Čína převádí světu svůj arzenál balistických střel

-
14. 12. 2016
-
8 komentářů
-
Michael Myklín
Čína na konci listopadu provedla test deseti mobilních balistických střel středního doletu Dong-Feng-21C (DF-21C). Testy přichází v období, kdy si budoucí americký prezident Donald Trump, který je znám svým nepřátelským postojem vůči Číně, vybírá svůj vládní kabinet.
DF-21C je modernizovanou verzí rodiny mobilních střel středního doletu Dong-Feng 21 (DF-21). Vývoj DF-21C začal v roce 1984 s cílem významně zvýšit nosnost DF-21A / DF-21B.
DF-21C jedvoustupňová raketa na pevné palivo vyzbrojená jednou hlavicí o hmotnosti až 2000 kg a doletem až 1770 km, který je sice nižší než u verzí A a B, ale menší dolet byl cenou za vyšší nosnost.
Střela DF-21C byla vyvíjena jako konvenční zbraňový systém, jelikož se v jejím případě nepočítá s jadernou hlavicí (i když je schopna ji nést).
Díky modernímu naváděcímu systému jde o poměrně přesnou střelu s údajnou kruhovou odchylkou (CEP) menší než 50 m, což z ní v kombinaci s ničivou hlavicí dělá ideální prostředek pro chirurgické útoky proti cílům vysoké hodnoty. Za svou přesnost DF-21C vděčí především systému navádění v konečné fázi letu hlavice.
Starší verze DF-21 a DF-21A byly střely určené k jadernému úderu, což se odráželo v jejich vyšší kruhové odchylce (ve stovkách metrů). O DF-21B je známo, že je vybavena pokročilým naváděcím systémem a jde o nejpřesnější střelu z rodiny DF-21.
Americkému námořnictvu dělá vrásky především nejnovější přírůstek střel DF-21D, protilodní střela, kterou média překřtila na „zabijáka letadlových lodí“. Střela má mít dosah mezi 1450-2700 km (americké a čínské údaje se pochopitelně značně liší) a dosahovat rychlosti Mach 10.
Právě její rychlost představuje problém pro americké úderné svazy letadlových lodí a radikálně stěžuje potenciální intercepci, jelikož standartní protiraketové střely SM-3 jsou určené pro ničení cílů ve střední fázi letu a musely by být vypuštěny ihned po startu DF-21D, aby měly šanci zásahu.
Návratové těleso střely má mít navíc schopnost manévrování a podle některých zpráv Číňané mohou vyvinout verzi s více hlavicemi (MIRV). Jednou z možných obran může být dýmová clona z uhlíkových vláken , která má mást radiolokační naváděcí systémy střel, nebo zdokonalení schopnosti intercepce stávajících protiraketových systémů.
Například střely SM-2 Block 4 mohou cíl zasáhnout i v terminální fázi, ale v případě DF-21D situaci komplikuje schopnost hlavice manévrovat.
Rysem všech raket rodiny Dong-Feng 21 je jejich mobilita, jelikož jsou primárně odpalovány z mobilních odpalovacích vozidel WS-2500. Akcent na mobilitu balistických střel souvisí s oficiální čínskou politikou „no-first-use“, podle které Peking nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první.
Z toho vyplývá nutnost klást důraz na schopnost těchto zbraní přežít případný první úder nepřítele, aby byly schopny útok opětovat. Jejich mobilita však není samospasná, jelikož ke svému efektivnímu fungování vyžadují množství podpůrných vozidel a personálu. K odpalu je navíc třeba pevný podklad, aby se při startu předešlo poškození pohonu rakety následkem létajících částic.
Popis fungování střel DF-21 (čínský)
Celkový počet balistických střel typů DF-21, kterými Čína v současnosti disponuje, není znám. Odhady amerického ministerstva obrany v roce 2008 hovořily o 60-80 střelách a až o 60 mobilních odpalovacích vozidel. Souhrnný počet všech balistických střel čínských sil je podle serveru Army Recognition na čísle 1833.
I když test přišel několik dní před telefonátem budoucího amerického prezidenta Trumpa taiwanské prezidentce, který v Číně vyvolal silné negativní reakce, lze předpokládat, že Peking bude další podobné testy a vojenské přehlídky více medializovat.
Jednou z hlavních charakteristik Trumpovy prezidentské kampaně byl silný proti-čínský sentiment a zatím to vypadá, že v tomto směru hodlá pokračovat. Někteří analytici jeho relativně kladný postoj k Rusku dokonce vysvětlují snahou získat v Moskvě spojence k zadržování Číny.
Otázkou zůstává, kam je Trump ochoten zajít, a co všechno si čínské politbyro v čele se Si Ťin-pchingem nechají líbit.
Zdroj: IHS Janes, FAS, Army Recognition
Související články
Dopravní letadlo Y-20: Čína buduje strategické letectvo
Čínské letectvo před několika dny oficiálně převzalo do výzbroje první strategické nákladní letadlo ...
-
12.07.2016
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
Symbol sílící velmoci: Čína dokončuje vlastní letadlovou loď
Podle deníku Asia Today Čína připravuje spuštění letadlové lodě třídy Type 001A. Jedná se o první ...
-
26.07.2016
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
Čína ukázala stíhačku J-20, které se bojí celá Asie
Čína na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show) představila veřejnosti stíhačku 5. ...
-
31.10.2016
-
64 komentářů
-
Jan Grohmann
Cukr a bič: Zavádění ruských střel Iskander-M
Ruská armáda pokračuje v zavádění a modernizaci střel země-země krátkého doletu Iskander. V současné ...
-
23.11.2016
-
52 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
Napríklad som našiel niečo takéhoto ohladne rušenia a ničenia S400,a toto b mohlo fungovať podobne
https://www.youtube.com/watch?...Napríklad som našiel niečo takéhoto ohladne rušenia a ničenia S400,a toto b mohlo fungovať podobne
https://www.youtube.com/watch?...Neviem či má US námorníctvo hypersonicke strely. Ale zrejme rataju okrem SM aj s možnosťou rušenia navadzania striel napríklad pomocou F18 G ,prípadne ničenie pomocou striel HARM.
Neviem či má US námorníctvo hypersonicke strely. Ale zrejme rataju okrem SM aj s možnosťou rušenia navadzania striel napríklad pomocou F18 G ,prípadne ničenie pomocou striel HARM.
Jsem přesvědčen o tom, že zakrátko, co Trump obsadí Bílý dům, tak bude pozván do Číny a tam se vše ujasní. Vsadím se, že objednávka už doputovala. Sice pravdoláskaři budou opět ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem přesvědčen o tom, že zakrátko, co Trump obsadí Bílý dům, tak bude pozván do Číny a tam se vše ujasní. Vsadím se, že objednávka už doputovala. Sice pravdoláskaři budou opět očekávat, že pronese kritiku na stranu lidských práv, budou to vytrvale omílat, ale ono se zase nic nestane, jako při předchozích návštěvách. Protože to pevné ekonomické pouto, je přeci jenom prioritní pouto. Díky Číně a US propůjčovanému Know How si může běžný US občan dopřát spoustu levných věcí k běžnému životu.Skrýt celý příspěvek
Tak hypersonalisticka raketa (tedy konkretne jeji hlavice) bude kazda s dostrelem vetsim nez, dejme tomu, 1000km. Rakety, ktere vynesou naklad na nizkou obeznou drahu kolem ...Zobrazit celý příspěvek
Tak hypersonalisticka raketa (tedy konkretne jeji hlavice) bude kazda s dostrelem vetsim nez, dejme tomu, 1000km.
Rakety, ktere vynesou naklad na nizkou obeznou drahu kolem Zeme dodaji nakladu rychlost 8km/s, tj. cca M=24.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...