Chorvatsko hledá nástupce stíhaček MiG-21

Chorvatský MiG-21bis; větší foto / Tomislav Haraminčić; CC BY-SA 4.0

Chorvatské ministerstvo obrany zaslalo vládám pěti zemí žádost o nabídku RfP (Request for Proposal) k nákupu nových stíhacích letadel. Chorvatsko vítěznou nabídku plánuje vybrat do konce letošního roku.

Chorvatsko projevuje zájem o následující letouny - Gripen JAS-39 ze Švédska, F-16 ze Spojených států, FA-50 z Jižní Koreje, F-16 “Barak” z Izraele a F-16 z Řecka. Jak vidno, Chorvatsko poptává nejen čistokrevné “stíhače”, ale i lehčí letouny v podobě jihokorejského FA-50. Navíc v úvahu připadají jak nové stroje, tak olétané.

Klíčové parametry při výběru, vedle vlastností a schopností letadel, jsou tři: podmínky smlouvy, cena (platební podmínky) a obchodní/hospodářská spolupráce.

“Při pořízení letadel chce Chorvatsko spolupracovat nejen s výrobcem, ale také s vládou, protože má zájem o silnou, dlouhotrvající spolupráci a rozvoj strategického partnerství. Posuzovat se bude nejen samotná cena, ale také platební podmínky. Chorvatsko také požaduje, aby nákup letadel byl základem posílení hospodářské spolupráce se zemí výrobce letadla. Smlouva proto musí obsahovat nabídky investic do chorvatské ekonomiky,” stojí v tiskovém prohlášení chorvatského ministerstva obrany.

Do projektu se úzce zapojí chorvatské ministerstvo financí, hospodářství a další státní instituce. Chorvatské firmy by měl být například široce zapojené do budování potřebné infrastruktury a provozního/výcvikového zázemí pro nové stíhací letouny.

Vzhledem ke složitosti projektu, Chorvati studovali zkušenosti České republiky, Polska, Rumunska, Slovenska, Maďarska a Bulharska. Jmenované země vyměnily nebo plánuji výměnu stíhaček MiG-21 za stíhačky západní výroby.

„V závislosti na rychlosti uzavření smlouvy očekáváme, že první letadla Chorvatsko přijme do konce roku 2020, avšak za předpokladu, že rozhodnutí o pořízení stíhacích letounů přijmeme do konce letošního roku,“ uvedlo ministerstvo obrany.

V každém případě je chorvatský tendr výjimečný zastoupením “exotických” strojů - Řecko nabízí olétané, ale špičkové stroje F-16C / D Block 52+ – tedy verzi, kterou provozuje Polsko. Izrael zase nabízí stroj F-16 “Barak”, což je F-16 vylepšená izraelským průmyslem.

Nakonec z Jižní Koreje přichází nabídka v podobě lehkých víceúčelových bojových letounů FA-50. Zatímco maximální vzletová hmotnost F-16 je 19 200 kg (palivo + zbraně max 12 000 t), letadla FA-50 to je 12 300 kg (palivo + zbraně max 5 830 t). Nicméně FA-50 dosahuje max rychlosti Mach 1,5 a může tak pohodlně plnit např. úkoly střežení vzdušného prostoru (air policing). Navíc Chorvati uvažují o variantě FA-50 se silnějšími motory.


Chorvatský MiG-21

Otázkou je počet nakupovaných letadel. V současné době Chorvatsko provozuje 12 MiGů-21 - i když byly Migy na Ukrajině v minulých letech repasovány a částečně modernizovány, mohou létat jen do roku 2020. Absolutní minimum je 12 nových stíhacích letadel nebo 24 letadel v případě “slabších” FA-50.

V první fázi má být vyškoleno 40 až 50 chorvatských techniků a 12 pilotů. V průběhu roku 2021 a 2022 chce mít Chorvatsko první letadla a piloty připraveny pro úkoly střežení vzdušného prostoru. Chorvatští piloti se ale postupně vycvičí i pro útoky na pozemní a námořní cíle - takový výcvik trvá ale minimálně pět až sedm let.

Chorvatsko již o nákupu letadel vede intenzivní diskuzi se Spojenými státy. Místopředseda vlády a ministr obrany Damir Krstičevič před několika dny ve Spojených státech navštívil centrum americké vojenské rozvědky DIA (Defense Intelligence Agency) a setkal se s představiteli firmy Lockheed Martin.

Američané hrají v tendru klíčovou roli, protože americké technologie jsou přítomné ve všech nabízených letadlech - v případě JAS-39 a FA-50 to jsou například proudové motory. Američané tak musí vydat souhlas s prodejem těchto letadel do třetích zemí. Nicméně Spojené státy již údajně projevily „porozumění a podporu“ k chorvatskému tendru.

“Informoval jsme (amerického - pozn. red.) ministra obrany Mattise o našem rozhodnutí pořídit nová stíhací letadla. Je mou povinností jako ministra obrany obnovit schopnosti stíhacího letectva. Naše rozhovory s americkým ministrem obrany nás přesvědčily, že máme jeho pochopení a podporu," uvedl Krstičevič.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Novinky z Chorvatska: Adriatic Sea Defense & Aerospace

Před dvěma týdny chorvatský ministr obrany Ante Kotromanovič, chorvatské vojenské vedení, řada ...

Chorvatské vrtulníky OH-58D. Inspirace pro Armádu ČR?

Tým odborníků z chorvatského ministerstva obrany ve Spojených státech provedl technickou kontrolu ...

F-35 Lightning II, P-8 Poseidon: Británie posiluje obranu

Ministerstvo obrany Velké Británie představilo v dokumentu National Security Strategy and Strategic ...

ATD-X: Japonská konkurence stíhaček F-22 a T-50

Japonsko pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru stíhacího letadla Mitsubishi ATD-X ...

Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje

Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Lukas
  08:33 29.07.2017

  Tak tylko, że informacje trzeba weryfikować... A "nowe" informacje mówią ze Israel oferuje F-16 - nie mówią jaki konkretny wariant (Nie ma takich informacji w izraelskich ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak tylko, że informacje trzeba weryfikować...
  A "nowe" informacje mówią ze Israel oferuje F-16 - nie mówią jaki konkretny wariant (Nie ma takich informacji w izraelskich mediach)

  To mi przypomina fake-news o tym że Polska oferuje Rumuni F-16 bl. 52+
  Nie chodziło o Poland - tylko Holland i F-16 ale nie bl. 52+ tylko bl. 20MLU)

  Podobnie jest z Grecją która chce sprzedać najstarsze F-16 bl. 30 by za pieniądze ze sprzedaży zmodernizować F-16 bl. 52 do standardu "Viper"

  No ale zobaczymy (Choć jeśli to prawda to co tu się zastanawiać - brać 12x F-16I )

  Program "Puma" - tak w PL nazywał się program modernizacji BMP-1. Prowadzony w latach 2006-2008.
  Zakończony porażą - żadna z oferowanych wież (testowano także RCWS-30, UT-30) nie spełniała wymagań wojska. Samo dostosowanie konstrukcji BWP-1 do nowej wieży okazało się zbyt kosztowne i nieopłacalne.
  Dlatego pytam się o to czy w Chorwacji są plany modernizacji / wymiany gąsienicowych wozów piechoty

  Ja bym nie bagatelizował tematu wyposażenia 1. brygady
  By odpowiednim doposażeniu AMV brygada może mieć siłę ognia większą typowej brygady zmechanizowanej, a nie lekkiej jednostki ekspedycyjnej...Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  01:30 29.07.2017

  Staré informace => nový informace …svět se mění rychle … změna se stala potom že jsou naší CL-215 pomáhaly hasit požáry a p. Netanyahu osobně pršeli poděkovat. Toto není ...Zobrazit celý příspěvek

  Staré informace => nový informace …svět se mění rychle … změna se stala potom že jsou naší CL-215 pomáhaly hasit požáry a p. Netanyahu osobně pršeli poděkovat. Toto není standardně chovaní Izraelských politiku, asi to budeš vědět.
  Nevíme úplně přesné ale u nás se předvídá že bude vybráno toto. Podle logiky geopolitiky očekáváme že výběr F-16 z Izraele bude Barak. Netanyahu den po návštěvě našich Canadair-u oznámil, že Izrael koupí dalších 17 x F-35 (akorát může vytáhnout dostatek Baraku pro nás). ACE jsou dost starý a naší nebýlí šťastny s nabídkou 2015.

  Elbit - bushmaster (30 x 173 mm MK44 Bushmaster) ..ano, je taky pro Puma a my to dáme na Patria AMV 8X8. Je to spíš pro zahraniční výlety na vojenská cvičený

  http://obris.org/hrvatska/ugov... Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:48 28.07.2017

  By mówić o dyskusji - wymianie argumentów obie strony muszą mówić o temacie - a nie negować... Zobaczymy jakie będą szczegóły ofert. Moim zdaniem najlepsze będą greckie bl. 30 ...Zobrazit celý příspěvek

  By mówić o dyskusji - wymianie argumentów obie strony muszą mówić o temacie - a nie negować...

  Zobaczymy jakie będą szczegóły ofert. Moim zdaniem najlepsze będą greckie bl. 30 (bo te są sprzedaż nie block 52+ )
  Jeśli są w dobrym stanie technicznym to mogą przejść proces wydłużenia resursu do 10-12 tyś godzin. (Amerykanie będą to robić SLEP)
  No i można te maszyny dość łatwo zmodernizować do poziomu block 50 - przy ułamku ceny
  Co do Izraela - skąd jest informacja że F-16I Barak?
  Wcześniej mówiono o ofercie na F-16 ACE (W 2015 była taka informacja)

  AM/BM nie warto brać - to co było dobre dawno sprzedano...
  (Już lepiej JAS 39 - przynajmniej mają duży resurs)

  Embit UT-30 - znam - 10 lat temu testowano wieże instalując na BWP-1 (BMP-1), w ramach programu "Puma"
  Cóż - mało tych wież (8 czyli pewnie dwa plutony przeciwpancerne po 4 wozy?)
  Będziecie modernizowali M-80? (Czy nowe wozy piechoty)Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  20:10 28.07.2017

  Tak se myslím že jsem dal odpověď tak aby byla jasné ale taky opodstatněná argumentům … nikdy neřeknu nikdy ale jen dokud žiješ …. potom už "nikdy" ani nemusíš říkat. :) Jinak už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak se myslím že jsem dal odpověď tak aby byla jasné ale taky opodstatněná argumentům … nikdy neřeknu nikdy ale jen dokud žiješ …. potom už "nikdy" ani nemusíš říkat. :)
  Jinak už víme že FA-50 nebude ale asi ani JAS na (90%) … zůstává jen aby se rozhodlo jestli to budu Řecky (20%) a tam je možnost spolupráci na S-300 a PHZ2000 aneb Minnesota (25%) aneb  F-16C Barak/D Brakeet Block (45%).
  Dnes už je rozhodnuto že se bude na armádu utrácet 2018 celkem 1,30% BDP což je v podstatě vice než před dvěma léta když to bylo 1,17%.
  Tento dnešní údaj a nakup Elbit 8 x UT 30 MK.II pro Patria CRO DUOS 30L tender. Toto znamená že budeme mít brzo i Spike (ne Javelin).
  Jinak pro zajímavost provoz Canadair CL-415 stoji skoro jako F-18 což zas znamená že budget na F-16 nebude takoví problém, Máme mý i dražši stroje a ty jsme nedavno mnely v Izrelu jako vypomoct :)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:09 28.07.2017

  Nie musisz mi tłumaczyć jak wygląda stan lotnictwa Serbii Ani jak wygląda eksploatacja starych maszyn (w PL mamy w tej materii ogromne doświadczenie) Natomiast nigdy nie mów ...Zobrazit celý příspěvek

  Nie musisz mi tłumaczyć jak wygląda stan lotnictwa Serbii
  Ani jak wygląda eksploatacja starych maszyn (w PL mamy w tej materii ogromne doświadczenie)

  Natomiast nigdy nie mów "nigdy". Nie takie rzeczy działy się w historii....

  Aha - by dostać stare (bardzo stare) F-16 nie trzeba być w NATOSkrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  14:29 28.07.2017

  Oni mají teď 4 Mig29 na parkovišti z kterých 3 bych možná i letelý … a čtvrtý vůbec ne. Víš co je když máš resurse letadla spotřebovaný? Tak musíš na remont. … a to oni nedělají. ...Zobrazit celý příspěvek

  Oni mají teď 4 Mig29 na parkovišti z kterých 3 bych možná i letelý … a čtvrtý vůbec ne. Víš co je když máš resurse letadla spotřebovaný? Tak musíš na remont. … a to oni nedělají. Jak bych proboha dělaly s zapadaným letadlem který je mnohem složitejši? A kde jsou letci? Na eBay-u?
  Tohle je na úrovni témat „Chorvatska základna na Marsu důrazně upozornila Činsku výpravu aby neporušovala integritet našeho území“ … Srbsko je nezajímavě NATO. Přece se ještě sudí za 1999Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  14:01 28.07.2017

  "Tak o čem tady mluvíme?" Już mówiłem - polityka, polityka administracji USA która może (choć nie musi) uznać że trzeba wypchnąć Rosję z Serbii. (Tak jak to probóje w innych ...Zobrazit celý příspěvek

  "Tak o čem tady mluvíme?"

  Już mówiłem - polityka, polityka administracji USA która może (choć nie musi) uznać że trzeba wypchnąć Rosję z Serbii. (Tak jak to probóje w innych miejscach, Gruzja, Ukraina, Indie)

  A tm celu najpierw musi poprawić stosunki dyplomatyczne (Wszyscy doskonale wiemy dlaczego w Belgradzie nie lubi się Amerykanów )...

  Jak władze w Zagrzebiu by zareagowały gdyby np. USA zaoferował Wam F-16 zmodernizowane do standardu M5.2, a Serbom F-16 ADF? (które były przez kilka lat wypożyczone przez Włochów)

  Czy potraktowałby to jako afront? I nielojalność władz USA?Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  11:26 28.07.2017

  Zkratka nesleduješ politiku jelikož politika rozhoduje o armádních věcech Fakta: – Obamina administrace už považovala Chorvatsko za hlavního spojence na těch prostorách: Itálie ...Zobrazit celý příspěvek

  Zkratka nesleduješ politiku jelikož politika rozhoduje o armádních věcech
  Fakta:
  – Obamina administrace už považovala Chorvatsko za hlavního spojence na těch prostorách: Itálie – Chorvatsko – Řecko. Chorvatsko je pojistka za Kosovo.
  - Trumpová administrace má ještě silnější vztahy. Do žádné změně nedojde. USA není Německo co mění své pozice s den na den. USA má stabilní strategii s Chorvatskem už 25 let. Itálie a Chorvatsko drže Jadran pod 100% kontrolou i není možné aby Rusko nebo Čína tam měly nějaký vliv.
  Plánuje se velká NATO základna pro US NAVY vedle Rijeke. LNG termínal … a hodně toho.
  Chorvatský budget je vždy byl vetší než Srbsky. I dnes je silnější. A k tomu vyznámna podpora NATO/USA v technice a školený.

  Chorvatsko má profesionální a NATO kompatibilitou armádu která děla alespoň 4 krát vice cvičeny než Srbska.
  Asi jsi zapomněl kolik stoji armádu přizpůsobit NATO standardům? I když je Chorvatsko od 1993 pracovalo na standardizaci můžeme říct že před 10 let jsme plně certifikovaný. Nevím v jakem stavu jsou Rumunsko a Bulharsko, Baltický státy apod. Toto není je vyhláška „teď jsme NATO standard“!

  Veškerá technika je certifikovaná a dokázané kvalitě. spoluprace s Patria, Kongsberg … atd.

  Chorvatsko jen na krátkou dobu mělo problém s QRA dokud Srbsko ho vice nemá nebo má v posledních 15 let.
  Zrovna dnes ho nemá jelikož musíš mít dva bojová letadla připravena ale oni mají jen jeden. A k tomu to je Mig21UM který vlastně má rychlostní performance horši než FA-50. Na takovému stroji jsou doslova a písmena našroubovaly rakety.

  Tak o čem tady mluvíme?

  Teď už bych měl rozumět že počet stroji které vadne uvadáš neřeší nic. V veškerých odvety Chorvatsko je silnější, včetně letectvy. Vrtulníky vůbec nemají. Protipožární totéž. Námořnictvo taky. Počet tanku nemají vetší než 80. Radary a komunikace jsou v ještě horšen stavu. Aby propaganda fungovala – v počtu vojáku přidávají všechny zaměstnancův vojenského průmyslu atd.

  Zkratka – není se čeho bát jelikož Chorvatsko i přes svoje problémy je stabilní a má demokracii.
  Ten problém čeká Srbsko a jak se s tím vypořádá to se uvidí. Hlášky který jsou na úrovni propagandy jsou obvýkla taktika a počita se to co máš. A my máme co je za potřeby a to je úspěšně se a samy vypořádat s nepřítelem který má 10+ mil. obyvatel, 3 letky 4+ generace, 200+ tanku a 20+ lodi s 150.000 do 250.000 bojovníku. Toto jen může myt jen Itale. V EU je málo takových zem a mimo EU a NATO a aby bylo blisko ….Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:29 28.07.2017

  Wiem - znam historie z akumulatorami (W 2014 Putin za darmo dał Serbom akumulatory) Ale od 2014 Serbowie zdecydowali się min na zakup 8 MiG 29 9-13 z Białorusi, oraz otrzymała 6 ...Zobrazit celý příspěvek

  Wiem - znam historie z akumulatorami (W 2014 Putin za darmo dał Serbom akumulatory)

  Ale od 2014 Serbowie zdecydowali się min na zakup 8 MiG 29 9-13 z Białorusi, oraz otrzymała 6 maszyn z FR
  Łącznie mają 18 MiG 29...
  To powinno pozwolić im na utrzymywanie 6-8 maszyn (demontując części z pozostałych maszyn)

  Za te MiGi Serbowie zapłacą wiele (sam remont 6 rosyjskich MiG 29 będzie kosztować prawie 200 mln Euro)
  Inny temat to darowane przez FR 30 T-72 i 30 BRDM - podejrzewam że wozy te nie trafią do armii lecz zostaną sprzedane np. do Syrii albo Afryki.

  Konkludując - Belgrad jakieś pieniądze ma..
  Chęci też - sukcesy w modernizacji chorwackiej armii na pewną będą motywować Serbów...

  Oczywiście pytanie o F-16 było teoretyczne.

  Należy pamiętać jednak że administracja USA może chcieć np. zachęcić Belgrad do bardziej przyjaznej postawy wobec USA.
  Tutaj temat "wsparcia" wojskowego - jest dobrym polem dla "dyplomatycznej ofensywy".Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  22:52 27.07.2017

  @Lukas - pokud jsem spravme pochopil tví otázku na Polštině, tak aby Srbsko mělo ještě F 16 kromě už plánovaných Mig29 … tak to je nesmysl. Vysvětlím ty to jinak. Posledních let ...Zobrazit celý příspěvek

  @Lukas - pokud jsem spravme pochopil tví otázku na Polštině, tak aby Srbsko mělo ještě F 16 kromě už plánovaných Mig29 … tak to je nesmysl. Vysvětlím ty to jinak. Posledních let Mig29 měl kolem 20 hodin ročně letu, měly problémy s baterkami na Mig29 atd. … a bude zajímavě vidět jestli vůbec budu mít plný počet letců, mechaniku .... včetně paliva pro dvoumotorový monster.
  Toto není jen problém v Srbsku ale i v Chorvatsku je to velký problém.
  Další maličkost je ta že mít stroje na parkovišti neznamená nic. Srbsko je dlouhodobě orientovaný na spolupráci s Rusi a s NATO má až občas komunikaci a jelikož s USA nemá dobře kontakty tak transfer technologie je skoro vyloučen.
  BiH ne jen „Bosna“ bych měla mít letce. Zatím letecký má jen personál pro helikoptéry Mil8. I kdyby Turecko poslalo 100 x F 16 tak kdo bude letět? Žoldáci? A co školeny? 5 a vice let ...
  Vlastně je taková možnost na 99 procent vyloučena tak o tom se nepovažuje za reálný scenerie.

  Chorvatsko má sví cestu vývoje OS a zatím letadlove

  Nadam se da si razumjeo …

  @mikojan29 jelikož nikdo z vas taky neupozornil kolegu aby neširil lži tak jsem to musel dělat jelikož můj stát nikdo a nikdy nebude urážet. Komunistickou verzi naše pověsti taky … odpovídalo bych to tomu aby já tady jásal „že je správně že jsou popravili Miladu Horákovou a že jsi to zasloužila“ … doufám se že teď rozumíš … komunistická interpretace pověsti se nesmí použivat jelikož jsme se zřekli komunizmu a její dědictví. Pokud to platy pro ČR tak platy i pro Chorvatsko. Tečka ….

  pozzSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:00 25.07.2017

  Pro dsegedin
  Zadam "prowokacyjne" pytanie
  Co zrobicie jeśli USA / Izrael zaoferuje używane F-16 Serbii.
  Albo Bośni?
  (Wiecie polityczne "przepychanki")

  Pro dsegedin
  Zadam "prowokacyjne" pytanie
  Co zrobicie jeśli USA / Izrael zaoferuje używane F-16 Serbii.
  Albo Bośni?
  (Wiecie polityczne "przepychanki")

 • mikojan29
  23:48 24.07.2017

  Páni - Lukas, dsegedin, vráťme sa v diskusii k téme, to moje rýpnutie nebolo provokatívne, len sa tak trochu čudujem, čo sa to v Poľsku deje. A dsegedin - tu by sa malo ...Zobrazit celý příspěvek

  Páni - Lukas, dsegedin,

  vráťme sa v diskusii k téme, to moje rýpnutie nebolo provokatívne, len sa tak trochu čudujem, čo sa to v Poľsku deje. A dsegedin - tu by sa malo diskutovať k témam a netreba sem ťahať hriechy minulosti. Treba pozerať do budúcnosti.
  Téma je - čo bude lietať v Chorvátsku? Aké stroje - staršie, nové, americké, švédske, juhokórejské???
  Ja som sa trochu nechal uniesť témou a diskusiou, lebo táto otázka sa bude čoskoro riešiť aj u nás, preto ten môj elaborát. :-DSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  22:22 24.07.2017

  Sytuacja w PL jest i prosta i skomplikowana (tak to paradoks) Ludzi można podzielić na 3 grupy ok. 15% tych co popierają PiS ok 15^ tych co nienawidzą Pis i 70 % normalnych - ...Zobrazit celý příspěvek

  Sytuacja w PL jest i prosta i skomplikowana (tak to paradoks)

  Ludzi można podzielić na 3 grupy
  ok. 15% tych co popierają PiS
  ok 15^ tych co nienawidzą Pis
  i 70 % normalnych - tych co maja gdzieś kto rządzi - bo wszyscy to złodzieje...

  Tych co popierają PiS nie przekona nic, tych co nienawidzą Kaczyńskiego - tak samo
  Nie ważne są obiektywne fakty - to jest irracjonalna wiara abo w to że PiS i Kaczyński jest dobry albo nie...
  Z tym nie da się dyskutować
  Jest to efekt wieloletniej (ponad 12 lat!) walki pomiędzy PO a PiS. Walka ta polega na antagonizowaniu społeczeństwa. Tak wytworzyły obie partie swój "twardy elektorat" - czyli te 15% zaślepionych i otumanionych ludzi.

  Tyle wystarczy by przy frekwencji ok 35% wygrać zdecydowanie wybory i utworzyć rząd większościowy.
  Przez 8 lat udawało się to PO i byli pewni że za trzecim razem się uda. Myśleli ze wystarczy "straszyć Kaczyńskim"
  No ale pomylili się. Sam D. Tusk wyjechał do Brukseli a w PO zaczęła się walka o władzę. Kampania była nieudana i pełna kompromitacji - jak sami politycy PO.
  Stad Kaczyński wygrał.
  I to jest całe sedno tych protestów i "histerycznych" informacji z mediów...

  Władza zmieniła się - a z nią relacje biznesowe. Wielu straciło dostęp do łatwych pieniędzy. W tym media które miały je zapewnione poprzez dobre kontrakty na np. reklamy od rządowych agencji, albo na prenumeraty gazet..

  Taki redaktor popularnej "Gazety Wyborczej" nie krył faktu ze bez rządowych dotacji (czyli owej prenumeraty dla państwowych instytucji) stracił dochód.
  I co myślisz że będzie chwalił nowy rząd?
  Oczywiście ze nie - podobnie jak inne media, które w większości są częścią niemieckich koncernów medialnych. I co oni powiedzą swoim niemieckim kolega?
  Oczywiście jedno - zły Kaczyński!

  I to jest taktyka opozycji - nazywa się "zagranica i ulica"
  Oni nie mają pomysłu na atrakcyjną alternatywę - nowy program i walke w wyborach... Oni chcą ludzi na ulicy i przedstawiania Polski pod rządami Kaczyńskiego jako kraju niestabilnego skłóconego ze wszystkimi i nieobliczalnego.

  I jak widać - udaje im się ta manipulacja.

  Oczywiście ot jest duże uproszczenie. Ten konflikt między stara władza i starym układem, a nowym który się tworzy istnieje.
  I nie chodzi tu o demokracje, sprawiedliwość
  Tylko o władze i pieniądze...

  Powtarzam - ja należę do tych 70%
  Ale nie mogę godzić się z powtarzaniem nieprawdy.

  Co do "nacjonalizmu" - nie wiem jak rozumiesz to słowo (niestety znaczenie pojęcia "nacjonalizm" wypaczono)
  W PL nacjonalizm nie jest tak mocny jak się wydaje - to pozory..
  Partie "nacjonalistyczne" są dużo słabsze niż choćby właśnie w Niemczech, czy we Francji.

  P.S. Radzę - nie czytaj komentarzy na defence24 - tam piszą w 90% debile (Niestety nie ma dobrego miejsca na fachową dyskusje - może poza forum militarium.net - ale nawet tam ciekawe osoby jak Jarosław Wolski rzadko piszą... )Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  20:13 24.07.2017

  Lukas Však také neříkám, že to děláte, ale že o tom jisté kruhy v Polsku přemýšlejí, (psal jsem o úvahách), a to že se PiS inspiruje sanačním režimem nejlépe dokládá to co se nyní ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Však také neříkám, že to děláte, ale že o tom jisté kruhy v Polsku přemýšlejí, (psal jsem o úvahách), a to že se PiS inspiruje sanačním režimem nejlépe dokládá to co se nyní v Polsku děje. O imperialismu nepadlo ani slovo. A vzestup nacionalistických nálad, založený na mytologickém pojetí dějin, je v Polsku bohužel také fakt, stačí si např. přečíst diskuze na Defence.pl, z většiny diskutujících nadřazenost nad vším nepolským (s čestnou výjimkou USA a trochu i Maďarska, to je právě ta mytologie) jen kape, ČR nevyjímaje. A nemyslete si, že v tom co tu říkám cítím nějakou českou nadřazenost, to ani omylem. Nás to bohužel co nevidět čeká též, snad s výjimkou toho velkopolského mindráku. Jen nevím na koho to (vy i my) svedeme tentokrát.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:24 24.07.2017

  Z "fake newsami" (czyli kłamstwami) trzeba walczyć Za rozpowszechnianie kłamstw nawet w bardzo liberalnych demokracjach można trafić do więzienia Należy odróżnić "medialną" ...Zobrazit celý příspěvek

  Z "fake newsami" (czyli kłamstwami) trzeba walczyć

  Za rozpowszechnianie kłamstw nawet w bardzo liberalnych demokracjach można trafić do więzienia

  Należy odróżnić "medialną" rzeczywistość w której straszy się rzekomym polskim imperializmem
  Tak imperializm - w kraju którym nawet małe dziecko wie że największe wielkość Polski opierała się na dobrowolnie zawieranych sojuszach - nie podbojach
  Albo starszym Kaczyńskim który chce wprowadzić dyktaturę...
  To w Polsce działa organizacja która jawnie chciałaby rewizji granic?,
  Czy Warszawa mówi komukolwiek - Pradze czy Budapesztowi co ma i jak robić?
  Czy może to inna stolica? Stolica kraju którego imperializm naprawdę zagroził nam wszystkim wiele razy, a który jest rządzony od 12 lat przez tą samą osobę


  Uwag na temat przedwojennej Polski nie komentuje - to zbyt trudny temat by go omówić w kilku zdaniach....
  Idąc taką logiką Finlandia czasu Mannerheima też była dyktaturą...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:10 24.07.2017

  Lukas Brzděte trochu, mikojan to sice trochu přehnal, nicméně polské "velmocenské" ambice jsou realita (byť zatím jen ve stadiu úvah a doufejme, že úvahami to také skončí) a to, ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas
  Brzděte trochu, mikojan to sice trochu přehnal, nicméně polské "velmocenské" ambice jsou realita (byť zatím jen ve stadiu úvah a doufejme, že úvahami to také skončí) a to, že současný polský režim se inspiruje v předválečném Polsku ( což zrovna nebyla ideální země stran občanských práv) je také fakt. To o té diktatuře proletariátu je samozřejmě nesmysl.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  18:45 24.07.2017

  "Poľska, ktoré sa hrá na lokálneho vodcu a tak trochu sa vracia k "diktatúre proletariátu". - Tak, a Budapeszt chce odbić Koszyce... Oglądaj więcej TV a w zimę będziesz chodził ...Zobrazit celý příspěvek

  "Poľska, ktoré sa hrá na lokálneho vodcu a tak trochu sa vracia k "diktatúre proletariátu".
  - Tak, a Budapeszt chce odbić Koszyce...

  Oglądaj więcej TV a w zimę będziesz chodził boso...Skrýt celý příspěvek

 • dsegedin
  15:40 24.07.2017

  24 "plnohodnotných bojových" stroju muze stat pekne moc i kdyby treba 6 az 8 ihned bylo konzervovano. na ten pocet letadel musi se planovat pocet mechnaiku, letcu, sktuktura ...Zobrazit celý příspěvek

  24 "plnohodnotných bojových" stroju muze stat pekne moc i kdyby treba 6 az 8 ihned bylo konzervovano. na ten pocet letadel musi se planovat pocet mechnaiku, letcu, sktuktura skoleny .... atd. a to celkem muze stat moc, prilis moc. Starsy stroji stoje vice, jeji udrzba je drasy co jsou starsi.
  Zakladny prepocet rika ze kazde zapadne moderne letadlo ktere bude letat pravidelne za 20 let se utrati na udrzby tolik kolik stoji to letadlo a hlavne co starsi letadlo to je udrzba drazsi ... ted jeste my jako slovane vzdy kazdemu mehanikovy pridame dva - tri parazita z administace apod a budeme bit "presonal" ktery bude odpovidat personalu letadlove lodi :) .. uvidimeSkrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:48 24.07.2017

  24 "plnohodnotných bojových" strojov by bola pekná predstava :)

  24 "plnohodnotných bojových" strojov by bola pekná predstava :)

 • mikojan29
  14:20 24.07.2017

  Do USA ide ako vojenský pridelenec bývalý veliteľ letestva OS SR, myslím, že budúce lietadlá pre naše letectvo budú asi odtiaľ. Teraz to boli UH-60M, ďalšia méta pre neho sú asi ...Zobrazit celý příspěvek

  Do USA ide ako vojenský pridelenec bývalý veliteľ letestva OS SR, myslím, že budúce lietadlá pre naše letectvo budú asi odtiaľ. Teraz to boli UH-60M, ďalšia méta pre neho sú asi stíhačky. Povedzme si pravdu, možno je lepšie mať niečo staršie (olietané F16) ako nič. F18 sú taká novinárska kačica, keďže sa od začiatku uvažuje o jednomotorovom stroj. A zároveň týmito všetkými aktivitami chcú švédom asi ukázať, že nie sú pre nás jedinou voľbou a sú aj iné možnosti. V septembri sem má prísť izraelský premiér, možno sa bude hovoriť aj na túto tému, keď izraelci ponúkajú síce staršie F16, ale stále vo výbornej kondícii Chorvátsku.
  Otázka je, ako to bude s výzbrojou, lietadlá sú jedna vec, výzbroj a celá infraštruktúra druhá. Aby to neskončilo ako v ČR, ktoré majú síce nové stroje, ale len pár rakiet stredného dosahu, aj to v staršej verzii a aj SW na pozemné útoky sa dohráva až teraz. Je tu možnosť, že sa piloti zaučia, vylietajú a zvyknú si na západnú techniku a v budúcnosti nebude taký ťažký prechod na niečo novšie (napr. F35), ale to je momenálne len špekulácia, ako všetky naše kometnáre, nakoľko nevieme čo sa udeje v hlavách našich politikov, pre čo sa rozhodnú. Otázka počtu je asi jasná, 1 letka - 12 strojov. Páčilo by sam mi aspoň 24, ale to je pri našom "sociálno-demokratickom" zriadení zrejme nad pomery. Sám som zvedavý, ako sa to celé vyvinie, páči sa mi aj Gripen, ale verzia E/F, no tá je dosť drahá, nakoľko sa ich nebudú vyrábať veľké počty. Stálo by za zamyslenie, keby štáty ako my, ČR, Maďarsko, Chorvátsko, Bulharsko, Rakúsko vytvorili nejaké spoločenstvo a dohodli by sa na výrobe aspoň unifikovanej verzie Gripenu a potom by si tam dali výbavu, na ktorú majú peniaze. Niečo ako pri aute, máš základ a výbavu si dokupuješ. Iste by bola cena iná, ako takto, keď si to rieši každý sám. Je to tak zjednodušene napísané pre predstavu. Lenže to je malosť našich národov, dohodnúť sa na niečom, čo by mal aj ten druhý. Každý chce mať to svoje jedinečné a lepšie, preto je to tak s letectvami okolitých štátov a hlavne počtami prevádzkovaných lietadiel, okrem Poľska, ktoré sa hrá na lokálneho vodcu a tak trochu sa vracia k "diktatúre proletariátu".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4