Čeští speciálové na největším společném cvičení amerických speciálních sil

Příslušníci 601.skss provádějí výsadek z konvertoplánu V-22 Osprey; větší foto / 601. skss

Operátoři 601. skupiny speciálních sil doplnění o jednotlivce z Ředitelství SpecS a Leteckého odřadu speciálních operací se od poloviny února do poloviny března tohoto roku účastnili zahraničního cvičení Emerald Warrior 2018. Tento výcvik je organizován US SOCOM (Velitelství pro speciální operace Spojených států amerických) a být pozvaný jako partnerská jednotka speciálních sil není rozhodně samozřejmostí.

Emerald Warrior je největší společné cvičení amerických speciálních sil, odehrávající se v několika státech na jihu americké federace. Je zaměřené na různé hrozby v celém spektru konfliktu a letos byl důraz kladený na působení v prostředí podobně silných protivníků, tzv. „peer-peer“. Češi se účastnili v síle dvou rot posílených o specialisty.

První část cvičení byla vyhrazena především nácviku FIBUA (Fighting In Built-Up Areas) a (Close Quarters Battle), tedy boji v zastavěných oblastech a boji na krátkou vzdálenost (v budovách). Dále se trénovalo zasazení technikou Fast Rope (na rychlém laně bez jištění) a vyzvednutí vrtulníkem. Partnerskou jednotkou našeho SOTU byl US SF ODA (United States Special Forces Operational Detachment Alpha), se kterou byly nácviky činností zároveň využity jako stmelovací výcvik.
 

Specialisté JTAC (Joint Tactical Air Controller) – letečtí návodčí prováděli navádění různých typů letadel, které jsou jinak k dispozici pouze v operačním nasazení. Škála navedených prostředků sahala od vrtulníků typu UH-1Y Venom a AH-1Z Viper, přes gunship AC-130W až po stealth stíhačky páté generace F-22 Raptor. Navedení bylo provedeno včetně odhozu ostré munice, čímž se výcvik limitně blížil reálnému působení návodčího v bojovém nasazení.

 

Další naši specialisté, odstřelovači, měli příležitost k vybroušení střeleckých dovedností na velmi dlouhé vzdálenosti v pouštních oblastech. Dálky sahaly přes jeden kilometr a byly omezeny pouze charakteristickým efektem tetelícího se vzduchu – nazývaným mirage. Další unikátní schopností, kterou si mohli procvičit, byla střelba v zastavěných oblastech, neboli „urban sniping“. Tato schopnost nabývá své důležitosti s tím, jak se konflikty čím dál více přesouvají do městských a příměstských oblastí.

 

Ve druhé části již probíhaly kompletní operace, plněné dle zadaných úkolů z nadřízeného úkolového uskupení speciálních sil SOTG (Special Operations Task Group). Začínaly vždy plánováním, přípravou a schválením bojového rozkazu – CONOP (Concept of Operation). Proběhlo několik operací, které všechny spadaly svým určením do jednoho ze tří hlavních úkolů speciálních sil – DA (Direct Action), česky úderná akce či ofenzivní činnost.

 

V jedné z misí měli naši operátoři za úkol provést zajetí vysoce ceněné osoby HVI (High Value Individual). Po nezbytných nácvicích bylo provedeno zasazení na cíl konvertoplánem V-22 Osprey, a to metodou „Fast Rope on the X“, tedy rychlým lanem přímo na cíl. Po vyčištění objektu a vytěžení informací pomocí metody SSE (Sensitive Site Exploitation) se tým vrátil zpět na základnu.
 

 

Slaňování z konvertoplánů Osprey; větší foto / 601.skss

 

Odlišným, ale neméně náročným úkolem byla operace na záchranu rukojmí, v angličtině HRO (Hostage Rescue Operation) na vzdálenost stovek kilometrů. Nejprve byl zasazen podpůrný tým tvořený odstřelovači a střelci z kulometů, který se do blízkosti cíle přiblížil skrytě čtyřkolkami ATV a Razor.

 

Po zahlášení týmu, že má vizuální kontakt a dobrou polohu pro podporu, byl zasazen úderný tým. A to znovu na stroji vojákům AČR vzácným – Osprey s natáčecími rotory. V okamžiku vysazení se americký i český tým speciálů dostal do prudkého kontaktu, který byl i díky předem zasazenému podpůrnému týmu zvládnut a určená skupinka mohla dokončit eliminaci zbytků nepřítele a úspěšnou záchranu rukojmí.

 

Celé toto cvičení se neslo v duchu až neuvěřitelné realističnosti. Počínaje výše popsaným výcvikem návodčích. Přes zabezpečení pomocí průzkumné, zpravodajské a sledovací ISR (Intelligence Surveillance Reconnaisance) platformy U-28A se špičkovými elektrooptickými pozorovacími senzory a komunikačním vybavením, schopné poskytnout operátorům na zemi i operačnímu středisku video pozorované oblasti v reálném čase.

 

Nevídaná byla kvalita OPFOR (Opposition Forces), tedy simulace nepřítele, kterou zabezpečovala soukromá kontraktorská firma schopna dokonale nasimulovat nepřítele od mudžahedínů po vyspělé světové potenciální protivníky, a to v rozsahu lidé-zbraně-bojová vozidla.


 

Nácvik pohybu v zastavěném prostoru; větší foto / 601.skss

 

Říkáš si v tuto chvíli, že bys chtěl být u toho, a že tohle je přesně ta práce, na kterou máš? Stále hledáme do svých řad motivované a odhodlané budoucí operátory (svob.-rtm., por.-npor.), kteří se chtějí rozvíjet a pracovat na sobě. Klademe důraz na potenciál a předpoklady, výcvik již zabezpečíme sami. Nabízíme unikátní služební zařazení, které ti umožní na sobě stále pracovat, účastnit se nejkvalitnějších cvičení a kurzů při nadstandardním ohodnocení.

 

To zahrnuje stabilizační příspěvek a příplatek za činnost speciálních sil, zápočet ve výši 1,5 násobku odsloužené doby, maximální výši výsluhových náležitostí (60 %) a službu v hodnostech rotmistr – praporčík či v důstojnických hodnostech. Speciální síly se samozřejmě také pravidelně zapojují do bojových operací AČR pod hlavičkou NATO, OSN či mezinárodní koalice.

 

Hledáme nejen operátory-bojovníky, ale i různé další štábní a zabezpečovací odbornosti: důstojník štábu, praporčík štábu, specialista (IT/spojař), řidič, kuchař, automechanik, skladník (PHM/výstroj), velitel hospodářské skupiny.

 

Na stránkách 601. skss se lze dozvědět, co je vše potřeba k prezentaci do výběrového řízení, které se koná 10. – 16. září 2018 (štábní a zabezpečovací funkce pouze první dva dny).
 

DUM SPIRO SPERO!

Fotogalerie

 Redakčně upraveno

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou pro vstup do této jednotky je úspěšné absolvování výběrového řízení, které je organizováno dvakrát ...

601. skss hledá nové rekruty: Nabízí špičkový výcvik a schopnosti

V roce 2018 čeká 601. skupinu speciálních sil (601. skss), podobně jako v předchozích letech, spousta práce. A to jak v oblastech výcviku, tak i v oblasti rozvoje nových schopností.

Zimní výcvik střediska aktivních záloh 601. skss

Rota aktivních záloh u 601.skupiny speciálních sil vznikla v říjnu roku 2000 a patří tedy mezi jednotky AZ s největší tradicí. V roce 2014 byla tato rota transformována na středisko (prapor).

Bojové ostré střelby operátorů 601. skss

Bojové ostré střelby, vojenským slangem nazývané „BOSky“, jsou vyvrcholením taktické a střelecké přípravy příslušníků AČR, nejinak tomu je u operátorů 601. skupiny speciálních sil. Cílem „BOSek“ je co ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 2 z 3
 • KOLT
  12:39 14.07.2018

  Jura, tak jednoduché to není. Respektive jádro pudla se skrývá především v tom požadování peněz. U nás měla Šestka velkou podporu u politiků, díky čemuž jednak byla vyjmuta z AČR, protože v rámci té by na začátku tisíciletí prostě nemohla vzniknout, byla by zadušena ještě v zárodku, jednak dostávala relativně dost peněz a měla velkou volnost. To samé (a možná ještě spíš) platilo v počátcích pro SOG – ten měl zpočátku peněz fakt hodně a podporu "dělat si co chce". Pak ale zatlačil nejmenovaný generál a pomocí Gazdíka a podobných dementů přesvědčil politiky, že SOG je e-e, následkem čehož byl zrušen.

  K tomu připočtěte, že politici mají hodně pák na to, jak ovlivnit kariérní postup konkrétních důstojníků, což má následně velký vliv na to, jak dobře a jakým směrem se bude jednotka rozvíjet. Třeba americké SF svého času fungovaly spíše navzdory politické representaci, která je navíc nebyla ochotna nasadit. Po zkušenostech z posledních 15 let v rámci především protipovstaleckých operací se kyvadlo přehouplo na druhou stranu a SF jsou naopak nadužívané.

  Suma sumárum, politici prostě mají velký vliv na to, kam se armáda a její jednotlivé složky budou ubírat. Nebo máte dojem, že kdyby vláda rozhodla, že se teď hned zruší Šestka, že by si to nedokázala prosadit? Opata by asi odstoupil, protože to není žádný podržtaška. Holt by se místo něj dosadil někdo jiný, kdo by byl ochotný pískat přesněji podle not....

 • Jura99
  05:46 14.07.2018

  Hektor: pod pojmem chybějící politická podpora SF si máme představit co? Politikové schvalují peníze a mise, ostatní je na vojácích (na velení) nastavit motivaci pro službu, počty, strukturu, vybavení, výcvik, kooperaci atd. případně ty peníze přes ministra od státu žádat. Politikové jsou manažeři a neumí vojákům radit jak má fungovat SF.

 • Nesher
  21:53 12.07.2018

  Hektor
  O tom žádná, však já se tu nijak v prsa nebiji, to že je AČR mezi slepci jednookým králem opravdu není žádná útěcha. Pořád se, ale snažím věřit, že se to konečně pohne a těch 2% se jednou opravdu dočkáme, cca 100 mld. Kč ročně by už mohlo přetvořit armádu sice v početně nevelkou, ale moderně vyzbrojenou a kvalitně vycvičenou sílu.

 • HEKTOR
  21:42 12.07.2018

  Nesher - áno,moja chyba,zle som čítal...súhlasím že v porovnaní s maďarsko ste na tom určite lepšie...ale porovnávanie ako píšete napr. štátov V4 s ďalším podobne +/- veľkým štátom bude ešte asi dlho problém keďže sú to štáty západnej európy...
  a súhlasím že rozhodujúca je kvalita,ale keď sa pozriem na výzbroj napr. spomínanej V4,tak aj cca 30r od pádu komunizmu,ešte stále používame (celá V4) pozostatky sovieckej výzbroje-a neni to preto že by bola stále taká skvelá :)
  a je asi jedno,koľko májú štáty rozbehnut projektov na obmenu,vymeniť všetko ešte dlho potrvá...

 • Nesher
  19:27 12.07.2018

  Hektor
  Já napsal z menších států V4, což mi přijde jako celkem jasné, že Polsko do toho výčtu nepočítám. Je větší než zbytek V4 dohromady.
  Jinak řekl bych, že pro srovnání armád dvou téměř stejně velkých a alespoň zhruba podobně bohatých zemích (byť ČR je samozřejmě na tom co se ekonomiky týče lépe) je kvalita tím rozhodujícím kritériem.

 • HEKTOR
  17:33 12.07.2018

  no v prvom rade máte dosť podobné počty -napr. veľkosť populácie a aj ozbrojených síl ...a ja som neriešil kvalitu ,ale kvantitu ...a ani nepíšte o perspektíve náhrady - isté je len to,čo bolo ...maďary ale,ak sa nemýlim,majú relatívne početné rezervy a aktívne zálohy...takže opakujem,neriešim kvalitu ale len kusy techniky + živú silu ...

  zo štátov V4 ste,ale na tom neni najlepšie...podľa mňa ste na druhom mieste,prvé je bez debaty poľsko...

  čo sa týka 601-tky,tak tam to je kvality bez debaty ...v tomto ste na tom podobne ako poľské SF...maďarsko sa až cca teraz rozbehlo v podpore SF...no a na slovensku chýba politická podpora SF-čo je niekedy horšie,ako by chýbala materialna podpora...

 • Nesher
  13:12 12.07.2018

  Kolt
  Přesně tak
  my máme Pandury a BVP 2 (ty snad nahradíme novým BVP, Maďaři BTR 80
  my máme Dany (opět s perspektivou náhrady), Maďaři tahané houfnice.
  My máme Casy, oni Ant 26
  A tak by se dalo pokračovat. Jediné v čem se nám vyrovnají jsou ty Gripeny (nicméně bych se vsadil, že vycvičenost našich pilotů bude vyšší, ostatně Maďaři už min. o jeden přišli) + ještě L 159.
  Takže i přes veškerou bídu je na tom AČR (z menších států V4) ještě stále nejlépe. Což samozřejmě není útěcha.

 • KOLT
  11:04 12.07.2018

  Maďarské OS mají Gripeny, čímž asi tak podobnost s AČR končí ;-)

 • Nesher
  10:11 12.07.2018

  Hektor
  Proboha v čem nás Maďaři převyšují?

 • HEKTOR
  22:11 11.07.2018

  KOLT - ako ste na to prišli že maďarsko nemá s vami zrovnatelnú armádu ???Mne sa práve zdá,že ste čo sa armády týka dosť podobný...V niečom vás aj prevyšujú,akurát že penazí máte viac...

Stránka 2 z 3