Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?
- 12. 9. 2015
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě uvažují. Částečným řešením uprchlické krize je vymýtit teror Islámského státu v Sýrii a Iráku. Je zde však problém, bez pozemní operace to půjde stěží.
Jednou z příčin syrské občanské války bylo několik let trvající katastrofální sucho. Zoufalí syrští zemědělci postupně vyčerpali v období sucha zásoby spodní vody, načež nastal jejich pohyb do měst. Svůj díl na problémech měl i raketový nárůst obyvatel Sýrie. Ještě v roce 1980 v Sýrii žilo 9 milionů obyvatel, před občanskou válkou to již bylo 22,5 milionu.
„Spousta těchto zemědělců vzala své rodiny, opustila vesnice a ve velkém se stěhovala do městských oblastí," uvedl Colin Kelley, klimatolog z Kalifornské univerzity. Podle Kelleye sucho sice nebylo příčinou války, ale významně přispělo k politické a sociální nestabilitě v Sýrii. Do syrských měst se přitom nestěhovali jen venkované, ale také desetitisíce uprchlíků z válečného Iráku.
Narůstající sociální neklid přerostl v protesty proti režimu Bašára Asada. Jak je v podobných případech téměř absolutním pravidlem, k prvotně mírovým protestům se rychle přidali radikálové.
Výsledkem bylo rozdmýchaní etnických i náboženských nepokojů. Společně s fenoménem Arabského jara začalo povstání, které přerostlo v občanskou válku. Syrská občanská válka se následně stala živnou půdou pro růst moci islámistických radikálních skupin, především Islámského státu.
V důsledku syrské občanské války ztratilo své domovy 7,6 milionu lidi a 4,1 milionu lidí opustilo Sýrii. V posledních měsících se přitom syrští uprchlíci vydali z okolních zemích, především z Turecka, na cestu do zemí Evropské unie.
Uprchlická vlna však hrozí způsobit to, co se stal o v Sýrii - rozvrátit sociální, kulturní, politické a bezpečnostní prostředí v Evropě. Dlouhodobým řešením není "poskytovat přístřeší a sociální jistoty" uprchlikům, ale jak čím dál více evropských států chápe, vyřešit problém přímo v místě konfliktu - tedy v Sýrii.
V současné době koaliční letectvo bombarduje pozice Islámského státu. Avšak spojenci území nemohou kontrolovat pouze ze vzduchu. K tomu, aby byl porážen Islámský stát, je třeba do bojů nasadit pozemní vojsko.
O možnosti nasadit pozemní armádu v Sýrii již mluví některé evropské země. V sobotu belgický ministr obrany Steven Vandeput potvrdil ochotu Belgie vyslat do Sýrie vojáky.
"Pokud bude podobná koalice vytvořena, nezůstaneme na okraji," uvedl Vandeput v rozhovoru pro belgické noviny De Morgen. "Nejsou žádná jiná řešení v dlouhodobém horizontu, než nasadit vojáky a nastolit mír. V opačném případě vojenská akce nemá smysl."
"Nejprve musíme nastolit pořádek, pak zůstat na místě a chránit ho," uvedl Vandeput. Ministr v této souvislosti poukázal na Libyi, kde sice NATO pomohlo porazit režim Muammara Kaddáfího, ale následně nechalo upadnout zemi do chaosu.
"Vojáci, se kterými jsem mluvil, jsou připraveni. Nebudeme si hrát na Ramba, ale pokud budou stanoveny jasné podmínky, jsme připraveni vyslat belgické vojáky do Sýrie," uvedl Vandeput. Belgický ministr obrany však uvedl, že by se jednalo o "mentorovací" misi podobnou nasazení v Mali. Belgičtí vojáci by se tak neměli zapojit do těžkých bojů.
Zdroj: Defense News
Související články
Islámský stát sjednocuje
Islámský stát je hrůzostrašnou realitou dneška. Strategií, jak ho porazit, katalogů chyb v boji s ...
- 14.08.2015
- 14 komentářů
- Matej Kandrík
Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku
Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...
- 03.09.2015
- 19 komentářů
- Václav Kopecký
Kladivo na Islámský stát: Bitevníky L-159 ALCA letí do Iráku
První české bitevníky L-159 ALCA dorazí do Iráku v první polovině záři. Informaci potvrdil iráckým ...
- 08.09.2015
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Velmoci a multipolarita III
V předchozích dvou dílech jsme představili jednotlivé velmocenské aktéry Západu a Východu, nyní se ...
- 11.09.2015
- 7 komentářů
- Matej Kandrík
...tak když už se ten "lid" vzbouřil, tak by měl teda v tom bouření a boji pokračovat a ne se táhnout do Německa za "klidem a bezpečím" (zřejmě se ve všech zemích po cestě válčí) a ...Zobrazit celý příspěvek
...tak když už se ten "lid" vzbouřil, tak by měl teda v tom bouření a boji pokračovat a ne se táhnout do Německa za "klidem a bezpečím" (zřejmě se ve všech zemích po cestě válčí) a nechat za sebe bojovat kurdské babské oddíly...
Protože je to přece ten samý lid, ne? Ten co se vzbouřil a ten co ze Sýrie prchá, ne?
Pak ovšem nechápu, proč se bouřili, proč neuprchli zrovna?
Tedy, skutečně se vzbouřil syrský lid?
nebo
Skutečně k nám proudí syrský lid?Skrýt celý příspěvekSuperme: No tak s US establishmentem propojen nejsem. Jsem jen jako drobný akcionář rád když se USA daří, víc dividend pro mě. Války USA moc stabilitě nepřidávají, takže nejsem ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: No tak s US establishmentem propojen nejsem. Jsem jen jako drobný akcionář rád když se USA daří, víc dividend pro mě. Války USA moc stabilitě nepřidávají, takže nejsem jejich fanda (ať už jste vydedukoval cokoli).
Nechci se vůbec přít o to, kdo revoluci v Sýrii vyvolal, jestli CIA, NSA, FSB, NASA, BIS, UFP (United Federation of Planets), nebo jestli Syřanům prostě došla naprosto nekonspirativně trpělivost a vzbouřili se sami. To je totiž pro budoucí vývoj naprosto fuk. Asad si ale s revolucí, ať už vznikla jakkoli neporadil a to ho u mě jako stabilizační prvek odepsalo. Je to neschopný diktátor, takže se nevyplatí ho podporovat. Nebo myslíte, že nám nějak k uklidnění pomůže podporovate losera?
Pokud Asad padne tak to klid nepřinese, IS tam stále bude.
Pokud Asad nepadne, tak tam taky klid nebude, protože to proti němu se lidi vzbouřili a těžko se s ním smíří, když už si vyzkoušeli, že lze se proti němu vzbouřit. A s prohlubující se krizí budou lidé radikálnější, ne naopak.
Takže pokud se má situace uklidnit, tak musí být odstaven jak Asad, tak IS.Skrýt celý příspěvek"přátelská otevřená liberální demokracie" Co presne to znamena? Treba tohle? ...Zobrazit celý příspěvek
"přátelská otevřená liberální demokracie"
Co presne to znamena? Treba tohle? http://www.novinky.cz/zahranic...
Nektere zapadni zeme pachaji svoji sebevrazdu pomoci nesmyslne imigrantske politiky a kdyz se ukaze problem, tak to prenesou na vsechny ostatni a jeste jim budou vyhrozovat? A doma vytvaret dojem, ze za vsechnou muzou vychodni staty, ktere nechcou prijmout par uprchliku a tak muzou za vsechny problemy Nemecka? Na Madarsko se bude nadavat, protoze si dovolujou kontrolovat vlastni hranice, ale kdyz zavre hranice Nemec, tak je vse v poradku? Nebo je to nebetycna drzost? Co je na tom pratelskeho? Normalni postoj pana ke svemu vazalovi, nic jineho to neni.
Ono by bylo snadne rict, at si Nemci delaji co chcou. Jenze nase ekonomika je na ne silne navazana, vice mene jsme neoficialni spolkova zeme. K tomu se nam tady nekdo snazi neco diktovat a vyhrozovat nam? Diky, nechci.Skrýt celý příspěvekNebudu reagovat na každou tvoji iluzi, jen co mi přišlo nejkřiklavější.. Na nějakou denacifikaci Německa nebyl po válce čas ani nálada. Pověsilo se pár pohlavárů, jinak dál ...Zobrazit celý příspěvek
Nebudu reagovat na každou tvoji iluzi, jen co mi přišlo nejkřiklavější..
Na nějakou denacifikaci Německa nebyl po válce čas ani nálada. Pověsilo se pár pohlavárů, jinak dál fungovali na úředních i armádních postech. Časem se dostali i do vysokých funkcí NATO. Když se pak v šedesátých letech nová generace ptala svých rodiču co dělali za války, dostávali tak překvapivé odpovědi, že z toho byl celoplošný problém s Maoistickou mládeží, který se dál šířil...
Teď už je to celkem jedno, vyrostly další generace, ale poválečné uspořádání Evropy nás silně ovlivňuje stále. Jak je skvělé být ve vazalském poměru k USA je perfektně vidět na tom, že 40% uprchlíků přišlo do Bavor minulý týden z Kosova, kde mají USA druhou největší základnu mimo území. Tolik k "chaotickému" postoji našeho evropského leadra, který je držen za koule víc než tušíte.
Za hloupé můžeš označovat cokoli, ale těžko to změní realitu. Města v insolvenci, úpadek měny, nemožnost systémového řešení (je lepší nechat to padnout než přebudovat), obrovské vojenské výdaje a zdánlivě nelogická zahraniční politika jsou tu neustále bez ohledu na to, že ti příbuzní pošlou ze států žvýkačky. A věř tomu, že až to bude na spadnutí, neřeknou ti to na Nově.... stejně tak jako nikdy předtím (než praskla krize, taky všechno nejvíc rostlo - hodnotí si to sami :).Skrýt celý příspěvekDeortc Jaké příspěvky psal pod touto diskuzí Todomatch jsem nestačil zaregistrovat. Todo ale nebyl smazán kvůli tomu, že "kopal do Ruska". Todo jak napsal admin se neustále ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc
Jaké příspěvky psal pod touto diskuzí Todomatch jsem nestačil zaregistrovat. Todo ale nebyl smazán kvůli tomu, že "kopal do Ruska". Todo jak napsal admin se neustále dopouštěl flame. Tudíž je jedno co psal o Rusku či o čemkoliv jiným. On bohužel rád diskuzi převáděl stále na jedno a to samé téma. Tudíž ji ničil. Popravdě Toda jsem měl zde docela rád. Několikrát jsme si vyměnili názory, a vždy solventně. Posledním časem mi přišel trochu zvláštní, nebyl to ten Todo jakého sem poprvé tady potkal.
Nesdílím Váš pohled na morální zaostalost. Morálka a určité návyky jsou pomalu ve všech státech trochu jiné. I reakce společnosti na určité věci nejsou jednotné, tak v tomto případě jsme víc strůjcem svého osudu my a nikdo jiný. Jiné vlivy nám můžou jen nastavit zrcadlo. jak se zachováme je jen na nás. Techniku a ekonomiku jsme po 25 letech moc dobře sami nepobrali. U té techniky jsme pomalu rezignovali.
A co se týče Němců, tak jejich až přílišná opatrnost kvůli své minulosti je zase opačný extrém. Německo je pomalu taková mýtická země, jež v Evropě rozhoduje o válce či míru. Snad vždy v historii pokud šlo o něco většího bylo v tom Německo. A jak víme, války a krize jsou vyvolány extrémy. A doufám, že budu špatný prorok, když povím, že Německo může být v budoucnu jedno z center krize v Evropě a paradoxně ne proto, že by chtělo Německo něco víc, ale proto, že trpí sebemrskačstvím.Skrýt celý příspěvekAd. Todomatch - nemám příliš přehled o obsahu, stylu a kvalitě jeho příspěvků, takže nevím jakou antiruskou intenzitu jeho příspěvky měly. Je bez debat, že pouhé napadání kohokoliv ...Zobrazit celý příspěvek
Ad. Todomatch - nemám příliš přehled o obsahu, stylu a kvalitě jeho příspěvků, takže nevím jakou antiruskou intenzitu jeho příspěvky měly. Je bez debat, že pouhé napadání kohokoliv bez podepření argumenty kvalitě diskuze neprospívá a pokud se to děje soustavně, tak asi bylo smazání účtu na místě.
Na druhé straně ale, obecně nelásce k Rusku celkem rozumím. Rusko je bezesporu příčinou naší současné ekonomické, technologické a také i morální zaostalosti ve srovnání s našimi západními sousedy. Byla to Moskva, kdo naši zem 40 let okupoval (prvních 20 let "pouze" politicky pomocí loutkové vlády, následujících 20 let dokonce i vojensky). Kreml je bez debat příčinou toho, že dnes v Česku nemáme životní podmínky srovnatelné např. s Rakouskem.
Ono by se to samozřejmě dalo odpustit a za vším udělat tlustá čára, jenže to by současné Putinovo Rusko muselo zaujmout k době do roku 1990 úplně jiný postoj než jaký zaujímá. Viz. např. lživá interpretace okupace 1968, kterou nedávno odvysílala ruská televize. Nebo trapné Putinovo obhajování sovětské okupace Polska spolu s nacistickým Německem.Trapácká interpretace paktu Ribbentrop-Molotov. Současná cenzura v ruské televizi povolující pouze jedinou oficiální interpretaci vlastních dějin - samozřejmě vždy tak, že ruský/sovětský člověk za všech okolností konal jedině správně ..... To, že Rusku vládne bývalý důstojník KGB, atd....atd...... toto všechno jsou fakta, která mě jakožto Čechovi nedávají žádnou příčinu k tomu abych se na Rusko díval nějak přátelsky.
Část rodiny mého dědy byla povražděna nacisty, část ještě zavčas prchla do USA.... můj druhý děda byl totálně nasazený..... přesto k současnému Německu necítím žádnou zášť. Německo totiž provedlo důkladnou denacifikaci a ke svým dějinám se staví čelem a značně kriticky. Dnešní Německo je přátelská otevřená liberální demokracie, která nemá s tím nacistickým Německem prakticky nic společného. Proto mě umožnilo udělat za vším tlustou čáru a dál už věci nechat být.
Do kontrastu si tento německý přístup porovnejte s přístupem současného Ruska. Zatímco kanclářka Merkelová se za utrpení způsobené nacismem omlouvá při každé příležitosti, Putin rozpad Sovětského Svazu nazývá největší tragedií 20.stol. Zatímco Němci zvěrstva nacismu otevřeně přiznávají a odsuzují, Rusko vysílá překroucené lživé pořady v kterých se snaží své dějiny demagogicky obhajovat. Zatímco v Německu proběhla denacifikace, Rusku šéfuje bývalý vysoký důstojník KGB. Představte si reakci světa, kdyby Německu šéfoval bývalý Oberst Gestapa. Správně uvažujete - v současném Německu by něco podobného bylo nepředstavitelné, v Rusku je toto prostě realita.
Tož, tolik moje rychlá úvaha na téma - "Kořeny nelásky Čecha vůči současnému Rusku a obhajoba důvodů této nelásky". :)
Ještě jedna věc, která možná občas nutí ke slepému kopání do Ruska. Hloupé poznámky zastánců Ruska na téma "krachujících a nejzadluženějších USA", "krachujícím dolaru", apod..... Tyhle poznmáky jsou natolik směšné svou odtržeností od reality, že osobně docela chápu, když sem tam někdo vypění a odpoví něco obdobně "moudrého" ovšem s opačným znaménkem. :)
Na druhé straně samozřejmě uznávám, že na serveru o zbraních by se v první řadě mělo diskutovat o zbraních a jejich technických parametrech i když je fakt, že zbraně s politickým pozadím souvislost mají.
Pozn. pro Admina - uznávám, že tenhle můj příspěvek je také hodně off-topic, takže pokud jej smažete, pochopitelně to pochopím. Jen jsem prostě chtěl naznačit, že věci nemusí být na první pohled hned zřetelné a zrovna v Česku může mít řada lidí k té své nelásce vůči Rusku celkem dobrou motivaci.Skrýt celý příspěvekPřijde mi extrémní zde někomu mazat účet , proto , že ze všeho špatného viní Rusko. Tento článek je jako dělaný na hledání viníka, tak co. Afrika jako taková je zparchantělá ...Zobrazit celý příspěvek
Přijde mi extrémní zde někomu mazat účet , proto , že ze všeho špatného viní Rusko. Tento článek je jako dělaný na hledání viníka, tak co.
Afrika jako taková je zparchantělá kolonizací Britů, Němců, Holanďanů, atd.
Velký díl viny na tom má šíření křesťanství a jeho pseudo hodnot.
Furt tam šíříme křesťanství a jeho hodnoty , jenže je neučíme , že Karel IV nechal postavit hladovou zeď aby nedával lidem na živobytí bez jimi odvedené práce.
Už několikátou generaci učíme, že stačí když si sednou někde do hloučku na zem a objeví se běloch a prostě jim jen tak bez práce dá najíst.
Arabové a Peršané dostávají dávky z ropy od svých vládců, jenže s růstem populace dávky klesají a to způsobuje hlavní důvod nepokojů.
Raději bych se vyhnul intervenci na jejich území. To nic dobrého dlouhodobě nepřinese ani jim ani nám. Jediné řešení je uzavřít kotel a nechat je ať se sami přeberou. Žádná pomoc ani žádné škodění, jen oboustranně výhodný obchod a spolupráce. Žádný kecání jim do toho jak si tam žijou, jak si vládnou kdo vládne a podobně. Žádné humanitární akce.
Když kolonizace jedině v plné režii států, tak aby zisky z kolonií hradili výdaje na vojenské akce a ještě něco zbylo do státní pokladny. Rozhodně ne model co měli Britové v největším rozmachu kolonií kdy státní pokladna platila vojenské akce na ochranu soukromích obchodů a místo státu bohatla malá skupinka vlivných osob na úkor vlastních daňových poplatníků. Neboť náklady na vojenské operace převyšovaly příjem do státní pokladny z aktivit Britské východoindické společnosti.Skrýt celý příspěvekSpiritWar : No EU by mohla zasponzorovat turky a zridit par treningovych kempu IS treba na uzemi recka , aby to nemeli daleko :d . Obecne nechapu proc toho asada hned ...Zobrazit celý příspěvek
SpiritWar : No EU by mohla zasponzorovat turky a zridit par treningovych kempu IS treba na uzemi recka , aby to nemeli daleko :d . Obecne nechapu proc toho asada hned nevybombarduji vcetne kurdu , je to stejna pakaz . Pak tam IS usporada demokraticke volby a problem bude prakticky vyresen ...Skrýt celý příspěvek
ja za tym celim vidim putina a KGB :) samozrejme revolucia vzblkla spontatne kvoli vysie zmienenim faktorom^^ ISIL vznikol na popud asada ked celu provinciu Raqa daroval roznym ...Zobrazit celý příspěvek
ja za tym celim vidim putina a KGB :) samozrejme revolucia vzblkla spontatne kvoli vysie zmienenim faktorom^^ ISIL vznikol na popud asada ked celu provinciu Raqa daroval roznym teroristickym bunkam a gro tychto buniek tvorili byvali vojaci z rozpustenej irackej armady a Sadamovej strany BAS. ISIL mohol takto v pokoji nazivat a pripravovat ofenzivu kedze Asad nijak na IS neutocil a tento status quo trval viac menej doteraz.
Asad si velmi dobre spocital ze jeho jedina sanca na zotrvanie pri moci je ,ze sa stane najmensim zlom, cela tato konspiracia mi pride v štýle KGB ked v cecensku prebiehala vojna a v rusku prebeho niekolko teroristicky utokov o ktorych sa spekulovalo ze ich urobili ruske tajne sluzby.
Rusko ma v syrii a na asada velky vplyv nepochybujem o tom ze ma velky podiel na vzniknutom chaose...
syria je obrovsky problem, nasadenie pozemnych jendnotiek vobec nemusi znamenat ze pride mier hoci len do 5tich rokov... ked sa pozrieme ake obrovske problemy mali americania v iraku, a ako to potom cele skoncilo^^ verim ze EU by bola schopna viest daku stredne velku ofenzivu v syrii, ale drzat okupacne vojska bez americanov je nemozne.
asad uz nemoze vladnut v syrii to je uz absolutne nemozne.
videl by som este moznost ze EU by zriadila v Syrii par zakladni ktore by sluzily na vycvik FSA a zaroven na letecke uderi, nad celou syriou by samozrejme bola bezletova zona ktora by oslabila asada.
hold uz davno je neskoro, cela EU bude musiet vyznamne zmenit politiku voci blizkemu vychodu (ak vobec daku mala) lebo mozno teraz zvladneme 100 000 tisice utecencov ale co budeme robit z milionmy to si nik nechce ani predstavit.Skrýt celý příspěvekPepeq - Všiml jste si, že by Todomatch měl někdy příspěvek, ve kterém by neprovokoval? Já tedy ne a vždy tím akorát vyprovokoval diskuzi, která mnohokrát pod článek ani nepatřila. ...Zobrazit celý příspěvek
Pepeq - Všiml jste si, že by Todomatch měl někdy příspěvek, ve kterém by neprovokoval? Já tedy ne a vždy tím akorát vyprovokoval diskuzi, která mnohokrát pod článek ani nepatřila. Také jsem vždy reagoval, no nakonec jsem si řekl, že se tomu člověku musím možná tak smát, ale jsou tady lidé, kteří to nevydrží ( a já se jim ani nedivim). Takže tohle nebylo z důvodu jednoho příspěvku.Skrýt celý příspěvek
...tak jsem zvědavý, jestli ta sekera co dopadla na Toda bude stejně pádná i u mnohých jeho oponent... Ale k věci - mě to zkrátka přijde, že nejlepší bude tak nějak "mimochodem" ...Zobrazit celý příspěvek
...tak jsem zvědavý, jestli ta sekera co dopadla na Toda bude stejně pádná i u mnohých jeho oponent...
Ale k věci - mě to zkrátka přijde, že nejlepší bude tak nějak "mimochodem" obnovit kolonie, nějak to hezky opýárkujeme aby to vypadalo hezky a sluníčkově a hotovo. Ve stylu "tak jste si zkusili vlastní státy a dopadlo te tak, že děláte jen bordel a ještě nám ho taháte domů, takže se vrátíme tam kde jsme byli před sto lety".
Tedy ano. Neokolonialismus. Rozhodně lepší než ten bordel co tam je...
Má na to EU koule. Vždyť je to úplně zcestná představa, že by bruselští pojídači chlebíčku a užívači jógy a solárek byli schopni tak jasných kroků.
Vždyť se podívejte na debaty s našimi europoslanci. Každý je po půl roku v Bruselu úplný Bruno Ferrari..Skrýt celý příspěvekCo by se stalo kdyby lidé jako Husajn, Kaddáfí spokojeně dovládli je otázka. Problémy vnitřního rázu tyto země nepochybně mají. Ale nečekal bych, že by nastala takováto krize, kde ...Zobrazit celý příspěvek
Co by se stalo kdyby lidé jako Husajn, Kaddáfí spokojeně dovládli je otázka. Problémy vnitřního rázu tyto země nepochybně mají. Ale nečekal bych, že by nastala takováto krize, kde je pomalu celá oblast v plamenech. Současné "řešení" této situace je ještě horší. Přesun milionů uprchlíků ať už do Evropy nebo jiných zemí v sousedství populační problém jen prohloubí. Evropa si vnitřní problémy Sýrie a dalších zemí natahuje k sobě. A samotná Sýrie dlouholetou válkou, zničenou zemí a emigrací plus zbídačením jedné generace se snadno dostane na úroveň zemí jako Somálsko.
Řešení momentální situace je dle mého názoru poměrně snadné. Evropa musí dodržovat práva svých hranic (Shengen) a ukončit bohapustou zahraniční politiku. Pokud řešit vojenskou pozemní intervencí situaci v sousedství, tak spíš v Libyi než v Sýrii. Důvod je ten, že Libye je tranzit pro celý kontinent a tato země má počet obyvatel jako Slovensko, tak pozemní operace je o poznání snadnější. Hlavně nepodcenit "poválečný" vývoj. V Sýrii stačí jen blokovat zbraně a zásobování bojůvek IS apod. Skutečné nálety na pozice islamistů by nebyli na škodu. Sýrie je více než 20 milionová země (nyní už míň). Pozemní operace v této zemi by musela mít podporu významné strany v Sýrii, která je ještě nějak "normální". Jednou z cest je, komunikace s Assadem a nějakou umírněnou opozicí. Jinak to nemá smysl.Skrýt celý příspěvekto Jan Grohmann: "zničit všechny militanty" Dobrý den, která instituce bude definovat, kdo je v tamním sociokulturním prostředí militant, a kdo už ne? Řeknou nám to z ...Zobrazit celý příspěvek
to Jan Grohmann: "zničit všechny militanty"
Dobrý den,
která instituce bude definovat, kdo je v tamním sociokulturním prostředí militant, a kdo už ne?
Řeknou nám to z ústředí NATO, nebo se na tom shodnou vybrané západní elity?
Striktně vzato, pohledem z našeho "křesťanského" liberálně demokratického břehu jsou všichni muslimové militanti/fundamentalisti.
Hodnotícím kritériem pro anihilaci bude, jaké prostředky zrovna zcela účelově pro svůj cíl - z hlediska islámského dogmatu - mravní obrody zkažené společnosti a nastolení "božího míru" na celém světě, používají?
Nebo jím bude tradiční kissingerovské "je to sice haj*l, ale náš"?
Můj názor:
V současnosti nemá situace v Sýrii pozitivní řešení.
Invaze západních "křižáckých" armád ve střednědobém výhledu 10-15ti let vše jen zhorší. A to o hodně.
EU by se ale měla snažit alespoň o následující:
- striktně dodržovat schengenské normy
- pomáhat Jordánsku, Libanonu a dalším zemím, které se starají "na místě"
- domluvit se s vládami Maghrebu a zřídit tam detenční tábory (zkušenost s tím má Španělsko z let 2008-2009)
- změnit alespoň vůči těm nejchudším zemím třetího světa svoji otřesnou genocidní zemědělskou politiku.Skrýt celý příspěvekSe smazaným komentářem pana Todomatch, nelze jinak než bezvýhrad souhlasit. Nevím jestli tady flámuje nebo co, ale neshledal jsem v tomto konkrétním komentáři něco pohoršujícího, ...Zobrazit celý příspěvek
Se smazaným komentářem pana Todomatch, nelze jinak než bezvýhrad souhlasit. Nevím jestli tady flámuje nebo co, ale neshledal jsem v tomto konkrétním komentáři něco pohoršujícího, nebo trolující debatu...
Bohužel jsem se stal svědkem, že polemika, slušně vyjádřený názor se tady řeší mazáním a umlčením (?)...
Nerad bych dostal taky BAN, takže Rusko je v tom nevinně, Putin je spása Sýrie.
S pozdravem Josef KvasničkaSkrýt celý příspěvekAsad je naopak , jedine realne reseni , ktere ma sanci fungovat . Bud asad nebo stav "lybie" . Vyberte si . Za asada , pred arabskym jarem , byla syrie jednou z nejbezpecnejsich a ...Zobrazit celý příspěvek
Asad je naopak , jedine realne reseni , ktere ma sanci fungovat . Bud asad nebo stav "lybie" . Vyberte si . Za asada , pred arabskym jarem , byla syrie jednou z nejbezpecnejsich a nejsvobodnejsich arabskych zemi .
Evropa neni velmoc a v nejblizsich 20 letech nebude .Skrýt celý příspěvekTakeda - Nevšiml jsem si, že by Syřané utíkali v době, kdy tam Assad vládl. Ti lidé začali hlavně utíkat až když tam začala válka, respektive barevná revoluce. A snad si nemusíme ...Zobrazit celý příspěvek
Takeda - Nevšiml jsem si, že by Syřané utíkali v době, kdy tam Assad vládl. Ti lidé začali hlavně utíkat až když tam začala válka, respektive barevná revoluce. A snad si nemusíme připomínat, kdo bojůvky z FSA podporoval a podporuje.
Pokud Assad padne, do Evropy nepůjdou statisíce, ale miliony lidí. V této oblasti jednoduše je nejlepší, aby tam byl nějaký vůdce, který udrží pořádek, bezpečnost.
Je mi jasné, že Assad nevoní současnému vedení USA (a tedy i Vám), ale proboha, copak by tam zavládl klid, pokud by padl? To je prostě fakt šíleně naivní.Skrýt celý příspěvekJ. Grohmann hovoří vlastně o evropském neokolonialismu. To by se Evropa musela chovat jako velmoc, což zatím nedělá, ale vypadá to, že se to změní. Jinak za naprosto zcestné ...Zobrazit celý příspěvek
J. Grohmann hovoří vlastně o evropském neokolonialismu. To by se Evropa musela chovat jako velmoc, což zatím nedělá, ale vypadá to, že se to změní.
Jinak za naprosto zcestné považuji názory, že by Asad měl zůstat nebo že je schopen situaci uklidnit nebo řešit. Ani kdyby měl tu sílu, tak pro nás to není řešení, protože první vlna imigrantů utekla právě před ním. Pokud chceme nějak omezit přísun migrantů, tak Asad je všechno, jen ne řešení.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...