Český Tichý strážce vidí i neviditelná letadla

Silent Guard
Foto: Silent Guard / ERA

Pardubická firma ERA dokončila funkční demonstrátor nového typu pasivního radiolokátoru, který dokáže sledovat i letouny nevysílající žádné elektromagnetické vlny. Potřebuje k tomu jen běžné rádiové vysílání v éteru a mobilní anténu se speciálním softwarem. Tato novinka je spolu s osvědčeným radiolokátorem VERA součástí mobilního předváděcího systému zvaného Tichý strážce. Firma již novou technologii předvedla Armádě České republiky při vojenském cvičení, veřejnosti ji poprvé představí koncem měsíce na výstavě obranných technologií IDET v Brně.

Nový sledovací systém využívající principu Passive Coherent Location (PCL) je stejně jako známá VERA-NG elektromagneticky neviditelný pro případného protivníka, protože nic nevysílá. Avšak na rozdíl od zmíněného vojenského systému je tato technologie schopna sledovat i letadla, která se nacházejí v tzv. režimu „radiového ticha“ (nevyzařují žádné elektromagnetické pulsy), včetně tzv. „neviditelných“ letadel. Díky tomu bude možné využít nový typ radiolokátoru jak v oblasti vojenské (např. mise, či ostraha hranic), tak i v oblasti civilní při ochraně obyvatelstva před teroristickými hrozbami - při hlídání strategických objektů typu jaderná elektrárna nebo při velkých sportovních akcích.

silent guard Foto: Silent Guard / ERA

Systém PCL, který ERA vyvíjí, navíc nepotřebuje ve srovnání s klasickým radarem pracovat s odrazem vlastního vyslaného signálu, ale může pouze „parazitovat“ na rozhlasovém nebo digitálním televizním vysílání v okolí, která mu vlny pro odraz nevědomky poskytují.„Pro případ, že by bylo veřejné vysílání vypnuto, pracujeme také na alternativě, kdy systém doplní vlastní, vhodně rozmístěné vysílače. Jsem přesvědčen, že tato technologie v kombinaci s našimi dalšími systémy na bázi multilaterace představuje budoucnost pro sledování vzdušného prostoru,“ řekl generální ředitel ERA Viktor Sotona.

Foto: Silent Guard / ERA Foto: Silent Guard / ERA

Takto vylepšený systém bude schopen vidět i letadla ve velmi nízkých letových hladinách, a mohl by se tak stát vítaným doplňkem klasických primárních radarů i při řízení civilního letového provozu, případně je úplně nahradit za zlomek nákladů na jejich pořízení a provozování. ERA již přislíbila svůj nový PCL demonstrátor k testování Řízení letového provozu České republiky na letišti v Praze.

Kromě civilního sektoru má nový sledovací systém ambice uspět i u vojenských zákazníků. O novou technologii projevila zájem i Armáda České republiky, jejíž zástupci se s novinkou v oblasti pasivní radiolokace měli možnost seznámit při vojenském cvičení na západě Čech koncem dubna, kterého se mobilní demonstrátor Tichý strážce účastnil. V rámci tohoto cvičení ERA poprvé v historii předvedla spolehlivost sledování cílů, které kombinace systémů PCL a VERA-NG umožňuje.

Foto: Silent Guard / ERA Foto: Silent Guard / ERA

O demonstrátoru ERA Tichý strážce

PCL systém vyvinutý v ERA používá všesměrovou anténní řadu a jako „ozařovače“ komerční rádiové vysílače na frekvenci FM v  pásmu 87,5 až 108MHz. Jeho mobilní verze tvoří spolu se systémem VERA-NG a potřebným softwarem implementovaným do společného automobilu předváděcí pojízdný demonstrátor zvaný Tichý strážce.

O principu multistatického radaru

PCL systém, jinak též zvaný multistatický primární přehledový radar, pracuje na principu, kdy přijímač a vysílače jsou od sebe prostorově výrazně vzdáleny. Tato konfigurace je zvláště výhodná pro detekci cílů, které nevysílají elektromagnetické vlny a jsou proto jinými systémy pasivní radiolokace nezachytitelné. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Reportáž z ERA Pardubice

Přinášíme vám reportáž z ERA Pardubice, výrobce pasivních radiolokátorů pro civilní i vojenské ...

ERA představila obranné technologie studentům vojenské akademie z Velké Británie

Pardubickou firmu ERA navštívila minulý týden skupina padesáti studentů britské Defence Academy ze ...

Švédské Gripeny hlídají naše nebe. Na zemi je střeží technika českého původu

Hlavním úkolem českých stíhačů je zabezpečit ochranu a suverenitu vzdušného prostoru České ...

IDEX 2013 - Pardubická ERA vystavovala ve Spojených arabských emirátech

Pardubická společnost ERA se v druhé polovině února prezentovala na největší výstavě obranné ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!