Čína získala první ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Su-35S
Su-35 ruského letectva. Čína zatím neuveřejnila oficiální fotky Su-35 v čínské kamufláži; větší foto /  Dmitrij Pičugin, GFDL 1.2 

Na konci roku 2016 z ruského výrobního závodu Komsomolskoamurské letecké výrobní sdružení J. A. Gagarina (KnAAPO) dorazily do Číny čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Celkově Čína objednala 24 těchto vysoce výkonných bojových letadel.

Čína projevila zájem o stíhačky Su-35 již v roce 2012. Tehdy se mluvilo o nákupu 48 Su-35 ve dvou vlnách a o začátku prvních dodávek v roce 2015.

Nakonec ale Čína objednala "jen" polovinu strojů za 2 miliardy dolarů. Všech 24 stíhaček Su-35 Čína získá mezi roky 2016 až 2018.

Obchod nezahrnuje jen letadla, ale také vybudování pozemního zabezpečení (údržba, pozemní obslužná technika, školení, logistika, atd.) a dodávky náhradních dílů, především náhradních proudových motorů Saturn AL-41F1S.

Není jasné, zda dojde později k nákupu dalších 24 stíhaček Su-35, jak bylo původně uvažováno. Nicméně podle deníku China Daily, který poprvé informoval o příletu Su-35 do Číny, jde o poslední případ, kdy Čína kupuje bojová letadla z Ruska. V budoucnu Čína plánuje kupovat již pouze domácí bojová letadla - řeč je především o víceúčelových stíhačkách J-20 a J-31.

Zejména dvoumotorový stealth stíhač J-20 se stane nosným bojovým letadlem čínského letectva. V současné době již údajně běží výroba prvních předseriových letadel. Menší a jednoduší dvoumotorový J-31 (FC-31) nabídne Čína v rámci “ekonomické a bezpečnostní diplomacie” svým zahraničním spojencům.

Podle Andrease Rupprechta, autora tří knížek o čínském vojenském letectvu a průmyslu, kterého citoval magazín Defense News, Číňanům nejde ani tak letadla Su-35, ale spíše o technologie ruských proudových motorů Saturn AL-41F1S (117S).

Čína se již několik let snaží vyvinout vlastní proudové motory pro stíhací letadla. Ač Čína oficiálně vývoj motorů nekomentuje, odborníci mají za to, že se Číňanům stále nedaří vyřešit problémy se životností. Čínská bojová letadla jako J-20, J-10 a J-15 jsou tak stále poháněná ruskými motory Saturn AL-31.

Podle Rupprechta jsou čínské Su-35 umístěny na základně Suixi, kde také najdeme stíhačky J-11 (kopie Su-27). Odtud mohou čínské Su-35 doprovázet dálkové bombardéry H-6K nad Jihočínské moře nebo dokonce nad japonské ostrovy.

Dálkové mise jsou možné i díky schopnosti Su-35 tankovat palivo za letu. Pro tyto účely má Čína k dispozici malou flotilu tankovacích letadel Il-78.

Několik slov o Su-35. Víceúčelový Su-35 je v současné době nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Su-35 má pokročilou avioniku, moderní zbraňové systémy a skvělé manévrovací schopnosti (díky vektorování tahu motorů).

Organickou výzbroj tvoří automatický kanón ráže 30 mm se zásobou 150 nábojů. Výzbroj až do hmotnosti 8 t lze zavěsit na 14 pylonů pod křídly a trupem. Maximální rychlost M 2,25 dosahuje Su-35 ve výšce 11 000 m. Stoupavost na úrovni moře je 16 800 m za minutu a dolet s interními nádržemi (na úrovni moře) je 1529 km.

Díky své víceúčelovosti lze Su-35 využít nejen k obraně vzdušného prostoru, ale také k bombardovacím a útočným operacím na pozemní a námořní cíle.

Zdroj: FlightGlobal

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné

USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá ...

Čína ukázala stíhačku J-20, které se bojí celá Asie

Čína na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show) představila veřejnosti stíhačku 5. ...

Nejnovější čínské tanky a obrněná vozidla

Čínský státní zbrojní gigant Norinco na letecké výstavě u města Ču-chaj (Zhuhai Air Show) ukázal ...

Čína převádí světu svůj arzenál balistických střel

Čína na konci listopadu provedla test deseti mobilních balistických střel středního doletu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • lorgarius
  18:10 13.01.2017

  dik za info k tej kamuflazi sokrates.

  dik za info k tej kamuflazi sokrates.

 • Olivav
  09:36 13.01.2017

  Sokrates, je to krásné letadlo a minimálně tam má Irbis-E a kombinaci s radarem v zadní polosféře. Pak je otázka tam asi má L-band v náběžné hraně křídla a viděl jsem koncepci ...Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates,

  je to krásné letadlo a minimálně tam má Irbis-E a kombinaci s radarem v zadní polosféře. Pak je otázka tam asi má L-band v náběžné hraně křídla a viděl jsem koncepci že je má i v nábězné hraně svislých ocasních ploch, což by mělo zlepšovat detekční schopnosti L-band radaru. No ale stejně bude spolupracovata získávat informca ze systémů Nebo-M nebo kompletů S-300 až S-500, takže bude plně integrované.

  Navíc to tu opět dám mezi AESA a PESA je rodíl ale né tak zásadní. https://www.quora.com/What-is-...
  Hlavní je "pouze" rychlost s jakou dokáže AESA měnit módy atd... Ale funkce mají stejné. Ano rychlost je důležitá a ato vede Rusy k vývoji AESA, ale už mě tu unavuje neustále tvrzení jak je AESA magicky nadřazená PESA navíc Irbis není čistá PESA ale hybridní radar.

  Jinak tohle je moc hezké video https://www.youtube.com/watch?...

  Sokrates, nevím kdo je logik. Jendou to vypadá, že něco ví ale za chvíli si člověk říká, jestli je to pravda. Jednou odpověděl, že kdyby sdělill svoji specializaci, tak bych se musel asi odejít a už se nevracet a být zahanben. Tím nechci rozjet flame, ale po pár dalších diskusních příspěvcích už ho beru velmi s rezervou.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:38 12.01.2017

  logik: Si si istý, že vieš s kým sa rozprávaš a aká je téma? :-D

  logik: Si si istý, že vieš s kým sa rozprávaš a aká je téma? :-D

 • Olivav
  12:40 12.01.2017

  Jen když tak na to kouknu tak vnější konfigurace je si dost podobná. Nepsal jsem přesná kopie a to že do toho cpou stejný motor jako do L-39 může něco naznačovat.

  Jen když tak na to kouknu tak vnější konfigurace je si dost podobná. Nepsal jsem přesná kopie a to že do toho cpou stejný motor jako do L-39 může něco naznačovat.

 • logik
  11:29 12.01.2017

  sokrates: a který z Těch Tvých linkovaných radarů má produkční Su35? Žádná. Smysl má porovnávat prototyp s prototypem a provozované éro s provozovaným érem. Porovnávat za X let ...Zobrazit celý příspěvek

  sokrates: a který z Těch Tvých linkovaných radarů má produkční Su35? Žádná. Smysl má porovnávat prototyp s prototypem a provozované éro s provozovaným érem.

  Porovnávat za X let možná do provozu nasazenou verzi stíhačky s dnešní verzí jiné stíhačky je nesmysl. Já také neříkám, že F15E by si dala původní Su27 k obědu a proto je F15 lepší letadlo než Su27 - byl by to podobně nesmyslnej argument, jako linkovat radary pro T50 jako argument k schopnostem Su-35 .Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:07 12.01.2017

  Larry: určitě není Elbit nezisková organizace, ale taky to nejsou žádní amatéři. Pokud to napadlo Vás, tak to napadlo i je. Co prohlašoval filipínský prezident netuším, v každém ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry: určitě není Elbit nezisková organizace, ale taky to nejsou žádní amatéři. Pokud to napadlo Vás, tak to napadlo i je.
  Co prohlašoval filipínský prezident netuším, v každém případě se filipínské letectvo chce zbavit OV-10 Bronco a nahradit je novým typem.Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  10:50 12.01.2017

  Ano, L-39 je po světě dost. Američtí majitelé je prodávají za pár USD, ale např. r.v. 1977, 1974 s nalétaným resursem. Můžete si je koupit, ale neodletíte. najdete inzeráty i s ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano, L-39 je po světě dost. Američtí majitelé je prodávají za pár USD, ale např. r.v. 1977, 1974 s nalétaným resursem. Můžete si je koupit, ale neodletíte. najdete inzeráty i s cenou na internetu. Moc dobře mají spočítáno kolik by stál případný servis. Máte předtavu o GO + defetoskopie atd....No a schválení do provozu od FAA.
  V Rusku L-39 najdete na leteckých hřbitovech zrušených leteckých základen.
  Elbit rozhodně nedělá zadarmo a není CSG, která kupovala šrot a přebytky po studené válce napříč Evropou a přeprodávala po "modernizaci" dále.
  Zkuste si přečíst za poslední rok pár prohlášení filipínského prezidenta Duterteho a snad pochopíte, že kšeft se konat nebude.
  Proč uvažujete, že Hongdu je "kopie" L-39??? Mají na draku napsáno "technology based on Aero L-39 jet" Designed and assembled in P.R.C. ???
  V reálu jste to letadlo nikdo neviděli krom nějakých fotek a videí. Takže bych s některými vyjádřeními byl opatrný.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:55 12.01.2017

  Larry: proč by neměli? L-39 je na celém světě dost a dost, přičemž Elbit dělá do modernizací a jedny L-39 modernizoval pro Thajsko (L-39ZA). Konkurence pro L-39 je Pampa III ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry: proč by neměli? L-39 je na celém světě dost a dost, přičemž Elbit dělá do modernizací a jedny L-39 modernizoval pro Thajsko (L-39ZA).
  Konkurence pro L-39 je Pampa III (zalétaná v druhé půlce minulého roku, Leonardo M345, která se do vzduchu dostala koncem roku atd.
  A Filipíny chtějí lehký bitevník, což L-39ZA splňuje už od svého vzniku.
  http://www.israeldefense.co.il... Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:54 12.01.2017

  Korekce - Progress - Záporoží - Ukrajina

  Korekce - Progress - Záporoží - Ukrajina

 • Olivav
  09:52 12.01.2017

  Larry, ten Hongdu je dobrá kopírka L-39. Pak, že Čína jede vlastní produkty a dohání svět :) Jen ty proudové motory a Čína je hezký příběh :) (bez Rusů by asi ani dnes nic ...Zobrazit celý příspěvek

  Larry,

  ten Hongdu je dobrá kopírka L-39. Pak, že Čína jede vlastní produkty a dohání svět :)

  Jen ty proudové motory a Čína je hezký příběh :) (bez Rusů by asi ani dnes nic moc neměli)
  http://www.leteckemotory.cz/mo...

  No a asi i motory pro tu kopii mají z Ruska kde je asi dělali pro L-39
  http://www.leteckemotory.cz/mo...

  A pak je tu historie L-39MS a Jak-130
  http://www.leteckemotory.cz/mo...

  Jestli tam mají nesmysly netuším, ale spíše to vypadá, že místo L-39 atd. To dávajído svých letadel a případně Číně. SmutnéSkrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:48 12.01.2017

  S těmi výrobci komponentů na L-39. Ano motory se vyráběli i v Detve na Slovensku. To skončilo. Stejně jako Motor Sich na Ukrajině. Pyrotechniku do L-39 vyráběli na Moravě, potom ...Zobrazit celý příspěvek

  S těmi výrobci komponentů na L-39. Ano motory se vyráběli i v Detve na Slovensku. To skončilo. Stejně jako Motor Sich na Ukrajině.
  Pyrotechniku do L-39 vyráběli na Moravě, potom na Slovensku dnes pardubická Explosia. Konkretně záchranný systém katapultáže sedačky URM-1 slovenské byli netěsné, plné vody. Kovové mechaniky pro ně vyráběli minimálně 2 firmy.
  (to není o tom, že se rozhodnu. Musím mít řadu povolení a materiálových zkoušek)
  To co zmatlali v Pardubicích pro sedačku VS-2 (L-39) už nestačí pro Martin Baker.
  Neprošli na zkouškách, náročné požadavky.... Aeru to stačí, spokojí se s nenáročností.
  Navíc se objevil další výrobce Tara Mojkovac v Černé Hoře. Tam na zakázku dělají vývoj pyrotechniky pro řadu dalších letadel.
  Aero stejně jako ERA Pardubice dostali svého času "strategické partnery"
  Aero s Boeingem. Jak řekl jeden z bývalých prezidentů USA "Co je dobré pro Boeing, je dobré pro USA"
  Pánové z Boeingu přišli do Aera, sdělili že se tam letadla vyrábět nebudou. Nechali zlikvidovat řadu unikátních přístrojů a přípravků pro výrobu a servis L-39
  Viz kopyto na výrobu překrytu kabiny pilota.......
  Místo toho začala výroba pro FA-18 (podvozkové nohy), jenom dílčích součástí, "vývoz" know -how a propouštění. ("konkurence" skoupená za pár drobných a zlikvidována") Naprosto stejně jako ERA. Když před letitými zaměstnanci řeknete "strategický partner" to je zaklínadlo že jim vstávají vlasy hrůzou.
  Viz. OTS Obchodně technické služby Aera před 25ti lety cca 80 zaměstnanců, dnes 20!!
  Jestliže kdosi nabízí něco co nemá (L-39) Filipínám a ještě jako lehký je to buď šílenec a nebo je má za naprosté hlupáky. (jsem pro variantu hlupák)
  Jestli chcete vidět konkurenci viz Hongdu K8 Karakorum.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  21:26 11.01.2017

  L-39CW je technologický demonstrátor, který bude použit pro sériovou veri známou L-39NG. Jestli aero zaspalo? Těžko říct.. Leonardo i FAdeA jsou na tom s vývojem svých strojů +- ...Zobrazit celý příspěvek

  L-39CW je technologický demonstrátor, který bude použit pro sériovou veri známou L-39NG. Jestli aero zaspalo? Těžko říct.. Leonardo i FAdeA jsou na tom s vývojem svých strojů +- stejně.
  btw. izraelský Elbit nabídl L-39 Filipínám co by lehké bitevníkySkrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  21:22 11.01.2017

  lorgarius: Tá kamufláž na obrázku nepredstavuje oficiálne farby ruských Su-35S. Tá bola použitá, ak sa nemýlim, len pri druhom prototype (č. 902, na obrázku). Tento prototyp bol ...Zobrazit celý příspěvek

  lorgarius: Tá kamufláž na obrázku nepredstavuje oficiálne farby ruských Su-35S. Tá bola použitá, ak sa nemýlim, len pri druhom prototype (č. 902, na obrázku). Tento prototyp bol vystavovaný aj na air show MAKS-2009.
  Ale oficiálna kamufláž, v ktorej ruské letectvo dostáva stroje Su-35S je takáto:
  http://bmpd.livejournal.com/22...

  logik: Takže si žiadny z tých linkov ani len nečítal. Inak by si mi nemohol takéto niečo napísať. Nevadí, dobre vedieť, že je to pre mňa len strata času.Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  21:21 11.01.2017

  Stando, já našel v JED z roku 2016, že mají mít letos letku. Co bude uvidíme. Zatím mají dostat myslím 5ks. To so píši ve Sputniku nečtu. Je to takový ruský Blesk, tak tolik k ...Zobrazit celý příspěvek

  Stando,

  já našel v JED z roku 2016, že mají mít letos letku. Co bude uvidíme. Zatím mají dostat myslím 5ks.
  To so píši ve Sputniku nečtu. Je to takový ruský Blesk, tak tolik k tomu, co jsi napsal. Jsou totiž lepší zdroje informací.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  21:04 11.01.2017

  malinak: Něco jako "obratnější letoun" je zpravidla u stíhaček zavádějící tvrzení. Su27 je sice obratnější, ale pouze v nižších rychlostech. V rychlostech okolo rychlosti zvuku a ...Zobrazit celý příspěvek

  malinak:
  Něco jako "obratnější letoun" je zpravidla u stíhaček zavádějící tvrzení. Su27 je sice obratnější, ale pouze v nižších rychlostech. V rychlostech okolo rychlosti zvuku a nad jsou obratné +- podobně. Takže v případě souboje má F15 možnost volit taktiku, kdy bude výhodu Su27 eliminovat.

  larry: Avionika nemá s motory v podstatě nic společného. Další věc je, že DV2, neměla L39, ale L39MS, kteréžto se vyrobilo jen pár kusů, a L59. Ani L39MS, ani L59 se neexportovala do Alžíru.
  Navíc motory DV2 pro tyto albatrosy se vyráběli na licenčně na Slovensku, nikoli na Ukrajině. Takže s nedostupností těchto motorů současné Aero mít problémy nebude.

  Problém s prodejem nových letadel Aero má a především měl, ale rozhodně to není kvůli nedostatku motorů. Problém je úplně jinde, mimo jiné i proto, že v klíčové době kvůli tlačence gripenů bylo třeba domácí letecký průmysl odstavit. Naopak oproti situaci před cca deseti lety je teď vojenská výroba v Aeru na vzestupu a je to jediná firma v ČR, která má šanci udržet v dlouhodobější perspektivě v ČR výrobu letadel, natož vojenských.
  Jinak aero nedávno prodalo do Iráku nejen přebytky ze stavu AČR, ale i nové letadla, a nejsou konečně nereálné ani další kontrakty.

  A to, že se do L39 snaží napasovat moderní motory - divíš se? Myslíš, že by L39 byla schopná konkurence s padesát let starými motory?

  jj284b: Přesně. V BVR by Su27 byla v defenzívě. Možná by díky své obratnosti dokázala rakety vymanévrovat, ale ty dnešní již spíše ne.

  sokrates: Nejde jen o samotný radar, je také třeba umět používat jeho možnosti, které jsou daleko širší, než u PESA radaru. Uvedením AESA radaru rozhodně neznamená, že je náskok dohnán. Opět - bohužel i pro Evropu, která AESA také teprv zavádí.

  Standa blabol: Opravdu tam píšou KLADNÝ poměr tahu ku hmotnosti? :-) Chtěl bych vidět to se záporným. Nejradši, kdyby mělo zápornou hmotnost :-)Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  20:32 11.01.2017

  Tvrdí to protože jakýkoli názor, který je nepohodlný, lze v případě potřeby označit za ruskou propagandu nebo útok...pokud má názor něco do sebe, jde o sofistikovanou ...Zobrazit celý příspěvek

  Tvrdí to protože jakýkoli názor, který je nepohodlný, lze v případě potřeby označit za ruskou propagandu nebo útok...pokud má názor něco do sebe, jde o sofistikovanou propagandu.
  Výše uvedené ale nevylučuje opravdovou ruskou propagandu nebo hackerský útok.

  Su-35 je krásná, ale nejhezčí mi přijde v té jednobarevné šedomodré se světlým břichem.
  Jen by mě zajímalo, zda někdy neuvažovali o SOP do "V". Iránci to udělali u domestikované "F-5", otázka je nakolik snížili RCS. Tohle má v originálu dvě obří SOP...ale možná to zkusili a zavrhli.Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:19 11.01.2017

  Olivave, tech 12 kusu do roku 2020 jsem nasel tady na webu v clanku z listopadu 2015. A stejna informace je i na jinych strankach (je jedno kolikrat to na webu najdes, stejne ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivave,
  tech 12 kusu do roku 2020 jsem nasel tady na webu v clanku z listopadu 2015. A stejna informace je i na jinych strankach (je jedno kolikrat to na webu najdes, stejne vsichni urcite pouzivaji stejny zdroj). Tak nevim.

  Jinak trochu off topic, ale na Sputniku jsou dva krasne clanky, ktere shazuji F-35. V prvnim pisou, ze se Sucku-35 nevyrovna ani za milion let, protoze Su-35 ma kladny pomer tahu k hmotnosti. V dalsi vete priznavaji, ze F-35 ho ma taky, ale na rozdil od Sucka ho pry nedokaze vyuzit. Proc, to nevysvetluji...

  Dalsi je jeste lepsi a dela z obtizne zjistitelnosti nevyhodu. Pry si americti piloti stezuji, ze jeji neviditelnost znemoznuje spolecna cviceni s dalsimi letadly a protiletadlove rakety s nima taky nemuzou cvicit, protoze je nezameri. Proste letadlo k nicemu.

  Nevis, proc vsichni tvrdi, ze ruska propaganda je sofistikovana. Vzdyt jsou to komici...Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  20:05 11.01.2017

  Sokrates díky za odkazy. Zajímavé a jinde se tyhle informace nedovíš. Alespoň teď vím kde se sem tam kouknout na novinky ne jen o T-50. jj284 ... jsi si tím tvrzením tak jistý? Zobrazit celý příspěvek

  Sokrates díky za odkazy. Zajímavé a jinde se tyhle informace nedovíš. Alespoň teď vím kde se sem tam kouknout na novinky ne jen o T-50.

  jj284 ... jsi si tím tvrzením tak jistý?Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:30 11.01.2017

  Olivav: Neviem presne, ktorý článok som to sem pred rokom dával, ja si to neodkladám. Ale tých informácií je na ruských weboch pomerne dosť a pravidelne mávaš články v leteckom ...Zobrazit celý příspěvek

  Olivav: Neviem presne, ktorý článok som to sem pred rokom dával, ja si to neodkladám. Ale tých informácií je na ruských weboch pomerne dosť a pravidelne mávaš články v leteckom časopise Vzľot. Tuná v tomto čísle je napr. rozhovor, v ktorom sa uvádza, že letecké testy radaru začali v roku 2012 na 3. prototype PAK FA. O rok neskôr už prebiehali aj na štvrtom prototype a vo výrobe bol ďalší kus pre piatu T-50. Ešte 3 exempláre boli testované laboratórne. V dobe, keď prebiehal rozhovor, radar mal údajne za sebou 120 letov len na 3. prototype, pri ktorých bol testovaný.
  http://www.take-off.ru/compone...

  V tomto článku už píšu, že čoskoro bude na svete 8. AESA radar a ďalšie 4 sú vo výrobe.
  http://www.rulit.me/books/vzly...

  Tu nájdeš technický popis a stručnú históriu vývoja, ktorý údajne začal v roku 2004.
  http://militaryrussia.ru/blog/...

  Na druhú stranu včera vyšiel článok, ktorý uvádza, že MiG-35 má absolvovať štátne letové skúšky so starším typom radaru, nie AESA. To by mohlo naznačovať, že nejaké problémy tam sú.
  http://vpk.name/news/172196_no... Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  19:10 11.01.2017

  ještě maličkost. ví se, kolik strojů a kdy a s jakým exportním označením bude dodáno. Jsem si zcela jistý, že podrobnosti "HW/SW konfigurace" jsou utajené. co se "pustí do ...Zobrazit celý příspěvek

  ještě maličkost.
  ví se, kolik strojů a kdy a s jakým exportním označením bude dodáno.
  Jsem si zcela jistý, že podrobnosti "HW/SW konfigurace" jsou utajené.
  co se "pustí do světa" může být nakonec úplně jinak.
  Hovořit o podrobnostech kontraktu, byli by sami proti sobě....
  Tohle není EU nebo NATO, kde se vše "vykecá a provalí"Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4