Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná

Cesta skupiny Mašínů za svobodou byla hodně drsná
Obal knihy Nebojovali švestkovými knedlíky / Markéta Chalupová (Zvětšit)

Ozbrojené akce protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů z počátku 50. let, během nichž přišlo o život v Československu a na území někdejší NDR sedm osob, většinou policistů, budí dodnes vášnivé debaty (další tři východoněmečtí policisté zahynuli střelbou z vlastních řad). Nikdo z diskutujících nemůže ale popřít, že členové skupiny, kterým v době jejich ozbrojeného boje proti totalitě bylo až na jednu výjimku kolem dvaceti let, prokázali mimořádné odhodlání a odvahu.

O odvaze a vůli svědčí především jejich měsíční anabáze při přechodu přes území tehdejší NDR do západního Berlína, kdy prakticky po celou dobu měli v patách tisíce příslušníků východoněmecké Volkspolizei a rovněž vojáků Sovětské armády. Nakonec se třem z pěti mužů, z nichž jeden měl průstřel břicha, podařilo dostat se na svobodu. Podle vojenských odborníků se jednalo o neuvěřitelný úspěch mladíků a velkou blamáž komunistických pronásledovatelů.

Z dokumentů uložených v Bundesarchivu v Berlíně vyplývá, že pětičlenná skupina mladých mužů překročila státní hranici mezi Československem a NDR z 3. na 4. října 1953. Archivní materiály českého ministerstva vnitra tvrdí, že to bylo o den dříve. V každém případě ty nejhorší chvilky na československé odbojáře teprve čekaly a jejich průchod územím východního Německa se protáhl na celý měsíc namísto odhadovaných několika dnů. První dramatické momenty nastaly na nádraží obce Uckro, která leží asi 100 km jižně od Berlína, kam skupina přijela 10. října vlakem od Elsterwerdy.

Na nástupišti vystoupilo asi třicet lidí, všichni museli projít kolem příslušníků Volkspolizei rozestavěných na peróně, další policisté byli v nádražní hale. Z vlaku postupně vystoupila i pětice Čechů. Halou skoro až k východu prošli Josef a Ctirad Mašínové s Václavem Švédou, o kus za nimi Milan Paumer a Zbyněk Janata. Policie Čechy mířící z Československa do západního Berlína postupně shromáždila na jednom místě.

„Nepočítali jsme, že jich tam bude tolik. Vrhli se na nás, skončili jsme v takové slepé chodbě. Oni zatarasili jeden východ a šli na nás se zbraněmi. My jsme vytáhli pistole a vyhráli jsme to. Tři z nich tam padli na zem.“ Dva z policistů na následky střelby zemřeli. Během přestřelky panoval chaos, skupina se rozdělila, a když se muži znovu setkali, byli jenom čtyři, chyběl Janata. „On vyběhl z nádraží jiným směrem. My čtyři jsme se zase sešli a pak společně sledovali trasu na Berlín – po sluchu, podle železnice,“ vzpomínal později na dramatické okamžiky Josef Mašín.

„Podle mne nejhorší situace, ve které jsme se octli, nastala během obklíčení poblíže hájovny u vesnice Waldov v Braniborsku,“ uvedl v těchto dnech pro Armádní noviny Josef Mašín. Naopak obrovskou úlevu a velmi příjemné pocity prožíval při vstupu do osvětlené služební místnosti západoberlínské policejní stanice spolu s těžce zraněným Milanem. „V tuto chvíli jsme si však oba ještě mysleli, že Radek byl při poslední přestřelce dopaden.“

Nemohli jsme po nich házet švestkovými knedlíky   

Zatímco s Josefem Mašínem si čas od času posíláme maily, s Milanem Paumerem jsem se za jeho života opakovaně setkal v Poděbradech, kde po svém návratu z USA bydlel, v Praze i v Brně. Paumer měl specifický smysl pro humor a byl to svým způsobem lidový vypravěč.

V roce 2001 se zúčastnil v Brně promoce mé dcery, která jako první vystudovaná historička napsala o skupině bratří Mašínů knihu s názvem Nebojovali švestkovými knedlíky (Computer Press, Brno, 2011). Název byl inspirován Paumerovými výroky během slavnostního oběda v restauraci brněnského hotelu Slavia po promoci, kde vysvětloval, proč sáhl se svými přáteli počátkem 50. let po zbraních. Při této příležitosti nám rovněž osobitým způsobem líčil, jak ležel dlouhé hodiny s bratry Mašíny v lese pod hromadou větví a východoněmecký policajt jim v kožených holínkách šlapal kousek od hlavy, aby se přesvědčil, zda tam nikdo není. Pak se ozvalo spásné „alles in Ordnung“ a příslušníci Volkspolizei odklusali.  

Paumer nám také u oběda líčil, jak cítil, že mu kamsi dovnitř teče krev a těžkne břicho. „Cítil jsem se, jako bych byl hodně nasycen jídlem, přesto jsem šel dále. Pak jsme naskočili na vlak ve směru na Berlín.“ Jenže v poslední stanici před Berlínem vlak zastavil a Němci se sovětskými vojáky kontrolovali propustky do Západního Berlína. Takže zase museli po vlastních. Paumer a Josef Mašín utíkali, co jim stačily síly, a přitom ani pořádně nevěděli, kde jsou. Řídili se pouze světlem. Západní část Berlína byla již v té době podstatně více osvětlena než východní část města.

Doběhli jsme k ceduli „Americký sektor“ a vyhráli. Zraněný Paumer, který si krvácející břicho přidržoval rukou, skončil v nemocnici. A Josef Mašín se v Západním Berlíně potkal šťastně se svým bratrem Ctiradem. Pak se již o ně postarala americká tajná služba. Tři mladí muži zvítězili ve své malé bitvě během studené války.

„Než jsme odletěli z Berlína, naši hlídači od CIC nás vzali na letiště Tempelhof do americké vojenské kantýny, kde nám objednali strawberry sundae, což jsme jedli poprvé v životě. To bylo božské. Jinak jsme ale byli zklamáni, poněvadž nevyslyšeli naši žádost znovu nás vyzbrojit a nechat nás vrátit se pro Vaška do Cottbusu,“ vzpomíná zase Pepek Mašín. Tak ho vždy nazýval jeho druh ve zbrani Paumer. 

O neuvěřitelném příběhu odbojové skupin bratří Mašínů vyšla řada článků i knih. Nejvěrněji popisuje „putování“ nepřátelským územím Josef Mašína, Ctirada Mašína a Milana Paumera kniha Cesta na severozápad, kterou napsali sami účastníci této anabáze. Jeden z recenzentů této více než čtyřsetstránkové knihy na internetu konstatuje, že se jedná o velice čtivě popsaný útěk bratří Mašínů, Milana Paumera, Václava Švédy a Zbyňka Janaty z komunistického Československa do Západního Berlína.

Ten se pak proměnil v hon téměř celého bezpečnostního aparátu tehdejší NDR za pěticí „drzých“ Čechů, kteří se za každou cenu snažili probojovat do svobodného světa a rozhodli se nedat vlastní kůži zadarmo. Kniha Cesta na severozápad, která je doplněna řadou poznámek a bohatou fotografickou přílohou, se čte opravdu jedním dechem. Na obálce knihy je vyobrazen dobový plakát s vypsanou odměnou ve výši 1000 DM a s portréty prchajících i s jejich zkomolenými jmény.

Mirek Topolánek jako první projevil odvahu  

Česká veřejnost je v případě odbojové slupiny bratří Mašínů rozdělena. Paumer jednou s úsměvem vyprávěl: „Brzy po mém návratu z USA mne v Poděbradech potkal nějaký člověk a začal na ulici řvát, že jsem vrah. Tak jsem mu odpověděl: Hloupý dědku, na tebe kvér nevytáhnu, tebe jen přetáhnu touhle holí.“ Paumer sám nikoho nezabil, ale veškeré činy skupiny schvaloval. On i bratři Mašínové brali své poslání jako vyhlášenou válku režimu, který popravoval a vraždil nepohodlné. 

Čeští politici s výjimkou komunistů, kteří Mašíny nazývají vrahy, víceméně mlčí. Toto mlčení prolomil premiér Mirek Topolánek, který na půdě české ambasády ve Washingtonu předal v únoru 2008 tehdejší premiérskou medaili Josefu Mašínovi. Jeho bratr Ctirad byl zaneprázdněn a omluvil se. Topolánek byl tak vůbec prvním polistopadovým politikem, který některého z odbojové skupiny vyznamenal. Udělení plakety premiér podle svých slov s nikým nekonzultoval. Po návratu do Prahy pak předal zmíněné ocenění i Milanu Paumerovi.

„Myslím si, že moje nejbližší okolí je na mne hrdé. Potkávám spoustu lidí, politické vězně, kteří nebyli s odbojem bezprostředně spjati, ale berou to jako určitou odvahu otevřít problém nejen bratří Mašínů, ale vlastně celého třetího odboje,“ řekl mi během našeho setkání v roce 2008 premiér Topolánek. Zdůraznil, že to byl jeho původní úmysl a že na něm stále trvá. „Je to velmi příjemné překvapení, určitě to ve společnosti vzbudí velké vášně,“ komentovala informaci sestra bratrů Mašínových Zdena a zároveň ocenila premiéra, že se na rozdíl od prezidentů Havla a Klause nebál tohoto kroku. Josef Mašín v této souvislosti zase prohlásil, že si velmi váží udělení medaile od premiéra Mirka Topolánka.

Topolánek již  kvůli medaili pro bratry Mašíny čelil dokonce trestnímu oznámení.  Berounskému okresnímu státnímu zastupitelství ho podal jakýsi Jaroslav Brehovský. O tři roky později, v roce 2011, udělil ministr obrany Alexandr Vondra u příležitosti pohřbu Ctirada Mašína v Clevelandu naše nejvyšší vojenské vyznamenání Zlatá lípa. Toto vyznamenání uděluje ministr obrany Čechům i cizincům, kteří se „významně zasloužili o ochranu základních lidských práv a svobod“. Podobně jako v případě Topolánka bylo na Vondru podáno trestní oznámení. 

Počátkem července 2008 jsem v litevské metropoli Vilnius navštívil Muzeum obětí genocidy, které sídlí v budově bývalého velitelství KGB. S pracovníkem generální prokuratury Litevské republiky Kestutisem Wagnerisem, který mi návštěvu muzea doporučil, jsem pak dost dlouho diskutoval o svých dojmech z expozice. Řeč přišla logicky na rozsáhlý protikomunistický odboj, který na území Litvy probíhal od konce války až po celou první polovinu 50. let. Svého litevského známého jsem přitom seznámil s činností odbojové skupiny Ctirada a Josefa Mašínů, na kterou má ale velká část naší veřejnosti spíše záporný pohled.

Kestutis Wagneris k tomu poznamenal, že většina litevské společnosti si stále váží účastníků z doby protisovětského odboje, i s tím, že při něm často umírali lidé nezúčastnění či nevinní. Shodli jsme se pak, že za svobodu se musí bojovat a ne čekat, až nám ji někdo přinese na „zlatém tácu“. Z tohoto důvodu bratři Mašínové utíkali do USA, aby pak v americké armádě pomohli k návratu svobody do naší země. Jednoznačně neutíkali z nějakých ekonomických pohnutek.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jiří REGI Schams – i Česko má své hrdiny

Sedím v  kanceláři sdružení REGI Base, soukromé nadace, která si klade za cíl starat se o novodobé ...

NÁZOR: Má voják vypadat jako komiksový hrdina?

Mnoho z nezasvěcených, ale i zasvěcených, má určité představy o tom, jak by měl vypadat, a co by měl ...

Ochrana obyvatelstva ve 21. století

Současná situace s virem COVID-19 vyvolává i otazníky v oblasti osobní ochrany osob v krizových ...

Korejská válka a její stále přítomné stopy

Nemine snad ani jeden den, aby se světová veřejnost nedozvěděla o nějakém novém excentrickém kousku ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  15:49 24.04.2020

  Musím říct, že mě v diskusi poměrně překvapuje řada názorů tvrdících, že že si támhle účetní, tuhle hasič nebo prodavačka lístků na nádraží svůj osud zasloužili za žití v režimu, ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím říct, že mě v diskusi poměrně překvapuje řada názorů tvrdících, že že si támhle účetní, tuhle hasič nebo prodavačka lístků na nádraží svůj osud zasloužili za žití v režimu, nebo že si jako práskači zasloužili dopadnout mnohem hůře.
  Nemohu souhlasit. Většina takto vyhraněných pisatelů opomíjí několik podstatných skutečností. Že totiž i v totalitních režimech dochází k běžné kriminální činnosti. Vraždám, majetkovým přečinům, sexuálně motivovaným zločinům, nedbalostním přečinům a dopravním nehodám. Pouze část silového aparátu se věnovala politickým nepřátelům, ale zbytek řešil standardní kriminalitu.
  Bohužel, počátek kariery Mašínů nenesl srozumitelné znaky odbojové činnosti, která by mohla získat sympatie mlčící většiny. Naopak, všechny vnější znaky ukazovaly na běžnou kriminaliltu obzvláště společensky nebezpečných jedinců. Tvrdit tedy, že osoby, které jim v činnosti bránily, nebo poskytovali informace napomáhající jejich dopadení, byli práskači a udavači, je poněkud za hranou.

  Při posuzování jakékoli historické události je vždy důležité uvědomit si časovou osu a souslednost událostí. Jaké měl kdo kdy informace. Jinak je snadné dojít k mylným závěrům při vyhodnocování motivací.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:34 24.04.2020

   tak atentát na Heydricha také vyšetřovali mj. "normální" kriminalisté, kteří dorazili z Říše. I Heinz Pannwitz byl kriminalista. Rozlišovat v totalitním aparátu mezi angažovaným ...Zobrazit celý příspěvek

   tak atentát na Heydricha také vyšetřovali mj. "normální" kriminalisté, kteří dorazili z Říše. I Heinz Pannwitz byl kriminalista. Rozlišovat v totalitním aparátu mezi angažovaným sluhou režimu a neangažovaným zapáleným lovcem sexuálních zvrhlíků nebo zlodějů slepic dost dobře nejde. Pani pokladní z Elsterwaldy byla v celém příběhu na první pohled nenápadná, klasická bonzácká zrůda, stejně jako civilní pomocník pohraniční stráže, který práskne podezřelé živly v hraničním pásmu. Pani pokladní Mašíny asi nebonzla proto, že by jí připadali jako sexuální násilníci, prostě neuměli německy, takže jasní uprchlíci. Zavinila smrt Janaty a Švédy, kdyby držela hubu, dojeli by vlakem třeba do Berlína a byl by klid. Pokud máte pocit, že odsoudit udavače je za hranou, pak se divím, že nepochválíte třeba Čurdu.Skrýt celý příspěvek

   • Echo
    16:52 24.04.2020

    Jura99 ... ak cislo v tvojom nicku odkazuje na rok tvojho narodenia, tak mam pochopenie na to co tu pises. Ak nie tak cele zle. Drvivej vacsine ludi je totiz s prepacenim u riti ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99 ... ak cislo v tvojom nicku odkazuje na rok tvojho narodenia, tak mam pochopenie na to co tu pises. Ak nie tak cele zle. Drvivej vacsine ludi je totiz s prepacenim u riti politika a vladnuci rezim. Proste si robia svoju robotu a snazia sa slusne zit v ramci ich moznosti. Povojnove roky boli celosvetovo pre bezpecnostne zlozky tazka doba. Kopec vojnovych specialistov so spickovym vycvikom stratilo zmysel zivota a uchlastalo sa, dalsi sa dali venovali kriminalnej cinnosti. Tito ludia si vo vojne prezili svoje a nemali nejake extra moralne zabrany. Podrezat policajta, zastrelit uctovnika, atd? Naco to bolo dobre? Ako tym ublizili rezimu?Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:58 24.04.2020

     Však ano, dělají jen svoju robotu a politika jim je jedno... Třeba takoví nenápadní zemědělci, kteří léta žili v lokalitě kolem Mauthausenu, kde v jedné časově epizodě postavil ...Zobrazit celý příspěvek

     Však ano, dělají jen svoju robotu a politika jim je jedno... Třeba takoví nenápadní zemědělci, kteří léta žili v lokalitě kolem Mauthausenu, kde v jedné časově epizodě postavil jeden režim KT. Zkraje roku 1945, kdy už asi každému bylo jasné, že válka končí, uteklo z KT okolo 700 vězňů. Do "honu na zajíce", jak sami Němci jejich stíhání nazvali, se neváhalo zapojit stovky rakouských civilistů a ze "zajíců" uniklo pouze 11.Skrýt celý příspěvek

    • strela9m32
     21:35 24.04.2020

     "Kopec vojnovych specialistov so spickovym vycvikom stratilo zmysel zivota a uchlastalo sa, dalsi sa dali venovali kriminalnej cinnosti." A kopec našich muklovalo v uránových ...Zobrazit celý příspěvek

     "Kopec vojnovych specialistov so spickovym vycvikom stratilo zmysel zivota a uchlastalo sa, dalsi sa dali venovali kriminalnej cinnosti."
     A kopec našich muklovalo v uránových baniach, ktorých produkciu bezplatne získaval "slovanský brat".... Mnohí prišli vďaka prisluhovačom NKVD ako boli Vaš, Šalgovič a im podobné kreatúry o život, zdravie, o slušný život....

     Ku tomu účtovníkovi - my nevieme, o čo sa účtovník pokúsil, je ale známe, že o život prišiel pri zápase.... A morálkou, ktorú uvádzaš, sa režim určite neriadil. Nebola to beztvará hmota, ale boli to reálni prisluhovači zvrátených myšlienok "diktatúry proletariátu".....Skrýt celý příspěvek

   • danny
    17:42 24.04.2020

    Jura99: právě jsi předvedl excelentní neschopnost zařazení událostí do kontextu a do časového rámce. Paní pokladní určitě nebonzla Mašíny kvůli tomu, že by na ni působili jako ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: právě jsi předvedl excelentní neschopnost zařazení událostí do kontextu a do časového rámce. Paní pokladní určitě nebonzla Mašíny kvůli tomu, že by na ni působili jako sexuální násilníci. Ale právě kvůli šoku, který ve společnosti vyvolala série činů, kterých se dopustili před tím. Pokud se Mašínům povedlo naprostou většinu tehdejší společnosti vyděsit a dohnat k odsouzení jejich činů a vyburcovat státní aparát dvou států k masivnímu zátahu, mělo to na jejich odbojovou činnost takový dopad, že ani nezačala. Teda pokud za úspěšnou sabotáž nebudeme vydávat spálení stohu slámy.
    Kdyby Jánošík kromě občasného podělení o lup s chudinou cestou taky odkrouhl semtam nějakého vesničana, není dnes národním hrdinou, ale jedním z mnoha poprávu potrestaných lumpů. Nevinné oběti vždy zanechávají temnou skvrnu na tváři potenciálních hrdinů.
    Tvá věta, že "Rozlišovat v totalitním aparátu mezi angažovaným sluhou režimu a neangažovaným zapáleným lovcem sexuálních zvrhlíků nebo zlodějů slepic dost dobře nejde" jednoznačně ukazuje, že jsi toto dilema nikdy řešit nemusel. Buď jsi příliš mlád a chybí ti osobní zkušenost, nebo jsi prostě do konfliktu s tím režimem, co tu byl, nikdy nepřišel a tudíž opět vycházíš pouze z představ a vlastní interpretace cizích zážítků.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:49 24.04.2020

     danny: právě jsi předvedl základní neznalost celého případu. Paní z Elsterwaldy určitě nemohla tušit, že má před sebou pachatele podříznutého esenbáka z ČSR a v NDR se Mašíni dosud ...Zobrazit celý příspěvek

     danny: právě jsi předvedl základní neznalost celého případu. Paní z Elsterwaldy určitě nemohla tušit, že má před sebou pachatele podříznutého esenbáka z ČSR a v NDR se Mašíni dosud pořádně neprojevili, to odstartovalo teprve její udání, že ve stanici Ucro na Mašíny čekala parta bývalých esesáků, aby je zatkla, což se jim vůbec nepovedlo a zůstalo jich pár na zemi mrtvých. Teprve to odstartovalo rozsáhlou razii a teprve poté mohl v NDR vzniknout nějaký šok ze "série činů". Takže zasazení do kontextu a časového rámce bohužel selhalo na tvé straně.Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  11:42 24.04.2020

  Na tom jak jsou bratři Mašínové i po tolika letech přijímání je vidět proč za druhé sv. války měl u nás odboj tak těžký život. Proč jsme se nepostavil Hitlerovi, komunistům v únoru ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tom jak jsou bratři Mašínové i po tolika letech přijímání je vidět proč za druhé sv. války měl u nás odboj tak těžký život. Proč jsme se nepostavil Hitlerovi, komunistům v únoru 48, nebo sovětskému svazu v 68. Nejsme zvyklí (až na vyjímky) bojovat a přinášet oběti. A na tom participují politici, hlavně ti všeho schopní. Asi ten Rakouský ordnung máme hlouběji v krvi než si my Češi dokážeme připustit... To třeba Slováci měli a mají víc odvahy, jít za svým, i když né vždy byli na té " správné straně"Skrýt celý příspěvek

  • technik
   11:50 24.04.2020

   když o tom nic nevíš, tak neplácej nesmysly. Urážíš všechny oběti odboje, politické vězně a podobně.

   když o tom nic nevíš, tak neplácej nesmysly. Urážíš všechny oběti odboje, politické vězně a podobně.

   • Kichot
    14:02 24.04.2020

    Tak jinak. Odboj u nás samozřejmě byl a hrdinský. Jde o chování státu a jejich představitelů v době krize, o tom jak to vypadalo a vypadá s podporou lidí té vládní moci. A o tom ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak jinak. Odboj u nás samozřejmě byl a hrdinský. Jde o chování státu a jejich představitelů v době krize, o tom jak to vypadalo a vypadá s podporou lidí té vládní moci. A o tom jak to vypadá s uctíváním nebo spíš neuctiváním vlastních hrdinů. To , že většina výsadků měla krátký život, nebylo způsobeno jen výkonností německa. To, že se tady chopili moci komunisté nebylo jen výkonností Sovětského svazu. Nebo proč přes obrovskou podporu odporu proti Německu, lidé poslušně uposlechli demobilizaci. Příklady jiných států ukazují , že jde se postavit na odpor. Otázka je proč u nás ne. Nakonec do NATO jsme vstoupili taky velice rychle i přes odpor verejnosti. (Za mě správně) ale jde o princip. Referendum o EU bylo jaké bylo. O rozšíření pravomocí na úkor suverenity už se raději nehlasovalo a nic. Neboli má myšlenka je taková, že my Češi se většinově tak nějak podřídíme vládní moci. A otázka je proč.. Jestli ty kořeny třeba nejsou už v Rakouském císařství a to , že jsem byli jeho součástí tak dlouho.Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     14:14 24.04.2020

     A ještě bych k tomu dodal, že naše vládní moc se vždycky podřídila cizím mocnostem. Tak je to asi spojité. Neboli jací voliči takoví politici...

     A ještě bych k tomu dodal, že naše vládní moc se vždycky podřídila cizím mocnostem. Tak je to asi spojité. Neboli jací voliči takoví politici...

     • Jura99
      16:38 24.04.2020

      Podřídit se rozhodnutí autorit je naopak předností. O co by byl svět krásnější, kdyby všichni respektovali třeba rezoluce OSN. Jediný problém je, když se plete ta autorita, což se ...Zobrazit celý příspěvek

      Podřídit se rozhodnutí autorit je naopak předností. O co by byl svět krásnější, kdyby všichni respektovali třeba rezoluce OSN. Jediný problém je, když se plete ta autorita, což se v případě Mnichova naším úhlem pohledu stalo.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      08:00 25.04.2020

      No asi to napíšu na tvrdo. Jsme většinově srabský národ a bohužel to tak vnímají i z venku. Jak vládnoucích garnitůr tak voličů...Tzv česká holubičí povaha, kterou se pyšníme, by ...Zobrazit celý příspěvek

      No asi to napíšu na tvrdo. Jsme většinově srabský národ a bohužel to tak vnímají i z venku. Jak vládnoucích garnitůr tak voličů...Tzv česká holubičí povaha, kterou se pyšníme, by všude jinde nazvali jinak. Je to vidět na krátké České historii. Krásně to bylo vidět na r.89 a to z obou stran. A dokud se toto v nás nezmění , budeme vždycky za otloukánky nejen těch tzv světových mocností...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   12:08 24.04.2020

   Odboj byl v protektorátu velice aktivní i v evropském měřítku. Hitlerovi jsme se samozřejmě postavili, pokud jde o mnichov, konali jsme v souladu s rozhodnutím mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek

   Odboj byl v protektorátu velice aktivní i v evropském měřítku. Hitlerovi jsme se samozřejmě postavili, pokud jde o mnichov, konali jsme v souladu s rozhodnutím mezinárodní reprezentace, kterou jsme uznávali za autoritu, to je asi v pořádku. Nicméně Češi do války chtěli, proběhla rekordně rychlá mobilizace 1,5mil. vojska, nevím o lepším provedení mobilizace ve světovém srovnání. Na SK měli odvahu důstojníci kolem gen. Goliana, před nimi kloubouk dolu, zbytek pak byla ovšem tragédie (gen. Malár, Čatloš a další experti, kteří zavinili kapitulaci dvou divizí pod Duklou a zavinili tak krveprolití na Dukle). Ve Slov. štátě rovněž nežili pod hrozbou trestu smrti (do SNP) a odvahu bohužel mnozí projevovali mj. v arizaci.Skrýt celý příspěvek

   • Kichot
    14:43 24.04.2020

    Reakce na odboj viz výše. U Slováků mi nejde o to na čí straně byli nebo nebyli, historii stejně píše vítěz. Jde o to , že tu odvahu měli. A rozhodně víckrát než my.

    Reakce na odboj viz výše. U Slováků mi nejde o to na čí straně byli nebo nebyli, historii stejně píše vítěz. Jde o to , že tu odvahu měli. A rozhodně víckrát než my.

   • Tesil
    18:59 24.04.2020

    Jura99 Atentát na R.H.měl zvýšit prestiž domácího odboje,po atentátu byl odboj deklasován a ustal příliv zpravodajských informací,které měli nějakou cenu pro spojence. Veškeré ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Atentát na R.H.měl zvýšit prestiž domácího odboje,po atentátu byl odboj deklasován a ustal příliv zpravodajských informací,které měli nějakou cenu pro spojence.
    Veškeré výsadky měly za úkol právě podpořit domácí odboj,mimochodem až na Antropoid ani jeden výsadek nesplnil zadané úkoly.A pokud měl být atentát připsán domácímu odboji,tak ani ten Antropoid ne.
    Beneš byl pravidelně upozorňován na malou odbojovou činnost.V porovnání s Polskem,Jugoslávií atd.
    To,že někdo picnul čuníka načerno nebo kšeftoval na černém trhu a následně putoval do KT není odboj.Ikdyž po válce se za odbojáře pochopitelně vydávaly.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     20:06 24.04.2020

     Tesil: Tak šup do knihovny a něco si o odboji přečíst, protože označit český odboj za picání čuníků a kšeftování na černém trhu je drzá neznalost. Dokonce nemáš pravdu ani s tím ...Zobrazit celý příspěvek

     Tesil: Tak šup do knihovny a něco si o odboji přečíst, protože označit český odboj za picání čuníků a kšeftování na černém trhu je drzá neznalost. Dokonce nemáš pravdu ani s tím účelem atentátu, neměl zvýšit prestiž domácího odboje, ale odboje zahraničního, ovšem i to je hypotéza. Druhá hypotéza je, že roli hrál Heydrichův nástup do úřadu lemovaný popravenou českou generalitou. Plk. Moravec se rozhodl Heydrichovi zarazit kariéru a pomstít své kolegy.Skrýt celý příspěvek

    • Tesil
     20:54 24.04.2020

     Jura99 Trochu si můj pohled na odboj zjednodušil,ale budiž Tak např.můžeme zmínit počet sabotáží na železnici.Pokud jde o nějaké větší akce.Do jara 1944 šlo o jednotky případů ani ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99
     Trochu si můj pohled na odboj zjednodušil,ale budiž
     Tak např.můžeme zmínit počet sabotáží na železnici.Pokud jde o nějaké větší akce.Do jara 1944 šlo o jednotky případů ani potom žádná hitparáda.
     Na osudu R.H. je zajímavé,že se nikdo nikdy jasně nevyjádřil k důvodu atentátu ani se nepřihlásil k autorství.
     Jedním z důvodů mohla být snaha Britů odstranit R.H. před jeho plánovaným převelením do Francie,kde by tvrdě zakročil proti odboji, se kterým se počítalo v případě invaze.Případně mohlo jít o vyřizování účtů mezi tajnými službami,kdy se R.H.podílel na zatčení britských agentů.Známý incident ve Venlo.
     Což rozhodně nemělo nic společného s tím jak řídil Protektorát.
     V pondělí by měli otevřít ty zmíněné knihovny.Tak jak píšeš šup tam.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      07:58 25.04.2020

      Aha, tak uz chapu, veris na bachorky. Sbirku bachorek jsi prave napsal. Anglicani nemeli tak dobre informace, aby vedeli o preveleni Heydricha do FR a patrne by jim to bylo stejne ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha, tak uz chapu, veris na bachorky. Sbirku bachorek jsi prave napsal. Anglicani nemeli tak dobre informace, aby vedeli o preveleni Heydricha do FR a patrne by jim to bylo stejne fuk. Rovnez zvast, ze jej odstranil Canaris oklikou pres Moravce je blbost. Nejvic blizko bude odplata za prvni stanne pravo a popravenou generalitu, jednak existuje zapis z jednani, jednak to odpovida i casove, atentat mel probehnout uz v rijnu 41.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:50 25.04.2020

      Jura99 Jak je vidět na báchorky věříš hlavně ty.Podle tebe by potlačení francouzkého odboje bylo Angličanům fuk.To nemůžeš myslet vážně.Spíš měli na háku dění v Protektorátu. A jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Jak je vidět na báchorky věříš hlavně ty.Podle tebe by potlačení francouzkého odboje bylo Angličanům fuk.To nemůžeš myslet vážně.Spíš měli na háku dění v Protektorátu.
      A jak jsem napsal,pokud byly důvody pro odstranění R.H.
      křišťálově čisté proč se nikdo k tomu nepřihlásil ani téměř 80 let po atentátu.Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  10:42 24.04.2020

  Hodnotit jejich činy pohledem dnešní doby nemůže být zcela objektivní ale kdo dokáže podřezat krk svázanému člověku není podle mě žádný hrdina a stejně tak jako zastřelit ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodnotit jejich činy pohledem dnešní doby nemůže být zcela objektivní ale kdo dokáže podřezat krk svázanému člověku není podle mě žádný hrdina a stejně tak jako zastřelit neozbrojeného civila který jde hasit stoh.
  Jejich tzv odboj nic nedokázal, nepostihl žádné špičky režimu a nezpůsobil režimu žádné škody a když jim začalo téci do bot utekli a zde potom neslo spoustu lidí následky represí.
  Podle mého jsou tedy jen jednou, malou epizodou odporu a jistě bylo více takových kteří ač nevyznamenáni a zapomenuti, udělali daleko více.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   13:17 24.04.2020

   toho hasiče nezastřelili, přišel o oko. Nejspíš měl štěstí v neštěstí, o kousek vedle a je mrtvý. Ctirad měl pak už jen volbu nechat se chytit a po nějakém standardním bolševickém ...Zobrazit celý příspěvek

   toho hasiče nezastřelili, přišel o oko. Nejspíš měl štěstí v neštěstí, o kousek vedle a je mrtvý. Ctirad měl pak už jen volbu nechat se chytit a po nějakém standardním bolševickém mučení se nechat oběsit. Takže co navrhujete ? Asi stoh nezapalovat, bolševikům neškodit a na odpor se vykašlat, jako většina národa. Samozřejmě hasič asi netušil, že stoh zapálili odbojáři a nikoliv prostý žhář, otázka jestli by to mělo na jeho aktivitu vliv. V každém případě měl smůlu, asi jako civilista, kterému spadla na hlavu letecká puma.Skrýt celý příspěvek

 • gjiricek
  10:21 24.04.2020

  Každý odboj potřebuje zbraně a peníze. dnes je těžké zjistit jaké měli možnosti k záškodnické činnosti. Na větší akce by potřebovali výbušniny, ale kde je v té době bylo možno ...Zobrazit celý příspěvek

  Každý odboj potřebuje zbraně a peníze. dnes je těžké zjistit jaké měli možnosti k záškodnické činnosti. Na větší akce by potřebovali výbušniny, ale kde je v té době bylo možno sehnat. Armádní sklady to asi těžko, možná přepadnout sklad firmy, která se zabývala důlní činností. Udělali co bylo v té době možné a podpálili třeba pár stohů. Komunistická bezpečnost by je odhalila dříve, kdyby nešlo o skupinu, kde byli hlavně příbuzní. Podle mě udělali maximum toho co udělat šlo a těžko je soudit jakým způsobem udělali to či ono.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   12:08 24.04.2020

   ale prd. Sejmout komunistický prasata jako Vaše nebo Urválka by pro takový " speciály " nebyl problém. Mašíni měli kontakty na bývalý odboj, rozhodně se nedá mluvit o tom že by na ...Zobrazit celý příspěvek

   ale prd. Sejmout komunistický prasata jako Vaše nebo Urválka by pro takový " speciály " nebyl problém. Mašíni měli kontakty na bývalý odboj, rozhodně se nedá mluvit o tom že by na našem uzemí nebyly zbraně, byly a sakra dost, což o tom vypovídají polistopadové amnestie na zbraně a počty odevzdaných válečných zbraní.
   Mašínové byli obyčejní vrazi, to že jejich skutky schvalovali někteří političtí vězni není vůbec objektivní a rozhodně to neomlouvá jejich činy. Stejně jako českým národem podporované poválečné vraždění německých civilistů např. Postoloprstký masakr, brněnský pochod smrti a podobně, byly, jsou a navždy budou pouhými sprostými vraždami a tyto skutky nelze nijak zlehčovat například válečnými křivdami páchanými německým lidem na českém, protože sakra bylo už po válce.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    13:03 24.04.2020

    O Vašovi pochybuji, že věděli, že existuje. Urválka mohli znát z novin. Ale proč by měl být "ten pravý" odboj pouze odstřel nějakého funkcionáře ? Za Protektorátu zde byl rozsáhlý ...Zobrazit celý příspěvek

    O Vašovi pochybuji, že věděli, že existuje. Urválka mohli znát z novin. Ale proč by měl být "ten pravý" odboj pouze odstřel nějakého funkcionáře ? Za Protektorátu zde byl rozsáhlý odboj a přitom šlo vesměs o zpravodajskou a sabotážní činnost. Prakticky žádná odbojová skupina si nekladla za cíl sejmout nějakého nacistu, maximálně občas zlikvidovali udavače z vlastních řad. Výjimka byla skupina Říjen (Zelenka-Hajský, kpt. Pavlík, O. Frolík), která radikální byla, ale vyčerpala aktivitu na Heydrichovi a také na něm zahynula. Z dnešního pohledu je zřejmé, že naději na úspěch neměl v 50tých letech žádný odboj. Rusové drželi pevně opratě a západ by si na nic netroufl.Skrýt celý příspěvek

    • danny
     15:34 24.04.2020

     Od okupace Československa až po německé zaškobrtnutí před Moskvou Němci drželi sakra pevně v rukou a nevypadalo to ani na světýlko na konci tunelu. A na okupovaných územích drželi ...Zobrazit celý příspěvek

     Od okupace Československa až po německé zaškobrtnutí před Moskvou Němci drželi sakra pevně v rukou a nevypadalo to ani na světýlko na konci tunelu. A na okupovaných územích drželi opratě obvykle do poslední bojeschopné jednotky. Často jim nebylo zatěžko věšet málo nadšeně spolupracující civilisty i v průběhu vyklízení pozic. Takže to nějak chabou aktivitu odboje v 50. letech nevysvětluje.
     Jinak většina odbojových akcí byla jednoznačně namířena proti válečné výrobě, dopravě vojenského materiálu nebo významným představitelům režimu. Speciálně z východní fronty je těch odpálených nacistů známo docela dost. Jakýkoli odboj má totiž šanci na přežití pouze v případě, že je jeho konání srozumitelné civilistům a má významnou podporu minimálně podstatné části společnosti.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:23 24.04.2020

      s tím co píšete v tomto příspěvku nemám nějaký problém. Reagoval jsem na technika, že proč Mašínové nezlikvidovali nějakou bolševickou kreaturu. Nezlikvidovali, stejně jako mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

      s tím co píšete v tomto příspěvku nemám nějaký problém. Reagoval jsem na technika, že proč Mašínové nezlikvidovali nějakou bolševickou kreaturu. Nezlikvidovali, stejně jako mnohem rozsáhlejší 2. odboj až na malé výjimky nezlikvidoval a přesto odbojem byl.Skrýt celý příspěvek

  • Echo
   17:13 24.04.2020

   Povojnove roky a nedostatok zbrani? Este teraz toho maju ludia po povalach kvanta. Od pistoli az po gulomety, granaty, miny, delostrecke miny, .... Rodinny znami zdedili barak po ...Zobrazit celý příspěvek

   Povojnove roky a nedostatok zbrani? Este teraz toho maju ludia po povalach kvanta. Od pistoli az po gulomety, granaty, miny, delostrecke miny, .... Rodinny znami zdedili barak po strykovi a v stodole 88mm protilietadlovy kanon, teraz stoji kdesi pri muzeu :-)Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  09:05 24.04.2020

  Pro mě jsou to vrazi...
  "Bojovat" proti státnímu systému či zřízení zabíjením nevinných lidí?
  Krást a vraždit?

  Stejná verbež a špína, jako komanči sami...

  Pro mě jsou to vrazi...
  "Bojovat" proti státnímu systému či zřízení zabíjením nevinných lidí?
  Krást a vraždit?

  Stejná verbež a špína, jako komanči sami...

 • Kichot
  07:54 24.04.2020

  Čas naštěstí pracuje proti komančům, rusomrdům, čínomilům a podobné sebrance. Korona jim taky nepřidá. Dáváme jim s bratrem 10, maximálně 20 let ;-) Ona ta infekce bohužel musí ...Zobrazit celý příspěvek

  Čas naštěstí pracuje proti komančům, rusomrdům, čínomilům a podobné sebrance. Korona jim taky nepřidá. Dáváme jim s bratrem 10, maximálně 20 let ;-) Ona ta infekce bohužel musí vyhnívat minimálně stejně dlouho, jako ve společnosti bujela...Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  06:59 24.04.2020

  Civilista coby ozubené kolečko v totalitním státě je v mnoha případech odůvodnitelnu obětí nebo dokonce cílem v boji za svobodu. Ta patrně milá paní pokladní na nádraží v ...Zobrazit celý příspěvek

  Civilista coby ozubené kolečko v totalitním státě je v mnoha případech odůvodnitelnu obětí nebo dokonce cílem v boji za svobodu. Ta patrně milá paní pokladní na nádraží v Elsterwerdě jako civilistka udělala co ? Práskla, že prodala chlapcům mluvícím nedobrou němčinou jízdenky na vlak. Zavinila tak dopadení Švédy, Janaty a umožnila tak jejich justiční vraždu, kterou provedli jiní civilisté, opět ozubená kolečka, tentokrát v justici. Pokud by se Mašínové do Elsterwerdy tehdy vrátili a milou pani pokladní podřezali, byla by to odplata, používaná o deset let dříve proti udavačům.Skrýt celý příspěvek

  • Vojna a mír
   08:39 24.04.2020

   Váš názor je dost radikální!!! Jak se díváte na IRA, ETA, Hamas, PPK, Husítské hnutí v Jemenu, Tamilské tygry a spousty dalších po celém světě.? Teroristé nebo bojovníci proti ...Zobrazit celý příspěvek

   Váš názor je dost radikální!!!
   Jak se díváte na IRA, ETA, Hamas, PPK, Husítské hnutí v Jemenu, Tamilské tygry a spousty dalších po celém světě.? Teroristé nebo bojovníci proti útlaku státního zřízení?

   V každém státě na světě je část populace, která nesouhlasí se státním zřízením své země a jejím vývojem. Mají tedy vzít zbraně, zabíjet ostatní a činy obhajovat bojem za “svobodu” ?!!
   ČSSR v 50-tých letech bylo totalitním státem, ale viděno očima okolního světa a menšinové části populace...
   Valná většina zdejší populace byla zblbnutá komunisty a většině obyvatel se rozhodně nezdálo, že žijí v totalitním státě. To je třeba si uvědomit a to je ten rozdíl.
   Kdyby zde vědomě většina národa trpěla pod útlakem, kterého se chtěla zbavit mohly by činy Mašínů být brány jako odboj a boj za svobodu.

   Mě se nelíbí, že zde vládne ANO s komunisty a přijde mi, že jde o totalitní přístup k moci.
   Jsem tedy dle Vašeho mínění oprávněn zabíjet a škodit, abych tento neřád naší společnosti zbavil?? Dle Vašeho výkladu ano!
   Ale zde převážná část obyvatel s vládou souhlasí (vyjádřeno ve volbách) ....... budu tedy vrah a zločinec.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:47 24.04.2020

    Postačí, když civilista nebude aktivně pomáhat totalitě. Pani pokladní nemusela prásknout Mašíny, že jim prodala jízdenky, esenbák mohl dělat jinou práci, soudce nemusel být ...Zobrazit celý příspěvek

    Postačí, když civilista nebude aktivně pomáhat totalitě. Pani pokladní nemusela prásknout Mašíny, že jim prodala jízdenky, esenbák mohl dělat jinou práci, soudce nemusel být soudcem a podepisovat se pod justiční vraždy. Pokud takovou práci ti lidé dělají, nesmí nám být líto, že je někdo v boji za svobodu zabije, pokud mu skříží cestu. Abyste mi rozuměl, netvrdím, že tito prorežimní civilisté měli být zabíjeni cíleně, ale když se to stalo, nelze je považovat za oběti vraždy.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:54 24.04.2020

    V té části o ANO píšete úplné nesmysly a laskavě mi nepodsouvejte, že je dle mého výkladu dnes legitimní běkoho zabíjet ! Náš stát je samozřejmě demokratický, nikdo vám nebrání v ...Zobrazit celý příspěvek

    V té části o ANO píšete úplné nesmysly a laskavě mi nepodsouvejte, že je dle mého výkladu dnes legitimní běkoho zabíjet ! Náš stát je samozřejmě demokratický, nikdo vám nebrání v pohybu, v názoru, máme svobodné volby, můžete si zvolit koho chcete, nejsou justiční vraždy. Dělat ozbrojený odboj dnes je pochopitelně nesmysl. Zcela jiná situace byla v 50tých letech.
    Bohužel naše školství a výchova produkuje lidi s omezeným logickým myšlením, vy jste jeden takový.Skrýt celý příspěvek

   • Radovan
    08:56 24.04.2020

    Jde tu o hranici, kdy je proti vládnoucímu režimu ospravedlnitelné bojovat. Komunistický režim zde v 50. letech vládl diktátorsky a k moci se dostal nedemokratickým pučem. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde tu o hranici, kdy je proti vládnoucímu režimu ospravedlnitelné bojovat.
    Komunistický režim zde v 50. letech vládl diktátorsky a k moci se dostal nedemokratickým pučem. Komunisté neměli většinu ani ve volbách v roce 1946, zdaleka by ji neměli ani ve volbách v roce 1948, kdyby proběhli demokraticky. Prostě si vzali moc a rozpoutali krutovládu. Desetitisíce lidí mučili a zavřeli, stovky jich trýznivě zabili. Kradli majetky milionům. Tohle boj proti nim ospravedlňuje. Tak jako boj proti nacistům.
    Nevšiml jsem si, že by se v Severním Irsku dělo to, to co u nás v 50. letech, tak nebuďte trapný s těmito přirovnáními. Ostatně co je nám do nich, zabývat se máme hlavně našimi dějinami, které byli v 50. letech díky komunistům hodně krvavé. Mašíni jim jen čelili jejich zbraněmi a nezačali s tím.
    Neztrapňujte se prosím přirovnáváním dneška s 50. lety. Dnes si založte stranu a kandidujte ve volbách, nebo si vydávejte noviny, choďte demonstrovat.. Snad proboha víte že to dříve nešlo a tímto by jste si vykoledoval nakládačku a kriminálSkrýt celý příspěvek

    • Robaiz
     09:09 24.04.2020

     Co se doučit učivo prvního stupně základní školy a naučit se správně používat shodu podmětu s přísudkem?

     Co se doučit učivo prvního stupně základní školy a naučit se správně používat shodu podmětu s přísudkem?

     • strela9m32
      21:50 24.04.2020

      ... a čo tak nejaké fakty ku krvavým výčinom boľševikov po roku 1945? Aby reakcia bola k myšlienke príspevku a nie ku nejakej gramatike.... :-)

      ... a čo tak nejaké fakty ku krvavým výčinom boľševikov po roku 1945? Aby reakcia bola k myšlienke príspevku a nie ku nejakej gramatike.... :-)

   • Vojna a mír
    11:52 24.04.2020

    Jura99, Radovan. Přirovnání k dnešku jsem napsal schválně, aby bylo vidět, jak je to absurdní !!! Vaše neschopnost logicky myslet a neposuzovat ty činy podle dnešních měřítek, je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99, Radovan.
    Přirovnání k dnešku jsem napsal schválně, aby bylo vidět, jak je to absurdní !!!
    Vaše neschopnost logicky myslet a neposuzovat ty činy podle dnešních měřítek, je až neuvěřitelná!
    To, že v 50-tvých letech vládl totalitní režim víme dnes... Tenkrát o to tak brala hodně menšinová část národa. Lid byl komunistickou ideologií doslova zblbnutý a málo komu připadalo, že žije v totalitním státě. Neměli (většina) správné informace nevěděli o justičních vraždách o totalitních praktikách.
    Po válce chtěli lidi práci, bydlení, nějaké jistoty a ty jim byly komunisty dány a jen málo kdo řešil, že za ty jistoty ztratili svobodu!!!
    Většina lidí té doby za to byla ráda. Nebrali ten režim za špatný, totalitní.
    Pokuste se mluvit o té době s pamětníky!!!! Mašínové byli v očích veřejnosti zlo, vrazi, třeba proto je ta pokladní práskla!!

    A teď ta absurdita.... z pohledu
    dneška víme, že v 50-tých letech vládl špatný totalitní režim.
    No jo, ale vládu a systém dnes také většina lidí nepovažuje za špatnou, necítí ohrožení demokratických jistot, ale část společnosti ano a proto ten příměr.
    S odstupem 40, 50, 70-ti let může být tato doba považována za špatnou a jedinci bojující proti dnešnímu systému ( zabitím účetního nebo policisty) můžou být považováni za hrdiny.

    Už chápete??

    Prostě pokud podříznu účetního a provedu loupež, peníze použiji k vlastnímu obohacení, tak jsem vrah a zloděj nebo anarchistický hovado!!! Né hrdina a bojovník za bůh ví co!!!Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     12:18 24.04.2020

     Absurdní srovnání není k ničemu. Dnes například nikdo jen tak nesrovná Drážďany se zemí, protože na takovou reakci prostě chybí podnět. Odboj je spravedlivý, pokud používá ...Zobrazit celý příspěvek

     Absurdní srovnání není k ničemu. Dnes například nikdo jen tak nesrovná Drážďany se zemí, protože na takovou reakci prostě chybí podnět. Odboj je spravedlivý, pokud používá přiměřené prostředky. Dnes máte širokou paletu možností, jak svou nespokojenost s čímkoliv řešit, vč. odchodu žít do jiného státu. V 50letech vás klidně na hranici zastřelili nebo nechali roztrhat psem či zabít elektrikou nebo v minovém poli. Starej Grebeníček vám pak nasazoval elektrické papuče, abyste se přiznal k tomu, co jste neudělal. Tam byla zcela pochopitelně přiměřenost ozbrojeného odporu. Účetní měl pistoli, pokud se nepletu, neozbrojený Josef jej o tu pistoli ve rvačce připravil a zmačknul spoušť (ale už je to nějaký pátek, co jsem to četl, tak možná nejsem přesný).Skrýt celý příspěvek

    • Radovan
     12:42 24.04.2020

     Hele normálně se ve mě vaří krev a buď rád že tě neznám a nejsi poblíž.. Myslíš že jsem nikdy nemluvil s dědou, kterýmu v roce 1948 sebrali celoživotní dílo - malou fabričku s ...Zobrazit celý příspěvek

     Hele normálně se ve mě vaří krev a buď rád že tě neznám a nejsi poblíž..
     Myslíš že jsem nikdy nemluvil s dědou, kterýmu v roce 1948 sebrali celoživotní dílo - malou fabričku s autem a zavřeli ho ještě do Valdic ?? Že si nepamatujeme že jsme pak jako rodina, mimo jiný buzerace, museli v našem domě platit 40 let nájem?? Že jsem nikdy nemluvil s tátou, kterej mohl akorát k lopatě ??
     A neboj, tu nespravedlnost viděla okolo většina lidí, ale nemohli nic dělat.
     Na každé vesnici vznikali v 50.letech kolchozy a dobrovolně to nešlo skoro nikde, to se týkalo statisíc lidí. Po generace pracovali na svých pozemcích a teď je museli odevzdat družstvu. Donutili skoro každého, neustálým přemlouváním, vyhrožováním a zvyšováním dodávek do takových výšek, že to nešlo splnit. Když nesplnili tak byla pokuta, když na ní neměli, tak zabrání dobytka nebo vězení. Mnoho sedláků si vzalo život. To na vesnicích viděli všichni a krom menšiny kovaných komoušů s tím vnitřně nesouhlasili.
     Znárodnění rolníků nikdy KSČ ve svém programu před rokem 48 neměla, kdyby jo, tak by měla daleko méně voličů, všechny obelhali.
     Tvá rodina asi žila v nějakém hornickém městě, jinak si tyhle názory nedovedu vysvětlit.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      17:54 24.04.2020

      I dnes je tu spousta nespravedlností. Jsou tu lidí co přišli o práci, firmy, bydlení, končí v exekucích, atd. Pro ty lidi je to srovnatelné z tím co se dělo v 50. letech.. Vše dle ...Zobrazit celý příspěvek

      I dnes je tu spousta nespravedlností. Jsou tu lidí co přišli o práci, firmy, bydlení, končí v exekucích, atd. Pro ty lidi je to srovnatelné z tím co se dělo v 50. letech..
      Vše dle platných zákonů!Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      19:31 24.04.2020

      Vůbec jsi mě nepochopil a to co píšeš dál mi jen dává za pravdu. S naši rodinou se komouš taky nesral! Dědka po válce zavřeli, že na konci války pomáhal francouzským zajatcům, aby ...Zobrazit celý příspěvek

      Vůbec jsi mě nepochopil a to co píšeš dál mi jen dává za pravdu.
      S naši rodinou se komouš taky nesral! Dědka po válce zavřeli, že na konci války pomáhal francouzským zajatcům, aby nechcípli hlady. Za dopisy z Francie po 48 to dostal natvrdo. Táta nemohl na školu nikam, z baráku je vyhodili na ulici.
      Ale to co říkali bylo, že všichni okolo byly jak zmagořený, žádný, že lidí co nesouhlasili byla většina.!! Ani náhodou! Těch bylo jak šafránu a proto se tenkrát nic nedělo, protože to tady bylo samej komouš.
      Tvá rodina to schytala, naše taky, ale šel někdo z nich zabíjet?? Ne!!
      Né že to dědka nenapadlo.....Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:56 23.04.2020

  Nikdo z diskutujících nemůže ale popřít, že členové skupiny, kterým v době jejich ozbrojeného boje proti totalitě bylo až na jednu výjimku kolem dvaceti let, prokázali mimořádné ...Zobrazit celý příspěvek

  Nikdo z diskutujících nemůže ale popřít, že členové skupiny, kterým v době jejich ozbrojeného boje proti totalitě bylo až na jednu výjimku kolem dvaceti let, prokázali mimořádné odhodlání a odvahu.

  Nikdo z diskutujících nemůže ale popřít, že členové skupiny,která provedla teroristické útoky 11.9.prokázali mimořádné odhodlání a odvahu.
  Odvahu musí mít i každý lump,který přepadne banku.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  15:01 23.04.2020

  Neuvěřitelnou cestu Mašínů přes NDR bych dokázal více ocenit nebýt velmi sporného úvodu. Většina enderáckých policistů nehonila ideologické nepřátele a emigranty, ale organizovanou ...Zobrazit celý příspěvek

  Neuvěřitelnou cestu Mašínů přes NDR bych dokázal více ocenit nebýt velmi sporného úvodu. Většina enderáckých policistů nehonila ideologické nepřátele a emigranty, ale organizovanou skupinu, která měla na svědomí loupežnou vraždu a přestřelky s policisty, později vraždy jejich kolegů.

  Kdyby byl smyslem celého konání útěk za hranice, byla řada způsobů, jak to provést podstatně lépe a s menším humbukem. Pokud šlo o odboj a poškození režimu, dá se říct, že celá mašínovic akce se režimu náramně hodila. Vrhla velmi nepříznivé světlo na všechny, kteří utíkali na Západ a asi nevzbudila velkou důvěru v úmysly "agentů západu".
  Vyprávění Mašínů a vysvětlování, co a proč, na mě působí spíš jako raciona¨lizace a taky snaha trochu si očistit ne úplně čisté svědomí.

  Dokud jsem jejich historii znal jen z komunistické propagandy, byli pro mě hrdiny. Po přečtení pár rozhovorů a knih je už tak jednoznačně nevnímám.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   17:12 23.04.2020

   Jenže Mašínové primárně nechtěli "utéct", prováděli odboj proti režimu a teprve když jim hořela půda pod nohama, tak šli. Patrně máte romantickou představu o odboji proti totalitě. ...Zobrazit celý příspěvek

   Jenže Mašínové primárně nechtěli "utéct", prováděli odboj proti režimu a teprve když jim hořela půda pod nohama, tak šli. Patrně máte romantickou představu o odboji proti totalitě. Nedivím se, protože nejméně čtyřikrát se v minulém století povedlo či málem povedlo nenásilně režim změnit (1918, 1948, 1968, 1989). Přesto je ozbrojený odboj určitě legitimní úplně stejně jako ten nenásilný. A každý člen mlčící většiny či dokonce účastník na fungování totality musí počítat, že jej odbojář odpráskne. Pokud by někdo podřízl polského mašinfíru, který vezl vlak lidí do Osvětimi, asi by to bylo v pořádku.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:01 23.04.2020

  Režim neměl žádnou legitimitu, volby 1948 s jednotnou kandidátkou byly už projevem totality. Bohužel každý občan totalitního státu, ať už chtěl nebo nechtěl, se mohl stát obětí ...Zobrazit celý příspěvek

  Režim neměl žádnou legitimitu, volby 1948 s jednotnou kandidátkou byly už projevem totality. Bohužel každý občan totalitního státu, ať už chtěl nebo nechtěl, se mohl stát obětí boje za svobodu. Nikdo nelituje civilních obětí nacistického Německa, ačkoliv přinejmenším počet popravených (asi 40tis.) dává tušit, že zdaleka ne každý Němec s nacistickým režimem souhlasil.
  Nyní k Mašínům. Jednoznačně byli bojovníky za svobodu, kteří se poněkud lišili tím, že na své cestě rezistence neměli slitování s občany totalitního státu. Jak se zachoval totalitní stát ? Ctirada zavřel na uran na 2 roky, matku utrápil v kriminále, na strýci Ctiborovi vykonal justiční vraždu, přestože byl významným členem odboje proti Němcům, přátelé Janata a Švéda nikomu nezkřivili vlas, takže jejich rozsudek smrti byl rovněž justiční vraždou. Úvahy na téma motorka, gauč atp. jsou směšné, představa odbojáře askety je hloupá, motorka pochopitelně měla význam při přesunech. Udivuje mě, že někdo si stále myslí, že na vrahovi a jeho hlasitých či tichých soudruzích lze spáchat vraždu. Nelze.Skrýt celý příspěvek

 • Huml
  13:46 23.04.2020

  Nad jejich útěkem se i zdejší veřejnost neshodne a bohužel si myslím, že i tímto trochu zastíní boj Třech králů, který vedli proti fašizmu za protektorátu, v tomhle článku o nich ...Zobrazit celý příspěvek

  Nad jejich útěkem se i zdejší veřejnost neshodne a bohužel si myslím, že i tímto trochu zastíní boj Třech králů, který vedli proti fašizmu za protektorátu, v tomhle článku o nich nebyla vůbec zmínka! Místo Koněva teď snad má stát pomník bratrům Mašínům, nebo to byl nějaký návrh, už nevím. Asi by bylo vhodnější dát tam pomník Třem králům, jejich činy jsou nezpochybnitelné.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:05 23.04.2020

   Místo Koněva může být pár desetiletí park, protože nahrazovat nechtěný památník jiným památníkem by ten nový památník degradovalo. Co ale v Praze chybí, je památník pražským ...Zobrazit celý příspěvek

   Místo Koněva může být pár desetiletí park, protože nahrazovat nechtěný památník jiným památníkem by ten nový památník degradovalo. Co ale v Praze chybí, je památník pražským povstalcům, kteří Prahu osvobodili a především gen. Kutlvašrovi. Ten památník ale nechť stojí na jiném a důstojném místě. Tak trochu škoda, že Kutlvašr došel v roce 1918 pouze do Permu, i když měl namířeno na Moskvu. Asi by 20.století mělo o problém méně.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
   15:15 23.04.2020

   Pomnik bratri Masinu misto Koneva je jenom Sidluv vtip.

   Pomnik bratri Masinu misto Koneva je jenom Sidluv vtip.

 • palo satko
  13:27 23.04.2020

  Problem nazoru na Masinovych nie v nich samych. Boli to vrahovia a teroristi. Problem je v tom, ze dnes je hanbou priznat, ze vtedajsia politika a zlociny komunistov mali podporu ...Zobrazit celý příspěvek

  Problem nazoru na Masinovych nie v nich samych. Boli to vrahovia a teroristi. Problem je v tom, ze dnes je hanbou priznat, ze vtedajsia politika a zlociny komunistov mali podporu velkej vacsiny obyvatelov. Dnes cele tie desatrocia diktatury proletariatu sa vykresluju ako komunisticka a ruska uzurpacia krajiny, proti voli obyvatelsva a kazdy obpor ma byt dokazom ze ludia boli proti rezimu. Mam pocit ze kazdy kto v 80-tych rokoch vypil sedem piv a potom trusil potichu vtipy o Husakovi sa dnes prezentuje ako Chartista. Masinovi su "hrdinovia" z nudze, z nedostatku inych hodnotnejsich odbojarov, ktori by naozaj boli akcepovani vtedajsou spolocnostou.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   14:10 23.04.2020

   Obyvatelé byli zblblí dezinformacemi. Ale pokud přiznáváte, že obyvatelé podporovali zlo, justiční vraždy atp., pak bohužel nutno konstatovat, že takoví byli legitimním cílem boje ...Zobrazit celý příspěvek

   Obyvatelé byli zblblí dezinformacemi. Ale pokud přiznáváte, že obyvatelé podporovali zlo, justiční vraždy atp., pak bohužel nutno konstatovat, že takoví byli legitimním cílem boje za svobodu.Skrýt celý příspěvek

   • PetrTechnik
    15:39 23.04.2020

    A vy se dnes považujete za nezblbleho a objektivního? Vzijte se do tehdejší reality, viníky útrap 2sv. valky, byly Francie Anglie. SSSR byl osvoboditel. Za 70 let , pokud by si ...Zobrazit celý příspěvek

    A vy se dnes považujete za nezblbleho a objektivního? Vzijte se do tehdejší reality, viníky útrap 2sv. valky, byly Francie Anglie. SSSR byl osvoboditel. Za 70 let , pokud by si vaše posty někdo četl, vás může považovat za vymyty mozek.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     17:03 23.04.2020

     Já mám jasno, že za hlavní hodnoty považuji svobodu projevu, svobodu pohybu, nedotknutelnost majetku a právo na spravedlnost. Přes větší či menší chyby je v tomto náš dnešní režim ...Zobrazit celý příspěvek

     Já mám jasno, že za hlavní hodnoty považuji svobodu projevu, svobodu pohybu, nedotknutelnost majetku a právo na spravedlnost. Přes větší či menší chyby je v tomto náš dnešní režim v pořádku. Pochybuji, že by větší část občanů ČSR odevzdala své hodnoty bolševikům kvůli podílu SSSR na osvobození. Stalo se tak postupně, lstivě a bez jednoznačné vůle obyvatel, takže občané byli jednak dezinformováni a jednak obelháni. Konec konců, zákaz svobodných voleb na 40let je jednoznačný důkaz, že názor občanů nebyl pro režim podstatný. Přesto se nejpozději za 20let (1968) ukázalo, že si většina národa ten bolševický marasmus nepřeje, dokonce včetně valné části členů strany. Bohužel nás opět přijeli ti mongolové na tancích zachránit od našeho názoru.Skrýt celý příspěvek

     • palo satko
      17:23 23.04.2020

      Pišeš hluposti. V roku 1968 ludia chceli socializmus. nazvali ho socik ludskou tvarou a ked došlo k invazii koho mali na transparentoch, Masaryka? Beneša? Prdlajs. Dubčeka, ...Zobrazit celý příspěvek

      Pišeš hluposti. V roku 1968 ludia chceli socializmus. nazvali ho socik ludskou tvarou a ked došlo k invazii koho mali na transparentoch, Masaryka? Beneša? Prdlajs. Dubčeka, Smrkovskeho, Černika a Svobodu osvedčenych komunistov.Skrýt celý příspěvek

     • PetrTechnik
      19:06 23.04.2020

      Jura99: Hluboce se mýlíte a podléháte stejným , možná ještě větším klamům a propagandě, než lidé v roce 1948 a později. Už odpověď ,že máte jasno svědčí o všem. Člověk by se měl ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99:
      Hluboce se mýlíte a podléháte stejným , možná ještě větším klamům a propagandě, než lidé v roce 1948 a později. Už odpověď ,že máte jasno svědčí o všem. Člověk by se měl neustále kriticky rozhlížet okolo sebe a hlídat si nejen svobodu projevu ,ale i svobodu po projevu, svobodu pohybu a svobodu návratu reálnou dosažitelnost spravedlnosti. Co se týká roku 68 to je jen den vpádu vojsk VS , obrodný proces pokračoval ještě do roku 70/71, než začaly prověrky. Ale ani to nebyl konec i v té době lidé šli za KSČ. Pro všechny občany to byl období velkorysých sociálních programů. Delší rodičovská, masivní přídavky na děti, doslova exploze budování školek ,škol, podpora zájmových kroužků pro děti od 6 - 18let, Svazarm. My jsme u nás na vsi měli , radio, foto a auto kroužek. Vše placené státem. O sportovním využití nemluvě. Dnešní děti jsou proti tomu chudáci. Bohužel průšvih státu byl v hospodářské oblasti. Ten se začal prohlubovat ke konci 80tých let. Jak to dopadlo víme. Rok 1989 se dnes lakuje jako boj za svobodu, přitom to byl obyčejný ekonomický krach socialismu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:42 23.04.2020

      Palo satko: "V roku 1968 ludia chceli socializmus" To co lidé chtěli v 68 se dost lišilo od toho co tu bylo před tím(50.léta), i potom(normalizace). To, že ty cíle nebyli ...Zobrazit celý příspěvek

      Palo satko: "V roku 1968 ludia chceli socializmus"

      To co lidé chtěli v 68 se dost lišilo od toho co tu bylo před tím(50.léta), i potom(normalizace). To, že ty cíle nebyli kompatibilní se socialismem pak v praxi dokázal Gorbačov když povolil otěže, a režim to neustál.

      PetrTechnik: To, že ty sociální programy co tu "oslavujete" měli zlepšit obraz režimu před obyvateli. Kdyby ten režim byl populární nemusel si kupovat lidi věcmi zdarma. Ve výsledku to jen prohlubovalo ten hospodářský úpadek, co začal už 60.letech. Jenže, ten systém se nedal reformovat.Skrýt celý příspěvek

     • Radovan
      21:51 23.04.2020

      PetrTechnik: To vy podléháte klamům a propagandě. Obrodný proces skončil v první polovině roku 1969, po chvilkovém vzepětí kvůli Palachovi oběti. Pak už to byl marast a beznaděj. ...Zobrazit celý příspěvek

      PetrTechnik:
      To vy podléháte klamům a propagandě. Obrodný proces skončil v první polovině roku 1969, po chvilkovém vzepětí kvůli Palachovi oběti. Pak už to byl marast a beznaděj.
      Mě připadá jako by jste snad spadnul z Měsíce. Myslíte, že bez komouškého puče v 48 by se žilo hůř a v té vaší vesnici by se žilo špatně? Žili si snad špatně bez různých zájmových kroužků, sportů či školek v Rakousku nebo Německu? Dnes spousta lidí vydává třeba budování sídlišť za obrovský úspěch režimu, který by snad jinak nebyl a lidi by neměli jak bydlet. Měli by jak bydlet, stavělo by se i bez puče v roce 1948, tak jako jinde na Západě. Jen by jsme bez toho puče byli mnohem dál. V roce 1948 téměř nezničená země co patřila k předním evropským zemím, v roce 1989 jsme už byli zemí beznadějně zaostalou.
      Mluvíte, že jste z vesnice. Já taky. A u nás na vesnici zůstalo po komunistech na konci osmdesátých let několik polorozpadlých statků, jehož obyvatele vyštvali a majetek rozkradli, mnoho dalších rodin nemohlo na svých polích přes 30 let tradičně hospodařit, těžko se k tomu pak po těch letech vrací, na krajině je to bohužel znát. Kostel neudržovaný, fara zpustlá, církevní spolky rozpuštěny. Jistě bylo víc práce na vesnicích, ale před rokem 1948 bylo práce na vesnicích ještě více a spolkový život ještě bohatší. A bez státní podpory, protože to lidi bavilo a chtěli, nepotřebovali k tomu státní dohled. Jděte s tímhle do ..Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
   21:27 23.04.2020

   Píšete jako vždy nehorázné blbosti. Jak velkou podporu měl režim v roce 1953?? To šlo někde zjistit nějakým hlasováním nebo co ?? Kdo byl v prvních letech tvrdě proti tak to ...Zobrazit celý příspěvek

   Píšete jako vždy nehorázné blbosti. Jak velkou podporu měl režim v roce 1953?? To šlo někde zjistit nějakým hlasováním nebo co ?? Kdo byl v prvních letech tvrdě proti tak to odesral útěkem do ciziny, kriminálem a nebo i životem. A většina ostatních si už dala pozor. Dovolil jste si v 80. letech jít nevolit? Ne že? Hlavně že tam měli blbci ve volební místnosti plentu. Ale když za ní někdo šel, tak už to pro ně bylo velké pozdvižení, za co a proč se asi volič chce schovávat. Abych vás uklidnil tak naše rodina chodila taky volit a to měla v 50. letech zavřené členy. Ale to neznamená že jsme bolševiky hluboce nenáviděli, jako spousta dalších lidí, ale jak změřit procento podpory, když svobodný názor vyjádřit nešlo?
   Přesto všechno bylo dost lidí co něco i v těch 80. letech dělali a pro mě to jsou hrdinové, protože to bylo opravdu těžký.Skrýt celý příspěvek

   • palo satko
    07:29 24.04.2020

    Uz som to tu pisal v roku 1950 bolo v komunistickej strane 1 700 000 Cechov. V 8 milionovom narode. Ked odratame decka a seniorov tak je to temer kazdy treti Cech. V roku 1953 sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Uz som to tu pisal v roku 1950 bolo v komunistickej strane 1 700 000 Cechov. V 8 milionovom narode. Ked odratame decka a seniorov tak je to temer kazdy treti Cech. V roku 1953 sa mali lepsie ako Nemci aj Rakusaci a nemohli tusit ze o 20 rokov to bude inac. Je nehorazna blbost nepoznat vtedajsiu realitu a vypisovat tu ideologiu z roku 2020.Skrýt celý příspěvek

    • Radovan
     09:24 24.04.2020

     A kolik z těch 1 700 000 Čechů, co byli v KSČ, bylo oportunistů, co by kvůli výhodám vlezli do kterékoliv jiné strany, která by tady diktátorsky vládla? Polovina? Pak by komoušům ...Zobrazit celý příspěvek

     A kolik z těch 1 700 000 Čechů, co byli v KSČ, bylo oportunistů, co by kvůli výhodám vlezli do kterékoliv jiné strany, která by tady diktátorsky vládla? Polovina? Pak by komoušům věřil jen každý šestý dospělý Čech, dost málo na to aby tady takhle diktátorsky vládli. Já vtedejší realitu znám dobře na rozdíl od vásSkrýt celý příspěvek

     • palo satko
      10:06 24.04.2020

      Tata byl komunista a mama s nim nesukala a decka utekli? Nie vsetci s nim pekne na hromadke zili. To ze ste si v Cesku liezli po krku bol vysledok kolaboracie za okupacie a vecsina ...Zobrazit celý příspěvek

      Tata byl komunista a mama s nim nesukala a decka utekli? Nie vsetci s nim pekne na hromadke zili. To ze ste si v Cesku liezli po krku bol vysledok kolaboracie za okupacie a vecsina naroda suhlasila s Benesom, Gottwaldom a Stalinom a budovala petiletku.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:26 24.04.2020

      palo satko: Na udržení totalitní vlády u moci stačí 5% obyvatel!

      palo satko: Na udržení totalitní vlády u moci stačí 5% obyvatel!

     • Radovan
      10:29 24.04.2020

      Tak ještě že aspoň vy na Slovensku jste byli na rozdíl od nás v pohodě.. Nejdřív zradit Čechy, jít s Němcema na Polsko, dokonce zaútočit na SSSR a vyhlásit válku i USA. Když se to ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ještě že aspoň vy na Slovensku jste byli na rozdíl od nás v pohodě.. Nejdřív zradit Čechy, jít s Němcema na Polsko, dokonce zaútočit na SSSR a vyhlásit válku i USA. Když se to pak sralo, tak zase obrátit, aby jste byli na té vítězné správné straně.. (omluva všem Slovákům, kteří byli od počátku proti Hitlerovi a při ČSR).
      Po válce měli sice komunisti na Slovensku mizivou podporu, ale to pak vůbec nevadilo že, hlavně když to pak pan Husák dotáhl až na pražský HradSkrýt celý příspěvek

     • palo satko
      11:28 24.04.2020

      Husak nikoho nevesal, co sa o Benesovi a Gottwaldovi napisat neda. Keby Vam vladol Indra, to bola smutnejsia spizba.

      Husak nikoho nevesal, co sa o Benesovi a Gottwaldovi napisat neda. Keby Vam vladol Indra, to bola smutnejsia spizba.

 • PetrTechnik
  12:36 23.04.2020

  Loupežná vražda je všude na světě , snad ve všech režimech, jeden z nejhorších zločinů. To mi nikdo nevyvrátí. To, že zemřeli i řadoví policisté je sice smutné, ale sami se a ...Zobrazit celý příspěvek

  Loupežná vražda je všude na světě , snad ve všech režimech, jeden z nejhorších zločinů. To mi nikdo nevyvrátí.
  To, že zemřeli i řadoví policisté je sice smutné, ale sami se a dobrovolně rozhodli chránit zločinný režim. Tady bych určité pochopení asi i měl.Skrýt celý příspěvek

 • dušanR
  12:23 23.04.2020

  Špina je v našich srdciach hlboko zažraná ! Po 30 rokov budovania kapitalizmu sú to stále vrahovia , zlodeji , flákači !
  Socializmus si rozvracať nedáme !

  Špina je v našich srdciach hlboko zažraná ! Po 30 rokov budovania kapitalizmu sú to stále vrahovia , zlodeji , flákači !
  Socializmus si rozvracať nedáme !

 • semtam
  12:19 23.04.2020

  https://www.novinky.cz/histori... Zde se jasně popisuje, že zabili účetního a ze získaných peněz si pořídili motorku, kožené ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.novinky.cz/histori...

  Zde se jasně popisuje, že zabili účetního a ze získaných peněz si pořídili motorku, kožené boty, módní oblečení a rozkládací gauč.

  To, že jejich myšlenky či motiv byl odbojářský je jedna věc, to, že zabili řadové policisty a účetního a ukradli zaměstnancům slévárny mzdu a tu pak použili ve svůj prospěch, nikoliv odboj, tak jejich činy opravdu za odboj nelze považovat byť útočili na osoby úřední.

  Nedělal bych z nich hrdiny, ale ani zločince, spíš jsou příkladem toho, jak se dobrý úmysly dokáží domrvit.Skrýt celý příspěvek

  • major
   12:52 27.04.2020

   To tvrdí Kačor, ktorého film financoval napr. aj Vojtěch "Falmer" Filip a pár ďalších komunistických spolustranníkov. Ten film je navyše kritizovaný za subjektivitu (vystúpenia ...Zobrazit celý příspěvek

   To tvrdí Kačor, ktorého film financoval napr. aj Vojtěch "Falmer" Filip a pár ďalších komunistických spolustranníkov. Ten film je navyše kritizovaný za subjektivitu (vystúpenia pozostalých so spomienkami). Ja sa pýtam, čo konkrétne je to "módni oblečení" a koľko z tých prostriedkov takto utratili.

   A hlavme - ako písal hb74 - aké je teda predstava o ligitímnom odboji v tom čase?Skrýt celý příspěvek

 • hb74
  12:19 23.04.2020

  Vybízí se otázka, jak by měl vypadat legitimní boj proti komunistům? Na jejich straně bylo vše - od policie, vojsko až po soudy, vše jištěné sovětskými poradci. HB

  Vybízí se otázka, jak by měl vypadat legitimní boj proti komunistům? Na jejich straně bylo vše - od policie, vojsko až po soudy, vše jištěné sovětskými poradci. HB

 • Radovan
  12:13 23.04.2020

  Tak tohle téma je už i tady.. Hrdinové versus vrazi pohledem roku 2020 od klávesy počítače, možná že už jsou diskutují po obědě a jdou mrknout co se děje ve světě, podiskutovat, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tohle téma je už i tady.. Hrdinové versus vrazi pohledem roku 2020 od klávesy počítače, možná že už jsou diskutují po obědě a jdou mrknout co se děje ve světě, podiskutovat, zanadávat si..
  Realita počátku 50. let byla taková, že komunisti zde vládli ne díky vyhraným volbám (ani ve volbách roku 1946 neměli většinu) ale díky puči a nastolení diktatury. Velmi záhy se vypořádali se svými odpůrci z politických řad a z armády. Nepohodlné osoby zatkli, mlátili a mučili různými způsoby, zavřeli do lágrů a nebo rovnou popravili.
  Popravovalo se na tzv. krátkém špagátě, což znamenalo že si odsouzený nezlomil vaz, ale dlouhé minuty se v agónii dusil. V mnoha případech rodinám nebylo umožněno poslední rozloučení, dopisy popravených jim nedoručili, ostatky nevydali..
  Mstili se následně i celé rodině odsouzených. Nucené stěhování, vyhazovy z práce, nemožnost studovat.
  Začátkem 50.let se pustili i do likvidace nezávislých církví a kolektivizace vesnic (to přitom v poválečném programu vždy odmítali).
  Mašíni zvedli hozenou rukavici a šli proti režimu jejich zbraněmi. To že jejich boj nic nezměnil a ten režim tady byl další desítky let my teď víme, ale v té době to jasné zdaleka nebylo a miliony lidí v Československu doufalo v brzkou změnu.
  Pro mě jejich odboj naprosto legitimní, tak jako odbojové akce za protektorátu (je úplně jedno, že jednou byli cílem Němci a podruhé Češi, pokaždé to byli nepřátelé naší vlasti, kterou znásilnili) . Na dnešek velmi drsný boj, ale taková byla doba a oni ty hrůzy nezačali.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:09 23.04.2020

  Dané téma je zajímavě popsané v knize Oty Rambouska Jenom ne strach. ...našel jsem ji v pdf na ulozto

  Dané téma je zajímavě popsané v knize Oty Rambouska Jenom ne strach. ...našel jsem ji v pdf na ulozto

 • strikehawk
  10:38 23.04.2020

  V této věci mám úplně jasno. Mašíni a Paumer nejsou nic jiného než vrazi a zloději jak ostatně plyne z jejich neupravených výpovědí o jejich motivaci, která byla majetkově zištná ( ...Zobrazit celý příspěvek

  V této věci mám úplně jasno. Mašíni a Paumer nejsou nic jiného než vrazi a zloději jak ostatně plyne z jejich neupravených výpovědí o jejich motivaci, která byla majetkově zištná ( abych si mohl koupit motorku )
  Se skutečným odbojem, třebas pasivním, za který trpěli moji předci se to nedá srovnávat. Ti by se do jedné řady s Mašiny rozhodně nepostavili.
  Je to kriminální verbežSkrýt celý příspěvek

  • Radovan
   11:48 23.04.2020

   Lžeš. V každé výpovědi dost jasně mluví o svých pohnutkách a motivacích ke svým činům. Byl to tvrdý boj proti komunistům jejich zbraněmi. Nevím jak pasivně trpěli tvoji předci, ...Zobrazit celý příspěvek

   Lžeš. V každé výpovědi dost jasně mluví o svých pohnutkách a motivacích ke svým činům. Byl to tvrdý boj proti komunistům jejich zbraněmi. Nevím jak pasivně trpěli tvoji předci, jestli třeba odmítali mávat v prvomájovém průvodu. Moji předci v 50. letech seděli ve Valdicích a na Mírově, tak vím o té době dost.
   A můžu ti říct, že většina politických muklů v 50. letech s jejich činy souhlasila. Třeba Pravomil Raichl, Ota Rambouse nebo Karel Pecka. Rezervovaně a nebo odmítavě je většinou brali až disidenti ze 70. let. Ty už mučení a popravy nezažili..Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    12:14 23.04.2020

    Komunisti se neštítili zabavovat majetky, zavírat lidi do kriminálů, popravovat: na hrubej pytel hrubá záplata.

    Komunisti se neštítili zabavovat majetky, zavírat lidi do kriminálů, popravovat: na hrubej pytel hrubá záplata.

    • Miroslav
     14:31 23.04.2020

     Môjmu starému otcovi zobrali komunisti po prevrate obchod s textilom a obrovské rodinné pozemky na ktorých dnes stojí sídlisko. Pardón. Oni mu ich nezobrali ale zamenili za ...Zobrazit celý příspěvek

     Môjmu starému otcovi zobrali komunisti po prevrate obchod s textilom a obrovské rodinné pozemky na ktorých dnes stojí sídlisko. Pardón. Oni mu ich nezobrali ale zamenili za dvojizbový byt na periférií a Moskviča s pokazenou prevodovkou. Bomba kšeft.Skrýt celý příspěvek

  • Englbert
   15:28 23.04.2020

   Pri odboji masinu zemrel nevinny clovek. Smutne. Ale kolik uplne nevinnych odsoudili, zavreli a zavrazdili komousi jen u nas. Desetitisice, tisice a stovky. Pro me jsou masinove ...Zobrazit celý příspěvek

   Pri odboji masinu zemrel nevinny clovek. Smutne. Ale kolik uplne nevinnych odsoudili, zavreli a zavrazdili komousi jen u nas. Desetitisice, tisice a stovky. Pro me jsou masinove hrdinove, kteri bojovali proti jednomu ze dvou nejzrudnejsich rezimu, ktere kdy existovaly. Skoda, ze takovych nemame v nasi povalecne historii vice. Na komouse a nacky neplati nic jineho nez klacek do ruky a mlatit je mlatit je, dokud jim tu jejich propagandu nevymlatite z jejich dutych a vymydlenych hlav.Skrýt celý příspěvek

 • Echo
  09:58 23.04.2020

  Pre jedneho terorista, pre druheho bojovnik za slobodu. ....

  Pre jedneho terorista, pre druheho bojovnik za slobodu. ....

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2