Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21

Chorvatský MiG-21bis; větší foto / Tomislav Haraminčić; CC BY-SA 4.0

Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) k nákupu nových stíhacích letadel. Chorvatsko vítěznou nabídku plánuje vybrat do konce letošního roku.

Chorvatsko projevuje zájem o následující letouny - Gripen JAS-39 ze Švédska, F-16 ze Spojených států, FA-50 z Jižní Koreje, F-16 “Barak” z Izraele a F-16 z Řecka. Jak vidno, Chorvatsko poptává nejen čistokrevné “stíhače”, ale i lehčí letouny v podobě jihokorejského FA-50. Navíc v úvahu připadají jak nové stroje, tak olétané.

Klíčové parametry při výběru, vedle vlastností a schopností letadel, jsou tři: podmínky smlouvy, cena (platební podmínky) a obchodní/hospodářská spolupráce.

“Při pořízení letadel chce Chorvatsko spolupracovat nejen s výrobcem, ale také s vládou, protože má zájem o silnou, dlouhotrvající spolupráci a rozvoj strategického partnerství. Posuzovat se bude nejen samotná cena, ale také platební podmínky. Chorvatsko také požaduje, aby nákup letadel byl základem posílení hospodářské spolupráce se zemí výrobce letadla. Smlouva proto musí obsahovat nabídky investic do chorvatské ekonomiky,” stojí v tiskovém prohlášení chorvatského ministerstva obrany.

Do projektu se úzce zapojí chorvatské ministerstvo financí, hospodářství a další státní instituce. Chorvatské firmy by měl být například široce zapojené do budování potřebné infrastruktury a provozního/výcvikového zázemí pro nové stíhací letouny.

Vzhledem ke složitosti projektu, Chorvati studovali zkušenosti České republiky, Polska, Rumunska, Slovenska, Maďarska a Bulharska. Jmenované země vyměnily nebo plánuji výměnu stíhaček MiG-21 za stíhačky západní výroby.

„V závislosti na rychlosti uzavření smlouvy očekáváme, že první letadla Chorvatsko přijme do konce roku 2020, avšak za předpokladu, že rozhodnutí o pořízení stíhacích letounů přijmeme do konce letošního roku,“ uvedlo ministerstvo obrany.

V každém případě je chorvatský tendr výjimečný zastoupením “exotických” strojů - Řecko nabízí olétané, ale špičkové stroje F-16C / D Block 52+ – tedy verzi, kterou provozuje Polsko. Izrael zase nabízí stroj F-16 “Barak”, což je F-16 vylepšená izraelským průmyslem.

Nakonec z Jižní Koreje přichází nabídka v podobě lehkých víceúčelových bojových letounů FA-50. Zatímco maximální vzletová hmotnost F-16 je 19 200 kg (palivo + zbraně max 12 000 t), letadla FA-50 to je 12 300 kg (palivo + zbraně max 5 830 t). Nicméně FA-50 dosahuje max rychlosti Mach 1,5 a může tak pohodlně plnit např. úkoly střežení vzdušného prostoru (air policing). Navíc Chorvati uvažují o variantě FA-50 se silnějšími motory.


Chorvatský MiG-21

Otázkou je počet nakupovaných letadel. V současné době Chorvatsko provozuje 12 MiGů-21 - i když byly Migy na Ukrajině v minulých letech repasovány a částečně modernizovány, mohou létat jen do roku 2020. Absolutní minimum je 12 nových stíhacích letadel nebo 24 letadel v případě “slabších” FA-50.

V první fázi má být vyškoleno 40 až 50 chorvatských techniků a 12 pilotů. V průběhu roku 2021 a 2022 chce mít Chorvatsko první letadla a piloty připraveny pro úkoly střežení vzdušného prostoru. Chorvatští piloti se ale postupně vycvičí i pro útoky na pozemní a námořní cíle - takový výcvik trvá ale minimálně pět až sedm let.

Chorvatsko již o nákupu letadel vede intenzivní diskuzi se Spojenými státy. Místopředseda vlády a ministr obrany Damir Krstičevič před několika dny ve Spojených státech navštívil centrum americké vojenské rozvědky DIA (Defense Intelligence Agency) a setkal se s představiteli firmy Lockheed Martin.

Američané hrají v tendru klíčovou roli, protože americké technologie jsou přítomné ve všech nabízených letadlech - v případě JAS-39 a FA-50 to jsou například proudové motory. Američané tak musí vydat souhlas s prodejem těchto letadel do třetích zemí. Nicméně Spojené státy již údajně projevily „porozumění a podporu“ k chorvatskému tendru.

“Informoval jsme (amerického - pozn. red.) ministra obrany Mattise o našem rozhodnutí pořídit nová stíhací letadla. Je mou povinností jako ministra obrany obnovit schopnosti stíhacího letectva. Naše rozhovory s americkým ministrem obrany nás přesvědčily, že máme jeho pochopení a podporu," uvedl Krstičevič.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Novinky z Chorvatska: Adriatic Sea Defense & Aerospace

Před dvěma týdny chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič, chorvatské vojenské vedení, řada ...

Chorvatské vrtulníky OH-58D. Inspirace pro Armádu ČR?

Tým odborníků z chorvatského ministerstva obrany ve Spojených státech provedl technickou kontrolu ...

F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic ...

ATD-X: Japonská konkurence stíhaček F-22 a T-50

Japonsko pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru stíhacího letadla Mitsubishi ATD-X ...

Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje

Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Lukas
  08:33 29.07.2017

  Tak tylko, że informacje trzeba weryfikować...
  A "nowe" informacje mówią ze Israel oferuje F-16 - nie mówią jaki konkretny wariant (Nie ma takich informacji w izraelskich mediach)

  To mi przypomina fake-news o tym że Polska oferuje Rumuni F-16 bl. 52+
  Nie chodziło o Poland - tylko Holland i F-16 ale nie bl. 52+ tylko bl. 20MLU)

  Podobnie jest z Grecją która chce sprzedać najstarsze F-16 bl. 30 by za pieniądze ze sprzedaży zmodernizować F-16 bl. 52 do standardu "Viper"

  No ale zobaczymy (Choć jeśli to prawda to co tu się zastanawiać - brać 12x F-16I )

  Program "Puma" - tak w PL nazywał się program modernizacji BMP-1. Prowadzony w latach 2006-2008.
  Zakończony porażą - żadna z oferowanych wież (testowano także RCWS-30, UT-30) nie spełniała wymagań wojska. Samo dostosowanie konstrukcji BWP-1 do nowej wieży okazało się zbyt kosztowne i nieopłacalne.
  Dlatego pytam się o to czy w Chorwacji są plany modernizacji / wymiany gąsienicowych wozów piechoty

  Ja bym nie bagatelizował tematu wyposażenia 1. brygady
  By odpowiednim doposażeniu AMV brygada może mieć siłę ognia większą typowej brygady zmechanizowanej, a nie lekkiej jednostki ekspedycyjnej...

 • dsegedin
  01:30 29.07.2017

  Staré informace => nový informace …svět se mění rychle … změna se stala potom že jsou naší CL-215 pomáhaly hasit požáry a p. Netanyahu osobně pršeli poděkovat. Toto není standardně chovaní Izraelských politiku, asi to budeš vědět.
  Nevíme úplně přesné ale u nás se předvídá že bude vybráno toto. Podle logiky geopolitiky očekáváme že výběr F-16 z Izraele bude Barak. Netanyahu den po návštěvě našich Canadair-u oznámil, že Izrael koupí dalších 17 x F-35 (akorát může vytáhnout dostatek Baraku pro nás). ACE jsou dost starý a naší nebýlí šťastny s nabídkou 2015.

  Elbit - bushmaster (30 x 173 mm MK44 Bushmaster) ..ano, je taky pro Puma a my to dáme na Patria AMV 8X8. Je to spíš pro zahraniční výlety na vojenská cvičený

  http://obris.org/hrvatska/ugov...

 • Lukas
  21:48 28.07.2017

  By mówić o dyskusji - wymianie argumentów obie strony muszą mówić o temacie - a nie negować...

  Zobaczymy jakie będą szczegóły ofert. Moim zdaniem najlepsze będą greckie bl. 30 (bo te są sprzedaż nie block 52+ )
  Jeśli są w dobrym stanie technicznym to mogą przejść proces wydłużenia resursu do 10-12 tyś godzin. (Amerykanie będą to robić SLEP)
  No i można te maszyny dość łatwo zmodernizować do poziomu block 50 - przy ułamku ceny
  Co do Izraela - skąd jest informacja że F-16I Barak?
  Wcześniej mówiono o ofercie na F-16 ACE (W 2015 była taka informacja)

  AM/BM nie warto brać - to co było dobre dawno sprzedano...
  (Już lepiej JAS 39 - przynajmniej mają duży resurs)

  Embit UT-30 - znam - 10 lat temu testowano wieże instalując na BWP-1 (BMP-1), w ramach programu "Puma"
  Cóż - mało tych wież (8 czyli pewnie dwa plutony przeciwpancerne po 4 wozy?)
  Będziecie modernizowali M-80? (Czy nowe wozy piechoty)

 • dsegedin
  20:10 28.07.2017

  Tak se myslím že jsem dal odpověď tak aby byla jasné ale taky opodstatněná argumentům … nikdy neřeknu nikdy ale jen dokud žiješ …. potom už "nikdy" ani nemusíš říkat. :)
  Jinak už víme že FA-50 nebude ale asi ani JAS na (90%) … zůstává jen aby se rozhodlo jestli to budu Řecky (20%) a tam je možnost spolupráci na S-300 a PHZ2000 aneb Minnesota (25%) aneb  F-16C Barak/D Brakeet Block (45%).
  Dnes už je rozhodnuto že se bude na armádu utrácet 2018 celkem 1,30% BDP což je v podstatě vice než před dvěma léta když to bylo 1,17%.
  Tento dnešní údaj a nakup Elbit 8 x UT 30 MK.II pro Patria CRO DUOS 30L tender. Toto znamená že budeme mít brzo i Spike (ne Javelin).
  Jinak pro zajímavost provoz Canadair CL-415 stoji skoro jako F-18 což zas znamená že budget na F-16 nebude takoví problém, Máme mý i dražši stroje a ty jsme nedavno mnely v Izrelu jako vypomoct :)

 • Lukas
  19:09 28.07.2017

  Nie musisz mi tłumaczyć jak wygląda stan lotnictwa Serbii
  Ani jak wygląda eksploatacja starych maszyn (w PL mamy w tej materii ogromne doświadczenie)

  Natomiast nigdy nie mów "nigdy". Nie takie rzeczy działy się w historii....

  Aha - by dostać stare (bardzo stare) F-16 nie trzeba być w NATO

 • dsegedin
  14:29 28.07.2017

  Oni mají teď 4 Mig29 na parkovišti z kterých 3 bych možná i letelý … a čtvrtý vůbec ne. Víš co je když máš resurse letadla spotřebovaný? Tak musíš na remont. … a to oni nedělají. Jak bych proboha dělaly s zapadaným letadlem který je mnohem složitejši? A kde jsou letci? Na eBay-u?
  Tohle je na úrovni témat „Chorvatska základna na Marsu důrazně upozornila Činsku výpravu aby neporušovala integritet našeho území“ … Srbsko je nezajímavě NATO. Přece se ještě sudí za 1999

 • Lukas
  14:01 28.07.2017

  "Tak o čem tady mluvíme?"

  Już mówiłem - polityka, polityka administracji USA która może (choć nie musi) uznać że trzeba wypchnąć Rosję z Serbii. (Tak jak to probóje w innych miejscach, Gruzja, Ukraina, Indie)

  A tm celu najpierw musi poprawić stosunki dyplomatyczne (Wszyscy doskonale wiemy dlaczego w Belgradzie nie lubi się Amerykanów )...

  Jak władze w Zagrzebiu by zareagowały gdyby np. USA zaoferował Wam F-16 zmodernizowane do standardu M5.2, a Serbom F-16 ADF? (które były przez kilka lat wypożyczone przez Włochów)

  Czy potraktowałby to jako afront? I nielojalność władz USA?

 • dsegedin
  11:26 28.07.2017

  Zkratka nesleduješ politiku jelikož politika rozhoduje o armádních věcech
  Fakta:
  – Obamina administrace už považovala Chorvatsko za hlavního spojence na těch prostorách: Itálie – Chorvatsko – Řecko. Chorvatsko je pojistka za Kosovo.
  - Trumpová administrace má ještě silnější vztahy. Do žádné změně nedojde. USA není Německo co mění své pozice s den na den. USA má stabilní strategii s Chorvatskem už 25 let. Itálie a Chorvatsko drže Jadran pod 100% kontrolou i není možné aby Rusko nebo Čína tam měly nějaký vliv.
  Plánuje se velká NATO základna pro US NAVY vedle Rijeke. LNG termínal … a hodně toho.
  Chorvatský budget je vždy byl vetší než Srbsky. I dnes je silnější. A k tomu vyznámna podpora NATO/USA v technice a školený.

  Chorvatsko má profesionální a NATO kompatibilitou armádu která děla alespoň 4 krát vice cvičeny než Srbska.
  Asi jsi zapomněl kolik stoji armádu přizpůsobit NATO standardům? I když je Chorvatsko od 1993 pracovalo na standardizaci můžeme říct že před 10 let jsme plně certifikovaný. Nevím v jakem stavu jsou Rumunsko a Bulharsko, Baltický státy apod. Toto není je vyhláška „teď jsme NATO standard“!

  Veškerá technika je certifikovaná a dokázané kvalitě. spoluprace s Patria, Kongsberg … atd.

  Chorvatsko jen na krátkou dobu mělo problém s QRA dokud Srbsko ho vice nemá nebo má v posledních 15 let.
  Zrovna dnes ho nemá jelikož musíš mít dva bojová letadla připravena ale oni mají jen jeden. A k tomu to je Mig21UM který vlastně má rychlostní performance horši než FA-50. Na takovému stroji jsou doslova a písmena našroubovaly rakety.

  Tak o čem tady mluvíme?

  Teď už bych měl rozumět že počet stroji které vadne uvadáš neřeší nic. V veškerých odvety Chorvatsko je silnější, včetně letectvy. Vrtulníky vůbec nemají. Protipožární totéž. Námořnictvo taky. Počet tanku nemají vetší než 80. Radary a komunikace jsou v ještě horšen stavu. Aby propaganda fungovala – v počtu vojáku přidávají všechny zaměstnancův vojenského průmyslu atd.

  Zkratka – není se čeho bát jelikož Chorvatsko i přes svoje problémy je stabilní a má demokracii.
  Ten problém čeká Srbsko a jak se s tím vypořádá to se uvidí. Hlášky který jsou na úrovni propagandy jsou obvýkla taktika a počita se to co máš. A my máme co je za potřeby a to je úspěšně se a samy vypořádat s nepřítelem který má 10+ mil. obyvatel, 3 letky 4+ generace, 200+ tanku a 20+ lodi s 150.000 do 250.000 bojovníku. Toto jen může myt jen Itale. V EU je málo takových zem a mimo EU a NATO a aby bylo blisko ….

 • Lukas
  08:29 28.07.2017

  Wiem - znam historie z akumulatorami (W 2014 Putin za darmo dał Serbom akumulatory)

  Ale od 2014 Serbowie zdecydowali się min na zakup 8 MiG 29 9-13 z Białorusi, oraz otrzymała 6 maszyn z FR
  Łącznie mają 18 MiG 29...
  To powinno pozwolić im na utrzymywanie 6-8 maszyn (demontując części z pozostałych maszyn)

  Za te MiGi Serbowie zapłacą wiele (sam remont 6 rosyjskich MiG 29 będzie kosztować prawie 200 mln Euro)
  Inny temat to darowane przez FR 30 T-72 i 30 BRDM - podejrzewam że wozy te nie trafią do armii lecz zostaną sprzedane np. do Syrii albo Afryki.

  Konkludując - Belgrad jakieś pieniądze ma..
  Chęci też - sukcesy w modernizacji chorwackiej armii na pewną będą motywować Serbów...

  Oczywiście pytanie o F-16 było teoretyczne.

  Należy pamiętać jednak że administracja USA może chcieć np. zachęcić Belgrad do bardziej przyjaznej postawy wobec USA.
  Tutaj temat "wsparcia" wojskowego - jest dobrym polem dla "dyplomatycznej ofensywy".

 • dsegedin
  22:52 27.07.2017

  @Lukas - pokud jsem spravme pochopil tví otázku na Polštině, tak aby Srbsko mělo ještě F 16 kromě už plánovaných Mig29 … tak to je nesmysl. Vysvětlím ty to jinak. Posledních let Mig29 měl kolem 20 hodin ročně letu, měly problémy s baterkami na Mig29 atd. … a bude zajímavě vidět jestli vůbec budu mít plný počet letců, mechaniku .... včetně paliva pro dvoumotorový monster.
  Toto není jen problém v Srbsku ale i v Chorvatsku je to velký problém.
  Další maličkost je ta že mít stroje na parkovišti neznamená nic. Srbsko je dlouhodobě orientovaný na spolupráci s Rusi a s NATO má až občas komunikaci a jelikož s USA nemá dobře kontakty tak transfer technologie je skoro vyloučen.
  BiH ne jen „Bosna“ bych měla mít letce. Zatím letecký má jen personál pro helikoptéry Mil8. I kdyby Turecko poslalo 100 x F 16 tak kdo bude letět? Žoldáci? A co školeny? 5 a vice let ...
  Vlastně je taková možnost na 99 procent vyloučena tak o tom se nepovažuje za reálný scenerie.

  Chorvatsko má sví cestu vývoje OS a zatím letadlove

  Nadam se da si razumjeo …

  @mikojan29 jelikož nikdo z vas taky neupozornil kolegu aby neširil lži tak jsem to musel dělat jelikož můj stát nikdo a nikdy nebude urážet. Komunistickou verzi naše pověsti taky … odpovídalo bych to tomu aby já tady jásal „že je správně že jsou popravili Miladu Horákovou a že jsi to zasloužila“ … doufám se že teď rozumíš … komunistická interpretace pověsti se nesmí použivat jelikož jsme se zřekli komunizmu a její dědictví. Pokud to platy pro ČR tak platy i pro Chorvatsko. Tečka ….

  pozz

 • Lukas
  22:00 25.07.2017

  Pro dsegedin
  Zadam "prowokacyjne" pytanie
  Co zrobicie jeśli USA / Izrael zaoferuje używane F-16 Serbii.
  Albo Bośni?
  (Wiecie polityczne "przepychanki")

 • mikojan29
  23:48 24.07.2017

  Páni - Lukas, dsegedin,

  vráťme sa v diskusii k téme, to moje rýpnutie nebolo provokatívne, len sa tak trochu čudujem, čo sa to v Poľsku deje. A dsegedin - tu by sa malo diskutovať k témam a netreba sem ťahať hriechy minulosti. Treba pozerať do budúcnosti.
  Téma je - čo bude lietať v Chorvátsku? Aké stroje - staršie, nové, americké, švédske, juhokórejské???
  Ja som sa trochu nechal uniesť témou a diskusiou, lebo táto otázka sa bude čoskoro riešiť aj u nás, preto ten môj elaborát. :-D

 • Lukas
  22:22 24.07.2017

  Sytuacja w PL jest i prosta i skomplikowana (tak to paradoks)

  Ludzi można podzielić na 3 grupy
  ok. 15% tych co popierają PiS
  ok 15^ tych co nienawidzą Pis
  i 70 % normalnych - tych co maja gdzieś kto rządzi - bo wszyscy to złodzieje...

  Tych co popierają PiS nie przekona nic, tych co nienawidzą Kaczyńskiego - tak samo
  Nie ważne są obiektywne fakty - to jest irracjonalna wiara abo w to że PiS i Kaczyński jest dobry albo nie...
  Z tym nie da się dyskutować
  Jest to efekt wieloletniej (ponad 12 lat!) walki pomiędzy PO a PiS. Walka ta polega na antagonizowaniu społeczeństwa. Tak wytworzyły obie partie swój "twardy elektorat" - czyli te 15% zaślepionych i otumanionych ludzi.

  Tyle wystarczy by przy frekwencji ok 35% wygrać zdecydowanie wybory i utworzyć rząd większościowy.
  Przez 8 lat udawało się to PO i byli pewni że za trzecim razem się uda. Myśleli ze wystarczy "straszyć Kaczyńskim"
  No ale pomylili się. Sam D. Tusk wyjechał do Brukseli a w PO zaczęła się walka o władzę. Kampania była nieudana i pełna kompromitacji - jak sami politycy PO.
  Stad Kaczyński wygrał.
  I to jest całe sedno tych protestów i "histerycznych" informacji z mediów...

  Władza zmieniła się - a z nią relacje biznesowe. Wielu straciło dostęp do łatwych pieniędzy. W tym media które miały je zapewnione poprzez dobre kontrakty na np. reklamy od rządowych agencji, albo na prenumeraty gazet..

  Taki redaktor popularnej "Gazety Wyborczej" nie krył faktu ze bez rządowych dotacji (czyli owej prenumeraty dla państwowych instytucji) stracił dochód.
  I co myślisz że będzie chwalił nowy rząd?
  Oczywiście ze nie - podobnie jak inne media, które w większości są częścią niemieckich koncernów medialnych. I co oni powiedzą swoim niemieckim kolega?
  Oczywiście jedno - zły Kaczyński!

  I to jest taktyka opozycji - nazywa się "zagranica i ulica"
  Oni nie mają pomysłu na atrakcyjną alternatywę - nowy program i walke w wyborach... Oni chcą ludzi na ulicy i przedstawiania Polski pod rządami Kaczyńskiego jako kraju niestabilnego skłóconego ze wszystkimi i nieobliczalnego.

  I jak widać - udaje im się ta manipulacja.

  Oczywiście ot jest duże uproszczenie. Ten konflikt między stara władza i starym układem, a nowym który się tworzy istnieje.
  I nie chodzi tu o demokracje, sprawiedliwość
  Tylko o władze i pieniądze...

  Powtarzam - ja należę do tych 70%
  Ale nie mogę godzić się z powtarzaniem nieprawdy.

  Co do "nacjonalizmu" - nie wiem jak rozumiesz to słowo (niestety znaczenie pojęcia "nacjonalizm" wypaczono)
  W PL nacjonalizm nie jest tak mocny jak się wydaje - to pozory..
  Partie "nacjonalistyczne" są dużo słabsze niż choćby właśnie w Niemczech, czy we Francji.

  P.S. Radzę - nie czytaj komentarzy na defence24 - tam piszą w 90% debile (Niestety nie ma dobrego miejsca na fachową dyskusje - może poza forum militarium.net - ale nawet tam ciekawe osoby jak Jarosław Wolski rzadko piszą... )

 • Nesher
  20:13 24.07.2017

  Lukas
  Však také neříkám, že to děláte, ale že o tom jisté kruhy v Polsku přemýšlejí, (psal jsem o úvahách), a to že se PiS inspiruje sanačním režimem nejlépe dokládá to co se nyní v Polsku děje. O imperialismu nepadlo ani slovo. A vzestup nacionalistických nálad, založený na mytologickém pojetí dějin, je v Polsku bohužel také fakt, stačí si např. přečíst diskuze na Defence.pl, z většiny diskutujících nadřazenost nad vším nepolským (s čestnou výjimkou USA a trochu i Maďarska, to je právě ta mytologie) jen kape, ČR nevyjímaje. A nemyslete si, že v tom co tu říkám cítím nějakou českou nadřazenost, to ani omylem. Nás to bohužel co nevidět čeká též, snad s výjimkou toho velkopolského mindráku. Jen nevím na koho to (vy i my) svedeme tentokrát.

 • Lukas
  19:24 24.07.2017

  Z "fake newsami" (czyli kłamstwami) trzeba walczyć

  Za rozpowszechnianie kłamstw nawet w bardzo liberalnych demokracjach można trafić do więzienia

  Należy odróżnić "medialną" rzeczywistość w której straszy się rzekomym polskim imperializmem
  Tak imperializm - w kraju którym nawet małe dziecko wie że największe wielkość Polski opierała się na dobrowolnie zawieranych sojuszach - nie podbojach
  Albo starszym Kaczyńskim który chce wprowadzić dyktaturę...
  To w Polsce działa organizacja która jawnie chciałaby rewizji granic?,
  Czy Warszawa mówi komukolwiek - Pradze czy Budapesztowi co ma i jak robić?
  Czy może to inna stolica? Stolica kraju którego imperializm naprawdę zagroził nam wszystkim wiele razy, a który jest rządzony od 12 lat przez tą samą osobę


  Uwag na temat przedwojennej Polski nie komentuje - to zbyt trudny temat by go omówić w kilku zdaniach....
  Idąc taką logiką Finlandia czasu Mannerheima też była dyktaturą...

 • Nesher
  19:10 24.07.2017

  Lukas
  Brzděte trochu, mikojan to sice trochu přehnal, nicméně polské "velmocenské" ambice jsou realita (byť zatím jen ve stadiu úvah a doufejme, že úvahami to také skončí) a to, že současný polský režim se inspiruje v předválečném Polsku ( což zrovna nebyla ideální země stran občanských práv) je také fakt. To o té diktatuře proletariátu je samozřejmě nesmysl.

 • Lukas
  18:45 24.07.2017

  "Poľska, ktoré sa hrá na lokálneho vodcu a tak trochu sa vracia k "diktatúre proletariátu".
  - Tak, a Budapeszt chce odbić Koszyce...

  Oglądaj więcej TV a w zimę będziesz chodził boso...

 • dsegedin
  15:40 24.07.2017

  24 "plnohodnotných bojových" stroju muze stat pekne moc i kdyby treba 6 az 8 ihned bylo konzervovano. na ten pocet letadel musi se planovat pocet mechnaiku, letcu, sktuktura skoleny .... atd. a to celkem muze stat moc, prilis moc. Starsy stroji stoje vice, jeji udrzba je drasy co jsou starsi.
  Zakladny prepocet rika ze kazde zapadne moderne letadlo ktere bude letat pravidelne za 20 let se utrati na udrzby tolik kolik stoji to letadlo a hlavne co starsi letadlo to je udrzba drazsi ... ted jeste my jako slovane vzdy kazdemu mehanikovy pridame dva - tri parazita z administace apod a budeme bit "presonal" ktery bude odpovidat personalu letadlove lodi :) .. uvidime

 • Flader
  14:48 24.07.2017

  24 "plnohodnotných bojových" strojov by bola pekná predstava :)

 • mikojan29
  14:20 24.07.2017

  Do USA ide ako vojenský pridelenec bývalý veliteľ letestva OS SR, myslím, že budúce lietadlá pre naše letectvo budú asi odtiaľ. Teraz to boli UH-60M, ďalšia méta pre neho sú asi stíhačky. Povedzme si pravdu, možno je lepšie mať niečo staršie (olietané F16) ako nič. F18 sú taká novinárska kačica, keďže sa od začiatku uvažuje o jednomotorovom stroj. A zároveň týmito všetkými aktivitami chcú švédom asi ukázať, že nie sú pre nás jedinou voľbou a sú aj iné možnosti. V septembri sem má prísť izraelský premiér, možno sa bude hovoriť aj na túto tému, keď izraelci ponúkajú síce staršie F16, ale stále vo výbornej kondícii Chorvátsku.
  Otázka je, ako to bude s výzbrojou, lietadlá sú jedna vec, výzbroj a celá infraštruktúra druhá. Aby to neskončilo ako v ČR, ktoré majú síce nové stroje, ale len pár rakiet stredného dosahu, aj to v staršej verzii a aj SW na pozemné útoky sa dohráva až teraz. Je tu možnosť, že sa piloti zaučia, vylietajú a zvyknú si na západnú techniku a v budúcnosti nebude taký ťažký prechod na niečo novšie (napr. F35), ale to je momenálne len špekulácia, ako všetky naše kometnáre, nakoľko nevieme čo sa udeje v hlavách našich politikov, pre čo sa rozhodnú. Otázka počtu je asi jasná, 1 letka - 12 strojov. Páčilo by sam mi aspoň 24, ale to je pri našom "sociálno-demokratickom" zriadení zrejme nad pomery. Sám som zvedavý, ako sa to celé vyvinie, páči sa mi aj Gripen, ale verzia E/F, no tá je dosť drahá, nakoľko sa ich nebudú vyrábať veľké počty. Stálo by za zamyslenie, keby štáty ako my, ČR, Maďarsko, Chorvátsko, Bulharsko, Rakúsko vytvorili nejaké spoločenstvo a dohodli by sa na výrobe aspoň unifikovanej verzie Gripenu a potom by si tam dali výbavu, na ktorú majú peniaze. Niečo ako pri aute, máš základ a výbavu si dokupuješ. Iste by bola cena iná, ako takto, keď si to rieši každý sám. Je to tak zjednodušene napísané pre predstavu. Lenže to je malosť našich národov, dohodnúť sa na niečom, čo by mal aj ten druhý. Každý chce mať to svoje jedinečné a lepšie, preto je to tak s letectvami okolitých štátov a hlavne počtami prevádzkovaných lietadiel, okrem Poľska, ktoré sa hrá na lokálneho vodcu a tak trochu sa vracia k "diktatúre proletariátu".

 • dsegedin
  16:35 23.07.2017

  Popravdě nesleduji veškerý armádní a vojensky tisk ale ...
  “není auto jako auto a není údržba a servis v každém statě stejná“.
  Nejsem nadšenec spolupráce s Izraelem ale jim technickou kulturu muslim přiznat - jsou na tom nejlepší. Oba nevedena druha F-16 máji ty nadlepši péči a vzhledem že je to stát v permanentně valce tak oni tohle nedělají jako slovane a germanii ...
  Nezapomeň že oni se nelibé objednat ten nejdrahněji kus letadla primo od výrobce nejsou tam kanibalizace a pod praktiky sovětských soudruhu .. proste jak jsem uvedl ty 2 druha F-16 drže na velice vysoký úrovni ochrany. Jeden důstojnik který byl na rozhodovány donace F-4 z Německa a který obešel potom i Německy servis údržby říkal ze oproti Izraelském standardu tak jsou Němci celkem amateri.

  To o čem mluvíš jsou spis F-16 z Řecka ale jsou tam i další ... ty važné nemají takoví servis jak se očekává. Hodnota F-16 je ta že v případe války je obrovská možnost sehnat díly, .... a po potřeby i letci. :) Budíme realny ale leasingový letci JASa nejsou na trhu a kromě toho JAS je podle komponenty pěkní kočko-pes Švédsko-britske-USA technologie. Osobně jsem pro JAS ale reálně ho nevidím v HRZ. Naopak pro Slovensko by to byl ten nelepši vyber jelikož základny tréning na ALCAmy a potom na JAS je ta nejlepší volba,

  Chorvatsky teritorii je takoví že bych FA-50 s max. rychlosti 1.5 Machu stačil a hlavně byl vyborny v podpory pozemních sil. Ale ne i na QRA, Chorvatsko má hory na všichni strany a ostrovy který umožňuji učinou taktiku obrany. O Slovensku možné častečne, neumím soudit .

  Chorvatsko je trochu vyčekavalo co se stane s F-X programem jelikož FA-50 měl byt výrazné zlepšen a toto bych byla potom i cenová bomba vzhledem tomu že bych se objednávalo u balíku s USF. Ale ... jak je vědět toto se nestalo, v mezičasu FA-50 a její starší brachově jsou měly par nehod takže se tento letoun sám vyrazil z tendru .. vlastně má tou nejmenší šanci.

 • Matesaax
  15:24 23.07.2017

  O Chorvatském letectvu byl nedávno článek v L+K.Psali tam,že již dříve Chorvati vyhodnotili jakoukoliv nabídku na F-16 jako nejméně výhodnou.Vysoké provozní náklady,hodně obslužného personálu či vysoké nároky na kvalitu letiště.
  Nevím jaká je cenová nabídka FA-50,ale myslím,že by to pro země jako Chorvatsko či Slovensko nebyla špatná volba.Výkonově to sice není úplná špička,ale rozhodně bych to letadla nezatracoval.
  U těch olétaných F-16 mě vždy fascinuje ta cena.Vždyt letadla roky odstavená někde v poušti,vyrobená v 80 letech by měla být nabízena za symbolickou cenu,případně za cenu modernizace letounu.Vždyt u většiny těch F-16 je skoro jistota,že už nikdy nepoletí,pokud se nenajde nějaký nadšenec,jako třeba Rumunsko .

 • dsegedin
  13:23 23.07.2017

  @Flader .. je my nesměrné lito ze ostatní muse čist ale komunikace s srbum je proste taková ... ještě jsem velice jemní a k tomu nedávám odpovědi na každou urážku "Lariho" ...

  Nerozumím proč tady mluvíte o Slovenských sil ... ne že bych my vadilo ale nejake informace jsou celkem o jine než ja znam: F16 který jsou k dispozici-prodej : Netz a Barak.

  Flayaway cena 18 zachováních a 14 let používaných F-16A / B Netz zvednutých a rehabilitovaných (krátké základny zůstává jen trup a revitalizovaných motor, vše ostatní je NEW) na standardní ACE je asi 25 až 28.000.000 USD každý, tedy i cena nahých letadel.

  Takže pro „package“ od 12 kusech je 300-336 milionů USD.

  Bez zbraní, infrastruktury, vzdělání a vše ostatní potřebné.

  Stručně řečeno pro Chorvatsko to muže znamenat 20 a více let bezpečného používání + dodatečná úprava NATO COMM/IFF , ale to je maličkost takže irelevantní pro celkovou částku.

  Izrael je taky ochoten prodat letku 16 Block 30 Barak/Brakeet letadla, konečná nabídka je poslaná Bulharsku .

 • Flader
  12:22 23.07.2017

  Snáď máš pravdu. On aj ten počet 12 je hodne nízky ak by mali byť "nové stroje" doplnené iba starnúcimi výcvikovými L-39.

 • puuupava
  11:55 23.07.2017

  Flader no tých 8 kusov to malo byť pri prenájme letových hodín. Lebo to tak nejak vyrátali na tých 1500 hodín ročne. Čo bol tiež jeden z problémov. Ale pri nákupe už sa uvažuje o 12 kusoch. Čo je teda úplne minimum podľa mňa.

 • Flader
  09:27 23.07.2017

  Ono tých prekvapení septembri bude viacej. Nielen čo to bude (oficiálne sa stále hovorilo len o Švédoch, všetko ostatné boli skôr dedukcie) ale aj konečný počet. Ak by to malo byť skutočne len 8 strojov, tak neviem či to má zmysel.

 • Flader
  09:11 23.07.2017

  dsegedin, správaš sa ako hulvát, argumentovať sa dá aj slušne bez toho aby si niekoho urážal!

 • dsegedin
  01:36 23.07.2017

  Larry, balkanski reznyk Milosevic bych te bral na misto Dacica ... Ozvy se Seselju, par mist ve jeho ubohe strane bych se mohlo najit,
  Tvuj tesky nejen nacionalisticky ale hulvatsky pristup raspravam ukazuje co jsi vubec za cloveka ... naprosta mizerna lzyva.
  O Bosne vubec, ale vubec nic neznas. Any o Srbske armade. Takovou chomadu idiotozmu se any v Seseljevih a Vucicevych ožraloch noci se neslisi ... Vazne tvuj intelektualna kapacita v dve veti rict uplna opacne je vyjmecna.
  Doufam se ze jsi alespo zakladnou skolu ukoncil a ze mas lepsy vycvyck nez ten tvoj pes co te chyda nekde na paletarne.... dum tesko takovy jedincy nemuzu any zdedit jelikoz muse mit minimum inteligence ...

  Zacnimo od zacatku: v roce 94 jako i v roce 95 Srpsko porad nasazovalo sve bojeve letoune na pozicie agresije: od Osijeka, Vinkovaca, Karlovca do Splita a z Banja Luke smjeram k Bihacu ale i smjerem k Sarajevu a Chorvatskym enklavam. Uz se jednalo o mensa letadla, pdozvukova jelikoz Mig21 jsou mnely poradny narez jste do 93 ale i kontrolu UN ktera vlasne vubec nebyla povazovana aby se uctovala. V roce 94 uz Chorvatsky sili mnely dostatek letadel ale i radarski obraz od Bjeljine na dale vcetne Chorvatskih sil blisko Sarajevu. ...
  Taktika i strategija Chorvatskehych letcu byla velice nisky let (pod 100 metru nad zem) ale i nadvlada nad prostorama kolem Bihaca i prostorem do Osjeka.
  Vzhledem k tomu ze nevis povest JNA RZ a PZO tak bych te mnel poucit ze vetsina tech nejlepsych letcu byly Chorvatove ktery uz vyskolovaly dalsy generaci a pohromade mnely skoro 100 letcu schopnych drzet vzdusny prostor obsazenym letadlum. .... par tech nejlepsych jsou uz drive vratily odcizena letadla JNA vzhedem k tomu ze JNA veskeru techniku odcizila vsem ale ji privezla Milosevici aby pomohla v budovany Velkecho Srbska ... toto bych mnel znat.
  Vidim jeste takovych nesouvisle psanych blbosti i drskovany ale mne zajima ze te vubec neni ostuda cloveku ktery branil svy zem tak lhat ... ze si byl a ze si mnel ... a na konec jsi posera kterecho ma pes branit???

  Aby jsme se vyrovnaly na to NDH tak se te zeptam co vlasne byl koncak Terezin a proc tam byla Zidovska ctvrt a proc tam nepsalo ze je Terezim "Pracovny tabor" jak je to skutecne psalo v Jasenovcu ... ovsem ty chces po srbskoj nacional-fasistickoj retorice my namluvit jak Cesu za druhy svetove vubec nechidaly koncaky, nebily podstatna vetsina v nemeckych brigadach a ze vubec neni pravda ze vetsyna letadel co bomardovaly Belehrad nejsou byly Cesky stroji?
  A ted jeste lahudka jelikoz jsi takovy Seseljevac tak te se zeptam ktery stat byl jediny "judden-frei"? .... podivaj se kdo byl Nedic a kam zmyzelo 30.000 zidu a co jsou koncaky Sajmiste a Mitnica ...
  Urcite nebudes vedet ze vudce NDH ktery zrusil vlasne jugoslaviju psal vice nec jedenkrat ze se Zidi maji schovavat, branit a Nemcum ji nevidavat. Takovy dopisi jsou do dnes k dispozici. Taky nebudes videt ze ta NDH je mnela za tranera box repke .... CERNOCHA ktery s chorvatskom repkom sel kam byli pozvany. Urcite ty nebude jasne kolikrat jednotky NDH branile muslimski prostor od rpskych reznika ktery jsou podle potreby byli "cetnici" (fasisticki spolupracovnici) a na chvily "partizani" ... (neco jako dnesny ISIL).
  Dotekl jsi se temy kde muji prarodice byli podriznuty lidma o kteryma ty basnis ... takze takova neskutecna mizera ktera se usmiva lidma ktery mnely osobny ztraty ... ze bych se mnel stydet je tesko rict ....
  Opakuji - nemas vubec tuseny o cem mluvis, detaile o kteryma sebevedome rikas jsou neskutecne lzi ... proste jsi osoba ktera pokud skutecne byla v Armade CR tak je na cas se zeptat co psyhologove tam vubec delaji.

  Jsi neskutecnou lidskou ostudou.

 • Larry
  21:20 22.07.2017

  Některý jedinci jsou si hubu na špacír že už lež za leží se píše …
  Larry “Sami Chorvaté by neměli v podstatě nic ” = úřčite jsme neměly 30 Mig21 jen se zeptají jak je to možní že Srbsko letectvo od 1994 neletělo nad Chorvatskem
  “ Třeba stětkolakem přemalované "píče" = lež
  „Asi z vděčnosti za jejich "loajalitu" v 2 WW. “ zajímavé a urážlivý tvrzeni a teď bych měl par pověstných narážek ale nechci … atd.
  Lary ti nikdy jsi nebyl na žádné inspekci a nelži tady
  Panové takhle to nejde – takové hnusné a blbě urážky jsi nechte do hospodě!!!
  ++++++++++++
  Ne, takto to skutečně nejde.Vy jste obyčejný nacionalista, lidé jako vy rozjeli řežbu na Balkáně. A ještě navíc neskonale rzý, když píšete o "hubě" V r.94 už byli dávno konstituovány státy na Balkáně po ex Yugoslavii.
  Bylo téměř po válce a rozhodnuto. Prostor rozdělen....
  Mimochodem Srbové, otevřeli koridor a nechali ustoupit Chorvatskou armádu z Bosny. Pokud by to neudělali, Chorvatská armád by tam skapala komplet. Takoví to byli zločinci.
  Nemusíte mne vyvracet co jsem viděl a zažil. Zřejmě jsem starší nežli vy a 90 léta jsem sloužil v armádě. Vy to máte možná zkreslené a upravené z učebnic, médií a od "hrdinných pamětníků" , většinou jednostranně podávané. Je mne Vás líto. Já jsem do Republiky Hrvatska nejezdil na dovolenou jako místní diskutéři. Ano, byl jsem tam 2x na tzv. 160ce.
  Pod vlajkou UN jsme působili na Balkáně a o tom co kdo měl vím své. My "Modré barety" jsme byli chráněni měli přístup v podstatě kamkoliv. Že Chorvatská armáda používala výzbroj ex NVA DDR vím. Nějaké informace jsou dnes dohledatelné na internetu. Německo, rozprodávalo, darovalo a kšeftovalo s výzbrojí NVA po světě. Jediné co si nechali byli MiG-29, Tu-154, PSS Tamara, S-300 museli vrátit Rusku. Nepátrejte co jsem dělal na Balkáně. Neřeknu Vám to. Přísahal jsem...opravdu jsem tam na dovolené nejezdil.
  Abych zabrnkal na tu vaši nacionalistickou strunku... ehmmm Jasenovac, NDH etc.... neexistovalo, že?? To jsou jen internetové lži z dávné historie.
  Mimochodem kolega zahynul právě při zahájení operace Oluja. Granát přilétl shodou okolností z Chorvatské strany. No, možná to byli Srbové...aby jsem byl objektivní.
  Problémy s Maďary nemáte, Oni by totiž ten váš Balkán nejraději zašlapali do země. viz imigrantů přicházejících přes Balkán mají plné zuby. Nedivím se jim.
  A mimochodem, dát si do profilu logo "Policija" a poučovat zdejší diskutéry je slušně řečeno nevhodné.
  Pokud by jste s Vašimi zde prezentovanými názory přišel ke mne domů, můj pes by vás doprovodil k bráně. A věřte že je rychlejší než Vy. Nemám rád, když se lže, nehledejte v mých slovech nacionalismus. Vůči Balkánu nemám předsudky. Jenom vím, že to je takový trochu "svéráz". Vy jste toho důkazem.

 • puuupava
  20:55 22.07.2017

  No je to možné. A ak uz by to mali byť olietané f 16 tak asi najlepšie tie izraelské. Oni si ich ešte sami upravujú a modernizujú. Len problém môže byť tá ich dobrá kondícia. Lebo tie určite nestáli na zemi ako naše migi. A budú riadne vylietané. Ale zase je výhoda že mi si ich budeme šetrit :D Ale stále by som netvrdil že tie F 18 sú utópia! veď počkajme

 • kula
  19:51 22.07.2017

  Moj typ pre OSSR je f16 C/D block 40 z izraela, z toho co pise wikipedia, alternativne voci gripenom maju ponuku z USAF na f16 c/d block 30, mirage 2000-f5 a izraelcov, no ked si dam dokopy posledne spravy, Ficko na september pozval premiera Izraela Benjamina Netanjaha do SR, chcu 'riesit' vojenske spoluprace, no a minister Gajdos chce rozhodnutie o stihackach povedat az v septembri (napriek terminu SIAF kde by sa to naramne hodilo), nejako mi moc zapada
  F18 je utopia, a vsetko mimo toho ako f15,f35, atd

  a chorvati dopadnu podobne asi vyberu f16
  je to logicke, modernizacny potencial gripenov C/D je skoro nulovy (presne tak ako dopadol gripen A/B ktory je dnes modernizacne len do 'smeti') a F16 sa da modernizovat a prevadzkovat 30 rokov..
  a je pravdepodobne ze izraelske f16 su k dispozicii okamzite, a budu v dobrej kondicii nielen hardwarovo ale aj softwarovo samozrejme v ramci moznosti daneho blocku, a dalsie modernizacie na pripadny block 70/viper sa daju robit postupne ak budu vobec potreba

 • puuupava
  16:26 22.07.2017

  PavolR ale veď ja netvrdím že to bude ako píšem. Len som napísal že podla všeliakých indícií by to tak mohlo byť. Tiež si myslím že najväčšiu šancu má F16. Ale môže to byť aj prekvapenie a F 18. Tá F 15 to iž je fakt mimo. Veľké prevádzkové náklady a je to jednoúčelový stroj. To by sme si oproti migu moc nepolepšili

 • PavolR
  15:25 22.07.2017

  puuupava:
  To isté platí aj o Belgičanoch a ich F-16, ktoré budú nahradzované F-35-ami. A potom sú tu Gréci, ktorí zjavne nemajú dosť peňazí na prevádzkovanie svojho obrovského leteckého parku.
  Mimochodom, o dvojmotorákoch pre OSSR sa tu naposledy špekulovalo tuším pri článku o vyraďovaní F-15 z výzbroje USAF. Niekto vtedy poukazoval na to, že môže lietať aj ako jednomotorový. :-D

 • puuupava
  13:01 22.07.2017

  No čo ja viem tak oficiálne sa riešil iba Gripen. F16 bol tiež len taka neoficiálna možnost. Takže prečo by to nemohlo byť F 18. Američania potrebujú predávať F 35ky. A španieli sú dosť važni kandidati. Takže možno im američania pomáhajú sa zbaviť F 18tiek :) To isté švajčiari. A to že pre slovensko nie sú vhodné jednomotoráky vyšlo z ministerstva! Takže špekulovať môžme o všeličom :D

 • Flader
  12:46 22.07.2017

  Tak keď už sa živia názory, že jediný dobrý nákup pre SR by boli F-35 ( https://vladimirbednar.blog.sm... ), tak prečo nahlas neteoretizovať a o iných variantách ako tieto dve? :D
  Osobne si tiež myslím, že to nakoniec bude F-16, Švédi dobre vedia že by sme chceli Gripeny tak tomu určite prispôsobujú cenu aby z nich vyťažili maximum. F-16 je momentálne asi jediná reálna konkurencia ktorú majú (FA-50 nerátam).

  Inak všeobecne sa myšlienka olietaných strojov zatiaľ verejne príliš nepretriasala.

 • PavolR
  12:35 22.07.2017

  Ľudia, prečo tu živíte tie fámy o F-18 pre Slovensko? Čo ja viem, reálne je reč o jednomotorákoch: F-16 alebo Gripene. A momentálne to vyzerá skôr na F-16.
  Aj keď iste, niekde som zachytil námietky, že radšej niečo dvojmotorové, lebo to a tamto, ale to je myslím úplný názorový underground. :-)

 • puuupava
  12:13 22.07.2017

  Flader no možno sa španieli potrebujú zbaviť svojich f18. Preto pich prídu predviesť aj na siaf :)

 • dsegedin
  11:52 22.07.2017

  no jo ... ty píšeš po slovensky a nevíš jak to potom vypadá na tý na moji straně … hele o tom jak to vůbec vypadá kolem a na Balkáně je cela jedna dlouhá kniha aneb uz pivo až do raná ….

  raději pojděme k letectvy jelikož je skoro jistě že vyber bude F16 a teď na 80 procent že to bude z minnesote a z 15 procent barak … kvůli Carl Bildtový jeji nabidka nebude přijata.
  Osobně nemam nic proti FA-50 ale QRA se nedá dělat s max. 1.5 Machu

 • PavolR
  11:24 22.07.2017

  dsegedin:
  Však v poriadku, chápem, že ide iba o preklepy, len niektoré vety potom vyznejú dosť komicky.
  K tým pohraničným sporom vo všeobecnosti: My v ČSR sme to mali pri rozdelení o to jednoduchšie, že vnútorné hranice medzi Českom a Slovenskom boli od nepamäti dané a nikomu ani vo sne nenapadlo to nijako meniť. Jeden by si povedal, že veď aj a v rámci Juhoslávie to muselo byť všetko pekne administratívne porozdeľované, ale ako prišli k slovám zbrane, rozhodli ste sa to prakticky všetci bez výnimky využiť k prekresľovanie hraníc podľa takých argumentov, aké sa pre ten ktorý prípad práve hodili.... Potom nečudo, že sa k už existujúcim územným sporom nakopili ďalšie... kto vie, kde to bude mať konca ...

 • dsegedin
  10:57 22.07.2017

  Pokud Vám chyby / chybky budu vadit klidně budu psát na jiném jazyku - EU jazyku jako naš Polsky kolega. Vzhledem k tomu že Chorvatska menšina v ČS byla značná tak bych jste ji musily znát.
  Chorvatsko a Maďarsko taky nemají pohraniční problémy a s Itálii je to podobně. Chorvatsko má probléme s „státům“ který do teď neexistovaly - Slovinsko, BiH a Vojvodinou která teď party zatím Srbsku. Častí Černé Hory jsou taky problematický jelikož hranice není přesně jasné jen ta na moři, ale Boka-Kotorska je dřív patřila Chorvatsku a byla s vetšinou obyvatel Chorvatským …

 • Flader
  10:48 22.07.2017

  puuupava, ak by MO skutočne (z akýchkoľvek nám neznámych dôvodov) trvalo na dvojmotorovom stroji, tak by toho v rámci našich finančných možností (a aj pri časovom tlaku) veľa na výber nebolo.

 • PavolR
  10:44 22.07.2017

  dsegedin: :-D
  Môžem každého ubezpečiť, že navzdory reklamnému sloganu, že "Slovenské more je v Chorvátsku", Slovensko nemá a zrejme ani nikdy nebude mať žiadne územné požiadavky ohľadom jadranského pobrežia. :-) Nemýliť si Slovensko so Slovinskom.

  A len aby som predišiel zapáraniu - akurát nedávno Slovensko podpísalo s Maďarskom zmluvu, v ktorej bolo hranice určené napevno, namiesto dovtedajšieho určenia podľa toku riek, ktorý sa mal tendenciu meniť jedným, či druhým smerom. ;-)

 • dsegedin
  10:08 22.07.2017

  @PavolR
  O Melanie taky moc neznáš vzhledem k tomu jak jsou je „krajane“ vysmívaly . … hlavně že jsou jí spočítaly špinavou minulost apod. Kdo koho má v WH se vidělo před par dni v Polsku kde Chorvatska prezidentka přivedla Donalda za stul …. jo, ta blondýna co byla druhou osobou NATO :)

 • dsegedin
  09:51 22.07.2017

  @PavolR .... neznalost neomlouvá ,
  Slovinsko dosud nikdy nebyl stát a proto jeho přístup vůbec jadranskému moře je zázračné. Město Piran před 100 let měl kolem 8 tis. Italských a asi od 15 obyvatel min těch Chorvatskych. Zaznamenán je i počet Slovinců číslem 8.
  Arbitráž nebyl podle mezinárodního práva ale takového tzv. férové právo. na které Chorvatsko přistoupilo vzhledem tomu že Slovensko vydíralo. Každí arbitráž je dobrovolní ale má i určité zasadě. Tam se stala téška korupce, úplatkařství a je to zřejmý z nahrávek i a to hlavního německého sudce. Proto arbitráž přestal byt plátny. Slovensko má ještě možnost nějaké vojenského pokusu který by skončil katastrofálně. … Každí má svůj Sudety kraj takže radjejí koukej na to aby v Ústím nad Labem a okolí zůstal nějaký bily než to spoluobčane s imigrantama neudělají z toho kraj kde pláti s šaria zákon. Slovensko v OSN a v EU poslalo mapy kde je jasně že nárok na „mezinárodní vody“ nemají a i proto že Chorvatsko a Itale to mají mezi sebou už rozděleno. Konec story.
  Jak to mate s Polskem ? Konečné se zná přesná hranice?
  Aneb jsi Slovák?

 • PavolR
  07:21 22.07.2017

  Automaticky sa tu v súvislosti so zbrojením v Chorvátsku objavuje téma chorvátsko -srbského antagonizmu, avšak v týchto dňoch môže byť zaujímavejší spor o prístup k moru so Slovinskom. Zvlášť, že Slovinci získali do rúk arbitrážne rozhodnutie v ich prospech. (a majú svojho človeka vo WH ;-) )

 • dsegedin
  02:45 22.07.2017

  @Lukas - M270 i ATACMS určitě bude ale UH je teď na pořadí. Nějaký srandovní pokusí politiku ze Srbska skončil srandovné a vzhledem k tomu že mají politikové který aktivně byli v agresi na Chorvatsko tak těch 300 km bude jen pro Bělehrad i když PHZ2000 bohatě stačí.
  Delší plány jen upevně Chorvatsko jako „záruku míru“ do Sofii a Athény.

 • dsegedin
  02:34 22.07.2017

  Některý jedinci jsou si hubu na špacír že už lež za leží se píše …
  Larry “Sami Chorvaté by neměli v podstatě nic ” = úřčite jsme neměly 30 Mig21 jen se zeptají jak je to možní že Srbsko letectvo od 1994 neletělo nad Chorvatskem
  “ Třeba stětkolakem přemalované "píče" = lež
  „Asi z vděčnosti za jejich "loajalitu" v 2 WW. “ zajímavé a urážlivý tvrzeni a teď bych měl par pověstných narážek ale nechci … atd.
  Lary ti nikdy jsi nebyl na žádné inspekci a nelži tady
  Panové takhle to nejde – takové hnusné a blbě urážky jsi nechte do hospodě!!!

 • puuupava
  20:46 21.07.2017

  Ale samozrejme to je len moja domnienka. Vôbec netuším aké stíhačky a či vobec nejaké obstaráme. Ale myslím že za mig 29 by to bola slušná náhrada :)

 • puuupava
  20:24 21.07.2017

  No myslím že tie prevádzkové náklady sú dosť podobné. Myslím že pri F 18 o málo nižšie. A pri menšom počte sa ušetrí celkom dosť. Hlavne na väčších opravách. A aj prevádzka Gripenu mala byť o niečo drahšia ako pri migoch.

 • Flader
  19:26 21.07.2017

  Len zrovna pri takomto stroji si neviem veľmi predstaviť to znižovanie prevádzkových nákladov oproti MiG 29 :D

 • Lukas
  11:06 21.07.2017

  Pro Larry - to ciekawe (i zgodne z innymi obserwacjami)

  Niemcy po cichu wspierają państwa które wspierały III Rzesze w konfliktach z sąsiadami. To nie przypadek że Chorwacja otrzymała tanio PzH2000
  Podobnie z Litwą (Decyzja o kupnie Boxera była polityczna)

  Co to OTR Toczka - Chorwaci od dwóch lat mówią o M270 i ATACMS...
  Więc coś w tym może być prawdy

 • puuupava
  23:24 20.07.2017

  Lenže kutým sa nikto nehlási len akože pred ľuďmi, lebo padajú ako hrušky. Počká sa rok dva kým sa zabudne a idú sa kupovať. Aj kali to vyriešil šalamúnsky, podpísal dve rámcové zmluvy akože s dvoma víťazmi Bellom a Leonardom. Chvílku sa počká a potichu sa nakúpia Belly, to už je jasné!

 • tryskac
  23:20 20.07.2017

  UH60M pre SR tiez nie su najlacnejsia volba aka je k dispozicii. To znaci, ze ked niekto peniaze chce najst tak ich najde - v tomto pripade 250milE za len 9 kusov. TIez mam take tusenie ze prave volba F18 by nas mohla prekvapit. Finsko ich lieta - krajina s poctom obyv nie o moc vacsim ako SR. Svajciarsko, Spanielsko tiez, jeden bude aj na SIAF

 • Flader
  22:54 20.07.2017

  Dostatočne americké boli aj tie vrtuľníky Bell 429 pôvodne dopytované MOSR cez FMS ku ktorým sa teraz nik nehlási, takže v tom to asi nebude :D

 • puuupava
  22:43 20.07.2017

  Flader ale Typhoony z Rakúska sú málo americké :D

 • Flader
  22:09 20.07.2017

  puupava, aby sme z toho neboli prekvapkaní všetci a neboli z toho Typhoony z Rakúska :D

 • puuupava
  21:49 20.07.2017

  No podľa všeliakých vyjadrení z nášho ministerstva ako aj tu čítam a už aj predtým som čítal napríklad že pre slovensko nie sú vhodné jednomotorové stíhačky to vyzerá ako keby plánujeme f-18 stky. No možno budeme prekvapení a nakoniec kúpime nejaké 3-4 kúsky :)

 • Larry
  21:19 20.07.2017

  Když jsem v půli 90tých let působil v jedné misi na Balkáně pod vlajkou UN, prováděli jsme kontrolu chorvatských sil a výzbroje.
  Sami Chorvaté by neměli v podstatě nic, ale většina jejich výzbroje byla původem v východoněmecké armády NVA která byla oficiálně rozpuštěna v r. 1990 .
  Třeba stětkolakem přemalované "píče" na dveřích techniky původem ze zemí VS.
  Německá vláda i přes embarga a rezoluce podporovala naprosto otevřeně Chorvatsko ve válce. Asi z vděčnosti za jejich "loajalitu" v 2 WW.
  Jak tady kdosi zmińoval "přeražená čísla" na ex bulharských MiG21, to tak odpovídá úrovni Balkánu a tamní mentalitě.
  Bez zajímavosti není, že ani v Bělehradě neuniklo pozornosti, že Chorvatská vláda poptává po světových trzích po OTR systémech s dosahem 300km.
  Zeptejme se na co??? Budou ostřelovat Vídeň??

 • logik
  11:08 20.07.2017

  argonaut: to, že společná zakázka nefunguje má bohužel prozaický důvod. Na národní úrovni se provize dohadují lépe....

 • Lukas
  07:59 20.07.2017

  Rumunia kupiła 12 używanych F-16, chce kupić kolejne, więc nie kupi JAS 39.

  Wydaje mi się, ze prawdziwą będzie teza że JAS39 jest dobry dla małych flot (8-24 maszyn) natomiast armie, które będą chciały mieć więcej maszyn (24-80) to jednak F-16.
  Dlatego też uważam że Chorwacja czy Słowacja powinny kupić Gripeny, Rumunia F-16 natomiast Bułgaria w zależności od koncepcji rozwoju armii - jeśli małe siły powietrzna
  (najprawdopodobniej) to Gripeny, jeśli średnie (3 lub więcej eskadr) to F-16

  Duże floty to inny temat...

 • Argonaut.CZ
  07:20 20.07.2017

  Je zajímavé, že ten společný nákup Gripenů a reálná spolupráce ve V4 nefunguje. Nicméně když se nedomluví ani CZ a SK, tak mě to tolik nepřekvapuje.

  Ale rozhodně by bylo nejlepší Gripeny nakoupit v rámci většího nákupu, jinak nás vezmou hrozně na hůl, protože všichni říkají, že s Gripeny chtějí pokračovat.

 • tryskac
  21:00 19.07.2017

  Trochu mimo temu, ale: v suvislosti s menovanim noveho velitela vzdusnych sil SR, statny tajomnik uviedol, ze stary velitel letectva ide na poziciu vojenskeho pridelenca v USA, a ze tato pozicia bude podstatna z dovodu planovanej modernizacie - nakupu novych nadzvukovych lietadiel. Co mi medzi riadkami napoveda, ze prim by mali hrad USA a nie Svedsko. Dalej dodal, ze rozhodnutie by malo padnut v najblizsich mesiacoch. Tak uvidime ako to nakoniec bude.

 • Rase
  20:35 19.07.2017

  Hromadný nákup Gripenu NG pro ČR, SK, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko + Švédsko atd. by byl nářez. Nejspíš ale pojede každý dál svou cestou a koordinace bude i nadále nulová. Tohle je přesně to na co naráží EU s plánem na koordinaci nákupů.

 • dusan
  20:13 19.07.2017

  PavolR

  Okrem 4 ks dezerovaných získalo v 9o-tich rokoch ďaľších 23 ks MiG-ov 21 pravdepodobne z Kyrgistánu.... pôvodne sa "meditovalo" nad Nemeckom ...

 • PavolR
  18:41 19.07.2017

  Lukas:
  Chorváti nezískali z Juhoslávie prakticky nič okrem 3-4 Migov, na ktorých dezertovali chorvátsky piloti. A aj z toho im polovicu zničili srbi ešte na zemi. Všetko, čo majú nakúpili od Ukrajiny.

  Mimochodom, v roku 2013 kúpili z Ukrajiny ďalších 5 Mig-21, o ktorých sa minulý rok počas vyšetrovania pre časté poruchy zistilo, že ide o skladačky z rôznych krajín s prerazenými výrobnými číslami (trupy boli v skutočnosti z Bulharska, kde boli oficiálne vedené ako zošrotované). Po tejto skúsenosti je zrejmé, že už viac Mig-21 kupovať nebudú :-) .

 • Lukas
  18:05 19.07.2017

  Nie, nie wystarczały MiG 21
  Ale Chorwaci nie mieli wyboru. Maszyny "odziedziczyli" po Jugosławii.
  Z resztą dziś kupują następce bo muszą - MiGi są stare, a modernizacja (na Ukrainie) zakończyła się dużym skandalem. Ukraińcy nie dość że nie przeprowadzili wszystkich remontów to jeszcze zamienili części (na Ukrainie jest jeszcze sporo starych, nie latających MiGów po ZSRR)

  Jeśli Zagrzeb interesuje tylko air policing to może i FA50 ma sens.
  Myślę ze jednak Chorwaci chcą mieć pełnosprawne siły powietrzne więc JAS39 będzie dobrym wyborem. (W końcu nie po to inwestują w armie kupując min. AMV, PzH2000 czy M270 by rezygnować z budowy potencjału sił powietrznych)

 • CerVus
  15:35 19.07.2017

  Pokud jim do současné doby stačily 21, tak není moc důvodů kupovat pokročilejší stroj než je FA-50.

 • dusan
  15:11 19.07.2017

  marfolodej

  Indické MiGy sú modernizované MiGy 21-93 a tie majú od pôvodných MiG-ov dosť ďaleko .... tie sa už doťahujú k strojom o generáciu mladším.

 • Lukas
  13:58 19.07.2017

  Patrząc przez pryzmat możliwości oraz potrzeb (potencjału sąsiadów) Chorwatom potrzeba 10-12 JAS-39E/F

  Do czasu otrzymana nowych maszyn Szwecja mogłaby wypożyczyć stare maszyny w wersji A/B

  Na pewno nie warto brać izraelskich F-16 A/B - one są i stare i mają mały resurs. (W końcu Izraelczycy używali ich bojowo)

  Ciekawe co oferują Grecy? - F-16 block30? (na pewno nie najnowsze - block 52+)

 • semtam
  13:24 19.07.2017

  Už by nebylo na škodu, kdyby ČR, SK, Maďarsko, Rakousko, Chorvatsko, Bulharsko či i případně někdo další začali mezi sebou komunikovat a vyhlásili společný tendr na nadzvuková letadla.

  Pro vysvětlení, ČR a Maďarsko nemají urgentní potřebu náhrady svých Gripenů. Jenže až skončí pronájem, tak "svá" letadla budou muset buďto odkoupit či dále pronajímat a nebo pořídit něco jiného. Z mého pohledu vidím budoucnost v Gripenu NG.

  Kde není vůle, tam ani EU s NATO nepomůže...

 • Argonaut.CZ
  12:15 19.07.2017

  Jednadvacítky jsou hodně nadčasová konstrukce, poměrně jednoduché, levné a je fakt zajímavé, jak dlouho vydržely v luftě. Do války dneska rozhodně nejsou, ale podobně levný a výkonný ekvivalent není, nejblíže k nim mají Gripeny (samozřejmě jsou generačně jinde).

  takže bych tipoval v případě nových letadel právě Gripen, nebo izraelské F-16 v případě olétaných strojů. Izraelci jsou nyní hodně aktivní.

 • marfolodej
  11:44 19.07.2017

  MIG-21 a muzeum...tak to maj potom v Indii největší lítací muzeum na světě :D
  https://en.wikipedia.org/wiki/...
  cca 245 kousků :D

 • Ellesmerys
  10:54 19.07.2017

  To opravdu doteď lítali na 21čkách?? To mu se mi ani nechce věřit. Slovensko bude nahrazovat 29tky, to mu bych věřil, ale MiG-21 už je docela běžný exponát muzeí.