Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Úvodní foto Twitter účtu Donalda Trumpa. / Twitter

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin a na program stíhačky F-35 Lightning II. Podle Trumpa se cena programu dostala zcela mimo kontrolu a je nutné ji srazit. Po “twitter útoku” cena akcií Lockheed Martin spadla o 3 %.

V České republice není Twitter příliš populární, ale ve Spojených státech se jedná o mediální kanál směle konkurující nejsilnějším klasickým médiím.

Například účet nového amerického prezidenta Donalda Trumpa sleduje nejen 17,2 milionu jeho fanoušků, ale také všechna světová média. Cokoliv Trump napíše na svůj Twitter účet se skrze fanoušky i klasická média roznese po celém mediálním prostoru.

Ostatně v rozhovoru pro pořad 60 Minutes stanice CBS News po svém zvolení uvedl, že sociální média jako Twitter a Facebook měly značný podíl na jeho výhře. Také jako prezident si chce tyto kanály ponechat a využívat, protože podle jeho slov mohou posloužit jako účinná obrana proti útokům a nepravdivostem klasických médií - během prezidentské kamapně bylo více než 90 % médií vyhrazeno proti Donaldu Trumpovi.

Ale zpět k tématu dnešního článku. Donald Trump na svém Twitter účtu včera napsal: “Program a cena F-35 se dostaly mimo kontrolu. Miliardy dolarů mohou a budou po 20. lednu ušetřeny na armádních (a jiných) nákupech.”

Připomeňme fakta: Vývoj stíhačky F-35 prozatím stal americké daňové poplatníky 55 miliard dolarů, a nákup 2457 stíhaček F-35 přijde na 319 miliard dolarů. Cena za provoz a údržbu celé flotily stíhaček F-35 až do konce životnosti v roce 2070 je odhadována na 1,1 bilionu dolarů.

Jde o další “útok” Trumpa vůči americkému zbrojnímu průmyslu - Trump několikrát vyzval průmysl aby lépe vnímal korupci a také přemrštěné ceny vojenské techniky, které prodává Pentagonu.

Například před dvěma dny Trump v rozhovoru pro televizní stanici FOX označil program F-35 jako typický zbrojní program “mimo kontrolu”. Minulý týden pak odmítl stavbu tří nových prezidentských letadel Air Force One, které americké daňové poplatníky "oberou" o 2 miliardy dolarů.

Ostatně také Barack Obama po svém zvolení v roce 2009 usiloval o zrušení programu nových prezidentských vrtulníků, kvůli rostoucím nákladům.

V reakci na Trumpovo prohlášení směrem k F-35 generální manažer programu F-35 v Lockheed Martin Jeff Babione uvedl: “Vítáme možnost probrat nějaké otázky o programu s nově zvoleným prezidentem.”

“Očekáváme, že cena letadla poklesne na 85 milionů dolarů v časovém horizontu 2019 až 2020. Až se dostaneme na tuto cenu, F-35 bude levnější než jakákoliv stíhačka čtvrté generace na svět,” uvedl Babione.

“Nejedná se však jen o pořizovací náklady. Lockheed Martin také se svými partnery investoval do snížení udržovacích nákladů letadla. Uznává tak, že velká část nákladů do vlastnictví a provozu letadla přichází až po dodávce letadla. Investovali jsme stovky milion dolarů na snížení nákladu na provoz letounu po celou jeho životnost 30 až 40 let,” dodal Babione.

“Není to pěkné mít, ale musíte to mít,” komentuje nákup stíhaček F-35 Andrew Hunter, analytik obranného průmyslu z amerického think tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) s tím, že většina peněz již byla investována v minulosti. “Pokud chcete úspory, musíte snížit počet stíhaček, nebo naopak dorovnat výrobu (pokles jednotkové ceny - pozn. red.).”

Během kampaně Trump silně podporoval větší investice do Ozbrojených sil Spojených států. Nicméně poslední prohlášení ukazují, že nový americký prezident se chce více zajímat o vojenské nákupy Pentagonu a nebojí se jít to otevřeného mediálního střetu s největšími americkými zbrojními firmami.

Nedávno například Trump prohlásil, že bývalí akviziční úředníci Pentagonu by nikdy neměli po svém odchodu pracovat pro zbrojní průmysl. “Myslím, že ten, kdo rozdává tyto velké zakázky, by nikdy během svého života neměl pracovat pro zbrojní společnost, pro společnost, která děla daný produkt,” uvedl nedávno Trump s tím, že musí vše posoudit, než takový zákaz uvede v platnost.

Dodejme však, až ač je americký prezident velmi mocný muž, není všemocný. Velkou část pravomocí náleží Kongresu, kde americké zbrojní firmy uplatňují tradičně svůj velmi silný lobbing.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...

Kanada kupuje stíhačky F/A-18 Super Hornet

Kanada před časem ustoupila od záměru nakoupit stíhačky F-35A Lightning II. Nové výběrové řízení na ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Nadcházejí tučná léta pro evropské zbrojaře

V posledních letech se výrazně zvýšily tržby evropským, především francouzským, britským a německým ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Shania
  21:16 15.12.2016

  Olivav: 9 let jo?:) a od kdy to prosím tě počítáš? Od letu prvního prototypu? Který byl sám o sobě s dvouletým zpožděním Co takhle to počítat např. od zadání kontraktu... Ne že ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: 9 let jo?:) a od kdy to prosím tě počítáš? Od letu prvního prototypu? Který byl sám o sobě s dvouletým zpožděním Co takhle to počítat např. od zadání kontraktu...

  Ne že by tedy ty dva programy byli v něčem vůbec porovnatelné.

  Ale zaujalo mě ještě to, jak by mohl T-50 předběhnout F-35. To jako bude hned při zavedení do služby při pár kusech hned FOC? Rusové to tedy počítají jinak než např.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:29 15.12.2016

  Ještě by bylo zajímavé co je pravdy na tomto: http://www.popularmechanics.co... Ano Global Times to je cca čínský Sputnik, ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě by bylo zajímavé co je pravdy na tomto:

  http://www.popularmechanics.co...

  Ano Global Times to je cca čínský Sputnik, ale LM má na to od 2008 patentovou aplikaci, takže to asi není blbost.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:19 15.12.2016

  RIMr71 ""Jsem si myslel že F35 bude dřív než T-50, ale kdo ví" ...jakovážně?" Při troše prušvihů se to stát může. T-50 lítá dobře i s AL-41F1S sice to je z nouze cnost. ...Zobrazit celý příspěvek

  RIMr71

  ""Jsem si myslel že F35 bude dřív než T-50, ale kdo ví"
  ...jakovážně?"

  Při troše prušvihů se to stát může.

  T-50 lítá dobře i s AL-41F1S sice to je z nouze cnost. Možná s novými motory to v 2020 nazvou T-55? Lítá a i dle U.S: a jiných analytiků obstojně o avionice se moc neví, ale dle videí v ruštině i tam už mají hodně hotovo. Doktríná použití je jiná a tak malý RCS stačí ze předu a L-Band pouzijí k nasměrování na F-22 a F-35, což dává smysl.
  http://www.news.com.au/technol...

  No a F-35 má mít FOC v 2019, což mohou klidně nestíhat. 2020 by už T-50 měl mít vše co slibovali. Sériouvou výrobu lze očekávat v 2018 (v moc 2017 nevěřím). Tak jako tak by vše dali za 9let, což je rychleji než F-35.

  A pozor U.S. mají z T-50 respekt i ve stavu v jakém je.
  http://nationalinterest.org/bl...

  http://defensetech.org/2015/06...
  http://www.ibtimes.com/russias... (outperform ve smyslu ovladatelnosti a "hrubé síly")

  Tady píší že možná 2020 začnou dodávat Indii https://theaviationist.com/201... (pokud ne tak asi Indie nebude nadšená už nyní není)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:52 15.12.2016

  Global Flight review 2016.pdf

  http://www.matrixgames.com/for...

  dostupné nejspíš i tady po registraci

  https://www.flightglobal.com/a...

  Global Flight review 2016.pdf

  http://www.matrixgames.com/for...

  dostupné nejspíš i tady po registraci

  https://www.flightglobal.com/a...

 • Shania
  15:26 15.12.2016

  Olivav: staré zprávy, problémy se aktivně řeší, např. problém se stabilitou radaru byl na začátku roku, aktuálně vyřešeno. Na začátku roku byl problém s fuzi mezi čtyřmi stroji, ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: staré zprávy, problémy se aktivně řeší, např. problém se stabilitou radaru byl na začátku roku, aktuálně vyřešeno. Na začátku roku byl problém s fuzi mezi čtyřmi stroji, fungovalo to dobře jen mezi dvěma, tento týden se zkoušela fuze mezi šesti...

  Prostě kritické problémy se reší co nejdřív, menší později, je naprosto normální, že řada problémů se nikdy nevyřeší a je to naprosto běžná věc, všechny operační letadla lítají s řadou známých problémů, které nikdo neopravil, nebo je na něj nějaký workaround a nebo operační omezení.


  To že stroje mají problém při startu, to není nic co je specifické pro F-35, u soft problémů stačí restart... Podle pilota F-15C, je v tomhle ohledu F-35 dostupnější jak F-15C.

  SU-30 trvá např. 30 minut než nabootuje avioniku. Nedávno Indi dostali nabídku na modernizaci jich strojů na standart SU-35 a opraví tak staré problémy....

  V programu nastane nanejvýš pár měsíční zpoždění a i tak je to v rámci parametrů, IOC USAF měli v plánu IOC mezi 1.8. - 31.12. IOC bylo prohlášeno 2.8. s tím že ALIS bude dostupné funkce listopadu-prosinci.

  A při IOC neměli žádný problém dostupností strojů.

  Gilmore např. teď uvadé, že dostupnost celé flotily je 50% a někdy i 25-30%

  To ale taky znamená, že je někdy daleko vyšší a taky zahrnuje všechny stroje, a ne jen ty v IOC, to on ví, ale nehodí se mu to do krámu.
  Dal, např. soft 3i má nedostatky vuči 3F, ale to je jasné, když to tak bylo naplánovanou. Třeťák má taky kupodivu nedostatky před čtvrťákem.

  Dnes vyráběné stroje jsou už myslím v podstatě hardwarově ve finální verzi, alespoň A a B, u C možná budou modifikace křídla.

  Až bude dostupný soft 3F, tak se jen aktualizují, a to bude platit i pro značnou část bloku 4...

  A tady příklad, např. k nynější slovní válce DOTE, prostě jak něco není 100% tak je to hned nedostatek, i kdyby systém běžel na 99%.

  Z reportů k F-16 a F-18
  F-16 - engine stalls, aerial restart capability issues, excessive taxi speed issues, a need for more equipment to reduce vulnerability, a change in operations due to vulnerability, cost increases, delays.
  http://www.gao.gov/assets/120/...

  F/A-18 - roll rate problems, cracks in bulkheads, high oil temperatures, fuel cell leaks, multiple crashes, cost increases, etc.
  http://archive.gao.gov/f0102/1...

  DOT&E does not expect test results from SCS H10E FOT&E to alter the previous assessment made in F/A-18E/F and EA-18G reports regarding key deficiencies in operational performance. While both systems remain operationally effective in some threat environments, DOT&E has noted in classified reports that both systems remain not effective in the more stressful current air warfare environments. Though the Navy has begun to address long-standing deficiencies in air warfare by making incremental improvements in capability during recent FOT&E periods, DOT&E is unlikely to change this finding until deficiencies are resolved.

  Above is from DOT&E FY15 report

  The Navy has begun to address long-standing deficiencies in air warfare during H8E. The F/A-18E/F Super Hornet weapons system is operationally effective and suitable for some threat environments. However, as noted in previous DOT&E classified reports, there are current, more stressing threat environments in which the F/A-18 remains not operationally effective.

  Above is from DOT&E FY14 report

  The Navy did not attempt to address long-standing defi ciencies in air warfare or AESA radar reliability with SCS H8E. Overall, the F/A-18E/F/G is not operationally effective for use in certain threat environments, the details of which are addressed in DOT&E’s classifi ed report issued following SCS H6E, SCS 23X, and AESA FOT&E.

  Above is from DOT&E FY13 report

  Overall, the F/A-18E/F Super Hornet weapon system is operationally effective and suitable for most threat environments. However, the platform is not operationally effective for use in certain threat environments, the details of which are addressed in DOT&E’s classified report.

  Above is from DOT&E FY12 report

  http://www.f-16.net/forum/view... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:52 15.12.2016

  "Jsem si myslel že F35 bude dřív než T-50, ale kdo ví"
  ...jakovážně?

  "Jsem si myslel že F35 bude dřív než T-50, ale kdo ví"
  ...jakovážně?

 • Olivav
  14:42 15.12.2016

  No ještě uvodíme. Na to zaříznout F-35 je pozdě to asi nedají a nevěřím v to. Cena je druhá věc. No, ale je otázkou jak pořeší ...Zobrazit celý příspěvek

  No ještě uvodíme. Na to zaříznout F-35 je pozdě to asi nedají a nevěřím v to. Cena je druhá věc.

  No, ale je otázkou jak pořeší software:
  http://www.reuters.com/article...
  http://www.washingtontimes.com...
  http://aviationweek.com/defens...
  https://www.flightglobal.com/n...
  http://edition.cnn.com/2016/04...

  No pokud vzlétne jen jedno ze šesti F 35 nebo 2 ze čtyř. Některé nedoletí k cíli. Restartují se i za letu ztrácejí radarový obraz atd... Pokud to nedoladí, tak by měli jít s cenou asi hodně dolů. Jsem si myslel že F35 bude dřív než T-50, ale kdo ví?Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:41 15.12.2016

  Rozhovor s Lt. Gen. Chrisem Bogdanem https://www.youtube.com/watch?... Část rozhovoru níže, hlavně k ceně, s kterou souvisí nárůst produkce. Nárůst produkce – ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozhovor s Lt. Gen. Chrisem Bogdanem

  https://www.youtube.com/watch?...

  Část rozhovoru níže, hlavně k ceně, s kterou souvisí nárůst produkce.

  Nárůst produkce – skoro trojnásobná produkce v příštích pár letech.
  2016: 53 (lrip 8)
  2017: +60 (lrip 9)
  2018: cca 100 (lrip 10)
  2019: 120 (lrip 11)

  Cena: od roku 2012 máme cíl mít cenu F-35A okolo 85mil usd v roce 2019 – což zahrnuje stroj, motor, všechny poplatky související s výrobou. [b]Tohle je ale pouze první náš cíl[/b], věříme, že až rozjedeme výrobu naplno, což je 170 strojů ročně, dostaneme se pod 85 mil uds někam k 70 mil. Chceme mít 5 gen letadlo za 4gen ceny v oblasti pořizovacích nákladů. V polovině dvacátých let už neočekáváme radikální snižovaní ceny jako dnes, ale přesto doufáme, že se nám podaří tlačit cenu dále níž, pod těch 85mil.

  Co se týká provozních a udržovacích nákladů. Od roku 2011, když jsme začali přesně měřit, co stojí provoz a údržba tohoto stroje, snížili jsme tyto náklady o 9% a myslíme, že je můžeme snížit o dalších 20%
  Náš cíl je snížit provozní náklady o 30% k tomu kde byli v roce 2012. Co to dnes znamená ve skutečných číslech. Jedna z hodnot co používáme je cena jedné letové hodiny.

  Dnes je předpokládána cena pro příštích pár let u F-35A okolo 30000 usd, pro srovnání, F-16 block 50 stojí mezi 25-26 000 usd.
  Myslíme si, že je tu prostor pro další 15-20% snížení nákladů v příštích 5-10 letech, až odladíme ALIS a postupy údržby a budeme mít rozjetý globální logistiku, takže dokážeme opravovat díly rychleji, levněji a snadněji.

  Takže doopravdy věříme, že se dokážeme dostat k těm 30%, což je 20% k těm 10% co už máme dnes.Skrýt celý příspěvek

 • Poutnik
  08:03 15.12.2016

  Zdravim vsechny,
  DT nepujde proti zbrojarske lobby jen potebuje upevnit si pozici a predvest svaly

  Zdravim vsechny,
  DT nepujde proti zbrojarske lobby jen potebuje upevnit si pozici a predvest svaly

 • skelet
  22:14 13.12.2016

  netřeba dělat z komára velblouda. Je to pouhé licitování o ceně. LM něco sleví, DT bude za lidového hrdinu.

  netřeba dělat z komára velblouda. Je to pouhé licitování o ceně. LM něco sleví, DT bude za lidového hrdinu.

 • jj284b
  21:27 13.12.2016

  nech je ako chce, no USAF, Navy a Marine Corps dokopy potrebuju vymenit cez 2000 strojov ktorym konci zivotnost este v tejto dekade.. F35 bol odzaciatku projektovany ako stroj na ...Zobrazit celý příspěvek

  nech je ako chce, no USAF, Navy a Marine Corps dokopy potrebuju vymenit cez 2000 strojov ktorym konci zivotnost este v tejto dekade.. F35 bol odzaciatku projektovany ako stroj na velkovyrobu, a US forces skratka rataju s 1700 strojmi. Nieco rusit teraz, je totalny nezmysel a vyhadzovanie penazi, kedze ta poziadavka na nahradenie zastaravajucich strojov sama od seba nezmizne,co znamena ze uz nie je cas na nejake spekulovanie ci F35 ano alebo nie... jedine ze by Trump chcel Air Force, Navy a Marine Corps zrusit a zaviest papierove lietadielka, no aj tie by bol za ten cas dostat do vyzbroje koli byrokratickym procesom a schvalovaniu...

  navyse, po bojovej stranke, F35 momentalne zbriera slusne uspechy pri cvicnych bojovych stretoch, piloti ktory na nich lietaju si to lietadlo pochvaluju...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:23 13.12.2016

  palo satko: Sebeväčšia sebastrednosť ho mladším nespraví ;) a ona tá kampaň je teda dosť fyzicky náročná. Skôr by som to videl na čistenie cesty pre niekoho z potomkov - napr. ...Zobrazit celý příspěvek

  palo satko:
  Sebeväčšia sebastrednosť ho mladším nespraví ;) a ona tá kampaň je teda dosť fyzicky náročná. Skôr by som to videl na čistenie cesty pre niekoho z potomkov - napr. taká Ivanka by mohla pri svojom zvolení trhnúť hneď dve prvenstvá: je žena a nie je kresťanka. :)

  K článku: Téma, ktorú otvoril je ako taká dobrá, len si nie som istý, či má aj predstavu, ako to siahnuť, ba či sa o to nakoniec vôbec pokúsi. Možno mu ide iba o spochybnenie celého projektu. Aby nakoniec neprišiel s nápadom vyvíjať lietadlo spoločne s Rusmi :D :DSkrýt celý příspěvek

 • palo satko
  17:36 13.12.2016

  Ako dokazalo "prezidentovanie" poslednych troch us prezidontov, hlavnou ulohou prezidenta v prvom volebnom obdobi, je zabespečit si zvolenie aj v druhom volebnom obdobi. Trump na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ako dokazalo "prezidentovanie" poslednych troch us prezidontov, hlavnou ulohou prezidenta v prvom volebnom obdobi, je zabespečit si zvolenie aj v druhom volebnom obdobi. Trump na dostatok sebastrednosti uchadzat nielen o druhe volebne obdobie, ale aj o funkciu doživotneho prezidenta. :)
  Slubil svojim voličom mohutne investicie do infraštruktury a F-35 napriek šiestym špičkovym infrasenzorom, infraštrukturou naozaj nie je.Skrýt celý příspěvek

 • Sorge-227
  17:06 13.12.2016

  ....aby nedopdl ako Kenedy

  ....aby nedopdl ako Kenedy

 • Bazinga20
  16:49 13.12.2016

  Obama kongres co to šlo obcházel za pomoci prezidentských výnosů.

  Obama kongres co to šlo obcházel za pomoci prezidentských výnosů.

 • Olivav
  16:26 13.12.2016

  F35 nezařízne tomu nevěřím. Možná cena půjde dolů, ale je tam ještě kongres a ten Obamacare docela okleštil co si pamatuji.

  F35 nezařízne tomu nevěřím. Možná cena půjde dolů, ale je tam ještě kongres a ten Obamacare docela okleštil co si pamatuji.

 • palo satko
  16:14 13.12.2016

  Pamäta si niekto z vas, že by nakoniec zakonodarci niečo americkemu prezidentovi neschvalili? Ja nie. Dokonca aj Obama presadil svoje zmeny v zdravotnictve a skušili mu v tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Pamäta si niekto z vas, že by nakoniec zakonodarci niečo americkemu prezidentovi neschvalili? Ja nie. Dokonca aj Obama presadil svoje zmeny v zdravotnictve a skušili mu v tom zabranit ako sa len dalo. Americky prezident ma dostatok vplyvu, prostredkov a zakonnej moci aby rozhodol. ked bude chciet nejako zmenit program F-35, tak ho môže zmenit.
  Netreba zabudat, že jednou z vlastnosti demokracie je, že aj o najzložitejšej veci, niekedy rozhoduje zvoleny blbec, čo v našom regione je častejšie, než je zdrave.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  15:10 13.12.2016

  Myslím, že kuhelak to vystihnul a LM raději půjde na kompromis.

  Myslím, že kuhelak to vystihnul a LM raději půjde na kompromis.

 • Jakub2
  15:09 13.12.2016

  Zahajovací tah partie s názvem "kdo bude tahat za kratší konec". Nedělám si iluze, že se DT něco významnějšího s F-35 povede - Pentagon je moc setrvačný a nad zbrojními programy má ...Zobrazit celý příspěvek

  Zahajovací tah partie s názvem "kdo bude tahat za kratší konec". Nedělám si iluze, že se DT něco významnějšího s F-35 povede - Pentagon je moc setrvačný a nad zbrojními programy má kontrolu i Kongres, který přiděluje finance.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:44 13.12.2016

  Spíš je to jen křikloun, nevěřím mu nic. Prostě jen plky na veřejnosti a rozbroje na mezinárodním poli. Ale tento trend je celosvětový, že nás zachrání novodobí vůdci, kteří svůj ...Zobrazit celý příspěvek

  Spíš je to jen křikloun, nevěřím mu nic. Prostě jen plky na veřejnosti a rozbroje na mezinárodním poli. Ale tento trend je celosvětový, že nás zachrání novodobí vůdci, kteří svůj lid milují :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4