Čína chce "chránit" Arktidu

Čína chce
Letecká základna Thule, nejsevernější základna Letectva Spojených států, nacházející se severně od polárního kruhu v Grónsku. / US Air Force / Wikimedia Commons (Zvětšit)

Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují pozornost nedávné kroky Pekingu v Arktidě. Článek původně vyšel na Gatestone Institute.

Arktida - v níž jak Spojené státy, tak i Rusko udržují vojenskou přítomnost - je známá tím, že je bohatá na uhlovodíky. Číňané ve svých nárocích na tak cenný zdroj energie zjevně nechtějí zůstat pozadu.

Stejně jako čínský prezident Si Ťin-pching prosazuje iniciativu Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative), usiluje také o vytvoření "Polární hedvábné stezky" pro lodě, o které se domnívá, že se otevírá kvůli tání ledovců způsobenému globálním oteplováním. Zdá se, že tato víra pramení z teorie "otevřeného polárního moře", podle níž by se polární moře vytvořené změnou klimatu nakonec dalo využít pro komerční účely.

Čína v lednu 2018 v rozsáhlém dokumentu "Arktická politika" uvedla:

"Čína za účelem lepšího poznání Arktidy navýší své kapacity a schopnosti v arktickém vědeckém výzkumu a bude usilovat o hlubší pochopení přírodních zákonů, které Arktidu ovlivňují. Čína má v úmyslu vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy."

"Při ochraně Arktidy bude Čína aktivně reagovat na změnu klimatu v Arktidě, chránit její jedinečné přírodní prostředí a ekologický systém, podporovat její vlastní klimatickou, environmentální a ekologickou odolnost a respektovat různorodou sociální kulturu Arktidy a historické tradice tamějšího domorodého obyvatelstva."

"Pro rozvoj Arktidy navýší Čína své kapacity a schopnosti při využívání aplikované arktické technologie, posílí technologické inovace, ochranu životního prostředí, využívání zdrojů a rozvoj námořních tras v Arktidě a přispěje tak k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Arktidy a ke zlepšení životních podmínek místních obyvatel."

"Čína se bude podílet na řízení Arktidy a bude se podílet na regulaci a řízení záležitostí a činností souvisejících s Arktidou na základě pravidel a mechanismů. Čína je odhodlána uplatňovat stávající rámec mezinárodního práva, včetně Charty OSN, Úmluvu OSN o mořském právu (UNCLOS), smlouvy o změně klimatu a životním prostředí a příslušná pravidla Mezinárodní námořní organizace a řešení různých tradičních i netradičních bezpečnostních hrozeb prostřednictvím globálních, regionálních, mnohostranných a dvoustranných mechanismů a budovat a udržovat spravedlivý, rozumný a dobře organizovaný systém správy Arktidy. Na vnitrostátní úrovni bude Čína regulovat a spravovat záležitosti a činnosti související s Arktidou v rámci své jurisdikce v souladu se zákonem, trvale zlepšovat svou schopnost porozumět, chránit a rozvíjet Arktidu a aktivně se účastnit mezinárodní spolupráce v záležitostech Arktidy."

Navzdory čínským cílům - "technologické inovaci" a "ochraně životního prostředí" - se Spojené státy obávají vojenských záměrů Pekingu. Podle Pentagonem nově zveřejněné "Výroční zprávy pro Kongres: Vojenský a bezpečnostní vývoj v Čínské lidové republice 2019" ("Annual Report to Congress: Military and Security Developments Involving the People's Republic of China 2019"):

"Čína zvýšila aktivity a angažovanost v arktické oblasti od doby, kdy získala status pozorovatele v Arktické radě v roce 2013. Čína v lednu 2018 zveřejnila strategii pro Arktidu, která prosazuje 'Polární hedvábnou stezku', a ve které se Čína označila za" Blízký Arktický stát" a identifikovala zájmy Číny jako přístup k přírodním zdrojům a námořním komunikačním linkám (SLOCs) a prosazovala obraz "odpovědné důležité země" v záležitostech Arktidy. Strategie zdůrazňuje čínské ledoborce a výzkumné stanice na Islandu a v Norsku jako nedílnou součást jejich realizace. Země sousedící s Arktidou vyjádřily znepokojení nad rozšiřujícím se potenciálem a zájmem Číny v tomto regionu. Civilní výzkum by mohl podpořit posílenou čínskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu, což by mohlo zahrnovat rozmístění ponorek v regionu jako odstrašující prostředek proti jaderným útokům."

Vzhledem k tomu, že Čína již nasadila protilodní řízené střely a rakety země-vzduch a plánuje také postavit plovoucí jaderné elektrárny a rozmístit je v Jihočínském moři, je pravděpodobné, že Peking plánuje totéž i v Arktidě.

Administrativa ve Washingtonu by měla čínskou námořní aktivitu v Arktidě pozorně sledovat. Tvrzení čínské vlády, že cílem její arktické politiky je "vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy", je stejně falešné jako dřívější popis iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) jako projektu pro světový "mír a spolupráci, otevřenost a inkluzi, vzájemné poznání a vzájemný prospěch."

Arktická politika Číny i její iniciativa Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) se jeví jako cesta k tomu, aby Čína dosáhla globální hegemonie.

Překlad: František Vybíralík

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď

Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první ...

Čínská armáda používá cvičné terče tanků T-90

Podle webu Defence Blog čínská armáda provádí cvičnou střelbu na makety tanků T-90. Makety jsou dle ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • SKmartinTO
  01:14 17.11.2019

  Dnes je 17. November.

  Vážení Bratia Česi a Slováci.)

  Czechoslovaci.)

  Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

  Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

  Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

  Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masaryka a M.R.Stefanika.

  Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

  Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

  Sputnici ...!

  спутник
  теперь ты должен наконец идти домой

  Naše národy prežili mnoho .)

  Jedno nás však spája .)

  Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

  Odpúšťame .)

  Nikdy nezabudneme .)

  https://youtu.be/X2KfSihtKFU...

 • UnionPacific
  10:47 12.11.2019

  Nie je to pre Čínu trochu od ruky ? Predsa len, Juhočínske more má u " seba doma ", ale do Arktídy je to trošku ďalej. Ako budú v prípade konfliktu riešiť zásobovanie , keď iná cesta ako cez Beringov prieliv nie je ? Napadá ma len to že počítajú s tým že dovtedy bude všetko na východ od Uralu patriť im :) Koniec Ruska už je na dohľad.

  • CerVus
   10:57 12.11.2019

   No, vzhledem k tomu, že si dělají nárok na celé Jihočínské moře i když s většinou z něho vůbec nesousedí, tak snaha o získání kontroly nad Arktidou, která je také mimo dosah dává smysl.

  • PavolR
   11:32 12.11.2019

   Číňanom úplne stačí urobiť to, čo na prelome 19./20. storočia urobili Rusi im - vynútili si prenájom Port Arthuru a o pár rokov neskôr predĺženie Transsibírskej magistrály naprieč Mandžuskom a severom Kórei - len v opačnom garde. Stanú sa vlastníkmi prístavných kapacít v Anadyre, natiahnu železnicu-diaľnicu, prípadne to celé ešte prepoja so Severnou Amerikou mostom cez Beringov prieplav ... A SÚ TAM.

  • Trener
   13:08 12.11.2019

   Tak kšeft je kšeft, a takhle by to lodě do Evropy měly podstatně blíže. Už myslí dopředu... A jak je to s vlastnictvím Arktidy? Určitá část od pobřeží vždy patří nějakému státu, ta dál je mezinárodní?

 • marfolodej
  09:50 12.11.2019

  Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je již minulostí - to jako fakt? :D

  • satai
   09:54 12.11.2019

   Neschopný překladatel, v originále je "China's aggressive behavior in the South China Sea by now is old news".

   • Storm
    14:53 12.11.2019

    Otazka je kdo je "neschopný překladatel" a kdo je ten, kdo rád kope do někoho kdo má odvahu napsat veřejny článek pro lidi... Všichni jsme omylní a ja, ty i ten co přeložil tento článek... Všiml sis někdy, že pod článkem je odkaz "nahlasit chybu v článku" s vyskakujícím oknem, kde se dá ta chyba popsat? Autoři článků celkem pružně reagují na nahlášené chyby...
    Jó promiň, dneska je moderní někoho kritizovat, pomoct a nahlásit chybu se dnes nenosí... Asi to není Cool ;)

    • satai
     15:10 12.11.2019

     Máš pravdu, "neschopný překladatel" byla zbytečná generalizace, měl jsem napsat "špatný překlad".

     Ten zbytek si nech od cesty.