Čínská fronta: Americká námořní pěchota cvičí Island-Hopping

Čínská fronta: Americká námořní pěchota cvičí Island-Hopping
Koncept tzv. Island-Hoppingu mezi roky 1943 až 1945 / University of Texas Libraries, CC BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Americká námořní pěchota se v důsledku soupeření Spojených států a Číny vrací ke konceptu tzv. Island-Hoppingu známého z bojů v Pacifiku během druhé světové války. Návrat k tomuto konceptu je součástí širší proměny americké námořní pěchoty v reakci na dění v Pacifiku, který je v současnosti americkou prioritou.

Ač Evropané mají všechny oči upřené na Ukrajinu, je dobré si připomenout také perspektivu Spojených států, našeho nejvýznamnějšího vojenského spojence. Pro Spojené státy zůstává i přes ruský útok na Ukrajinu Evropa druhořadé bojiště. Spojené státy se připravují na střet s Čínou v Pacifiku a zejména na případnou bitvu o Tchaj-Wan. Na tento úkol se také zcela kompletně přeorientovala americká námořní pěchota. Dvojnásobný důvod, aby Evropa začala budovat vlastní vojenské schopnosti. Evropa se musí soustředit na Rusko, Spojené státy na Čínu.

Principem strategie Island-Hopping bylo rychlé obsazení ostrova, vybudování základny na tomto ostrově a její následně použití jako výchozího bodu pro úder na další ostrov. Výsledkem Island-Hoppingu je vybudování pásu menších základen. Tato strategie vycházela z principů strategie přeskakování (Leapfrogging), s níž je často zaměňována. Cílem strategie přeskakování za druhé světové války bylo obejít silně opevněné ostrovy obsazené japonskou armádou a výrazně tak snížit vlastní ztráty, izolovat velká japonská uskupení a soustředit se na strategicky důležité ostrovy.

Na Island Hopping navazuje koncept Expeditionary Advanced Base (EAB) představený v roce 2018. Jeho princip spočívá ve vybudování předsunuté základny na neobydlených ostrovech a její následné využití pro přesné údery a logistickou podporu ostatních bojujících jednotek. Vedlejším cílem EAB je vytvoření „bubliny“ kolem obsazených ostrovů, která čínským silám zabrání v dalším postupu v Pacifiku, ale také přeruší čínské námořní obchodní trasy. Na druhé straně tato strategie americkému námořnictvu umožní kontrolovat všechny důležité přístupy do západního Pacifiku a v případě potřeby přisunout záložní síly. Koncept EAB je reakcí na čínskou strategii odepření přístupu do zájmové oblasti známou pod anglickou zkratkou A2/AD (Anti-access/Area denial) v Jihočínském a Východočínském moři. Prolamování této „bubliny“ by bez vytvoření EAB bylo extrémně nákladné a náročné.

Na začátku února proběhlo ve Filipínském a Východočínském moři společné cvičení Noble Fusion za účasti americké námořní pěchoty, amerického námořnictva a japonských obranných sil. Cílem tohoto cvičení bylo otestovat zmíněný koncept Island-Hopping v současných podmínkách. Na konci roku proběhne podle posledních informací další velká cvičení amerických a japonských sil.

Během cvičení Noble Fusion došlo k nacvičování propojení systémů řízení palby nejen americké námořní pěchoty a námořnictva, ale také japonských obranných sil. Za americkou stranu se kromě ostatních plavidel a podpůrných jednotek cvičení účastnil v roli nepřítele torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Dewey, 31. expediční jednotka námořní pěchoty a letadlová loď USS Abraham Lincoln. Japonské námořnictvo pak reprezentoval torpédoborec JS Kongo.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Americká námořní pěchota a ostrovní blitzkrieg v Tichém oceánu

Americká námořní pěchota (USMC), hlavní invazní síla Ozbrojených sil Spojených států, projde ...

Námořní pěchota Spojených států předvedla první let stroje AH-1Z Viper s integrovaným datovým systémem Link-16

Během letových zkoušek Námořní pěchota Spojených států amerických (USMC) úspěšně předvedla ...

Námořní pěchota otestovala robotický raketomet NMESIS

Během cvičení SINEX (Sinking Exercise) americká námořní pěchota (USMC) otestovala expediční ...

Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (USMC) některá svá vozidla a lodě vybaví kontejnery pro vypouštění ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.