Čína testovala satelit s robotickým ramenem

Čína vesmír
Foto: Long March-4C během startu 20. července 2013 / Xinhua

Čína dává zřetelně najevo, že je pro ni vesmírný prostor důležitými místem mocenského soupeření. Po sestřelu družice roku 2007 opět testovala "vojenské" vesmírné zbraně. Na konci záři prověřovala speciální satelit, jenž je schopen zachytit robotickým ramenem jiné těleso pohybující se po oběžné dráze Země.

Informaci o speciálním čínském vesmírném manévru přinesl Billa Gerzte, reportér Washington Free Beacon, organizace zabývající se on-line investigativní žurnalistikou. Manévru měl provést jeden ze tří satelitů vyslaných na oběžnou dráhu v červenci.Mluvčí Pentagonu Cyntia Smith oznámila tisku, že americké ministerstvo obrany sleduje pohyby čínských satelitů již delší dobu. Pozorované experimentální družice byly identifikovány: šlo o Chuangxin-3 (známá jako Innovation-3), Shiyan-7 (Experiment-7), jež by měla být vybavena robotickým ramenem, a Shijan-15 (též Practise-15). Do kosmu je vynesla raketa Long March-4C 20. července z vesmírného střediska Tchaj-jüan v severní Číně.

Čína vesmír Foto: Čínská raketa se třemi satelity opouští odpalovací rampu. / XinhuaAmerické vojenské a zpravodajské agentury jsou stále více znepokojeny čínskými antidružicovými systémy. Čína vyslala v roce 2007 do vesmíru raketu, která zničila meteorologický satelit.K sestřelu použila zřejmě balistickou raketu středního doletu DF-21, samozřejmě patřičně upravenou. Cílem byla vysloužilá a již nefunkční meteorologická družice Feng Yun 1C.Zančně kontroverzní bylo, že "nezodpovědně" zničila satelit až ve výšce 867 km nad zemským povrchem, a tak doposud krouží kolem naší planety na 3000 kusů vesmírného odpadu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína ukázala další stealth stíhač 5. generace

Zhruba v polovině září se na internetu objevily fotografie dalšího čínského stíhacího letounu 5. ...

Průlom: Čína nabízí vojáky pro misi v Mali

Čínská vláda plánuje vyslat až 600 svých vojáků do neklidného Mali. Podle komentátorů, jde o ...

Ruské obří vojenské cvičení: Japonsko a Čína na pozoru

Na ruském Dálném východě probíhá největší vojenské cvičení ruské armády od dob Sovětského svazu. ...

Japonská armáda posiluje. Čína varuje

Pár dní poté, co Japonsko oznámilo svůj plán rozsáhlé modernizace a posílení armády, přichází z Číny ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...