Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Úvodní foto Twitter účtu Donalda Trumpa. / Twitter

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin a na program stíhačky F-35 Lightning II. Podle Trumpa se cena programu dostala zcela mimo kontrolu a je nutné ji srazit. Po “twitter útoku” cena akcií Lockheed Martin spadla o 3 %.

V České republice není Twitter příliš populární, ale ve Spojených státech se jedná o mediální kanál směle konkurující nejsilnějším klasickým médiím.

Například účet nového amerického prezidenta Donalda Trumpa sleduje nejen 17,2 milionu jeho fanoušků, ale také všechna světová média. Cokoliv Trump napíše na svůj Twitter účet se skrze fanoušky i klasická média roznese po celém mediálním prostoru.

Ostatně v rozhovoru pro pořad 60 Minutes stanice CBS News po svém zvolení uvedl, že sociální média jako Twitter a Facebook měly značný podíl na jeho výhře. Také jako prezident si chce tyto kanály ponechat a využívat, protože podle jeho slov mohou posloužit jako účinná obrana proti útokům a nepravdivostem klasických médií - během prezidentské kamapně bylo více než 90 % médií vyhrazeno proti Donaldu Trumpovi.

Ale zpět k tématu dnešního článku. Donald Trump na svém Twitter účtu včera napsal: “Program a cena F-35 se dostaly mimo kontrolu. Miliardy dolarů mohou a budou po 20. lednu ušetřeny na armádních (a jiných) nákupech.”

Připomeňme fakta: Vývoj stíhačky F-35 prozatím stal americké daňové poplatníky 55 miliard dolarů, a nákup 2457 stíhaček F-35 přijde na 319 miliard dolarů. Cena za provoz a údržbu celé flotily stíhaček F-35 až do konce životnosti v roce 2070 je odhadována na 1,1 bilionu dolarů.

Jde o další “útok” Trumpa vůči americkému zbrojnímu průmyslu - Trump několikrát vyzval průmysl aby lépe vnímal korupci a také přemrštěné ceny vojenské techniky, které prodává Pentagonu.

Například před dvěma dny Trump v rozhovoru pro televizní stanici FOX označil program F-35 jako typický zbrojní program “mimo kontrolu”. Minulý týden pak odmítl stavbu tří nových prezidentských letadel Air Force One, které americké daňové poplatníky "oberou" o 2 miliardy dolarů.

Ostatně také Barack Obama po svém zvolení v roce 2009 usiloval o zrušení programu nových prezidentských vrtulníků, kvůli rostoucím nákladům.

V reakci na Trumpovo prohlášení směrem k F-35 generální manažer programu F-35 v Lockheed Martin Jeff Babione uvedl: “Vítáme možnost probrat nějaké otázky o programu s nově zvoleným prezidentem.”

“Očekáváme, že cena letadla poklesne na 85 milionů dolarů v časovém horizontu 2019 až 2020. Až se dostaneme na tuto cenu, F-35 bude levnější než jakákoliv stíhačka čtvrté generace na svět,” uvedl Babione.

“Nejedná se však jen o pořizovací náklady. Lockheed Martin také se svými partnery investoval do snížení udržovacích nákladů letadla. Uznává tak, že velká část nákladů do vlastnictví a provozu letadla přichází až po dodávce letadla. Investovali jsme stovky milion dolarů na snížení nákladu na provoz letounu po celou jeho životnost 30 až 40 let,” dodal Babione.

“Není to pěkné mít, ale musíte to mít,” komentuje nákup stíhaček F-35 Andrew Hunter, analytik obranného průmyslu z amerického think tanku CSIS (Center for Strategic and International Studies) s tím, že většina peněz již byla investována v minulosti. “Pokud chcete úspory, musíte snížit počet stíhaček, nebo naopak dorovnat výrobu (pokles jednotkové ceny - pozn. red.).”

Během kampaně Trump silně podporoval větší investice do Ozbrojených sil Spojených států. Nicméně poslední prohlášení ukazují, že nový americký prezident se chce více zajímat o vojenské nákupy Pentagonu a nebojí se jít to otevřeného mediálního střetu s největšími americkými zbrojními firmami.

Nedávno například Trump prohlásil, že bývalí akviziční úředníci Pentagonu by nikdy neměli po svém odchodu pracovat pro zbrojní průmysl. “Myslím, že ten, kdo rozdává tyto velké zakázky, by nikdy během svého života neměl pracovat pro zbrojní společnost, pro společnost, která děla daný produkt,” uvedl nedávno Trump s tím, že musí vše posoudit, než takový zákaz uvede v platnost.

Dodejme však, až ač je americký prezident velmi mocný muž, není všemocný. Velkou část pravomocí náleží Kongresu, kde americké zbrojní firmy uplatňují tradičně svůj velmi silný lobbing.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, ...

Kanada kupuje stíhačky F/A-18 Super Hornet

Kanada před časem ustoupila od záměru nakoupit stíhačky F-35A Lightning II. Nové výběrové řízení na ...

Další stíhačky F-35A Lightning II pro Izrael

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil nákup dalších 17 stíhaček F-35A Lightning II pro ...

Nadcházejí tučná léta pro evropské zbrojaře

V posledních letech se výrazně zvýšily tržby evropským, především francouzským, britským a německým ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • juhelak
  10:18 13.12.2016

  Jen chytrý mediální tlak na snížení ceny.
  Nebude to nějaká ostrá válka ve stylu Zbojíř vs CZUB

  Jen chytrý mediální tlak na snížení ceny.
  Nebude to nějaká ostrá válka ve stylu Zbojíř vs CZUB

 • anatol
  09:33 13.12.2016

  Stejně si myslím, že toho moulu Kongres do roka odvolá...

  Stejně si myslím, že toho moulu Kongres do roka odvolá...

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4