Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Příslušníci 601.skss provádějí výsadek z konvertoplánu V-22 Osprey; větší foto / 601. skss

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o jednotlivce z Ředitelství SpecS a Leteckého odřadu speciálních operací se od poloviny února do poloviny března tohoto roku účastnili zahraničního cvičení Emerald Warrior 2018. Tento výcvik je organizován US SOCOM (Velitelství pro speciální operace Spojených států amerických) a být pozvaný jako partnerská jednotka speciálních sil není rozhodně samozřejmostí.

Emerald Warrior je největší společné cvičení amerických speciálních sil, odehrávající se v několika státech na jihu americké federace. Je zaměřené na různé hrozby v celém spektru konfliktu a letos byl důraz kladený na působení v prostředí podobně silných protivníků, tzv. „peer-peer“. Češi se účastnili v síle dvou rot posílených o specialisty.

První část cvičení byla vyhrazena především nácviku FIBUA (Fighting In Built-Up Areas) a (Close Quarters Battle), tedy boji v zastavěných oblastech a boji na krátkou vzdálenost (v budovách). Dále se trénovalo zasazení technikou Fast Rope (na rychlém laně bez jištění) a vyzvednutí vrtulníkem. Partnerskou jednotkou našeho SOTU byl US SF ODA (United States Special Forces Operational Detachment Alpha), se kterou byly nácviky činností zároveň využity jako stmelovací výcvik.
 

Specialisté JTAC (Joint Tactical Air Controller) – letečtí návodčí prováděli navádění různých typů letadel, které jsou jinak k dispozici pouze v operačním nasazení. Škála navedených prostředků sahala od vrtulníků typu UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, přes gunship AC-130W až po stealth stíhačky páté generace F-22 Raptor. Navedení bylo provedeno včetně odhozu ostré munice, čímž se výcvik limitně blížil reálnému působení návodčího v bojovém nasazení.

 

Další naši specialisté, odstřelovači, měli příležitost k vybroušení střeleckých dovedností na velmi dlouhé vzdálenosti v pouštních oblastech. Dálky sahaly přes jeden kilometr a byly omezeny pouze charakteristickým efektem tetelícího se vzduchu – nazývaným mirage. Další unikátní schopností, kterou si mohli procvičit, byla střelba v zastavěných oblastech, neboli „urban sniping“. Tato schopnost nabývá své důležitosti s tím, jak se konflikty čím dál více přesouvají do městských a příměstských oblastí.

 

Ve druhé části již probíhaly kompletní operace, plněné dle zadaných úkolů z nadřízeného úkolového uskupení speciálních sil SOTG (Special Operations Task Group). Začínaly vždy plánováním, přípravou a schválením bojového rozkazu – CONOP (Concept of Operation). Proběhlo několik operací, které všechny spadaly svým určením do jednoho ze tří hlavních úkolů speciálních sil – DA (Direct Action), česky úderná akce či ofenzivní činnost.

 

V jedné z misí měli naši operátoři za úkol provést zajetí vysoce ceněné osoby HVI (High Value Individual). Po nezbytných nácvicích bylo provedeno zasazení na cíl konvertoplánem V-22 Osprey, a to metodou „Fast Rope on the X“, tedy rychlým lanem přímo na cíl. Po vyčištění objektu a vytěžení informací pomocí metody SSE (Sensitive Site Exploitation) se tým vrátil zpět na základnu.
 

 

Slaňování z konvertoplánů Osprey; větší foto / 601.skss

 

Odlišným, ale neméně náročným úkolem byla operace na záchranu rukojmí, v angličtině HRO (Hostage Rescue Operation) na vzdálenost stovek kilometrů. Nejprve byl zasazen podpůrný tým tvořený odstřelovači a střelci z kulometů, který se do blízkosti cíle přiblížil skrytě čtyřkolkami ATV a Razor.

 

Po zahlášení týmu, že má vizuální kontakt a dobrou polohu pro podporu, byl zasazen úderný tým. A to znovu na stroji vojákům AČR vzácným – Osprey s natáčecími rotory. V okamžiku vysazení se americký i český tým speciálů dostal do prudkého kontaktu, který byl i díky předem zasazenému podpůrnému týmu zvládnut a určená skupinka mohla dokončit eliminaci zbytků nepřítele a úspěšnou záchranu rukojmí.

 

Celé toto cvičení se neslo v duchu až neuvěřitelné realističnosti. Počínaje výše popsaným výcvikem návodčích. Přes zabezpečení pomocí průzkumné, zpravodajské a sledovací ISR (Intelligence Surveillance Reconnaisance) platformy U-28A se špičkovými elektrooptickými pozorovacími senzory a komunikačním vybavením, schopné poskytnout operátorům na zemi i operačnímu středisku video pozorované oblasti v reálném čase.

 

Nevídaná byla kvalita OPFOR (Opposition Forces), tedy simulace nepřítele, kterou zabezpečovala soukromá kontraktorská firma schopna dokonale nasimulovat nepřítele od mudžahedínů po vyspělé světové potenciální protivníky, a to v rozsahu lidé-zbraně-bojová vozidla.


 

Nácvik pohybu v zastavěném prostoru; větší foto / 601.skss

 

Říkáš si v tuto chvíli, že bys chtěl být u toho, a že tohle je přesně ta práce, na kterou máš? Stále hledáme do svých řad motivované a odhodlané budoucí operátory (svob.-rtm., por.-npor.), kteří se chtějí rozvíjet a pracovat na sobě. Klademe důraz na potenciál a předpoklady, výcvik již zabezpečíme sami. Nabízíme unikátní služební zařazení, které ti umožní na sobě stále pracovat, účastnit se nejkvalitnějších cvičení a kurzů při nadstandardním ohodnocení.

 

To zahrnuje stabilizační příspěvek a příplatek za činnost speciálních sil, zápočet ve výši 1,5 násobku odsloužené doby, maximální výši výsluhových náležitostí (60 %) a službu v hodnostech rotmistr – praporčík či v důstojnických hodnostech. Speciální síly se samozřejmě také pravidelně zapojují do bojových operací AČR pod hlavičkou NATO, OSN či mezinárodní koalice.

 

Hledáme nejen operátory-bojovníky, ale i různé další štábní a zabezpečovací odbornosti: důstojník štábu, praporčík štábu, specialista (IT/spojař), řidič, kuchař, automechanik, skladník (PHM/výstroj), velitel hospodářské skupiny.

 

Na stránkách 601. skss se lze dozvědět, co je vše potřeba k prezentaci do výběrového řízení, které se koná 10. – 16. září 2018 (štábní a zabezpečovací funkce pouze první dva dny).
 

DUM SPIRO SPERO!

Fotogalerie

 Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku


Související články

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

601. skss hledá nové rekruty: Nabízí špičkový výcvik a schopnosti

V roce 2018 čeká 601. skupinu speciálních sil (601. skss), podobně jako v předchozích letech, ...

Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil vznikla v říjnu roku 2000 a patří tedy mezi ...

Bojové ostré střelby operátorů 601. skss

Bojové ostré střelby, vojenským slangem nazývané „BOSky“, jsou vyvrcholením taktické a střelecké ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • HEKTOR
  17:33 12.07.2018

  no v prvom rade máte dosť podobné počty -napr. veľkosť populácie a aj ozbrojených síl ...a ja som neriešil kvalitu ,ale kvantitu ...a ani nepíšte o perspektíve náhrady - isté je ...Zobrazit celý příspěvek

  no v prvom rade máte dosť podobné počty -napr. veľkosť populácie a aj ozbrojených síl ...a ja som neriešil kvalitu ,ale kvantitu ...a ani nepíšte o perspektíve náhrady - isté je len to,čo bolo ...maďary ale,ak sa nemýlim,majú relatívne početné rezervy a aktívne zálohy...takže opakujem,neriešim kvalitu ale len kusy techniky + živú silu ...

  zo štátov V4 ste,ale na tom neni najlepšie...podľa mňa ste na druhom mieste,prvé je bez debaty poľsko...

  čo sa týka 601-tky,tak tam to je kvality bez debaty ...v tomto ste na tom podobne ako poľské SF...maďarsko sa až cca teraz rozbehlo v podpore SF...no a na slovensku chýba politická podpora SF-čo je niekedy horšie,ako by chýbala materialna podpora...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:12 12.07.2018

  Kolt Přesně tak my máme Pandury a BVP 2 (ty snad nahradíme novým BVP, Maďaři BTR 80 my máme Dany (opět s perspektivou náhrady), Maďaři tahané houfnice. My máme Casy, oni Ant ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Přesně tak
  my máme Pandury a BVP 2 (ty snad nahradíme novým BVP, Maďaři BTR 80
  my máme Dany (opět s perspektivou náhrady), Maďaři tahané houfnice.
  My máme Casy, oni Ant 26
  A tak by se dalo pokračovat. Jediné v čem se nám vyrovnají jsou ty Gripeny (nicméně bych se vsadil, že vycvičenost našich pilotů bude vyšší, ostatně Maďaři už min. o jeden přišli) + ještě L 159.
  Takže i přes veškerou bídu je na tom AČR (z menších států V4) ještě stále nejlépe. Což samozřejmě není útěcha.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:04 12.07.2018

  Maďarské OS mají Gripeny, čímž asi tak podobnost s AČR končí ;-)

  Maďarské OS mají Gripeny, čímž asi tak podobnost s AČR končí ;-)

 • Nesher
  10:11 12.07.2018

  Hektor
  Proboha v čem nás Maďaři převyšují?

  Hektor
  Proboha v čem nás Maďaři převyšují?

 • HEKTOR
  22:11 11.07.2018

  KOLT - ako ste na to prišli že maďarsko nemá s vami zrovnatelnú armádu ???Mne sa práve zdá,že ste čo sa armády týka dosť podobný...V niečom vás aj prevyšujú,akurát že penazí máte ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - ako ste na to prišli že maďarsko nemá s vami zrovnatelnú armádu ???Mne sa práve zdá,že ste čo sa armády týka dosť podobný...V niečom vás aj prevyšujú,akurát že penazí máte viac...Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  18:05 11.07.2018

  Jura99, ono Maďarsko ale nemá s námi moc srovnatelnou armádu... Mě by zajímalo srovnání třeba s Belgií, Holandskem či Dánskem, které samozřejmě mají armády povšechně silnější (tedy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99, ono Maďarsko ale nemá s námi moc srovnatelnou armádu... Mě by zajímalo srovnání třeba s Belgií, Holandskem či Dánskem, které samozřejmě mají armády povšechně silnější (tedy vlastně nevím, jak je na tom Belgie), nicméně počtem obyvatel jsou srovnatelné.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  14:51 11.07.2018

  Šikovní chlapci. Zajímalo by mě srovnání našich SF se srovnatelnými státy jako je třeba Maďarsko.

  Šikovní chlapci. Zajímalo by mě srovnání našich SF se srovnatelnými státy jako je třeba Maďarsko.

 • KOLT
  09:05 11.07.2018

  Dvě posílené roty, k tomu nějaké síly v misích... to byla domovská základna skoro prázdná :-) Každopádně určitě přínosné!

  Dvě posílené roty, k tomu nějaké síly v misích... to byla domovská základna skoro prázdná :-) Každopádně určitě přínosné!

 • Takeda
  22:35 10.07.2018

  Mazec! Respekt všem operátorům.

  Mazec! Respekt všem operátorům.

 • Molle
  22:03 10.07.2018

  Dobrá práce

  Dobrá práce

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2