Cestovatelský večer s veliteli 601. skss a Danielem Landou

Foto: 601.skss v Afghánistánu; větší foto / 601. skss
601.skss v Afghánistánu (2011); větší foto / 601. skss

CK Livingstone si vás dovoluje pozvat na středeční termín (6. 5. 2015) tradičního programu Národního muzea nazvaný Cestovatelské středy, v rámci kterého vystoupí bývalí velitelé 601. skupiny speciálních sil z Prostějova generálporučík Ondrej Páleník, generálmajor Milan Kovanda a plukovník Karel Řehka spolu s Danielem Landou

Hlavním tématem večera bude působení naší nejelitnější speciální jednotky v rámci protiteroristické operace Enduring Freedom a ISAF na území Afghánistánu v letech 2004, 2006, 2008 – 2009, 2010 a 2011 – 2012. Operace plnila v extrémních terénních i klimatických podmínkách (až 3400 metrů nad mořem, bouřky, silný vítr, vysoké rozdíly teplot) mj. v oblasti jeskynního komplexu Tora Bora. Budou se promítat dosud nezveřejněné fotografie, videa z výcviku i ukázky z bojových misí jednotky.

V průběhu večera vystoupí také speciální host, zpěvák a skladatel Daniel Landa, autor hymny 601. skupiny speciálních sil. Promluví o svém vztahu k jednotce i o kejklích kouzelníka Žita, který jezdí rallye, vyzývá profi thai boxery k soubojům v ringu, zaplaval si freedive s tygřími žraloky a plánuje podplavat egyptskou Blue Hole.

O JEDNOTCE

Příslušníci jednotky jsou vycvičeni k provádění speciálního průzkumu (zisk informací strategického významu), úderných akcí (léčky, přepady, palebné přepady, navádění přesné munice na cíl), k poskytování vojenské pomoci (podpora spřátelených sil, jejich příprava, výcvik a humanitární pomoc) a v neposlední řadě i k řešení úkolů zvláštní důležitosti (záchranné operace, doprovod významných osobností, zpravodajské úkoly, zabezpečení významných objektů).

Vyznačují se výbornou fyzickou a psychickou odolností, sebekázní, rozhodností a iniciativou. Velitelský sbor jednotky je tvořen absolventy prestižních západních vojenských škol. Velké množství jejích příslušníků absolvovalo kursy Rangers a Special Forces v USA, specializované kurzy britských SAS, francouzské Cizinecké legie a norských, italských a rakouských horských jednotek.

Foto: Daniel Landa / Daniel LandaDaniel Landa / Daniel Landa

601. skupina speciálních sil generála Moravce je připravena působit kdekoliv na světě, v jakýchkoliv klimatických podmínkách, čemuž odpovídá i špičková výzbroj a materiální vybavení jejích příslušníků. Motto jednotky: „DUM SPIRO SPERO“ přeloženo „Dokud dýchám, doufám“ symbolizuje připravenost jednotky plnit úkoly až do krajnosti za všech okolností. Kromě bojových operací také pořádali kliniky, ošetřovali nemocné a zraněné a distribuovali zdravotnický materiál. Nejčastějšími pacienty lékařů a zdravotníků byli staří lidé a malé děti.

Většina operací 601.skss zůstane veřejnosti navždy utajena, avšak její bývalí velitelé se při výjimečném setkání s návštěvníky Národního muzea podělí o několik skutečně provedených operací českých speciálních jednotek v Afghánistánu.

KDY A KDE

Program začíná vždy v 19:00 v nové budově Národního muzea v horní části Václavského náměstí – východ z metra Muzeum vlevo (bývalé FS a Rádio Svobodná Evropa). Večer dělí přestávka (cca 20:15 – 20:30), ve které je prostor k občerstvení a případné degustaci zajímavého pokrmu či nápoje. Nový rozměr získává večer v následném rozhovoru na rozmanitá témata. Ve finále pořadu je prostor na dotazy a reakce publika. Rezervace vstupenek na pokladně muzea (tel: 224 497 430).

Moderované večery v atraktivním prostředí Národního muzea mají příjemnou atmosféru, chvíle zde bývají výjimečné. Jedná se o pořad, který má v Národním muzeu již šestiletou tradici a získal si velkou popularitu a návštěvnost. Navštěvuje ho průměrně mezi 250 až 600 posluchači. Osobnosti jsou vybroušené originály, publikum povedeně reaguje. Bonusem je netradiční pohoštění, africký stánek s exotikou a kávou z Ugandy, knihy, CD, DVD a mnoho dalšího. Můžete se těšit na příjemnou atmosféru v krásných prostorách a v netradiční společnosti.

Těšíme se na viděnou!

www.cestovatelskestredy.cz

www.cestovatelskestredy.cz/program/program-6-5-2015

www.601skss.cz

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Cobra-13 – 601.skss a 5. pšu ve Freedonii

Největšího cvičení sil pro speciální operace, Cobra-13, které skončilo minulý týden, se účastnily i ...

Výběrové řízení k 601.skss, 18. – 24. 5.

Jediný představitel Speciálních sil Armády České republiky vyzývá všechny zájemce o službu u této ...

Výběrové řízení: Útvar podpory speciálních operací

Armáda České republiky buduje prostřednictvím ředitelství speciálních sil ministerstva obrany novou ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  17:56 04.05.2015

  Abych to vysvětlil, mě na tom přijde "zcestná" ta kombinace - vyprávění našich vojáků nasazujících život z důvodů nadčasových a ušlechtilých (ano, pro některé jsou to žoldáci atd, ale to je problém jejich nastavení, ne můj) a vedle toho v podstatě chvástání se jak byl někdo "statečný" protože plaval se žraloky nebo riskuje život při rally a já nevím co ještě vyvádí.
  Pro mě to je jako by na besedě s generálem Peřinou byl druhý bod programu, kde bude svoje zážitky vykládat nějaký hráč PC simulátoru...
  A ano, mnohé Landovi písničky se mi taky líbí a moc. Ale jsou to písně výřečného a nadaného "mluvky". A tím že se bude snažit zabít a nechá do sebe kopat při thaiboxu to nezmění. Kdežto ti pánové ze 601. ne, ti si tím prošli. Tak to vidím, každého věc.

 • martinius
  17:39 04.05.2015

  Jan Grohmann : Musím souhlasit, že pan Daniel Landa je osobnost. Bohužel pro lidi, co ho znají jen z médií jako já, tak nemají šanci jej poznat jinak, než v té podobě, jak je veřejně prezentován. Určitě osobní zkušenost a zasvěcení do jeho pohledu na to, co dělá, by zcela jistě změnila názor mnohých, tak jak je to vždy, když někoho poznáváte osobně a očistíte svůj pohled od nevědění. Pana Landu uznávám za jeho uměleckou tvorbu. S obrazem, jakým je prezentován na veřejnosti a tak, jak jsem schopen jej pasivně vnímat, se spíše klaním do názorové neurčitosti. Rozhodně bych si ale nedovolil podle toho na něj nadávat, protože to co dělá, je jeho věc a pokud druhým neubližuje, tak jakákoliv nadávka na něj, je jen výrazem neslušnosti a dalším projevem negativních lidských vlastností. Ovšem veřejně propagované činy, jako jsou jeho sportovní výkony, si dovoluji, jak jsem níže uvedl, hodnotit svým pohledem. Neupírám mu však svůj obdiv, nad tím, co v tomto směru dokáže výkonnostně podat. Domnívám se však, že to co dělá, nebo o co se snaží, nedokáže nějak uchopit. (Možná se ztrácím ve vlastním výkladu. Nejde mi ten názor dost patřičně srozumitelně popsat.) Nebo mi to alespoň tak připadá. Pak už se jen odkazuji na to, co jsem psal níže. Lidé, kteří se vlastní pílí dopracovali určitých kvalit, kteří jsou obdařeni talentem mají možnost to vše využít ve prospěch druhých, nebo ve prospěch svůj. Například voják dře a riskuje svůj život, a když umře, má to většinou smysl. Sportovec dře, riskuje svůj život a když u toho umře, tak jen zřídka kdy pro druhé, nýbrž většinou pro vlastní uspokojení. Ale to je můj takový spíše extrémní názor. I já sportoval a radost z vítězství je sladká. V tomto jsem trošku sám pokrytec.

 • RiMr71
  17:29 04.05.2015

  To Martinius - přesně a výstižně popsané. Taky to tak nějak cítím a vidím.

 • Jan Grohmann
  15:37 04.05.2015

  Daniel Landa má sílu pozitivním směrem měnit názor nebo pohled obrovské skupině určitých lidí. Spousta lidí na něj nadává, ale také ohromné množství lidí sleduje a zajímá je, co Landa dělá.

 • martinius
  15:13 04.05.2015

  Tak k panu Landovi musím uznaně říct, že se mi mnohé z jeho tvorby velmi líbí, stejně jako mnohé i nelíbí. Ale jako člověka je ho těžké posuzovat. Připadá mi, že to myslí dobře. Je idealista a asi za ty své ideály chce i bojovat. Ovšem z toho, co veřejně jako občan mohu o něm vidět a slyšet, tak mám pocit, že bloudí mezi tím co chce a jak toho dosáhnout. Rád riskuje v zápasech, závodech, aby si dokázal kdo je a stále to nenachází. Pokud by se držel zásady jako většina bojovníků (mohu-li tak nazvat osoby, co svůj život zasvětili činnosti pro druhé) tak se jen zdokonaluje, aby dokázal ochránit rodinu a v ohrožení i ty, kteří za ochranu stojí a zaslouží si ji. Riskovat poškození zdraví, či dokonce život jen pro osobní uspokojení z toho, že to dokážu, je hazard pro nevyspělé. Jak bude chránit rodinu například slepý, nebo na vozíčku? Zdraví a život je dar, který se má riskovat jen pro věc a ne pro osobní uspokojení. Krom cti, odvahy a píle, je další vlastností dobrého vojáka, Policisty, Hasiče, Záchranáře a dalších, odpovědnost a povinnost být ke svému nasazení připraven. To je to, co ty, jenž slouží, odlišuje od těch, co bloudí.

 • RiMr71
  13:45 04.05.2015

  ...kdyby to bylo bez toho českého McGyvera, tak bych tam moc rád zašel. Ale poslouchat o: "kejklích kouzelníka Žita, který jezdí rallye, vyzývá profi thai boxery k soubojům v ringu, zaplaval si freedive s tygřími žraloky a plánuje podplavat egyptskou Blue Hole"... brrr. Škoda.

 • martinius
  10:12 03.05.2015

  Mně se ta píseň také nelíbí, ale oni si ji vybrali. Oni cvičí, válčí, žiji spolu a tak nejlépe ví, co je vystihuje, jak co cítí a co považuji za své. Pokud tomu tak je, je to jejich volba a já si jich vážím i přesto, že píseň mi nesedí.

 • Jura99
  08:29 03.05.2015

  Todomatch: mě se moc nezdá ani motto 601.skss. Speciální jednotka má bojovat, dokud dýchá, nikoliv doufat. To trošku evokuje doufání v náhodu nebo zázrak, nikoliv víru ve vlastní schopnosti. Toto motto podle wiki měli i britští zajatci za války, tam bych to celkem bral, že jim moc možností nezbývalo, než doufat.

 • Todomatch
  21:25 02.05.2015

  Co to je to za trapnost ta hymna 601. skupiny speciálních sil? Agrometal jak od nějaké okresní zábavovky a ještě s nacistickejma píšťalkama? A ten text - "601 skupina to je naše rodina" do toho Hus, Bůh, peklo. Některejm lidem by snad mělo být speciálním zákonem zakázáno, brát si do huby velikány českého národa, jako byl třeba právě Mistr Jan. Landa - Hus, trpím jak zvíře, takový strašný protiklad nízkosti a vysokosti snad ani nejde najít.