Cesta na konec naší civilizace: Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté

Cesta na konec naší civilizace: Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté
Díky Rusům Ukrajinci neřeší důchodovou reformu a výběrové řízení do armády / Ray Basiley, Forum24 (Zvětšit)

Nezisková organizace Cesta naděje života působí přímo ve válkou zasažených oblastech Ukrajiny: Jejich úkolem je pomáhat lidem a usnadňovat život v nepříznivých podmínkách války. Tento článek je o jedné jejich výpravě na Ukrajinu.

Náš plán cesty na Ukrajinu je sedm až deset dní. U těchto cest se může stát cokoliv a nejde přesně naplánovat dobu cesty. Na místě srazu v Kravařích na „prajzké“ se potkáváme s dalšími účastníky výpravy. Tým vedou Marian a Juraj Bizubovi a Vojta Pomikálek, kteří jsou šéfové spolku Cesta naděje a života. Jede nás 12 lidí, včetně novinářů z Fórum 24 Martin Skypala a Ray Baseleye. Slováci a Češi, ženy a muži. Každý účastník dostane neprůstřelnou vestu, helmu a vojenskou lékárničku.

Místo seznámení účastníků se jde hned na věc. Zkušená instruktorka všem mimo jiné ukazuje modelovou situaci, při které je nutné nasadit turniket (škrtidlo) a evakuovat zraněného.

Na cestu vyráží kolona sedmi aut s humanitárním materiálem ze sbírek. Na vleku je terénní šestikolka pro evakuaci zraněných z fronty. Na šestikolkou přispěli lidé na podzim minulého roku více než milion korun v rámci ankety MEDEVAC pro českého medika Generál Vojcechovský.

S Jurajem vyrážíme v posledním dodávce Fiat, ale se znakem Ferrari, který podle jeho původního vlastníka cestu z Kolína (kde byl „italský hřebec“ zakoupen) do Kravař nezvládne. Natož na Ukrajinu. Pohledy mnohých a náš rozjezd naznačují jisté pochyby. Auto, rozhodně ani my, však nehodlá dát kůži lacino.

Můj zkušený kolega Juraj jede na Ukrajinu po šesté během tří měsíců. Takhle funguje už dva roky. Další část výpravy Marian Kapustej a jeho tým jedou z Prahy přes Rumunsko jižní cestou. My severní cestou přes Polsko po dálnici. Cestou občas míjíme tahače s vojenskou technikou. V Řešově bohužel nejedeme kolem postavení systémů Patriot. Velké letiště s vojenským provozem ale zahlídneme z našich aut.


Část týmu Cesty naděje a života; větší foto / Petr Štych

Bohužel nestíháme domluvený vstup na určeném hraničním přechodu, proto před půlnoci přijíždíme na přechod Medyka. Na přechodech jsou pruhy pro humanitární organizace a dodávky vojenského materiálu. Stávku polských zemědělců nevidíme. Vyhnout se ji lze objížďkou přes vesnice. Navíc je pátek večer.

Stávku zosnoval šéf menší polské politické strany. Je majitelem autodopravy, dříve prosperující hlavně z transportu do Běloruska a Ruska. Polská vláda udělala novelu zákona a stávkovat lze minimálně 50 kilometrů od hranice. Na polské hranici proběhlo vše rychle. Na druhé straně vše trvalo déle. Museli jsme do rentgenů, kontrola pasů, nákladů atd.

Na druhé straně nasazujeme ukrajinské sim karty a míříme na místo přespání. Přes vedlejší rozbité cesty projíždíme řadou kontrolních stanovišť. Na místě přespání parkujeme auta čelem k místu odjezdu a s rozestupy. Mobily necháváme v módu letadlo.

Ráno kvůli spěchu vynecháváme snídani. Míříme do města něco vyřídit. Zde se potkáváme se známým veteránem Andrejem, který bojoval mimo jiné na Hostomelském letišti. Měníme eura na hřivny (vypadají jako eura), dobrý kurz je euro za 40 hřiven a více. Na celém území se dá platit platebními kartami.


Šestikolka generál Vojcechovský pro Mezinárodní legii; větší foto / CZFORCES

Vyrážíme na cestu do Dnipra. Díky filmům a internetu ukrajinsky celkem rozumím. Hlavně na západě Ukrajiny se používá kromě azbuky latinka, nápisy jsou často dvojjazyčné. Po chvíli najedeme na kvalitní dálnice – dva až čtyři pruhy od západu Ukrajiny až do Doněcké oblasti. Cestou na východ přibývá kontrolních stanovišť. Od Nového roku jsou novinkou u stanovišť výstražné tabule pro minové nebezpečí.

Nad celou zemi nejde vidět ani jedno letadlo. Vzhledem k rozlehlosti země jsou všude benzínové pumpy (cca 50 hřiven za litr benzínu a nafty) a občerstvení. V blízkosti fronty jsou ceny vyšší. U všech cest a ve městech jsou plakáty vyzývající ke vstupu do ukrajinské armády, některé jednotky nabízí 60 dní výcviku místo nařízených 80.

Projíždíme Vinicy a Umani. Cestou občas míjíme vojenské tahače s technikou, někdy poškozenou, a různá lehká vojenská auta, většinou původně civilní. V celé zemi jsou řidiči ohleduplní. Dál vidíme zrenovované řeckokatolické i pravoslavné kostely, u mnoha domů prosklené věžičky se sochami svatých. Lidé se potřebují k něčemu upnout. Na hřbitovech je velké množství náhrobků padlých ukrajinských vojáků.

Když parkujeme na večeři, potkáváme jediného starého opilce za celý pobyt na Ukrajině. Na východním území Ukrajiny je velitelský čas od 22:00 do 06:00. Od té doby se nesmí prodávat a čepovat alkohol. A v oblastech u fronty je celkově zakázáno prodávat jakýkoliv alkohol.

Cestou nás Juraj upozorňuje na tmavou krajinu – je to Záporoží, před válkou zde žilo 700 000 obyvatel. Na Nový rok 2024 město ještě svítilo. Je zvláštní vidět skutečné zatemnění tak velkého města, od 2. světové války je to v Evropě poprvé.


Doněcká oblast, skulptura; větší foto / CZFORCES

Všichni se potkáváme na velkém kontrolním stanovišti při vstupu do Dněpropetrovské oblasti. Frontu lze už „cítit“ – kontrola dokladů, nákladů a je potřeba znát hesla. Od půlnoci platí zákaz pohybu, výjimku mají vojenská auta. Nakonec nás jako dobrovolníky s pomocí po vyřízení formalit pustí dál. V noci dojíždíme do Dnipra. Parkujeme auta a jdeme se ubytovat. Tady se k nám připojuje Jan Šír z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Mac s Vojtou spí v autě u šestikolky.

Během noci bezpečnostní složky v okolí hledali diverzanty. Ráno jdou poprvé na cestě slyšet sirény oznamující letecký poplach. S přestávkami znějí až do našeho návratu. V neděli část kolony vyráží rozvést část pomoci na určená místa (nemocnice, domy pro seniory). Večer před návratem z večeře kontrolujeme auta, zda tam nepřibyl nezvaný dárek v podobě sledovacího zařízení nebo nějakého nástražného systému.

Ráno v pondělí vyjíždíme všichni do cílové Doněcké oblasti k frontě, poblíž Kramatorsku. Naše auto má vlastní cíl. Humanitární pomoc pro obyvatelstvo poblíž Lymaně. Ostatní auta vezou šestikolku a sanitku pro další jednotky, plus humanitární pomoc pro nemocnici pro vojenské veterány v Kramatorsku a místní obyvatelstvo. Takže jedou jinam i spí jinde.

Každá válka má symbolická místa. Tady je při vjezdu do Doněcké oblasti velká socialistická skulptura s nápisem Doněcká oblast. U ní se fotí všichni dobrovolníci a dávají tam svoje nálepky, někdy i vojenské jednotky. Taky jsme se přidali.

Cestou má Juraj štěstí, všimne si nákladního auta, které přivezli před rokem. Cestou míjíme kromě různých vojenských vozidel i zamaskovanou baterii děl D-30. Znalosti jsou sice fajn, ale informace dalším dvěma členům posádky, že účinný dostřel nových D-30 je 15 600 metrů, takže od fronty nejsme daleko, spolu se stoupajícím kouřem po zásahu z města před námi, zrovna neuvolňuje náladu v autě.


Tady se bojuje; větší foto / CZFORCES

Po celou cestu vidíme různé ženijní opatření, včetně zákopů, bunkrů, obranných valů a pytlování. A všude jsou naše české protitankové ježky. Některé očividně hodně staré, většinou ale nově vyrobené.

My jsme ubytováni u techniků – ti se starají... o techniku. Spíme na stejných rozkládacích postelích, které už pár let používá naše armáda. Navíc mají rolovací matrace. Věkově mají převážně 40 až 50 let. Jeden přes 20, další přes 30. Většinou nastoupili jako dobrovolníci po únoru 2022. Cesta naděje života je s nimi v kontaktu většinu doby, takže díky Jurajovi jsme hned zapadli, starali se o nás jako o vlastní. Na Ukrajině má naše země, lidi, vláda, prezident a armáda velmi dobré jméno, to samé dobrovolnické organizace i lidé ze Slovenska, co tam pomáhají nebo bojují.

Technici si všude hned vybudují improvizované polní sprchy, protože ve válce je zdraví a hygiena základ. Dále také suchý záchod s košem na papír. Potraviny, včetně zeleniny, ovoce a masa dostávají na více dní, vaří si sami.

U fronty musejí dávat pozor na proruské obyvatele Donbasu. Ukrajina nemá bohužel zákon, aby mohla obyvatelstvo vystěhovat z oblasti bojů. Armáda musí riskovat při jejich zásobování a evakuaci. Obchody fungují. Ale plno věcí dělá armáda a dobrovolnické organizace. Část z obyvatel pracuje pro ruskou stranu. Dodávají informace a souřadnice. To omezuje ukrajinskou armádu při vedení operací.

Například v jednom civilním objektu ukrajinští vojáci opravovali kolové obrněné vozidlo BTR. Dovnitř vlétl ruský FPV a zasáhl neprůstřelné čelní sklo BTR. To výbuch vydrželo, ale část výbušniny se malým otvorem dostala dovnitř. Dva ukrajinští vojáci uvnitř vozidla neměli šanci. Informaci ruské straně předal někdo z místních. Takže v takových oblastech nikomu neříkáte, kam jedete a proč, nebo jakékoliv údaje.

Všechny války jsou v mnoha věcech stejné, ale v určitých různé. Tohle je největší válka Evropě po 77 letech a možná počátek ještě mnohem větší války na evropském kontinentu. Je to brutální vševojsková válka. Když sedíte venku, z ničeho nic vám nad hlavou prosviští dvě ukrajinské střely z raketometu HIMARS směrem na Avdijivku. Kromě ručních zbraní slyšíte dělostřelectvo a drony.


Český tank Václav; větší foto / Ray Basiley Forum 24

Už Carl von Clausewitz popsal frikci (válečnou mlhu) – ta panuje na frontě i na celé Ukrajině. Plno věcí vypadá jinak, než jsou ve skutečnosti. Největší ztráty mají vojáci dle svých slov od min a dělostřelectva. Mnohonásobně větší než z ručních zbraní. Dalším „zabijákem“ je byrokracie v zápolí bojů.

Na cestách i kolem vidíte mnoho vojenské techniky i ze zahraničí. Naše systémy MR2 Viktor, náš tank T-72 Václav, na kterého se vybrali naši občané, polské Kraby, mrapy z celého světa, tanky a různé druhy obrněných transportérů, občas prostředky elektronického boje, mnoho cisteren a dalších zásobovacích vozidel.

Další den jsme byli s pomocí v Kramatorsku, největší město Doněcké oblasti, co Ukrajina uhájila. V lednu 2022 zde žilo přes 175 000 obyvatel. Rusko v únoru a dubnu 2022 zasáhlo raketami na místním nádraží hlavně ženy a děti čekající na evakuaci. Ve městě pořád zní sirény. Často narazíte na zákopy. Pěkné hlavní náměstí z carské doby, včetně radnice, je vyklizené. Okna jsou zabedněná, zčásti obložená pytli s pískem, protože úřady jsou cíle.

To samé školy, školky, pokud nebyly zasaženy. Výuka probíhá on-line. U nemocnic a vojenských objektů se vypínají mobilní telefony. I to jsou cíle. Zapomeňte na Ženevské konvence. To je západní „výmysl“, který Rusy nezajímá. Ukrajinci bojují a žijí v pekle. Rusko nemá žádné omezení v přístupu k ukrajinským civilistům a vojákům. Západní normy pro ně neplatí. Pohrdají jimi. Obyvatelé na sirény výrazně nereagují. Mají už zkušenosti. Navíc od vstupu na Ukrajinu vám chodí na mobilní telefon různé upozornění.

Při návratu probíhá rozdávání humanitární pomoci v různých vesnicích. Kolem cest je velké množství vojenských obchodů s nabídkou vojenské výstroje, většinou místních výrobců. Potřeba je mimo jiné velké množství plynových masek. Zejména pro vojáky na frontě, protože nepřítel začal nedávno používat slzný plyn ve velkých koncentracích.


Zákopy v parku v Kremenčuku; větší foto / CZFORCES

V kontextu cesty na Ukrajinu není možné nemyslet na schopnost českého státu chránit své občany v případě válečného konfliktu. V České republice zaznívají hlasy po obnovení civilní obrany. Podle nás nesmysl – nemáme čas, peníze ani kapacity.

Inspirujeme se Ukrajinou: Použila zbývající stávající funkční bunkry, využila metro ve městech. V ohrožených městech vybudovala betonové úkryty, nadzemní stavby s řadami lavic a elektřinou uvnitř. Víc se nedá stihnout a zaplatit, přímému zásahu neodolají, ale to ani většina bunkrů v našich domech a továrnách. Problém jsou šrapnely, střepiny a FPV drony. To betonový úkryt zvládne.

K tomu mají vybudované zákopy. Na nádraží, kam zajíždí expresy u fronty postavili řady nákladních vagónů s uhlím, mezi ně zajíždí vlaky s lidmi. Nastupující čekají mezi dalším vagóny s uhlím. Jakmile přijede vlak, rychle se přesunou dovnitř a vystupující na jejich místo. Minimalizují tak dobu na úplně nechráněném prostoru.

Zvukové a hlasové sirény potřebují záložní zdroje. Mobilní síť a internet nemusí zrovna fungovat. A v případě potřeby zatemnění. K tomu je třeba držet í síť rádiových vysílačů pro účely mimořádných stavů. V domácnosti rádia na baterie plus náhradní baterie, funkční elektrocentrály.

Další den před rozloučením s techniky prolítají nad námi dvě střely „HIMARS“. Marian a Juraji technikům předali náš Fiat a jejich oblíbenou uzenou slaninu z východu Slovenska. Potom pokračujeme dál.

Cestou zaujme pohled na vojáky v českých maskáčích s českou vlajkou na rameni. Mike je Čech bojující s povolením od prezidenta, další je mladý americký mariňák, který po vypršení kontraktu nepodepsal nový a šel bojovat na Ukrajinu a poslední Angličan. Prostě naše vlajka a uniforma je nejspíš cool.

Poté jedeme na další místo se ubytovat. Tam nás čeká setkání s týmem Vasilije Kapusteje. Společně míříme na setkání s velitelem a zástupcem 24. samostatné mechanizované brigády Krále Daniela. Tato jednotka již deset let neustoupila a drží si svůj perimetr proti ruské armádě, navíc podniká ofenzivní akce i na druhé straně. Ve znaku mají lva. Během večeře mluvíme o válce. U stolu s námi sedí vojáci a velitelé bojující na život a na smrt, už deset let proti přesile a neustupují. Velmi zajímavé a nepublikovatelné rozhovory. Novináři potom dělají rozhovor a druhý den další reportáže.

V každém případě všude jsou Ukrajinci, civilisté i vojáci, vděční za českou pomoc a podporu. Bohužel některé jiné země více mluví, než dělají. Ústup ukrajinské armády má vždy jediný důvod – nedostatek munice. Ukrajinská armáda má zbraní relativně dost, ale potřebuje hlavně MUNICI a vojáky.

Ráno po snídani vyrážíme na místo setkání s mediky. Když nám ukazují zákopy pro výcvik boje v zákopech, tak si nás z blízka ve výši hlavy přiletí prohlédnout dron, nedaleko cvičící minometné jednotky.

Během další cesty se před námi po pravé straně zvedne z nízké výšky ukrajinský Mi-17, byl schovaný za stromy. Náhle z ruské strany po levé straně vyletí střela země-vzduch, vrtulník rychle klesne za kryt stromů. Poté z ukrajinské strany vylítne střela systému PVO a zničí ruskou střelu!


Vlajky a nášivky Ukrajinské armády, v občerstvovací stanici pro vojáky a dobrovolníky. Vše zdarma, přispívá se dobrovolně.; větší foto / CZFORCES

Dorážíme na místo srazu. Během kupování věcí v obchodě slyšíme hluk letadla. Vybíháme ven a kolem nás prolítá v nízké výšce sklopený na křídlo ve veliké rychlosti černý ukrajinský MiG-29. Udělá jedno kolečko a mizí směrem k místu odpalu ruské střely. Po chvíli se vrací, udělá úplně stejné kolečko a rychle mizí do vnitrozemí. Nejspíš to byla od začátku léčka, kdy byla Mi-17 použitá jako návnada na zničení ruského odpalovacího stanoviště.

Potom proběhlo na dalším místě natáčení reportáže pro Českou televizi a návrat k večeři a přespání. Během večeře mluvíme s naší hostitelkou. Na celé Ukrajině bylo zvláštní, že od hranic, až téměř k frontě, jsme neviděli nikoho se usmát. Srovnávala Němce s Rusáky: „Nejhorší je to pro staré lidi. Narodili se za války nebo těsně po ní. Místo klidného dožití zase umírají nebo dožívají za války. Německý nepřítel nás zabíjel, byli jsme podlidi, brali si jídlo, ale část nebo někdy zpočátku i vše zaplatili. Rusáci nám dělají to samé a ještě hůř. Zabíjí nás, znásilňují, bombardují a kradou vše, ale hlavně unášejí naše děti.“

Ráno vstáváme, snídáme a vyjíždíme na cestu domů. Cestou máme závadu na dodávce. Marian volá asistenční službu do ČR. Podle nich auto nemá podle smlouvy být na Ukrajině, což je nesmysl. Na dotaz na další postup se dozvídá, že na Ukrajině neposkytují asistenční služby. Nejblíže v Bělorusku. U nepřítele ano, u napadeného ne. Typická západní schizofrenie. Nakonec se auto podařilo zprovoznit.

Během cesty zpět probíhají další velké údery Rusáků na ukrajinskou energetickou síť a elektrárny. Při odjezdu probíhá důkladná prohlídka na ukrajinské i polské straně. Pohraničníci hledají zejména zbraně a munici. Vše v pořádku. Vjíždíme do úplně jiného světa.


Ruský mír v Orichivu; větší foto / Mac

Závěr

Co potřebuje Ukrajina jsme napsali. Hlavně munici a vojáky. Ti z našich politiků, kteří mluví o míru, žijí odtržení od reality. Nejsou to státníci a vůdci – ti nemohou být vyděšení ze slova „válka“ nebo „mobilizace“. O míru mluvili v letech 2008, 2014 i 2022. Jejich „mír“ je vykoupený krví jiných. Jejich mír nás nakonec zničí stejně, jako Ukrajinu.

Na Ukrajině skutečně probíhá, v propojení s dalšími částmi světa, třetí světová válka. Historie se neopakuje, ale rýmuje. Cyklicky se objevují „chcimírové“ i skuteční státníci. Vzpomeňme na Chamberlaina a Churchilla. Československo za druhé světové války „nebojovalo“ (*), ale přesto během války padlo a bylo pobito 350 000 Čechoslováků! A během komunismu Československo přišlo o dalších 500 000 lidí. Nebránili jsme a poddali se. Přesto během 50 let jsme přišli o téměř milion občanů. Mír? Spíše genocida českého a slovenského národa.

Naše organizace bude určitě pokračovat. Cesta splnila účel. Dostali jsme se bezpečně tam i zpět a doručili přepravovaný materiál. Tenhle tým dovede i nemožné. Jak jsme si psali se Sullym z Team4Ukraine: „Rusáci nechápou, že za Čechy přijdou další Češi!“

Je třeba poděkovat všem podporovatelům a také ministerstvu obrany. Bez nich by to nešlo.

Autor děkuje Cestě naděje a života za jejich gigantickou práci a možnost dostat s tam, kam se už moc jiných nedostane. Jedno neskutečné číslo: Podle ukrajinských vojáků pomoc dobrovolnických a humanitárních organizací tvoří třetinu veškeré pomoci. Přispívat a pomáhat má rozhodně cenu. Díky nasazení těchto organizací a dobrovolníků se pomoc dostává přímo tam, kde patří.

A hlavní poděkování si zaslouží vojáci, občané a celá Ukrajiny za to, že bojují i za nás a poskytují nám čas se připravit.

I když jim život jejich synů nevrátí, děkujeme rodinám našich vojáků bojující v ukrajinské armádě.

A hlavně rodinám čtyř našich občanů, dobrovolníků a vojáků, co padli při obraně Ukrajiny:

 • KAREL KUČERA
 • MARTIN KREJČÍ
 • MICHAL J.
 • TOMAS ZAVÁZAL

,,Jsme Češi nikdy se nevzdáme!“

Jaroslav Dolejška, www.czforces.cz

(*) To, že Československo nebojovalo za 2. světové války je myšleno technicky. Samozřejmě nemáme na mysli naše vojáky a domácí odboj.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vojenské odvody v Polsku a České republice

Za měsíc se osmnáctiletí Poláci dozvědí informace o letošní vojenské lékařské odvodní ...

Válka na Ukrajině ukazuje důležitost sil územní obrany

V Polsku Vojska teritoriální obrany WOT (Wojsko Obrony Teritorialnej) střeží východní hranice Polska ...

Kdo vystřelí první, ten vyhrává!

Český vojenský hrdina nadporučík Josef Gemrot v poválečném Československu jako první zavedl moderní ...

Odhalení pamětní desky ppor. i. m. Pavla Mauera

Dne 27. června 2023 na VVP Hamry, nedaleko Prostějova proběhlo odhalení pamětní desky příslušníka 6. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • JerzyŔ
  11:21 07.05.2024

  neskonalý obdiv a úcta.

  neskonalý obdiv a úcta.

 • Liet
  21:59 03.05.2024

  Za prvé, všetku česť dobrovolným organizáciám, ktoré odvádzajú takúto robotu. Za druhé, nadpis článku. Áno, rusi robia na Ukrajine zverstvá. Ale napísať, že sa správajú horšie ako ...Zobrazit celý příspěvek

  Za prvé, všetku česť dobrovolným organizáciám, ktoré odvádzajú takúto robotu.
  Za druhé, nadpis článku. Áno, rusi robia na Ukrajine zverstvá. Ale napísať, že sa správajú horšie ako nacisti mi príde zlahčovanie toho, čo nacisti naozaj robili. Áno, bola tu Buča a ďalšie zverstvá, ale naozaj chce autor nadpisu tvrdiť, že nacisti boli lepší ? Upalovanie ľudí v kostoloch aj s deťmi, vyvražďovanie a vypalovanie celých dedín a tak ďalej. Nechcem zlahčovať zveratvá čo spáchali rusi, ale toto mi už príde cez čiaru.Skrýt celý příspěvek

  • Jaroslav Dolejška
   22:28 03.05.2024

   Nikdo nic nezlehčuje. To je citát z toho co říkala Ukrajinka, matka mladého důstojníka tankistů, která před rokem 2022 dělala mnoho let v Polsku. Má srovnání se světem i historii. ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo nic nezlehčuje. To je citát z toho co říkala Ukrajinka, matka mladého důstojníka tankistů, která před rokem 2022 dělala mnoho let v Polsku. Má srovnání se světem i historii. Ano, nacisti se i u nás snažili provádět převýchovu na vybraných dětech, ale ty čísla jsou zcela nesouměřitelná s rusáky. Tím je samozřejmě nevyviňují, ani ona je nevyviňovala, Žili do roku 2014 v představě, že se ta hrůza nikdy nevrátí, a 10 let už v ní žijí, akorát od jiné země. nemají čas si hrát se slovy, a jestli někoho nepohorší, bojují o život. Netřeba si připomínat, že Pakt Ribnetrop-Molotov, ve skutečnosti Hitler-Stalin, a kde se do roku 1941 cvičila a německá vojska, odkud získávali suroviny, jak se od sebe učili používat plynové pece a koncentrační tábory. I Leninovi dali peníze na světovou pohromu.Skrýt celý příspěvek

  • marek.charlie
   14:54 04.05.2024

   Ja stojím za Lietom ,nech mi nikto nehovorí,že sú ukrajinci na okupovaných územiach stavaní húfne k ,,múru,,,napriek iným zverstvám,ktoré robia ruskí okupanti.Upravovanie pravdy ...Zobrazit celý příspěvek

   Ja stojím za Lietom ,nech mi nikto nehovorí,že sú ukrajinci na okupovaných územiach stavaní húfne k ,,múru,,,napriek iným zverstvám,ktoré robia ruskí okupanti.Upravovanie pravdy nás v konečnom dôsledku vždy dobehne.Skrýt celý příspěvek

   • Vrata
    17:49 04.05.2024

    Nezapomente ale, ze kremelsky rezim se choval i v dobe MIRU jako nemecti naciste. Vzpomente jenom na holodomor 7 milionu mrtvych - zbavili se tridniho nepritele a jeste meli penize ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezapomente ale, ze kremelsky rezim se choval i v dobe MIRU jako nemecti naciste. Vzpomente jenom na holodomor 7 milionu mrtvych - zbavili se tridniho nepritele a jeste meli penize na industrializaci zeme vybavenim z USA. Prectete si "Souostrovi gulag", a moje slova pochopite. Mne bylo treba nepochopitelne, proc pred postupem nemecke armady evakuovali veznice popravami veznu, ale po precteni Souostrovi mi to uz prislo "zcela pochopitelne". V Sovetskem Rusku se skutecne posilali lidi do gulagu za nic. To fakt neni vtip ale realita. Dokonce, po urcite dobe zavedli institut "Administrativniho opatreni", ktery KGB umoznoval poslat do koncentraku na praci koho si vybrali bez jakehokoliv provineni. Pozdeji se tomu zacalo rikat v ucebnicich "budovani komunismu". A pokud se v gulagu dostal nekdo na tzv. Spolecne prace, tak doba jeho doziti byla pry prumerne 3 mesice - smrt vycepanim, hladem pripadne zimou. Baltsko-Severomorsky kanal se budoval rucne, bez jakychkoliv stroju, a to i v zime za polarni noci. V jednom tabore, kde veznove spali ve stanech, si stany izolovali proti mrazu stenami ze zmrzlych lidskych mrtvol. Kam se na to vsechno hrabe nemecke panstvi.Skrýt celý příspěvek

    • marek.charlie
     07:59 05.05.2024

     Toto ja nepopieram a Súostrovie Gulag som si prečítal,niektoré časti ešte za socializmu..porovnávam 2.sv.vojnu z pohľadu GER-UA a súčasnú vojnu RUS-UA. Ide mi o to,aby fakty,ktoré ...Zobrazit celý příspěvek

     Toto ja nepopieram a Súostrovie Gulag som si prečítal,niektoré časti ešte za socializmu..porovnávam 2.sv.vojnu z pohľadu GER-UA a súčasnú vojnu RUS-UA.
     Ide mi o to,aby fakty,ktoré sa dajú vyvrátiť,nemohli byť zneužité proruskou propagandou,ktorá evidentne podstatne vplýva na ,,nerozhodnutých,, ľudí.Skrýt celý příspěvek

     • SR-71
      09:28 07.05.2024

      Pokud chcete relativizovat tak Němec na území Čech nebo Slovenska za celou dobu trvání druhé světové zabil velmi hrubým odhadem 3% populace. A to je označováno jako genocida. Rus ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud chcete relativizovat tak Němec na území Čech nebo Slovenska za celou dobu trvání druhé světové zabil velmi hrubým odhadem 3% populace. A to je označováno jako genocida. Rus při "osvobozování" Ukrajiny zabil například v Mariupolu desítky procent populace. Pokud vezmeme v úvahu civilní a vojenské ztráty Ukrajiny a vztáhneme je na populaci okupovaného území bude počet mrtvých srovnatelný s nacistickým Německem.Skrýt celý příspěvek

  • Анатолий
   17:54 04.05.2024

   Sovětská propaganda samozřejmě zkreslovala zvěrstva nacistů aby se zdálo, že nebyla jiná varianta, než poslat na maso miliony lidí. Ve skutečnosti se Německá okupace Ukrajiny málo ...Zobrazit celý příspěvek

   Sovětská propaganda samozřejmě zkreslovala zvěrstva nacistů aby se zdálo, že nebyla jiná varianta, než poslat na maso miliony lidí.
   Ve skutečnosti se Německá okupace Ukrajiny málo čím lišila než ruská okupace Ukrajiny.
   https://t.me/edgarU/2269...
   Charkov 1942. Vývěsky v němčině, všude německá vojska, ale nevypadá to jako jedna veliká Buča jak si mnozí myslí.
   Jediné v čem je horší, je že Němci samozřejmě vyvražďovali Židy, což bylo 3/4 všech civilních objetí na okupovaném SSSR.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   09:58 06.05.2024

   Máš pravdu, toho clickbaitového titulku, který sice brnká na strunu současných nálad, ale je zcela mimo realitu, je škoda. Jinak je text skvělý a zároveň mrazivý. Vyjádření ve ...Zobrazit celý příspěvek

   Máš pravdu, toho clickbaitového titulku, který sice brnká na strunu současných nálad, ale je zcela mimo realitu, je škoda. Jinak je text skvělý a zároveň mrazivý.
   Vyjádření ve stylu “Reductio ad Hitlerum” a všechny neadekvátní analogie vždy devalvují jak specifika odsuzovaného jevu (a tím vlastně znevažují většinu obětí a jejich utrpení) a zároveň značně zlehčují a relativizují hrůzy páchané nacistickým režimem, potažmo německými okupanty, v tomto případě speciálně v oblastech východně od Berlína.
   Necelé čtyři měsíce Heydrichova panování v protektorátu, tedy od 27. září 1941 znamenalo popravu celkem 486 osob. V rámci druhé Heydrichiády to bylo 2300 popravených + 3000 židovských občanů odeslaných do vyhlazovacích táborů. Snad se nikdo nebude snažit tvrdit, že se něco podobného odehrává na Ukrajině po atentátech na pohlaváry DLR a LNR.
   Nikdo netvrdí, že se Rusko chová k zajatcům v souladu s humanitárními standardy, speciálně mluvím o vybraných jednotkách. Ale pokud to opět porovnáme s historií, tak podle německých údajů v německém zajetí z 5,75 milionu sovětských zajatců zahynula více než polovina všech, tj. 3,3 milionu. I tato míra přežití je zapříčiněna katastrofálním nedostatkem pracovních sil v v Říši, takže po počátečních popravách důstojníků a zabíjení hladem, žízní a chladem, se v druhém až třetím roce války začali fyzicky zdatní "vytěžovat pro pracovní využití. Opět, nejednalo se o žádné excesy, ani přivřené oči. Ale přímé rozkazy, postupy schválené nejvyšším velením. Byl to systém. Vědomý, prokalkulovaný do poslední marky, joulu lidské práce, neefektivně strávené kalorie.
   Vyjímat z nacistického řádění systematickou likvidací židovského obyvatelstva je fakt neuvěřitelné. Jako že no jo, to je něco jinýho, Židi se do "chování nacistů" nepočítají?
   Argumenty Stalinem, Holodomorem atd..., na podporu tvrzení, že se dnes rusáci chovají hůř, než nacisté, ani nekomentuji, disuse by měly být aspoň trochu k věci.

   Pojďme řešit reálné utrpení obyvatel Ukrajiny. Není nutné vytvářet nesmyslné a přehnané příběhy. Vzpomeňte si, jak dopadla snaha bývalé ukrajinské ombudsmanky, která prvního půl roku zaplavovala veřejný prostor úchylnými příběhy bizarního násilí se sexuálním podtextem. Následně byly i s dcerou usvědčeny, že si většinu příběhů vymyslely, nebo přibarvily. Výsledný efekt byl takový, že to naopak značně podkopalo důvěru mnoha lidí ve zprávy z bojiště. To přehánění je jednoznačně kontraproduktivní. Realita je obludná dost sama o sobě.Skrýt celý příspěvek

   • marek.charlie
    10:17 06.05.2024

    Ďakujem Danny,hovoríš mi z duše.

    Ďakujem Danny,hovoríš mi z duše.

   • Анатолий
    15:46 06.05.2024

    Na rozdíl od Němců, rusové obvykle takové zločiny páchají protože je to baví a né protože by chtěli uvést odstrašující příklad. Pokud ale bude potřeba, tak si vymyslí že šlo o ...Zobrazit celý příspěvek

    Na rozdíl od Němců, rusové obvykle takové zločiny páchají protože je to baví a né protože by chtěli uvést odstrašující příklad. Pokud ale bude potřeba, tak si vymyslí že šlo o nějaké nacistické děti a td.
    Příklad z Heydrichem je zkreslující, vůdci LDNR nejsou Heydrichové, a rusko je kdykoliv může zabít samo což už často dělalo.
    Němci skutečně, v odpověď na různé partyzánské sabotáže, vypalovali vesnice.
    Ale tady je rozdíl, v přístupu SSSR a Ukrajiny do obyvatelstva na okupovaných územích. Stalin fakticky považoval lidi, co nechtěli nebo nemohli odstoupit s frontem ze svých domů, za napůl-zrádce, věděl že po zločinech SSSR ti lidé budou masově kolaborovat s nacisty. Bylo mu jedno co se s nimi děje a vcelku přikazoval ničit jakékoliv domy na okupovaném území, čož byla práce například známe Zoji Kosmoděmjanské. Vypalování vesnic pro něho bylo akorát žádoucí, jelikož poté se víc lidí odebralo do lesa a přidávalo se k partyzánským skupinám.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     17:05 06.05.2024

     Nemám potřebu u žádného pachatele válečných zločinů zkoumat jeho hlubší motivace, ani pocity, jaké měl při jejich páchání. Nezajímá mě, zda ho k tomu vedly lehce ušlechtilejší ...Zobrazit celý příspěvek

     Nemám potřebu u žádného pachatele válečných zločinů zkoumat jeho hlubší motivace, ani pocity, jaké měl při jejich páchání. Nezajímá mě, zda ho k tomu vedly lehce ušlechtilejší myšlenky, než jiného válečného zločince, ani zda neměl náhodou nějaké trauma z dětství.
     Němci se hromadného vyvražďování civilistů a poprav zajatců dopouštěli již při invazi do Polska, po napadení SSSR to jen nabralo ještě podstatně větší obrátky. Těžko říct, co je k tomu vedlo v Polsku, ale rozvinutá odbojová činnost to určitě nebyla: https://www.stoplusjednicka.cz...
     Jen v rámci Operace Tannenberg od 1. září do 25. října Němci povraždili 20–24 tisíc předních Poláků. Na podzim roku 1939 se uskutečnila akce Inteligence, při které bylo povražděno 40 tisíc příslušníků polské inteligence, učitelů, profesorů, vědců, kněží apod. Dalších 20 tisíc Poláků bylo v tomto období odvlečeno do koncentračních táborů. Největší hromadné popravy, při kterých byly zavražděny desítky tisíc lidí se konaly v okolí měst Varšava, Nowy Sacz, Vilnius. Jen pro doplnění, z celkových 6 milionů obětí mezi polskými občany, které mají Němci v Polsku na svědomí, se jednalo o cca půl na půl o polskou národnost a židovské občany.Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      17:22 06.05.2024

      Článek píše že se chovají hůř než nacisté, né že se dopustili většího zla, než nacisté (nebo než SSSR). K tomu doufám nedojde.

      Článek píše že se chovají hůř než nacisté, né že se dopustili většího zla, než nacisté (nebo než SSSR). K tomu doufám nedojde.

   • Анатолий
    15:58 06.05.2024

    Jo, co se týká sovětských zajatců, to jste si našel také dobrý příklad. Na začátku války, do německého zajetí padlo obrovské množství sovětských vojáků. Za první rok, 3,8 milionů ...Zobrazit celý příspěvek

    Jo, co se týká sovětských zajatců, to jste si našel také dobrý příklad. Na začátku války, do německého zajetí padlo obrovské množství sovětských vojáků. Za první rok, 3,8 milionů lidí. Samozřejmě neměli možnosti tolik lidí krmit, ale nebylo to tak, že by je zabíjeli úmyslně, jak to vy popisujete.
    Víc než to, tehdy se stal se nevídaný precenet. Němci začali pouštět zajatce. Ano, prostě je pouštět domů. V roce 1941, němci pustili ze zajetí okolo 200 tisíc lidí, které pouštěli v záležitosti od národnosti, tedy největší procent vypuštěných ze zajetí byli Ukrajinci, a jiné menší národy.
    https://reibert.info/threads/s... Skrýt celý příspěvek

    • danny
     17:30 06.05.2024

     To zní logicky. Bohužel, je to v rozporu s fakty. Plány operace Barbarossa byly ještě mnohem ambicioznější, než se podařilo naplnit a s ohromnými počty zajatců počítaly. Zatímco ...Zobrazit celý příspěvek

     To zní logicky. Bohužel, je to v rozporu s fakty. Plány operace Barbarossa byly ještě mnohem ambicioznější, než se podařilo naplnit a s ohromnými počty zajatců počítaly. Zatímco Hitler osobně požadoval, aby byli vojenští komisaři a další nositelé ideologie přímo popravováni a nezacházelo se s nimi jako se zajatci (Rozkaz o komisařích z 6. června 1941), s jakýmkoli zajištěním infrastruktury, potravin a lékařské péče pro zajatce se nepočítalo. Kromě "nositelů ideologie" byli také okamžitě po odhalení likvidováni zajatci židovského původu a při transportu do cílového umístění bylo civilnímu obyvatelstvu přísně zakázáno poskytovat zajatcům vodu nebo potraviny. Zcela běžnou praktikou již v prvních dnech války bylo okamžité popravování zraněných nebo příliš zesláblých zajatců (nikoli gestapem, ale Wehrmachtem).
     V prvních měsících války (dokud Německo nezačalo pociťovat nedostatek práceschopných mužů) byly shromažďovací tábory obvykle pouze několik hektarů pole obehnaného ostnatým drátem a strážními věžemi. Bez jakéhokoli přístřeší, sanitárního vybavení atd... Jen do září 1941 byla v důsledku špatných podmínek v zajateckých a sběrných táborech úmrtnost vězňů 1 % denně.
     17. července 1941 navíc vydává gestapo další rozkaz, a to k okamžité likvidaci všech zajatých osob při podezření, že by mohli klást odpor nebo by mohli mít nepřátelský postoj k nacionálnímu socialismu.
     Problematika je historiky docela slušně rozpracovaná, řadu šílených čísel potvrzujících např. 2,6 milionu zemřelých ve všech typech táborů plus 470 tisíc popravených potvrzují německé válečné statistiky. Dalším dobrým zdrojem jsou záznamy z norimberského procesu, kde žaloba celkem snadno vyvrací obhajobu postavenou na tom, že SSSR nepřistoupil k Ženevským konvencím atd... Slušný souhrn je i zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/...
     Opravdu, německé chování za II.sv. války není proč si idealizovat.Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      18:11 06.05.2024

      Jak říkám, množství zajatců bylo pro němce tak obrovské, že Němci začali pouštět některé zajatce domů. Tom mám od profesora Solonina, který je židovského původu a nebojí se povídat ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak říkám, množství zajatců bylo pro němce tak obrovské, že Němci začali pouštět některé zajatce domů. Tom mám od profesora Solonina, který je židovského původu a nebojí se povídat i o zločinech UPA.Skrýt celý příspěvek

     • danny
      00:34 07.05.2024

      Možnost propouštění vybraných zajatců nerozporuji (na obrovském počtu zajatců jsme se shodli, jen já tvrdím, že jejich počty byly nižší, než bylo německé očekávání). Speciálně ...Zobrazit celý příspěvek

      Možnost propouštění vybraných zajatců nerozporuji (na obrovském počtu zajatců jsme se shodli, jen já tvrdím, že jejich počty byly nižší, než bylo německé očekávání). Speciálně pokud se jednalo o německou, baltskou nebo ukrajinskou národnost. Každopádně se toho okamžiku, kdy to vůbec bylo možné, museli dožít a dostat aspoň do normálního koncentračního tábora. Přes vstup do zajetí, pochod smrti, sběrný tábor, filtr. Ostatně 14. listopadu 1944 probíhá na Pražském hradě konference, na jejím základě vzniká Ruská osvobozenecká armáda (ROA). To bylo taky jistou cestou k propuštění z internace.Skrýt celý příspěvek

   • SR-71
    09:32 07.05.2024

    Vidíte. Rusové stihli tolik lidí zabít bez důvodu, pro zábavu jen za měsíc v oblasti na sever od Kyjeva.

    Vidíte. Rusové stihli tolik lidí zabít bez důvodu, pro zábavu jen za měsíc v oblasti na sever od Kyjeva.

    • danny
     09:52 07.05.2024

     Nevím přesně, o jaké události píšeš. Šlo by to přiblížit? Pokud se odkazuješ na období 2.sv. války nebo jakékoli zvěrstva stalinského režimu, je to mimo téma diskuse. Neporovnáváme ...Zobrazit celý příspěvek

     Nevím přesně, o jaké události píšeš. Šlo by to přiblížit?
     Pokud se odkazuješ na období 2.sv. války nebo jakékoli zvěrstva stalinského režimu, je to mimo téma diskuse. Neporovnáváme stalinismus a nacismus. Vymezil jsem se proti titulku, že se dnes "Rusové se na Ukrajině chovají hůř než nacisté". Tuto zkratku označuji za nepravdivou, zavádějící.
     Neporovnáváme jednotlivé excesy úchylů, psychopatů a lůzy, ale systematické vyvraˇžďování na základě rasové ideologie dotažené do obludně technokratické roviny, kdy se na systému podíleli všichni členové ozbrojených složek i okupační správy.Skrýt celý příspěvek

     • Анатолий
      11:00 07.05.2024

      Rusové přiznávají, že plánují vyvraždit konkrétní vrstvu ukrajinských občanů, „pasionární“ část, a jejich terror nelze nazvat excesy, to je plně schvalovaný terror z vysokých kol ...Zobrazit celý příspěvek

      Rusové přiznávají, že plánují vyvraždit konkrétní vrstvu ukrajinských občanů, „pasionární“ část, a jejich terror nelze nazvat excesy, to je plně schvalovaný terror z vysokých kol kremlu, co už víme z masového mučení prováděného vězeňskou službou, nebo z toho jak Putin vyznamenal 64. samostatnou motostřeleckou brigádu po návratu z Buči.
      Pro ostatní obyvatelstvo bude pobyt bude připomínat pobyt pod Německou okupací. Ano, města budou jen tak tak příhodná pro přežití, část lidí odvezou na převýchovu, a ostatní potom možná pošlou na válku proti NATO, jako spotřební materiál.Skrýt celý příspěvek

     • SR-71
      11:05 07.05.2024

      Šlo o reakci na tato čísla: "Necelé čtyři měsíce Heydrichova panování v protektorátu, tedy od 27. září 1941 znamenalo popravu celkem 486 osob. V rámci druhé Heydrichiády to bylo ...Zobrazit celý příspěvek

      Šlo o reakci na tato čísla:

      "Necelé čtyři měsíce Heydrichova panování v protektorátu, tedy od 27. září 1941 znamenalo popravu celkem 486 osob. V rámci druhé Heydrichiády to bylo 2300 popravených + 3000 židovských občanů odeslaných do vyhlazovacích táborů. Snad se nikdo nebude snažit tvrdit, že se něco podobného odehrává na Ukrajině po atentátech na pohlaváry DLR a LNR."Skrýt celý příspěvek

     • danny
      12:44 10.05.2024

      Анатолий: Znovu. V nadpisu stojí: Rusové (tedy všichni) se na Ukrajině chovají (přítomný čas, tedy právě teď) jako nacisti (ne Němci, ale největší zvěř mezi Němci za 2. sv. ...Zobrazit celý příspěvek

      Анатолий: Znovu. V nadpisu stojí: Rusové (tedy všichni) se na Ukrajině chovají (přítomný čas, tedy právě teď) jako nacisti (ne Němci, ale největší zvěř mezi Němci za 2. sv. války).
      Ty píšeš, že "Rusové přiznávají, že plánují", což je budoucí čas. Nevím přesně, kdo to plánuje, jestli blouznil Dugin nebo nějaký televizní komentátor případně Medveděv, ale předpokládám, že se to dosud nestalo a není úplně jisté, že se tak stane.
      Chování vězeňské služby a 64. samostatné motostřelecké brigády jsou excesy, proto o nich také víme, vyvolaly pobouření a vyšetřují se.
      Až se věci, o kterých píšeš stanou, tak se k tobě klidně přidám a budu psát, že se Rusové na Ukrajině chovají stejně, nikoli hůře, než nacisté (na mě vybrané způsoby a nažehlené uniformy nácků nikdy nepůsobily jako nějaký znak vyšší kultury nebo polehčující okolnost pro zvěrstva, která páchali¨).Skrýt celý příspěvek

 • Lyšák
  19:45 03.05.2024

  Nenacházím ve svém slovníku adekvátní slova obdivů a díků...

  Nenacházím ve svém slovníku adekvátní slova obdivů a díků...

 • tomas.foldyna
  14:20 03.05.2024

  Děkujeme všem těmto organizacím i dobrovolníkům, bojujícím na straně Ukrajiny.

  Děkujeme všem těmto organizacím i dobrovolníkům, bojujícím na straně Ukrajiny.

  • Sunet
   15:35 03.05.2024

   Tak je vidět, že to, co nelze nazvat civilizovanou lidskou bytostí, muselo zase zanechat za sebou odpornou rudou značku. Jinak nelze na palec dolů reagovat!

   Tak je vidět, že to, co nelze nazvat civilizovanou lidskou bytostí, muselo zase zanechat za sebou odpornou rudou značku. Jinak nelze na palec dolů reagovat!

Načítám diskuzi...