Čína chce "chránit" Arktidu

Čína chce
Letecká základna Thule, nejsevernější základna Letectva Spojených států, nacházející se severně od polárního kruhu v Grónsku. / US Air Force / Wikimedia Commons (Zvětšit)

Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je dnes již stará zpráva, teď přitahují pozornost nedávné kroky Pekingu v Arktidě. Článek původně vyšel na Gatestone Institute.

Arktida - v níž jak Spojené státy, tak i Rusko udržují vojenskou přítomnost - je známá tím, že je bohatá na uhlovodíky. Číňané ve svých nárocích na tak cenný zdroj energie zjevně nechtějí zůstat pozadu.

Stejně jako čínský prezident Si Ťin-pching prosazuje iniciativu Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative), usiluje také o vytvoření "Polární hedvábné stezky" pro lodě, o které se domnívá, že se otevírá kvůli tání ledovců způsobenému globálním oteplováním. Zdá se, že tato víra pramení z teorie "otevřeného polárního moře", podle níž by se polární moře vytvořené změnou klimatu nakonec dalo využít pro komerční účely.

Čína v lednu 2018 v rozsáhlém dokumentu "Arktická politika" uvedla:

"Čína za účelem lepšího poznání Arktidy navýší své kapacity a schopnosti v arktickém vědeckém výzkumu a bude usilovat o hlubší pochopení přírodních zákonů, které Arktidu ovlivňují. Čína má v úmyslu vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy."

"Při ochraně Arktidy bude Čína aktivně reagovat na změnu klimatu v Arktidě, chránit její jedinečné přírodní prostředí a ekologický systém, podporovat její vlastní klimatickou, environmentální a ekologickou odolnost a respektovat různorodou sociální kulturu Arktidy a historické tradice tamějšího domorodého obyvatelstva."

"Pro rozvoj Arktidy navýší Čína své kapacity a schopnosti při využívání aplikované arktické technologie, posílí technologické inovace, ochranu životního prostředí, využívání zdrojů a rozvoj námořních tras v Arktidě a přispěje tak k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Arktidy a ke zlepšení životních podmínek místních obyvatel."

"Čína se bude podílet na řízení Arktidy a bude se podílet na regulaci a řízení záležitostí a činností souvisejících s Arktidou na základě pravidel a mechanismů. Čína je odhodlána uplatňovat stávající rámec mezinárodního práva, včetně Charty OSN, Úmluvu OSN o mořském právu (UNCLOS), smlouvy o změně klimatu a životním prostředí a příslušná pravidla Mezinárodní námořní organizace a řešení různých tradičních i netradičních bezpečnostních hrozeb prostřednictvím globálních, regionálních, mnohostranných a dvoustranných mechanismů a budovat a udržovat spravedlivý, rozumný a dobře organizovaný systém správy Arktidy. Na vnitrostátní úrovni bude Čína regulovat a spravovat záležitosti a činnosti související s Arktidou v rámci své jurisdikce v souladu se zákonem, trvale zlepšovat svou schopnost porozumět, chránit a rozvíjet Arktidu a aktivně se účastnit mezinárodní spolupráce v záležitostech Arktidy."

Navzdory čínským cílům - "technologické inovaci" a "ochraně životního prostředí" - se Spojené státy obávají vojenských záměrů Pekingu. Podle Pentagonem nově zveřejněné "Výroční zprávy pro Kongres: Vojenský a bezpečnostní vývoj v Čínské lidové republice 2019" ("Annual Report to Congress: Military and Security Developments Involving the People's Republic of China 2019"):

"Čína zvýšila aktivity a angažovanost v arktické oblasti od doby, kdy získala status pozorovatele v Arktické radě v roce 2013. Čína v lednu 2018 zveřejnila strategii pro Arktidu, která prosazuje 'Polární hedvábnou stezku', a ve které se Čína označila za" Blízký Arktický stát" a identifikovala zájmy Číny jako přístup k přírodním zdrojům a námořním komunikačním linkám (SLOCs) a prosazovala obraz "odpovědné důležité země" v záležitostech Arktidy. Strategie zdůrazňuje čínské ledoborce a výzkumné stanice na Islandu a v Norsku jako nedílnou součást jejich realizace. Země sousedící s Arktidou vyjádřily znepokojení nad rozšiřujícím se potenciálem a zájmem Číny v tomto regionu. Civilní výzkum by mohl podpořit posílenou čínskou vojenskou přítomnost v Severním ledovém oceánu, což by mohlo zahrnovat rozmístění ponorek v regionu jako odstrašující prostředek proti jaderným útokům."

Vzhledem k tomu, že Čína již nasadila protilodní řízené střely a rakety země-vzduch a plánuje také postavit plovoucí jaderné elektrárny a rozmístit je v Jihočínském moři, je pravděpodobné, že Peking plánuje totéž i v Arktidě.

Administrativa ve Washingtonu by měla čínskou námořní aktivitu v Arktidě pozorně sledovat. Tvrzení čínské vlády, že cílem její arktické politiky je "vytvořit příznivé podmínky pro lepší ochranu, rozvoj a správu Arktidy", je stejně falešné jako dřívější popis iniciativy prezidenta Si Ťin-pchinga Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) jako projektu pro světový "mír a spolupráci, otevřenost a inkluzi, vzájemné poznání a vzájemný prospěch."

Arktická politika Číny i její iniciativa Nová hedvábná stezka (Belt and Road Initiative) se jeví jako cesta k tomu, aby Čína dosáhla globální hegemonie.

Překlad: František Vybíralík

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Čínská invaze na Sibiř?

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v ...

Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď

Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první ...

Čínská armáda používá cvičné terče tanků T-90

Podle webu Defence Blog čínská armáda provádí cvičnou střelbu na makety tanků T-90. Makety jsou dle ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • SKmartinTO
    01:14 17.11.2019

    Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

    Dnes je 17. November.

    Vážení Bratia Česi a Slováci.)

    Czechoslovaci.)

    Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

    Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

    Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

    Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masaryka a M.R.Stefanika.

    Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

    Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

    Sputnici ...!

    спутник
    теперь ты должен наконец идти домой

    Naše národy prežili mnoho .)

    Jedno nás však spája .)

    Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

    Odpúšťame .)

    Nikdy nezabudneme .)

    https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

  • UnionPacific
    10:47 12.11.2019

    Nie je to pre Čínu trochu od ruky ? Predsa len, Juhočínske more má u " seba doma ", ale do Arktídy je to trošku ďalej. Ako budú v prípade konfliktu riešiť zásobovanie , keď iná ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie je to pre Čínu trochu od ruky ? Predsa len, Juhočínske more má u " seba doma ", ale do Arktídy je to trošku ďalej. Ako budú v prípade konfliktu riešiť zásobovanie , keď iná cesta ako cez Beringov prieliv nie je ? Napadá ma len to že počítajú s tým že dovtedy bude všetko na východ od Uralu patriť im :) Koniec Ruska už je na dohľad.Skrýt celý příspěvek

    • CerVus
      10:57 12.11.2019

      No, vzhledem k tomu, že si dělají nárok na celé Jihočínské moře i když s většinou z něho vůbec nesousedí, tak snaha o získání kontroly nad Arktidou, která je také mimo dosah dává ...Zobrazit celý příspěvek

      No, vzhledem k tomu, že si dělají nárok na celé Jihočínské moře i když s většinou z něho vůbec nesousedí, tak snaha o získání kontroly nad Arktidou, která je také mimo dosah dává smysl.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
      11:32 12.11.2019

      Číňanom úplne stačí urobiť to, čo na prelome 19./20. storočia urobili Rusi im - vynútili si prenájom Port Arthuru a o pár rokov neskôr predĺženie Transsibírskej magistrály naprieč ...Zobrazit celý příspěvek

      Číňanom úplne stačí urobiť to, čo na prelome 19./20. storočia urobili Rusi im - vynútili si prenájom Port Arthuru a o pár rokov neskôr predĺženie Transsibírskej magistrály naprieč Mandžuskom a severom Kórei - len v opačnom garde. Stanú sa vlastníkmi prístavných kapacít v Anadyre, natiahnu železnicu-diaľnicu, prípadne to celé ešte prepoja so Severnou Amerikou mostom cez Beringov prieplav ... A SÚ TAM.Skrýt celý příspěvek

    • Trener
      13:08 12.11.2019

      Tak kšeft je kšeft, a takhle by to lodě do Evropy měly podstatně blíže. Už myslí dopředu... A jak je to s vlastnictvím Arktidy? Určitá část od pobřeží vždy patří nějakému státu, ta ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak kšeft je kšeft, a takhle by to lodě do Evropy měly podstatně blíže. Už myslí dopředu... A jak je to s vlastnictvím Arktidy? Určitá část od pobřeží vždy patří nějakému státu, ta dál je mezinárodní?Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
    09:50 12.11.2019

    Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je již minulostí - to jako fakt? :D

    Čínské agresivní chování v Jihočínském moři je již minulostí - to jako fakt? :D

    • satai
      09:54 12.11.2019

      Neschopný překladatel, v originále je "China's aggressive behavior in the South China Sea by now is old news".

      Neschopný překladatel, v originále je "China's aggressive behavior in the South China Sea by now is old news".

      • Storm
        14:53 12.11.2019

        Otazka je kdo je "neschopný překladatel" a kdo je ten, kdo rád kope do někoho kdo má odvahu napsat veřejny článek pro lidi... Všichni jsme omylní a ja, ty i ten co přeložil tento ...Zobrazit celý příspěvek

        Otazka je kdo je "neschopný překladatel" a kdo je ten, kdo rád kope do někoho kdo má odvahu napsat veřejny článek pro lidi... Všichni jsme omylní a ja, ty i ten co přeložil tento článek... Všiml sis někdy, že pod článkem je odkaz "nahlasit chybu v článku" s vyskakujícím oknem, kde se dá ta chyba popsat? Autoři článků celkem pružně reagují na nahlášené chyby...
        Jó promiň, dneska je moderní někoho kritizovat, pomoct a nahlásit chybu se dnes nenosí... Asi to není Cool ;)Skrýt celý příspěvek

        • satai
          15:10 12.11.2019

          Máš pravdu, "neschopný překladatel" byla zbytečná generalizace, měl jsem napsat "špatný překlad".

          Ten zbytek si nech od cesty.

          Máš pravdu, "neschopný překladatel" byla zbytečná generalizace, měl jsem napsat "špatný překlad".

          Ten zbytek si nech od cesty.

Načítám diskuzi...