Chystá se největší cvičení na území Evropy

SABER JUNCTION II
Foto: Nástup jednotky. / kpt. Martina Štěpánková

Ve dnech 4. – 25. listopadu 2013 se uskuteční v Joint Multinational Readiness Center (JMRC) Hohenfels SRN, za mezinárodní účasti deseti států Aliance a PfP, letošní největší společné cvičení na území Evropy s mezinárodním názvem Rotation 14-01 a národním označením SABER JUNCTION II.

K zabezpečení přípravy jednotek Pozemních sil AČR, národního velení a samotného provedení cvičení bude do JMRC Hohenfels vysláno ve stanoveném termínu úkolové uskupení 72 (Task Force 72), které je postaveno na bázi 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic a bude mu velet velitel tohoto útvaru podplukovník Martin Botík.

TF 72 bude posíleno o příslušníky dalších útvarů 7. mechanizované brigády, 13. dělostřelecké brigády a 14. brigády logistické podpory. Celkový počet cvičících českých vojáků bude cca 590 osob na 120 kusech vojenské techniky! Přesuny osob i techniky budou zahájeny již příští týden a tak se v posádce Přáslavice uskutečnila poslední kontrola jednotky před „nasazením“.

Kontrola spočívala v prověření platnosti veškerých dokumentů, které vojáci pro cestu do zahraničí potřebují, cestovními doklady počínaje a řidičskými oprávněními a k nim potřebným zdravotním potvrzením konče. Všichni vojáci dostali od svých velitelů poslední instrukce k přesunům, které se při tak velkém množství osob a techniky budou realizovat v několika dnech, v několika proudech neboli vojenských kolonách a dokonce různými druhy přepravy.

Veškerá pásová a některá kolová technika se bude do Německa přesouvat po železnici a osoby a zbývající kolová vojenská technika se budou přesouvat tzv. po vlastní ose - po silnici.

Velitelé jednotek doložili podplukovníku Martinu Botíkovi, že materiál, osoby i technika jsou připraveny k přesunu a plnění úkolů. Nezbývá než konstatovat, že SABER JUNTION II může vypuknout. Další informace o průběhu a vývoji situace „na bojišti“ naleznete po celou dobu cvičení na těchto stránkách.

Komentář Armádních novin

Můžeme také prozradit, že redakce Armádních novin si toto výjimečné cvičení nenechá ujít a přinese vám z něj obsáhlou reportáž. 

Redakčně upraveno.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Grim Campaigner 2013

Největší cvičení 4. brigády rychlého nasazení "Grim Campaigner 2013" je v plném proudu.

Česká armáda modernizuje vrtulníky Mi-171š

Armáda ČR získala před osmi lety z Ruska šestnáct zbrusu nových středních dopravních vrtulníků ...

Cvičení Grim Campaigner vrcholí

Od pondělí 7. do pátku 18. října cvičí ve Vojenském újezdu Hradiště víc než 1800 vojáků brigádního ...

Aeromobilní uskupení – cesta budoucnosti Armády ČR

V několika posledních týdnech byla česká veřejnost informována prostřednictvím webové stránky AČR i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...