KOMENTÁŘ: Čeští vojáci i nadále pomáhají v zahraničí

KOMENTÁŘ: Čeští vojáci i nadále pomáhají v zahraničí
Čeští vojáci v Mali / MO ČR (Zvětšit)

Po návratu Československa mezi demokratické a civilizované země v roce 1989 začala radikální transformace ozbrojených sil. Transformace vyvrcholila vstupem České republiky do Severoatlantické aliance v roce 1999. Od té doby považuje většina českých občanů existenci NATO za potřebnou (69 %, březen 2020, CVVM). K českému členství v mezinárodně respektovaném obranném společenství patří rovněž aktivní podíl našeho státu v zahraničních misích.

Od operace Desert Storm po Resolute Support

Muži a ženy v českých vojenských stejnokrojích slouží nebo sloužily mimo jiné v Pobaltí, v Bosně a Hercegovině, v Iráku, Kosovu, Somálsku, Sinaji ale také třeba v západoafrické republice Mali a samozřejmě i ve válkou zmítaném Afghánistánu.

Naše vojenská přítomnost v zahraničí neoficiálně začala v noci z 1. na 2. srpna 1990, kdy irácká vojska překročila hranice státu Kuvajt a obsadila jeho celé území. Rada bezpečnosti OSN tehdy tuto agresi okamžitě odsoudila a americký prezident George Bush starší vyslal do oblasti Perského zálivu vojáky americké armády. Souhlas s vysláním československé protichemické jednotky do zálivu byl vysloven Federálním shromážděním Parlamentu, tehdy ještě České a Slovenské federativní republiky, dne 23. září 1990. Na základě tohoto rozhodnutí pak vyslala armáda ve dnech 11. - 14. prosince 1990 celkem 200 vojáků (dobrovolníků) do Saúdské Arábie.

V současné době nejvíce českých vojáků slouží v Afghánistánu, kde od 1. ledna 2015 běží mise Resolute Support. V polovině letošního června na kábulské základně HKIA (Hamid Karzai International Airport), v rámci zmíněné mise, příslušníci 20. rotace předali operační úkol svým nástupcům z 21. úkolového uskupení.

U příležitosti střídání nasazených vojáků v polovině roku 2020 bylo rozhodnuto, na základě mandátu schváleného vládou a Parlamentem ČR pro misi Resolute Support, nasazení maximálního počtu 390 vojáků. „Jsem přesvědčen, že plynule navážeme na práci našich kolegů a úspěšně splníme náš operační úkol,“ konstatoval v této souvislosti velitel 21. rotace velitelství úkolového uskupení podplukovník Jiří Hertl, který letos vystřídal ve funkci svého předchůdce podplukovníka Peter Hatala.


Čeští vojáci v Litvě

Naše vojenská přítomnost v cizích státech se přitom neomezuje pouze na záležitosti týkající se přímo válečných konfliktů, které v těchto státech probíhají, ale má také svůj humanitární rozměr.

Koncem dubna letošního roku například příslušníci 20. úkolového uskupení Armády ČR předali dětem v Kábulu školní pomůcky. Přestože primárním úkolem této jednotky je především administrativní a logistická podpora českých vojáků působících v Afghánistánu, pomáhají a podporují místní obyvatelstvo například zprostředkováním humanitární pomoci.

Již rok předtím se příslušníci 18. úkolového uskupení Armády ČR podíleli na předávání humanitárního daru pro afghánské děti. Na základně HKIA bylo předáno celkem 149 kusů školních batohů. Jednalo se o sponzorský dar spolku Berkat, který úzce spolupracuje s Armádou České republiky již několik let. Pravidelně zasílá do Afghánistánu pomoc ve formě přikrývek, obuvi, oblečení a školních batohů. Tyto dary jsou pak dále předávány koordinátorce tzv. Self Help Groups, která je distribuuje potřebným.  

Významnou součástí naší vojenské mise v Afghánistánu je polní chirurgický tým. Jeho cílem je zabezpečit plnění úkolů odborné činnosti v oboru resuscitační chirurgie, anesteziologie, pooperační péče a rovněž zdravotnického odsunu v prostoru základny HKIA podle požadavků velitele zdravotnického zařízení.


Čeští vojáci při výcviku malijských vojáků

Pietní vzpomínka na padlé kamarády

Náčelník generálního štábu Armády ČR generál Aleš Opata, který má osobní zkušenosti s pobytem v zahraničních misích, se před časem v jednom rozhovoru jako bývalý velitel 43. výsadkového praporu vyjádřil k tragické události z roku 2014, kdy během jediného dne (8. července) zahynuli v Afghánistánu čtyři čeští výsadkáři. Pátý zasažený voják, Jaroslav Lieskovan, zemřel o šest dní později. Za jejich smrt byl zodpovědný sebevražedný atentátník.

Generál Opata prohlásil: „Je složité říkat, jestli se důsledkům sebevražedného útoku dalo předejít, nebo nedalo, jestli by se to dalo udělat jinak. Bývalý velitel operace ISAF v Afghánistánu Stanley McChrystal řekl, že pokud chceme v protipovstaleckém boji uspět, musíme být v kontaktu s místními lidmi. Musejí vědět, že jsme tady kvůli nim. Vztahy neposílíme tím, že někam přijede bojové vozidlo, z něj vystoupí marťani ozbrojení až po krk, pobudou tam dvě hodiny a vrátí se zpátky na základnu. Ta naše patrola dělala věci přesně v duchu pravidel protipovstaleckého boje. Osudem bylo to, že se mezi ně vmísil sebevražedný atentátník v policejní uniformě.“  

Příslušníci 21. úkolového uskupení Armády České republiky v rámci mise Resolute Support se ve čtvrtek 9. července zúčastnili pietní vzpomínky na památku českých vojáků, kteří před šesti lety zahynuli po útoku sebevražedného atentátníka poblíž vojenské základny v Bagrámu.

Součástí pietní akce byl rovněž čtyřkilometrový pochod vojáků kolem základny HKIA v hlavním městě Kábulu. Podplukovník Jiří Hertl v této souvislosti zdůraznil, že „je velmi důležité, že si vojáci i občané České republiky uvědomují, jak zásadní je připomínat si památku našich padlých kolegů a kamarádů“. K pietnímu místu pak Hertl v roli nového velitele 21. úkolového uskupení v Afghánistánu položil na paměť padlých věnec.


Jedním z úkolů českých vojáků v Afghánistánu jsou patroly mimo základnu Bagrám.

Česká republika plní své mezinárodní závazky vůči spojencům, kteří sdílejí stejné hodnoty, k nimž se po více než čtyřicetileté přestávce, vynucené zahraničním diktátem, přihlásila v listopadových dnech roku 1989 drtivá většina občanů naší země. Tyto hodnoty je třeba chránit a hájit, je-li potřeba, i vojensky. Česká republika byla prvním státem bývalého východního bloku, který, společně s Polskem a Maďarskem, vstoupil koncem 90.let minulého století do NATO. Velký podíl na vstupu měl především prezident Václav Havel, který si uvědomoval, že naše členství v Severoatlantické alianci znamená, že poprvé v našich moderních dějinách je náš stát efektivně chráněn před vnějším agresorem.

Ve 20. století jsme se v rozmezí pouhých dvaceti let dvakrát stali obětí agrese mnohem silnějších sousedních mocností. V roce 1968 nás dokonce napadl Sovětský svaz se čtyřmi dalšími státy, se kterými tehdejší ČSSR sdílela členství ve Varšavské smlouvě. Tento pakt se jako úhlavní nepřítel NATO navenek tvářil jako obranné uskupení, ale bez skrupulí se, kromě Rumunska a Albánie, účastnil bezprecedentní invaze do Československa.

Členství v NATO je zárukou bezpečí naší země, ale zároveň znamená závazky, které naše armáda plní za občany ČR vůči dalším členům. Jednou z nich je také účast na rizikových misích v zahraničí, kde si naši vojáci právem již vysloužili výbornou profesionální pověst.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Letouny CASA potvrdily svou schopnost plnit mise do Afghánistánu

Praha, 4. dubna 2013: Armáda ČR poprvé využila letoun CASA C-295M k přepravě vojáků a materiálu do ...

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací

Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  17:14 12.11.2020

  Na Sinaji sa zrútil vrtuľník mierovej misie, medzi obeťami je Čech
  Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22533655...

  Na Sinaji sa zrútil vrtuľník mierovej misie, medzi obeťami je Čech
  Čítajte viac: https://svet.sme.sk/c/22533655...

 • Kamil
  08:02 20.07.2020

  Rovněž nepovažuji termín žoldnéř za nadávku a navíc podle mého názoru je aktivní účast Armády České republiky v zahraničních misích z více důvodů prospěšná. Jedním z těchto důvodů ...Zobrazit celý příspěvek

  Rovněž nepovažuji termín žoldnéř za nadávku a navíc podle mého názoru je aktivní účast Armády České republiky v zahraničních misích z více důvodů prospěšná. Jedním z těchto důvodů je projevení solidarity spojencům v NATO, jejichž vojáci nasazují životy v boji proti islámským či jiným teroristům. Je také zcela nepochybné, že prestiž naší armády a tím i České republiky díky účasti v zahraničních misích velmi vzrostla.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:57 20.07.2020

   Označení žoldnéř je hlavně u vojáka pravidelné armády naprosto nesmyslný.

   Označení žoldnéř je hlavně u vojáka pravidelné armády naprosto nesmyslný.

   • Migi
    17:17 20.07.2020

    On je nesmyslný třeba i u contractorů, ale to je většinou mimo rozlišovací schopnosti průměrného internetového diskutujícího :)

    On je nesmyslný třeba i u contractorů, ale to je většinou mimo rozlišovací schopnosti průměrného internetového diskutujícího :)

 • Kamil
  19:37 18.07.2020

  Autor si ve svých zajímavých článcích s textem asi vždy dost pohraje. Nicméně v komentáři o našich zahraničních misích mi chybí alespoň malá zmínka o tom, že jejich účastníci, ...Zobrazit celý příspěvek

  Autor si ve svých zajímavých článcích s textem asi vždy dost pohraje. Nicméně v komentáři o našich zahraničních misích mi chybí alespoň malá zmínka o tom, že jejich účastníci, kteří samozřejmě nasazují své životy, jsou pravděpodobně dobře zaplaceni. Tím však určitě neříkám, že se jedná o nějaké obyčejné žoldnéře, jak občas slyšíme od různých extrémistů.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   09:45 19.07.2020

   A ta "malá zmínka" o mzdách vám chybí i u článků o hasičích, saniťácích, strojvedoucích a dalších, kteří jsou pravděpodobně také dobře zaplaceni ? Tím ovšem určitě neříkám, že ...Zobrazit celý příspěvek

   A ta "malá zmínka" o mzdách vám chybí i u článků o hasičích, saniťácích, strojvedoucích a dalších, kteří jsou pravděpodobně také dobře zaplaceni ? Tím ovšem určitě neříkám, že byste byl nějaký blb, jak by se kvůli zájmu o cizí výplatu mohlo zdát :-).Skrýt celý příspěvek

   • faraonamumu
    22:24 19.07.2020

    Žoldnéř není nadávka, je to prostě povolání, stejně jako např. za třicetileté válka, to na Bílé hoře taky nebojovali Češi, ale žoldnéři převážně z německých zemí. Pochybuju, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Žoldnéř není nadávka, je to prostě povolání, stejně jako např. za třicetileté válka, to na Bílé hoře taky nebojovali Češi, ale žoldnéři převážně z německých zemí. Pochybuju, že mají hasiči a strojvedoucí větší plat, než voják na misi. Myslím si, že rozhodně prospěšnější jsou ti dva, než voják někde v Mali, ale to je jen můj názor.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:16 20.07.2020

     Žoldnéř staví výdělek nad ideály a vlajku, které slouží, zpravidla je to i cizinec. Zjistěte si základní terminologii a definice, než se pustíte na tenký led, abyste nebyl za ...Zobrazit celý příspěvek

     Žoldnéř staví výdělek nad ideály a vlajku, které slouží, zpravidla je to i cizinec. Zjistěte si základní terminologii a definice, než se pustíte na tenký led, abyste nebyl za hlupáka jako Kamil.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     09:04 20.07.2020

     faraonamumu Aby ses u těch strojvůdců nemýlil, těch je nedostatek po celé Evropě. Když pracují v zahraničí tak si přijdou na velice pěkné peníze (a zpravidla jim nejde o život). ...Zobrazit celý příspěvek

     faraonamumu
     Aby ses u těch strojvůdců nemýlil, těch je nedostatek po celé Evropě. Když pracují v zahraničí tak si přijdou na velice pěkné peníze (a zpravidla jim nejde o život). Navíc i hasiči (záchranáři) můžou vyjet na zahraniční misi.Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   17:19 20.07.2020

   "dobře zaplaceni" je neuvěřitelně relativní pojem :)

   "dobře zaplaceni" je neuvěřitelně relativní pojem :)

Načítám diskuzi...