Čína získá protivzdušné systémy S-400 Triumf

S-400
S-400 Triumf v ulicích Moskvy. /  Public Domain

Rusko dodá do Číny neupřesněný počet protileteckých a protiraketových kompletů S-400 Triumf. Informaci potvrdil minulý týden deníku Kommerstant Anatolij Isajkin, generální ředitel ruské státní exportní společnosti Rosoboronexport.

"O podrobnostech smlouvy mluvit nebudu, ale je to tak, Čína opravdu jako první zakoupila tento nejnovější ruský systém PVO, což je pouze důkazem strategické úrovně našich vzájemných vztahů," řekl Isajkin.

Výše kontraktu, počet kompletů ani typ exportovaných střel Isajkin neuvedl. Minulý rok v listopadu ale noviny Vědomosti psaly o zájmu Číny nakoupit šest baterií protivzdušného a protiraketového systému S-400 Triumf. Každá baterie obsahuje osm odpalovacích vozidel.

Klíčovou otázkou je typ pořizovaných střel. Může jít o střely 9M96E s doletem 40 km, 9M96E2 s doletem 120 km, 48H6E3/48H6E2 s doletem 250/200 km, 48N6DM s doletem 250 km nebo o nejvýkonnější 40N6 schopné ničit vzdušné cíle na vzdálenost až 400 km.

V případě nákupu střel 40N6 získá Čína schopnost ničit vzdušné cíle nad celým Tchaj-wanem, Soulem, Hanoji, Kalkatou nebo Novým Dillí. Stejně tak Čína dokáže lépe kontrolovat samozvaně vyhlášenou identifikační zónu protivzdušné obrany ADIZ (Air Defense Identification Zone) v Jihočínském moři.

S-400 v akci

„Bylo by zajímavé zjistit, jaké střely byly přesně exportovány a kde budou systémy rozmístěny," pokládá si otázku Mark Stokes, ředitel institutu Project 2049, citovaný magazínem Defense News.

Otázkou je však také riziko zkopírování systému S-400 Čínou. Podle Vasilije Kašina z moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií není pochyb, že Čína se do kopírování (reverzního inženýrství) S-400 pustí.

Ostatně čínský protivzdušný systém HQ-9 je více či méně zdařilou kopií ruského systému S-300. Podle Kašina sice Čína zvyšuje své schopnosti ve výrobě protivzdušných raket dlouhého dosahu, ale stále za Ruskem zaostává.

Přesto se Číně systémy HQ-9 daří exportovat, především díky příznivé ceně a příslibu transferu technologií. Systémy HQ-9 si objednalo Turecku, zájem má také Uzbekistán a Turkmenistán.

Prodej S-400 do Číny jde každopádně v ruku v ruce se zaváděním nového protileteckého a protiraketového kompletu S-500 do výzbroje ruské armády. První S-400 získá Čína v roce 2017, ve stejné době dorazí první S-500 do ruské armády.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?

Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...

Korupce v Čínské lidové armádě

Armáda s největší počtem aktivního personálu na světě se otřásá pod řadou korupčních afér, které ...

Rusko otestovalo nové střely systému S-400

Ruská Vojska pro vzdušnou a vesmírnou obranu vyzkoušela podle ruské tiskové agentury Sputnik News ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    19:32 21.04.2015

    Možná by ten systém měli rovnou přejmenovat na HQ-10 :-)

    Možná by ten systém měli rovnou přejmenovat na HQ-10 :-)

Načítám diskuzi...