Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko

Čínská armáda zabrání útoku na Srbsko
Památník bombardování Jugoslávie před čínským velvyslanectvím v Bělehradě. / Ministry of defence Republic of Serbia, Public Domain (Zvětšit)

Čínský ministr obrany Wej Feng-che před týdnem navštívil Bělehrad. „Lidová osvobozenecká armáda nikdy nedovolí, aby se historie opakovala,“ ujistil Wej své srbské kolegy v souvislosti s 22. výročím aliančního bombardování Jugoslávie. Wej kromě Srbska navštívil také Řecko, Severní Makedonii a Maďarsko.

Upozornění. Článek vychází z čínských provládních zdrojů. Cesta čínského ministra obrany je (čínská média to doslovně uvádějí) reakcí na nasazení německých, francouzských a britských válečných lodí v Jihočínském moři. Cesta Weje a informační kampaň je tedy součástí čínských propagandistických operací a slouží k zasazení kýžených myšlenkových vzorců a vnímání do cílového (západního) publika. Ostatně cesta Weje připomíná propagandistickou návštěvu českého předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu.

Podle čínského listu Global Times Wej navštívil čtyři evropské země s cílem prohloubit vojenskou spolupráci. Kromě Srbska jsou všechny ostatní státy členy NATO a tvoří souvislý pás pevniny spojující střední Evropu se Středozemím – tvoří tak potenciální další suchozemskou trasu pro Pekingem budovanou Novou hedvábnou stezku. Všechny jmenované země rovněž nakoupily nebo dostaly darem čínské vakcíny proti Covidu-19.

„Wej je na návštěvě Maďarska, Srbska, Řecka a Severní Makedonie od středy do 31. března na pozvání ministrů obrany těchto čtyř zemí,“ uvedl plukovník Ren Guoqiang, mluvčí čínského ministerstva obrany. Cílem cesty má být „další posílení tradičních přátelství a pragmatické spolupráce s resorty obrany a armádami těchto zemí, čímž se usnadní zdravý a stabilní růst dvoustranných vojenských vztahů“.


Čínský ministr obrany v Maďarsku

Nejdříve Wej zamířil 25. března do Maďarska, kde se mimo jiné setkal s maďarským prezidentem Janosem Aderem. Wej pochválil Maďarsko „za projevenou podporu a vystupování ve prospěch Číny v otázkách souvisejících s hlavními obavami Číny, včetně Sin-ťiangu [ujgurská autonomní oblast].“ Maďarsko sice souhlasilo s evropskými sankcemi proti Číně, maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto ale sankce označil za „škodlivé“ a „zbytečné“.

Nejzajímavější byla následná třídenní návštěva Srbska. Srbský prezident Aleksandar Vučić označil „osud a budoucnost Srbska a Číny za vzájemně propojené“. Vučić také podpořil postoj Číny ve věcech Hongkongu, Tchaj-wanu a Sin-ťiangu. 

Srbský ministr obrany Nebojša Stefanovič zase vyjádřil „vděčnost za neochvějnou podporu Číny Srbsku v jeho úsilí chránit jeho územní celistvost a svrchovanost,“ jakož i srbské zájmy v Kosovu a Metochii. Na druhou stranu Wej ocenil podporu Srbska a projevil ochotu rozšířit vzájemnou vojenskou spolupráci. Do konce roku v Číně například proběhne společné cvičení srbských speciálních jednotek a čínské armády.

Čínský ministr obrany také v Bělehradě položil květiny před památník tři čínských novinářů, kteří zemřeli při bombardování čínského velvyslanectví silami NATO 7. května 1999. Podle Weje čínský lid na historii nikdy nezapomene a „nedovolí, aby se historie opakovala.“ „Jsme plně schopni a odhodláni chránit naši národní svrchovanost, bezpečnost a rozvojové zájmy,“ řekl Wej.


Wej Feng-che pokládá květiny před čínské velvyslanectví

Wej tedy vysloveně uvedl, že v případě napadení čínská armáda přijde Srbsku na pomoc.

Co se týče konkrétní vojensko-technické spolupráce, Čína má pomoci vývoji a výrobě srbského úderného dronu Pegaz 011. Srbský dron patří do stejné kategorie jako čínský dron CH-92A, ale je celkově menší a má menší užitečnou nosnost (40 kg). Přesto i Pegaz 011 unese dvojici čínských střel FT-8D.

Čínský ministr obrany následně v pondělí navštívil Řecko. Podle řecké prezidentky Kateriny Sakellaropoulou obě země jsou starodávné civilizace a současně poděkovala Pekingu za pomoc v boji proti pandemii Covidu-19. Řecká prezidentka také ocenila pokrok Pekingu v oblasti lidských práv.

Wej i v případě Athén projevil ochotu „posílit strategickou komunikaci s řeckou armádou, provést rozsáhlý výcvik řeckého vojenského personálu, prohloubit pragmatickou spolupráci a posunout bilaterální vojenské vazby na vyšší úroveň.“

Nakonec 30. března čínská delegace přistála v Severní Makedonii. I zde padala slova o vzájemném přátelství a podpoře. Projednány byly investice do infrastruktury, i vojenská spolupráce mezi oběma státy.


Setkání řecké prezidentky a čínského ministra obrany 

Během návštěvy všech čtyř zemí padlo mnoho řečí o vzájemné podpoře a příslibech spolupráce, ale o konkrétních projektech, aspoň mediálně, se před novináři nemluvilo.

Jaké zprávy tedy chce čínská propaganda do Evropy vyslat? Minimálně dvě – společný postoj Západu / NATO k Číně neexistuje a čínská armáda, námořnictvo i letectvo je schopno projektovat vojenskou sílu přímo v Evropě.

Nejednota Západu ke vztahu k Číně není žádným tajemstvím, stačí se podívat na rozdílný přístup Evropy a Spojených států. Propagandisticky nejzajímavější je čínská hrozba projekce vojenské síly do Evropy. Ostatně nebyla by to úplně nečekaná věc – německý Bundeswehr cvičil čínské vojenské důstojníky a na společné čínsko-německé cvičení Peking do Evropy vyslal zdravotnické pásové transportéry.

Čínské ozbrojené síly mají jistě technické schopnosti vojenské projekce síly do Evropy. Lze si teoreticky představit cvičení čínských vojenských letadel v Srbsku či Maďarsku, případně námořní cvičení řeckých a čínských válečných lodí ve východním Středozemí. 

Otázkou jsou ale skutečné možnosti čínských ozbrojených sil. Mezinárodně uznávaný geopolitický prognostik a stratég George Friedman v on-line debatě pro české Centrum transatlantických vztahů CEVRO Institutu (PCTR) nabídl jiný pohled na sílu čínské armády. Americký odborník varoval před přeceňováním schopností čínských ozbrojených sil, které podle něj zcela postrádají institucionální paměť a nemají potřebné zkušenosti z reálného nasazení. „Čína může mít vojenské vybavení, jaké chce, ale nemá zkušenosti s velením a reálným bojem. A to lze jen těžko překonat,“ uvedl Friedman.


George Friedman pro CERVO Institut

Další otázkou je, zda působení čínské armády v Evropě Pekingu na mezinárodním poli prospěje. Například Rusko nemusí čínské vojenské operace v Evropě, a zejména v bratrském Srbsku, vnímat jako pozitivní věc.

Čínský list South Moring China Post cituje vojenského komentátore Song Zhongpinga, podle kterého měla návštěva čínského ministra obrany vyslat zprávu, „že čínský vojenský rozvoj a rostoucí globální vliv neohrožují NATO.“ „V rámci NATO existují různé hlasy a různorodé pohledy a nemusí nutně existovat shoda ohledně zadržování a konfrontace s Čínou,“ uvedl analytik s tím, že jmenované čtyři země si tradičně udržují dobré vztahy s Čínou. „Takže posílením vojenské diplomacie bude pro NATO méně snadné vytvořit společnou sílu proti Číně.“

Cui Hongjian, ředitel odboru evropských studií v Čínském institutu mezinárodních studií, pro Global Times uvedl, že Čína potřebuje posílit vojenské výměny a bezpečnostní spolupráci s evropskými zeměmi. Čínské námořnictvo může také vysílat válečné lodě, aby prováděly mise a navštěvovaly spřátelené země. „Pokud mohou přijít [Británie, Francie a Německo] do Jihočínského moře, můžeme přijít také do Středomoří,“ řekl Cui. 

Otázka pro čtenáře AN ohledně efektu čínské propagandy: „Stačí propagandistická návštěva Weje ve čtyřech evropských zemích, abychom se báli nasazení čínské armády v Evropě? A budeme se nyní dívat negativně na alianční a americké operace v Jihočínském moři?“

Zajímavost na konec: Londýnská tisková agentura Reuters, jedna z největších zpravodajských agentur, dramaticky informovala o návštěvě Weje v Maďarsku. O vřelých řecko-čínských vztazích nepadlo ani slovo.

Zdroj: SCMP, Xina, GlobalTimesmod.gov.rs

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace srbského bojového vozidla pěchoty M-80A

Srbské ministerstvo obrany na testovacím polygonu Nikinci představilo prototyp modernizovaného ...

Srbské vrtulníky H145M získají srbské zbraně

V roce 2016 Srbsko objednalo u Airbus Helicopters devět vrtulníků H145M s tím, že šest kusů získá ...

Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko

Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových ...

Čínské systémy protivzdušné obrany FK-3 pro Srbsko

Srbsko pokračuje v nákupech moderní čínské výzbroje. Podle srbského portálu Balkanska bezbednosna ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • GrafvonLoyola
  21:06 06.03.2023

  edit: špatné vlákno, smazat prosím

  edit: špatné vlákno, smazat prosím

 • Scandinavian81
  08:14 06.03.2023

  tak takhle jsem se dlouho nezasmál :D číňan nemá ani na Tchajwan a bude se montovat do Evropy s amrádou? :D

  tak takhle jsem se dlouho nezasmál :D číňan nemá ani na Tchajwan a bude se montovat do Evropy s amrádou? :D

 • PavolR
  10:56 17.04.2021

  Keďže sa článok okrajovo zapodieva aj čínsko maďarskými reláciami: 1.- aktuálna téma výstavby čínskej univerzity v Budapešti, refinancovanej štátom z čínskej ...Zobrazit celý příspěvek

  Keďže sa článok okrajovo zapodieva aj čínsko maďarskými reláciami:
  1.- aktuálna téma výstavby čínskej univerzity v Budapešti, refinancovanej štátom z čínskej pôžičky:
  https://www.direkt36.hu/en/kin...
  2.- rozsiahly článok o vývoji čínsko - maďarských vzťahov za posledné roky:
  https://www.direkt36.hu/en/kem... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:34 17.04.2021

  V predvečer slovínskeho EU-predsedníctva sa šíri "non paper" o prerozdelení Balkánu:
  https://azonnali.hu/cikk/20210...

  V predvečer slovínskeho EU-predsedníctva sa šíri "non paper" o prerozdelení Balkánu:
  https://azonnali.hu/cikk/20210...

 • Klimesov
  08:33 06.04.2021

  Ze strany Číny nejde o nic jiného než o propagandu pro vlastní publikum. " Vy jste vyslali lodě do Jihočínského moře, my můžeme, teoreticky, udělat totéž, a tady jsou ty státy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ze strany Číny nejde o nic jiného než o propagandu pro vlastní publikum.
  " Vy jste vyslali lodě do Jihočínského moře, my můžeme, teoreticky, udělat totéž, a tady jsou ty státy které nám to umožní"
  Ale když se na to podíváme.
  Tak nejprve Srbsko.
  Hmmm velký hráč v Evropě. Pokud by měla vzniknout Čínská základna v Srbsku tak jenom roto aby Srbové měli páky při jednání o vstupu do EU.
  Maďarsko. No země, kde se politici populisticky veřejně trefují do NATO a EU, protože je tento populizmus drží u moc, ale zbraně nakupují primárně ze zemí NATO či EU. Maďarští voliči na tyhle populistické postoje slyší, připadá jim, že Maďarsko je samostatné a nikdo mu nic "nediktuje" Jinak je to ovšem divadýlko pro voliče a možnost přivýdělku pro politiky :-)
  Navíc Maďarsko vstoupilo do NATO v roce 1999 a ani dnes není plnohodnotným členem.
  Podobně na tom bude nejspíše i Makedonie, ale tam nevím, stejně jako v případě Řecka. Co je vede k těmto krokům je otázka, ale je velká pravděpodobnost, že za tím stojí divadýlko pro voliče, či přímé ekonomické přímé zájmy jednotlivých politiků nebo podnikatelů.
  Je to to stejné jako u nás. :-) Jako stát máme ze spolupráce s Čínou velké ho... někteří politici a podnikatelé jsou ovšem na tom jinak a mají v tom schovaný svůj byznis. A mnozí politici, hlavně ti anti EU, mají na dobrých vztazích s Čínou nebo Ruskem a té údajné "neutrální rétorice" postavenou politiku, která je drží u moci, prostě a jednoduše divadýlko pro své voliče.

  A co se týče schopnosti Číny projektovat vojenskou sílu globálně tak tady jsou stále hoooodně omezeni. Jednak stačí se podívat na jejich schopnosti zapojení se do protipirátského boje, co vím tak jen jedním plavidlem, když tak měn opravte, ale hlavně kdyby toho byly schopni už dávno by to udělali. :-)Skrýt celý příspěvek

 • martinko68
  09:53 05.04.2021

  Já osobně v tom vidím extrémní propagaci ČLR kdy navštíví země které jsou ohrožovány islámem , Srbsko , Makedonie , Řecko tam je to jasné ,tím tak drobet našeptává co si máme ...Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně v tom vidím extrémní propagaci ČLR kdy navštíví země které jsou ohrožovány islámem , Srbsko , Makedonie , Řecko tam je to jasné ,tím tak drobet našeptává co si máme myslet o kritice lidských práv .Teda nedovedu si představit cvičení v Madarsku či Německu s armádou ČLR , to by se uvedené země museli uplně zbláznit . Někdo tady zmínil i ten Covid 19 , za tenhle globální problém může nejenom Čína , která to měla na svém uzemí min.rok dopředu , ale i pokusy které navyšovaly nakažlivost některých virů a bakterií a to se dělo nejenom v ČLR , již od let 2001 , tak budeme věřit že čínský netopýr uletí 1300 km a pak spadne do hrnce na tržnici města kde je instituce typu výzkumného ustavu virologie Stačí se podívat na karieru Shi Shengli , ale nejen státy i nadnárodní koncerny mají co vysvětlovat , ale všechno jsou to "fake news" a přece již od prvního měsíce co se to objevilo v Evropě bylo každému jasné že to není kapénková nákaza ale především aerosolová , musel to pochopit každý člověk co je jen trošku obeznámen s OPZHN , člověk vzdělaný ve fyzice , biologii přenosu chorob musel mít jasno a stejně když sociální sítě chtěly tak jste se donekonečna koukal na to kam až doprsknete při kýchání . Pravdou je že Čína mohla včasnou informovaností WHO pandemii utlumit a tady padá celá zodpovědnost na komunistické oligarchy ve vedení ČLR.Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  16:54 03.04.2021

  Čína nedokáže obsadit ani Taiwan hned vedle, natož projekci síly v Evropě. Politické prohlášení nic víc.

  Čína nedokáže obsadit ani Taiwan hned vedle, natož projekci síly v Evropě. Politické prohlášení nic víc.

  • Jura99
   18:01 03.04.2021

   Tam je rozdil, Taiwan by byla invaze, Srbsko by mohlo vetsi ci mensi cinskou angazovanost prijmout dobrovolne.

   Tam je rozdil, Taiwan by byla invaze, Srbsko by mohlo vetsi ci mensi cinskou angazovanost prijmout dobrovolne.

   • Miroslav
    21:15 03.04.2021

    Keďže tradične postrádaš schopnosť empatie, teda schopnosť vcítiť sa do pozície iného, spýtam sa za teba... Čo by mala Čína z toho, že by sa postavila za Srbsko ak by sa USA ...Zobrazit celý příspěvek

    Keďže tradične postrádaš schopnosť empatie, teda schopnosť vcítiť sa do pozície iného, spýtam sa za teba... Čo by mala Čína z toho, že by sa postavila za Srbsko ak by sa USA rozhodli bombardovať Belehrad aj v roku 2021? Odpoviem si sám... Peking by z toho nemal absolútne nič. Oveľa výhodnejšie by pre Peking bola dohoda s USA a vydanie Srbska napospas osudu. Teda, bol by Peking schopný brániť Srbsko? Odpoveď: Iste áno. Bol by Peking ochotný brániť Srbsko? Odpoveď: Iste nieSkrýt celý příspěvek

  • Poly
   20:22 03.04.2021

   A proč by to dělala? Kdyby se dnes Čína rozhodla, že Taiwan obsadí, tak do několika měsíců. Taiwan chrání fakt, že Čína o něm tvrdí, že to je součást Číny, žijou tam Číňani a ...Zobrazit celý příspěvek

   A proč by to dělala? Kdyby se dnes Čína rozhodla, že Taiwan obsadí, tak do několika měsíců. Taiwan chrání fakt, že Čína o něm tvrdí, že to je součást Číny, žijou tam Číňani a ekonomicky jsou propojení. Obsazení by stálo životy a to hodně. A to Čína prostě udělat nemůže a ani nechce.

   Srbsko je kdesi na opačném konci světa. Žádnej Číňan tam není, ekonomika na levačku,... Ale angažmá v Sbrsku by přes Ivana nikdy neprošlo. To by se museli v Rusku zbláznit.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:46 03.04.2021

  Dohadujete se tu ode zdi ke zdi, kus pravdy má pochopitelně i Milan 7. Poláci byli na počátku 20stol. národ mezi dvěma mlýnskými kameny (Varšava byla součástí carského Ruska) a po ...Zobrazit celý příspěvek

  Dohadujete se tu ode zdi ke zdi, kus pravdy má pochopitelně i Milan 7. Poláci byli na počátku 20stol. národ mezi dvěma mlýnskými kameny (Varšava byla součástí carského Ruska) a po začátku WW1 se osvobozování od Ruska dělo pod spoluprací s Němci. Polské legie na straně centrálních mocností bojovaly i proti Čs. legiím v Rusku. Rovněž Těšínsko (a Bílsko) nebylo žádné sporné území (jak píše Torong), od 14.století bylo součástí Koruny České a po první světové válce česká část republiky logicky vznikla v hranicích dosavadního Českého království bez ohledu na národnosti (to by asi Sudety musely jít pryč už tehdy). Poláci to viděli jinak a obsadili Těšínsko i Bílsko, které jim pak už zůstalo, protože Beneš byl diplomat, nebyl malicherný a kompromisy uměl. Poláci se podobně jako Češi celá 30tá léta rozhlíželi, kdo je větší hrozba, jestli Němci nebo SSSR a oba státy došly k rozdílnému názoru, což je i rozdělovalo a bránilo spolupracovat. Poláci měli blíž k Němcům, Češi k SSSR a v tomto smyslu také uzavřely se svými domnělými "spojenci" smlouvy. Pilsudský se netajil tím, že je jeho cílem společná hranice s Maďarskem (tedy napříč ČSR), což polský ministr zahraničí prohlásil po podepsání paktu o neútočení s Němci. Je úplně jedno, jestli Hitler na nějakém pohřbu byl či nebyl. Nakonec Polsko hodovalo na českém území ani ne rok předtím, než se jeho "spojenec" Německo domluvil s "nepřítelem" SSSR a společně si jej rozporcovali. Plyne z toho zjištění, že nikdo nebyl svatý, tím méně zrovna tehdejší Polsko a tehdejší rozkol ČSR a Polska je krásná ukázka toho, jak si oba státy vydláždily svůj dočasný zánik, kdyby uměli spolupracovat (což neumí ani dnes), při pohledu na tehdejší mapu by spojené česko-polské jednotky byly v Berlíně nejdéle za dva dny.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   09:05 03.04.2021

   Ne nick Milan 7 nemá kus pravdy. Cíleně lže. Že jsou v té lži i nějaká pravdivá fakta tu lež nedělá menší. "Rovněž Těšínsko (a Bílsko) nebylo žádné sporné území (jak píše Torong), ...Zobrazit celý příspěvek

   Ne nick Milan 7 nemá kus pravdy. Cíleně lže. Že jsou v té lži i nějaká pravdivá fakta tu lež nedělá menší.

   "Rovněž Těšínsko (a Bílsko) nebylo žádné sporné území (jak píše Torong), od 14.století bylo součástí Koruny České a po první světové válce česká část republiky logicky vznikla v hranicích dosavadního Českého království bez ohledu na národnosti (to by asi Sudety musely jít pryč už tehdy)."
   Jenže pro poválečné uspořádání Evropy nebylo podstatné co komu patřilo v minulosti (navíc extrémně vzdálené) ale to jak území definovala Versailská smlouva a tedy převážně Francouzi. A podle nich šlo o sporné území, které bude nutno teprve vyřešit. Ostatně Francouzi reagovali velice ostře na Českou vojenskou akci a tatíček Masaryk velmi rychle couval...Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    10:27 03.04.2021

    Píšeš nesmysly, asi z neznalosti historie, čemuž se nedivím, řada lidí se v ní nevyzná a historici se neshodnou. Když píšu, že Těšínsko a Bílsko bylo ve sféře zemí Koruny České a ...Zobrazit celý příspěvek

    Píšeš nesmysly, asi z neznalosti historie, čemuž se nedivím, řada lidí se v ní nevyzná a historici se neshodnou. Když píšu, že Těšínsko a Bílsko bylo ve sféře zemí Koruny České a později Českého království od 14. stol., tak České království v rámci R-U monarchie existovalo nepřetržitě do 28.10.1918 a Těšínsko s Bílskem bylo nepřetržitě po tuto dobu v jeho sféře. Nový ČS stát měl jako východiskové hranice v českomoravskoslezské části právě území, jenž bylo dosud ve sféře Českého království. Poláci na to nedbali a obsadili české Těšínsko a Bílsko už v 11/1918, s tím Versailles neměla vůbec co do činění, už proto, že se konala až v 6/1919. Spory o čs-polskou hranici vyřešila dohoda ve Spa v 1920 a nešlo o diktát velmocí, ale o kompromisní shodu mezi ČSR a Polskem, byť za oboustranného skřípění zuby. Polsko získalo území, jež by při ctění dosavadních hranic (ať zmíněného Českého Království nebo Předlitavska-Zalitavska na SK) získat nemělo a i přesto bylo nespokojené. Svou nespokojenost si ukojilo v 1938, kdy porušilo dohodu ve Spa, později v 1939 jim stejnou mincí oplatili Slováci, kdy rovněž porušili dohodu ve Spa a kromě osvobození neoprávněného polského záboru okupovali i části Polska. Prostě lidi pod zvráceným vedením se mohou chovat jako zvěř a nezáleží jestli jde o Rusy, Němce, Poláky, Čechy. U Rusů je pouze ten fakt, že to zvrácené vedení mají s malými přestávkami neustále až dosud.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     15:09 03.04.2021

     Polsko obsadilo v roce 1918 území Těšínska až po demarkační linii, kterou dohodl Zemský národní výbor pro Slezsko s Polským národním výborem knížectví Těšínského na počatku ...Zobrazit celý příspěvek

     Polsko obsadilo v roce 1918 území Těšínska až po demarkační linii, kterou dohodl Zemský národní výbor pro Slezsko s Polským národním výborem knížectví Těšínského na počatku listopadu 1918.Ve sféře zemí koruny České od počátku 14 století bylo vedle Slezska i Lužice,Braniborsko,Lucembursko,část nynější Belgie(1provincie),a část nynějšího Holandska.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:36 03.04.2021

      a ktere z tech (Braniborsko, Luzice...) byly ve sfere Ceskeho Kralovstvi k 28.10.1918 ? Protoze status quo k tomu datu byl vychozi k urceni hranic. Slezsky narodni vybor nemel co ...Zobrazit celý příspěvek

      a ktere z tech (Braniborsko, Luzice...) byly ve sfere Ceskeho Kralovstvi k 28.10.1918 ? Protoze status quo k tomu datu byl vychozi k urceni hranic. Slezsky narodni vybor nemel co domlouvat, kompetenci mela centralni vlada, ta take poslala vojsko.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:12 03.04.2021

      Status quo k 28.10.18 byl dán pouze rámcově,jinak by se nemohlo k ČSR připojit Hlučinsko(1920) a nemohlo by dojít k úpravám hranice na Oravě a na Spiši.Samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Status quo k 28.10.18 byl dán pouze rámcově,jinak by se nemohlo k ČSR připojit Hlučinsko(1920) a nemohlo by dojít k úpravám hranice na Oravě a na Spiši.Samozřejmě Lucembursko,Braniborsko/to ještě kratší dobu/atd byly ve sféře Českého královstvi jen necelých 100 let.Ale je to podstatně déle než např . trvání 1.republiky s Podkarpatskou Rusí.Slezský národní výbor musel nějak demarkační linii vytyčit protože na počatku listopadu 1918 věděli lidé o nějaké pražské centrální vládě tak leda z doslechu.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      18:44 03.04.2021

      Český Zemský národní výbor pro Slezsko byl založen 30.rijna 1918 v Slezské Ostravě.32 členný výbor byl sestaven ze zástupců českých politických stran dle výsledků voleb do Říšské ...Zobrazit celý příspěvek

      Český Zemský národní výbor pro Slezsko byl založen 30.rijna 1918 v Slezské Ostravě.32 členný výbor byl sestaven ze zástupců českých politických stran dle výsledků voleb do Říšské rady v r.1911. Vydal provolání,že se ujal vlády nad Slezskem.K dohodě s Polským národním výborem Těšínského knižectví došlo 2.listopadu 1918 a jednalo se o demarkační linii podle národnostního složení obecních zastupitelstev.Napoprvé se obě tyto národní rady vcelku rozumně domluvily. V podstatě nestabilitu tohoto regionu způsobily až státní zájmy ČSR a Polska.Státy Dohody ponechaly oběma státům volnou ruku k dohodě.T.G.Masaryk očekával potíže s dělením Těšínského Slezska a proto udržoval nadstandardní vztahy s I.Paderewskim ,představitelem Polského národního výboru v USA a budoucím předsedou polské vlády.Masaryk v novoročním projevu 1919 řekl,, vycházeje z českého historického práva je hraniční problém na Těšinsku nepatrný a po jeho akceptování jsem ochoten jednat s oficiální státní reprezentací o hraničních korekturach.Doporučuji obnovit pořádek na sporném území pod vedením dohodovych důstojníků ,dokud hranici nestanoví mírová konference...,,Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:57 04.04.2021

      Takže jsem měl pravdu. Děkuji Padremu za doplnění informací. Věděl jsem, že šlo o sporné území a situace nebyla tak jednoduchá, jakože Poláci agresoři a Češi ubohé oběti...

      Takže jsem měl pravdu. Děkuji Padremu za doplnění informací. Věděl jsem, že šlo o sporné území a situace nebyla tak jednoduchá, jakože Poláci agresoři a Češi ubohé oběti...

  • logik
   15:31 03.04.2021

   I to co píšeš ale není úplná pravda: protože státy po IWW nevznikali na základě "historického vlastnictví", ale - a to včetně ČSR - na základě práva na sebeurčení. Defakto jediný ...Zobrazit celý příspěvek

   I to co píšeš ale není úplná pravda: protože státy po IWW nevznikali na základě "historického vlastnictví", ale - a to včetně ČSR - na základě práva na sebeurčení. Defakto jediný národ, kterému se tehdy "národnost" jako argument neuznávalo, byly Němci a Rakušané. A podle toho principu byly části Těšínska Polské.

   Navíc také Poláci po trojím dělení Polska byli poškození, takže se nedivím, že se chtěli hojit - a konečně - Slezsko bylo sice historicky zemí koruny České, ale zas kdybychom chtěli argumentovat národními hranicemi, tak to bychom si mohli nárokovat i území ztracené v Prusko-Rakouských válkách.

   Ta situace tam byla hodně složitá a nedá se úplně říct, že byla jedna země v právu. Defakto za to, že nám z Těšínska zůstalo tolik, můžeme děkovat Polákům - nebýt jejich nerozvážné vojenské akce, zřejmě bychom dostali ze Slezska méně.
   Paradoxem také je, že jsme nakonec dostali převážně Polské části Slezska, zatímco některé části s českou většinou připadli Polsku.

   IMHO jediný rozumný postoj k dění kolem první ale i druhé světové války je nemít jednostranný pohled a přestat se nacionalisticky obviňovat. Právě o to se Milan snaží - rozdmýchávat nacionalistické vášně pomocí polopravd - a proto považuju Torongovu reakci za poměrně adekvátní, byť samozřejmě Poláci nebyli žádní holoubkové a Mirkové Dušíni. My ostatně také ne (např. Masarykovo-Benešův čechoslovakismus byl sice naprosto pochopitelný pragmatický postoj, ale se spravedlností a realitou to až tak moc společného nemělo....).

   To co má dnes smysl není vyčítat jdnotlivým státům to, co kdysi provedli - to vede pouze k nesmyslným nacionalistickým půtkám. Ale jediné smysluplné je vyčítat, pokud nějaký stát nedokáže uznat, že páchal zlo. Protože to je hrozba pro budoucnost. A mezi to patří i rozdmýchávání nacionalistických vášní (jako je např. současná Ruská rétorika vůči Ukrajině a Polsku) - protože právě to byla příčina v podstatě obou válek.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    15:41 03.04.2021

    vznik novych statu principialne posvetily mocnosti, ale konkretni hranice uz se tvorily na nizsich urovnich, aby byly posleze stvrzeny (napr. Trianon, Spa). Cesi nikoliv nelogicky ...Zobrazit celý příspěvek

    vznik novych statu principialne posvetily mocnosti, ale konkretni hranice uz se tvorily na nizsich urovnich, aby byly posleze stvrzeny (napr. Trianon, Spa). Cesi nikoliv nelogicky vychazeli z hranic k 28.10.18, protoze byly dlouhodobe platne a fungujici. Ve svuj prospech jsme si prilepsili Vitorazskem, Valtickem, Hlucinskem a ztratili jsme Bilsko. Tot vse.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     22:16 03.04.2021

     Ale já netvrdím, že náš postoj nebyl logický. Byl - a asi jsme byli i více v právu. Ale ten Polský postoj byl prostě taky vcelku logický a některé poměrně silné argumenty mluvily ...Zobrazit celý příspěvek

     Ale já netvrdím, že náš postoj nebyl logický. Byl - a asi jsme byli i více v právu. Ale ten Polský postoj byl prostě taky vcelku logický a některé poměrně silné argumenty mluvily pro něj: prostě se tam střetávalo několik principů, na kterých šlo určit hranice a šlo o to, co si kdo vybral.

     To, co se tam dá reálně Polsku opravdu vyčítat je to, že to místo diplomacie chtělo řešit vojensky. Ale také za to zaplatilo.

     Na druhou stranu, my jsme za svůj postoj zaplatili také. Možná bejt vstřícnější (a např. i pomoci Polsku v následující Polsko-Ruské válce), mohli jsme mít spojence proti Hitlerovi. Naše meziválečná zahraniční politika byla hodně krátkozraká. Možná jsme mohli dneska mít o pár km Těšínska méně, ale zakarpatí by bylo furt naše.... No, spíše Slovenské, takže pro ČR to bylo lepší vlastně takhle :-)Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:01 04.04.2021

      Přenechat Těšínsko Polsku nebylo možné. Přišli bychom o drtivou většinu těžby uhlí, Třinecké železárny a hlavně železniční trať Bohumín-Košice...

      Přenechat Těšínsko Polsku nebylo možné. Přišli bychom o drtivou většinu těžby uhlí, Třinecké železárny a hlavně železniční trať Bohumín-Košice...

     • logik
      21:36 04.04.2021

      Torong: přenechat celé Těšínsko určitě ne. Ale my jsme po vyhnání Poláků jednali hodně z pozice síly a to následně vztahy dosti pošramotilo. Jako jasně, začali si Poláci. Jen jsme ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong: přenechat celé Těšínsko určitě ne. Ale my jsme po vyhnání Poláků jednali hodně z pozice síly a to následně vztahy dosti pošramotilo. Jako jasně, začali si Poláci. Jen jsme možná mohli bejt trochu velkorysejší....Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     18:41 04.04.2021

     A z jaké logiky vycházeli při určování hranic s Maďarskem? ČSR se po válce chovala velice agresivně, zabrala území národnostně odlišné i historicky cizí a to i v rámci české části ...Zobrazit celý příspěvek

     A z jaké logiky vycházeli při určování hranic s Maďarskem?

     ČSR se po válce chovala velice agresivně, zabrala území národnostně odlišné i historicky cizí a to i v rámci české části (Valtice), těšínsko bylo k českým državám připojeno až za Habsburgů a ČSR je požadovala kvůli uhlí a železnici, navzdory právům národů na sebeurčení.

     V roce 1938 se karta obrátila a sousedé nám udělali to, co my jim. A to bylo najednou křiku.

     Co se polské meziválečné politiky týče, Polsko nemělo se sousedy dobré vztahy. Válčilo s Ruskem, ČSR toho využila k vojenskému záboru sporných území, Německo se dralo ke Gdaňsku. To někdo čeká, že se bude lísat k SSSR, který se před pár lety pokusil anektovat celou zemi?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:40 04.04.2021

      Globe: Polsko nemělo se sousedy dobré vztahy, ale jak na straně Ruska, tak na straně Německa v tom bylo dosti nevině.... (asi netvrdíš opak, ale IMHO je to třeba pro úplný obrázek ...Zobrazit celý příspěvek

      Globe: Polsko nemělo se sousedy dobré vztahy, ale jak na straně Ruska, tak na straně Německa v tom bylo dosti nevině.... (asi netvrdíš opak, ale IMHO je to třeba pro úplný obrázek dodat).Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      12:00 05.04.2021

      Ale Poláci neměli problémy jenom s Němci nebo Rusi,ale se všemi okolní státy například Litvou či Ukrajinou.Prostě potížisti.

      Ale Poláci neměli problémy jenom s Němci nebo Rusi,ale se všemi okolní státy například Litvou či Ukrajinou.Prostě potížisti.

     • padre
      14:11 05.04.2021

      Ono také žít v oblasti mezi Německem a nastupnickymi státy carského Ruska a Rakouska Uherska není žadný med.

      Ono také žít v oblasti mezi Německem a nastupnickymi státy carského Ruska a Rakouska Uherska není žadný med.

     • Tesil
      15:59 05.04.2021

      Poláci přijali s nevolí oněch „pouhých“ 130 tisíc km2 - polský delegát Dmowski při projednávání podmínek mírové smlouvy ve Versailles výslovně prohlásil, že Polsko tato území ...Zobrazit celý příspěvek

      Poláci přijali s nevolí oněch „pouhých“ 130 tisíc km2 - polský delegát Dmowski při projednávání podmínek mírové smlouvy ve Versailles výslovně prohlásil, že Polsko tato území „přijímá pouze jako závdavek pro budoucí Velkopolsko“. Tím mínil rozsah mnohonárodnostního Polska v 18. století (s Litvou, velkou částí Ruska, s dalšími územími v Pomořanech, ve Východním Prusku a Horním Slezsku).
      K tomu není co dodat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:15 05.04.2021

      Správně Tesile! Ne nacismus, ne komunismus, ale Poláci bylo to největší nebezpečí v Evropě ve třicátých letech. Ještě, že to Stalin s Hitlerem tak rázně a včas vyřešili! Kdoví co ...Zobrazit celý příspěvek

      Správně Tesile!
      Ne nacismus, ne komunismus, ale Poláci bylo to největší nebezpečí v Evropě ve třicátých letech. Ještě, že to Stalin s Hitlerem tak rázně a včas vyřešili! Kdoví co by se jinak dělo!Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      16:51 05.04.2021

      Ano polský militarismus přispěl k napětí v Evropě jsem rád,že máš stejný názor.

      Ano polský militarismus přispěl k napětí v Evropě jsem rád,že máš stejný názor.

     • padre
      18:02 05.04.2021

      Napětí v Evropě vytvořil ruský komunismus a německý nacismus.Ruský komunismus k napětí přispěl více,protože trval déle.

      Napětí v Evropě vytvořil ruský komunismus a německý nacismus.Ruský komunismus k napětí přispěl více,protože trval déle.

     • logik
      18:02 05.04.2021

      Tesil: Jasně. Polsko totiž ve skutečnosti přinutilo Stalina zaútočit na Finsko. S Htilerem zase hrálo složitou spravodajskou hru, kdy ho donutilo k tomu požadovat zpět ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil: Jasně. Polsko totiž ve skutečnosti přinutilo Stalina zaútočit na Finsko. S Htilerem zase hrálo složitou spravodajskou hru, kdy ho donutilo k tomu požadovat zpět Gdaňsk....

      ....A pak jsi se probudil, a měl jsi Ruku v nočníku.
      To, co tady děláš je už na paragrafy: popírání zločinů komunismu a nacismu.
      Polsko před druhou světovou válkou neudělalo vůči Německu ani vůči SSSR nic, co by byť jen chlupem ospravedlnilo jejich společnou a předem dohodnutou agresi vůči Polsku.

      A pokud tady tvrdíš opak, pak prostě a sprostě lžeš.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:47 05.04.2021

      Polsko chtělo svou rozpínavost směřovat podle Pilsudkeho na východ a nebo podle Dmowskeho na západ.Nakonec dostali od obou po hubě.

      Polsko chtělo svou rozpínavost směřovat podle Pilsudkeho na východ a nebo podle Dmowskeho na západ.Nakonec dostali od obou po hubě.

     • Tesil
      18:59 05.04.2021

      logik No ty jsi teda pěkně hustej. Německá vláda začala s diplomatickými jednáními s Polskem. Požadovala povolení zřídit exteritoriální železniční tratě a jednu exteritoriální ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      No ty jsi teda pěkně hustej.
      Německá vláda začala s diplomatickými jednáními s Polskem. Požadovala povolení zřídit exteritoriální železniční tratě a jednu exteritoriální dálnici přes polský koridor do Východního Pruska, připojit Gdaňsko k Německu a zaručit lidská práva pro německy mluvící menšinu v Polsku. Za to nabízela Hitlerova vláda něco, co žádná z dvaceti předchozích německých vlád: uznání neměnnosti říšských hranic na Východě, tj. definitivní ponechání německých území ztracených následkem války Polsku. Polsko odmítlo.
      A neplácej nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:09 05.04.2021

      To tesil. No tak abychom to zkratili,ruští komunisté a němečtí nacisté se dohodli ,že si stejně jako jejich feudální předchůdci rozdělí polské území na stovky let. Německá říše ...Zobrazit celý příspěvek

      To tesil. No tak abychom to zkratili,ruští komunisté a němečtí nacisté se dohodli ,že si stejně jako jejich feudální předchůdci rozdělí polské území na stovky let. Německá říše ale zhasla za šest let a ta ruská o 44 let později.To jsou fakta,vše ostatní je jen omáčka, kterou se rusaci snaží zakrýt tuto svou všivárnu.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      21:40 05.04.2021

      Zhruba tak nějak ovšem za tiché spolupráce Francie a Británie.
      A je příznačné,že Východní pakt blokovalo Polsko.

      Zhruba tak nějak ovšem za tiché spolupráce Francie a Británie.
      A je příznačné,že Východní pakt blokovalo Polsko.

     • Torong
      07:47 06.04.2021

      Nechte chudáka Tesila na pokoji. Pan Putin přece řekl jasně, že za druhou světovou válku může Polsko. Víte co to dá práce vymyslet důvody proč to tak bylo? A ještě mu do toho hážou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nechte chudáka Tesila na pokoji. Pan Putin přece řekl jasně, že za druhou světovou válku může Polsko. Víte co to dá práce vymyslet důvody proč to tak bylo? A ještě mu do toho hážou vidle nějakcí pitomci s historickými fakty.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      09:02 06.04.2021

      Poláci se chovali stejně, jako my. Pokud mohla ČSR požadovat území po staletí osídlená Němci, Poláky, Maďary a v historii se odvolávat na Přemyslovce, proč by se Poláci nemohli ...Zobrazit celý příspěvek

      Poláci se chovali stejně, jako my. Pokud mohla ČSR požadovat území po staletí osídlená Němci, Poláky, Maďary a v historii se odvolávat na Přemyslovce, proč by se Poláci nemohli odvolávat na Piastovce? Na západě bylo historicky polské území, později připojená k Prusku, na východě opět území náležející kdysi k polsko-litevské unii.
      Polsko se chovalo agresivně vůči Litvě a Ukrajině, my vůči Rakousku, Polsku a Uhersku, Rusko vůči všem sousedům.
      Pokud má někdo právo si stěžovat, pak Maďaři. Oni válku nezačali a ztratili historicky Uherská území osídlená Maďary.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:05 06.04.2021

      GlobeElement: ČSR se v české části země neodvolávala na Přemyslovce, ale vycházela z platných hranic Českého Království k 28.10.1918, což byl rozhodně logický krok. Polsko k ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement: ČSR se v české části země neodvolávala na Přemyslovce, ale vycházela z platných hranic Českého Království k 28.10.1918, což byl rozhodně logický krok. Polsko k 28.10.1918 nemělo na čem aktuálním stavět, protože bylo už 150let zaniklé v Prusku, Rakousku a Rusku a všechny hranice tedy stavělo nově na starých historických základech bez kontinuity do roku 1918. Asi něco takového, jako kdyby České Království zaniklo, byla tam 200let mezera a při obnově republiky by si někdo vzpomněl, že k němu patřilo Slezsko, Braniborsko, Lužice atd., takže to budeme chtít. Není žádný důvod k sebemrskačství, které tu s Torongem předvádíte. Češi se na nikom neoprávněně v české části územně neobohatili, naopak se drželi zpátky, celkem logická by byla Lužice a Kladsko.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      10:42 06.04.2021

      Jura99 Žádné sebemrskačství, ale konstatování faktů. Masaryk zdůvodňoval vznik Československa právem na sebeurčení národů, o Rakousku se vyjadřoval jako o žaláři národů, ale co ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Žádné sebemrskačství, ale konstatování faktů. Masaryk zdůvodňoval vznik Československa právem na sebeurčení národů, o Rakousku se vyjadřoval jako o žaláři národů, ale co udělal ve skutečnosti? Nový žalář národů, kde zavřel České Němce, kteří tam být nechtěli, České Poláky, kteří tam být nechtěli, Slovenské Maďary, kteří tam být nechtěli a Slovákům národnost rovnou sebral a vytvořil umělý národ Československý, aby mocnostem měl jak dokázat, že na území ČSR jsou Češi, alespoň většinový národ.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:50 06.04.2021

      Tesil: "Polsko chtělo svou rozpínavost směřovat podle Pilsudkeho na východ a nebo podle Dmowskeho na západ." Polsko nepřipravovalo ani agresi proti Německu, ani agresi proti Rusku. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil:
      "Polsko chtělo svou rozpínavost směřovat podle Pilsudkeho na východ a nebo podle Dmowskeho na západ."
      Polsko nepřipravovalo ani agresi proti Německu, ani agresi proti Rusku. Není jediný historický fakt, který by něco takového ukazoval - a vzhledem k síle Polské armády je to i evidentní nesmysl.
      Jsi lhář. Todle už fakt nejde napsat nějak jemněji.

      "Německá vláda začala s diplomatickými jednáními.... za to nabízela Hitlerova vláda něco, co žádná z dvaceti předchozích německých vlád: uznání neměnnosti říšských"
      Víš, jaksi ty hranice byly stanoveny Versaileskou smlouvou. Takže Německo nenabízelo NIC, na co nemělo Polsko právo, a za to - a to pod hrozbou agrese - od Polska požadovalo nemalé omezení Polské suverenity.
      Takže ta Tvoje "výhodná diplomaticiká" nabídka je něco podobného, jako když Ti přijde do baráku mafie a řekne: buďto nám budeš platit výpalné a necháme Tě tu žít, nebo Ti to tady vypálíme. To fakt myslíš vážně, že to tady obhajuješ???

      " tj. definitivní ponechání německých území z"
      Asi tak definitivní, jako definitivní hranice ČR po Mnichovu? Chápeš, KOHO tady vlastně hájíš? Že tu obhajuješ nacistickou agresi? To fakt myslíš vážně???

      "Německá vláda začala s diplomatickými jednáními.... za to nabízela Hitlerova..."
      Děkuju, že jsi se odkopal. Že ukazuješ, že SSSR - a dnešní Rusko, které ho brání - není nic jiného, než agresivní totalitní režim, úplně stejnej jako nacismus - a že ve skutečnosti tyto dva státy spolupracovali na rozpoutání druhé světové.

      A že, když dojde na lámání chleba, tak "obránci Ruska" jsou - jak tu právě předvádíš - schopni bezskurpulózně obhajovat nacistickou agresi a nacistický režim, aby obhájili nějak svoji vlastní agresi a svoje krádeže. Koneckonců, není to nic nového. Ty dvě ideologie spolupracovaly tehdy, tak proč by neměly spolupracovat dnes....

      Že Ti z toho, co tu tvrdíš, a ze sebe samotného, není na blití....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      11:10 06.04.2021

      logik: Poláci ve svých úvahách rozhodně svou armádu přeceňovali, o Němcích si mysleli, že s nimi zametou, pokud Němci zaútočí. A dopadlo to jako vždycky. Torong: nemá smysl ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: Poláci ve svých úvahách rozhodně svou armádu přeceňovali, o Němcích si mysleli, že s nimi zametou, pokud Němci zaútočí. A dopadlo to jako vždycky.

      Torong: nemá smysl diskuse na téma, jestli byla dřív slepice nebo vejce, tedy jestli je důležitější sebeurčení nebo územní celistvost. I dnes máme mnozí názor, že imigranti by se měli asimilovat nebo respektovat hostitelský stát. Samozřejmě je pak otázka, pokud imigranti bohatě přečíslí hostitele a jestli tedy musí stále respektovat jazyk a zvyky hostitele ? To se stalo v českém pohraničí, které ty označuješ za žalář národů, ale byl to žalář pro imigranty a jejich potomky, kteří si zachovali svůj jazyk a kulturu a neasimilovali se. Nutno dodat, že germanizace byl dlouhodobý program c.k. monarchie. Asi jako SSSR, který nasázel různé kukaččí komunity do všech svazových států, někde více někde méně. Má být nyní třeba Pobaltí po právu zčásti ruské, když už se tam další generace Rusů přímo narodily, je to jejich rodiště a domov a je jich tam asi 30%?Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:01 06.04.2021

      Jura: "Poláci ve svých úvahách rozhodně svou armádu přeceňovali, o Němcích si mysleli, že s nimi zametou," Jednoznačná lež. Ano, Poláci svoji armádu přeceňovali, ale i tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura:
      "Poláci ve svých úvahách rozhodně svou armádu přeceňovali, o Němcích si mysleli, že s nimi zametou,"
      Jednoznačná lež. Ano, Poláci svoji armádu přeceňovali, ale i tak počítali, že bez cizí pomoci nemohou vyhrát. Jejich plán byl postupný ústup s tím, že jakákoli protiofenzíva počítala s pomocí VB a Francie. To, že hned nezalezli za Vislu mělo jedinný důvod: báli se, že kdyby západní pohraničí nebránili, tak o něj přijdou stejně, jako my o Sudety.

      Např. v roce 35 započal maršál Rydz-Šmigly celkovou inspekci Polské armády, a ta měla realistické výsledky, takže Polská generalita dobře věděla, jak na tom reálně jsou. Viz např. DRZEWIENIECKI, THE POLISH ARMY ON THE EVE OF WORLD WAR II, 1981.

      Takže sorry, jen dalšíma nepravdama se snažíš aspoň částečně omlouvat Tesilovo obhajování nacismu, styď se.

      "I dnes máme mnozí názor, že imigranti by se měli asimilovat nebo respektovat hostitelský stát."
      To je hodně dobrá demagogie. Protože pohraniční lesy, kde byla německá menšina, byla kolonizována německy mluvícími na přímé pozvání českých panovníků (a to v době, kdy jsme ještě nebyli pod Rakouskem) kdy žádná podmínka na asimilaci z naší strany prostě nebyla.
      Hodnotit středověké dění dnešníma očima je hodně velké chucpe. A srovnávat dobrovolné pozvání "zahraničních" osadníků s tím, když SSSR obsadilo jiný stát, a pak v něm potíráním národnostního cítění, represema a cílenou migrační politikou cíleně oslabovalo neruské národnosti v rámci SSSR - tos nemyslel vážně a omluvíš se za to, žejo?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:04 06.04.2021

      Jura99 - žádné české království v roce 1918 neexistovalo a tedy nemělo ani žádní hranice, ale především - nejednalo se o obnovu někdejšího českého království, nýbrž o vznik zcela ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99 - žádné české království v roce 1918 neexistovalo a tedy nemělo ani žádní hranice, ale především - nejednalo se o obnovu někdejšího českého království, nýbrž o vznik zcela nového státu na základě práva národa na sebeurčení. Tak to jednoduše je. Proto nebyly respektovány historické državy Uherska, Polska, Německa, nikoho.
      Bohužel česká tradice se snaží v případě Slovenska argumentovat právem národa na sebeurčení, kdežto v případě českých zemí historickými tradicemi bez ohledu na práva národů zde žijících na sebeurčení. K tomu se přidává nenasytnost českých politiků, především Beneše, takže k ČSR byla, po násilném obsazení armádou, připojena i území historicky i národnostně k českému státu nenáležející. Valtice jsou staré rakouské město, Těšín zase polské (naopak Kladsko k českému království historicky patřilo, ale protože tam není uhlí, ČSR jej nepožadovala), Cheb je sporný, Hlučínsko bylo historicky pruské, Slovensko jasně uherské, jižní Slovensko navíc obydleno jen Maďary, podkarpatská Rus nepatřila k ČSR ani historicky, ani národnostně a Benešem požadované Togo v Africe snad nikdy žádného Čecha ani nevidělo.

      ČSR tak vznikla na národnostně nesourodém území, mnohdy zabraném násilím a to přispělo k neochotě mocností celistvost ČSR bránit. A vnitřní politika ČSR, která na jedné straně nuceně včlenila do svého území miliony lidí německé, polské a maďarská národnosti, ale na straně druhé protěžovala jenom Čechy (a trochu Slováky, kteří ovšem oficiálně neexistovali) vedla k rozpadu státu. Ne zrada velmocí, ale neschopnost československých politiků byla příčinou zániku státu.

      Co se Polska týče, to na tom bylo podobně. Historicky k Polsku patřilo území od Baltu až skoro k Černému moři, národnostně bylo na mnoha místech promícháno polské, české, německé, ukrajinské a litevské obyvatelstvo, snaha zahojit se na poraženém Německu byla velká, spory s dalšími nově vzniklými státy, tedy ČSR, Ukrajinou, Litvou byly nevyhnutelné.

      Územní spory s ČSR se konečně táhly až do doby po II. světové válce, kdy reálně hrozil vojenský střet Polsko-ČSR a nebýt zásahu Stalina, možná by se skutečně střílelo.

      Nebudu tvrdit, že ČSR byla v právu jen proto, že jsem Čech. Oby státy měly své argumenty a konečné řešení není výsledkem spravedlivého soudu, ale práva silnějšího.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      12:27 06.04.2021

      K Jurově germanizaci českých zemí ještě toto - ještě v době Karla IV. bylo na našem území více německy mluvícího obyvatelstva, než česky hovořícího. Změnila to až morová epidemie, ...Zobrazit celý příspěvek

      K Jurově germanizaci českých zemí ještě toto - ještě v době Karla IV. bylo na našem území více německy mluvícího obyvatelstva, než česky hovořícího. Změnila to až morová epidemie, kdy vymřela města (většinově obydlená Němci), ta samá morová epidemie, která vedla ke vzniku náboženského fundamentalismu a husitství. Požadavek na sjednocení jazyka v době, kdy lidé neuměli psát neexistoval a za Josefa II., kdy začala povinná školní docházka byl naprosto logický - státní aparát jednoduše musel rozumět všem dokumentům a proto musely být psány jedním jazykem a to logicky jazykem vladaře. To bylo lepší i pro české úředníky, co by si asi tak počali s listinou psanou maďarsky nebo ukrajinsky.

      V té době uměl německy každý, němčina se vyučovala na školách, obchod probíhal v rámci celé monarchie a s německými státy, obyvatelstvo bylo promícháno a dobře třetina byla německého původu. V Praze žila třetina Čechů, třetina Němců a třetina Židů, hovořících německy. Nebyl to žádný násilný nebo nepřirozený proces. Každý student chtěl umět německy a prosadit se v rámci monarchie, jako úředník, obchodník, voják nebo podnikatel. Stejně jako dnes chce každý, kdo má všech pět pohromadě umět anglicky.
      Což ovšem nebránilo rakouskému parlamentu přijmout jazykový zákon z roku 1880, který říkal, že jakýkoliv občan monarchie se může na jakýkoliv úřad obrátit ve svém jazyce a ten úřad mu musí odpovědět ve stejném jazyce. Rakouský jazykový zákon byl liberálnější, než pozdější jazyková nařízení ČSR.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      12:54 06.04.2021

      GlobeElement: tys teda namichal bramboracku, jak jsi napsal, ze Ceske kralovstvi v 1918 neexistovalo, tak jsem prestal blaboly nejak detailneji cist.

      GlobeElement: tys teda namichal bramboracku, jak jsi napsal, ze Ceske kralovstvi v 1918 neexistovalo, tak jsem prestal blaboly nejak detailneji cist.

     • Jura99
      13:13 06.04.2021

      logik: ty mas taky dost. Kazdy skolak vi, ze germanizace neprisla jen s temi remeslniky co pozval Premysl Otakar II, ale po Bile Hore a tricetilete valce prisla rekatolizace, ...Zobrazit celý příspěvek

      logik: ty mas taky dost. Kazdy skolak vi, ze germanizace neprisla jen s temi remeslniky co pozval Premysl Otakar II, ale po Bile Hore a tricetilete valce prisla rekatolizace, vyhnanstvi, germanizace. Ceska slechta sla ven a jeji majetky pobrali za hubicku a za odmenu loajalni germanofilni rody. Na slovo chucpe mam alergii, pár radobychytrych jej pouziva, dovlekl to Kalousek a neni to nic co by nam v jazyce do te doby chybelo.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:42 06.04.2021

      GlobeElement České království v listopadu 1918 samozřejmě existovalo... Jura99 Ano, České království v listooadu 1918 existovalo, a nepřestalo existovat ani nadále - nikdo jej ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobeElement
      České království v listopadu 1918 samozřejmě existovalo...
      Jura99
      Ano, České království v listooadu 1918 existovalo, a nepřestalo existovat ani nadále - nikdo jej nezrušil a Českého krále Karla I nikdo nesesadil. Takže ČSR vznikla jako zcela nový stát a hranice jiného státu (Českého království) nebyly pro nikoho závazné a ČSR se na ně ani nemohla odvolávat. Ten pamflet o slepici, imigrantech atd. je takový nicneříkající blábol, že nemá smysl komentovat mimo to, že Němci v Českém pohraničí zde byli na pozvání Českého krále už v době Přemyslovců, což je naprosto základní znalost...
      No a Česká šlechta po Bílé hoře? Myslíš tu "Českou" šlechtu, která nikdy neuměla ani slovo česky? Ale asi to Česká šlechta vážně byla, protože místo starosti o blaho svých panství a spolupráci se věnovala hádání se mezi sebou...Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:54 06.04.2021

      Jura nám servíruje další porci Jiráskovských legend. Předně se rekatolizace týkala jen šlechticů, o vyznání poddaných se nikdo nezajímal. Za druhé lidé s rekatolizací většinou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura nám servíruje další porci Jiráskovských legend.
      Předně se rekatolizace týkala jen šlechticů, o vyznání poddaných se nikdo nezajímal.
      Za druhé lidé s rekatolizací většinou nemĕli žádný problém, katolické chrámy jsou hezčí, než protestantské a lidem se katolické bohoslužby líbily.
      Za třetí jediný, kdo s tím měl problém byli luteráni, což byli většinově Němci a ne Češi.
      A konečně konfiskace a rozdělování majetku se dělo na základě věrnosti císaři a nikoli národnosti a řada šlechtických rodů to řešila tím, že polovina rodu byla na straně císaře a druhá proti, takže v konečném důsledku co ztratili, to získali. Navíc u šlechtických rodů nehrála národnost žádnou roli, za české jsou označovány ty žijící v českých zemích, například Lichtensteinové.

      Jakkoliv byly Čechy v 30 leté válce těžce poničeny, severní Německo bylo postiženo více.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      14:05 06.04.2021

      Torongu, české království zaniklo v roce 1749. V rámci Rakouska mělo podobný status, jako dnes Morava v rámci ČR. Mimochodem České království jsou jen Čechy. Morava bylo suverénní ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu, české království zaniklo v roce 1749. V rámci Rakouska mělo podobný status, jako dnes Morava v rámci ČR.
      Mimochodem České království jsou jen Čechy. Morava bylo suverénní markrabství a Slezsko vévodství. Sice tradičně tvořily země koruny české, ale pokud se někdo dovolává českého králivství, jde jen o Čechy.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      14:39 06.04.2021

      GlobalElement: A Ferdinand I. se 1836 nechal kym korunovat, kdyz ne ceskym kralem ? Jasne, nikdo nemel po Bile Hore zadny problem, jen nemecti Luterani. Proc teda treba Komensky ...Zobrazit celý příspěvek

      GlobalElement: A Ferdinand I. se 1836 nechal kym korunovat, kdyz ne ceskym kralem ? Jasne, nikdo nemel po Bile Hore zadny problem, jen nemecti Luterani. Proc teda treba Komensky skoncil v exilu a mnozi dalsi ? Odpovidat mi nemusis, nemam moc zajem diskutovat s boriteli mytu, kteri po stovkach let teprve objevili, jak to tenkrat bylo.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:08 06.04.2021

      "logik: ty mas taky dost." Klasika. Docházejí argumenty, nastupují urážky "Kazdy skolak vi, ze" Další klišé. Když nevím, jak něco dokázat, tak napíšu, že "to každý ví" "ale po ...Zobrazit celý příspěvek

      "logik: ty mas taky dost."
      Klasika. Docházejí argumenty, nastupují urážky
      "Kazdy skolak vi, ze"
      Další klišé. Když nevím, jak něco dokázat, tak napíšu, že "to každý ví"

      "ale po Bile Hore a tricetilete valce prisla rekatolizace, vyhnanstvi, germanizace."
      Ne, to ví každej, kdo studoval Jiráskovské mýty. Realita byla taková, že:
      - emigrantů nebylo nějak extra mnoho
      - byli to převážně luteráni, což byly z nemalé části Němci. Tedy to ke germanizaci nepřispělo
      - následná germanizace, která vůbec nebyla přímým následkem Bílé hory, ale až pozdějšího dění
      - následná germanizace probíhala především ve městech. Sudet, jakožto okrajové části se příliš netýkala, ty prostě už Německé byly.

      "Ceska slechta sla ven a jeji majetky pobrali za hubicku a za odmenu loajalni germanofilni rody."
      Další "dětský mýtus. Mezi potrestanými byli jak české, tak Německé rody. Tvoje představa, že Bělohorské povstání byl nějaký boj Čechů proti Němcům je úplně mimo.

      ====

      "dovlekl to Kalousek"
      Tyjo, za co všechno nemůže Kalousek....

      " a neni to nic co by nam v jazyce do te doby chybelo."
      Do té doby? Víš vůbec, odkud to slovo je?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      16:36 06.04.2021

      Po Bílé hoře odešlo do trvalého exilu zhruba 25 tisíc obyvatel Království českého,pro srovnání v letech 1948 až 1989 to bylo zhruba 260 tisíc lidí. Totalni poněmčování hrozilo v ...Zobrazit celý příspěvek

      Po Bílé hoře odešlo do trvalého exilu zhruba 25 tisíc obyvatel Království českého,pro srovnání v letech 1948 až 1989 to bylo zhruba 260 tisíc lidí. Totalni poněmčování hrozilo v případě vítězství českých stavů na Bílé hoře.Skrýt celý příspěvek

     • padre
      17:18 06.04.2021

      Všechny tzv.nezávislé státy , které se po 1.světové válce vytvořily na půdě bývalé monarchie nebyly nic víc než jenom samostatně závislé státy.Celá slavná československá poválečná ...Zobrazit celý příspěvek

      Všechny tzv.nezávislé státy , které se po 1.světové válce vytvořily na půdě bývalé monarchie nebyly nic víc než jenom samostatně závislé státy.Celá slavná československá poválečná nezávislá diplomacie bylo jen neustálé žebrání u vítězů Velké války a odvolávání se na Versailleský mír.Od počatku se vědomě nedodržovaly základní sliby a smlouvy.Podle toho to také později dopadlo.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:50 06.04.2021

      Ta legenda o Komenském je taky fajn. Komenský odešel z Čech v roce 1628, tedy během 30 leté války a nikoli do Amsterodamu, nýbrž do polského Lešna, kde s přestávkami působil až do ...Zobrazit celý příspěvek

      Ta legenda o Komenském je taky fajn. Komenský odešel z Čech v roce 1628, tedy během 30 leté války a nikoli do Amsterodamu, nýbrž do polského Lešna, kde s přestávkami působil až do roku 1655. V tom roce přitáhlo k Lešnu švédské vojsko, kterému čeští bratři otevřeli brány a město vydali Švédům. Komenský musel utéct po příchodu polských sil, protože kolaboroval se ˇˇŠvédy proti Polákům.

      Ano, v Evropě již od 16. století platilo pravidlo "čí je koruna, toho je víra" a kdo nechtěl uznávat státní náboženství a chtěl se živit jako kněz a rektor, což byl Komenského případ, v daném státě to dělat nemohl.

      A o problémech luteránů dodnes svědčí pořekadlo "drží jak luterská víra". Proč asi?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      17:54 06.04.2021

      padre, v případě vítězství stavů (a stát se to mohlo, dokonce oblehli Vídeň a zajali císaře) by patrně došlo k úplnému rozpadu českého státu podle hranic jednotlivých panství. A s ...Zobrazit celý příspěvek

      padre, v případě vítězství stavů (a stát se to mohlo, dokonce oblehli Vídeň a zajali císaře) by patrně došlo k úplnému rozpadu českého státu podle hranic jednotlivých panství.
      A s tou naivní představou, prezentovanou Jiráskem a jeho ctiteli o boji Čechů proti Němcům - to si nikdo z nich nevšiml, že Fridrich Falcký fakt nebyl Čech?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:34 06.04.2021

      logik V létě 1939 prohlásil generální inspektor polské armády Rydz-Śmigly v přednášce k polských důstojníkům: „Polsko chce válku s Německem a Německo tomu nebude moci zabránit, ani ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      V létě 1939 prohlásil generální inspektor polské armády Rydz-Śmigly v přednášce k polských důstojníkům: „Polsko chce válku s Německem a Německo tomu nebude moci zabránit, ani kdyby chtělo!“
      A jak jsem již uvedl Polsko opakovaně navrhovalo Francii společný útok na Německo.
      Tak nepiš,že Poláci nikomu nevyhrožovali válkou.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      18:39 06.04.2021

      Tesile, ty prohlášení Polských politiků jsou velmi zajímavé. Odkud je čerpáš?

      Tesile, ty prohlášení Polských politiků jsou velmi zajímavé. Odkud je čerpáš?

     • Tesil
      18:54 06.04.2021

      logik a torong dva ignoranti historických faktů. Odmítnutí projednávat sporné otázky a požadavky s druhým státem pokládala Společnost národů od roku 1924 za agresi, ostatně k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      logik a torong dva ignoranti historických faktů.
      Odmítnutí projednávat sporné otázky a požadavky s druhým státem pokládala Společnost národů od roku 1924 za agresi, ostatně k tomu bylo Polsko povinováno i mezinárodní bilaterální arbitrážní smlouvu s Německem z roku 1925.
      Dále Polsko provedlo mobilizaci proti Německu což se pokládá za válečný akt.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:57 06.04.2021

      Torong
      Neptej se,já myslel,že všechno víš.

      Torong
      Neptej se,já myslel,že všechno víš.

     • Torong
      19:20 06.04.2021

      Tesil Aha, takže klasika. Všechno sis vymyslel nebo přiohnul, aby ti to pasovalo. Putin z tebe bude mít radost. Takové užitečné idioty on potřebuje. Jenom bych možná být tebou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Aha, takže klasika. Všechno sis vymyslel nebo přiohnul, aby ti to pasovalo. Putin z tebe bude mít radost. Takové užitečné idioty on potřebuje. Jenom bych možná být tebou popřemýšlel nad tím jak takoví v Rusku končí, když přestanou být užiteční...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:30 06.04.2021

      "Dále Polsko provedlo mobilizaci proti Německu což se pokládá za válečný akt." Tesile... Uvědomuješ si, že ČSR provedla o rok dříve totéž? To znamená, že tvrdíš, že ČSR byla vůči ...Zobrazit celý příspěvek

      "Dále Polsko provedlo mobilizaci proti Německu což se pokládá za válečný akt."
      Tesile... Uvědomuješ si, že ČSR provedla o rok dříve totéž? To znamená, že tvrdíš, že ČSR byla vůči Německu agresorem a Hitler tak postupoval správně.
      Tesile Tesile... Už podruhé jsi ve své zarputilé snaze udělat z Poláků agresory (přesně podle Putinových not) sestřelil sám sebe...Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:59 06.04.2021

      Torong Mobilizace se všeobecně považovala od roku 1892, od podepsání francouzsko–ruské vojenské konvence přímo za válečný akt.Německo proti Polsku nemobilizovalo (ani v roce 1938 ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong
      Mobilizace se všeobecně považovala od roku 1892, od podepsání francouzsko–ruské vojenské konvence přímo za válečný akt.Německo proti Polsku nemobilizovalo (ani v roce 1938 proti Československu).
      A náš spojenec Francie v tomto duchu reagovala a mobilizaci označila za porušení smlouvy.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      20:51 06.04.2021

      Jasně. Polsko musí být agresor za každou cenu. I za cenu obhajoby nacismu. No ale není čemu se divit, však také Rusové a Němci byli v dané době spojenci... Jen je to z tvé strany ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně. Polsko musí být agresor za každou cenu. I za cenu obhajoby nacismu. No ale není čemu se divit, však také Rusové a Němci byli v dané době spojenci... Jen je to z tvé strany trochu nechutné když tady vystupuješ jako Čech...Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:31 06.04.2021

      Tesil: Svoje absurdní tvrzení máš zřejmě odsud: https://www.historieblog.cz/20... že to jsou totální proti Polsku zaujaté ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil:
      Svoje absurdní tvrzení máš zřejmě odsud:
      https://www.historieblog.cz/20...
      že to jsou totální proti Polsku zaujaté kraviny je vidět např. z této citace:
      ". Mobilizace se všeobecně považovala od roku 1892, od podepsání francouzsko–ruské vojenské konvence přímo za válečný akt. Poznamenejme, že Německo proti Polsku nemobilizovalo (ani v roce 1938 proti Československu"
      Z toho, co ten člověk tvrdí, plyne např. to, že v 38 jsme byli agresor my, protože jsme mobilizovali, zatímco Německo ne... Evidentně zachází s realitou "velmi volně".... no asi jako Ty....

      Celej ten článek pak vystihuje věta z jeho úvodu: "Bez snášení indicií a důkazů uveďme dva stěžejní výroky ". Přesně - ten autor se ani nestydí za to, že místo pečlivé a korektní argumentace vytrhává věci z kontextu. Dokonce má tu drzost to napsat.... a tys mu to i tak sežral.

      ====

      Nicméně děkuji, že trváním na svých lžích dokazuješ, že Tvá předchozí obhajoba nacistického Německa nebylo nějaké chvilkové poblouznění, ale že opravdu platí má slova, že dnešní Rusko prostřednictvím svých trollů začíná obhajovat zrůdný nacismus.

      "Odmítnutí projednávat sporné otázky a požadavky"
      Gdaňsk byl dle Versaileské smlouvy naprosto zcela jasně Polský. To, že to Německu vadilo byl čistě problém nacistického německa. Požadavek Německa na odstoupení Gdaňsku tedy nebylo projednávání sporného požadavku, ale sprostá výhružka a agrese.
      Nicméně chápu, že se snažíš takové jednání hájit, protože kdybys to odsoudil, tak o to více bys musel odsoudit i Ruské výhružky Finsku. Jen se pak musíš smířit s tím, že se stavíš na stranu nacistického režimu se všemi důsledky, které to nese....

      "ostatně k tomu bylo Polsko povinováno i mezinárodní bilaterální arbitrážní smlouvu s Německem z roku 1925. "
      To Ti fakt není hloupé tu takhle lhát? Nebo si fakt jen tak blbej, že papouškuješ ruskou propagandu, aniž by sis ji ověřil? Realita je taková:
      1) Gdaňsk byl dle Versailles prostě Polský. Žádná smlouva nenutila Polsko k dialogu s Německem o odstoupení tohoto území Německu. Ani Locarnská, ani jiná.
      2) Polsko dle Locarnské smlouvy bylo povinno se podrobit dané mezinárodní arbitráži, pokud nastal spor. Nic jiného. Pokud tedy Německo chtělo této smlouvy využít, tak místo útoku na Polsko, ČÍMŽ PRÁVĚ TU SMLOUVU PORUŠILO, mělo tuto mezinárodní arbitráž iniciovat, to neudělalo, místo toho zvolilo cestu agrese.
      Takže zase lžeš jak když tiskne a děláš z nacistického Německa, které bylo agresorem a tím, kdo smlouvy porušil, oběť.

      Tvrdit, že za válku může ten, kdo občas měl nějaký blbý nacionalistický řeči (jako že vždycky najdeš správný citát, který když se vhodně vytrhne z kontextu - přesně takhle dokazoval Hitler své právo na Sudety) a ne ten, kdo vzal pušku a začal střílet, to je hodně primitivní a ubohá lež. Bohužel, jak je vidět (protože to nemáš ze své hlavy) stejně jako tehdy, účinná....Skrýt celý příspěvek

     • logik
      21:49 06.04.2021

      PS: Abys nenimral v detailech - Gdaňsk nebyl přesně vzato zcela Polský, ale byl to samostatný "skorostát", kam mělo Polsko volný přístup obchodní přístup.

      PS: Abys nenimral v detailech - Gdaňsk nebyl přesně vzato zcela Polský, ale byl to samostatný "skorostát", kam mělo Polsko volný přístup obchodní přístup.

     • GlobeElement
      07:28 07.04.2021

      Tesile,, pokud podle tebe byla mobilizace polské armády válečný akt (proti komu? Polská armáda byla vcelku logicky mobilizována proti Rusku, když s ním Polsko vedlo válku až do ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesile,, pokud podle tebe byla mobilizace polské armády válečný akt (proti komu? Polská armáda byla vcelku logicky mobilizována proti Rusku, když s ním Polsko vedlo válku až do roku 1921), jak bys pak nazval vojenské obsazení německého Porůří, provedené Francií roku 1924, které trvalo až do srpna 1925?

      Myslím si, že v tom máš nějaké logické trhliny.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      09:47 07.04.2021

      GlobeElement,Poláci mobilizovali proto Německu.

      GlobeElement,Poláci mobilizovali proto Německu.

     • Torong
      09:57 07.04.2021

      Tesil Samozřejmě, že mobilizovali. Stejně jako Československo o rok dříve. To se tak dělá, když sousední stát podniká kroky, které vedou k ohrožení země. Mobilizovat v okamžiku ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil
      Samozřejmě, že mobilizovali. Stejně jako Československo o rok dříve. To se tak dělá, když sousední stát podniká kroky, které vedou k ohrožení země. Mobilizovat v okamžiku napadení je jaksi pozdě.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      09:59 07.04.2021

      logik,mobilizace je příprava na válku.Jednoduché, srozumitelné.

      logik,mobilizace je příprava na válku.Jednoduché, srozumitelné.

     • GlobeElement
      10:29 07.04.2021

      Tesil, jak se pozná, proti komu mobilizuji armádu?

      A jak bys nazval vojenské obsazení Porůří Francií? To nebyl válčený akt?

      Tesil, jak se pozná, proti komu mobilizuji armádu?

      A jak bys nazval vojenské obsazení Porůří Francií? To nebyl válčený akt?

     • Tesil
      11:20 07.04.2021

      Globe
      Když chceš zaútočit na sever přesuneš jednotky asi na sever, když na jih tak určitě na jih atd.

      Globe
      Když chceš zaútočit na sever přesuneš jednotky asi na sever, když na jih tak určitě na jih atd.

     • Tesil
      11:36 07.04.2021

      logik I přes tvé invektivy tě musím pochválit.Gůgluješ rychleji než Torong a za další správně uvádíš,že polská rétorika byla stejná jako ta německá.A to je posun v tvém ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      I přes tvé invektivy tě musím pochválit.Gůgluješ rychleji než Torong a za další správně uvádíš,že polská rétorika byla stejná jako ta německá.A to je posun v tvém myšlení.
      Jinak jsi nevyvrátil vůbec nic zásadního.Zřejmě si čerpal z nějakých pochybných propolských webů.Pochybuji že všechny tvé příspěvky jsou výsledkem tvých myšlenkových pochodů.Tak nevím na co si hraješ.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:49 07.04.2021

      Torong
      Už jsem jednou napsal, že Francie naší mobilizaci považovala za porušení smlouvy,tak na tom asi něco bude.

      Torong
      Už jsem jednou napsal, že Francie naší mobilizaci považovala za porušení smlouvy,tak na tom asi něco bude.

     • GlobeElement
      11:56 07.04.2021

      Tesil, kam přesouvalo jednotky Polsko? Na sever od něj bylo Německo, Litva a SSSR.

      A neodpověděl jsi na otázku, zdali bylo vojenské obsazení Porůří Francií válečným aktem.

      Tesil, kam přesouvalo jednotky Polsko? Na sever od něj bylo Německo, Litva a SSSR.

      A neodpověděl jsi na otázku, zdali bylo vojenské obsazení Porůří Francií válečným aktem.

     • Jan Padesátýpátý
      19:05 07.04.2021

      Tesil napsal: "Když chceš zaútočit na sever přesuneš jednotky asi na sever, když na jih tak určitě na jih atd." Takže Československo v září 1938 chtělo zaútočit proti všem ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil napsal: "Když chceš zaútočit na sever přesuneš jednotky asi na sever, když na jih tak určitě na jih atd."

      Takže Československo v září 1938 chtělo zaútočit proti všem sousedům?Skrýt celý příspěvek

     • padre
      21:12 07.04.2021

      Tesile nic ve zlém,ale vy už začínáte blábolit.Obavám se ze téma meziválečneho Polska je nad vaše síly.

      Tesile nic ve zlém,ale vy už začínáte blábolit.Obavám se ze téma meziválečneho Polska je nad vaše síly.

     • logik
      21:47 07.04.2021

      Tesile: Tím, že budeš lhát a překrucovat ničeho nedosáhneš. Jen toho, že všichni uvidí, že Rusko obhajují nejen nacisté (ano, obhajuješ tu nacistické Německo, takže jsi i ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesile:
      Tím, že budeš lhát a překrucovat ničeho nedosáhneš. Jen toho, že všichni uvidí, že Rusko obhajují nejen nacisté (ano, obhajuješ tu nacistické Německo, takže jsi i nacista), ale i lháři.

      ¨"mobilizace je příprava na válku.Jednoduché, srozumitelné."
      Demagogie a lež. Válka a agrese jsou dvě různé věci. To, že se někdo připravuje na válku ještě nemusí znamenat, že chystá agresi. Ale třeba, že se připravuje na agresi souseda. Jako třeba my v 38.
      Polsko mobilizovalo poté, co Německo: nezákonně militarizovalo Porúří, nezákonně (byť to západní mocnosti schválili) - nezákonně obralo Československo o Sudety - a nezákonně obralo Litvu o Klaipėdu. Tedy polská mobilizace byla jen reakce na několik Německem provedených agresí, kdy Polsko čekalo (a jak vidno, oprávněně), že bude další na řadě.
      Vytrhávat takhle Polskou mobilizaci z kontextu a zapomínat výše zmíněné "detaily", to už není jen lež. To je primitivní a sprostá lež. Sorry, že už si neberu servítky, ale za to co tu předvádíš si už to prostě zasloužíš. Snad Tě za to aspoň dobře platí.

      "a za další správně uvádíš,že polská rétorika byla stejná jako ta německá."
      Další Tvá poněkud ubohá lež: nic takového jsem nenapsal. Já jsem napsal, že možná najdeš nějaké (možno z kontextu vytržené) citáty. Zatím jsi ovšem nedoložil ani jeden. Naopak jsi se teď přiznal, že to, co cituješ, pochází ze zdroje, který (jak jsem já doložil) podobně sprostě lže, jako lžeš Ty tady, a který svá tvrzení nedokládá, takže jsi dosud nedoložil vůbec nic.
      Takže ano, je možné, že někteří představitelé Polska možná někdy vedli nějaké nacionalistické řeči - byť zatím jsi nedoložil nic a jediný výrok, který jsi uvedl (a nedoložil) ¨nebyl výrok polského představitele (voják je voják, ten neurčuje politiku státu). Polsko (kromě Těšínska) ovšem oficiálně po žádném okolním státu nepožadovalo nic, na co by nemělo nárok.

      A už vůbec nenapadalo cizí státy a nekradlo území (ať už za pomocí výhružek, nebo síly) tak, jak to dělalo Německo a Rusko.

      "Jinak jsi nevyvrátil vůbec nic zásadního."
      Opět lžeš.
      Zaprve jsem vyvrátil Tvé lži o tom, že Polsko jakkoli porušilo Locarnské smlouvy (na čemžto se zakládala Tvá další lež, že Polsko bylo agresor).
      A zadruhé jsem dokázal jsem, že zdroj, z kterého čerpáš, se neštítí lhát. Je úplně jedno, jestli ten autor lže v malé nebo velké věci (sáhnul jsem po první dobře vyvratitelné lži, samozřejmě, že by se jich tam našlo řádově více), je to prostě - stejně jako Ty - lhář, tedy se tomu zdroji nedá věřit nic. A ničím jiným si své absurdní báchorky nepodložil.Skrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      15:15 08.04.2021

      logik napsal:
      "obhajuješ tu nacistické Německo, takže jsi i nacista"

      To je evidentně neplatná implikace.
      Ale se vším ostatním velký souhlas.

      logik napsal:
      "obhajuješ tu nacistické Německo, takže jsi i nacista"

      To je evidentně neplatná implikace.
      Ale se vším ostatním velký souhlas.

     • logik
      18:31 08.04.2021

      Jane, to máš pravdu, vyjádřil jsem se trochu zkratkovitě, měl jsem napsat propagátor a podporovatel nacismu - to Tesil tady prokazatelně dělá, protože se snaží omlouvat nacistické ...Zobrazit celý příspěvek

      Jane, to máš pravdu, vyjádřil jsem se trochu zkratkovitě, měl jsem napsat propagátor a podporovatel nacismu - to Tesil tady prokazatelně dělá, protože se snaží omlouvat nacistické zločiny a tak nacismus rehabilitovat.Skrýt celý příspěvek

  • martinko68
   10:10 05.04.2021

   tuhle historii už nechte být , proběhla 2sv. válka i studená , jak ČR (ČSSR či ČR+SR , já ani nevim jak to mám napsat ) tak Polsko byly součástí východního bloku a zejména Maďaři a ...Zobrazit celý příspěvek

   tuhle historii už nechte být , proběhla 2sv. válka i studená , jak ČR (ČSSR či ČR+SR , já ani nevim jak to mám napsat ) tak Polsko byly součástí východního bloku a zejména Maďaři a Poláci tam nebyli z lásky k Sovětskému Svazu ,ale někdo je tam zaparkoval na základě mezinárodních dohod . Dnes Polsko i ČR (či i Slovensko) jsou zcela suverénní a je škoda že ta spolupráce , nejen na základě obranného průmyslu vázne . Když koukám na to harašení v Rusku na hranicích s Ukrajinou tak doufám že RF není tak na kolenou že zase vyhledává konflikt , rozhodně nejsem přesvědčen že v případě většího konfliktu si někdo neudělá čáru tam kde byla za časů studené války. Pokud by se USA v případě konfliktu podívalo jak se plní spojenecké závazky v míru tak bych se ani nedivil kdyby udělal někdo černou čáru v Atlantiku , bohužel.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    12:30 06.04.2021

    Poláci své závazky plní. Polsko je na evropské poměry velká země a tradičně hrdá.
    Mám za to, že za českým pohrdáním Polskem je ve skutečnosti závist a stud,

    Poláci své závazky plní. Polsko je na evropské poměry velká země a tradičně hrdá.
    Mám za to, že za českým pohrdáním Polskem je ve skutečnosti závist a stud,

    • Jura99
     14:43 06.04.2021

     Hrdost je synonymem pro pychu. A pycha predchazi pad. Ten zazilo Polsko v historii dost casto.

     Hrdost je synonymem pro pychu. A pycha predchazi pad. Ten zazilo Polsko v historii dost casto.

     • logik
      15:36 06.04.2021

      Hrdost není synonymem píchy. Stejně jako vlastenectví není nacionalismus.

      Hrdost není synonymem píchy. Stejně jako vlastenectví není nacionalismus.

     • logik
      15:37 06.04.2021

      Fuj, píchy, pýchy :-)

      Fuj, píchy, pýchy :-)

     • Torong
      16:04 06.04.2021

      "Hrdost je synonymem pro pychu"
      Skutečně? Nechceš o tom ještě pouvažovat?

      "Hrdost je synonymem pro pychu"
      Skutečně? Nechceš o tom ještě pouvažovat?

 • Milan 7
  17:48 02.04.2021

  https://www.hlavnydennik.sk/20... Výňatok z textu v horeuvedenom linku pod názvom článku: "Keď ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.hlavnydennik.sk/20...
  Výňatok z textu v horeuvedenom linku pod názvom článku: "Keď Hitler odsunie Židov do Afriky, postavíme mu vo Varšave monument!"
  K depeši sa dostala Červená armáda po oslobodení Varšavy. Hlavným jastrabom v Poľsku bol poľný maršal Józef Pilsudski, ktorý bol hlavným architektom dnes opäť známeho a oprášeného projektu Trojmorie, teda tzv. Veľkopoľska.
  Keď Pilsudski v roku 1935 zomrel, Adolf Hitler mu prišiel do Varšavy na pohreb a mal čestné miesto pri ceremoniáli vpredu a uprostred pred rakvou maršala. Potom sa zúčastnil sprievodu za lafetou, na ktorej bola prepravovaná Pilsudského rakva. Poliaci zrejme všetky filmové materiály zničili.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   18:23 02.04.2021

   Milý Milane 7 běž už prosím s tou primitivní lživou propagandou draždanskeho kagébaka Putina do hajzlu.

   Milý Milane 7 běž už prosím s tou primitivní lživou propagandou draždanskeho kagébaka Putina do hajzlu.

  • Torong
   18:26 02.04.2021

   Tobě to nestačilo? Proč tak hloupě lžeš? Mimochodem, k těm informacím, kde přesně Hitler stál/seděl jsi přišel jak, když Poláci všechny materiály zničili? To už musí být v piteru ...Zobrazit celý příspěvek

   Tobě to nestačilo? Proč tak hloupě lžeš? Mimochodem, k těm informacím, kde přesně Hitler stál/seděl jsi přišel jak, když Poláci všechny materiály zničili? To už musí být v piteru hodně zoufalí, když sem posílají takové hlupáky...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  15:36 02.04.2021

  Řecká prezidentka poděkovala Pekingu za pomoc při pandemii.Tak to je fakt úžasný, celej ten celosvětovej kolosální megaprůser jde na vrub Číňanům, vydělávají na výrobě ruošek a ...Zobrazit celý příspěvek

  Řecká prezidentka poděkovala Pekingu za pomoc při pandemii.Tak to je fakt úžasný, celej ten celosvětovej kolosální megaprůser jde na vrub Číňanům, vydělávají na výrobě ruošek a vakcín a někdo jim bude ještě děkovat.Skrýt celý příspěvek

 • Milan 7
  20:53 01.04.2021

  https://www.facebook.com/59722...
  Symbolický pohreb Pilsudského v Berlíne je tam foto s Hitlerom

  https://www.facebook.com/59722...
  Symbolický pohreb Pilsudského v Berlíne je tam foto s Hitlerom

  • Ján Paliga
   22:12 01.04.2021

   ...no a teraz nám všetkým vysvetli, čo má spoločné to foto s týmto článkom... PS: Zabudol si dať link na fotografiu víťaznej prehliadky Wehrmachtu a RKKA na oslavu okupácie ...Zobrazit celý příspěvek

   ...no a teraz nám všetkým vysvetli, čo má spoločné to foto s týmto článkom...

   PS: Zabudol si dať link na fotografiu víťaznej prehliadky Wehrmachtu a RKKA na oslavu okupácie Poľska....Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   08:26 02.04.2021

   A přečetl sis soudruhu co je v tom článku napsáno? Píše se tam, že Hitler uznával Pilsudského a naopak Pilsudský doporučoval udržovat vůči Německu neutralitu. Takže ten článek ...Zobrazit celý příspěvek

   A přečetl sis soudruhu co je v tom článku napsáno? Píše se tam, že Hitler uznával Pilsudského a naopak Pilsudský doporučoval udržovat vůči Německu neutralitu. Takže ten článek vůbec nedokazuje, že se Poláci "paktovali s Němci" (takový krásný termín jak z rudého práva...), ale právě naopak. Poláci udržovali vůči Německu velmi opatrný postoj. Byl to Hitler, kdo z nějakého důvodu měl sympatie k Pilsudskému.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   08:35 02.04.2021

   Pilsudski byl spolužákem Felixe Dzeržinského z gymnázia ve Vilně,byli spolu v jedné třîdě.Starší bratr Pilsudskeho organizoval spolu se starším bratrem V.I.Lenina atentát na cara ...Zobrazit celý příspěvek

   Pilsudski byl spolužákem Felixe Dzeržinského z gymnázia ve Vilně,byli spolu v jedné třîdě.Starší bratr Pilsudskeho organizoval spolu se starším bratrem V.I.Lenina atentát na cara Alexandra.Sám Pilsudski se znal se všemi ruskými revolucionáři, protože v mladí byl členem jejich úzkého kroužku.Jediný z porevolučniho sovětského vedení s kterým se osobně neznal byl Stalin ,protože ten v době kdy tito připravovali svržení cara ještě na plný úvazek přepadával dostavniky .Takže kdyby nebyli vedoucí sovětští komunisté ateisty a nebyli z větší části vyvraždění Josefem Vissarionovičem ,tak by po smrti Pilsudského pravoslavnou mši jistě sloužili také.A zúčastnili by se v hojném počtu.Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    13:37 02.04.2021

    a vo..vo..vo..vo..vo tom to všechno je

    a vo..vo..vo..vo..vo tom to všechno je

  • StandaBlabol
   16:22 02.04.2021

   Fajn, tak tohle dokazuje, že Hitler na Pilsudského pohřbu nebyl a udělal nějakou šaškárnu v Berlíně. A že Pilsudský se s ním paktovat nechtěl. A ještě nám, prosím, vysvětli, co ...Zobrazit celý příspěvek

   Fajn, tak tohle dokazuje, že Hitler na Pilsudského pohřbu nebyl a udělal nějakou šaškárnu v Berlíně. A že Pilsudský se s ním paktovat nechtěl.

   A ještě nám, prosím, vysvětli, co je špatného na smlouvě o neútočení? Pokud k není tajný dodatek, kterým si rozdělíš třetí země, jako obsahovala dohoda Molotov - Ribbentrop?Skrýt celý příspěvek

 • Milan 7
  18:27 01.04.2021

  Padre - to neciganim, tie fotky boli zverejnené v archívoch z 2 svetovej vojny,Hitler bol na pohrebe Pilsudského, to nemáte informácie, to neznamená, že to nebola skutočnosť, ja ...Zobrazit celý příspěvek

  Padre - to neciganim, tie fotky boli zverejnené v archívoch z 2 svetovej vojny,Hitler bol na pohrebe Pilsudského, to nemáte informácie, to neznamená, že to nebola skutočnosť, ja nemám záujem klamať a vy nemáte dôvod ma tu obviňovať, že klamem. Písal som o Ruskom národe, nie oligarchoch. To čo spravil Jeľcin to Putin dlhodobo napráva, za tým si stojím, že sa nechcu dať okrádať cudzími a ešte sa im kláňať, to je len pekné. Hegemón ma v čele človeka, ktorého musí zaskakovať dvojník a ktorý už zabúda, ostudu v priamom prenose spôsobí spolu s pani Pelosi to je na smiech. Nie som žiadny otrok v továrni, sklzávate k urážaniu, čo my si môžeme na Slovensku, do toho Vás nič, ja nenapádam Vašu ČR, rovnako by som vedel napísať i ja Vám. Prajem Vám dobré zdravie.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   18:31 01.04.2021

   Tak ty fotky ukaž. Pokud byly fotky zveřejněny, jistě víš kde a dáš sem odkaz nebo název knihy...

   Tak ty fotky ukaž. Pokud byly fotky zveřejněny, jistě víš kde a dáš sem odkaz nebo název knihy...

   • flanker.jirka
    12:21 02.04.2021

    Nemusíte každého hned podezřívat z toho, že lže.
    https://rarehistoricalphotos.c...

    Nemusíte každého hned podezřívat z toho, že lže.
    https://rarehistoricalphotos.c...

    • StandaBlabol
     16:25 02.04.2021

     Jenže tohle není pohřeb Pilsudského. Na pohřeb by ho Poláci museli pozvat a to by ukazovalo na výborné vztahy. Tuhle šaškárnu si Hitler uspořádal sám a o Polácích to neříká vůbec ...Zobrazit celý příspěvek

     Jenže tohle není pohřeb Pilsudského. Na pohřeb by ho Poláci museli pozvat a to by ukazovalo na výborné vztahy. Tuhle šaškárnu si Hitler uspořádal sám a o Polácích to neříká vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    17:51 02.04.2021

    Bývalý nacista a jednu dobu nejbližší spolupracovník Hitlera Otto Wagener ve svých pamětech tvrdí, že do Mnichova přijel za Hitlerem vyslanec Pilsudského s informacemi o zájmu de ...Zobrazit celý příspěvek

    Bývalý nacista a jednu dobu nejbližší spolupracovník Hitlera Otto Wagener ve svých pamětech tvrdí, že do Mnichova přijel za Hitlerem vyslanec Pilsudského s informacemi o zájmu de facto polského diktátora Pilsudského o spolupráci s Hitlerem a Německem. Málo se také u nás ví, že když zemřel Pilsudski, Hitler mu vystrojil symbolický pohřeb přesahující běžné diplomatické zvyklosti. Je víckrát zaznamenáno, že Hitler Pilsudského vysoce oceňoval. Údajně dokonce řekl, že kdyby Pilsudski žil, nikdy by nedošlo k válce mezi Německem a Polskem. Po obsazení Krakova německou armádou nařídil Hitler postavit k hrobu Pilsudského čestnou stráž wehrmachtu.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     18:29 02.04.2021

     A zároveň se velmi dobře ví, že Pilsudski ve vztahu k Hitlerovi vyzýval k neutralitě a Polsko uzavřelo s Německem stejnou smlouvu jako jako už dříve s Ruskem. Vedly je k tomu obavy ...Zobrazit celý příspěvek

     A zároveň se velmi dobře ví, že Pilsudski ve vztahu k Hitlerovi vyzýval k neutralitě a Polsko uzavřelo s Německem stejnou smlouvu jako jako už dříve s Ruskem. Vedly je k tomu obavy z OBOU sousedů.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:15 02.04.2021

      Opakovaně navrhoval Francii spolupráci při útoku na Německo.To nevypadá na neutralitu.

      Opakovaně navrhoval Francii spolupráci při útoku na Německo.To nevypadá na neutralitu.

     • Torong
      20:06 02.04.2021

      No, ale to by pak Polsko stavělo do jiného světla, ne? Jako někoho kdo si uvědomuje nebgpečí nacismu a chce ho zničit. Rozhodně ne jako někoho, kdo se "paktuje s Hitlerem"

      No, ale to by pak Polsko stavělo do jiného světla, ne? Jako někoho kdo si uvědomuje nebgpečí nacismu a chce ho zničit. Rozhodně ne jako někoho, kdo se "paktuje s Hitlerem"

     • Tesil
      20:51 02.04.2021

      Takže v r.1933 chtěli Poláci zaútočit na Německo ovšem v roce 1934 uzavřeli smlouvu o neútočení.To je opravdu staví do jiného světla.Ale ne jako někoho kdo by chtěl zničit ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže v r.1933 chtěli Poláci zaútočit na Německo ovšem v roce 1934 uzavřeli smlouvu o neútočení.To je opravdu staví do jiného světla.Ale ne jako někoho kdo by chtěl zničit nacismus.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:06 02.04.2021

      Ale nontak Tesile... Přiznej, že sis na...l do hnízda... Jinak ano, Poláci uzavřeli s Německem v roce 1934 smlouvu o neútočení. Úplně stejnou jako v roce 1932 se SSSR... A v obou ...Zobrazit celý příspěvek

      Ale nontak Tesile... Přiznej, že sis na...l do hnízda... Jinak ano, Poláci uzavřeli s Německem v roce 1934 smlouvu o neútočení. Úplně stejnou jako v roce 1932 se SSSR... A v obou případech jim byla k...Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      11:43 03.04.2021

      No to bych chtěl vysvětlit proč jsem si někam nasral.Jinak SSSR zaslal dne 23.9.1938 Polsku nótu,kde píše, že jakékoli narušení územní svrchovanosti ČSR bude mít za následek ...Zobrazit celý příspěvek

      No to bych chtěl vysvětlit proč jsem si někam nasral.Jinak SSSR zaslal dne 23.9.1938 Polsku nótu,kde píše, že jakékoli narušení územní svrchovanosti ČSR bude mít za následek anulování smlouvy z roku 1932.K čemuž skutečně došlo.Takže na základě tohoto považovali Sověti smlouvu za neplatnou a bylo to pouze pokračování polské agresivity vůči okolním státům.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      22:05 03.04.2021

      "a bylo to pouze pokračování polské agresivity vůči okolním státům." Prosím nelži. Polsko žádnou agresivitu vůči okolním státŮM nedělalo. Jediný spor mělo s námi - a i tam se před ...Zobrazit celý příspěvek

      "a bylo to pouze pokračování polské agresivity vůči okolním státům."
      Prosím nelži. Polsko žádnou agresivitu vůči okolním státŮM nedělalo. Jediný spor mělo s námi - a i tam se před Mnichovem nechovalo agresivně - ve skutečnosti např. polský prezident Ignac Mościcki napsal Benešovi, že když se bude ČSR Německé agresi bránit, tak že by možná Polsko přišlo na pomoc (samozřejmě je otázka, zdali by to prosadil např. proti Beckovi, ale to už je takové kdyby). Takže lžeš jak že to bylo vůči více státům, tak že to bylo pokračování nějaké Tvé vymyšlené agrese - Polsko jen využilo Mnichov a řeklo, že když se dle mezinárodní "arbitráže" uplaťnuje "národnostní princip", tak že by bylo spravedlivé, aby se uplatnil i pro Poláky, předtím vůči ČR nijak agresivní nebylo, a už vůbec ne vůči komukoli jinému.

      A mluvit "ze strany Ruska" o agresivitě Polska vůči okolním států, když v tu dobu začalo SSSR napadat jednoho souseda za druhým (postupně Finsko, všechny Pobaltské státy, Polsko a Rumonsko) - to už je hodně velké chucpe a chce to hodně pokřivenou mysl.Skrýt celý příspěvek

  • padre
   18:56 01.04.2021

   Pane Vladimíre žadné fotky Hitlera na pohřbu Pilsudskeho jste vidět nemohl ,protože tam prostě nebyl.Prezident Jelcin ať byl jakýkoliv ,tak otevřel Rusko světu a ropu a plyn dnes ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane Vladimíre žadné fotky Hitlera na pohřbu Pilsudskeho jste vidět nemohl ,protože tam prostě nebyl.Prezident Jelcin ať byl jakýkoliv ,tak otevřel Rusko světu a ropu a plyn dnes těží Rusko na nalezišťích ,které byly otevřeny zahraničními firmami za jeho éry.A i Putina vybral on,bez něj by Putin dnes dělal přinejlepším nějakého referenta na ministerstvu vnitra nebo mimořádných situací. Slovenska a Slováků si vážím ,je to v podstatě moje druhá vlast ,ale protože jsme na webu s vojenským zaměřením ,tak jsem vám jenom chtěl navrhnout výrobní program pro případ ,že byste opravdu chtěl začít podnikat .Skrýt celý příspěvek

  • padre
   18:59 01.04.2021

   Oprava Pan Milan 7...

   Oprava Pan Milan 7...

  • Ján Paliga
   22:20 01.04.2021

   1. Nebol to pohreb, ale bola to zádušná omša v Berlíne. Nebol teda na žiadnom pohrebe. 2. Putin dlhodobo napráva? Skutočne? Korupcia tam kvitne rovnako ako za Jeľcina. S ...Zobrazit celý příspěvek

   1. Nebol to pohreb, ale bola to zádušná omša v Berlíne. Nebol teda na žiadnom pohrebe.

   2. Putin dlhodobo napráva? Skutočne? Korupcia tam kvitne rovnako ako za Jeľcina. S posvätením od najvyššej inštancie.

   3. ..."nechcu sa dať okrádať cudzími...." Oni cudzími okrádaní nie sú, sú okrádaní vlastnými .... Alebo okrádajú vlastných susedov....

   4. "...čo si my môžeme na Slovensku..." Presne to, čo doteraz - podporovať mafiánsky štát a sociálne istoty (pre našich ľudí...)...Skrýt celý příspěvek

 • danny
  17:46 01.04.2021

  Řekl bych, že se jedná spíš o popíchnutí za cvičení v jihočínském moři, než závazek, ze kterého by bylo možno něco vyvozovat. Srbsko má nešťastnou polohu. Nemá přístup k moři, ...Zobrazit celý příspěvek

  Řekl bych, že se jedná spíš o popíchnutí za cvičení v jihočínském moři, než závazek, ze kterého by bylo možno něco vyvozovat. Srbsko má nešťastnou polohu. Nemá přístup k moři, takže jakákoli vojenská pomoc naráží na nechuť sousedů. Stačí si vzpomenout, jaké měli Srbové problémy dostat domů vybavení z Ruska. Nešlo to ani po Dunaji, ani vzduchem.
  Srbové se ale dlouhodobě nebrání akvizicím od kohokoli, pokud jim systém zapadá do jejich low-cost strategie a má dobrý poměr value for money. Že jim přijde vhod podráždit Rusy i EU je taky pochopitelné. Od EU dostávají dlouhá léta neodolatelnou nabídku - přestaňte se orientovat na Východ, ale nečekejte, že za to od nás něco dostanete a RF na sponzorování chudšího kamaráda s diskutabilní strategickou hodnotou nemá peníze. Takže jakýkoli dáreček nebo výpomoc s budováním infrastruktury (dálnice, železnice atd..) je v Bělehradě určitě vítán.Skrýt celý příspěvek

 • Milan 7
  17:06 01.04.2021

  Poly - poznáte slabšie históriu, v roku 1934 podpísali pakt Poľsko a Nemecko. Keď zomrel poľský maršál Pilsudsky, tak Hitler so suitou mu bol na pohrebe, ako veľa vážený hosť. Ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Poly - poznáte slabšie históriu, v roku 1934 podpísali pakt Poľsko a Nemecko. Keď zomrel poľský maršál Pilsudsky, tak Hitler so suitou mu bol na pohrebe, ako veľa vážený hosť. Ale ste asi mladý, nebyť tých chudákov - ako ste nazvali Rusov tak sme na Sibíri Nemcami vysídlení, alebo vyhubený. Vyše 160 000 Rusov padlo za oslobodenie Československa.Naše štáty sme čo asi tak, nepatrí nám pomaly nič , všetko vlastnia cudzinci, cudzie firmy, sme len otroci v cudzích fabrikách ani v potravinách oba štáty nemáme sebestačnosťSkrýt celý příspěvek

  • padre
   17:47 01.04.2021

   Milane,že v roce 1932 podepsalo Polsko stejný Pakt o neútočení se Sovětským Svazem,to vám asi nevadí, nebo o tom ani nevíte.Na pohřbu Pilsudskeho Hitler nebyl,prostě ...Zobrazit celý příspěvek

   Milane,že v roce 1932 podepsalo Polsko stejný Pakt o neútočení se Sovětským Svazem,to vám asi nevadí, nebo o tom ani nevíte.Na pohřbu Pilsudskeho Hitler nebyl,prostě lžete.Sovětským vojákům padlým při osvobozování naši vlasti od nacismu jsme jistě povinováni vděčností,ale nevím za co bychom měli být vděčni té zlodějské oligarchické svoloči ,která se pod vedením bývalého kágèbáka Putina zmocnila moci v současném Rusku.A jestli vy jste otrok v cizí fabrice ,tak si založte továrnu vlastní,můžete v rámci obranného průmyslu na Slovensku vyrábět třeba budzoganě.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   18:10 01.04.2021

   Hloupý trolle. Padre mě předešel, takže jen zopakuji: Poláci uzavřeli se SSSR naprosto stejnou smlouvu jako s Němci a dokonce dříve. Obě z obav z dalšího dělení Polska mezi Německo ...Zobrazit celý příspěvek

   Hloupý trolle. Padre mě předešel, takže jen zopakuji: Poláci uzavřeli se SSSR naprosto stejnou smlouvu jako s Němci a dokonce dříve. Obě z obav z dalšího dělení Polska mezi Německo a Rusko. Takže z tvé strany hloupá a průbledná manipulace, která má navodit dojem, že zatímco Poláci se paktovali s Hitlerem, zatímco Rusové nedělali nic špatného, protože smlouvu uzavřeli až jako druzí (zvláštní logika...)
   Poprosím tě o důkaz toho, že Hitler byl na pohřbu Pilsudského. Žádného se ale nedočkám, protože to je lež. Zato ti tady dám odkaz kde se dočteš o Stalinově gratulaci Hitlerovi u příležitosti dobytí Paříže. Stejně tak jsou velmi dobře zdokumentovány případy hromadného odpírání boje proti Německé armádě v Československé zahraniční armádě. Např. zde
   http://rotanazdar.cz/?page_id=...
   Běž na Novinky, tam ti asi i uvěří. Tady lidi znají historii...Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    12:28 02.04.2021

    Torong Milan7 asi bude ze staré školy. Fotky z pohřbu polského maršála v německém hlavním městě najdete třeba zde. ...Zobrazit celý příspěvek

    Torong
    Milan7 asi bude ze staré školy. Fotky z pohřbu polského maršála v německém hlavním městě najdete třeba zde.
    https://rarehistoricalphotos.c...
    Chcete tu nějak hájit polskou vojenskou diktaturu zahrnující polonizaci menšin a antisemtismus. Stačí se podívat jak charakterně se zachovali poláci v roce 1938 vůči Československu. Ve své podstatě úplně stejně jako SSSR k Polsku v roce 1939, tj. zabrali si území na které si činili nárok.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     13:41 02.04.2021

     Flankere, zkus si to přečíst ještě jednou. Pilsudski opravdu neměl pohřeb v Berlíně. Situace kolem Těšínska není tak jednoduchá jak ji rusofilové prezentují. Podle zemských hranic ...Zobrazit celý příspěvek

     Flankere, zkus si to přečíst ještě jednou. Pilsudski opravdu neměl pohřeb v Berlíně. Situace kolem Těšínska není tak jednoduchá jak ji rusofilové prezentují. Podle zemských hranic patřilo Těšínsko ČSR podle národnostního hlediska Polsku. Každopádně se Poláci v roce 1919 zachovali hloupě, protože kdyby místo zbrklých voleb a odvodů tlačili na Francouze, Těšínsko by s největší pravděpodobností získali. Z hlediska poválečného uspořádání šlo o sporné území.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:28 02.04.2021

      Máte pravdu, nešlo o pohřeb, ale o zádušní mši. "18. května byla za Piłsudského sloužena zádušní mše v berlínské katedrále svaté Hedviky, které se se špičkami svého režimu ...Zobrazit celý příspěvek

      Máte pravdu, nešlo o pohřeb, ale o zádušní mši.
      "18. května byla za Piłsudského sloužena zádušní mše v berlínské katedrále svaté Hedviky, které se se špičkami svého režimu zúčastnil i Adolf Hitler"
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...

      V případě Těšínska bych se přikláněl k držením zemských hranic, před národnostním osídlením, stačí se podívat čím se ošivají rusové v případě Krymu.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:47 02.04.2021

      Ono je vcelku jedno k čemu se TY přikláníš. Z hlediska poválečného uspořádání šlo o sporné území, které mělo být teprve vyřešeno. Podobně bylo řešeno např. Dolní Slezsko.

      Ono je vcelku jedno k čemu se TY přikláníš. Z hlediska poválečného uspořádání šlo o sporné území, které mělo být teprve vyřešeno. Podobně bylo řešeno např. Dolní Slezsko.

  • Vojna a mír
   19:01 01.04.2021

   Milan 7 18 května 1935 se konala v Berlíně na Pilsudského počest zádušní mše. Zde byla přítomna špička tehdejšího německého režimu včetně Hitlera. Takže NEBYL na pohřbu, ale BYL ...Zobrazit celý příspěvek

   Milan 7
   18 května 1935 se konala v Berlíně na Pilsudského počest zádušní mše.
   Zde byla přítomna špička tehdejšího německého režimu včetně Hitlera.
   Takže NEBYL na pohřbu, ale BYL na zádušní mši konané na Pilsudského počest v berlínské katedrále.Skrýt celý příspěvek

  • Stefan
   20:16 01.04.2021

   Vy si hadam nemyslite, ze Stalin sa riadil nejakou slovanskou vzajomnostou o ktorej velmi radi snivaju ludia vam podobni. On mal len koristnicke zaujmy, vyhnat Nemcov a dosadit ...Zobrazit celý příspěvek

   Vy si hadam nemyslite, ze Stalin sa riadil nejakou slovanskou vzajomnostou o ktorej velmi radi snivaju ludia vam podobni. On mal len koristnicke zaujmy, vyhnat Nemcov a dosadit babkove vlady co pojdu s Rusmi spolocne proti zapadu. Nejakych 160 tisic padlych Rusov ho vobec netrapilo, to bolo pre neho takmer zadarmo. Vadi mi, ze Putin plizivymi krokmi obnovuje obdivnu atmosferu aj k tymto kreaturam a zacina sa tvarit, ze nebyt Ruska , ostatny svet s Hitlerom prehra. Nastastie, Rusi si zacinaju uvedomovat ze na vychode maju velmi nebezpecneho "kamarata", ale zatial nevedia ako s tym nalozit.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   23:17 01.04.2021

   Nebudu se opakovat po padre a Torongovi, historie ti buď nic neříká a nebo jsi tu přišel prostě lhát a trollit nesmysly.

   Nebudu se opakovat po padre a Torongovi, historie ti buď nic neříká a nebo jsi tu přišel prostě lhát a trollit nesmysly.

 • flanker.jirka
  14:15 01.04.2021

  Jako apríl je to dobře propracované.
  Ale to, že se nám v Evropě zabydlují různé 5. kolony pracující pro Čínu a muslimy všech zemí je nebezpečný fakt.

  Jako apríl je to dobře propracované.
  Ale to, že se nám v Evropě zabydlují různé 5. kolony pracující pro Čínu a muslimy všech zemí je nebezpečný fakt.

 • D.i.p
  13:55 01.04.2021

  Na Apríla jse si s tím dal docela práci pane Grohmann

  Na Apríla jse si s tím dal docela práci pane Grohmann

  • GlobeElement
   14:06 01.04.2021

   Ona je ta zpráva už z 27. března.

   Ona je ta zpráva už z 27. března.

  • Jan Grohmann
   15:13 01.04.2021

   Tohle není Apríl, ale realita.

   Tohle není Apríl, ale realita.

   • flanker.jirka
    09:18 02.04.2021

    Pokud nešlo o apríl, tak je to hodně zlé. Komunisté se derou přes jižní část balkánského poloostrova do Evropy. Ani si nedokážu představit "spartakiádní cvičení" českých médií a ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud nešlo o apríl, tak je to hodně zlé. Komunisté se derou přes jižní část balkánského poloostrova do Evropy.
    Ani si nedokážu představit "spartakiádní cvičení" českých médií a opozice, pokud by se prezident ČR na tvrdo vyjádřil, tak jako řecká prezidentka, že si cení pokroků číny v lidských právech, asi ta paní žije na jiné planetě.
    To nedopadne dobře, civilizovaná Evropa nemá pod kontrolou Bospor ani Suez, bez britů ani Gibraltar. Dopadne to tak, že britové stáhnou ocas za kanál a pak už zbývá aby střed Evropy Němci s Francouzi dali Číně "do pronájmu." (v Itálii jsou už číňané jako doma)Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     14:18 02.04.2021

     A proto je potřeba zásadně podpořit projekty jako je iniciativa trojmoří.

     A proto je potřeba zásadně podpořit projekty jako je iniciativa trojmoří.

 • Rase
  13:31 01.04.2021

  V minulosti byla největším kamarádem Číny Albánie, no a nejde zrovna říct, že by šlo o nějak úžasný svazek. Předpokládám že ani to Srbsko by nechtělo být nějakou "čínskou ...Zobrazit celý příspěvek

  V minulosti byla největším kamarádem Číny Albánie, no a nejde zrovna říct, že by šlo o nějak úžasný svazek. Předpokládám že ani to Srbsko by nechtělo být nějakou "čínskou letadlovou lodí uprostřed Evropy".

  Jsem jen rád, že se čínské hledání nových kamarádů vyhlo ČR a SR... užiteční idioti by se totiž našli i mimo Balkán.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
   11:25 02.04.2021

   Stačí se podívat na čínské investice do západních zemí.

   Stačí se podívat na čínské investice do západních zemí.

 • Milan 7
  12:25 01.04.2021

  Pán Miroslav, vtedy bol v Rusku Jeľcin prezident a krajina v úpadku, vykradnutá, vládli oligarchovia a 5ta kolóna riadená hegemónom unipolárneho sveta. Možností vtedy boli ...Zobrazit celý příspěvek

  Pán Miroslav, vtedy bol v Rusku Jeľcin prezident a krajina v úpadku, vykradnutá, vládli oligarchovia a 5ta kolóna riadená hegemónom unipolárneho sveta. Možností vtedy boli neporovnateľné s terajším stavom, keď je Rusko vyzbrojené a zotavuje sa. Vždy keď Rusko vstáva z popola, tak mu podrazia nohy. Napadnutie Švédskom,Poľskom, Tatármi, Turkami, Mongolmi, ďalej Napoleónom, 1 sv.vojna,2sv.vojna,a medzi tým rýchle budovanie infraštruktúry a štátu, studená vojna a rozfláknutý štát za Gorbačova a tak tak že nedorazené Rusko za Jeľcina.
  Tento mnohokrát napadnutý a skúšaný národ je obdivuhodný.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   12:36 01.04.2021

   No jo no, chudákům furt někdo podrážel nohy, ale neměli problém se spojit se s nacisty a napadnou Polsko :-D Úplně mi ukápla slza jací jsou to chudáci :-D

   No jo no, chudákům furt někdo podrážel nohy, ale neměli problém se spojit se s nacisty a napadnou Polsko :-D Úplně mi ukápla slza jací jsou to chudáci :-D

  • Miroslav
   12:52 01.04.2021

   Paradoxne to, že Nemecko napadlo Rusko (ZSSR), a to spoločne so spojencami nacistov porazili ich na takmer polstoročie katapultovalo na post svetovej superveľmoci. Oplatilo sa im ...Zobrazit celý příspěvek

   Paradoxne to, že Nemecko napadlo Rusko (ZSSR), a to spoločne so spojencami nacistov porazili ich na takmer polstoročie katapultovalo na post svetovej superveľmoci. Oplatilo sa im to, ťažia z toho doteraz.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   13:45 01.04.2021

   Jedno oko nezustalo suche.

   Jedno oko nezustalo suche.

   • GlobeElement
    14:04 01.04.2021

    Nejen oko. I jiné žlázy s vnější sekrecí.

    Nejen oko. I jiné žlázy s vnější sekrecí.

  • padre
   16:24 01.04.2021

   Pan Milan 7......tedy podle vašich slov by se člověk s rusákama rozdělil o svačinu....ze zkušeností naštěstí víme ,že jsou to zhruba stejný altruisti jako Hitler....

   Pan Milan 7......tedy podle vašich slov by se člověk s rusákama rozdělil o svačinu....ze zkušeností naštěstí víme ,že jsou to zhruba stejný altruisti jako Hitler....

   • Ján Paliga
    22:34 01.04.2021

    Samozrejme že deliť, rovno po bratsky - Tebe nič a im celú "svačinu"... Slovansky a vzájomne.... ;-

    Samozrejme že deliť, rovno po bratsky - Tebe nič a im celú "svačinu"... Slovansky a vzájomne.... ;-

  • Stefan
   20:20 01.04.2021

   V sucasnosti v Rusku nevladne oligarchia? Preco Rusko usporiadalo OH v Soci a MS vo futbale? Na prianie oligarchov. Zarobili ako nikdy predtym.

   V sucasnosti v Rusku nevladne oligarchia? Preco Rusko usporiadalo OH v Soci a MS vo futbale? Na prianie oligarchov. Zarobili ako nikdy predtym.

 • GlobeElement
  12:16 01.04.2021

  Čínským spojencem byla kdysi Albánie. Hodža byl komunista, ale bál se Jugoslávie a Čína hledala cestu do Evropy. Dnes je Albánie pod vlivem USA a tedy je zapotřebí hledat jiné ...Zobrazit celý příspěvek

  Čínským spojencem byla kdysi Albánie. Hodža byl komunista, ale bál se Jugoslávie a Čína hledala cestu do Evropy.

  Dnes je Albánie pod vlivem USA a tedy je zapotřebí hledat jiné cesty.

  Jinak text je evidentně z čínské propagandistické příručky, o srbském premiérovi si můžeme myslet svoje, ale takový anální alpinista (jako se najde i u nás, že) to zas není.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:13 01.04.2021

   Dnes je čínským spojencem i Německo :-D

   Dnes je čínským spojencem i Německo :-D

   • Miroslav
    14:43 01.04.2021

    To slovo spojenec je v prípade Nemecka a Číny trochu silný pojem. Až na malé výnimky je dnes spojenec prakticky každý s každým (mimo KĽDR ktorá nemá spojenectvo a väzby prakticky s ...Zobrazit celý příspěvek

    To slovo spojenec je v prípade Nemecka a Číny trochu silný pojem. Až na malé výnimky je dnes spojenec prakticky každý s každým (mimo KĽDR ktorá nemá spojenectvo a väzby prakticky s nikým). Je to však spojenectvo viacmenej ekonomické ktoré vychádza z globalizácie ekonomických a technologických vzťahov. To si teda rozhodne nemyslím, že by Nemeckom utekalo na pomoc Číne alebo naopak. To, že na Sliači z času na čas pristane Il-76 a potom tam pobehujú po základni školení dovolenkári ešte neznamená, že je SR spojencom Ruska.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     12:35 02.04.2021

     Spojenci v ekonomické rovině, kteří pomáhají cvičit čínskou armádu. Nemusí jít o vyslovenou pomoc přímo číně, stačí, že už začínají s ústupky na poli mezinárodní politiky a čína se ...Zobrazit celý příspěvek

     Spojenci v ekonomické rovině, kteří pomáhají cvičit čínskou armádu. Nemusí jít o vyslovenou pomoc přímo číně, stačí, že už začínají s ústupky na poli mezinárodní politiky a čína se tak může pohodlněji roztahovat. Otázkou je, které státy s frantíkama tentokráte prodají? Řecká prezidentka se také vyznamenala, s prohlášením o pokrocích v oblasti lidských práv v Číně.Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      14:17 02.04.2021

      Nad lidskými právy v Číně a nad jejich současnou politikou a roztahovačností si sice zanadáváme, ale obchodními jejich obchodními partnery jsme všichni - podívejte se na výrobní ...Zobrazit celý příspěvek

      Nad lidskými právy v Číně a nad jejich současnou politikou a roztahovačností si sice zanadáváme, ale obchodními jejich obchodními partnery jsme všichni - podívejte se na výrobní štítek na počítači, klávesnici, monitor, nad kterými ted zbůhdarma marníme čas, na tričko, tepláky, šaty, boty, pantofle, trenýrky, které máte na sobě, až vás chytne mlsná, a půjdete do ledničky, tak ji odsuňte podívejte se na štítek tam, nebo na pračku, nebo na žehličku, nebo na várnou konvici, až si budete zalívat k této počítačové namáhavé činnosti kafíčko. Mám na mysli výrobky renomovaných značek amerických, evropských, japonských, jihokorejských, ne že "tak si nekupujte od vietnamců". nebo na vstřikovací čerpadlo a jiné komponenty pod kapotou vašeho plechového miláčka. a pokud užíváte nějaké léky - všem diskutujícím na všech stranách pomyslné barikády jinak přeji zdraví a vše dobré a léků co nejmíň - kde je napsáno Made in Czech Republic, nebo made in Germany, tak ty budou s velkou pravděpodobností čínské taky, případně indické.

      Takže nějaké takové pročínské nebo naopak Čínu kritizující vyjádření jsou jen takové, pro veřejnost předstírané, jak to říci slušně ... Prostě psi štěkají a karavana jede dál.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      14:25 02.04.2021

      Jerzy
      Ono se to začne brzy měnit. Pandemie bude znamenat dost velký obrat. I proto je Čína teď tak agresivní.

      Jerzy
      Ono se to začne brzy měnit. Pandemie bude znamenat dost velký obrat. I proto je Čína teď tak agresivní.

     • JerzyŔ
      15:32 02.04.2021

      Torongu, jak to myslíš? Jako že omezením pohybu (ať už daným restriktivními opatřeními mocensko-správních orgánů, nebo kvůli vlastní odpovědnosti či strachu lidí z nákazy) se ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu, jak to myslíš? Jako že omezením pohybu (ať už daným restriktivními opatřeními mocensko-správních orgánů, nebo kvůli vlastní odpovědnosti či strachu lidí z nákazy) se výroba bude přesouvat zpátky do míst spotřeby/užívání výrobku?
      To určitě ne. Turisticko rekreační pohyby ve světě skomírají, ale pracovně obchodní nikoliv. Podívej se na flight radar a cargo lety jen tak sviští, a lodě to samé. Musíš si udělat testy, vyplnit si nějaké formuláře, sednout do kamionu a jet do Hamburku pro náklad z Číny úplně v pohodě. A ti filipínští a pákistánští námořníci, co ti ho do toho Hamburku přivezou - aha! tam teda po pravdě řečeno, nevím? Že by, že by ? Že by odtammaď ta celosvětová změna obchodních vztahů začala? Že filipinští a pakistánští námořníci mají zákaz odjet/odletět do Šangahje, aby se nenakazili/někoho nenakazili? Takže do Hamburku ti ty věci nebude mít kdo přivézt? A toto zapříčiní tu změnu, o které píšeš? Nebo ji aspoˇň nastartuje? Tak jsi to mysle|? Jako já fakt nemám ani tušení, jaká jsou kvůli pandemií omezení cest mezi Filipinami a Čínou a Pákistánem a Čínou, abych řekl pravdu nevím ani u nás, jak se to furt mění, už to nemám sílu a náladu sledovat.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:58 02.04.2021

      Proč tak ostře? Tohle téma je na delší debatu. Nicméně. Hlavní důvod výroby v Číně, tedy levná lidská práce začíná být "ím dál víc nezajímavá, protože výrobu je čím dál častěji ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč tak ostře? Tohle téma je na delší debatu. Nicméně. Hlavní důvod výroby v Číně, tedy levná lidská práce začíná být "ím dál víc nezajímavá, protože výrobu je čím dál častěji možné řešit roboty a to je možné řešit i v Evropě. Ušetří se náklady ha dopravu a zároveň se vyloučí rizika havárií a výpadků jako teď v Suezu. Další věc, kterou si spousfa lidí začala uv~domovat, je závislost na Číně v některých oblastech jako je farmacie. Stejně tak si politici v Evropě (konečně) začínají uvědomovat nebezpečí Čínského vlivu na příkladu Švédska, kde teď Čína začíná ukazovat co se může stát neposlušným státům.Skrýt celý příspěvek

     • JerzyŔ
      18:58 02.04.2021

      Torongu, ostře snad ne? To se omlouvám jestli to tak vyznělo. No hm, když to tak čtu po sobě, tak je to takové rejpavé, no. No chtěl jsem téma odlehčit, nikoliv být zlý. Já to ...Zobrazit celý příspěvek

      Torongu, ostře snad ne? To se omlouvám jestli to tak vyznělo. No hm, když to tak čtu po sobě, tak je to takové rejpavé, no. No chtěl jsem téma odlehčit, nikoliv být zlý.
      Já to vidím v jistém smyslu obdobně, jako ty, že samozřejmě, tak jak se ta výroba s tebou uvedených důvodů postupně dostala do Číny, tak ze stejných důvodů se může dostat z ní, ale na rozdíl od tebe nevidím, že ty důvody nastanou, resp. že nastanou v nějak dohledné době.
      V některých případech už se to dokonce děje, ale to jsou jednotlivé vlaštovky, které jaro nedělají.
      Nevím, jak jsi mlád, kde nebo v jakém oboru pracuješ nebo podnikáš, nebo jak sleduješ dění ve světě - u nás a všude na světě jsou podnikatelé, kteří udělají vše pro maximalizaci zisků - někdo najme přes agenturu Ukrajince, jiný - odvážnější, s většími konexemi, jazykově vybavený, řekněme schopnější (at již všeho schopnější v pejorativním slova smyslu, tak i schopnější v obdivném slova smyslu) rovnou přemístí továrnu na Ukrajinu, no a někdo ještě schopnější - do Číny. A toto dělá skutečné obchodní vztahy, ne nějaká vyjádření politiků, novinářů, publicistů, aktivistů, nevímkoho .... .
      A někdo z branže ti možná řekne, že v hodné Ukrajině trpící pod nájezdy zlých Rusů jako kdysi Tatarů, se kvůli korupci, byrokracii, mafiánské zločinnosti, nevyzpytatelnosti úřadů, nevymahatelnosti práva, ta továrna postaví a provozuje daleko komplikovaněji než v té zlé Číně lidská práva a zájmy krásných demokratických USA porušující.
      Závislost na lécích ? Z čeho obavy? Že je Číňani přestanou do těch továren u nás, kde je přebalují, dovážet? Proč by to dělali? Z čeho by žili? Dtto v jiných komoditách.
      Roboti - rozhodně ano. Ale jak víš, že syn, vnuk podnikatele, který přesunul výrobu modelových nebo opravdických vláčků nebo letadel s USA nebo Francie nebo Německa do Číny (modely úplně, skutečné vlaky letadla částečně), ji tam neponechá s tím, že ty roboty si pro další zlevnění, zpřesnění, zkvalitnění výroby pořídějí tam?
      Suez - no to je smůla, musej to objíždět tedy obeplouvat, nebo něco poslat letecky, a takových nečekaných překážek - ano máš pravdu - může nastat. Ale - myslíš, že to je rozhodující pro spoustu "kapitánů průmyslu" aby změnili strategii obchodování s Čínou?
      Co udělali Číňani Švédům? Nevím o co jde. Dík předem za odpověď; pokud tě moje pindání neunavilo, pokud ano, nebudu se zlobit, a ty se nezlob, pokud můj předchozí příspěvek se tě dotknul.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:41 02.04.2021

      Jerzy V pohodě. Nevýhoda psané komunikace... Možná jsem příliš optimistický. Máš pravdu, že i jinak vzdělaní, úspěšní a (nanapadá mě správný výraz...) "nevšehoschopní" podnikatelé ...Zobrazit celý příspěvek

      Jerzy
      V pohodě. Nevýhoda psané komunikace...
      Možná jsem příliš optimistický. Máš pravdu, že i jinak vzdělaní, úspěšní a (nanapadá mě správný výraz...) "nevšehoschopní" podnikatelé dokážou odfiltrovat a nevidět geopolitické důsledky svého byznysu - viz. třeba Kellner. Nemyslím si, ale, že změna příjde od podnikatelů typu Kellnera nebo politiků typu Macron nebo Merkelová. Ta příjde zespod.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:27 01.04.2021

  Ja si pamätám ako to pred útokom na Srbsko vyhlasovalo Rusko. Dokonca odznela aj myšlienka, že Srbsko sa stane územím Ruska aby zabránili vojne. Ako to skončilo, všetci ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja si pamätám ako to pred útokom na Srbsko vyhlasovalo Rusko. Dokonca odznela aj myšlienka, že Srbsko sa stane územím Ruska aby zabránili vojne. Ako to skončilo, všetci vieme...

  Mimochodom, skvelá prednáška o minulosti aj budúcnosti Ruska a ich vzťahy s Čínou

  https://youtu.be/V-qm72CYsEY... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...