Čeští stíhači na mezinárodním cvičení NATO Tiger Meet 2017

Český JAS-39 Gripen s originální tygří kamufláži; větší foto / 21. zTL

V termínu od 5. června do 16. června 2017 se ve francouzském Landivisiau koná prestižní mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet 2017. V pondělí 5. června probíhaly přílety účastníků cvičení a úvodní briefingy. Vlastní letové akce jsou organizovány od 6. června.

Za 21. základnu taktického letectva Čáslav se cvičení účastní celkem 30 vojáků, primárně pilotů a techniků 211. taktické letky se 4 letouny JAS-39 Gripen.

Letošního cvičení se účastní celkem 13 členských a partnerských států NATO s 53 letouny a 15 vrtulníky. V pátek 9. června se do komplexních misí poprvé zapojil také alianční letoun včasného varování a řízení AWACS.

„K dnešnímu dni mají naše gripeny za sebou 28 letů a více jak 36 hodin strávených ve vzduchu. Ani na jednom ze strojů jsme neřešili závadu, která by ohrozila náš plánovaný nálet na cvičení," vysvětluje odborný inženýr kapitán Jan Blažek.

Během cvičení se v dopoledních hodinách létají mise podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (tzv. Composite Air Operations - COMAO), do kterých se zapojuje několik desítek kusů letecké techniky, námořní fregaty a jednotky speciálních sil. V odpoledních hodinách následují mise, které budou zaměřeny na manévrový vzdušný boj a na úkoly přímé letecké podpory.

Hlavním úkolem 211. taktické letky je ostraha vzdušného prostoru České republiky, k tomu směřuje již dlouhou dobu výcvik pilotního personálu. „Máme vlastní taktiku vedení manévrových vzdušných bojů. Její efektivitu můžeme na cvičení vyzkoušet proti různým typům letecké techniky s rozdílnou výzbrojí. Získáváme tak cenné poznatky a zkušenosti, které můžeme v budoucnu využít," vysvětluje podplukovník Jaroslav Tomaňa, velitel českého uskupení a zároveň velitel čáslavské 211. taktické letky.

Čáslavští piloti tygří motiv JAS-39 Gripen pojmenovali jako Wildcat, tedy Divoká kočka; větší foto / 21. zTL

V rámci misí podle komplexního scénáře se účastníci střídají v plánování těchto misí z reálných situací, kdy je např. úkolem stíhačů nejprve vybudovat vzdušnou nadvládu. Následně posádky vrtulníků v dané oblasti provedou výsadek jednotek speciálních sil nebo vyzvednou zájmovou osobu. Zabránit se jim v tom samozřejmě snaží nepřátelský tým.

Součástí cvičení jsou také různé doprovodné programy jako např. soutěž o nejlepší kamufláž letounu s tygřím motivem. V letošním roce zdobí český vlajkový letoun JAS-39 Gripen motiv s příznačným názvem „Wildcat", kde je částečně překrytá tvář topmodelky a herečky Simony Krainové stylizovaná do podoby tygřice. Její tygří oči pak zdobí také vodorovné řídící plochy.

Tygří JAS-39 Gripen odlétá z čáslavského letiště; větší foto / 21. zTL

Čáslavská 211. taktická letka se stala v roce 1991 čestným členem tygří asociace, plnohodnotným členem se stala v roce 2010. V témže roce vyhrála tzv. Silver Tiger Trophy, která je tradičně udělována nejlepší jednotce na cvičení. V roce 2013 se čáslavská tygří letka umístila na druhém místě v soutěži o nejlepší kamufláž.

Zdroj: 21. zTL

Nahlásit chybu v článku


Související články

České bitevníky L-159 ALCA pro Argentinu a Irák?

Aero Vodochody vede jednání o prodeji lehkých bitevních letadel L-159 ALCA do Argentiny a Iráku. V ...

Jim Mattis: České speciální síly bojují velmi udatně

V úterý 2. května se ve Washingtonu sešel český ministr obrany Martin Stropnický se svým americkým ...

Tank Leopard 2 pro Armádu ČR. Zítra bude pozdě

Armáda ČR po roce 2025 začne řešit náhradu tanků T-72M4 CZ. Nyní lze poměrně levně na leasing získat ...

Český vojenský jaderný program – sci-fi s reálným základem

Hned v první větě této práce považuji za vhodné zdůraznit, že za současných okolností – politických, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • liberal shark
    05:41 10.06.2017

    Hodne stesti :-).

    Hodne stesti :-).

Načítám diskuzi...