Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu

Čínská letadlová loď
První čínská letadlová loď / Reuters

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále velmi napjaté. V minulých dnech Peking zrušil naplánované oslavy čtyřicátého výročí normalizace čínsko-japonských vztahů. Z informací, které zveřejnila ruská tisková agentura RIA, navíc vyplývá, že čínští vůdci sázejí na demonstraci vojenské síly. Jistě není náhoda, že do výzbroje čínského válečného námořnictva je právě v těchto dnech zazařována první letadlová loď.

O zrušení slavnostního ceremoniálu, týkajícího se normalizace čínsko-japonských vztahů, který měl proběhnout 27. září letošního roku, v těchto dnech informoval čínský internetový server Jiji Press. „Domníváme se, že by jednotlivé složité okamžiky neměly mít dopad na naše celkové vztahy,“ uvádí se v oficiální reakci japonské vlády na tuto skutečnost.

Zdá se přitom, že v současné době Peking spíše než na diplomatická jednání sází na demonstraci své vojenské síly. Naznačuje to alespoň skutečnost, že právě v těchto dnech má být do aktivní služby v čínském námořnictvu zařazena první letadlová loď.

Jak informovala ruská tisková agentura RIA, tuto skutečnost, dokládají fotografie, na internetu. Z nich je zřejmé, že byla minulý týden na palubě lodi vztyčena jak čínská státní vlajka, tak vlajka čínského námořnictva.

Vztyčení státní vlajky ještě neznamená, že loď byla převedena do aktivní služby. Může jít zatím jen o nácvik slavnostního ceremoniálu,“ řekl RIA nejmenovaný čínský vojenský analytik. Předpokládá se, že oficiálně bude tato letadlová loď zařazeno do aktivní služby 1. října, tedy v den, který se v Pekingu slaví jako výročí vzniku Čínské lidově demokratické republiky.

Základem první čínské letadlové lodi je přestavěn ruský křižník „Varjag.“ Jeho nedokončený skelet odkoupil Peking od Ukrajiny v roce 1998 s tvrzením, že ho přestaví na plovoucí kasino. V roce 2005 jej však Čína začala přestavovat na klasickou letadlovou loď. V loňském roce pak začalo testování její bojeschopnosti na otevřeném moři.

J-20

Foto: Čínská neviditelná stíhačka J-20 / AFP

Francouzský deník L'Expansion v této souvislosti nedávno upozornil na skutečnost, že se Pekingu v posledních letech daří dohánět technologický náskok Západu a Ruska. Jako doklad uvádí například „neviditelnou“ stíhačku J-20 nebo modernizaci čínských balistických raket.

S odvoláním na švédskou agenturu SIPRI tento list uvádí, že v porovnání oficiálně přiznaných výdajů na zbrojení zaujímala Čína v loňském roce v žebříčku zemí druhé místo. A to hned za Spojenými státy.

Z nich vyplývá, že Peking do modernizace své armády vkládá dokonce i více prostředků než Rusko.  Zatímco čínská armáda dostala v loňském roce ze státního rozpočtu v přepočtu 119 miliard dolarů (což odpovídalo 2,1 % HDP). Moskva pro tyto účely uvolnila sice 4,0 % HDP, ale vzhledem k síle ruské ekonomiky to představuje pouze 58,7 miliardy dolarů.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tchaj-wan zbrojí proti čínské letadlové lodi

Čínské mocenské a vojenské ambice jsou viditelné stále více. Když před rokem vyplula na moře její ...

Čína vede bitvu s USA o ovládnutí světové komunikace

V těchto dnech přišel bývalý bezpečnostní analytik Pentagonu F. Michael Maloof s velmi závažným ...

Protiraketový štít v Tichomoří má chránit USA před čínskými hlavicemi

  Spojené státy v současné době jednají se svými spojenci v Tichomoří o vybudování obranného ...

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Deadog
  08:50 27.09.2012

  to liberal shark : a ne jenom na ne ale i zahranicni novinare nafukujici kazdou zpravu do rozmeru Abomby

  to liberal shark : a ne jenom na ne ale i zahranicni novinare nafukujici kazdou zpravu do rozmeru Abomby

 • Jan Grohmann
  18:19 26.09.2012

  Pro Agronaut. Děkujeme za všímavost - upraveno.

  Pro Agronaut. Děkujeme za všímavost - upraveno.

 • Argonaut
  18:05 26.09.2012

  upozornění pro autora článku: SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) není francouzskou agenturou, ale mezinárodním think-tankem se sídlem v Solně ...Zobrazit celý příspěvek

  upozornění pro autora článku: SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) není francouzskou agenturou, ale mezinárodním think-tankem se sídlem v Solně (Švédsku)

  "Francouzský deník L'Expansion v této souvislosti nedávno upozornil na skutečnost, že se Pekingu v posledních letech daří dohánět technologický náskok Západu a Ruska. Jako doklad uvádí například „neviditelnou“ stíhačku J-20 nebo modernizaci čínských balistických raket."

  Tak tady deník L'Expansion doslova objevil Ameriku. V roce 2010 vydal Pentagon zprávu nazvanou (Military and Security Developments Involving the People’s Republic of China), kde jsou data k modernizaci a pokroku mnohem detailnější. Pokrok v modernizaci armády mezi lety 2004 a 2009 byl v řádech desítek procent (při srovnání počtu kusů moderní techniky).

  viz: http://www.defense.gov/pubs/pd... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:30 26.09.2012

  Letadlová loď bez vybavení (?), výzbroje (?) a především bez letadel je jenom bílým slonem. V Číně probíhá generační výměna politbyra ÚV KSSČ a tak se armáda snaží demonstrovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Letadlová loď bez vybavení (?), výzbroje (?) a především bez letadel je jenom bílým slonem. V Číně probíhá generační výměna politbyra ÚV KSSČ a tak se armáda snaží demonstrovat moc a provokovat nacionalismus. Na nezkušené čínské občany to zatím zabírá.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...