Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV SE získal evropské oprávnění k provozu LUC

-
15. 2. 2022
-
15 komentářů
-
Tisková zpráva
Společnost Primoco UAV SE dne 11. února 2022 získala od Úřadu pro civilní letectví České republiky oprávnění k provozu LUC (Light Unmanned Certificate) v kategorii „Specific“ pro bezpilotní letoun Primoco UAV One 150 v souladu s evropským nařízením (EU) 947/2019.
Jde o celosvětově první případ, kdy byl certifikát LUC vydán pro evropský letoun s pevným křídlem. Celkově se jedná o pátý certifikát v Evropě, přičemž ty předchozí zahrnují stroje s rotující nosnou plochou. Oprávnění LUC společnosti umožňuje v rámci rozsahu osvědčení provádět letové činnosti s vnitřním schvalováním provozu na úrovni společnosti. Jde o nejvyšší oprávnění, kterého lze na základě stávajících evropských předpisů dosáhnout. Společnost chce v rámci schválených provozních scénářů certifikát využít k vývojovým, zkušebním a výcvikovým letům, ale i k provádění kontroly kritické infrastruktury státu a k dalším činnostem.
Generální ředitel a zakladatel společnosti považuje certifikát za jednoznačný důkaz vysoké úrovně společnosti i letounu Primoco UAV One 150: „Na získání certifikátu jsme pracovali osmnáct měsíců, přičemž díky vysokým standardům naší společnosti jsme pro jeho získání nemuseli zásadně upravovat procesy v naší firmě. Při přípravě podkladů pro vydání certifikátu jsme zúročili naše sedmileté zkušenosti, včetně provozu letounu v několika evropských zemích. Chtěl bych poděkovat všem našim zaměstnancům, kteří se na získání certifikátu podíleli, Ministerstvu dopravy, které nám poskytlo potřebnou podporu, i akcionářům, kteří nám důvěřovali a chápali význam tohoto dokumentu pro náš další rozvoj. Primoco UAV je jediná společnost na světě, která vyvíjí a vyrábí taktický bezpilotní letoun, zároveň získala oprávnění pro konstrukci a výrobu vojenské letecké techniky, civilní oprávnění k provozu LUC, v certifikaci dle vojenské normy NATO STANAG 4703, vlastní tovární letiště a je obchodovaná na burze cenných papírů. Máme před sebou poslední významný cíl, výrazně zvětšit podíl na trhu ze současných 4 % celosvětových prodejů.“
Primoco UAV v roce 2021
V České republice je registrováno téměř 35 000 provozovatelů bezpilotních systémů, z nichž více než tři sta spadá do kategorie „Specific“. Společnost Primoco UAV SE byla prvním českým žadatelem o certifikát LUC a je prvním subjektem, který jej získal. Společnost je kromě civilního oprávnění LUC schválena i jako projekční a výrobní organizace dle vojenských standardů EMAR 21 a letoun Primoco UAV One 150 prochází certifikací dle normy NATO STANAG 4703. S těmito oprávněními je společnost jako jediná na světě schopná nabídnout svůj letoun v podobě, která je uznatelná všemi leteckými úřady na světě. S ohledem na právní vymezení provozu bezpilotních letounů je certifikace jedinou cestou, jak zajistit soulad s požadavky mezinárodních leteckých předpisů.
Česká společnost Primoco UAV vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, jež sama vyvinula. Jde o stroje schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů, včetně plně automatického vzletu a přistání. Mezi klíčové vlastnosti letadla patří jeho mimořádná výdrž, díky které může ve vzduchu při cestovní rychlosti 100-150 km/h strávit bez přestávky více než 15 hodin, což představuje dolet až 2000 km. Maximální vzletová hmotnost 150 kg a užitečné zatížení 30 kg umožňují letouny One 150 využívat pro nejrůznější druhy nasazení v rámci civilních i vojenských operací. Letouny společnosti jsou v současnosti využívány na třech kontinentech například pro kontroly produktovodů a distribučních sítí v energetice, zajišťování pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požárů či při pátracích a záchranných akcích. Primoco UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost na trhu pražské burzy.
Související články
BEML a PRIMOCO UAV uzavřeli dohodu o spolupráci pro bezpilotní technologie v Indii
Přední technologická indická společnost BEML a česká inovační společnost Primoco UAV se dohodly na ...
-
03.02.2021
-
9 komentářů
-
Tisková zpráva
Testování českého bezpilotního letounu Primoco UAV One 150 pro potřeby Armády ČR
Česká společnost Primoco UAV SE a Armáda České republiky úspěšně testovaly bezpilotní letoun ...
-
14.09.2021
-
26 komentářů
-
Tisková zpráva
Zálet prvního českého vojenského bezpilotního letounu Primoco UAV One 150M
Dne 30.9.2021 došlo na továrním letišti společnosti Primoco UAV SE v Písku – Krašovicích ...
-
01.10.2021
-
9 komentářů
-
Tisková zpráva
Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV úspěšně otestoval řízení více letounů z jedné řídicí stanice
Česká společnost Primoco UAV SE, která vyvíjí a vyrábí bezpilotní letoun One 150, dne 20. října 2021 ...
-
21.10.2021
-
12 komentářů
-
Tisková zpráva
Zajímalo by mě, zda drony NATO monitorují nonstop východní hranici Ukrajiny aby se dalo doložit, kdo a kde případně začal s útoky.
Zajímalo by mě, zda drony NATO monitorují nonstop východní hranici Ukrajiny aby se dalo doložit, kdo a kde případně začal s útoky.
ano , buď RQ Global Hawk, nebo RC 135 US Air Force nebo RAF , plus Ukrajinské a Turecké bayraktar , na on line provozu to jde vidět, označení mají různe , 1345688. RRR, Swift11, ...Zobrazit celý příspěvek
ano , buď RQ Global Hawk, nebo RC 135 US Air Force nebo RAF , plus Ukrajinské a Turecké bayraktar , na on line provozu to jde vidět, označení mají různe , 1345688. RRR, Swift11, Force 11, Homer apod.Skrýt celý příspěvek
Tak, teďka jeden dva do každé mechanizované roty, jak to mají třeba američané v plánu u SBCT. Tam mají ještě v plánu malinkaté drony do každé čety dokonce. Aspoň podle nějakých ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, teďka jeden dva do každé mechanizované roty, jak to mají třeba američané v plánu u SBCT. Tam mají ještě v plánu malinkaté drony do každé čety dokonce. Aspoň podle nějakých nedávných (2021) dokumentů, říkal hodný pán na youtube, Battle Order.
Ale chápu, peněžně to je neproveditelné, armáda má asi trochu jiné priority, ale třeba by ministerstvo průmyslu a obchodu dovedlo přimhouřit oči s tím, že to je podpora domácího průmyslu nebo tak něco.Skrýt celý příspěvekTo už popisujete jinou kategorii dronu. Pro úroveň roty/čety/sekce potřebujete něco menšího.
To už popisujete jinou kategorii dronu. Pro úroveň roty/čety/sekce potřebujete něco menšího.
Tak AČR využívá poměrně širokou paletu malých průzkumných dronů. A má s nimi i zajímavé zkušenosti z Afghánistánu třeba. RQ-11 Raven, Skylark, RQ-20 Puma, RQ-12 Wasp, ScanEagle, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak AČR využívá poměrně širokou paletu malých průzkumných dronů. A má s nimi i zajímavé zkušenosti z Afghánistánu třeba.
RQ-11 Raven, Skylark, RQ-20 Puma, RQ-12 Wasp, ScanEagle, dokonce RQ-4D Global Hawk kde spolupracujeme na provozu s dalšími 14-ti státy.
Jinak tenhle dron by se spíše hodil pro potřeby 53. pluku průzkumu a elektronického boje.
Jen by asi potřeboval o něco zvýšit výkonnost. (nosnost, délku výdrže atd. atd.)Skrýt celý příspěvek
Škoda, že ty akcie nejdou koupit na eToro. Normálně bych si fakt něco málo koupil.
Škoda, že ty akcie nejdou koupit na eToro. Normálně bych si fakt něco málo koupil.
Načítám diskuzi...