Čínská invaze na Sibiř?

Čínští vojáci
Čínští vojáci; ilsutrační foto / Public domain

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v oblasti tzv. Vnějšího Mandžuska. Čína si dokonce údajně dělá v delším časovém horizontu zálusk na některá svá historická území, nyní ležící v Rusku. Je takový scénář reálný?

Neklidná čínsko-ruská historie

Kde pramení zájem Číny o ruský Dálný východ? V 19. století Čína zažívala bouřlivé období. Během tzv. Povstání tchaj-pchingů zemřelo mezi lety 1850 – 1871 až 20 milionů civilistů. Jednalo se zřejmě o třetí nejkrvavější válečný konflikt po první a druhé světové válce.

Čína byla oslabená i díky francouzsko-britské invaz i (1856 -1860) během tzv. druhé opiové války. Této situace využilo Rusko a shromáždilo na východě Číny armádu. Pod tlakem situace museli Číňané přenechat Rusku obrovské území známé jako Vnější Mandžusko. Na tomto území leží dnes města jako Vladivostok nebo Chabarovsk.

Není bez zajímavosti, že do poloviny 19. století byl čínsk ý také ostrov Sachalin. Po válce o opium nutilo Rusko Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekin g ských dohod, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek  Chej-lung-ťiangu (Amuru) a východ Ussuri ( Vnější Mandžusko ) , včetně Sachalinu ve prospěch Ruska.

Čína připomínala své „územní nároky“ vůči Rusku i v průběhu 20. století. „Velikou část našeho území okupuje S ovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Kamčatka a další součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet,“ řekl v roce 1964 čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung.

Nedlouho poté, v roce 1969, se na řece Ussuri střetly armády Číny a Sovětského svazu. Jedním z důvodů konfliktu byly i územní spory plynoucí z podpisu Pekingské smlouvy (1860). Ozbrojené střety, při kterých padly stovky vojáků na obou stranách, skončily pro Sovětský svaz vítězstvím.

V roce 2001 Rusko a Čína podepsali dohodu o přátelství, která jednou pro vždy má řešit územní spory mezi oběma asijskými zeměmi. Jak ale ukazuje okupace Krymu, smlouvy jsou často jen pouze cárem papíru – viz porušení Budapešťské smlouvy, díky které se Ukrajina zbavila jaderných zbraní. Ostatně i v roce 1950 Čína a Rusko podepsalo dohodu o „přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci.“

Foto: Historická území Číny zabrána Ruskem. / Autor neznámý Hranice Číny v roce 1820 a 1990. / Autor neznámý

Čínská dominance

Z jakého důvodu má Čína zájem o ruský Dálný východ (východ Ruska od jezera Bajkal)? Tato oblast obsahuje zásoby téměř všech ruských diamantu, 70 % ruského zlata, podstatné ložiska ropy, zemního plynu, uhlí, dřeva, stříbra, platiny, cínu, olova a zinku. Nezanedbatelné jsou i další zdroje – bohaté loviště a obrovská území půdy. Svou roli může hrát také rostoucí čínský nacionalismus a pocit potřeby vypořádat se s dřívějšími křivdami.

Čínsko-ruské hašteření skončilo v roce 1969 čínskou porážkou. Čína roku 1969 však není Čínou roku 2014. V tuto chvíli je to Rusko, které hraje v ekonomice a výdajích na obranu druhé housle.

V roce 2013 Čína vyprodukovala zboží v hodnotě 9,2 bilionu dolarů, 4,4× více než Rusko. Čínská ekonomika však není jen násobně větší než ruská, ale také mnohem modernější. Zatímco ruská ekonomika stojí a padá na prodeji (až z 80 %) „rodinného stříbra“ (ropa, zemní plyn, uran), Čína je po Německu druhým největším exportérem průmyslových výrobků. Číňané také investují ohromné prostředky do vývoje nejmodernějších technologií, od elektroniky, přes automobilový průmysl až po zbraňové systémy.

Čína také výrazně Rusko převyšuje ve vojenských výdajích. K tomu je nutné mít na paměti také to, že struktura čínských výdajů na obranu není zcela průhledná. Soudí se, že čínské zbrojní výdaje jsou ještě vyšší.

Jaká jsou tedy čísla? Čína v roce 2013 vydala na obranu oficiálně 188 miliard dolarů (2 % HDP), Rusko naopak „pouze“ 87,8 miliard dolarů (4,4 % HDP). Avšak v tzv. paritě kupní síly PPP, což přesněji vyjadřuje množství výrobku a služeb, které si daná země může dovolit, je čínský vojenský rozpočet proti ruskému ještě výrazně větší.

Pro Čínu také mluví další čísla. Na území Číny žije 1,35 miliard lidí, v Rusku naopak 144 milionů. Rusko také bojuje s poklesem porodnosti, a výzvou bude do poloviny tohoto století alespoň udržet počet obyvatel Ruska na stejných hodnotách.

Zajímavý je geografické rozdělení ruské populace. Na východ od Uralu žije v Rusku pouze 28,6 milionu obyvatel a na ruském dálném východě pouze 6,3 milionu lidí. Ještě v roce 1989 tam žilo 8,3 milionu lidí. Přitom v příhraničních čínských oblastech, ohraničených Mongolskem, Severní Koreou a dole Pekingem, žije 130 milionů Číňanů.

Z čistě vojenského hlediska, pokud se budeme se bavit o konvenční válce, není pro Čínu problém získat zpět svá ztracená historická území. Ve prospěch Číňanů mluví především obrovské vzdálenosti, které musí při případném konfliktu ruská armáda překonávat.

Chbarovsk, ruské město s 600 tisíci obyvatel ležící téměř u Tichého oceánu, je vzdálen od Moskvy 8500 km. Avšak pouze 250 km je vzdáleno čínské město Chang-čou se 7,7 miliony obyvatel nebo Čchi-čchi-cha-er s 5,4 miliony obyvatel. Peking je pak vzdálen pouze 1250 km.

Jediným způsobem, jak zásobovat vojska na ruském dálném východě po zemi, je buď Transsibiřská magistrála nebo případně paralelní Bajkalsko-amurská magistrála. O využití cest, vzhledem k obrovským vzdálenostem a jejich kvalitě, se nemá příliš smysl bavit. Netřeba říkat, že obě magistrály není problém velmi snadno vyřadit z provozu.

Zůstavá tak pouze zásobování a přesun vojenských jednotek vzdušnou cestou. Ostatně nezměrn á  délka ruských hranic a také skutečnost, že Rusko nemá kolem hranic „jediného přítele“, je důvodem, proč Rusové  udržují  obrovské počty dopravních letadel a výsadkových jednotek.

Je samozřejmě otázkou, zda se Čína odváží pustit do tak riskantního podniku,  jako je konflikt s Ruskem . Ostatně Putin sám před pár dny připomněl, že „si nikdo nemá zahrávat s jadernou velmocí.“  Na druhou stranu, Rusko si také vzalo Krym, své historické území, a neptalo se svého slabšího souseda.

Mandžusko. / Google Maps

Pero je mocnější než meč

Invazi však není nutno provést jen pomocí zbraní. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje“ napsal již před 2500 lety v knize umění Války velký čínský stratég Sun Tzu.

Čína je v ruských příhraničních oblastech na ruském dálném východě velmi aktivní.  Číňané  investuj í  na ruském území mnoho finančních prostředků.  Kupují zde podniky, vyváží svou kulturu a také  budují infrastrukturu.  Ostatně, export čínské kultury a peněz nevidíme jen na ruském dálném východě, ale i v Africe, nebo ostatně v poslední době i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 psali o migraci Číňanů do Ruska. „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR?“ psali Lidové noviny před půl rokem.

Tehdejší ruský prezident Dmi trij  M edv e děv řekl  v roce 2010 , že "pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce (na ruském Dálném východě), pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimír  Putin řekl,  zatím  žertem, že Rusové na východě se budou brzo muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky. 

V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?

Zdroj: The Diplomat, Lidové Noviny, Život

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Čínská stealth stíhačka J-20 „Mocný drak“ startuje

Na čínském internetu se 20. února objevil obrázek pozemních testů čínské stíhačky J-20 "Mocný drak" ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Superkavitace: Dočkáme se čínských nadzvukových ponorek?

Čína, podobně jako minimálně Rusko a Spojené státy, intenzivně testuje možnost použití supekavitace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 2
 • midlum75
  15:22 12.07.2016

  sencorCZ : trochu ostré výrazy, ne ? ruská armáda zase není tak všemocná a když porovnáš sílu třeba v letectvu...jsou tam šance víc než vyrovnané. Aby se Rusové nedivili, že se časem objeví spousta zelených mužíčků někde v Zabajkalsku a bude se opalovat scénář ala Krym :-)

 • senkorCZ
  13:52 12.07.2016

  Větší sračku sem ještě nikdy v životě nečetl... je vidět že to píše naprostá píča jak může vůbec srovnávat armádu Číny a Ruska fakt magor ruská armáda je úplně někde jinde než ta čínská....jo ekonimika jo ale armádu májí rusy daleko lepší mohli by obsadit jen tak půlku evropy aby si ten kokot co to psal rozmyslel co příště píše

 • MarcusMaximusVictus
  21:11 05.09.2014

  Mal by som otazku na redakciu, ci sa neplanuje v buducnosti clanok o cinskej armade? Kedysi bol "serial" o cinskom letectve tak ci sa nechysta nieco komplexnejsie. Ze co to ta velmoc vlastne ma za "flinticky". Vdaka.

 • Nesher
  15:45 04.09.2014

  Ne nedělám si srandu.
  Za prvé, oni to chápali jako jednu ohromnou říši, která je jen pokračovatelem ruského impéria.Tedy to chápali asi tak, jako bychom my chápali přesun nějaké oblasti z Morasvskoslzeského kraje do toho Zlínského.
  Musíte si uvědomit, že v dobách SSSR byla a v dnešním Rusku stále federalizace jen na papíře. O všem důležitém rozhoduje Kreml.
  A o tom, že dnešní RF je pokračovatelem SSSR a Ruského impéria jasně vypovídají např. Putinovi řeči o vytvoření Ruského mira (čti obnově impéria tam kde to bude možné.

 • jarpe
  14:49 04.09.2014

  Nesher: Si děláte srandu? Etnická příslušnost v tomto případě hraje velkou roli a Sovětský svaz zdaleka není pokračování Ruského impéria, to je jen vaše rétorika. Stalin například nechal připojit ke Gruzii část území, které tehdy bylo Ruské.
  Neruský prezidenti si vůbec rádi na úkor Ruska ukrajovali pro svůj vlastní stát. Třeba Krym.
  Takže etnická příslušnost hraje roli.

 • liberal shark
  21:47 03.09.2014

  Souhlasím s názorem, že Čína ovládne dálný východ spíše pozvolnou infiltrací a ekonomickou cestou. Jednoho dne se průvodčí transsibiřské magistrály zeptá čínsky: "přistoupili prosím ?".

 • Nemo
  08:02 03.09.2014

  Longsword: dobrá úvaha, je pravda že čistě teoreticky by byl nyní dobrý čas na střet, ale má to několik jenže. Už první se jeví dosti nemožně - přesun značných invazních sil do prakticky pustých oblastí které kontrolují ruské satelity - dnes se nepřesune ani deset tisíc vojáků aniž by to nebeská oka neviděla.
  Dalším je že ruská vojenská moc příliš stoupla, tento plán by byl reálný pokud by Rusko dále upadalo.
  A konečně za třetí, případný konflikt by Japonsko vzalo jako vážnou hrozbu a důkladně by se vyzbrojilo i jadernými zbraněmi. A role USA, sice by se jim hodilo oslabení Ruska, ale určitě ne Čínou která by takto příliš zmohutněla a s ukořistěným by se mohla postavit přímo USA. To je poslední věc co chtějí.
  Také Indie by byla čínským úspěchem přímo ohrožena takže se kruh myšlenkového cvičení opět uzavírá v patové situaci.
  To už je mnohem reálnější válka mezi Indií a Pákistánem podporovaným Čínou.

 • Longsword
  04:43 03.09.2014

  Zaznelo tu nekolik velmi zajimavych nazoru se kterymi lze vice, ci mene souhlasit. Dovolim si proto take moji malou troskou do mlyna:
  Z pohledu ekonomiky je valka Cina vs. Rusko mozna. Na rozdil od USA, ktere se drzi, diky dolaru navzajem "pod krkem", s Ruskem by obchodni omezeni Cinu bolelo mnohem mene. Protoze obe zeme jsou v Rade bezpecnosti OSN, tak je jasne, ze nejake sankce by se ani neobtezoval nikdo navrhnout. Tedy jasna vyhoda pro Cinu. Navic jeji ekonomika stoupa tempem o kterem se zbytku sveta muze jen zdat. Je to sice na ukor realne konkurence, Cina dotuje co se da, ale dumping a detska prace plni sve ucely, uz ted je svetova ekonomika na Cine zavysla vic, nez si je ochotna vetsina lidi pripustit.
  Jedinou ekonomickou prekazku vidim v nedostatku surovin, napriklad ropu musi Cina dovazet ve velkem az z Blizkeho Vychodu, nebo Afriky. Ropna naleziste na vychodni Sibiri by jim pak jiste prisla vhod.
  Z politickeho hlediska je ted situace uderit opravdu asi nejlepsi, Putin se dostal do dost svizelne situace. To, ze "zabral" Krym bylo vcelku logicke protiopatreni proti pronikani NATO az k hranicim Ruska. Stejne tak "podpora" vychodni casti Ukrajiny neni nic jineho, nez vytvareni naraznikoveho pasma mezi nim a EU/NATO. V teto funkci Ukrajina "zklamala" a tak nezbyva jina moznost, nez UA bud federalizovat, nebo uplne roztrhnout (mimochodem, tohle jsem tu popisoval uz v dobe, kdy ta krize zacinala, jak vidim, me proroctvi se naplnilo prakticky beze zbytku. Mozna jen krvaveji, nez jsem cekal ...). To dava Cine sanci udelat "nemlich totez" s uzemim na ktere si dela historicke naroky.
  Zde vidim jako jedinou politickou prekazku uroven retoriky a propagandy ve svetovych sdelovacich prostrecich. Je dost otazka, jestli se "nepritel meho nepritele" stane medialnim pritelem a EU a USA tisk (nerku-li politici) budou pripadnou invazi podporovat, byt tise, nebo jestli by doslo k jejimu odsouzeni (a opet, byt jen naoko, "valka je spatna aaano"). Obavam se, ze specialne v dnesni dobe, kdy jsou to predevsim noviny, ktere ridi smer politiky, ze by takovy konflikt velmi rychle eskaloval hnat "senzacemi" a ani jedna strana by nechtela ztratit tvar (zvlaste Putin, po te, co ma doma cim dal vetsi podporu si nemuze dovolit fiasko u "zadnich vratek").
  Konecne treti hledisko je vojenske. Prestoze Cina zbroji velmi radikalne, ma jeste hodne co dohanet, jak zde take bylo zmineno. Putin tim stravil poslednich cca 15 let a pred tim mel strategickou vyhodu ve velkem mnozstvi jiz rozpracovanych projektu a zasobe zkusenych projektantu predevsim. Tuhle vyhodu Cina nema. Prestoze je beze sporu spickou, co se napriklad reverzniho inzenyrstvi tyce, vlastni projekty jsou stale jeste minoritou. Na druhou stranu pokud by opravdu chteli, tak mohou presunout vsechny "prvosledove", moderni technikou vybavene jednotky k hranici a zbytek Ciny nechat v rukou tech zastaralejsich, on by to zas az tak velky problem byt nemusel, sice asi logisticke peklo pro par desitek generalu, ale vysledek by mohl stat za to.
  Je jasne, ze alespon z pocatku nebude Rusko schopne do oblasti poslat to nejlepsi, takze by sily po nejakou dobu mohly byt vyrovnany a vitezstvi by pravdepodobne pripadlo tomu s kratsi zasobovaci trasou, tedy Cine.
  Ale jako hlavni prekazku vidim Sibir jako takovou. Jedna vec je se valit nekonecnymi planemi a pustinami, druha vec je dobivat jedno kazde (vetsi) mesto cestou.
  Mesta nad sto tisic obyvatel se stavaji pro kazdeho utocnika nocni murou, MOUNT a CQB znamena obrovske zdrzeni, vytvareni obkliceni, kotle, eliminace odporu, obsazeni. To vsechno vaze jednotky utocnika stejne jako nutnost obejit takto ziskavane misto novou, provizorni, cestou. Navic je tu otazka okupace, potlaceni partyzanskeho hnuti atd.
  Ackoliv nejsem vojensky strateg, jsem si jist, ze zrovna tohle je ted v ocich teoretickych planovacu Ciny jednim z bodu nad kterym si lamou hlavy, jak udrzet v chodu tak velkou armadu pri tak malem mnozstvi cest ... minimalne dobre mentalni cviceni ...
  Dale je zde bod, jiz nekolikrat zmineny, jestli by si v tom okamziku nechteli "prihrat polivcicku" i ostatni. Indie by jiste rada ziskala nejaka ta "sporna uzemi", vcetne "osvobozeni Tibetu", i kdyz na druhpou stranu takove nautralita muze mit pro Indii rozhodne zasadnejsi vyhody.
  Japonsko, Korea a USA (zastoupena "spojenci", jak jinak), by mohli teoretickeho chaosu take trochu vyuzit, zalezelo by na tom, jak pevne v rukou by to Cina mela, ale v to tezko doufat. Cina je prilis velka na to, aby nemela dost vojaku na udrzeni i pripadne "druhe fronty", jakkoliv by ta byla mala. To by muselo Cine tect hodne do bot a to se nestane.
  Posledni bod je spravne nacasovani. Uplne optimalni by bylo udelat to ted. Mysleno vnejblizsich dnech. Pokud by Cina predem vyhlasila ktere uzemi chce, pak by ho mohla dosahnout, nez uderi slavna sibirska zima. Ta by dala moznost obema stranam opevnit pozice na care novych hranic a pak by zalezelo na dalsim kroku Ruska. Pokusit se ziskat uzemi zpet tradicni cestou, nebo pouzit nuklearni zbrane a zavarit to vsem?
  Suma sumarum. Pokud ted Cina na Rusko zautoci, nebude to mit jednoduche a ani levne. A to si ani bohata Cina dovolit nemuze. Takze souhlasim s tim, ze pro tuto chvili je to spise takove cviceni v "co by, kdyby" a Cina spise zvoli moznost pomale infiltrace, kdy bude mit v oblasti tak zasadni prevahu, ze v podstate Rusko bude muset pozice vyklidit uz z toho duvodu, ze se nikdo v oblasti rusky ani nedomluvi ...

 • Nesher
  19:24 02.09.2014

  To nemo
  KLDR rozhodně není ruský spojenec, tento režim stojí a padá s Čínou, nikoli s Ruskem.
  Představa jak Japonsko, které má s Ruskem územní spory půjde do války kvůli Rusku a bez USA (ty do války kvůli Rusku nepůjdou zcela určitě) je mimo mísu. RoK je na tom podobně, ostatně na "zkorigování" RoK plně stačí hrozba KLDR. Což je ostatně jeden z důvodů proč si ČLR tento režim vydržuje.

  To lorgarius
  Indie není ruský spojenec, jejich vztah by se dal popsat jako podmíněná spolupráce, především v obchodu a vývoji zbraní. Pokud to bude pro jednu stranu nevýhodné (a válka s Čínou by pro Indii nevýhodná byla), tak bude po spolupráci a Indie tradičně zachová neutralitu.

 • lorgarius
  16:59 02.09.2014

  nemo, a co takto india? ta udrzuje s ruskom tiez velmi priatelske vztahy

 • Nemo
  15:33 02.09.2014

  a k politické situaci - Rusko nemá žádného přítele vyjma SK a Vietnamu, jenže Čína je na tom ještě hůře a v případě konfliktu by Japonsko a JK sotva zůstali stranou - už nyní je pro ně Čína problém a co teprve když by získala přístup k sibiřským zdrojům. A postoj Indie je také otázkou, ale jelikož už s čínany válku vedli a platí doposud jen příměří tak by se také přidala do protičínské aliance. V Asii je tedy patová situace.

 • semtam
  14:03 02.09.2014

  V nejbližších letech mi Čínská invaze na dálný východ přijde nepravděpodobná. Čína si je vědoma, že Rusku by nešlo s ní do konvenční války. Hrozila by mu porážka a citelné oslabení země. Rusko ve vojenském střetu na dálném východě s velkou pravděpodobností použilo ZHN. A o spálenou zemi Čína nestojí. Než vojensky se bude Čína snažit území ovládnout ekonomikou a imigrací. Záleží na Rusku jak bude ochotno nebo i schopno otevřít Číně dveře na dálný východ. Krymský scénář pro dálný východ je rovněž nepravděpodobný. Podmínky pro jeho uskutečnění jsou diametrálně odlišné.

  K reakci Deadoga
  "Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi jednotkami ,ze kterymi stoji magor ,ktery vyhrozuje svetu jadernymi zbranemi ,takze asi tak..."

  Dovolím si oponovat, že tomu tak není. Redakci se omlouvám, přiložím dva odkazy na následující stránky:

  http://www.tyden.cz/rubriky/za...

  http://vlkovobloguje.wordpress...

  K poslednímu odkazu nevím, zda nepatří mezi "konspirace", ale obsahuje vcelku odborné informace. Pokud jsem porušil zásady vkládání příspěvku. Prosím redakci o dodatečnou úpravu.

 • Nemo
  12:44 02.09.2014

  to Jura: jenže postavit koleje neznamená ještě vysokou úroveň a v metalurgii jsou dost pozadu. S těmi motory je to tak že nízká životnost jejich motorů dost blokuje nasazení bojových helikoptér čínské produkce. To samé u stíhaček, jsou pořád nuceni odebírat ruské motory kvůli nízké spolehlivosti vlastních.
  Čína byla hodně zaostalá a to o několik generací, to prostě nejde dohnat za pár let.
  Jde o to že se čínský růst dost přeceňuje, úspěchy jsou nepopiratelné, ale problémy zrovna tak. Je sice impozantní že zprovoznili letadlovku, ale jde jen o přestavbu sovětské lodi která prakticky slouží jako výcviková.
  Média ty čínské pokroky dost nafukují a západním pohlavárům a hlavně zbrojařům to vyhovuje - bez toho by se těžko obhajovaly další velké výdaje do zbrojení.

 • Nesher
  11:09 02.09.2014

  To jarpe
  SSSR byl jen pokračováním Ruského impéria pod novým nátěrem. A že Stalin nebyl etnický Rus? No a co? Kateřina Veliká nebo Sergej Šojgu (ať nechodíme tolik do minulosti) též ne. A přesto se jedná o velkorusy.

 • jarpe
  10:36 02.09.2014

  Takeda:
  No Rusové si s Německem nerozdělili Polsko. Byl to Sovětský svaz a velel jim Gruzínec. Takže technicky vzato si Polsko rozdělili Gruzínec a Němci.

  V podobném duchu tohoto článku, by mohli v budoucnu chtít Mexičani navrácení území, které jim sebralo USA.

 • Takeda
  07:18 02.09.2014

  K Číně: Problém vidím v tom, že kontrola armády tam nefunguje jako na západě. Strana (vláda) je tam v zajetí armády a ta bude "poslouchat" jen pokud se budou zvyšovat armádní rozpočty. Kdyby si politici chtěli dupnout a přesměrovat peníze jinam, tak armáda řekne, že zradili revoluci a Maa a vymění je za poslušnější. Obyvatelstvo bude klidně přihlížet, pokud bude mít svoje jisté, ostatně tak jako to dělá teď.

  Druhý problém je v samotné většinové populaci Hanů. Jsou vychováváni dost šovinisticky. Média je krmí kaší o nadřazenosti jejich civilizace, o tom co všechno jim provedli všichni kolem a pokud se objeví nějaký problém (hospodářský pokles a pod.) tak za něj může nepřátelské okolí, protože Strana přece dělá všechno správně.

  To je nebezpečný mix, protože stačí když se projeví nějaký problém, Hanové budou volat po silovém řešení, tak jak je krmí propaganda. Strana nebude chtít být tak tvrdá, protože na rozdíl od Hanů musí jednat se západními partnery a s Ruskem. Neochota k tvrdým řešením může vyvolat nepokoje. Armádě se bude zdát, že to Strana nezvládá a dá propagandou zblbé hanské populaci její silové řešení.

  A invazi na Sibiř tu máme jako na koni.

  Že spolu teď pořádají Rusové a Číňani cvičení a že spolu obchodují a drží basu před USA? Němci a Rusové taky rukou jednotnou a nerozdílnou rozkrájeli Polsko (pakt Molotov Ribbentrop), Prusové a Rakušané taky osvobozovali Šlesvicko - Holštýnsko spolu a nakonec se "porvali" v bitvě u Sadové. Takže nevidím důvod, proč by k takové invazi nemohlo dojít.

  S tím jak se projeví hospodářské problémy Číny (ono růst se nedá do nekonečna a s nůžky mezi bohatými a chudými se nám tam taky dost rozevírají, takže problém je na obzoru), bude stoupat pravděpodobnost nějakého takového revizionistického konfliktu.

 • mattea
  23:51 01.09.2014

  Luky, Takeda, Staršij seržant: děkuju za podnětné články. S velmi protichůdnými názory jste mi dali, pánové, mnoho podnětů k přemýšlení.

 • Jura99
  23:48 01.09.2014

  Nemo: přání je spíš otcem myšlenky. Čína zvládá věci v rekordních časech, dnes šel dokument o postavené čínské železnici do Tibetu, dost jsem zíral, jak rychle se Číňani posunuli od chudých pěstitelů rýže k moderním lidem. Letecký proudový motor není žádná věc, kterou by zvládnulo jen Rusko a USA. O těch problémech se psalo, ale už nepíše, nesjpíš mají vyřešeno. Jinak překvapivě velká koncentrace podniků se zbrojní výrobou SSSR se nachází na území dnešní východní Ukrajiny, mj. výroba raketových motorů do (nejen) kosmických raket a Rusko si kupodivu za 20let ne všechnu tuto výrobu dokázalo založit i na svém území.

 • Luky
  23:41 01.09.2014

  jde o to, že když ATO jednotky tlačili opolčence, masmédia si chrochtala a zamlčovala ztráty....když se to obrátilo, dlouho nechtěla neúspěch ATO přiznat (vznik kotlů, špatné velení, motivace, nepodpora místních obyvatel) - média pak bez skurpulí přebírají lživá prohlášení UA pohlavárů a pouze doplňují slova jako "údajné" a podobně.
  Mezi těmito jsou opakované výroky o Ruské invazi. To je hrozně silné kafe a všichni tím žijí.
  Není to ale podložené - co když Putin Barrosovi řekl: "Žádnou invazi jsme nepodnikli. Kdybych podnikl invazi, za dva týdny zaberu Kyjev"....faktem ale je, že Opolčenci dost pomalu likvidují kotle a sil nemají nazbyt. To spolu s mnoha dalšími příznaky ukazuje, že žádná invaze z Ruska není.

 • Nemo
  23:39 01.09.2014

  a ještě poznámečka: Čína není na tom tak dobře jak se snaží vypadat a jak ji západní média vykreslují jako hrozbu. Vyrábí toho sice kvanta ale u podstatných komponent jako jsou třeba letecké motory silné pokulhává a je za Ruskem dost pozadu - to totiž shráblo většinu, ne-li všechny technické zdroje bývalého Svazu který měl vynikající technologii a dodnes jsou fakticky jediným státem na světě ze kterého mají Američané velký respekt.

 • Jura99
  23:27 01.09.2014

  Luky: Zeptej se Barrosa, jestli si hovor s Putinem nahrál, protože ta věta měla padnou při jejich telefonátu.

 • Luky
  23:12 01.09.2014

  můžete mi prosím poslat odkaz na tu větu v původním znění a kontextu, kde Putin vyhrožuje obsazením Kyjeva do 14 dní?
  Díky

 • Jura99
  23:09 01.09.2014

  Pokud to předmětné území kdysi Číně patřilo a dodnes tam žijí i potomci Číňanů (šikmoocí Rusové) je případný pokus Číny získat toto území legitimní, pokud byla legitimní touha Rusů po Krymu. Čína je dnes dozajista velmocí a její konvenční vojenská síla je už dnes vyšší než ruská, kvantitativně i kvalitativně.
  Mě osobně víc vadí výroky Putina, který nám jednak vyhrožuje jadernými zbraněmi a jednak obsazením Kijeva do 14dní. To už vypadá na vážný problém, tatíček Masaryk by řekl, "tož budeme sedlat !"

 • Nemo
  22:59 01.09.2014

  Nesher: a včem ony evropské hodnoty spočívají a jak se bránily před ukrajinskou krizí? Krize hodnot je bohužel v EU. Rusko ji z velké části překonalo a vystupuje jako národ jednotně a sebevědomě. Počátek toho rozkladu bych viděl v nekritickém přijímání vlivů neslučitelných s evropskou křesťanskou tradicí, jmenovitě usazování islámských Turků v Německu a masivní příliv černochů většinou islámského vyznání z bývalých francouzkých kolonií do FR. Vlastně je to takový kolonialismus naruby, velice nechutný experiment. Výkřiky o "evropských hodnotách" mají zakrýt jejich faktickou vyprázdněnost.
  Civilizační okruh Ruska je velice podobný zbytku Evropy akorát že se mohl rozvíjet bez totalitní katolické církve. A samozřejmě přebral neustálým stykem i něco z východních národů, ale to není nutně na škodu - stává se tak přirozeným mostem mezi centrální Evropou a hlubokou Asií kterou zastupují hlavně Čína a Indie, nejmocnější asijské kultury.
  Pokusy prohlásit Rusy (a potažmo i obecně Slovany) nejen mezi nepřátele ale i mezi barbary hodné likvidace či zotročení nikdy k ničemu dobrému nevedly ani nepovedou.
  To co se nyní děje je klasické "sbírání ruských zemí" které se praktikovalo už dávno cary. A EU nejenže nechápe kam nastoupený kurz vede ale navíc tlačí RF do pragmatického spojenectví s číňany o které zas tolik nestojí, ale jak se zdá moc slušných voleb není k mání.

 • Nesher
  22:44 01.09.2014

  Luky
  Myslím, že si Petra I moc idealizujete. On stál o západní technologie, nikoli o západní hodnoty. Rusko je zcela odlišný civilizační okruh. Můžu vám jen doporučit nastudovat si Euroasiatismus, který se začíná stávat ruskou státní idelogií. To je se systém liberální demokracie, nebo i s konzervatismem západního typu (k němuž e hlasím) zcela neslučitelné. Nějaká mírová koexistence by byla možná, pokud by Rusko dokázalo fungovt pouze uvnitř současných hranic, což evidentně nedovede.

 • Luky
  22:36 01.09.2014

  no tak nevím - pro Rusy je Petr I. něco jako pro nás Karel IV....mimochodem miloval Evropu, studoval ji a žil v Paříži, pak se to snažil budovat v Rusku a uspěl...západní móda, umění, zbraně atd....o Petrovi Velikém se dobře mluvilo i za minulýho režimu, v "Kartinkách" mu na základce věnovali celý jedno číslo :D

 • Nesher
  22:34 01.09.2014

  To Lucky
  Chápu, že se vám to nelibí, já z toho také nejsem nadšený. Ale to je realita, ostatně postup Ruska dokazuje, že mám pravdu. Protože bordel, tam způsobuje, pochopitelně ve vlastním zájmu, Rusko samo. Rusko samo jasně deklaruje, že buď bude Ukrajina součástí Ruskem ovládané Euroasie, nebo tam bude to čemu Vy říkáte bordel, tedy válka. Z hlediska českých zájmů je lepší když tu válku vybojují Ukrajinci, než abychom ji časem museli vybojovt sami.

 • Nesher
  22:28 01.09.2014

  to staršij seržant
  Prostě proto,že o to samo Rusko nestojí. Pochopte, že Rusko jako kulturně-politická entita stojí a vždy stálo na zcela jiných základech než Západ, píšu o tom úplně dole. Dříve to bylo samoděržaví, potom komunismus, dnes Euroasiatismus. Prostě Rusko samo se vždy negativně vymezovalo vůči Západu. Na to, abychom se mohli vidět jako přátelé by bylo nutné, aby Rusko přijalo naše základní politické kulturně-politické hodnoty, což neudělá neb by to znamenalo přepsání takřka všeho, nebo my ty ruské. Což zase, doufám, neuděláme my, neb by to znamenalo posun o více než sto let zpět.

 • Luky
  21:59 01.09.2014

  Pro EU i Rusko je hlavní zájem stabilní a kooperující Evropa. Pro nás také rozvojové ruské trhy. Západní jsou pro naše firmy mnohem hůře dostupné a je těžké se prosadit.
  S čínou je blbost válčit, je dobré ji ekonomicky čelit a udržet si vlastní výrobu.

  to Nesher
  Chápu, že globální politika je velmi pragmatická záležitost. Tak jak to popisujete to ale můžu vnímat jen když budu hrát Civilizaci v Dosboxu. Iluze jedniček a nul bez lidských osudů.
  Pokud se ale bavíme o válce, navíc občanské - tam trpí nejvíc civilisté. Nedokážu to jinak brát. Já byl před čtrnácti lety v Sýrii, projezdil jí stopem a potkal spoustu skvělých lidí. Křesťané, muslimové i židé tam ve městech žili v míru. Režim nebyl ideální, ale velmi nízká kriminalita, sociální stát...teď je tam bordel a chaos, krvelačný extremizmus.......média ani nezajímá, že si Syřané zvolili znovu Asada.
  Na Krym jsem tenkrát také zajel a Ukrajinu procestoval. Kdyby někdo onehdá Ukraincům řekl, že se budou za deset let mezi sebou vraždit, asi by nevěřícně kroutili hlavou. Ale bordel lze kdekoli snadno vyvolat (vážně si myslíte, že bordel na UA je pro Rusko přínosem?!)...

  Ne nadarmo se říká - jediná země, kde nemůže dojít k převratu je USA, protože tam nemají americkou ambasádu :)....ale jinak nejsem nějaký zarytý antiami, jen už mi jejich zahr. politika přijde přes čáru - podporujte zbraněmi v Sýrii teroristy !, za tři roky jéé bombardujte je!!...jindy zase dají UČK na seznam teroristů a pak ji otevřeně podporují, aby mohli mít Bondsteel..a nikdo se nad tím nepozastaví, nikomu to nepřijde divné

  Kdyby Evropa k sobě vzala Rusko, mohli bychom vyšplouchnout arogantní Amíky snadno z vedení. I Sadám chtěl po první válce v zálivu začít platit Eurem. Tak přišla druhá. Nebuďme tak fascinovaní USA a jejich armádou jenom proto, že jsme military hobbysti.

 • Staršij seržant
  21:46 01.09.2014

  Tak že....... Bude válka......
  vlastně, vona už začala.....
  Š I L E N S T V I !!!
  HURA????? !!!

 • Staršij seržant
  21:39 01.09.2014

  To Nesher

  sorry, příklep

  jak už jsem Vám psal - znamená, ze my jsme tam zamíchaný, a rukami Ukrajinců válčíme z Ruskem, aby "měli slabé Rusko" ?
  nezůstalo Rusko , po odchodu SSSR, ve svých hranicích?
  neobchodovalo se spolu, nebyl klid?

  Proč nedokážeme aspoň představit RU přítelem?

 • Staršij seržant
  21:32 01.09.2014

  To Nesher

  Děkuji za odpověď! Vážně.
  Ale, jak už jsem Vám

 • Nesher
  21:18 01.09.2014

  To staršij seržant
  Já to jako rýpaní neberu.
  Ta válka již byla zahájena a záhajilo ji Rusko v reakci na vnitřní politický vývoj na Ukrajině. Takže ta otázka stojí jinak, máme se v této válce chovat neutrálně? Já tvrdím, že ne. Máme do ní aktivně (vojensky) vstoupit? (pochypitelně ne sami). Též ne. Máme umožnit Ukrajině, aby tu válku v jejím, ale hlavně v našem zájmu vybojovala, tedy podporovat Ukrajinu sankcemi vůči Rusku, ale i dodávkami zbraní, výcvikových kapcit a zpravodajských informací a politickou podporou? Rozhodně ano.
  Pochopitelně jiné by to bylo, kdyby se za nějaký čas Putin rozhodl "osvobodit" Rusy dejme tomu v Lotyšsku. Je bytostným státním zájmem ČR, aby čl. 5 NATO fungoval, tedy v takovéto situaci by měla ČR aktivně přispět všemi dostupnými prostředky k vojenské akci.

 • Standa
  20:32 01.09.2014

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do nich "dobrovolně". V praxi to má například za následek, že ač je čína původcem mnoha jistě efektivních bojovích umění njsou vidět číňané v bojovích sportech. Jistě existují vijímky, ale znamená to že ač je čínská populace veliká, zdroje lidí opravdu vhodných pro armádu jsou velmi omezené a prakticky se bude jednat o příslušníky etnik s "vojenskou" kulturou. Obávám se však že tyto etnika jsou v číně silně potlačena. (Je to stejný případ jako v Iráku - irácká armáda zdrhla a mnohem hůře vybavení pešmergové/kurdové přitom tvrdě bojovali, prostě proto že na to lidově řečeno mají koule).
  __________________________________________________________________
  Tedy, vyplodit něco takového je něco. Takže generál Giap vyhrál nad Francií tím, že je poprosil o odchod? Japonsko dosáhlo svých vítězství nad západními velmocemi bojovými psy? Severní Korea zatlačila US Army až k Pusanu zpěvem? Vietnam dosáhl svého úspěchu proti US Army úsměvem? Mao proti Čankajškovi házel pár minut kameny? Odpor Číny proti Japonsku bylo co?

 • Argonaut.CZ
  19:51 01.09.2014

  Silně pochybuji, že je v našem zájmu slabé Rusko. V našem zájmu by bylo silné, rozvinuté a kooperující Rusko. Pořád představuje stabilizační prvek ve velké části Asie. V našem zájmu by byla i silná EU, ale na to nikdy nedojde, protože ji některé státy (např. GB) na určité zadání vždy rozloží a hlavně nedovolí stát se Euru alternativou dolaru.

  Je opravdu zajímavé, jak tu lítají termíny o našich přátelích a nepřátelích. Jenom bych připomněl, že ČR žádnou pořádnou zahraniční politiku nemá a náš význam je světově velmi malý. Vždy, když šlo do tuhého, tak nás západ nechal na holičkách a to se nezmění. Smlouvy se nedodržovaly již dříve.Sloužíme pouze jako nástroj tu jedné, tu druhé straně. Snílek, kdo si myslí něco jiného.

  Jak tady bylo zmíněno. Politika USA vč. armády je závislá na dolaru, jakožto rezervní světové měně. Postavení USA padá a roste s významem dolaru. Spousta států by dokázala postavit stejně silné, možná i silnější armády (i když třeba ne zatím technologicky), ale nikdy je neufinancují. Americká politika je proto založena na omezování lokálních hegemonů, aby neohrozili dominantní postavení USA a udržování dolaru.

  Čína drží v dolaru velkou část svých rezerv a USA si musí dávat pozor, aby nešláply moc vedle. Nicméně Čína má velké vnitřní problémy a bude trvat ještě dlouho, než si je vyřeší.

  I když stále platí, že "Válka je pokračování politiky jinými prostředky" - von Clausewitz.

 • Staršij seržant
  19:51 01.09.2014

  To Vrata

  Admin, sorry, musím odpovědět, bude tam i zase UA.

  Z čeho posuzují o Číně? Vždyť tam, stejně jako v RF, nedemokratický, komunistický, autoritativny režim. Nemám pravdu?
  Proč, Proč si myslíte, že já schvalují Krym i Donbass? Ne, ne ještě jednou ne!
  já jenom tvrdím, že MY to vyprovokovali, nasej podporou majdanu, pod vlajkou "UA EUintegrace", a na tom trvám.
  jak dlouho ještě budeme obviňovat RU ve všem špatném po SSSR, primitivně odpovím - Němcům Jsme to odpustili, a Rusům - ne! Ukrajincům v řadách Sovětské Armády 68 odpouštíme, Rusum-ne!
  opravdu EU a USA po rozpadů SSSR udělalo max aby RF stalo blíže k NÁM? Asi "ano", když tlačili naší základny k hranici RF, zase pod vlajkou demokracie, v Vámi zmíněnou Gruzií?
  už tím, že porovnáváte Putina, RU s Hitlerem, a fašistickým Německem tak pokaždé získáte dalšího Rusa anti - Evropa a, proto za TA válka, tě oběti hluboce sedí v Rusech.
  a to že Putin/ RU chce obsadit EU- na tu šílenost, zbytečně odpovídat.... Na můj názor můžete vykašlat, poslechněte názor na to vašeho krajana, odborníka Kollera v ČT...
  Podlé Vás jsem RU spion, separatista, provokatér?
  když Nechci válku v Evropě, nejsem EU patriot?
  když začne válka, odvedete mne za ucho do koncentráků, neboli jak na UA, do "filtračního tábora", jako 5 kolónu?

 • Vrata
  19:17 01.09.2014

  serzant: z ceho jste vysoudil, ze Cina je nasim nepritelem?

  Co se tyce Ruska, pro mne je to potencialni nepritel protoze zabira uzemi suverenich statu. Co delaji dnes jinym, to mohou udelat priste nam. Zacali Abchazii, Osetii (ano, neni to prima okupace, ale to byl jen zacatek), pak anektovali Krym a nyni zkousi vychod Ukrajiny. Kdo bude dalsi, pokud se jim to odkyva? Takhle salamove zacinal Hitler: Rakousko, Sudety, Cesko, Polsko, Francie a Benelux, Dansko, Norsko. Zatim je Rusko daleko ale nepodnikneme-li neco proti, muze byt zitra na nasich hranicich.

  Jeste je tu dalsi aspekt. Rezim, ktery panuje v Rusku pod vedenim Putina je totalita zrejme ponekud podobna puvodnimu samoderzavi, na ktere jsou Rusove zvykli po celou svou historii a ktery (a to je z meho pohledu to nejhorsi) silne podporuji. Ja tady proste dalsi totalitu nechci. V te, co k nam byla importovana z Ruska jsem zil 30 let a uz ji - opakuji - nechci!!

 • Staršij seržant
  19:09 01.09.2014

  To Nesher

  neberte to, jako rýpání, prosím, ale-
  ale, postoj - "slabé Rusko pro NÁS lepší"- nepřiznáváme se v tom, že kvůli tomu jsme ochotní zajít hooodně daleko, až k rozpoutání války?
  my provokujeme válku?

 • lorgarius
  19:08 01.09.2014

  Fajn rusi mali 15rokov chaos, z ktorého sa az teraz postupne dostavaju, ale zeby to cinania vedeli vojensky vyuzit sa mi nechce verit. Na ruskom dalekom vychode som bol a keby sa armada mala trepat hustými lesmi, mociarmi a tazkým terenom tak to by mali poriadne tazke. Obrancovia by v podstate potrebovali zatarasit hlavne trasy a postup by uviazol.

  Okrem toho zatial sa zdá ze cinania sa tlacia do kapusty/resp do vysostných vod, resp a uzemie/ azijským susedom ako Filipíny, Vietnam, Taiwan, India a Japonsku, kde zasa narazaju na usa.

  Samozrejme este uvidime, ktorym smerom sa cinania budu tlacit viac.

  Myslim si ze najhorsie co by sa europe mohlo stat je prilis slabe rusko, v chaose, kde by moslimsky radikali bez riadneho odporu rozsirovali svoj kavkazký emirát /predsa nam vtlkaju do hlavy ze v afganistane s nimi bojujeme preto aby sme s nimi potom nemuseli bojovat u nas/ a cinania sa agresivnejsie tlacili k europskym hraniciam.

 • Staršij seržant
  18:57 01.09.2014

  Nesher

  jste byl rychlejší:-)

 • Deadog
  18:57 01.09.2014

  Pane sefredaktore, my jen porovnavame Vami nastineny mozny konflikt Ruska a Ciny na realne situaci Ukrajiny.Jelikoz vtom hraje roli i RF ,nemyslim ,ze je to zas tak mimo .Naopak si myslim ,ze scenarista Putin ,nevedomky primo vydlazdil k takove mozne akci Ciny cestu.A uprimne ,kdyby to Cina udelala asi bych se pos..l smichy. V dnesni dobe je mozne vsechno a nikdo nemuze rict ze je to blbost ..

 • Staršij seržant
  18:55 01.09.2014

  To Nesher

  ok, chápu, a docela souhlasím.
  ale, znamená to že Čína je naším nepřítelem.
  tak proč nedokážeme představit Rusko přítelem, podle Vámi zmíněného principů - nepřítel mého nepřítele, můj přítel?
  v čem, zásadně, Rusko nepodporovalo zájmy ČR a EU? kromě toho že nechce naší základny u svých hranic?

 • Nesher
  18:51 01.09.2014

  To staršij seržant
  Pokud by došlo k pokusu o anexi Východní Sibiře nebo-li Severní Číny jak dodnes tvrdí některé čínské učebnice (paralela s Novoruskem bije do očí), tak bychom dle mého názoru pomáhat neměli. Čína se dlouhodobě ukazuje jako mnohem vypočitatelnější partner než-li Rusko, to za prvé. A za druhé, čínská snaha o vliv v našem regionu těžko kdy bude (vzhledem k vzdálenosti) podpořena vojenskou silou, tedy bude mnohem méně agresivní a lépe zvládnutelná, to za druhé. Tedy z pohledu českých státních zájmů je slabé Rusko výhra.

 • Nesher
  18:44 01.09.2014

  Myslím, že se ta diskuse zase odchýlila od tématu. Ale dobrá, přesto se domnívám, že obě strany používají z českého pohledu zcestné argumenty.
  Ta otázka zní jinak, je v českém státním zájmu, aby prozápadní strana na Ukrajině prohrála? Myslím, že v žádném případě. Je v českém státním zájmu oslabené Rusko, zatlačené co nejvíce na východ? Samozřejmě ano, jen takové Rusko, bude nuceno rezignovat na prosazování svých zájmů, které jsou jednoznačně v rozporu s těmi českými v ČR a jejím sousedství.
  Tedy by nám vůbec (nebo alespoň ne primárně, tedy pokud nestojíme nastolení Euroasinismu i v ČR, záležet na tom zda někdo (USA, EU, Bůh, svaz zahrádkářů......) bere ohled na nějaké ruském zájmy na teplý přístav, či nebýt obklopen sousedy, kteří jsou členy konkurečního geopolitického bloku, stejně tak není z našeho pohledu důležité zda a kolik% Ukrajicnů si přeje směřovat svoji zemi na Západ (věřím, že většina) a kolik do Euroasie. To vše je z pohledu ČR a jeho sousedů nepodstatné. Podstatné je-li nějaké situace v našem zájmu či není. Dle mého názoru není, tedy nelze jinak než vnímat Rusko jako nepřítele. A jak nás učí dějiny, nepřítel (Ukrajina) mého nepřítle je můj přítel.

 • Staršij seržant
  18:42 01.09.2014

  To Admin

  omluvám se!

  k tématu článku, už jsem níže položil otázku - pomůžeme Číně, otevřeme 2 Frontu?
  Fakt, přísahám, neprovokují!
  zajímá mně názory čtenářů AN?

 • Jan Grohmann
  18:27 01.09.2014

  Pánové, zvrhá se to opět v emotivní, tedy nesmyslný, monolog o Ukrajině. Poprosím, aby jste se soustředili na téma článku, tedy na možné územní nároky Číny vůči Rusku.

 • Staršij seržant
  18:21 01.09.2014

  To Deadog

  nevěřit čemu ?

  Vy jste jistý, že nebýt majdanu, to na dalších regulérních volbách UA, kteří měli by probehnut cca za rok , to Putin dokazal by zase prosadit pro-RU prezidenta? Nebo Ukrajinci zase, potřetí zvolili Janukovice?
  já si to nemyslím!
  a kdyby, jak říkám, proběhli regulérní volby, bez "mírumilovného" majdanu, a Putin by tam vlítnul - tak já by držel hubu, nebo zpíval jinu písničku.
  podlé Vás, jsem naivní, nemám pravdu?

 • Deadog
  18:08 01.09.2014

  Serzante :
  Tomu neverte ,takovou akci museli naplanovat roky dopredu, jen cekali na nejakou zaminku. Jiste ,ze kdyby nebyl majdan nic z toho by se nestalo,Putin by nadale ridil Ukrajinu vklidu za pomoci svych dosazenych loutek.

 • Staršij seržant
  17:57 01.09.2014

  To Jura99
  ještě k referendum v Krymu- "jsem "odtamtud"" - mám v Krymů známé /příbuzné /kamaradi (vyberte se) - a od nich vim- "Kalas,ikov" tam nebyl, i když nepochybují, že to nebyl zcela demokratický referendum. Ale zopakuji - nebýt majda,u- nebyl by Krym, a vše ostatní.

 • Deadog
  17:56 01.09.2014

  Luky:
  Promin kamarade ale mel bys co nejrychleji zavolat Bohnice, ptej se po Dr.Chocholouskovi.

Stránka 1 z 2