CHAMP: Americké letectvo stále touží po mikrovlnné střele

-
4. 4. 2016
-
12 komentářů
-
Jan Grohmann
V rámci programu CHAMP (Counter-electronics High-power microwave Advanced Missile Project) firma Raytheon upraví starší střely vzduch-země AGM-86 CALCM (Conventional Air-Launched Cruise Missile) jako nosič mikrovlnného “děla”. CHAMP si klade za cíl vytvořit zbraňový systém schopný na dálku ničit elektronické přístroje protivníka.
Ničivé mikrovlny
Počátky programu CHAMP spadají do roku 2009, kdy americké letectvo podepsalo s firmou Boeing dohodu o vývoji mikrovlnné zbraně. Boeing jako nosič mikrovlnného děla zvolil zmíněnou střelu CALCM. V roce 2012 došlo k první ostré zkoušce a střela CALCM s mikrovlnným dělem prokázala schopnost ničit na dálku elektronické přístroje.
Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu. V roce 2015 armáda sice oznámila zahájení prací nad umístěním mikrovlnného děla do střely JASSM-ER, ale zatím nebyl zveřejněn časový rámec, kdy k zástavbě dojde, nebo dokonce, kdy dojde k operačnímu nasazení "mikrovlnných střel".
Podle posledních informací americké letectvo bude prozatím pokračovat v demonstračních testech v rámci programu CHAMP. Hlavním kontraktorem programu CHAMP se ale místo Boeingu nově stává firma Raytheon.
Raytheon získal před několika dny od amerického letectva zakázku v hodnotě 4,8 milionu dolarů na přestavbu dalších dvou střel CALCM a 5,2 milionu dolarů na “aktivity spojené s energetickými zbraněmi”.
Střela CALCM je konvenční střela vzduch-země odvozená od letecké jaderné střely AGM-86B ALCM. Americké letectvo se ale postupně všech CALCM zbavuje ve prospěch střel dlouhého doletu JASSM-ER.
CHAMP je vysoce utajovaný projekt a je známo jen málo technických detailů. Podle Donalda Sullivana z firmy Raytheon byl systém CHAMP za poslední roky vylepšen.“Je zde mnoho komponentů a podsystémů, u kterých byly vylepšeny parametry, pokud jde o výstupní specifikace systému a také s ohledem na životní prostředí,” uvedl Sullivan.
Účinnost a dosah “mikrovlnné střely” není znám. Při testech v roce 2012 ale mikrovlnné dělo údajně dokázalo během letu 100x vystřelit na nejrůznější cíle. Zásoba “střeliva” je de facto omezená jen kapacitou palubního zdroje elektrické energie.
Je nutné zdůraznit, že CHAMP je výzkumný projekt jehož cílem je osvojit si know-how výkonných mikrovlnných zbraní. Zavedení operačně nasaditelné střely schopné ničit elektroniku protivníka je otázkou ještě minimálně několika let.
Zbraň pro novou éru válek
“Našim skutečným cílem je poučit se z programu CHAMP a využit to pro další generaci zbraní,” řekl minulý měsíc generál Herbert “Hawk” Carlisle, šéf velitelství Air Combat Command. ”Plánujeme přejít k nové generaci zbraní, více pokročilejších zbraní a pokračovat ve vylepšování systému.”
"Těšíme se a očekáváme, že vysoce výkonné mikrovlny budou nedílnou součástí třetí vyvažovací strategie spolu s jinými energetickými zbraněmi,” uvedl Sullivan. Nová vojenská “třetí strategie” (Third Offset Strategy) Spojených států si klade za cíl vyvinout takové technologie, proti kterým lze jen obtížně (rozuměj - za velmi vysoké náklady) najít obranu.
Vedle mikrovlnných zbraní Spojené státy v rámci “třetí strategie” se soustředí například na vývoj laserových nebo elektromagnetických zbraní, robotických a autonomních systémů, miniaturizaci, zpracování obrovských dat, 3D tisk, bezpilotní letadla nebo útočné kybernetické schopnosti.
Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však omezené, neboť ty jsou již většinou chráněny před elektromagnetickým impulsem (tedy i mikrovlnami) vznikajícím při výbuchu jaderné bomby.
Pomocí mikrovln ale lze vyřazovat civilní elektronické systémy nebo dokonce útočit na elektroniku bojových vozidel nebo letadel. Mikrovlny se mohou dostat k elektronice pomocí jakéhokoliv nechráněného vodiče (anténa, radar, kovové předměty), případně dostat se do objektu prasklinami ve zdivu, betonu, apod.
Avšak smyslem projektu CHAMP není najít ultimativní zbraň. Cílem je donutit protivníka ekonomicky, organizačně a techniky “krvácet” při vývoji a zavádění protiopatření a při vývoji a zavádění odpovídající protitaktiky a výcviku.
Zdroj: Bussines Insider
Související články
Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix
Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...
-
11.03.2016
-
47 komentářů
-
Jan Grohmann
MSDM: Protiraketová obrana pro bojové letouny
Lockheed Martin nabízí americkému letectvu novou koncepci "osobní" protiraketové obrany letadel. ...
-
18.03.2016
-
28 komentářů
-
Jan Grohmann
Robotická ponorka Echo Voyager mění pravidla hry
Firma Boeing před několika dny představila unikátní robotickou ponorku Echo Voyager. Ponorka o délce ...
-
24.03.2016
-
5 komentářů
-
Jan Grohmann
Pravé letadlo 21. století: F-35 zůstane v provozu do roku 2070
Vývoj, výroba a operační nasazení stíhaček F-35 Lightning II je největší zbrojní projekt všech dob. ...
-
25.03.2016
-
165 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
RiMr71 napísal- Při menší vzdálenosti zvyšuje účinek v cíli a případně tedy schopnost případně poškodit i více či méně chráněnou elektroniku? Jasné že bude mať vpliv na účinok ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 napísal- Při menší vzdálenosti zvyšuje účinek v cíli a případně tedy schopnost případně poškodit i více či méně chráněnou elektroniku? Jasné že bude mať vpliv na účinok strely hlavne vzdialenosť od zasiahnutého cieľa . Je to logické myslím že mikrovlny sa nedajú tak presne namieriť na určitý bod ako laser.. No a ten nápad z vrátením rakety naspäť na základnu čo tu niekto písal by bol dobrý moc by sa s tým ušetrili náklady no bude to zložité. Najlepšie by asi bolo keby to dali do nejakého stealth dronu..Skrýt celý příspěvek
...no tak jsme si Maroš poměřili pindíky, zjistili jsme že já mám na něm logo NATO kdežto ty srp a kladivo, fajn a teď zpátky k tématu, ne? __________ Zajímalo by mě, jaký ta ...Zobrazit celý příspěvek
...no tak jsme si Maroš poměřili pindíky, zjistili jsme že já mám na něm logo NATO kdežto ty srp a kladivo, fajn a teď zpátky k tématu, ne?
__________
Zajímalo by mě, jaký ta "střela" má dostřel a zda se při menší vzdálenosti zvyšuje účinek v cíli a případně tedy schopnost případně poškodit i více či méně chráněnou elektroniku?Skrýt celý příspěvekKOLT a Vrata to ako sa RiMr71 naváža v zásade len a len do Rusov ja som mu napísal čo som napísal to je môj pohľad na neho a za tým si stojím. Je to to isté ako J.Vraja, Dusan atd. ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT a Vrata to ako sa RiMr71 naváža v zásade len a len do Rusov ja som mu napísal čo som napísal to je môj pohľad na neho a za tým si stojím. Je to to isté ako J.Vraja, Dusan atd. normálne už dopredu viem čo pod článkom o Rusku budu písať.:) Kedže sa s vami radšej nejdem hádať aby sme nezahlcovali diskusiu nezmyslami touto vetou končím. A Vrata nepochopil som otázku že v čom troluje RiMr71?? No predsa v tom o čom som písal...Skrýt celý příspěvek
pro Maroš: Pokud by tu skutečně došlo k promazání nesmyslných příspěvků, ten RiMrův tu zůstane. Na rozdíl od toho vašeho. Vrata vám to napsal správně.
pro Maroš: Pokud by tu skutečně došlo k promazání nesmyslných příspěvků, ten RiMrův tu zůstane. Na rozdíl od toho vašeho. Vrata vám to napsal správně.
Maros: v cem RiMr71 troluje?? On pouze ocitoval par vet z clanku a dokazal tak, ze _pks rika nesmysl. Jestli nejste schopen slusne diskuse v momente, kdy se vam zvednou stavy ...Zobrazit celý příspěvek
Maros: v cem RiMr71 troluje?? On pouze ocitoval par vet z clanku a dokazal tak, ze _pks rika nesmysl.
Jestli nejste schopen slusne diskuse v momente, kdy se vam zvednou stavy kvuli kvuli jinemu nazoru nez je ten vas, tak si jdete si na Novinky a nezumpujte zde diskusi.Skrýt celý příspěvekNo nevím... Írán s jejich videem, kde hrozí US letadlovým lodím rojem 10 tisíc rychlých útočných člunů ozbrojených raketami a "boží odplatou" je taky dobrej kus... Zbraň to bude ...Zobrazit celý příspěvek
No nevím... Írán s jejich videem, kde hrozí US letadlovým lodím rojem 10 tisíc rychlých útočných člunů ozbrojených raketami a "boží odplatou" je taky dobrej kus... Zbraň to bude samozřejmě zajímavá, ale docela se divím, proč ji neudělají se schopností návratu. Kdyby se vracela, tak:
1) ušetří za novou střelu prostou výměnou paliva, nebo "baterky" střely
2) sníží pravděpodobnost, že se to dostane "do nesprávných rukou" v dostatečně neporušeném stavu na reverzní inženýring. Když už plánují letadla (myslím, že řeč byla o Herkulesech), která mají na palubě mít vyspělé 3D tisknoucí vybavení, díky kterému si mohou vytisknout "palubní letku dronů" specificky pro každou jednotlivou misi, nevidím důvod, proč to neaplikovat i na střelu (de-facto dron), nesoucí EM ozařovač.Skrýt celý příspěvekPre RiMr71. Prepáčte ale ja vás už začínam brať ako mentálne zaostalého jedinca čo stále musí do niečoho rýpať (Rusko)... Ja sa pýtam čo vás k tomu vedie? Sú to peniaze? Vi ...Zobrazit celý příspěvek
Pre RiMr71. Prepáčte ale ja vás už začínam brať ako mentálne zaostalého jedinca čo stále musí do niečoho rýpať (Rusko)... Ja sa pýtam čo vás k tomu vedie? Sú to peniaze? Vi neustále trolujete v diskusií a pridávate komentáre ktoré ani nemajú zmysel. Prosím zverte sa svojmu lekárovi ten vám niečo predpíše. Tu už sa človek niekedy cíti ako na i-dnes alebo iných „nezaujatých“ weboch no tu to našťastie Administrátori mažú.. PS. Toto boli moje prvé a posledné vety ktoré som vám venoval dalej len premýšľajte. A k článku myslím že do mikrovlnných zbraní sa oplatí investovať úspešné testy majú za sebou no aj tak ich čaká ešte veľa práce čo sa výkonu týka. Som zvedavý čo nám firma Raytheon predvedie má už za sebou množstvo podarených projektov.Skrýt celý příspěvek
...ale no tak... "Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu." "Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však ...Zobrazit celý příspěvek
...ale no tak...
"Od roku 2012 však nedošlo v programu CHAMP k žádnému viditelnému posunu."
"Použití mikrovln proti klíčovým vojenským elektronickým systémům je však omezené"
"smyslem projektu CHAMP není najít ultimativní zbraň. Cílem je donutit protivníka ekonomicky, organizačně a techniky “krvácet” při vývoji a zavádění protiopatření"
To se s ruskými báchorkami plnými záhadných technických detailů a hrůzou kvílejících američanů přece nedá srovnávat - lepší je už jen Severní Korea...Skrýt celý příspěvekDalší pohádka na motivy Donald Cook & Chibiny? Tentokrát je to ale z USA (a ne ze země, kde zítra, znamená již včera :-), takže je to důvěryhodné. Aspoň tam není ten happyend o ...Zobrazit celý příspěvek
Další pohádka na motivy Donald Cook & Chibiny?
Tentokrát je to ale z USA (a ne ze země, kde zítra, znamená již včera :-), takže je to důvěryhodné.
Aspoň tam není ten happyend o rezignujících námořnících, ale upozornění, že k nasazení zbývá ještě pár let.
Financování tohoto programu vypadá hodně podezřele - jen 10 mil USD (pokud to není chyba překladu), skoro jako by v Kongresu neviděli neomezené možnosti tohoto nového přístupu.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...