Český voják 21. století podle Armádních novin

Český voják budoucnosti
Český voják 21. století podle Armádních novin / Autor: Roland Rawen Havran , všechna práva vyhrazena

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a výzbroj budoucnosti podle představ Armádních novin. Pro dnešek jsme si připravili opravdovou lahůdku – vizi českého vojáka 21. století. Každá modernizace se skládá z modernizace hardwaru a softwaru. My jsme se rozhodli zaměřit právě na „hardware“ a zauvažovat, jak může vypadat výzbroj a výstroj českého vojáka budoucnosti.

Vize českého vojáka budoucnosti

S prvními pracemi na zásadní modernizaci výbavy a výstroje českého vojáka, chceme-li českého vojáka 21. století, se začalo již na konci 90. let. Tato snaha následně vyústila do projektu „Integrovaný systém vojáka a malých jednotek“, resp. „Modulární bojový komplet vojáka 21. století“ (MBK V21).

Připomeňme, že jako jakýkoliv jiný světový projekt „vojáka budoucnosti“ i ten český nepočítá jen s obyčejnou modernizací výstroje a výzbroje, ale také s vytvořením zcela nové taktiky ve vedení bojové činnosti. Vše je umožněno zavedením zcela nových prostředků průzkumu nebo nové možnosti v datových přenosech (hlasové, obrazové, atd.)

Každý jednotlivý voják se tak de facto stane jedinečným systémem na bojišti, který má schopnost oboustranně komunikovat s jakýmkoliv jiným vojákem, ale i další spojeneckou technikou na bojišti. Voják vybaven kompletem MBK V21, nejen že bude mít možnost přijímat nejrůznější informace (pozice vlastních/nepřátelských jednotek, obrazové a datové informace) ale bude také schopen předávat informace ze svých průzkumných prostředků.

Vybavení českého vojáka budoucnosti podle Armádních novin

V naši vizi jsme se zamysleli jak nad současnými technickými možnostmi, tak i nad finančními možnostmi našeho státu. Nečekejte tedy žádné „futuristické plazmové kanóny“, ale pouze reálné technologie dosažitelné v našich zeměpisných šířkách.

Uniforma
Na poli běžné uniformy se asi v nejbližší době nic nového nedočkáme. Nejrůznější balistické tkaniny budou stále příliš těžké a neforemné, aby z nich mohla být ušitý celý bojový oblek. Naše uniforma je proto ušitá z funkčního materiálu, čímž dokáže chránit před nepříznivými klimatickými podmínkami a zároveň umožňuje odvádění potu od pokožky do dalších vrstev oděvu.

americký voják budoucnosti Voják budoucnosti na americký způsob / US Army

Samozřejmostí jsou integrované chrániče kolen, loktů a předloktí, jak můžeme vidět u moderních uniforem jiných států již dnes. I celková koncepce a střih uniformy musí vyhovovat požadavkům vojáků, např. možnost využívat  kapsy na rukávech i přes fakt, že na sobě má voják balistickou ochranu.

Ani hmotnost/odolnost látky není zanedbatelným faktem. Uniforma, která váží 1.5 kg je dnes zbytečnou zátěží. Materiál však neposkytuje ochranu proti chemickým a biologickým zbraním, které podle nás nebudou, kvůli své extrémní nebezpečnosti a komplikovanosti, v budoucnu pro vojáky reálnou hrozbou.

Nové však je maskování, v našem případě digitální vzor. Barvy odpovídají prostředí „český les“ a jsou podobné americkému digitálnímu maskovacímu vzoru UCP. Potisk samozřejmě splňuje všechny parametry pro maskování v infračerveném spektru.

Přilba
Přilba našeho bojovníka neslouží jen k ochraně hlavy, ale je spíše platformou pro montáž nejrůznějších přístrojů nočního a termovizního vidění, ochraně sluchu, montáží na svítilny a kamer.

Samotný tvar přilby vychází z osvědčené ACH/MICH, která je v současné době tak propracovaná, že není třeba vymýšlet nic lepšího. Skelet přilby je však vyroben ze speciálního plastu, schopném odolat střele z AK-47 – viz. článek o přilbě ECH.

AirFrame Helmet Balistické kotlety využívá i moderní přilba AirFrame Helmet / Military Morons

Inovací projde i vnitřní vystýlka, která je vyrobena z měkké plastické hmoty. Ta se přizpůsobí přesně tvaru hlavy a v případě nárazu okamžitě ztuhne a zabrání do značné míry otřesu mozku. Moderně řešený podbradník s nouzovou pojistkou a balistickou vložkou na ochranu exponovaného temene je nedílnou součástí celého kompletu.

Helmu jsme osadili tzv. balistickými kotletami schopnými odolat pistolovým projektilům a šrapnelům z výbuchu. V případě potřeby lze kotlety vyměnit za plný čelisťový ochranný štít (ochrana proti IED).

Už nyní jsou v moderních armádách standardem balistické zjasňující brýle, v našem případě doplněné o sklopný zobrazovací displej. Na něj se mohou promítat jak data z osobního počítače – digitální mapa, taktické informace, tak i obrazové informace z osobní zbraně a průzkumných prostředků.

Zobrazovací jednotka přenáší i informace z kamery umístěné na přilbě. Moduly kamer jsou lehce vyměnitelné za kamery pro infračervené vidění (noční a termální vidění). Na přilby jsme se také rozhodli umístit dvě osvětlovací diody s viditelným světlem a dvě laserové infračervené diody pro skryté osvětlování prostoru při nočních akcích.

Ochranná vesta
Ochranná vesta je střihem velmi podobná vestám typu TBV. Avšak klasické pancéřové pláty jsou odstraněny a nahrazeny tzv. tekutým pancířem. Tekutý pancíř při stejné balistické odolnosti, jako mají pancéřové pláty, vyniká mnohem nižší hmotností a je velmi ohebný.

Vesta má samozřejmě rychlo-odhozový systém pro případné odstranění vesty u zraněných vojáků, nebo při nouzovém opuštění stísněných prostor. Pamatujme i na tekutiny, protože jak se říká: “dehydratace je vojákovým vrahem“. Pro tento případ vesta obsahuje integrovaný vak na vodu, se zabudovaným mikro-bakteriologickým filtrem pro desinfekci vody.

ÄŒeský voják budoucnosti Český voják 21. století podle Armádních novin / Roland Rawen Havran

Vesta českého vojáka budoucnosti se tak skládá ze dvou vrstev klasické kevlarové tkaniny a prostřední vrstvy tekutého pancíře -  chrániče ramen, klíčních kostí, krku a třísel jsou vybaveny stejnou technologií.

Ke zvýšení komfortu vojáka přispívá také technologie aktivního řízení vnitřního mikroklimatu vojáka. Změna mikroklimatu se děje pomocí řady plastových trubiček umístěných uvnitř vesty, ve kterých proudí speciální kapalina, tak jak to známe u těžkých pyrotechnických obleků. Ta podle potřeby odvádí teplo od těla vojáka nebo ho může naopak zahřívat.

Obuv
Radikální změnou prošla také obuv. Dlouhé pochody a náročný terén si jistě vyžádají svou daň, a voják, který je špatnou obuví omezen v pohybu je v poli k ničemu. Proto naše boty mají nejmodernější gelové vložky, zamezující otlačeninám a následným puchýřům.

Jsou potaženy speciální tkaninou obsahující i částice stříbra. To svou antibakteriální aktivitou ničí široké spektrum lékařsky významných mikroorganizmů. Při delším pobytu v terénu a nemožnosti provést osobní hygienu je plíseň a mykóza na nohou poslední, co by voják potřeboval. Svrchní materiál je vysokoodolný proti oděru a mechanickému poškození. Podrážka Vibram obsahuje kevlarovou vystýlku proti střepinám min a celá bota je samozřejmě vybavena membránou GORE-TEX.

Osobní bezpilotní průzkumný prostředek (mini  UAV)
Možná nejdůležitější součástí celé naší vize českého vojáka budoucnosti, který přinese zásadní změnu v taktice boje, je osobní bezpilotní miniaturní prostředek. V Afghánistánu se často stane, že spojenečtí vojáci nevědí (často ani nezjistí), odkud na ně nepřítel střílí. Musí se spoléhat jen na svůj sluch a oči – což je velmi neefektivní.

ÄŒeský voják budoucnosti Český voják 21. století ovládá mini-UAV pomocí přenosného počítače umístěného na zápěstí / Roland Rawen Havran

Do bojového kompletu české vojáka budoucnosti jsme proto začlenili jednak detektor střelby schopné přibližně lokalizovat pozici útočníka, tak i bezpilotní průzkumný prostředek. Výhoda takového uspořádaní je jasná. V případě útoku lze pomoci detektoru zjistit přibližnou pozici nepřítele a do této oblasti poslat na průzkum mini UAV.

Vyslaný stroj je schopen nést malou kameru, tak výhledově i termovizi pro zjištění tepla osob i zbraní, i laserový značkovač. V případě odhalení nepřítele, se jeho pozice přesně zanese do digitální mapy, dostupnou všem členům spojenecké jednotky. Poté není do dané pozice problém navést minometnou nebo dělostřeleckou palbu. Nebo použít sofistikovanější zbraně, jako třeba granátomet XM25, s kterou také počítáme pro české vojáky 21. století.

Výzbroj
Výzbroj našich vojáků je již nějakou dobu určená – je jí uherskobrodská útočná puška CZ 805 BREN. Zbraň bude v naší Armádě sloužit minimálně dalších 20-30 let, takže na tomto poli neočekáváme, žádné novinky.  V našem pojetí českého vojáka budoucnosti je ale zcela nová zaměřovací optika zbraně.

FELIN Inspiraci jsme také hledali u francouzského vojáka budoucnosti / Wikipedie

Náš voják je vybaven moderním elektro-optickým zaměřovačem inspirovaným obdobným přístrojem použitým u francouzského vojáka budoucnosti FELIN. Přístroj je vybaven jak denní tak i infračervenou kamerou (noční, termovize). Veškeré informace jsou pak přenositelné do přilbového displeje.

V případě potřeby může voják zůstat v zákrytu a nepřátelské střelbě vystavit pouze svou zbraň. Samozřejmostí je pak laserový dálkoměr a meteorologický senzor, které slouží k počítání odchylek při střelbě. Všechny údaje jsou přenášeny do záměrného kříže, takže se voják nemusí o nic starat. Pouze umístí záměrný kříž na cíl a zmačkne tlačítko – tak trošku jako v počítačové hře.

Závěr a vize pro českého vojáka 21. století.

Jako ostatní podobné světové projekty, je i cílem českého výzkumu MBK V21 vybudování absolutní informační nadvlády nad protivníkem. Český voják tak bude mít dokonalý přehled o pozicích a záměrech každé jednotlivé spojenecké jednotky, tak i nad pravděpodobnou pozicí a záměrech nepřítele.

Podobné dovednosti jsou nezbytné pro vedení efektivní bojové činnosti na současném bojišti, kdy bitvy často probíhají v nepřehledném městském prostředí nebo v prostředí se zvýšeným pohybem civilních osob – tak typickým pro současný Irák nebo Afghánistán.

Podle nás, budou v budoucnu hrát extrémně důležitou roli nejrůznější letecké průzkumné prostředky - s miniaturizací elektroniky a rozvojem pokročilých baterií bude bezpilotním strojem vybaven každý jednotlivý voják, nebo minimálně velitel jednotky. Jak a kudy se však vydá český voják budoucnosti, záleží především na finančních možnostech naší Armády. O vhodné technologie se starat nemusíme, protože ty již na trhu nějakou dobu jsou nebo během pár let budou.

Názor profesionála...
V obecné rovině se dá se článkem zcela jistě souhlasit. Tato vize je podobná vizím, které mají již vypracované ostatní armády (a to i včetně naší). Ovšem zatím všechny pokusy (včetně pokusů o bojové nasazení) o vojáka 21. století ztroskotaly na dvou faktorech. Váha a „přeinformovanost“. Bojová hodnota takového systému musí být ekvivalentní jeho váze. 20 kilogramů navíc nikdo nechce nosit.

Přeinformovanost je zcela jistě horší. Voják je zahlcen tolika věcmi, že nezvládá plnit svoji základní funkci. Pokud systém není intuitivní a odebírá vojákovu pozornost, tak je spíše přítěží. Dle mého názoru zatím nejsou možnosti ovládání takového systému na takové úrovni, aby se s nimi voják sžil a "nezavazely". Ironií je to, že tento komplexní systém je sice (americkými) vojáky odmítán, ale přitom něco podobného už sami používají - iPhone, vybavený spoustou vojenských aplikací (přičemž mnoho z nich je již i vyvíjeno armádou).

Navíc takovýto složitý systém musí být okamžitě odstavitelný z provozu a voják musí být schopen operovat i bez něj. „Blue screen of dead“ je u sofistikovaných vojenských přístrojů stále častější a zcela deklasuje bojovou hodnotu (Pandury a ovládání jejich věže by mohlo vyprávět). Technologicky je navíc blíže a blíže možnost vytvoření lokálního EMP, které by zcela vyřadilo operující vojáky (pokud by byl systém tak komplexní, jak si většina návrhářů představuje).

Uvidíme, co přinese budoucnost. Možná budeme nosit ve svých vestách iPady.

Kajman, příslušník Prostějovského útvaru
 

Fotogalerie
 

Český voják budoucnosti Český voják budoucnosti Český voják budoucnosti

 

Spoluator článku  a odborný poradce : Jan Tříska
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP

Snižující se výdaje na obranu nutí i ty nejvyspělejší armády světa omezovat nákup nové techniky, ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Již nějaký ten pátek je v Armádě České republiky zavedena útočná puška CZ 805 BREN z produkce České ...

Samopal CZ SCORPION EVO 3 A1

Minulý rok spatřil světlo světa nový uherskobrodský samopal CZ SCORPION EVO 3 A1. Přestože se nový ...

Problematika taktické výstroje v Armádě České republiky

Dnešním článkem se paralelně připojíme k našemu seriálu o ochranných vestách a nosičích plátů ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Gibbs
  14:37 16.04.2012

  Při vší úctě k autorovi článku je celé toto kravina... Při rozpočtové tendenci náší vlády budemne rádi když bude armáda alespon nějaká a takto drahé projekty jsou nedosažitelné... ...Zobrazit celý příspěvek

  Při vší úctě k autorovi článku je celé toto kravina...
  Při rozpočtové tendenci náší vlády budemne rádi když bude armáda alespon nějaká a takto drahé projekty jsou nedosažitelné... Při nejlepším zůstane prostě bigoš se svou puškou a při troše štěstí s něčím lepším na hlavě než je plecháč...Skrýt celý příspěvek

 • Zbyněk Wampa
  14:04 16.04.2012

  Courage: Zde ještě pro ověření mých informací dodávám odkaz na stránky UNOB: http://www.unob.cz/studium/Str...

  Courage: Zde ještě pro ověření mých informací dodávám odkaz na stránky UNOB: http://www.unob.cz/studium/Str...

 • Zbyněk Wampa
  13:56 16.04.2012

  "Courage: Proč studenti UNOBu dostávají zaplaceno za to že chodí do školy?? Každý jiný student na normální vysoké nedostane nic a ještě musí platit.. Nezlobte se na mě ale takhle ...Zobrazit celý příspěvek

  "Courage: Proč studenti UNOBu dostávají zaplaceno za to že chodí do školy?? Každý jiný student na normální vysoké nedostane nic a ještě musí platit.. Nezlobte se na mě ale takhle to přece nejde"

  Zase zřejmě info jedna bába povídala že? Není to tak růžové, jak si zřejmě myslíte... Jsou dvě možnosti jak studovat UNOB, civilně a jako voják z povolání. Za prvé civilní studium je jako každé jiné na kterékoli jiné vysoké škole, takže už tady nevidím důvod se rozčilovat. Za druhé je vojenské studium. Ano pobírá se plat. Cca 9.250,- ( 5 platová třída v 1.platovém stupni) + hodnostní příplatek 1200,- + zvláštní příplatek 1000,- = 11 450,- a tuším že hrubého, dotovaná strava + ubytování na kolejích zadarmo, zní to hezky že? Na druhou stranu jako vojenský student UNOBu je povinost odsloužit v armádě dvojnásobek doby studia. A jsou tu další věci. Např. Když student vojenského studia nedostuduje, platí za každý měsíc studia zpětně 9.000,- Fakulta vojenský technologií kromě pilotů + Fakulta ekonomiky a managementu, 12.000,- Studenti lékařství a 30.000,- Studenti leteckého provozu - piloti. Pokud vystuduje a odejde z armády dříve, než má stanoveno ve smlouvě/závazku, platí za polovinu neodsloužené doby. Tzn. Pokud měl odsloužit po 3.letém studiu Bc. 6 let v armádě, odejde za dva roky služby, tak mu zbývalo odsloužit 4 roky a ty zaplatí => 4roky=> platí se za polovinu tzn. 2*12měsíců= 24 měsíců * 9.000 - 30.000 podle oboru = 216.000,- - 360.000,-.... To se vám zdá pořád malá kompenzace???? Za každý neodsloužený rok předčasným odchodem se platí v rozmezí 54.000 - 180.000,-.... Pořád se vám to nelíbí??? Já si myslím, že je vše vymyšlené pro stát krásně. Obzvlášť, když se čím dál tím více hazejí v armádě klacky pod nohy, ať už přičinením nadřízených nebo naší "skvělé" vlády....Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:46 16.04.2012

  Zustaňme prosím u tématu - český voják 21. století. Děkuji.
  Admin stránek

  Zustaňme prosím u tématu - český voják 21. století. Děkuji.
  Admin stránek

 • palo
  13:34 16.04.2012

  Kassir: vysluzne sa vojakom nedava preto lebo si to v praci odmakali(v praci si to odmaka vacsina ludi, spytaj sa napr ktorejkolvek nemocnicnej sestricky), ale preto aby sa pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Kassir: vysluzne sa vojakom nedava preto lebo si to v praci odmakali(v praci si to odmaka vacsina ludi, spytaj sa napr ktorejkolvek nemocnicnej sestricky), ale preto aby sa pri najmensich problemoch neburili. lebo ked sa zburi proti politickej moci policia a vojsko, zostava politikom par sekund zivota. a to nikto z nich nechce, preto policia/vojsko ma take velke vyhody, aby sa im oplatilo pekne cely cas posluchat rozkaziky a zabezpecit si tak pohodovy zivotSkrýt celý příspěvek

 • Kofi
  12:03 16.04.2012

  Článek je pěkný a řešení velmi zajímavé dokonce i proveditelné a trhově dostupné (neřeší se tu nákup atd... a myslím že to jsem ani nepatří...). Digitální vzor je zajímavý. je ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek je pěkný a řešení velmi zajímavé dokonce i proveditelné a trhově dostupné (neřeší se tu nákup atd... a myslím že to jsem ani nepatří...). Digitální vzor je zajímavý.

  je to OT, ale již ve dvou diskuzích jsem si všiml že se sem přesouvají lidi, kteří tu chtěj všem vštěpovat, že army se má zrušit, že je to zbytečné. Když je to pro ně tak zbytečné tak co chodí na stránky s touto tématikou.......Skrýt celý příspěvek

 • Kassir
  11:48 16.04.2012

  Pro Courage: Pokud závidíte vojákům (nebo i jiným osobám) výslužné, můžete si to přijít do armády vyzkoušet. Tam velmi rychle zjistíte za co to výslužné je a budete ho brát jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Courage:
  Pokud závidíte vojákům (nebo i jiným osobám) výslužné, můžete si to přijít do armády vyzkoušet. Tam velmi rychle zjistíte za co to výslužné je a budete ho brát jako něco, co si určitě zasloužíte. Myslím, že ostatní vojáci Vám nebudou závidět, že jste si výslužné vysloužil za výkon funkce skladníka ve Štěpánově.Skrýt celý příspěvek

 • Ragnaar Salter
  11:45 16.04.2012

  Souhlasím s Kaiserem. Dodám ještě, že se bavíme o nové výstroji, ale stále platí starý Zákl-1, kde je například určena (a kontrolami vyžadována) výzbroj pro ochranou směnu: ...Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s Kaiserem. Dodám ještě, že se bavíme o nové výstroji, ale stále platí starý Zákl-1, kde je například určena (a kontrolami vyžadována) výzbroj pro ochranou směnu: bodák!! Stále se používají kožená pouzdra na pistole, ze kterých nejde zbraň zprvu ani vytáhnout a po cca měsíci používání už vypadává sama. Nejprve je potřeba definovat novou výstroj pro dozorčí strážní a ochrannou službu a zavést ji v celé AČR. Pak se můžeme pustit do sci-fi ...Skrýt celý příspěvek

 • Courage
  10:59 16.04.2012

  Nechci nikoho urazit a vím že normální vojáci za to nemůžou, ale ministerstvo obrany je černá díra tohoto státu kde se ztrácejí a zbytečně utrácejí peníze..Pro obyčejní vojáci ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci nikoho urazit a vím že normální vojáci za to nemůžou, ale ministerstvo obrany je černá díra tohoto státu kde se ztrácejí a zbytečně utrácejí peníze..Pro obyčejní vojáci kteří sedí celý život na útvaru v ČR mají dostávat výslužné?? Čím si ho zasloužili? Čím si ho zasloužil nějaký skladník ve Štěpánově?? Výslužné ano, ale pro vojáky co jezdí na mise.. Proč studenti UNOBu dostávají zaplaceno za to že chodí do školy?? Každý jiný student na normální vysoké nedostane nic a ještě musí platit.. Nezlobte se na mě ale takhle to přece nejdeSkrýt celý příspěvek

 • Sámo
  09:58 16.04.2012

  Já osobně nesouhlasím s tvarem přilby MICH/ACH spíše bych uvítal přilbu airFrame se všemi doplňkami. Dále u bal. brýlí by vůbec nebylo na škodu chameleonové sklo a příjde mi ...Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně nesouhlasím s tvarem přilby MICH/ACH spíše bych uvítal přilbu airFrame se všemi doplňkami. Dále u bal. brýlí by vůbec nebylo na škodu chameleonové sklo a příjde mi zbytečné aby každý voják měl svůj bezpilotní prostředek = další zbytečná váha do složitého terénu např. Afghánistánu navíc. 1 pro velitele si myslím, že je akorát. Ledaže by bezpilotní prostředek nesl vlastní výzbroj....Skrýt celý příspěvek

 • Kaiser
  09:34 16.04.2012

  Tohle všechno je hezké, ale na normálních útvarech to vidím jinak. Podle toho, kam armáda směřuje teď, bych to viděl na návrat koní a vývoj nových praků. Není na oblečení, na boty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle všechno je hezké, ale na normálních útvarech to vidím jinak. Podle toho, kam armáda směřuje teď, bych to viděl na návrat koní a vývoj nových praků. Není na oblečení, na boty, není na naftu a ani na náboje. Jsme spíš pro smích, než na cokoliv jiného. Veřejnost je ještě k tomu klamána tím, jak se vojáci mají dobře...Ha ha haSkrýt celý příspěvek

 • Kaiser
  09:32 16.04.2012

  Tohle všechno je hezké, ale na normálních útvarech to vidím jinak. Podle toho, kam armáda směřuje teď, bych to viděl na návrat koní a vývoj nových praků. Není na oblečení, na boty, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle všechno je hezké, ale na normálních útvarech to vidím jinak. Podle toho, kam armáda směřuje teď, bych to viděl na návrat koní a vývoj nových praků. Není na oblečení, na boty, není na naftu a ani na náboje. Jsme spíš pro smích, než na cokoliv jiného. Veřejnost je ještě k tomu klamána tím, jak se vojáci mají dobře...Ha ha haSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2