES (Modulární expertní systém). Jde o nezávisle běžící projekt pro autonomní rozpoznávání satelitních a leteckých snímků za pomocí strojového učení. MODES bude umět procházet obrovské množství obrazových informací a autonomně vyhledávat, rozpoznávat a jinak vyhodnocovat nejrůznější objekty nebo scény.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Česká vojenská družice GOLEM

V souvislosti se spuštěním satelitního centra SATCEN ČR českého Vojenského zpravodajství se objevily ...

Pentagon chce vlastní infračervený Starlink

Americká vojenská Agentura pro rozvoj vesmíru SDA (Space Development Agency) udělila firmám L3Harris ...

STRATOM a GOLEM: Česká republika jako kosmická velmoc

Český premiér Andrej Babiš ve své knížce Sdílejte, než to zakážou! se mimo jiné věnuje velmi ...

PREMIUM Český vojenský satelit GOLEM: Být či nebýt?

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) a Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ) společně připravují ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Jura99
    08:06 19.02.2022

    obrazovy zaznam cile nebo mista akce v realnem case je k nezaplaceni, otazka jakou zivotnost bude mit ten balon ve valce, jak snadno pujde nepritelem odhalit a sundat, popr. jestli ...Zobrazit celý příspěvek

    obrazovy zaznam cile nebo mista akce v realnem case je k nezaplaceni, otazka jakou zivotnost bude mit ten balon ve valce, jak snadno pujde nepritelem odhalit a sundat, popr. jestli by to slo vyrobit jako stealth ?Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      15:23 19.02.2022

      A bude to muset být stealth? Do takové výšky na to moc PVO prostředků nedosáhne. Výhodou té výšky je i to, že to nemusí být nutně nad sledovanou oblastí, ale dále od ní.

      A bude to muset být stealth? Do takové výšky na to moc PVO prostředků nedosáhne. Výhodou té výšky je i to, že to nemusí být nutně nad sledovanou oblastí, ale dále od ní.

      • Jura99
        16:49 19.02.2022

        pokud to nepujde snadno odhalit a sundat, tak je to prostredek pro navedeni na cil hodne libový.

        pokud to nepujde snadno odhalit a sundat, tak je to prostredek pro navedeni na cil hodne libový.

  • Jan Grohmann
    18:53 17.02.2022
  • Rambo
    09:39 17.02.2022

    Zajímavé, ale nečetl jsem, že by něco podobného používali i někde jinde. Z výšky 25 km lze dosáhnout lepší rozlišení než ze satelitu na LEO. Pozorování rozsáhlých území je ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímavé, ale nečetl jsem, že by něco podobného používali i někde jinde. Z výšky 25 km lze dosáhnout lepší rozlišení než ze satelitu na LEO.

    Pozorování rozsáhlých území je základem pro bezpečnosti státu. Hodilo by se to i Ukrajině ;-).

    Zrovna včera jsem se díval na TV, kdy ukazovali, jak F15ka sestřelila raketou satelit na oběžné dráze. Myslím, že STRATOM ve výšce 25 km je snadný cíl pro moderní rakety.Skrýt celý příspěvek

  • marekR
    09:27 17.02.2022

    Hm, super aktivita. Pre mensie krajiny je toto vyborna a lacna metoda, ako byt relativne sebestacnym v oblasti prvych dvoch O v OODA loop. V kombinacii s GOLEMom, pri zabezpeceni ...Zobrazit celý příspěvek

    Hm, super aktivita. Pre mensie krajiny je toto vyborna a lacna metoda, ako byt relativne sebestacnym v oblasti prvych dvoch O v OODA loop. V kombinacii s GOLEMom, pri zabezpeceni bezproblemovej vzajomnej komunikacie a naslednou integraciou MODES vidim moznosti ako naozaj vynikajuce. A hlavne "za ty prachy...." niet co riesit.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    16:59 16.02.2022

    Super projekt, snad se postaví platforma, která unese velké množství užitečného zařízení. Jen tak odhadem, přímá viditelnost z 25 000 metrů je na Zem do dálky cca 650 km. Pro ...Zobrazit celý příspěvek

    Super projekt, snad se postaví platforma, která unese velké množství užitečného zařízení. Jen tak odhadem, přímá viditelnost z 25 000 metrů je na Zem do dálky cca 650 km. Pro případné využití jako retranslace dat mezi více takovými platformai stačí další ve stejné výšce cca 1250 km daleko.Skrýt celý příspěvek

  • danny
    16:36 16.02.2022

    Fajn projekt. Praxe mě naučila, že jedním ze základních předpokladů úspěchu projektu je stanovit si na začátku přiměřené ambice. Vyvinout nosnou platformu lehčí než vzduch schopnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Fajn projekt. Praxe mě naučila, že jedním ze základních předpokladů úspěchu projektu je stanovit si na začátku přiměřené ambice. Vyvinout nosnou platformu lehčí než vzduch schopnou držet se na místě v 25 km je plně v dosahu českého průmyslu. Zároveň se jedná o dostatečnou výšku pro široké spektrum potřeb, které ČR má a na které jsou klasické satelity moc velký luxus. Že je možné nosič co x týdnů stáhnout dolů, doplnit spotřební materiál, obměnit užitečnou zátěž atd... považuji za ohromné plus. Navíc použitá zařízení nemusí splňovat tak přísná kriteria na přežití v extrémních podmínkách, jako na standardním satelitu.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
    21:39 15.02.2022

    Pokud se tento projekt, společně s Golemem, dotáhne do úspěšného konce, tak budeme disponovat na naši rozlohu opravdu strategickým vybavením. Nabízí se zde i export do podobně ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud se tento projekt, společně s Golemem, dotáhne do úspěšného konce, tak budeme disponovat na naši rozlohu opravdu strategickým vybavením. Nabízí se zde i export do podobně malých zemí. Vesmír a oběžná dráha jsou budoucnost, je moc dobře, že v rámci svých možností držíme krok ;)Skrýt celý příspěvek

    • Jan Grohmann
      10:49 16.02.2022

      Především se systémy strojového rozpoznávání učení je to mocný nástroj. Kolem této technologie může vzniknout i mnoho komerčních aplikací a firem. Není důvod, proč by tam nahoře ...Zobrazit celý příspěvek

      Především se systémy strojového rozpoznávání učení je to mocný nástroj. Kolem této technologie může vzniknout i mnoho komerčních aplikací a firem.
      Není důvod, proč by tam nahoře nemohly být desítky takových "balonů" vojenských i komerčních.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        04:31 17.02.2022

        Vypadá to jako Verneovka, ovšem dnešní doba by to nohla proměnit na Orwellovku ;-) .

        Vypadá to jako Verneovka, ovšem dnešní doba by to nohla proměnit na Orwellovku ;-) .

  • IS-3
    15:07 15.02.2022

    Tohle je pro mě naprostý sci-fi, paráda.

    Tohle je pro mě naprostý sci-fi, paráda.

  • Scotty
    15:05 15.02.2022

    Slušelo by se napsat jak uvádí lidé kteří Babišovu knihu napsali... Tedy ti kteří o tom třeba opravdu něco vědí.

    Slušelo by se napsat jak uvádí lidé kteří Babišovu knihu napsali... Tedy ti kteří o tom třeba opravdu něco vědí.

    • toustr
      21:36 15.02.2022

      Upřímně by mě zajímalo, kdo tu knihu píše.

      Upřímně by mě zajímalo, kdo tu knihu píše.

      • Scotty
        21:43 15.02.2022

        Marketéři a poradci pro jednotlivé oblasti. Pravděpodobně.

        Marketéři a poradci pro jednotlivé oblasti. Pravděpodobně.

Načítám diskuzi...