Chystá Evropa pozemní ofenzívu do Sýrie?

Evropští vojáci
Evropští vojáci; ilustrační foto / Evropská komise

Evropa se zmítá v uprchlické krizi. Stovky tisíc běženců míří do Evropy a další miliony o cestě uvažují. Částečným řešením uprchlické krize je vymýtit teror Islámského státu v Sýrii a Iráku. Je zde však problém, bez pozemní operace to půjde stěží.

Jednou z příčin syrské občanské války bylo několik let trvající katastrofální sucho. Zoufalí syrští zemědělci postupně vyčerpali v období sucha zásoby spodní vody, načež nastal jejich pohyb do měst. Svůj díl na problémech měl i raketový nárůst obyvatel Sýrie. Ještě v roce 1980 v Sýrii žilo 9 milionů obyvatel, před občanskou válkou to již bylo 22,5 milionu.

„Spousta těchto zemědělců vzala své rodiny, opustila vesnice a ve velkém se stěhovala do městských oblastí," uvedl Colin Kelley, klimatolog z Kalifornské univerzity. Podle Kelleye sucho sice nebylo příčinou války, ale významně přispělo k politické a sociální nestabilitě v Sýrii. Do syrských měst se přitom nestěhovali jen venkované, ale také desetitisíce uprchlíků z válečného Iráku.

Narůstající sociální neklid přerostl v protesty proti režimu Bašára Asada. Jak je v podobných případech téměř absolutním pravidlem, k prvotně mírovým protestům se rychle přidali radikálové.

Výsledkem bylo rozdmýchaní etnických i náboženských nepokojů. Společně s fenoménem Arabského jara začalo povstání, které přerostlo v občanskou válku. Syrská občanská válka se následně stala živnou půdou pro růst moci islámistických radikálních skupin, především Islámského státu.  

V důsledku syrské občanské války ztratilo své domovy 7,6 milionu lidi a 4,1 milionu lidí opustilo Sýrii. V posledních měsících se přitom syrští uprchlíci vydali z okolních zemích, především z Turecka, na cestu do zemí Evropské unie.

Uprchlická vlna však hrozí způsobit to, co se stal o v Sýrii - rozvrátit sociální, kulturní, politické a bezpečnostní prostředí v Evropě. Dlouhodobým řešením není "poskytovat přístřeší a sociální jistoty" uprchlikům, ale jak čím dál více evropských států chápe, vyřešit problém přímo v místě konfliktu - tedy v Sýrii.

V současné době koaliční letectvo bombarduje pozice Islámského státu. Avšak spojenci území nemohou kontrolovat pouze ze vzduchu. K tomu, aby byl porážen Islámský stát, je třeba do bojů nasadit pozemní vojsko.

O možnosti nasadit pozemní armádu v Sýrii již mluví některé evropské země. V sobotu belgický ministr obrany Steven Vandeput potvrdil ochotu Belgie vyslat do Sýrie vojáky.

"Pokud bude podobná koalice vytvořena, nezůstaneme na okraji," uvedl Vandeput v rozhovoru pro belgické noviny De Morgen. "Nejsou žádná jiná řešení v dlouhodobém horizontu, než nasadit vojáky a nastolit mír. V opačném případě vojenská akce nemá smysl."

"Nejprve musíme nastolit pořádek, pak zůstat na místě a chránit ho," uvedl Vandeput. Ministr v této souvislosti poukázal na Libyi, kde sice NATO pomohlo porazit režim Muammara Kaddáfího, ale následně nechalo upadnout zemi do chaosu.

"Vojáci, se kterými jsem mluvil, jsou připraveni. Nebudeme si hrát na Ramba, ale pokud budou stanoveny jasné podmínky, jsme připraveni vyslat belgické vojáky do Sýrie," uvedl Vandeput. Belgický ministr obrany však uvedl, že by se jednalo o "mentorovací" misi podobnou nasazení v Mali. Belgičtí vojáci by se tak neměli zapojit do těžkých bojů.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát sjednocuje

Islámský stát je hrůzostrašnou realitou dneška. Strategií, jak ho porazit, katalogů chyb v boji s ...

Turecké námluvy s islámskými radikály v Sýrii a Iráku

Posledních několik let je v Turecku u moci Strana spravedlnosti a rozvoje AKP (Adalet ve Kalkinma ...

Kladivo na Islámský stát: Bitevníky L-159 ALCA letí do Iráku

První české bitevníky L-159 ALCA dorazí do Iráku v první polovině záři. Informaci potvrdil iráckým ...

Velmoci a multipolarita III

V předchozích dvou dílech jsme představili jednotlivé velmocenské aktéry Západu a Východu, nyní se ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  11:08 17.09.2015

  ...tak když už se ten "lid" vzbouřil, tak by měl teda v tom bouření a boji pokračovat a ne se táhnout do Německa za "klidem a bezpečím" (zřejmě se ve všech zemích po cestě válčí) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak když už se ten "lid" vzbouřil, tak by měl teda v tom bouření a boji pokračovat a ne se táhnout do Německa za "klidem a bezpečím" (zřejmě se ve všech zemích po cestě válčí) a nechat za sebe bojovat kurdské babské oddíly...
  Protože je to přece ten samý lid, ne? Ten co se vzbouřil a ten co ze Sýrie prchá, ne?
  Pak ovšem nechápu, proč se bouřili, proč neuprchli zrovna?
  Tedy, skutečně se vzbouřil syrský lid?
  nebo
  Skutečně k nám proudí syrský lid?
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  18:55 15.09.2015

  Superme: No tak s US establishmentem propojen nejsem. Jsem jen jako drobný akcionář rád když se USA daří, víc dividend pro mě. Války USA moc stabilitě nepřidávají, takže nejsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Superme: No tak s US establishmentem propojen nejsem. Jsem jen jako drobný akcionář rád když se USA daří, víc dividend pro mě. Války USA moc stabilitě nepřidávají, takže nejsem jejich fanda (ať už jste vydedukoval cokoli).

  Nechci se vůbec přít o to, kdo revoluci v Sýrii vyvolal, jestli CIA, NSA, FSB, NASA, BIS, UFP (United Federation of Planets), nebo jestli Syřanům prostě došla naprosto nekonspirativně trpělivost a vzbouřili se sami. To je totiž pro budoucí vývoj naprosto fuk. Asad si ale s revolucí, ať už vznikla jakkoli neporadil a to ho u mě jako stabilizační prvek odepsalo. Je to neschopný diktátor, takže se nevyplatí ho podporovat. Nebo myslíte, že nám nějak k uklidnění pomůže podporovate losera?

  Pokud Asad padne tak to klid nepřinese, IS tam stále bude.
  Pokud Asad nepadne, tak tam taky klid nebude, protože to proti němu se lidi vzbouřili a těžko se s ním smíří, když už si vyzkoušeli, že lze se proti němu vzbouřit. A s prohlubující se krizí budou lidé radikálnější, ne naopak.

  Takže pokud se má situace uklidnit, tak musí být odstaven jak Asad, tak IS.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  11:50 15.09.2015

  "přátelská otevřená liberální demokracie"
  Co presne to znamena? Treba tohle? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "přátelská otevřená liberální demokracie"
  Co presne to znamena? Treba tohle? http://www.novinky.cz/zahranic...
  Nektere zapadni zeme pachaji svoji sebevrazdu pomoci nesmyslne imigrantske politiky a kdyz se ukaze problem, tak to prenesou na vsechny ostatni a jeste jim budou vyhrozovat? A doma vytvaret dojem, ze za vsechnou muzou vychodni staty, ktere nechcou prijmout par uprchliku a tak muzou za vsechny problemy Nemecka? Na Madarsko se bude nadavat, protoze si dovolujou kontrolovat vlastni hranice, ale kdyz zavre hranice Nemec, tak je vse v poradku? Nebo je to nebetycna drzost? Co je na tom pratelskeho? Normalni postoj pana ke svemu vazalovi, nic jineho to neni.

  Ono by bylo snadne rict, at si Nemci delaji co chcou. Jenze nase ekonomika je na ne silne navazana, vice mene jsme neoficialni spolkova zeme. K tomu se nam tady nekdo snazi neco diktovat a vyhrozovat nam? Diky, nechci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:31 15.09.2015

  Nebudu reagovat na každou tvoji iluzi, jen co mi přišlo nejkřiklavější..

  Na nějakou denacifikaci Německa nebyl po válce čas ani nálada. Pověsilo se pár pohlavárů, jinak dál ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nebudu reagovat na každou tvoji iluzi, jen co mi přišlo nejkřiklavější..

  Na nějakou denacifikaci Německa nebyl po válce čas ani nálada. Pověsilo se pár pohlavárů, jinak dál fungovali na úředních i armádních postech. Časem se dostali i do vysokých funkcí NATO. Když se pak v šedesátých letech nová generace ptala svých rodiču co dělali za války, dostávali tak překvapivé odpovědi, že z toho byl celoplošný problém s Maoistickou mládeží, který se dál šířil...

  Teď už je to celkem jedno, vyrostly další generace, ale poválečné uspořádání Evropy nás silně ovlivňuje stále. Jak je skvělé být ve vazalském poměru k USA je perfektně vidět na tom, že 40% uprchlíků přišlo do Bavor minulý týden z Kosova, kde mají USA druhou největší základnu mimo území. Tolik k "chaotickému" postoji našeho evropského leadra, který je držen za koule víc než tušíte.

  Za hloupé můžeš označovat cokoli, ale těžko to změní realitu. Města v insolvenci, úpadek měny, nemožnost systémového řešení (je lepší nechat to padnout než přebudovat), obrovské vojenské výdaje a zdánlivě nelogická zahraniční politika jsou tu neustále bez ohledu na to, že ti příbuzní pošlou ze států žvýkačky. A věř tomu, že až to bude na spadnutí, neřeknou ti to na Nově.... stejně tak jako nikdy předtím (než praskla krize, taky všechno nejvíc rostlo - hodnotí si to sami :).
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  11:16 15.09.2015

  Deortc

  Jaké příspěvky psal pod touto diskuzí Todomatch jsem nestačil zaregistrovat. Todo ale nebyl smazán kvůli tomu, že "kopal do Ruska". Todo jak napsal admin se neustále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deortc

  Jaké příspěvky psal pod touto diskuzí Todomatch jsem nestačil zaregistrovat. Todo ale nebyl smazán kvůli tomu, že "kopal do Ruska". Todo jak napsal admin se neustále dopouštěl flame. Tudíž je jedno co psal o Rusku či o čemkoliv jiným. On bohužel rád diskuzi převáděl stále na jedno a to samé téma. Tudíž ji ničil. Popravdě Toda jsem měl zde docela rád. Několikrát jsme si vyměnili názory, a vždy solventně. Posledním časem mi přišel trochu zvláštní, nebyl to ten Todo jakého sem poprvé tady potkal.

  Nesdílím Váš pohled na morální zaostalost. Morálka a určité návyky jsou pomalu ve všech státech trochu jiné. I reakce společnosti na určité věci nejsou jednotné, tak v tomto případě jsme víc strůjcem svého osudu my a nikdo jiný. Jiné vlivy nám můžou jen nastavit zrcadlo. jak se zachováme je jen na nás. Techniku a ekonomiku jsme po 25 letech moc dobře sami nepobrali. U té techniky jsme pomalu rezignovali.

  A co se týče Němců, tak jejich až přílišná opatrnost kvůli své minulosti je zase opačný extrém. Německo je pomalu taková mýtická země, jež v Evropě rozhoduje o válce či míru. Snad vždy v historii pokud šlo o něco většího bylo v tom Německo. A jak víme, války a krize jsou vyvolány extrémy. A doufám, že budu špatný prorok, když povím, že Německo může být v budoucnu jedno z center krize v Evropě a paradoxně ne proto, že by chtělo Německo něco víc, ale proto, že trpí sebemrskačstvím.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  10:41 15.09.2015

  Ad. Todomatch - nemám příliš přehled o obsahu, stylu a kvalitě jeho příspěvků, takže nevím jakou antiruskou intenzitu jeho příspěvky měly. Je bez debat, že pouhé napadání kohokoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad. Todomatch - nemám příliš přehled o obsahu, stylu a kvalitě jeho příspěvků, takže nevím jakou antiruskou intenzitu jeho příspěvky měly. Je bez debat, že pouhé napadání kohokoliv bez podepření argumenty kvalitě diskuze neprospívá a pokud se to děje soustavně, tak asi bylo smazání účtu na místě.
  Na druhé straně ale, obecně nelásce k Rusku celkem rozumím. Rusko je bezesporu příčinou naší současné ekonomické, technologické a také i morální zaostalosti ve srovnání s našimi západními sousedy. Byla to Moskva, kdo naši zem 40 let okupoval (prvních 20 let "pouze" politicky pomocí loutkové vlády, následujících 20 let dokonce i vojensky). Kreml je bez debat příčinou toho, že dnes v Česku nemáme životní podmínky srovnatelné např. s Rakouskem.
  Ono by se to samozřejmě dalo odpustit a za vším udělat tlustá čára, jenže to by současné Putinovo Rusko muselo zaujmout k době do roku 1990 úplně jiný postoj než jaký zaujímá. Viz. např. lživá interpretace okupace 1968, kterou nedávno odvysílala ruská televize. Nebo trapné Putinovo obhajování sovětské okupace Polska spolu s nacistickým Německem.Trapácká interpretace paktu Ribbentrop-Molotov. Současná cenzura v ruské televizi povolující pouze jedinou oficiální interpretaci vlastních dějin - samozřejmě vždy tak, že ruský/sovětský člověk za všech okolností konal jedině správně ..... To, že Rusku vládne bývalý důstojník KGB, atd....atd...... toto všechno jsou fakta, která mě jakožto Čechovi nedávají žádnou příčinu k tomu abych se na Rusko díval nějak přátelsky.

  Část rodiny mého dědy byla povražděna nacisty, část ještě zavčas prchla do USA.... můj druhý děda byl totálně nasazený..... přesto k současnému Německu necítím žádnou zášť. Německo totiž provedlo důkladnou denacifikaci a ke svým dějinám se staví čelem a značně kriticky. Dnešní Německo je přátelská otevřená liberální demokracie, která nemá s tím nacistickým Německem prakticky nic společného. Proto mě umožnilo udělat za vším tlustou čáru a dál už věci nechat být.
  Do kontrastu si tento německý přístup porovnejte s přístupem současného Ruska. Zatímco kanclářka Merkelová se za utrpení způsobené nacismem omlouvá při každé příležitosti, Putin rozpad Sovětského Svazu nazývá největší tragedií 20.stol. Zatímco Němci zvěrstva nacismu otevřeně přiznávají a odsuzují, Rusko vysílá překroucené lživé pořady v kterých se snaží své dějiny demagogicky obhajovat. Zatímco v Německu proběhla denacifikace, Rusku šéfuje bývalý vysoký důstojník KGB. Představte si reakci světa, kdyby Německu šéfoval bývalý Oberst Gestapa. Správně uvažujete - v současném Německu by něco podobného bylo nepředstavitelné, v Rusku je toto prostě realita.

  Tož, tolik moje rychlá úvaha na téma - "Kořeny nelásky Čecha vůči současnému Rusku a obhajoba důvodů této nelásky". :)

  Ještě jedna věc, která možná občas nutí ke slepému kopání do Ruska. Hloupé poznámky zastánců Ruska na téma "krachujících a nejzadluženějších USA", "krachujícím dolaru", apod..... Tyhle poznmáky jsou natolik směšné svou odtržeností od reality, že osobně docela chápu, když sem tam někdo vypění a odpoví něco obdobně "moudrého" ovšem s opačným znaménkem. :)

  Na druhé straně samozřejmě uznávám, že na serveru o zbraních by se v první řadě mělo diskutovat o zbraních a jejich technických parametrech i když je fakt, že zbraně s politickým pozadím souvislost mají.

  Pozn. pro Admina - uznávám, že tenhle můj příspěvek je také hodně off-topic, takže pokud jej smažete, pochopitelně to pochopím. Jen jsem prostě chtěl naznačit, že věci nemusí být na první pohled hned zřetelné a zrovna v Česku může mít řada lidí k té své nelásce vůči Rusku celkem dobrou motivaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  00:12 15.09.2015

  Přijde mi extrémní zde někomu mazat účet , proto , že ze všeho špatného viní Rusko. Tento článek je jako dělaný na hledání viníka, tak co.


  Afrika jako taková je zparchantělá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Přijde mi extrémní zde někomu mazat účet , proto , že ze všeho špatného viní Rusko. Tento článek je jako dělaný na hledání viníka, tak co.


  Afrika jako taková je zparchantělá kolonizací Britů, Němců, Holanďanů, atd.
  Velký díl viny na tom má šíření křesťanství a jeho pseudo hodnot.
  Furt tam šíříme křesťanství a jeho hodnoty , jenže je neučíme , že Karel IV nechal postavit hladovou zeď aby nedával lidem na živobytí bez jimi odvedené práce.
  Už několikátou generaci učíme, že stačí když si sednou někde do hloučku na zem a objeví se běloch a prostě jim jen tak bez práce dá najíst.

  Arabové a Peršané dostávají dávky z ropy od svých vládců, jenže s růstem populace dávky klesají a to způsobuje hlavní důvod nepokojů.

  Raději bych se vyhnul intervenci na jejich území. To nic dobrého dlouhodobě nepřinese ani jim ani nám. Jediné řešení je uzavřít kotel a nechat je ať se sami přeberou. Žádná pomoc ani žádné škodění, jen oboustranně výhodný obchod a spolupráce. Žádný kecání jim do toho jak si tam žijou, jak si vládnou kdo vládne a podobně. Žádné humanitární akce.

  Když kolonizace jedině v plné režii států, tak aby zisky z kolonií hradili výdaje na vojenské akce a ještě něco zbylo do státní pokladny. Rozhodně ne model co měli Britové v největším rozmachu kolonií kdy státní pokladna platila vojenské akce na ochranu soukromích obchodů a místo státu bohatla malá skupinka vlivných osob na úkor vlastních daňových poplatníků. Neboť náklady na vojenské operace převyšovaly příjem do státní pokladny z aktivit Britské východoindické společnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  22:38 14.09.2015

  beld: vzdy si rad precitam rozumny komentar^^

  beld: vzdy si rad precitam rozumny komentar^^

 • Beld
  21:42 14.09.2015

  SpiritWar : No EU by mohla zasponzorovat turky a zridit par treningovych kempu IS treba na uzemi recka , aby to nemeli daleko :d . Obecne nechapu proc toho asada hned ...
  Zobrazit celý příspěvek

  SpiritWar : No EU by mohla zasponzorovat turky a zridit par treningovych kempu IS treba na uzemi recka , aby to nemeli daleko :d . Obecne nechapu proc toho asada hned nevybombarduji vcetne kurdu , je to stejna pakaz . Pak tam IS usporada demokraticke volby a problem bude prakticky vyresen ...
  Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  20:33 14.09.2015

  ja za tym celim vidim putina a KGB :) samozrejme revolucia vzblkla spontatne kvoli vysie zmienenim faktorom^^ ISIL vznikol na popud asada ked celu provinciu Raqa daroval roznym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ja za tym celim vidim putina a KGB :) samozrejme revolucia vzblkla spontatne kvoli vysie zmienenim faktorom^^ ISIL vznikol na popud asada ked celu provinciu Raqa daroval roznym teroristickym bunkam a gro tychto buniek tvorili byvali vojaci z rozpustenej irackej armady a Sadamovej strany BAS. ISIL mohol takto v pokoji nazivat a pripravovat ofenzivu kedze Asad nijak na IS neutocil a tento status quo trval viac menej doteraz.
  Asad si velmi dobre spocital ze jeho jedina sanca na zotrvanie pri moci je ,ze sa stane najmensim zlom, cela tato konspiracia mi pride v štýle KGB ked v cecensku prebiehala vojna a v rusku prebeho niekolko teroristicky utokov o ktorych sa spekulovalo ze ich urobili ruske tajne sluzby.
  Rusko ma v syrii a na asada velky vplyv nepochybujem o tom ze ma velky podiel na vzniknutom chaose...

  syria je obrovsky problem, nasadenie pozemnych jendnotiek vobec nemusi znamenat ze pride mier hoci len do 5tich rokov... ked sa pozrieme ake obrovske problemy mali americania v iraku, a ako to potom cele skoncilo^^ verim ze EU by bola schopna viest daku stredne velku ofenzivu v syrii, ale drzat okupacne vojska bez americanov je nemozne.

  asad uz nemoze vladnut v syrii to je uz absolutne nemozne.

  videl by som este moznost ze EU by zriadila v Syrii par zakladni ktore by sluzily na vycvik FSA a zaroven na letecke uderi, nad celou syriou by samozrejme bola bezletova zona ktora by oslabila asada.

  hold uz davno je neskoro, cela EU bude musiet vyznamne zmenit politiku voci blizkemu vychodu (ak vobec daku mala) lebo mozno teraz zvladneme 100 000 tisice utecencov ale co budeme robit z milionmy to si nik nechce ani predstavit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  19:35 14.09.2015

  Pepeq - Všiml jste si, že by Todomatch měl někdy příspěvek, ve kterém by neprovokoval? Já tedy ne a vždy tím akorát vyprovokoval diskuzi, která mnohokrát pod článek ani nepatřila. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepeq - Všiml jste si, že by Todomatch měl někdy příspěvek, ve kterém by neprovokoval? Já tedy ne a vždy tím akorát vyprovokoval diskuzi, která mnohokrát pod článek ani nepatřila. Také jsem vždy reagoval, no nakonec jsem si řekl, že se tomu člověku musím možná tak smát, ale jsou tady lidé, kteří to nevydrží ( a já se jim ani nedivim). Takže tohle nebylo z důvodu jednoho příspěvku.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  19:23 14.09.2015

  ...tak jsem zvědavý, jestli ta sekera co dopadla na Toda bude stejně pádná i u mnohých jeho oponent...

  Ale k věci - mě to zkrátka přijde, že nejlepší bude tak nějak "mimochodem" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...tak jsem zvědavý, jestli ta sekera co dopadla na Toda bude stejně pádná i u mnohých jeho oponent...

  Ale k věci - mě to zkrátka přijde, že nejlepší bude tak nějak "mimochodem" obnovit kolonie, nějak to hezky opýárkujeme aby to vypadalo hezky a sluníčkově a hotovo. Ve stylu "tak jste si zkusili vlastní státy a dopadlo te tak, že děláte jen bordel a ještě nám ho taháte domů, takže se vrátíme tam kde jsme byli před sto lety".

  Tedy ano. Neokolonialismus. Rozhodně lepší než ten bordel co tam je...

  Má na to EU koule. Vždyť je to úplně zcestná představa, že by bruselští pojídači chlebíčku a užívači jógy a solárek byli schopni tak jasných kroků.
  Vždyť se podívejte na debaty s našimi europoslanci. Každý je po půl roku v Bruselu úplný Bruno Ferrari..
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:39 14.09.2015

  Co by se stalo kdyby lidé jako Husajn, Kaddáfí spokojeně dovládli je otázka. Problémy vnitřního rázu tyto země nepochybně mají. Ale nečekal bych, že by nastala takováto krize, kde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co by se stalo kdyby lidé jako Husajn, Kaddáfí spokojeně dovládli je otázka. Problémy vnitřního rázu tyto země nepochybně mají. Ale nečekal bych, že by nastala takováto krize, kde je pomalu celá oblast v plamenech. Současné "řešení" této situace je ještě horší. Přesun milionů uprchlíků ať už do Evropy nebo jiných zemí v sousedství populační problém jen prohloubí. Evropa si vnitřní problémy Sýrie a dalších zemí natahuje k sobě. A samotná Sýrie dlouholetou válkou, zničenou zemí a emigrací plus zbídačením jedné generace se snadno dostane na úroveň zemí jako Somálsko.

  Řešení momentální situace je dle mého názoru poměrně snadné. Evropa musí dodržovat práva svých hranic (Shengen) a ukončit bohapustou zahraniční politiku. Pokud řešit vojenskou pozemní intervencí situaci v sousedství, tak spíš v Libyi než v Sýrii. Důvod je ten, že Libye je tranzit pro celý kontinent a tato země má počet obyvatel jako Slovensko, tak pozemní operace je o poznání snadnější. Hlavně nepodcenit "poválečný" vývoj. V Sýrii stačí jen blokovat zbraně a zásobování bojůvek IS apod. Skutečné nálety na pozice islamistů by nebyli na škodu. Sýrie je více než 20 milionová země (nyní už míň). Pozemní operace v této zemi by musela mít podporu významné strany v Sýrii, která je ještě nějak "normální". Jednou z cest je, komunikace s Assadem a nějakou umírněnou opozicí. Jinak to nemá smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  16:10 14.09.2015

  to Jan Grohmann: "zničit všechny militanty"


  Dobrý den,

  která instituce bude definovat, kdo je v tamním sociokulturním prostředí militant, a kdo už ne?
  Řeknou nám to z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jan Grohmann: "zničit všechny militanty"


  Dobrý den,

  která instituce bude definovat, kdo je v tamním sociokulturním prostředí militant, a kdo už ne?
  Řeknou nám to z ústředí NATO, nebo se na tom shodnou vybrané západní elity?

  Striktně vzato, pohledem z našeho "křesťanského" liberálně demokratického břehu jsou všichni muslimové militanti/fundamentalisti.

  Hodnotícím kritériem pro anihilaci bude, jaké prostředky zrovna zcela účelově pro svůj cíl - z hlediska islámského dogmatu - mravní obrody zkažené společnosti a nastolení "božího míru" na celém světě, používají?

  Nebo jím bude tradiční kissingerovské "je to sice haj*l, ale náš"?

  Můj názor:
  V současnosti nemá situace v Sýrii pozitivní řešení.
  Invaze západních "křižáckých" armád ve střednědobém výhledu 10-15ti let vše jen zhorší. A to o hodně.
  EU by se ale měla snažit alespoň o následující:
  - striktně dodržovat schengenské normy
  - pomáhat Jordánsku, Libanonu a dalším zemím, které se starají "na místě"
  - domluvit se s vládami Maghrebu a zřídit tam detenční tábory (zkušenost s tím má Španělsko z let 2008-2009)
  - změnit alespoň vůči těm nejchudším zemím třetího světa svoji otřesnou genocidní zemědělskou politiku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepeq
  16:01 14.09.2015

  Se smazaným komentářem pana Todomatch, nelze jinak než bezvýhrad souhlasit. Nevím jestli tady flámuje nebo co, ale neshledal jsem v tomto konkrétním komentáři něco pohoršujícího, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Se smazaným komentářem pana Todomatch, nelze jinak než bezvýhrad souhlasit. Nevím jestli tady flámuje nebo co, ale neshledal jsem v tomto konkrétním komentáři něco pohoršujícího, nebo trolující debatu...
  Bohužel jsem se stal svědkem, že polemika, slušně vyjádřený názor se tady řeší mazáním a umlčením (?)...
  Nerad bych dostal taky BAN, takže Rusko je v tom nevinně, Putin je spása Sýrie.
  S pozdravem Josef Kvasnička
  Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  15:04 14.09.2015

  Na základě žádosti mých vzdálených přátel FSB můj účet ještě oživila, abych se prý mohl rozloučit. Tak se mějte hezky.

  Na základě žádosti mých vzdálených přátel FSB můj účet ještě oživila, abych se prý mohl rozloučit. Tak se mějte hezky.

 • xStiX
  14:57 14.09.2015

  Jestli tam mají takový problém s porodností, tak si měli vzít příklad z Číny.

  Jestli tam mají takový problém s porodností, tak si měli vzít příklad z Číny.

 • Beld
  14:49 14.09.2015

  Asad je naopak , jedine realne reseni , ktere ma sanci fungovat . Bud asad nebo stav "lybie" . Vyberte si . Za asada , pred arabskym jarem , byla syrie jednou z nejbezpecnejsich a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asad je naopak , jedine realne reseni , ktere ma sanci fungovat . Bud asad nebo stav "lybie" . Vyberte si . Za asada , pred arabskym jarem , byla syrie jednou z nejbezpecnejsich a nejsvobodnejsich arabskych zemi .

  Evropa neni velmoc a v nejblizsich 20 letech nebude .
  Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  14:47 14.09.2015

  Takeda - Nevšiml jsem si, že by Syřané utíkali v době, kdy tam Assad vládl. Ti lidé začali hlavně utíkat až když tam začala válka, respektive barevná revoluce. A snad si nemusíme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda - Nevšiml jsem si, že by Syřané utíkali v době, kdy tam Assad vládl. Ti lidé začali hlavně utíkat až když tam začala válka, respektive barevná revoluce. A snad si nemusíme připomínat, kdo bojůvky z FSA podporoval a podporuje.

  Pokud Assad padne, do Evropy nepůjdou statisíce, ale miliony lidí. V této oblasti jednoduše je nejlepší, aby tam byl nějaký vůdce, který udrží pořádek, bezpečnost.

  Je mi jasné, že Assad nevoní současnému vedení USA (a tedy i Vám), ale proboha, copak by tam zavládl klid, pokud by padl? To je prostě fakt šíleně naivní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  14:37 14.09.2015

  J. Grohmann hovoří vlastně o evropském neokolonialismu. To by se Evropa musela chovat jako velmoc, což zatím nedělá, ale vypadá to, že se to změní.

  Jinak za naprosto zcestné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  J. Grohmann hovoří vlastně o evropském neokolonialismu. To by se Evropa musela chovat jako velmoc, což zatím nedělá, ale vypadá to, že se to změní.

  Jinak za naprosto zcestné považuji názory, že by Asad měl zůstat nebo že je schopen situaci uklidnit nebo řešit. Ani kdyby měl tu sílu, tak pro nás to není řešení, protože první vlna imigrantů utekla právě před ním. Pokud chceme nějak omezit přísun migrantů, tak Asad je všechno, jen ne řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • David
  14:01 14.09.2015

  Úvahy o pozemní ofenzivě Evropy, případně USA mi připadají zcestné. A zcestná mi připadá především ona úvaha nahradit Assada někým jiným, lepším. Žádná lepší alternativa v Sýrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úvahy o pozemní ofenzivě Evropy, případně USA mi připadají zcestné. A zcestná mi připadá především ona úvaha nahradit Assada někým jiným, lepším. Žádná lepší alternativa v Sýrii není. Nemyslím si, že B. Assad je tím nejlepším vládcem. Ale nevidím žádnou lepší, kvalitativně vyšší alternativu.
  Nevím, napadá mne taková možná poněkud nadnesená paralela s II. světovou válkou. Tehdy Velká Británie v čele se antikomunistou Churchillem začala spolupracovat se Stalinovým sovětským svazem. A i když to vyvolalo celou řadu diskusí, ukázalo se, že to byl správná krok. Pokud by Velká Británie k tomuto problematickému kroku nepřistoupila, Velká Británie by byla poražena a nacistické Německo by vyhrálo válku. ta dnešní situace mi přijde jako v lecčem podobná. Nemyslím si, že by západní státy měly hned začít vyzbrojovat Assadův režim. Ale měly by ho přinejmenším tolerovat
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  13:43 14.09.2015

  Snahu o rozumne reseni? Tehdejsim cilem naletu melo byt svrzeni Asada a tomu by musela predchazet prakticky uplna destrukce vladnich sil. A vladni sily v te dobe jako jedine ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Snahu o rozumne reseni? Tehdejsim cilem naletu melo byt svrzeni Asada a tomu by musela predchazet prakticky uplna destrukce vladnich sil. A vladni sily v te dobe jako jedine dokazali bojovat se vsemi temi ruznymi skupinkami Svatych bojovniku. Ta takzvana umirnena opozice, kterou tam zapad podporoval, casto nebyla o nic lepsi nez soucasnej IS a bud se nechali preplatit, nebo prebehli z ideologickych duvodu. Ten zbytecek byl vyhlazen. Letos dokoncilo trenink 50!! vojaku, kteri prosli proverkama. Vic jich proste USA nebylo schopno sehnat. Zatracene, vzdyt se septa, ze by se mohlo spolupracovat i s Alkaidou!
  Komu tam chcete predat moc? Chcete opakovat Irackou chybu s rozpustenim armady, aby se k moci nedostal nejaky Asaduv nastupce? Te exilove opozici, kterou by doma lidi okamzite povesili? Nektere z tech Islamskych organizaci? Rovnou Islamskemu statu? Kdepak, soucasne vladni struktury maji jako jedine sanci udrzet aspon nejaky poradek - po skonceni boju samozrejme. Pokud tedy syrii nerozdelime na spoustu mensich oblasti.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  13:13 14.09.2015

  Jistě, Todomach má poněkud vyhraněný názor, ale nelze popřít že rusko demonstrovalo přítomností válečného loďstva své zájmy v oblasti, což minimálně ztížilo a zkomplikovalo snahu o ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jistě, Todomach má poněkud vyhraněný názor, ale nelze popřít že rusko demonstrovalo přítomností válečného loďstva své zájmy v oblasti, což minimálně ztížilo a zkomplikovalo snahu o rozumné řešení
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:06 14.09.2015

  Příspěvky Todomacha a účet smazán. Důvod je neustále vyvolávání flame, neschopnost aspoň minimálního nestranného posuzování a neustále bezhlavé utočení proti Rusku. Takové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Příspěvky Todomacha a účet smazán. Důvod je neustále vyvolávání flame, neschopnost aspoň minimálního nestranného posuzování a neustále bezhlavé utočení proti Rusku. Takové příspěvky na AN nechceme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Beld
  10:15 14.09.2015

  Tady prece nejde o vykonost zbrani . V cele africe a na blizkem vychode je hlavne obrovska populacni exploze . Arabske jaro je jen dusledek .

  V roce 1950 bylo v syrii cca 3,9M ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tady prece nejde o vykonost zbrani . V cele africe a na blizkem vychode je hlavne obrovska populacni exploze . Arabske jaro je jen dusledek .

  V roce 1950 bylo v syrii cca 3,9M obyvatel
  V roce 2000 tam uz bylo cca 16M obyvatel
  V roce 2012 tam na "zacatku" valky bylo cca 22M obyvatel .
  To same egypt a vetsina statu okolo , U nas se pocet obyvatel zvysil o 15% , v tamnich oblastech 400% . To je proste neudrzitelny stav .

  K tomu 30% nezamestnanost , u mladych k 50% . To nemohlo vyustit v nic jineho nez valku pripadne exodus . Tak se to resilo tisice let .

  A zbusobily to zapadni humanitarni dodavky potravin , leku a lekarske pomoci . Rceni "Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly." dostava novy rozmer .
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  09:27 14.09.2015

  to Luky:
  O tom, kdo krachuje..... pokud je mi známo, tak krachuje zejména ekonomika Ruska, zatímco ekonomika USA naopak v současnosti jen kvete. :)
  USA totiž, na rozdíl od Ruska, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Luky:
  O tom, kdo krachuje..... pokud je mi známo, tak krachuje zejména ekonomika Ruska, zatímco ekonomika USA naopak v současnosti jen kvete. :)
  USA totiž, na rozdíl od Ruska, má ekonomiku daleko rozmanitější - pokud nejede jedno odvětví, konjunkturu zpravidla zažívají odvětví jiná, zatímco Rusko je naopak závislé zeména na cenách nerostných surovin, protože ty tvoří hlavní zdroj příjmu ruské ekonomiky. Ale tohle je už fakt hodně off-topic. Bylo to myšlené pouze jako reakce na tvou hloupou a od reality odtrženou poznámku o žeprý krachujících USA. :)

  Ad. uprchlíci - pokud je mi známo, tak v lokalitách Blízkého východu a Afriky se různé kmeny a náboženská uskupuní vzájemně mezi sebou řezaly neustále co paměť sahá.... relativní klid tam byl snad jedině tehdy, když dotyčné území aspoň na chvíli ovládnul nějaký ten diktátor, který všechny držel při zemi.
  Pokud měly skupiny bojovníků v rukách jen nevýkonné zbraně, tak všechno bylo jakštakš OK. Jak se jim ale do rukou dostaly moderní zbraně vymyšlené v technologicky rozvinutých krajinách, tak byl průser dnes hotový.... a za vyzbrojování těch lidí nese stejný díl zodpovědnosti jak východ, tak západ. Spíš víc možná ten východ, protože symbolem teroristy/kmenového/náboženského bojovníka není americká empatnáctka, ale ruský/sovětský kalašnikov a erpégéčko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:26 14.09.2015

  Trener, ano, americká invaze do Iráku celou věc zkomplikovala, ale byla pouze "triggerem" nebo chcete-li "uvolňovačem" obrovského napětí, která v Iráku a okolních státech panovalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trener, ano, americká invaze do Iráku celou věc zkomplikovala, ale byla pouze "triggerem" nebo chcete-li "uvolňovačem" obrovského napětí, která v Iráku a okolních státech panovalo strašně dlouho.
  já osobně nevidím za největší chybu samotnou invazi, ale následující katastrofální rozhodnutí, jako bylo rozpuštění irácké armády. Za to by měl někdo jít sedět.
  Na tom není nic světoborného, stačí se podívat, kdo byl největším zabíjakem Iráčanů ve válce v Iráku. Byli to sami Iráčané. V Iráku šlo především o občanskou válku, nikoliv boj proti Američanům. Ti posloužili jen jako univerzální a vděčný cíl skupinám, které chtěly bojovat o moc. To nebyl boj o svobodu Iráku. Zabít pár Američanů, vyhodit Humvee do povětří, umístit to na web a mám hned další desítky příznivců.
  Sadam Husajna to držel zkrátka, ale bylo by zajímavé zjistit (teď se už to nedozvíme), jak by Irák vypadal po smrti Sadáma a Libyie po smrti Kaddáfího.
  Na Středním východě by to časem "prasklo" s nebo bez Američanů. Stačí se podívat na množství lidí, počty mladých (ochotných se nechat pozabíjet), pracovní příležitosti, náboženskou a etnickou rozhádanost, nedostatek životního prostoru, nedostatek vody a člověk nemusí být génius, aby poznal, že takhle to nejde donekonečna.
  Co se týče Sýrie, zazněly tady názor, že by se měl podporovat Asad a vrátit vše do starých kolejí. Mimochodem staré Koleje znamenají to, že Írán mohl dodávat zbraně teroristickému hnutí Hizballáh pro boj s Izraelem. Jinak, pokud jsou Rusové v Sýrii, bojují bok po boku s Hizballáhem?
  V současné době je opravdu jediným řešením (ale politicky zřejmě nepříliš schůdným) nasadit pozemní jednotky do Sýrii a Libye, zničit všechny militanty, udržovat pořádek, dát lidem v oblasti spravedlnost (nikoliv svobodu) a začít ty oblasti rozvíjet. V opačném případě se nebude do Evropy chtít dostat desítky tisíc lidí, ale miliony.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  08:51 14.09.2015

  Sranda ako sa EU snazi hrat na velmoc, dobre ilustrovane na rokovaniach s Iranom, kde bola ona pani ministerka zahranicnych veci EU, ale rovnako sa ich ucastnili ministri ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Sranda ako sa EU snazi hrat na velmoc, dobre ilustrovane na rokovaniach s Iranom, kde bola ona pani ministerka zahranicnych veci EU, ale rovnako sa ich ucastnili ministri zahranicnych veci Nemecka, Francuzska a UK teda aspon podla fotografii na niektorých weboch. Koho potom ona EU pani zastupovala? Ak nieco bude tak bombardovanie ala USA, Izrael, Turecko, zucastnia sa frantici, anglani a mozno niekto zo skandinavie, oni predsa miluju humanitarne bombardovania a mozno taliani. Rovnako by teoreticky bolo mozne zriadenie bezpecnych zon, pre "utecencov" priamo v Syrii ale to by sme sa museli dohodnut aj s rusmi a Asadom a to predsa nie je mozene lebo Asad je ten zly, ci?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  08:49 14.09.2015

  Protože je tam stále Assad, dělá se ze Sýrie hlavní problém. Straší nás Syřany, aby nás to pálilo. Většina uprchlíků sem ale přichází z Ariky. Krom rozbitého severu, který už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Protože je tam stále Assad, dělá se ze Sýrie hlavní problém. Straší nás Syřany, aby nás to pálilo. Většina uprchlíků sem ale přichází z Ariky. Krom rozbitého severu, který už neslouží jako přehrada ale tranzitní uzel, se stahují z celé Afriky. Pořádají se mediální kampaně a organizuje podpora přesunům. Je to stejně spontánní jako arabské jaro (a jak dlouho jim trvalo vyvolat ho v Sýrii). Za chvíli nám zase řeknou, že za to může sucho, nebo neúroda v Rusku.
  Chce se mi blejt z pokryteckého kamarádství krachujících spojených států.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  08:20 14.09.2015

  Jen ještě připomenu, že sice se tále hovoří pouze o Syrii, ale těmi upchlíky je přece také řada černošských obyvatel Afriky, dále tam jsou lidé z Afganistánu a řady dalších lokalit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen ještě připomenu, že sice se tále hovoří pouze o Syrii, ale těmi upchlíky je přece také řada černošských obyvatel Afriky, dále tam jsou lidé z Afganistánu a řady dalších lokalit třetího světa. Není mi příliš jasné, proč je v souvislosti s aktuální vlnou imigrantů neustále zmiňována pouze Syrie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deortc
  08:01 14.09.2015

  Jsem přesvědčen o tom, že EU na realizaci žádné podobné akce nemá a ani v budoucnu nenajde odvahu.
  EUpantátové a EUpaňmámy budou jen neustále rokovat o řešení nekontrolovaného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem přesvědčen o tom, že EU na realizaci žádné podobné akce nemá a ani v budoucnu nenajde odvahu.
  EUpantátové a EUpaňmámy budou jen neustále rokovat o řešení nekontrolovaného přílivu uprchlíků z Blízkého východu a Afriky, v naprosté většině případů islámských uprchlíků....... budou rokovat, rokovat, dohadovat se a zase rokovat.... a výsledkem budou jen návrhy na neustále se zvyšující přerozdělovací kvóty, které stejně budou zcela odtržené od reality a tedy je nikdo nebude brát vážně a zavádět do praxe. No a mezitím bude EU neustávajícím proudem zaplavována stále novým obyvatelstvem Afriky a Blízkého východu.....
  Když vezmeme v úvahu porodnost lokalit odkud do EU ti lidé prchají a také kulturní tradice panující v těchto lokalitách (kmeny, rody, různá islámská uskupení, diktátoři, umírněná opozice, méně umírněná opozice, fanatická opozice - ti všichni neustále bojují vzájemně proti sobě), tak ten příliv uprchlíků nejspíš bude hodně dlouhodobý a opravdu hodně mohutný.
  A EUpantátové a EUpaňmámy budou rokovat a rokovat....
  No, snad nás zase zachrání Amíci, tak jako to v posledních 100 letech udělali už několikrát. A my Evropani na oplátku, tak jako to děláme stále, je za to opět budeme kritizovat a nadávat jim, že nás nezachránili lépe a radostněji. :/
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  22:15 13.09.2015

  Níže bylo napsáno, že Evropa nemá odvahu zasáhnou proti IS. Evropa se bohužel na nic nezmohla ani v roce 2003, kdy byla invaze do Iráku (možná příčina současného stavu v dané ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Níže bylo napsáno, že Evropa nemá odvahu zasáhnou proti IS. Evropa se bohužel na nic nezmohla ani v roce 2003, kdy byla invaze do Iráku (možná příčina současného stavu v dané oblasti?). Pamatujete na to americké hodnocení Francie, Německa a Ruska známkami za protesty proti invazi? Při tom došlo v USA i na bojkot francouzského zboží, tak se Francouzi omlouvali.
  Otázkou je, jak to udělat, aby byla Evropa silná? Nějaká větší integrace (zahraniční politika a armáda atd.) a zajištění rovnocenných práv všech členů ve všech oblastech, aby někteří netíhli k USA? To asi nebude jednoduché. + Ochota bránit ostatní členy, při nějakém napadení, to už vůbec nebude jednoduché.
  Jisté je, že v tomto století si Evropa několikrát naběhla.
  PS: Turecko je v Nato, protože se to hodilo Nato a Turecku za studené války.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  21:48 13.09.2015

  Jakýkoli vojáci pod EU jsou nebezpečím hlavně pro samotnou Evropu.

  Jakýkoli vojáci pod EU jsou nebezpečím hlavně pro samotnou Evropu.

 • GAVL
  20:52 13.09.2015

  Potřebujem se zbavit Assada a ovládnout sýrii tak jak na to?
  Žádnej mrakodrap nám nikdo nezbořil tak musíme přijít na jinou záminku.
  Takže využijeme humanitární krize v Sýrii, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Potřebujem se zbavit Assada a ovládnout sýrii tak jak na to?
  Žádnej mrakodrap nám nikdo nezbořil tak musíme přijít na jinou záminku.
  Takže využijeme humanitární krize v Sýrii, oslabíme schopnost tamního režimu řešit situaci. Počkáme nezbytně dlouhou dobu aby se tam vytvořil nový neznámí subjekt usilující o moc v naprosto nepřehledné téměř kmenové válce. Budem chvíli bombardovat abychom vyděsili co nejvíce lidí a co nejvíce oddálili vyřešení situace jejich silami. Prohloubení humanitární krize dosáhlo žádaného bodu. Takže povolíme v represi proti přistěhovalcům. Tím zaplavíme Evropu přistěhovalci. Vytvoříme mediální masáží a nečinností vlád tak velký strach vlastních obyvatel, že ve chvíli kdy zavelí kdokoli ke křížové výpravě , tak všichni lidé provolají sláva a papež zas požehná zbraním.

  Bohužel nám tu zůstane to co přišlo i se všemi z toho vzešlými komplikacemi. Myslím si , že politici měli říci na rovinu o co jim jde. Pokud by byli upřímní tak bych jim to klidně schválil i v referendu a mohlo tady být méně cizích etnik a Sýrie mohla být už pod našim vlivem.

  Stále se volá po zvyšování rozpočtu na obnranu. Ať se každý koukne co stojí řešení migrantů miliard. Až se nebudou rvát peníze do migrantů tak budeme mít dost peněz na vojsko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:20 13.09.2015

  Jo, Turecko je super priklad, jak se z normalniho statu stava nabozenska totalita - a to vse demokratickou cestou.

  Jo, Turecko je super priklad, jak se z normalniho statu stava nabozenska totalita - a to vse demokratickou cestou.

 • kubo4747
  20:15 13.09.2015

  Invázia sa mala urobiť na začiatku, keby sa tak stalo, tak IS by už dávno nemusel existovať. Lenže takmer celý problém je v Turecku a Saudskej Arábií. A hlavne v Turecku. Nechápem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Invázia sa mala urobiť na začiatku, keby sa tak stalo, tak IS by už dávno nemusel existovať. Lenže takmer celý problém je v Turecku a Saudskej Arábií. A hlavne v Turecku. Nechápem, ako môže byť Turecko v NATO, aspoň teraz za súčasnej vlády. Rusko už začalo aspoň reagovať, vedia, že Asad prehráva, tak si musia chrániť svoje záujmy. Ale čudujem sa, že to Európa/USA nechce alebo sa tak netvári.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:52 13.09.2015

  CerVus:
  Jake "mezinárodní dohody a "pravidlá" válčení" ? O cem to mluvite? Asadem pozvane jednotky jsou fuj (RF a Iran), ale utoky jinych statu na uzemi svrchovaneho statu Syrie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CerVus:
  Jake "mezinárodní dohody a "pravidlá" válčení" ? O cem to mluvite? Asadem pozvane jednotky jsou fuj (RF a Iran), ale utoky jinych statu na uzemi svrchovaneho statu Syrie jsou OK? Stejne tak to dobrodruzstvi v Jemenu, kde okolni ropne staty a jejich papirove armady jednak dostavaji dost po drzce a jednak to tam rezou civil -necivil, je taky OK? Nejakej mandat OSN nebo neco podobnyho je uz dost dlouho jen k smichu a zacal s tim ten slavnej zapad.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:46 13.09.2015

  Ale ono by to slo, kdyby se chtelo. Anglani jsou schopni v Syrii najit dva svoje obcany a dronem na ne zautocit. Ale vycvikovej tabor, zasobovani a vetsi jednotky uz napadat nejde? ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale ono by to slo, kdyby se chtelo. Anglani jsou schopni v Syrii najit dva svoje obcany a dronem na ne zautocit. Ale vycvikovej tabor, zasobovani a vetsi jednotky uz napadat nejde? Vedle toho Turci nasadi 50 letadel na celonocni utoky na Kurdy a pak to docisti specialama? Nekdo si tady asi dela srandu. Celej ten rok slavnyho bombardovani je jen jeden velkej vysmech. USA ted rve, ze Ruske dodavky Asadovi destabilizuji oblast. Po 5 letech obcanske valky?? Panove, tady proste nekdo nema zajem neco resit. Jediny, co mozna probehne, bude ustanoveni Kurdistanu na uzemi Iraku a Syrie, aby mohl Katar dodavat plyn do EU a tak se skodilo RF. Jedna z veci, o ktere tady jde.

  Co bych delal ja? Poslal USA do riti a dal volnou ruku Rusku k pruzkumu a leteckym uderum. V Syrii je dost otevrena krajina a IS a podobni nemaji valne prostredky k maskovani svych vetsich presunu a utoku. S dnesni technologii pruzkumu a presnych uderu se behem par mesicu musi podarit znicit veskerou vetsi aktivitu a presuny mimo mesta. Dron to najde, stihaci bombarder to znici. Pripadne v okoli vysazenej Specnaz k overeni cile. Nebo presna delostrelecka munice. Timhle se uvolni tlak na Asadovo jednotky a ty se uz (s pripadnou pomoci Irancu) postaraji o kontrolu uzemi. Zakladem ale je uzavrit hranice s Tureckem a Irakem. Zda se to jednoduche? Ono to ale celkem jednoduche je.
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  19:26 13.09.2015

  Úroveň představivosti a kritického myšlení západních elit (politických, intelektuálních, ekonomických, kulturních) mě nepřestává fascinovat.

  Porážka Tálibánu přinesla afgánskému ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Úroveň představivosti a kritického myšlení západních elit (politických, intelektuálních, ekonomických, kulturních) mě nepřestává fascinovat.

  Porážka Tálibánu přinesla afgánskému lidu vytoužený mír, bohatství a demokracii.

  Porážka Saddáma přinesla iráckému lidu vytoužený mír, bohatství a demokracii.

  Porážka Kaddáfího přinesla libyjskému lidu vytoužený mír, bohatství a demokracii.

  Porážka Asada, ehm ISIL, přinese syrskému lidu vytoužený mír, bohatství ........

  Ale možná, že to není až tak prosté, milý Watsone. Možná má opravdu každý národ takovou vládu, jakou si zaslouží.

  Dejte nám ve volbách svůj hlas a vyřešíme všechny problémy světa, i ty Vaše.
  I ty, které žádné řešení k lepšímu v danou chvíli nemají.
  Je důležité, abyste věděli, že vše, co děláme, děláme pro Vaše blaho.
  Makáme.
  A abychom makali ještě lépe a efektivněji, potřebujeme více prostředků a pravomocí.
  Protože jinak ... to ani nechtějte vědět, jakých hrůzám byste byli bez našeho moudrého vedení vystaveni.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:23 13.09.2015

  cejkis: asi tak. Jenže EU koule nemá ( minimálně skandidávský úderný prapor, který koule odstranil i ze zástavy) Takže jdu koupit noční košily

  cejkis: asi tak. Jenže EU koule nemá ( minimálně skandidávský úderný prapor, který koule odstranil i ze zástavy) Takže jdu koupit noční košily

 • cejkis
  18:16 13.09.2015

  Fascinuje mě, jak se ve všech médiích chodí po špičkách při popisu příčiny. Americká podpora opozice, Muslimského bratrstva a rozdmýchávání občanské války je nazýváno "fenoménem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje mě, jak se ve všech médiích chodí po špičkách při popisu příčiny. Americká podpora opozice, Muslimského bratrstva a rozdmýchávání občanské války je nazýváno "fenoménem arabského jara".

  1) US těžařské společnosti chtějí vyvážet zemní plyn do EU.
  2) Katar, SAE, chtějí rovněž vyvážet zemní plyn do EU.
  3) Rusko si chce udržet pozici dodavatele a chce zabránit výše uvedenému.

  Z toho plyne, že Rusko má zájem na udržení Asada. Z toho plyne, ž USA vyhovuje násilí v Sýrii. Maximálně ji bude vyhovovat režim, který pustí US těžařské společnosti na arabském poloostrově na trhy EU. Z toho plyně, že arabské země nepodpoří Asada.

  Z toho plyne, že EU musí mít koule na vlastní zahraniční politiku a tím dojde k rozpadu NATO na US, EU a Turecko.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  18:10 13.09.2015

  Obávám se, že v USA, unavených a vyčerpaných z válek převládne snaha o nevměšování a to napříč polikou. Obává se, že USA bude několik následných let řešit pouze svoje problémy. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Obávám se, že v USA, unavených a vyčerpaných z válek převládne snaha o nevměšování a to napříč polikou. Obává se, že USA bude několik následných let řešit pouze svoje problémy. Současný problém v africe pálí nejvíc EU a Rusko
  Jako největší problém vidím postoj Turecka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  18:01 13.09.2015

  Do kdy ze ma Obama mandat? Tak do te doby se nic nestane. A samotne staty EU je utopie. Bez USA neni sance obnovit poradek v Syrii a Iraku , protoze oba staty jsou jak spojena ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do kdy ze ma Obama mandat? Tak do te doby se nic nestane. A samotne staty EU je utopie. Bez USA neni sance obnovit poradek v Syrii a Iraku , protoze oba staty jsou jak spojena nadoba.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:51 13.09.2015

  Zajatci ISIL by byli, dle kvót deportováni do jednotlivých států EU, kde by byli integrováni do společnosti, aby obohatili naši kulturu, zvedli ekonomiku a přispěli do sociálního a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajatci ISIL by byli, dle kvót deportováni do jednotlivých států EU, kde by byli integrováni do společnosti, aby obohatili naši kulturu, zvedli ekonomiku a přispěli do sociálního a důchodového systému.
  Skrýt celý příspěvek

 • daniel78
  17:45 13.09.2015

  Další otázkou je, jak by snesli občané EU vraždění zajatých unijních vojáků IS jeijch "netradičními" metodami a na straně druhé zacházení se zajatci IS v souladu s mezinárodními ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další otázkou je, jak by snesli občané EU vraždění zajatých unijních vojáků IS jeijch "netradičními" metodami a na straně druhé zacházení se zajatci IS v souladu s mezinárodními úmluvami.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:40 13.09.2015

  Třeba tam vlítnou Rusáci. Ty se na mezinárodní dohody a "pravidlá" válčení nekoukají.
  S Asadem to je nahnuté a s jeho pádem můžou přijít o svou námořní základnu.

  Třeba tam vlítnou Rusáci. Ty se na mezinárodní dohody a "pravidlá" válčení nekoukají.
  S Asadem to je nahnuté a s jeho pádem můžou přijít o svou námořní základnu.

 • belkin
  17:29 13.09.2015

  No, pokud nebudem chtít chodit v noční košily s ručníkem na hlavě a mlátit pravidelně palicí o zem, tak buďto zatnem tipec ,,ubohým uprchlíkům", nebo budeme muset šířit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, pokud nebudem chtít chodit v noční košily s ručníkem na hlavě a mlátit pravidelně palicí o zem, tak buďto zatnem tipec ,,ubohým uprchlíkům", nebo budeme muset šířit mír,lásku,humanitu a hlavně antidiskrimaci do afriky. Nic jiného nám nezbyde.A mám takový pocit že se na ná tentokrát ,,velký bratr'' vy....... alespoň částečně
  Skrýt celý příspěvek

 • Left
  17:29 13.09.2015

  Docela pochybuji, že by se něco takového mohlo v dohledné době udát.

  Není vůle, ve většině případů nejsou prostředky a nevíme, jak by vlastně tahle oblast měla vypadat po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela pochybuji, že by se něco takového mohlo v dohledné době udát.

  Není vůle, ve většině případů nejsou prostředky a nevíme, jak by vlastně tahle oblast měla vypadat po případném poražení ISIS...

  Co hůře, nevypadá to, že by se tyhle 3 důležité parametry měli v budoucnu nějak výrazně měnit.
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:22 13.09.2015

  No nevím, jestli je bez pomoci "Velkého bratra" EU schopna zorganizovat intervenci v takhle velkém měřítku. Francie sice odvádá parádní práci v Mali, jenže může si dovolit další ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No nevím, jestli je bez pomoci "Velkého bratra" EU schopna zorganizovat intervenci v takhle velkém měřítku. Francie sice odvádá parádní práci v Mali, jenže může si dovolit další nasazení? A mají naše armády dost prostředků pokud dojde na opravdové střílení? V Libyi došla Britům a Francouzům letecká výzbroj po několika dnech a hned volali za oceán o pomoc.
  Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:10 13.09.2015

  Asi se mnou nebude spousta lidí souhlasit, ale vzhledem k současné situaci se domnívám, že je téměř jistá masivní ,,humanitární intervence NATO" která sice vojensky skončí +- ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Asi se mnou nebude spousta lidí souhlasit, ale vzhledem k současné situaci se domnívám, že je téměř jistá masivní ,,humanitární intervence NATO" která sice vojensky skončí +- vítězstvím, ale situace se v duchu ,, nejlepších EU tradic"
  v následném politickosociálněekonomickém uspořádání trdičně totálně po....
  Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  16:48 13.09.2015

  Jenže IS už získala takové prostředky a kontrolu na tak rozsáhlým územím, že už tolik na zahraniční pomoc není odkázaná. Navíc její bojovníci vyžadují úplně jinou úroveň ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže IS už získala takové prostředky a kontrolu na tak rozsáhlým územím, že už tolik na zahraniční pomoc není odkázaná. Navíc její bojovníci vyžadují úplně jinou úroveň zabezpečení než by potřebovala konvenční armáda.
  Takže jediná cesta k eliminaci IS je pozemní operace a dlouhodobá kontrola území. Což je kámen úrazu jak se ukázalo v Iráku a Afghánistánu.
  Skrýt celý příspěvek

 • taty
  16:34 13.09.2015

  Dobre, keď sa budeme baviť v teoretickej rovine o možnej invázii európskych síl do Sýrie, a nastolení poriadku, tak prvou vecou než sa to celé začne je nutné, aby sa vopred ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dobre, keď sa budeme baviť v teoretickej rovine o možnej invázii európskych síl do Sýrie, a nastolení poriadku, tak prvou vecou než sa to celé začne je nutné, aby sa vopred pripravil plán následného štátoprávneho usporiadania Sýrie. A celé to musí byť pripravené za spolupráce so sýrskymi "politickými" subjektami, ak to tak môžeme nazvať. Ísť tam bez toho je nemysliteľné.
  Pod taktovkou Francúzska by tá pozemná operácie vyšla, za predpokladu nasadenia primeraného počtu síl. Zapojenie Nemecka a VB by bola nevyhnutnosť.
  Otázkou je, aké ekonomické dopady by celý tento podnik mal. Po obsadení celého územia by tam museli byť jednotky prinajlepšom pár rokov.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:47 13.09.2015

  Na vojnu sú treba peniaze ... peniaze .. a peniaze .... a tie musí mať každá bojujúca strana ..... žiadny fanatizmus či nadšenie ich nenahradia ...

  IS musí fungovať na peniazoch ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na vojnu sú treba peniaze ... peniaze .. a peniaze .... a tie musí mať každá bojujúca strana ..... žiadny fanatizmus či nadšenie ich nenahradia ...

  IS musí fungovať na peniazoch .. a teda ich z niekadiaľ získať ... či už exportom ropy, vydieraním, rozpredajom pamiatok, alebo únosmi ....

  V princípe je IS neživotaschopný útvar, ktorý sám o sebe nemôže prežiť .... svojim zvráteným terorom nemôže jeho ekonomika fungovať ....

  A keďže funguje .. tak je evidentné, že obchoduje .. a teda musí mať s kým obchodovať .....

  Vôbec nemusí západ ísť bojovať s IS ... stačí, keď ho izoluje .... a IS sa zrúti sám ....
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  15:36 13.09.2015

  Nalijme si čistého vína a přiznejme si že "evropa" jako celem není něčeho takového schopna. Operační schopnosti pro takovou operaci má jen Francie (nepište mi tady o německu nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nalijme si čistého vína a přiznejme si že "evropa" jako celem není něčeho takového schopna. Operační schopnosti pro takovou operaci má jen Francie (nepište mi tady o německu nebo UK - teorie je jedna věc ale v praxi to nepředvedli). Pod francouzským velením by pak mohli operovat armády švédska, tuším že nizozemska (již ověřená praxe z afriky) a možná dalších evropských států. Ovšem to by pak byla operace francouzské armády, ne evropské.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:30 13.09.2015

  Asi tak nejak. Kdyby pozemni utok mel probehnout stejne, jako to slavne letecke bombradovani, tak to radsi at nikam nelezou.

  Asi tak nejak. Kdyby pozemni utok mel probehnout stejne, jako to slavne letecke bombradovani, tak to radsi at nikam nelezou.

 • Wenet01
  14:55 13.09.2015

  K tomu, aby byl poražen Islámský stát je nutno ho odříznout od spojenců a financí..ani jedno se zatím neděje a zdá se ani nechystá - hlavně neublížit a kdo by si to chtěl s Turky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu, aby byl poražen Islámský stát je nutno ho odříznout od spojenců a financí..ani jedno se zatím neděje a zdá se ani nechystá - hlavně neublížit a kdo by si to chtěl s Turky rozházet. Ke zničení je dále potřeba bojovat, narozdíl od Lybie házet bomby stačit nebude a to bude znamenat ztráty a hlavně ke zničení IS je primárně třeba se na tom dohodnout a to by znamenalo rozhodnutí.
  Evropa je tím pádem ze hry - a navíc a tady silné bohužel, nějaký IS v budoucí imigraci nebude hrát velkou roli, ti co mohli jsou žu na pochodu a uprchíci v Turecku se do zničené země nevrátí ikdyby IS zítra zmizel, navíc se vlna nabaluje na Afriku kde žádný IS není, ale informace, že Evropa zve docela stačí
  Skrýt celý příspěvek