Britský tank Challenger II s novou německou věží a 120mm kanonem

Britský tank Challenger II s novou německou věží a 120mm kanonem
Modernizovaný tank Challenger II / RBSL (Zvětšit)

Na londýnské výstavě DSEI 2019 (Defence and Security Equipment International 2019) britsko-německá společnost RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) představila demonstrátor modernizovaného tanku Challenger II. Tank se pyšní novou svařovanou věží a moderním kanonem Rh 120 L55A1 s hladkým vývrtem.

Modernizace tanků Challenger 2 probíhá v rámci programu LEP (Life Extension Programme). O úspěch v LEP soutěží od listopadu 2016 firmy BAE Systems (v konsorciu s General Dynamics UK) a Rheinmetall. Každá z firem získala od britského ministerstva obrany 23 milionů liber (655 milionů Kč) na vývoj prototypů vylepšených Challengerů.

Zkrátka nepřijde ale žádná z firem, protože řešení (viz úvodní obrázek) od Rheinmetallu nabízí od letošního roku nově založená společnost RBSL, což je joint venture firem Rheinmetall a BAE Systems.

RBSL rovněž zajistí dodávky bojových vozidel Boxer pro britskou armádu v rámci programu MIV (Mechanized Infantry Vehicle) a podílí se také na modernizaci bojových vozidel pěchoty (BVP) Warrior a na zajištění servisu vozidel Titan, Trojan, Terrier a mostních souprav MBS (Modular Bridging System).

RBSL dodává pro BVP Warrior například kompozitní pojezdové pásy CRT (Composite Rubber Track), které jsou o 50 % lehčí než ocelové, o 40 % snižují vibrace, dále snižují provozní náklady, nároky na údržbu (pásů i vozidla) a spotřebu. Zajímavé je, že se stejnými pásy byl vystaven i prototyp polského BVP Borsuk na MSPO-2019.

Společnost RBSL rovněž na DSEI představila, a současně nabízí britské armádě, poslední model švédských samohybných houfnic Archer. Oproti původnímu provedení na těžké kolové platformě Volvo A30 6×6 je poslední model Archer nabízen na podvozku nákladního automobilu Rheinmetall RMMV HX2 8×8.

Zpět k tankům. Britská armáda chtěla vybrat vítězné řešení programu LEP do konce letošního roku. Rozhodnutí však bylo odloženo na rok 2021 s tím, že bude provedena zcela nová analýza modernizace tanků. Britská armáda ale stále počítá s modernizací a provozem pouze 227 tanků Challenger 2, a to minimálně do roku 2035.

Známý ruský blog BMPD se domnívá, že důvodem odložení rozhodnutí je snaha provést skutečně hloubkovou modernizaci, jako nabízí RBSL.

Původně totiž měly britské tanky Challenger II projít pouze generální opravou, revitalizací a získat nové senzory a počítačové / komunikační systémy. Zatím není jasné, jakou cestou se britská armáda nakonec vydá. Každopádně RBSL na DSEI 2019 představila demonstrátor toho, jak taková hloubková modernizace může vypadat.

Vystavený demonstrátor získal především německý kanon L55 s délkou 55 ráží, který může střílet nejmodernější tankovou municí, včetně programovatelné DM11. Originální tank Challenger 2 používá kanon L30 s drážkovaným vývrtem a tanková munice pro tento typ kanonu se ve Velké Británii již nevyrábí.


Zcela nová věž pro tank Challenger II od firmy Rheinmetall; větší foto / Rheinmetall

Pro nový kanon ale bylo nutno vytvořit novou věž. RBSL nabízí moderní svařovanou věž s modulárním kompozitním pancířem. Podle různých zdrojů má být lehčí a přitom mít stejnou nebo vyšší odolnost než původní věž Challengeru. Munice (odhady jsou 40 až 50 nábojů) je umístěná v pancéřové schránce v zadní části věže. Věž využívá senzorovou sadu Thales ORION pro velitele i střelce, kterou najdeme v nových britských průzkumně-bojových vozidlech Ajax.

Pohyb věže a kanonu zajišťují digitálně řízené servopohony. Posádka oproti původní věži Challenger 2 má samozřejmě zcela nové pracovní stanice. Britská armáda nepožaduje u nových Challengerů 2 aktivní systém ochrany (APS), ale podle Rheinmetallu není problém APS na věž umístit.

Co se týče mobility, německá firma nabízí také EuroPowerPack, který kombinuje dieselový motor MTU MT883 o výkonu 1100 kW (1500 koní) a desetistupňovou převodovku (pět rychlostí vpřed, pět vzad) Renk HSWL 295TM. Současný motor Perkins CV12-6A Challengerů má výkon jen 890 kW (1200 koní).

Program LEP je jedním z klíčových modernizačních programů britské armády. Kromě 227 modernizovaných tanků Challenger 2 britská armáda postupně od roku 2018 přebírá 589 bojových vozidel Ajax (z toho 338 bojově-průzkumných). Od roku 2023 začnou dodávky až 800 obrněných transportérů MIV. Vozidla Ajax a MIV mají tvořit jádro dvou nově budovaných útočných brigád (Strike Brigade).

Zdroj: joint-forces, bmpd, RBSL

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace britských tanků Challenger 2

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Německá modernizace britského tanku Challenger 2

Německá firma Rheinmetall na londýnské konferenci IAV 2019 (International Armoured Vehicles) ...

Britskí tankisti sebe – pokusný tank Streetfighter Challenger 2

Britské ozbrojené sily dlhodobo riešia problematiku modernizácie a predĺženia životnosti svojich ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • lemkin
  10:54 13.09.2019

  Ta věž mě velice zajímá, v zásadě už by to byla druhá věž posazená na podvozek Challengeru 1 (ačkoliv notně přepracovaný). Mám za to, že to je prostě leopardí věž s přídavným ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta věž mě velice zajímá, v zásadě už by to byla druhá věž posazená na podvozek Challengeru 1 (ačkoliv notně přepracovaný).

  Mám za to, že to je prostě leopardí věž s přídavným pancířem singapurských tanků, akorát ve tvaru, aby se to v UK líbilo.

  Jak vidno tank má v budoucnu stále svoje místo.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   10:44 14.09.2019

   Osobně si myslím, že ona věž není tak úplně nová a prostě uřízli zadek z té staré a zbytek vykotlali. Taky si nejsem moc jistý, zda poměr cena / výkon je opravdu tak výhodný, přeci ...Zobrazit celý příspěvek

   Osobně si myslím, že ona věž není tak úplně nová a prostě uřízli zadek z té staré a zbytek vykotlali. Taky si nejsem moc jistý, zda poměr cena / výkon je opravdu tak výhodný, přeci jen podvozek má omezenou životnost. Docela by mě zajímalo, porovnání ceny za modernizaci oněch 227 Challenerů oproti nákupu řekněme Abramsů M1A2C nebo K2. Je mi ale jasné, že před voliči je vždycky snazší obhájit modernizaci a kompletní překopání něčeho již existujícího.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    16:46 14.09.2019

    Ty Abramsy taky vznikani repasi jiz vyrobenych kusu.

    Ty Abramsy taky vznikani repasi jiz vyrobenych kusu.

    • Rase
     18:59 14.09.2019

     Sice ano, ale výhoda je v tom, že Abrams bude provozován ještě dlouho a budou k němu i modernizační balíčky. Tento návrh od RBSL využívá hodně věcí co je u Leopardu nebo Ajaxe, tak ...Zobrazit celý příspěvek

     Sice ano, ale výhoda je v tom, že Abrams bude provozován ještě dlouho a budou k němu i modernizační balíčky. Tento návrh od RBSL využívá hodně věcí co je u Leopardu nebo Ajaxe, tak asi náhradní díly budou k sehnání i v budoucnu, ale stejně.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:52 14.09.2019

      reaguju na tu tvou omezenou životnost. Což nevíš, navíc většina komponent bude stejně repasována a dodána nově.

      reaguju na tu tvou omezenou životnost. Což nevíš, navíc většina komponent bude stejně repasována a dodána nově.

 • kazd
  09:50 13.09.2019

  Velmi se mě líbí přístup US, Britů atd., kdy vyčlení poměrně malou částku "(655 milionů Kč) na vývoj prototypů vylepšených Challengerů)" A dostanou prototyp na zkoušení, pak se ...Zobrazit celý příspěvek

  Velmi se mě líbí přístup US, Britů atd., kdy vyčlení poměrně malou částku "(655 milionů Kč) na vývoj prototypů vylepšených Challengerů)"
  A dostanou prototyp na zkoušení, pak se rozhodnou.
  My nakupujeme BVP za 50 miliard+, nedefinujeme si požadaky vyžadující zásahy do aktuálně existujících vozidel a vše řešíme na papíře.
  Dle posledních info dostaneme prototyp jen toho BVP, které se na papíře vybere....Skrýt celý příspěvek

 • kisam
  21:05 12.09.2019

  Zaujímavé je, že The Queen’s Royal Hussars na instagrame napísali “We look forward to operating the tank in the future”

  Zaujímavé je, že The Queen’s Royal Hussars na instagrame napísali “We look forward to operating the tank in the future”

 • Rase
  20:58 12.09.2019

  Ruští poradci nám taky radili, ať koupíme od Španělů ohoblované Leopardy 2A4. Osobně si spíš myslím, že Britové chtějí od základu přezkoumat, zda má MBT vůbec smysl. Přeci jen už ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruští poradci nám taky radili, ať koupíme od Španělů ohoblované Leopardy 2A4. Osobně si spíš myslím, že Britové chtějí od základu přezkoumat, zda má MBT vůbec smysl. Přeci jen už před lety, měl Challengary 2 nahradit střední tank / vozidlo palebné podpory, na podvozku Ajax. V rámci škrtů byl tento typ, a ostatní speciály, vyškrtnut. Reálně si ale myslím, že by šlo o docela zajímavou alternativu k těmto tankům. Přeci jen Challenger 2 je možné totálně překopat, ale poměr cena / výkon není zrovna ohromující - zvlášť když si vezmeme, že životnost je mnohem nižší než u nového podvozku.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   22:20 12.09.2019

   Otázkou je spíše na jaký typ konfliktu se připravují, a jaké úkoly přebere letectvo, dělostřelectvo.

   Otázkou je spíše na jaký typ konfliktu se připravují, a jaké úkoly přebere letectvo, dělostřelectvo.

   • Rase
    10:53 14.09.2019

    Jirosi a logik: je dost otázkou, jakým stylem se chtějí dál angažovat v Evropě. Přeci jen tradičně drží těžké síly v Německu, dneska se jejich zájem spíš přesouvá do Finska - ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi a logik:
    je dost otázkou, jakým stylem se chtějí dál angažovat v Evropě. Přeci jen tradičně drží těžké síly v Německu, dneska se jejich zájem spíš přesouvá do Finska - předpokládám, že se tam jednou přesunou i ony těžké jednotky s tanky. Další věcí je, že pokud budou klást důraz na letectvo a dělostřelectvo, tak pak je klidně možné, že si tanky nechají jen ze sentimentálních důvodů (byť 227 kusů není úplně málo). Reálně Ajax s 40 mm laufem asi zastane víc úloh a to nemluvím ani o vozidle palebné podpory s kanónem třeba ráže 120 mm, které asi ani není potřeba.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     23:03 14.09.2019

     Podle mě pokud nechtějí ty tanky držet přímo mimo svoje území někde na kontinentu. Pak je díky expediční formě armády, výhodnější mít armádu z snáze přepravitelných vozidel. Tanky ...Zobrazit celý příspěvek

     Podle mě pokud nechtějí ty tanky držet přímo mimo svoje území někde na kontinentu.
     Pak je díky expediční formě armády, výhodnější mít armádu z snáze přepravitelných vozidel.
     Tanky by měli mít právě státy blíže ohrožení, třeba CR :)Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:45 15.09.2019

      Mocnosť, za akú sa UK považuje, je všade bližšie ohrozeniu, než ČR kedy bude. ;-) Neobmedzuje sa totiž iba zabezpečením vlastného územia, preto sa aj obtiažne prepraviteľné tanky ...Zobrazit celý příspěvek

      Mocnosť, za akú sa UK považuje, je všade bližšie ohrozeniu, než ČR kedy bude. ;-) Neobmedzuje sa totiž iba zabezpečením vlastného územia, preto sa aj obtiažne prepraviteľné tanky sneží držať mimo neho. Bude zaujímavé sledovať, ako by sa to mohlo meniť v prípade pobrexitového rozpadu. Ako bude predefinovaná úloha tankového vojska?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:06 15.09.2019

      PavolR: To i tu si lidé pletou obranu (NATO), a ekonomickou strukturu (EU)....
      V případě Breexitu se na statusu v NATO nic nemění.

      PavolR: To i tu si lidé pletou obranu (NATO), a ekonomickou strukturu (EU)....
      V případě Breexitu se na statusu v NATO nic nemění.

     • PavolR
      19:15 15.09.2019

      Jirosi: Možno stačí čítať s väčším porozumením - pobrexitovým rozpadom myslím odtrhnutie sa S. Írska, Škotska, prípadne Walesu od Spojeného kráľovstva. To sa môže dosť odraziť na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: Možno stačí čítať s väčším porozumením - pobrexitovým rozpadom myslím odtrhnutie sa S. Írska, Škotska, prípadne Walesu od Spojeného kráľovstva. To sa môže dosť odraziť na budúcej bezpečnostnej politike UK.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:57 16.09.2019

      Zatím ani nevystoupily z EU, a kdo ví zda to vůbec udělají.
      Ona věc je něco říkat druhá udělat, ale to platí i pro ty navazující části.

      Zatím ani nevystoupily z EU, a kdo ví zda to vůbec udělají.
      Ona věc je něco říkat druhá udělat, ale to platí i pro ty navazující části.

  • logik
   22:29 12.09.2019

   Pro brity, kteří těžko budou "na domácím území" čelit masivnímu tankovému útoku. Jejich primární obranou je letectvo a námořnictvo - jejich pozemní brigády budou zpravidla ...Zobrazit celý příspěvek

   Pro brity, kteří těžko budou "na domácím území" čelit masivnímu tankovému útoku. Jejich primární obranou je letectvo a námořnictvo - jejich pozemní brigády budou zpravidla expediční, mají tedy na pozemní armádu dosti jiné požadavky, než my.Skrýt celý příspěvek

  • s_jirka
   19:49 15.09.2019

   Konec tanků se předpovídá už od jejich vzniku a jsou tu s námi 103 let. Pokud potenciální soupeř má MBT, tak pro účinný boj s ním je potřeba vozidlo, které alespoň z přední ...Zobrazit celý příspěvek

   Konec tanků se předpovídá už od jejich vzniku a jsou tu s námi 103 let.

   Pokud potenciální soupeř má MBT, tak pro účinný boj s ním je potřeba vozidlo, které alespoň z přední hemisféry odolá jeho kanónu, a to dnes platí pouze jiný MBT. Vozidla palebné podpory, když odhlédnu od toho, že mají méně výkonné kanóny než MBT, mohou maximálně fungovat jako SP AT.

   I když po tom, co si v roce 1957 Britové prakticky zlikvidovali vývoj a výrobu vojenských letadel, nelze vyloučit, že si dalším politickým rozhodnutím zlikvidují tankové jednotky.

   Jedná se "Life Extension Program" pochybuji, že by inženýři byli tak hloupí, že by zapomněli na prodloužení životnosti podvozku. Pokud nenastane oblíbené politicko/manažerské katování kostů, tak bych se o podvozek nebál :-)Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    15:04 16.09.2019

    On ani nepřítel nemusí mít MBT. Problém je když ten kdo je nemá jste vy. :)

    On ani nepřítel nemusí mít MBT. Problém je když ten kdo je nemá jste vy. :)

Načítám diskuzi...