Čína spustila na vodu nejnovější letadlovou loď Type 003

Čína spustila na vodu nejnovější letadlovou loď Type 003
Čínská letadlová loď Fujian / Xinhua (Zvětšit)

V loděnicích Jiangnan v Šanghaji byla na vodu spuštěna nová čínská letadlová loď Fujian třídy Typ 003 (trupové číslo CV-18). Jde o největší plavidlo čínského námořnictva. Na svou první bojovou misi se Fujian vydá nejdříve v roce 2024.

Čínské námořnictvo má dvě aktivní letadlové lodě. Liao-ning (Typ 001) je přestavěná sovětská letadlová loď Varjag. Sesterskou lodí je Admiral Kuzněcov. Druhé plavidlo Šan-tung (Typ 002) je kompletně postaveno v čínských loděnicích a vychází z Liao-ning. Obě plavidla jsou vybavena skokanským můstkem.

Fujian je první letadlová loď kompletně vyvinutá a postavená v Číně. Loď se staví od roku 2016, je dlouhá 316 metrů, široká 76 metrů a má výtlak 80 000 tun. Svými rozměry a výtlakem si nezadá s americkými letadlovými loděmi třídy Gerald R. Ford, i když americká plavidla mají o 20 000 větší výtlak. Fujian má navíc konvenční pohon, Gerald R. Ford dva jaderné reaktory.

Fujian využívá katapultové vypouštění a lanové zachycování letadel CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off Barrier Arrested Recovery). Katapultáž zajišťuje elektromagnetický katapult EMALS (Electromagnetic Aircraft Launch System). Podobě jako u americké třídy Gerald R. Ford.

Slavnostní spuštění Fujian na vodu

Oproti skokanským můstkům EMALS umožňuje vypouštět těžší letadla (s větším množstvím paliva a munice), mimo jiné i čínské turbovrtulové letouny včasné výstrahy KJ-600. Právě Čína se po Spojených státech a Francii stane třetí zemí s palubními letouny včasné výstrahy. Precizně řiditelný EMALS zvládá také katapultovat lehčí, menší a křehčí stroje, jako jsou bezpilotní letouny.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Čínské letadlové lodě Type 002 získají inovativní vzletový systém

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva, Type 002, bude pravděpodobně vybavena ...

Satelitní snímky první čínské letadlové lodě Typ 001A

Plavidlo, obvykle označované jen jako Typ 001A, je na fotografiích uvázané u mola na námořní ...

Čínská modifikace cvičné stíhačky JL-9 pro letadlové lodě

Čínské námořnictvo má dvě letadlové lodě a staví další. K letadlovým lodím ale Čína potřebuje ...

Čínské makety letadlových lodí a program protilodních balistických střel

Satelitní snímky v poslední době odhalily znepokojivou novinku. Čínská lidově-osvobozenecká armáda ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.