Čínská invaze na Sibiř?

Čínští vojáci
Čínští vojáci; ilsutrační foto / Public domain

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v oblasti tzv. Vnějšího Mandžuska. Čína si dokonce údajně dělá v delším časovém horizontu zálusk na některá svá historická území, nyní ležící v Rusku. Je takový scénář reálný?

Neklidná čínsko-ruská historie

Kde pramení zájem Číny o ruský Dálný východ? V 19. století Čína zažívala bouřlivé období. Během tzv. Povstání tchaj-pchingů zemřelo mezi lety 1850 – 1871 až 20 milionů civilistů. Jednalo se zřejmě o třetí nejkrvavější válečný konflikt po první a druhé světové válce.

Čína byla oslabená i díky francouzsko-britské invazi (1856 -1860) během tzv. druhé opiové války. Této situace využilo Rusko a shromáždilo na východě Číny armádu. Pod tlakem situace museli Číňané přenechat Rusku obrovské území známé jako Vnější Mandžusko. Na tomto území leží dnes města jako Vladivostok nebo Chabarovsk.

Není bez zajímavosti, že do poloviny 19. století byl čínský také ostrov Sachalin. Po válce o opium nutilo Rusko Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekingských dohod, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek  Chej-lung-ťiangu (Amuru) a východ Ussuri ( Vnější Mandžusko ) , včetně Sachalinu ve prospěch Ruska.

Čína připomínala své „územní nároky“ vůči Rusku i v průběhu 20. století. „Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Kamčatka a další součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet,“ řekl v roce 1964 čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung.

Nedlouho poté, v roce 1969, se na řece Ussuri střetly armády Číny a Sovětského svazu. Jedním z důvodů konfliktu byly i územní spory plynoucí z podpisu Pekingské smlouvy (1860). Ozbrojené střety, při kterých padly stovky vojáků na obou stranách, skončily pro Sovětský svaz vítězstvím.

V roce 2001 Rusko a Čína podepsali dohodu o přátelství, která jednou pro vždy má řešit územní spory mezi oběma asijskými zeměmi. Jak ale ukazuje okupace Krymu, smlouvy jsou často jen pouze cárem papíru – viz. porušení Budapešťské smlouvy, díky které se Ukrajina zbavila jaderných zbraní. Ostatně i v roce 1950 Čína a Rusko podepsali dohodu o „přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci.“

Foto: Historická území Číny zabrána Ruskem. / Autor neznámý Hranice Číny v roce 1820 a 1990. / Autor neznámý

Čínská dominance

Z jakého důvodu má Čína zájem o ruský Dálný východ (východ Ruska od jezera Bajkal)? Tato oblast obsahuje zásoby téměř všech ruských diamantu, 70 % ruského zlata, podstatné ložiska ropy, zemního plynu, uhlí, dřeva, stříbra, platiny, cínu, olova a zinku. Nezanedbatelné jsou i další zdroje – bohaté loviště a obrovská území půdy. Svou roli může hrát také rostoucí čínský nacionalismus a pocit potřeby vypořádat se s dřívějšími křivdami.

Čínsko-ruské hašteření skončilo v roce 1969 čínskou porážkou. Čína roku 1969 však není Čínou roku 2014. V tuto chvíli je to Rusko, které hraje v ekonomice a výdajích na obranu druhé housle.

V roce 2013 Čína vyprodukovala zboží v hodnotě 9,2 bilionu dolarů, 4,4× více než Rusko. Čínská ekonomika však není jen násobně větší než ruská, ale také mnohem modernější. Zatímco ruská ekonomika stojí a padá na prodeji (až z 80 %) „rodinného stříbra“ (ropa, zemní plyn, uran), Čína je po Německu druhým největším exportérem průmyslových výrobků. Číňané také investují ohromné prostředky do vývoje nejmodernějších technologií, od elektroniky, přes automobilový průmysl až po zbraňové systémy.

Čína také výrazně Rusko převyšuje ve vojenských výdajích. K tomu je nutné mít na paměti také to, že struktura čínských výdajů na obranu není zcela průhledná. Soudí se, že čínské zbrojní výdaje jsou ještě vyšší.

Jaká jsou tedy čísla? Čína v roce 2013 vydala na obranu oficiálně 188 miliard dolarů (2 % HDP), Rusko naopak „pouze“ 87,8 miliard dolarů (4,4 % HDP). Avšak v tzv. paritě kupní síly PPP, což přesněji vyjadřuje množství výrobku a služeb, které si daná země může dovolit, je čínský vojenský rozpočet proti ruskému ještě výrazně větší.

Pro Čínu také mluví další čísla. Na území Číny žije 1,35 miliard lidí, v Rusku naopak 144 milionů. Rusko také bojuje s poklesem porodnosti, a výzvou bude do poloviny tohoto století alespoň udržet počet obyvatel Ruska na stejných hodnotách.

Zajímavé je geografické rozdělení ruské populace. Na východ od Uralu žije v Rusku pouze 28,6 milionu obyvatel a na ruském dálném východě pouze 6,3 milionu lidí. Ještě v roce 1989 tam žilo 8,3 milionu lidí. Přitom v příhraničních čínských oblastech, ohraničených Mongolskem, Severní Koreou a dole Pekingem, žije 130 milionů Číňanů.

Z čistě vojenského hlediska, pokud se budeme bavit o konvenční válce, není pro Čínu problém získat zpět svá ztracená historická území. Ve prospěch Číňanů mluví především obrovské vzdálenosti, které musí při případném konfliktu ruská armáda překonávat.

Chabarovsk, ruské město s 600 tisíci obyvateli ležící téměř u Tichého oceánu, je vzdálen od Moskvy 8500 km. Avšak pouze 250 km je vzdáleno čínské město Chang-čou se 7,7 miliony obyvatel nebo Čchi-čchi-cha-er s 5,4 miliony obyvatel. Peking je pak vzdálen pouze 1250 km.

Jediným způsobem, jak zásobovat vojska na ruském dálném východě po zemi, je buď Transsibiřská magistrála nebo případně paralelní Bajkalsko-amurská magistrála. O využití cest, vzhledem k obrovským vzdálenostem a jejich kvalitě, se nemá příliš smysl bavit. Netřeba říkat, že obě magistrály není problém velmi snadno vyřadit z provozu.

Zůstavá tak pouze zásobování a přesun vojenských jednotek vzdušnou cestou. Ostatně nezměrná  délka ruských hranic a také skutečnost, že Rusko nemá kolem hranic „jediného přítele“, je důvodem, proč Rusové  udržují  obrovské počty dopravních letadel a výsadkových jednotek.

Je samozřejmě otázkou, zda se Čína odváží pustit do tak riskantního podniku,  jako je konflikt s Ruskem. Putin sám před pár dny připomněl, že „si nikdo nemá zahrávat s jadernou velmocí.“  Na druhou stranu, Rusko si také vzalo Krym, své historické území, a neptalo se svého slabšího souseda.

Mandžusko. / Google Maps

Pero je mocnější než meč

Invazi však není nutno provést jen pomocí zbraní. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje“ napsal již před 2500 lety v knize umění Války velký čínský stratég Sun Tzu.

Čína je v ruských příhraničních oblastech na ruském dálném východě velmi aktivní.  Číňané  investují  na ruském území mnoho finančních prostředků.  Kupují zde podniky, vyváží svou kulturu a také  budují infrastrukturu. Export čínské kultury a peněz nevidíme jen na ruském dálném východě, ale i v Africe, nebo v poslední době i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 psaly o migraci Číňanů do Ruska. „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR?“ psaly Lidové noviny před půl rokem.

Tehdejší ruský prezident Dmitrij  Medveděv řekl v roce 2010 , že "pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce (na ruském Dálném východě), pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimír  Putin řekl,  zatím  žertem, že Rusové na východě se budou brzo muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky. 

V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?

Zdroj: The Diplomat, Lidové Noviny, Život

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínská stealth stíhačka J-20 „Mocný drak“ startuje

Na čínském internetu se 20. února objevil obrázek pozemních testů čínské stíhačky J-20 "Mocný drak" ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Superkavitace: Dočkáme se čínských nadzvukových ponorek?

Čína, podobně jako minimálně Rusko a Spojené státy, intenzivně testuje možnost použití supekavitace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • midlum75
  15:22 12.07.2016

  sencorCZ : trochu ostré výrazy, ne ? ruská armáda zase není tak všemocná a když porovnáš sílu třeba v letectvu...jsou tam šance víc než vyrovnané. Aby se Rusové nedivili, že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sencorCZ : trochu ostré výrazy, ne ? ruská armáda zase není tak všemocná a když porovnáš sílu třeba v letectvu...jsou tam šance víc než vyrovnané. Aby se Rusové nedivili, že se časem objeví spousta zelených mužíčků někde v Zabajkalsku a bude se opalovat scénář ala Krym :-)
  Skrýt celý příspěvek

  • pipexxinar
   23:18 08.05.2019

   čínská armáda je závislá na technologiich z jiních zemí

   čínská armáda je závislá na technologiich z jiních zemí

 • senkorCZ
  13:52 12.07.2016

  Větší sračku sem ještě nikdy v životě nečetl... je vidět že to píše naprostá píča jak může vůbec srovnávat armádu Číny a Ruska fakt magor ruská armáda je úplně někde jinde než ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Větší sračku sem ještě nikdy v životě nečetl... je vidět že to píše naprostá píča jak může vůbec srovnávat armádu Číny a Ruska fakt magor ruská armáda je úplně někde jinde než ta čínská....jo ekonimika jo ale armádu májí rusy daleko lepší mohli by obsadit jen tak půlku evropy aby si ten kokot co to psal rozmyslel co příště píše
  Skrýt celý příspěvek

 • MarcusMaximusVictus
  21:11 05.09.2014

  Mal by som otazku na redakciu, ci sa neplanuje v buducnosti clanok o cinskej armade? Kedysi bol "serial" o cinskom letectve tak ci sa nechysta nieco komplexnejsie. Ze co to ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mal by som otazku na redakciu, ci sa neplanuje v buducnosti clanok o cinskej armade? Kedysi bol "serial" o cinskom letectve tak ci sa nechysta nieco komplexnejsie. Ze co to ta velmoc vlastne ma za "flinticky". Vdaka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  15:45 04.09.2014

  Ne nedělám si srandu.
  Za prvé, oni to chápali jako jednu ohromnou říši, která je jen pokračovatelem ruského impéria.Tedy to chápali asi tak, jako bychom my chápali přesun nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ne nedělám si srandu.
  Za prvé, oni to chápali jako jednu ohromnou říši, která je jen pokračovatelem ruského impéria.Tedy to chápali asi tak, jako bychom my chápali přesun nějaké oblasti z Morasvskoslzeského kraje do toho Zlínského.
  Musíte si uvědomit, že v dobách SSSR byla a v dnešním Rusku stále federalizace jen na papíře. O všem důležitém rozhoduje Kreml.
  A o tom, že dnešní RF je pokračovatelem SSSR a Ruského impéria jasně vypovídají např. Putinovi řeči o vytvoření Ruského mira (čti obnově impéria tam kde to bude možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  14:49 04.09.2014

  Nesher: Si děláte srandu? Etnická příslušnost v tomto případě hraje velkou roli a Sovětský svaz zdaleka není pokračování Ruského impéria, to je jen vaše rétorika. Stalin například ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: Si děláte srandu? Etnická příslušnost v tomto případě hraje velkou roli a Sovětský svaz zdaleka není pokračování Ruského impéria, to je jen vaše rétorika. Stalin například nechal připojit ke Gruzii část území, které tehdy bylo Ruské.
  Neruský prezidenti si vůbec rádi na úkor Ruska ukrajovali pro svůj vlastní stát. Třeba Krym.
  Takže etnická příslušnost hraje roli.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  21:47 03.09.2014

  Souhlasím s názorem, že Čína ovládne dálný východ spíše pozvolnou infiltrací a ekonomickou cestou. Jednoho dne se průvodčí transsibiřské magistrály zeptá čínsky: "přistoupili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlasím s názorem, že Čína ovládne dálný východ spíše pozvolnou infiltrací a ekonomickou cestou. Jednoho dne se průvodčí transsibiřské magistrály zeptá čínsky: "přistoupili prosím ?".
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  08:02 03.09.2014

  Longsword: dobrá úvaha, je pravda že čistě teoreticky by byl nyní dobrý čas na střet, ale má to několik jenže. Už první se jeví dosti nemožně - přesun značných invazních sil do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Longsword: dobrá úvaha, je pravda že čistě teoreticky by byl nyní dobrý čas na střet, ale má to několik jenže. Už první se jeví dosti nemožně - přesun značných invazních sil do prakticky pustých oblastí které kontrolují ruské satelity - dnes se nepřesune ani deset tisíc vojáků aniž by to nebeská oka neviděla.
  Dalším je že ruská vojenská moc příliš stoupla, tento plán by byl reálný pokud by Rusko dále upadalo.
  A konečně za třetí, případný konflikt by Japonsko vzalo jako vážnou hrozbu a důkladně by se vyzbrojilo i jadernými zbraněmi. A role USA, sice by se jim hodilo oslabení Ruska, ale určitě ne Čínou která by takto příliš zmohutněla a s ukořistěným by se mohla postavit přímo USA. To je poslední věc co chtějí.
  Také Indie by byla čínským úspěchem přímo ohrožena takže se kruh myšlenkového cvičení opět uzavírá v patové situaci.
  To už je mnohem reálnější válka mezi Indií a Pákistánem podporovaným Čínou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Longsword
  04:43 03.09.2014

  Zaznelo tu nekolik velmi zajimavych nazoru se kterymi lze vice, ci mene souhlasit. Dovolim si proto take moji malou troskou do mlyna:
  Z pohledu ekonomiky je valka Cina vs. Rusko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zaznelo tu nekolik velmi zajimavych nazoru se kterymi lze vice, ci mene souhlasit. Dovolim si proto take moji malou troskou do mlyna:
  Z pohledu ekonomiky je valka Cina vs. Rusko mozna. Na rozdil od USA, ktere se drzi, diky dolaru navzajem "pod krkem", s Ruskem by obchodni omezeni Cinu bolelo mnohem mene. Protoze obe zeme jsou v Rade bezpecnosti OSN, tak je jasne, ze nejake sankce by se ani neobtezoval nikdo navrhnout. Tedy jasna vyhoda pro Cinu. Navic jeji ekonomika stoupa tempem o kterem se zbytku sveta muze jen zdat. Je to sice na ukor realne konkurence, Cina dotuje co se da, ale dumping a detska prace plni sve ucely, uz ted je svetova ekonomika na Cine zavysla vic, nez si je ochotna vetsina lidi pripustit.
  Jedinou ekonomickou prekazku vidim v nedostatku surovin, napriklad ropu musi Cina dovazet ve velkem az z Blizkeho Vychodu, nebo Afriky. Ropna naleziste na vychodni Sibiri by jim pak jiste prisla vhod.
  Z politickeho hlediska je ted situace uderit opravdu asi nejlepsi, Putin se dostal do dost svizelne situace. To, ze "zabral" Krym bylo vcelku logicke protiopatreni proti pronikani NATO az k hranicim Ruska. Stejne tak "podpora" vychodni casti Ukrajiny neni nic jineho, nez vytvareni naraznikoveho pasma mezi nim a EU/NATO. V teto funkci Ukrajina "zklamala" a tak nezbyva jina moznost, nez UA bud federalizovat, nebo uplne roztrhnout (mimochodem, tohle jsem tu popisoval uz v dobe, kdy ta krize zacinala, jak vidim, me proroctvi se naplnilo prakticky beze zbytku. Mozna jen krvaveji, nez jsem cekal ...). To dava Cine sanci udelat "nemlich totez" s uzemim na ktere si dela historicke naroky.
  Zde vidim jako jedinou politickou prekazku uroven retoriky a propagandy ve svetovych sdelovacich prostrecich. Je dost otazka, jestli se "nepritel meho nepritele" stane medialnim pritelem a EU a USA tisk (nerku-li politici) budou pripadnou invazi podporovat, byt tise, nebo jestli by doslo k jejimu odsouzeni (a opet, byt jen naoko, "valka je spatna aaano"). Obavam se, ze specialne v dnesni dobe, kdy jsou to predevsim noviny, ktere ridi smer politiky, ze by takovy konflikt velmi rychle eskaloval hnat "senzacemi" a ani jedna strana by nechtela ztratit tvar (zvlaste Putin, po te, co ma doma cim dal vetsi podporu si nemuze dovolit fiasko u "zadnich vratek").
  Konecne treti hledisko je vojenske. Prestoze Cina zbroji velmi radikalne, ma jeste hodne co dohanet, jak zde take bylo zmineno. Putin tim stravil poslednich cca 15 let a pred tim mel strategickou vyhodu ve velkem mnozstvi jiz rozpracovanych projektu a zasobe zkusenych projektantu predevsim. Tuhle vyhodu Cina nema. Prestoze je beze sporu spickou, co se napriklad reverzniho inzenyrstvi tyce, vlastni projekty jsou stale jeste minoritou. Na druhou stranu pokud by opravdu chteli, tak mohou presunout vsechny "prvosledove", moderni technikou vybavene jednotky k hranici a zbytek Ciny nechat v rukou tech zastaralejsich, on by to zas az tak velky problem byt nemusel, sice asi logisticke peklo pro par desitek generalu, ale vysledek by mohl stat za to.
  Je jasne, ze alespon z pocatku nebude Rusko schopne do oblasti poslat to nejlepsi, takze by sily po nejakou dobu mohly byt vyrovnany a vitezstvi by pravdepodobne pripadlo tomu s kratsi zasobovaci trasou, tedy Cine.
  Ale jako hlavni prekazku vidim Sibir jako takovou. Jedna vec je se valit nekonecnymi planemi a pustinami, druha vec je dobivat jedno kazde (vetsi) mesto cestou.
  Mesta nad sto tisic obyvatel se stavaji pro kazdeho utocnika nocni murou, MOUNT a CQB znamena obrovske zdrzeni, vytvareni obkliceni, kotle, eliminace odporu, obsazeni. To vsechno vaze jednotky utocnika stejne jako nutnost obejit takto ziskavane misto novou, provizorni, cestou. Navic je tu otazka okupace, potlaceni partyzanskeho hnuti atd.
  Ackoliv nejsem vojensky strateg, jsem si jist, ze zrovna tohle je ted v ocich teoretickych planovacu Ciny jednim z bodu nad kterym si lamou hlavy, jak udrzet v chodu tak velkou armadu pri tak malem mnozstvi cest ... minimalne dobre mentalni cviceni ...
  Dale je zde bod, jiz nekolikrat zmineny, jestli by si v tom okamziku nechteli "prihrat polivcicku" i ostatni. Indie by jiste rada ziskala nejaka ta "sporna uzemi", vcetne "osvobozeni Tibetu", i kdyz na druhpou stranu takove nautralita muze mit pro Indii rozhodne zasadnejsi vyhody.
  Japonsko, Korea a USA (zastoupena "spojenci", jak jinak), by mohli teoretickeho chaosu take trochu vyuzit, zalezelo by na tom, jak pevne v rukou by to Cina mela, ale v to tezko doufat. Cina je prilis velka na to, aby nemela dost vojaku na udrzeni i pripadne "druhe fronty", jakkoliv by ta byla mala. To by muselo Cine tect hodne do bot a to se nestane.
  Posledni bod je spravne nacasovani. Uplne optimalni by bylo udelat to ted. Mysleno vnejblizsich dnech. Pokud by Cina predem vyhlasila ktere uzemi chce, pak by ho mohla dosahnout, nez uderi slavna sibirska zima. Ta by dala moznost obema stranam opevnit pozice na care novych hranic a pak by zalezelo na dalsim kroku Ruska. Pokusit se ziskat uzemi zpet tradicni cestou, nebo pouzit nuklearni zbrane a zavarit to vsem?
  Suma sumarum. Pokud ted Cina na Rusko zautoci, nebude to mit jednoduche a ani levne. A to si ani bohata Cina dovolit nemuze. Takze souhlasim s tim, ze pro tuto chvili je to spise takove cviceni v "co by, kdyby" a Cina spise zvoli moznost pomale infiltrace, kdy bude mit v oblasti tak zasadni prevahu, ze v podstate Rusko bude muset pozice vyklidit uz z toho duvodu, ze se nikdo v oblasti rusky ani nedomluvi ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  19:24 02.09.2014

  To nemo
  KLDR rozhodně není ruský spojenec, tento režim stojí a padá s Čínou, nikoli s Ruskem.
  Představa jak Japonsko, které má s Ruskem územní spory půjde do války kvůli Rusku a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To nemo
  KLDR rozhodně není ruský spojenec, tento režim stojí a padá s Čínou, nikoli s Ruskem.
  Představa jak Japonsko, které má s Ruskem územní spory půjde do války kvůli Rusku a bez USA (ty do války kvůli Rusku nepůjdou zcela určitě) je mimo mísu. RoK je na tom podobně, ostatně na "zkorigování" RoK plně stačí hrozba KLDR. Což je ostatně jeden z důvodů proč si ČLR tento režim vydržuje.

  To lorgarius
  Indie není ruský spojenec, jejich vztah by se dal popsat jako podmíněná spolupráce, především v obchodu a vývoji zbraní. Pokud to bude pro jednu stranu nevýhodné (a válka s Čínou by pro Indii nevýhodná byla), tak bude po spolupráci a Indie tradičně zachová neutralitu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  16:59 02.09.2014

  nemo, a co takto india? ta udrzuje s ruskom tiez velmi priatelske vztahy

  nemo, a co takto india? ta udrzuje s ruskom tiez velmi priatelske vztahy

 • Nemo
  15:33 02.09.2014

  a k politické situaci - Rusko nemá žádného přítele vyjma SK a Vietnamu, jenže Čína je na tom ještě hůře a v případě konfliktu by Japonsko a JK sotva zůstali stranou - už nyní je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a k politické situaci - Rusko nemá žádného přítele vyjma SK a Vietnamu, jenže Čína je na tom ještě hůře a v případě konfliktu by Japonsko a JK sotva zůstali stranou - už nyní je pro ně Čína problém a co teprve když by získala přístup k sibiřským zdrojům. A postoj Indie je také otázkou, ale jelikož už s čínany válku vedli a platí doposud jen příměří tak by se také přidala do protičínské aliance. V Asii je tedy patová situace.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:03 02.09.2014

  V nejbližších letech mi Čínská invaze na dálný východ přijde nepravděpodobná. Čína si je vědoma, že Rusku by nešlo s ní do konvenční války. Hrozila by mu porážka a citelné oslabení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V nejbližších letech mi Čínská invaze na dálný východ přijde nepravděpodobná. Čína si je vědoma, že Rusku by nešlo s ní do konvenční války. Hrozila by mu porážka a citelné oslabení země. Rusko ve vojenském střetu na dálném východě s velkou pravděpodobností použilo ZHN. A o spálenou zemi Čína nestojí. Než vojensky se bude Čína snažit území ovládnout ekonomikou a imigrací. Záleží na Rusku jak bude ochotno nebo i schopno otevřít Číně dveře na dálný východ. Krymský scénář pro dálný východ je rovněž nepravděpodobný. Podmínky pro jeho uskutečnění jsou diametrálně odlišné.

  K reakci Deadoga
  "Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi jednotkami ,ze kterymi stoji magor ,ktery vyhrozuje svetu jadernymi zbranemi ,takze asi tak..."

  Dovolím si oponovat, že tomu tak není. Redakci se omlouvám, přiložím dva odkazy na následující stránky:

  http://www.tyden.cz/rubriky/za...

  http://vlkovobloguje.wordpress...

  K poslednímu odkazu nevím, zda nepatří mezi "konspirace", ale obsahuje vcelku odborné informace. Pokud jsem porušil zásady vkládání příspěvku. Prosím redakci o dodatečnou úpravu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  12:44 02.09.2014

  to Jura: jenže postavit koleje neznamená ještě vysokou úroveň a v metalurgii jsou dost pozadu. S těmi motory je to tak že nízká životnost jejich motorů dost blokuje nasazení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jura: jenže postavit koleje neznamená ještě vysokou úroveň a v metalurgii jsou dost pozadu. S těmi motory je to tak že nízká životnost jejich motorů dost blokuje nasazení bojových helikoptér čínské produkce. To samé u stíhaček, jsou pořád nuceni odebírat ruské motory kvůli nízké spolehlivosti vlastních.
  Čína byla hodně zaostalá a to o několik generací, to prostě nejde dohnat za pár let.
  Jde o to že se čínský růst dost přeceňuje, úspěchy jsou nepopiratelné, ale problémy zrovna tak. Je sice impozantní že zprovoznili letadlovku, ale jde jen o přestavbu sovětské lodi která prakticky slouží jako výcviková.
  Média ty čínské pokroky dost nafukují a západním pohlavárům a hlavně zbrojařům to vyhovuje - bez toho by se těžko obhajovaly další velké výdaje do zbrojení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:09 02.09.2014

  To jarpe
  SSSR byl jen pokračováním Ruského impéria pod novým nátěrem. A že Stalin nebyl etnický Rus? No a co? Kateřina Veliká nebo Sergej Šojgu (ať nechodíme tolik do minulosti) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To jarpe
  SSSR byl jen pokračováním Ruského impéria pod novým nátěrem. A že Stalin nebyl etnický Rus? No a co? Kateřina Veliká nebo Sergej Šojgu (ať nechodíme tolik do minulosti) též ne. A přesto se jedná o velkorusy.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  10:36 02.09.2014

  Takeda:
  No Rusové si s Německem nerozdělili Polsko. Byl to Sovětský svaz a velel jim Gruzínec. Takže technicky vzato si Polsko rozdělili Gruzínec a Němci.

  V podobném duchu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takeda:
  No Rusové si s Německem nerozdělili Polsko. Byl to Sovětský svaz a velel jim Gruzínec. Takže technicky vzato si Polsko rozdělili Gruzínec a Němci.

  V podobném duchu tohoto článku, by mohli v budoucnu chtít Mexičani navrácení území, které jim sebralo USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  07:18 02.09.2014

  K Číně: Problém vidím v tom, že kontrola armády tam nefunguje jako na západě. Strana (vláda) je tam v zajetí armády a ta bude "poslouchat" jen pokud se budou zvyšovat armádní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K Číně: Problém vidím v tom, že kontrola armády tam nefunguje jako na západě. Strana (vláda) je tam v zajetí armády a ta bude "poslouchat" jen pokud se budou zvyšovat armádní rozpočty. Kdyby si politici chtěli dupnout a přesměrovat peníze jinam, tak armáda řekne, že zradili revoluci a Maa a vymění je za poslušnější. Obyvatelstvo bude klidně přihlížet, pokud bude mít svoje jisté, ostatně tak jako to dělá teď.

  Druhý problém je v samotné většinové populaci Hanů. Jsou vychováváni dost šovinisticky. Média je krmí kaší o nadřazenosti jejich civilizace, o tom co všechno jim provedli všichni kolem a pokud se objeví nějaký problém (hospodářský pokles a pod.) tak za něj může nepřátelské okolí, protože Strana přece dělá všechno správně.

  To je nebezpečný mix, protože stačí když se projeví nějaký problém, Hanové budou volat po silovém řešení, tak jak je krmí propaganda. Strana nebude chtít být tak tvrdá, protože na rozdíl od Hanů musí jednat se západními partnery a s Ruskem. Neochota k tvrdým řešením může vyvolat nepokoje. Armádě se bude zdát, že to Strana nezvládá a dá propagandou zblbé hanské populaci její silové řešení.

  A invazi na Sibiř tu máme jako na koni.

  Že spolu teď pořádají Rusové a Číňani cvičení a že spolu obchodují a drží basu před USA? Němci a Rusové taky rukou jednotnou a nerozdílnou rozkrájeli Polsko (pakt Molotov Ribbentrop), Prusové a Rakušané taky osvobozovali Šlesvicko - Holštýnsko spolu a nakonec se "porvali" v bitvě u Sadové. Takže nevidím důvod, proč by k takové invazi nemohlo dojít.

  S tím jak se projeví hospodářské problémy Číny (ono růst se nedá do nekonečna a s nůžky mezi bohatými a chudými se nám tam taky dost rozevírají, takže problém je na obzoru), bude stoupat pravděpodobnost nějakého takového revizionistického konfliktu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mattea
  23:51 01.09.2014

  Luky, Takeda, Staršij seržant: děkuju za podnětné články. S velmi protichůdnými názory jste mi dali, pánové, mnoho podnětů k přemýšlení.

  Luky, Takeda, Staršij seržant: děkuju za podnětné články. S velmi protichůdnými názory jste mi dali, pánové, mnoho podnětů k přemýšlení.

 • Jura99
  23:48 01.09.2014

  Nemo: přání je spíš otcem myšlenky. Čína zvládá věci v rekordních časech, dnes šel dokument o postavené čínské železnici do Tibetu, dost jsem zíral, jak rychle se Číňani posunuli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: přání je spíš otcem myšlenky. Čína zvládá věci v rekordních časech, dnes šel dokument o postavené čínské železnici do Tibetu, dost jsem zíral, jak rychle se Číňani posunuli od chudých pěstitelů rýže k moderním lidem. Letecký proudový motor není žádná věc, kterou by zvládnulo jen Rusko a USA. O těch problémech se psalo, ale už nepíše, nesjpíš mají vyřešeno. Jinak překvapivě velká koncentrace podniků se zbrojní výrobou SSSR se nachází na území dnešní východní Ukrajiny, mj. výroba raketových motorů do (nejen) kosmických raket a Rusko si kupodivu za 20let ne všechnu tuto výrobu dokázalo založit i na svém území.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  23:41 01.09.2014

  jde o to, že když ATO jednotky tlačili opolčence, masmédia si chrochtala a zamlčovala ztráty....když se to obrátilo, dlouho nechtěla neúspěch ATO přiznat (vznik kotlů, špatné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jde o to, že když ATO jednotky tlačili opolčence, masmédia si chrochtala a zamlčovala ztráty....když se to obrátilo, dlouho nechtěla neúspěch ATO přiznat (vznik kotlů, špatné velení, motivace, nepodpora místních obyvatel) - média pak bez skurpulí přebírají lživá prohlášení UA pohlavárů a pouze doplňují slova jako "údajné" a podobně.
  Mezi těmito jsou opakované výroky o Ruské invazi. To je hrozně silné kafe a všichni tím žijí.
  Není to ale podložené - co když Putin Barrosovi řekl: "Žádnou invazi jsme nepodnikli. Kdybych podnikl invazi, za dva týdny zaberu Kyjev"....faktem ale je, že Opolčenci dost pomalu likvidují kotle a sil nemají nazbyt. To spolu s mnoha dalšími příznaky ukazuje, že žádná invaze z Ruska není.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  23:39 01.09.2014

  a ještě poznámečka: Čína není na tom tak dobře jak se snaží vypadat a jak ji západní média vykreslují jako hrozbu. Vyrábí toho sice kvanta ale u podstatných komponent jako jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  a ještě poznámečka: Čína není na tom tak dobře jak se snaží vypadat a jak ji západní média vykreslují jako hrozbu. Vyrábí toho sice kvanta ale u podstatných komponent jako jsou třeba letecké motory silné pokulhává a je za Ruskem dost pozadu - to totiž shráblo většinu, ne-li všechny technické zdroje bývalého Svazu který měl vynikající technologii a dodnes jsou fakticky jediným státem na světě ze kterého mají Američané velký respekt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  23:27 01.09.2014

  Luky: Zeptej se Barrosa, jestli si hovor s Putinem nahrál, protože ta věta měla padnou při jejich telefonátu.

  Luky: Zeptej se Barrosa, jestli si hovor s Putinem nahrál, protože ta věta měla padnou při jejich telefonátu.

 • Luky
  23:12 01.09.2014

  můžete mi prosím poslat odkaz na tu větu v původním znění a kontextu, kde Putin vyhrožuje obsazením Kyjeva do 14 dní?
  Díky

  můžete mi prosím poslat odkaz na tu větu v původním znění a kontextu, kde Putin vyhrožuje obsazením Kyjeva do 14 dní?
  Díky

 • Jura99
  23:09 01.09.2014

  Pokud to předmětné území kdysi Číně patřilo a dodnes tam žijí i potomci Číňanů (šikmoocí Rusové) je případný pokus Číny získat toto území legitimní, pokud byla legitimní touha Rusů ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to předmětné území kdysi Číně patřilo a dodnes tam žijí i potomci Číňanů (šikmoocí Rusové) je případný pokus Číny získat toto území legitimní, pokud byla legitimní touha Rusů po Krymu. Čína je dnes dozajista velmocí a její konvenční vojenská síla je už dnes vyšší než ruská, kvantitativně i kvalitativně.
  Mě osobně víc vadí výroky Putina, který nám jednak vyhrožuje jadernými zbraněmi a jednak obsazením Kijeva do 14dní. To už vypadá na vážný problém, tatíček Masaryk by řekl, "tož budeme sedlat !"
  Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  22:59 01.09.2014

  Nesher: a včem ony evropské hodnoty spočívají a jak se bránily před ukrajinskou krizí? Krize hodnot je bohužel v EU. Rusko ji z velké části překonalo a vystupuje jako národ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: a včem ony evropské hodnoty spočívají a jak se bránily před ukrajinskou krizí? Krize hodnot je bohužel v EU. Rusko ji z velké části překonalo a vystupuje jako národ jednotně a sebevědomě. Počátek toho rozkladu bych viděl v nekritickém přijímání vlivů neslučitelných s evropskou křesťanskou tradicí, jmenovitě usazování islámských Turků v Německu a masivní příliv černochů většinou islámského vyznání z bývalých francouzkých kolonií do FR. Vlastně je to takový kolonialismus naruby, velice nechutný experiment. Výkřiky o "evropských hodnotách" mají zakrýt jejich faktickou vyprázdněnost.
  Civilizační okruh Ruska je velice podobný zbytku Evropy akorát že se mohl rozvíjet bez totalitní katolické církve. A samozřejmě přebral neustálým stykem i něco z východních národů, ale to není nutně na škodu - stává se tak přirozeným mostem mezi centrální Evropou a hlubokou Asií kterou zastupují hlavně Čína a Indie, nejmocnější asijské kultury.
  Pokusy prohlásit Rusy (a potažmo i obecně Slovany) nejen mezi nepřátele ale i mezi barbary hodné likvidace či zotročení nikdy k ničemu dobrému nevedly ani nepovedou.
  To co se nyní děje je klasické "sbírání ruských zemí" které se praktikovalo už dávno cary. A EU nejenže nechápe kam nastoupený kurz vede ale navíc tlačí RF do pragmatického spojenectví s číňany o které zas tolik nestojí, ale jak se zdá moc slušných voleb není k mání.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:44 01.09.2014

  Luky
  Myslím, že si Petra I moc idealizujete. On stál o západní technologie, nikoli o západní hodnoty. Rusko je zcela odlišný civilizační okruh. Můžu vám jen doporučit nastudovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Myslím, že si Petra I moc idealizujete. On stál o západní technologie, nikoli o západní hodnoty. Rusko je zcela odlišný civilizační okruh. Můžu vám jen doporučit nastudovat si Euroasiatismus, který se začíná stávat ruskou státní idelogií. To je se systém liberální demokracie, nebo i s konzervatismem západního typu (k němuž e hlasím) zcela neslučitelné. Nějaká mírová koexistence by byla možná, pokud by Rusko dokázalo fungovt pouze uvnitř současných hranic, což evidentně nedovede.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:36 01.09.2014

  no tak nevím - pro Rusy je Petr I. něco jako pro nás Karel IV....mimochodem miloval Evropu, studoval ji a žil v Paříži, pak se to snažil budovat v Rusku a uspěl...západní móda, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no tak nevím - pro Rusy je Petr I. něco jako pro nás Karel IV....mimochodem miloval Evropu, studoval ji a žil v Paříži, pak se to snažil budovat v Rusku a uspěl...západní móda, umění, zbraně atd....o Petrovi Velikém se dobře mluvilo i za minulýho režimu, v "Kartinkách" mu na základce věnovali celý jedno číslo :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:34 01.09.2014

  To Lucky
  Chápu, že se vám to nelibí, já z toho také nejsem nadšený. Ale to je realita, ostatně postup Ruska dokazuje, že mám pravdu. Protože bordel, tam způsobuje, pochopitelně ve ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Lucky
  Chápu, že se vám to nelibí, já z toho také nejsem nadšený. Ale to je realita, ostatně postup Ruska dokazuje, že mám pravdu. Protože bordel, tam způsobuje, pochopitelně ve vlastním zájmu, Rusko samo. Rusko samo jasně deklaruje, že buď bude Ukrajina součástí Ruskem ovládané Euroasie, nebo tam bude to čemu Vy říkáte bordel, tedy válka. Z hlediska českých zájmů je lepší když tu válku vybojují Ukrajinci, než abychom ji časem museli vybojovt sami.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:28 01.09.2014

  to staršij seržant
  Prostě proto,že o to samo Rusko nestojí. Pochopte, že Rusko jako kulturně-politická entita stojí a vždy stálo na zcela jiných základech než Západ, píšu o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to staršij seržant
  Prostě proto,že o to samo Rusko nestojí. Pochopte, že Rusko jako kulturně-politická entita stojí a vždy stálo na zcela jiných základech než Západ, píšu o tom úplně dole. Dříve to bylo samoděržaví, potom komunismus, dnes Euroasiatismus. Prostě Rusko samo se vždy negativně vymezovalo vůči Západu. Na to, abychom se mohli vidět jako přátelé by bylo nutné, aby Rusko přijalo naše základní politické kulturně-politické hodnoty, což neudělá neb by to znamenalo přepsání takřka všeho, nebo my ty ruské. Což zase, doufám, neuděláme my, neb by to znamenalo posun o více než sto let zpět.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:59 01.09.2014

  Pro EU i Rusko je hlavní zájem stabilní a kooperující Evropa. Pro nás také rozvojové ruské trhy. Západní jsou pro naše firmy mnohem hůře dostupné a je těžké se prosadit.
  S čínou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro EU i Rusko je hlavní zájem stabilní a kooperující Evropa. Pro nás také rozvojové ruské trhy. Západní jsou pro naše firmy mnohem hůře dostupné a je těžké se prosadit.
  S čínou je blbost válčit, je dobré ji ekonomicky čelit a udržet si vlastní výrobu.

  to Nesher
  Chápu, že globální politika je velmi pragmatická záležitost. Tak jak to popisujete to ale můžu vnímat jen když budu hrát Civilizaci v Dosboxu. Iluze jedniček a nul bez lidských osudů.
  Pokud se ale bavíme o válce, navíc občanské - tam trpí nejvíc civilisté. Nedokážu to jinak brát. Já byl před čtrnácti lety v Sýrii, projezdil jí stopem a potkal spoustu skvělých lidí. Křesťané, muslimové i židé tam ve městech žili v míru. Režim nebyl ideální, ale velmi nízká kriminalita, sociální stát...teď je tam bordel a chaos, krvelačný extremizmus.......média ani nezajímá, že si Syřané zvolili znovu Asada.
  Na Krym jsem tenkrát také zajel a Ukrajinu procestoval. Kdyby někdo onehdá Ukraincům řekl, že se budou za deset let mezi sebou vraždit, asi by nevěřícně kroutili hlavou. Ale bordel lze kdekoli snadno vyvolat (vážně si myslíte, že bordel na UA je pro Rusko přínosem?!)...

  Ne nadarmo se říká - jediná země, kde nemůže dojít k převratu je USA, protože tam nemají americkou ambasádu :)....ale jinak nejsem nějaký zarytý antiami, jen už mi jejich zahr. politika přijde přes čáru - podporujte zbraněmi v Sýrii teroristy !, za tři roky jéé bombardujte je!!...jindy zase dají UČK na seznam teroristů a pak ji otevřeně podporují, aby mohli mít Bondsteel..a nikdo se nad tím nepozastaví, nikomu to nepřijde divné

  Kdyby Evropa k sobě vzala Rusko, mohli bychom vyšplouchnout arogantní Amíky snadno z vedení. I Sadám chtěl po první válce v zálivu začít platit Eurem. Tak přišla druhá. Nebuďme tak fascinovaní USA a jejich armádou jenom proto, že jsme military hobbysti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  21:46 01.09.2014

  Tak že....... Bude válka......
  vlastně, vona už začala.....
  Š I L E N S T V I !!!
  HURA????? !!!

  Tak že....... Bude válka......
  vlastně, vona už začala.....
  Š I L E N S T V I !!!
  HURA????? !!!

 • Staršij seržant
  21:39 01.09.2014

  To Nesher

  sorry, příklep

  jak už jsem Vám psal - znamená, ze my jsme tam zamíchaný, a rukami Ukrajinců válčíme z Ruskem, aby "měli slabé Rusko" ?
  nezůstalo Rusko , po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  sorry, příklep

  jak už jsem Vám psal - znamená, ze my jsme tam zamíchaný, a rukami Ukrajinců válčíme z Ruskem, aby "měli slabé Rusko" ?
  nezůstalo Rusko , po odchodu SSSR, ve svých hranicích?
  neobchodovalo se spolu, nebyl klid?

  Proč nedokážeme aspoň představit RU přítelem?
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  21:32 01.09.2014

  To Nesher

  Děkuji za odpověď! Vážně.
  Ale, jak už jsem Vám

  To Nesher

  Děkuji za odpověď! Vážně.
  Ale, jak už jsem Vám

 • Nesher
  21:18 01.09.2014

  To staršij seržant
  Já to jako rýpaní neberu.
  Ta válka již byla zahájena a záhajilo ji Rusko v reakci na vnitřní politický vývoj na Ukrajině. Takže ta otázka stojí jinak, máme se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To staršij seržant
  Já to jako rýpaní neberu.
  Ta válka již byla zahájena a záhajilo ji Rusko v reakci na vnitřní politický vývoj na Ukrajině. Takže ta otázka stojí jinak, máme se v této válce chovat neutrálně? Já tvrdím, že ne. Máme do ní aktivně (vojensky) vstoupit? (pochypitelně ne sami). Též ne. Máme umožnit Ukrajině, aby tu válku v jejím, ale hlavně v našem zájmu vybojovala, tedy podporovat Ukrajinu sankcemi vůči Rusku, ale i dodávkami zbraní, výcvikových kapcit a zpravodajských informací a politickou podporou? Rozhodně ano.
  Pochopitelně jiné by to bylo, kdyby se za nějaký čas Putin rozhodl "osvobodit" Rusy dejme tomu v Lotyšsku. Je bytostným státním zájmem ČR, aby čl. 5 NATO fungoval, tedy v takovéto situaci by měla ČR aktivně přispět všemi dostupnými prostředky k vojenské akci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  20:32 01.09.2014

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do nich "dobrovolně". V praxi to má například za následek, že ač je čína původcem mnoha jistě efektivních bojovích umění njsou vidět číňané v bojovích sportech. Jistě existují vijímky, ale znamená to že ač je čínská populace veliká, zdroje lidí opravdu vhodných pro armádu jsou velmi omezené a prakticky se bude jednat o příslušníky etnik s "vojenskou" kulturou. Obávám se však že tyto etnika jsou v číně silně potlačena. (Je to stejný případ jako v Iráku - irácká armáda zdrhla a mnohem hůře vybavení pešmergové/kurdové přitom tvrdě bojovali, prostě proto že na to lidově řečeno mají koule).
  __________________________________________________________________
  Tedy, vyplodit něco takového je něco. Takže generál Giap vyhrál nad Francií tím, že je poprosil o odchod? Japonsko dosáhlo svých vítězství nad západními velmocemi bojovými psy? Severní Korea zatlačila US Army až k Pusanu zpěvem? Vietnam dosáhl svého úspěchu proti US Army úsměvem? Mao proti Čankajškovi házel pár minut kameny? Odpor Číny proti Japonsku bylo co?
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:51 01.09.2014

  Silně pochybuji, že je v našem zájmu slabé Rusko. V našem zájmu by bylo silné, rozvinuté a kooperující Rusko. Pořád představuje stabilizační prvek ve velké části Asie. V našem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Silně pochybuji, že je v našem zájmu slabé Rusko. V našem zájmu by bylo silné, rozvinuté a kooperující Rusko. Pořád představuje stabilizační prvek ve velké části Asie. V našem zájmu by byla i silná EU, ale na to nikdy nedojde, protože ji některé státy (např. GB) na určité zadání vždy rozloží a hlavně nedovolí stát se Euru alternativou dolaru.

  Je opravdu zajímavé, jak tu lítají termíny o našich přátelích a nepřátelích. Jenom bych připomněl, že ČR žádnou pořádnou zahraniční politiku nemá a náš význam je světově velmi malý. Vždy, když šlo do tuhého, tak nás západ nechal na holičkách a to se nezmění. Smlouvy se nedodržovaly již dříve.Sloužíme pouze jako nástroj tu jedné, tu druhé straně. Snílek, kdo si myslí něco jiného.

  Jak tady bylo zmíněno. Politika USA vč. armády je závislá na dolaru, jakožto rezervní světové měně. Postavení USA padá a roste s významem dolaru. Spousta států by dokázala postavit stejně silné, možná i silnější armády (i když třeba ne zatím technologicky), ale nikdy je neufinancují. Americká politika je proto založena na omezování lokálních hegemonů, aby neohrozili dominantní postavení USA a udržování dolaru.

  Čína drží v dolaru velkou část svých rezerv a USA si musí dávat pozor, aby nešláply moc vedle. Nicméně Čína má velké vnitřní problémy a bude trvat ještě dlouho, než si je vyřeší.

  I když stále platí, že "Válka je pokračování politiky jinými prostředky" - von Clausewitz.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  19:51 01.09.2014

  To Vrata

  Admin, sorry, musím odpovědět, bude tam i zase UA.

  Z čeho posuzují o Číně? Vždyť tam, stejně jako v RF, nedemokratický, komunistický, autoritativny režim. Nemám ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata

  Admin, sorry, musím odpovědět, bude tam i zase UA.

  Z čeho posuzují o Číně? Vždyť tam, stejně jako v RF, nedemokratický, komunistický, autoritativny režim. Nemám pravdu?
  Proč, Proč si myslíte, že já schvalují Krym i Donbass? Ne, ne ještě jednou ne!
  já jenom tvrdím, že MY to vyprovokovali, nasej podporou majdanu, pod vlajkou "UA EUintegrace", a na tom trvám.
  jak dlouho ještě budeme obviňovat RU ve všem špatném po SSSR, primitivně odpovím - Němcům Jsme to odpustili, a Rusům - ne! Ukrajincům v řadách Sovětské Armády 68 odpouštíme, Rusum-ne!
  opravdu EU a USA po rozpadů SSSR udělalo max aby RF stalo blíže k NÁM? Asi "ano", když tlačili naší základny k hranici RF, zase pod vlajkou demokracie, v Vámi zmíněnou Gruzií?
  už tím, že porovnáváte Putina, RU s Hitlerem, a fašistickým Německem tak pokaždé získáte dalšího Rusa anti - Evropa a, proto za TA válka, tě oběti hluboce sedí v Rusech.
  a to že Putin/ RU chce obsadit EU- na tu šílenost, zbytečně odpovídat.... Na můj názor můžete vykašlat, poslechněte názor na to vašeho krajana, odborníka Kollera v ČT...
  Podlé Vás jsem RU spion, separatista, provokatér?
  když Nechci válku v Evropě, nejsem EU patriot?
  když začne válka, odvedete mne za ucho do koncentráků, neboli jak na UA, do "filtračního tábora", jako 5 kolónu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:17 01.09.2014

  serzant: z ceho jste vysoudil, ze Cina je nasim nepritelem?

  Co se tyce Ruska, pro mne je to potencialni nepritel protoze zabira uzemi suverenich statu. Co delaji dnes jinym, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  serzant: z ceho jste vysoudil, ze Cina je nasim nepritelem?

  Co se tyce Ruska, pro mne je to potencialni nepritel protoze zabira uzemi suverenich statu. Co delaji dnes jinym, to mohou udelat priste nam. Zacali Abchazii, Osetii (ano, neni to prima okupace, ale to byl jen zacatek), pak anektovali Krym a nyni zkousi vychod Ukrajiny. Kdo bude dalsi, pokud se jim to odkyva? Takhle salamove zacinal Hitler: Rakousko, Sudety, Cesko, Polsko, Francie a Benelux, Dansko, Norsko. Zatim je Rusko daleko ale nepodnikneme-li neco proti, muze byt zitra na nasich hranicich.

  Jeste je tu dalsi aspekt. Rezim, ktery panuje v Rusku pod vedenim Putina je totalita zrejme ponekud podobna puvodnimu samoderzavi, na ktere jsou Rusove zvykli po celou svou historii a ktery (a to je z meho pohledu to nejhorsi) silne podporuji. Ja tady proste dalsi totalitu nechci. V te, co k nam byla importovana z Ruska jsem zil 30 let a uz ji - opakuji - nechci!!
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  19:09 01.09.2014

  To Nesher

  neberte to, jako rýpání, prosím, ale-
  ale, postoj - "slabé Rusko pro NÁS lepší"- nepřiznáváme se v tom, že kvůli tomu jsme ochotní zajít hooodně daleko, až k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  neberte to, jako rýpání, prosím, ale-
  ale, postoj - "slabé Rusko pro NÁS lepší"- nepřiznáváme se v tom, že kvůli tomu jsme ochotní zajít hooodně daleko, až k rozpoutání války?
  my provokujeme válku?
  Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  19:08 01.09.2014

  Fajn rusi mali 15rokov chaos, z ktorého sa az teraz postupne dostavaju, ale zeby to cinania vedeli vojensky vyuzit sa mi nechce verit. Na ruskom dalekom vychode som bol a keby sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fajn rusi mali 15rokov chaos, z ktorého sa az teraz postupne dostavaju, ale zeby to cinania vedeli vojensky vyuzit sa mi nechce verit. Na ruskom dalekom vychode som bol a keby sa armada mala trepat hustými lesmi, mociarmi a tazkým terenom tak to by mali poriadne tazke. Obrancovia by v podstate potrebovali zatarasit hlavne trasy a postup by uviazol.

  Okrem toho zatial sa zdá ze cinania sa tlacia do kapusty/resp do vysostných vod, resp a uzemie/ azijským susedom ako Filipíny, Vietnam, Taiwan, India a Japonsku, kde zasa narazaju na usa.

  Samozrejme este uvidime, ktorym smerom sa cinania budu tlacit viac.

  Myslim si ze najhorsie co by sa europe mohlo stat je prilis slabe rusko, v chaose, kde by moslimsky radikali bez riadneho odporu rozsirovali svoj kavkazký emirát /predsa nam vtlkaju do hlavy ze v afganistane s nimi bojujeme preto aby sme s nimi potom nemuseli bojovat u nas/ a cinania sa agresivnejsie tlacili k europskym hraniciam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:57 01.09.2014

  Nesher

  jste byl rychlejší:-)

  Nesher

  jste byl rychlejší:-)

 • Deadog
  18:57 01.09.2014

  Pane sefredaktore, my jen porovnavame Vami nastineny mozny konflikt Ruska a Ciny na realne situaci Ukrajiny.Jelikoz vtom hraje roli i RF ,nemyslim ,ze je to zas tak mimo .Naopak si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pane sefredaktore, my jen porovnavame Vami nastineny mozny konflikt Ruska a Ciny na realne situaci Ukrajiny.Jelikoz vtom hraje roli i RF ,nemyslim ,ze je to zas tak mimo .Naopak si myslim ,ze scenarista Putin ,nevedomky primo vydlazdil k takove mozne akci Ciny cestu.A uprimne ,kdyby to Cina udelala asi bych se pos..l smichy. V dnesni dobe je mozne vsechno a nikdo nemuze rict ze je to blbost ..
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:55 01.09.2014

  To Nesher

  ok, chápu, a docela souhlasím.
  ale, znamená to že Čína je naším nepřítelem.
  tak proč nedokážeme představit Rusko přítelem, podle Vámi zmíněného principů - nepřítel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  ok, chápu, a docela souhlasím.
  ale, znamená to že Čína je naším nepřítelem.
  tak proč nedokážeme představit Rusko přítelem, podle Vámi zmíněného principů - nepřítel mého nepřítele, můj přítel?
  v čem, zásadně, Rusko nepodporovalo zájmy ČR a EU? kromě toho že nechce naší základny u svých hranic?
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:51 01.09.2014

  To staršij seržant
  Pokud by došlo k pokusu o anexi Východní Sibiře nebo-li Severní Číny jak dodnes tvrdí některé čínské učebnice (paralela s Novoruskem bije do očí), tak bychom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To staršij seržant
  Pokud by došlo k pokusu o anexi Východní Sibiře nebo-li Severní Číny jak dodnes tvrdí některé čínské učebnice (paralela s Novoruskem bije do očí), tak bychom dle mého názoru pomáhat neměli. Čína se dlouhodobě ukazuje jako mnohem vypočitatelnější partner než-li Rusko, to za prvé. A za druhé, čínská snaha o vliv v našem regionu těžko kdy bude (vzhledem k vzdálenosti) podpořena vojenskou silou, tedy bude mnohem méně agresivní a lépe zvládnutelná, to za druhé. Tedy z pohledu českých státních zájmů je slabé Rusko výhra.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:44 01.09.2014

  Myslím, že se ta diskuse zase odchýlila od tématu. Ale dobrá, přesto se domnívám, že obě strany používají z českého pohledu zcestné argumenty.
  Ta otázka zní jinak, je v českém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že se ta diskuse zase odchýlila od tématu. Ale dobrá, přesto se domnívám, že obě strany používají z českého pohledu zcestné argumenty.
  Ta otázka zní jinak, je v českém státním zájmu, aby prozápadní strana na Ukrajině prohrála? Myslím, že v žádném případě. Je v českém státním zájmu oslabené Rusko, zatlačené co nejvíce na východ? Samozřejmě ano, jen takové Rusko, bude nuceno rezignovat na prosazování svých zájmů, které jsou jednoznačně v rozporu s těmi českými v ČR a jejím sousedství.
  Tedy by nám vůbec (nebo alespoň ne primárně, tedy pokud nestojíme nastolení Euroasinismu i v ČR, záležet na tom zda někdo (USA, EU, Bůh, svaz zahrádkářů......) bere ohled na nějaké ruském zájmy na teplý přístav, či nebýt obklopen sousedy, kteří jsou členy konkurečního geopolitického bloku, stejně tak není z našeho pohledu důležité zda a kolik% Ukrajicnů si přeje směřovat svoji zemi na Západ (věřím, že většina) a kolik do Euroasie. To vše je z pohledu ČR a jeho sousedů nepodstatné. Podstatné je-li nějaké situace v našem zájmu či není. Dle mého názoru není, tedy nelze jinak než vnímat Rusko jako nepřítele. A jak nás učí dějiny, nepřítel (Ukrajina) mého nepřítle je můj přítel.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:42 01.09.2014

  To Admin

  omluvám se!

  k tématu článku, už jsem níže položil otázku - pomůžeme Číně, otevřeme 2 Frontu?
  Fakt, přísahám, neprovokují!
  zajímá mně názory čtenářů AN?

  To Admin

  omluvám se!

  k tématu článku, už jsem níže položil otázku - pomůžeme Číně, otevřeme 2 Frontu?
  Fakt, přísahám, neprovokují!
  zajímá mně názory čtenářů AN?

 • Jan Grohmann
  18:27 01.09.2014

  Pánové, zvrhá se to opět v emotivní, tedy nesmyslný, monolog o Ukrajině. Poprosím, aby jste se soustředili na téma článku, tedy na možné územní nároky Číny vůči Rusku.

  Pánové, zvrhá se to opět v emotivní, tedy nesmyslný, monolog o Ukrajině. Poprosím, aby jste se soustředili na téma článku, tedy na možné územní nároky Číny vůči Rusku.

 • Staršij seržant
  18:21 01.09.2014

  To Deadog

  nevěřit čemu ?

  Vy jste jistý, že nebýt majdanu, to na dalších regulérních volbách UA, kteří měli by probehnut cca za rok , to Putin dokazal by zase prosadit pro-RU ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog

  nevěřit čemu ?

  Vy jste jistý, že nebýt majdanu, to na dalších regulérních volbách UA, kteří měli by probehnut cca za rok , to Putin dokazal by zase prosadit pro-RU prezidenta? Nebo Ukrajinci zase, potřetí zvolili Janukovice?
  já si to nemyslím!
  a kdyby, jak říkám, proběhli regulérní volby, bez "mírumilovného" majdanu, a Putin by tam vlítnul - tak já by držel hubu, nebo zpíval jinu písničku.
  podlé Vás, jsem naivní, nemám pravdu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  18:08 01.09.2014

  Serzante :
  Tomu neverte ,takovou akci museli naplanovat roky dopredu, jen cekali na nejakou zaminku. Jiste ,ze kdyby nebyl majdan nic z toho by se nestalo,Putin by nadale ridil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Serzante :
  Tomu neverte ,takovou akci museli naplanovat roky dopredu, jen cekali na nejakou zaminku. Jiste ,ze kdyby nebyl majdan nic z toho by se nestalo,Putin by nadale ridil Ukrajinu vklidu za pomoci svych dosazenych loutek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:57 01.09.2014

  To Jura99
  ještě k referendum v Krymu- "jsem "odtamtud"" - mám v Krymů známé /příbuzné /kamaradi (vyberte se) - a od nich vim- "Kalas,ikov" tam nebyl, i když nepochybují, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99
  ještě k referendum v Krymu- "jsem "odtamtud"" - mám v Krymů známé /příbuzné /kamaradi (vyberte se) - a od nich vim- "Kalas,ikov" tam nebyl, i když nepochybují, že to nebyl zcela demokratický referendum. Ale zopakuji - nebýt majda,u- nebyl by Krym, a vše ostatní.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:56 01.09.2014

  Luky:
  Promin kamarade ale mel bys co nejrychleji zavolat Bohnice, ptej se po Dr.Chocholouskovi.

  Luky:
  Promin kamarade ale mel bys co nejrychleji zavolat Bohnice, ptej se po Dr.Chocholouskovi.

 • Staršij seržant
  17:49 01.09.2014

  To Jura99

  nejsem Rus, ani podlé národ,osti, ani pasu.
  záleží na tom? Už. Tohle, podlé Vás, nesmrdí? Jak se stavíte k Ukrajincům s RU pasem, a pro-Putinskym?
  jak se stavíte k ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99

  nejsem Rus, ani podlé národ,osti, ani pasu.
  záleží na tom? Už. Tohle, podlé Vás, nesmrdí? Jak se stavíte k Ukrajincům s RU pasem, a pro-Putinskym?
  jak se stavíte k Rusům s UA pasem, a členům pravého sektoru?
  Vámi zmíněný rok 89, narážíte na rok 68?
  znáména to, ze Vy odpustili Ukrajinců s UA pasem, Rusu s UA pasem skratka všem národ,stem SSSR, kteří okupovali ČSFR v 68, ale Rusům, nebo občanům RF ostatních národnosti neodpouštíte? Marast? Ano, zni to tak, ale já Vás tak pochopil, mýlím se?
  Skotsko- ano! Souhlasím s Vámi - je to demokraticky, tak to má byt! Myslim to vážně!
  a právě proto nechápu, PROČ MY NEDEMOKRATICKÝ ZASÁHLI V UA, A PROVOKOVALI RU?
  Pane, já nevím jak ještě vysvětlit svůj postoj ke krize- mně připadá, že já ještě víc PRO-EU, než vy myslíte, než mně obviňujete v rusofilství - protože já nechci položit svůj i Vás život ve válce, která může začít, a kterou MY provokuje.e!
  je to tak těžko pochopit?!
  Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  17:35 01.09.2014

  Argonaut: Nic proti kritickému myšlení, ale jde o to, kam se vydáte z toho mainstreamu... Přijde mi, že jste zabloudil:

  Jen když se kouknu na vaší větu:

  že obsazení Krymu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut: Nic proti kritickému myšlení, ale jde o to, kam se vydáte z toho mainstreamu... Přijde mi, že jste zabloudil:

  Jen když se kouknu na vaší větu:

  že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na Ukrajině, západ Rusku vnutil tím, že podporoval sny Ukrajiny o nezávislosti na Rusku, navíc s členstvím v EU

  Celá ta akce je z důvodů které jste uvedl výhodná pro Rusko. I když s globálním oteplováním to s těmi přístavy nebude tak horké ( tedy vlastně bude :-) ), brzo budou moct exportovat suroviny i z těch severních.

  Ale naprosto se podle mně pletete v těch důvodech USA a EU. USA je tenhle konflikt HODNĚ proti mysli. USA se chtěly soustředit na Pacifickou oblast. Změnily kvůli tomu i vojenskou doktrínu. Chtějí čelit nástupu Číny. Geopoliticky to je pro USA nevýhoda a ne naopak. Obama chce silnou Evropu. Dokonce i ekonomicky chce abychom na tom byli lépe – máme největší výměnu zboží, tak proč nenakopnout trochu i vlastní ekonomiku?

  A teď EU: Ono s tím vstupem do EU se to má tak. Staré členské státy nechtějí EU rozšiřovat. Komu by se chtělo dotovat další země a oslabovat svoji moc uvnitř EU. Takže když někdo chce do EU, tak musí sám chtít a to docela dost. Pak mu pomůže samotný aparát EU, který jediný rozšiřování chce, protože zvětšuje vlastní moc na úkor národních států. Ukrajinci – tedy ta západní část SAMA chtěla do EU. Aparát EU jim rád vyhověl bez kontaktu s realitou.

  Národním státům EU stav Rusko relativně přátelské - Ukrajina mimo EU dokonale vyhovoval. Proč myslíte, že je teď takový odpor k tvrdým sankcím nebo dokonce tvrdším řešením? Všichni byli rádi za společné kšefty, za případnou pomoc proti islamistům, se kterými má Rusko samo dost problémů a teď tohle...

  Takže celá ukrajinská krize vyhovuje Rusku (čtěte Putinovi) a to je pokud se zeptáte Cui bono? viníkem celé situace.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:25 01.09.2014

  To pepe420

  souhlasím, je to skoro stejný -
  demokratický majdan, žádné banderovci na UA nejsou, žádný pravý sektor není, ATO nestřílelo první Gradami na civilisty, berkut ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To pepe420

  souhlasím, je to skoro stejný -
  demokratický majdan, žádné banderovci na UA nejsou, žádný pravý sektor není, ATO nestřílelo první Gradami na civilisty, berkut postřelil mírumilovné demonstranty, na straně UA nebojují žoldáci, UA předala vše info o letadlu, a můžeme pokračovat - Gruzie, Kosovo, humanitární bombardovani, ZHN v Iráku.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  17:24 01.09.2014

  Viem ze sa to sem velmi nehodi ale toto uz bolo na mna moc, mam tu jedneho "radikala" co si totalne vsetko prekrutil. Velmi antizapadne orientovany; typu rusko a cina spolu zatocia ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Viem ze sa to sem velmi nehodi ale toto uz bolo na mna moc, mam tu jedneho "radikala" co si totalne vsetko prekrutil. Velmi antizapadne orientovany; typu rusko a cina spolu zatocia so zlym zapadom. Napiste co si o tom myslite.
  Tu to je:
  Čína by nikdy nezaútočila na Rusko...
  Ved sú to preboha 2najmocnejšie krajiny ich vojna medzi sebou by znamenala koniec sveta.
  Potom tam nekdo pisal ze USA je najmocnejsie, on sa pytal cim, ja som mu odpisal cim a uz to islo:
  Kámo ty máš dosť
  Poviem ti to takto... najvyspelejši technologicky je na tom Čína a Japonsko.
  Všetky počítače ktoré majú NSA ktorý špehuje celý svet je od Čínanov.
  "Najmodernejší super-počítať" majú od Ćínanov.
  Poznáš 2veci z Ameriky a to je Windows a IOS...
  A hned si myslíš že neexistuje žiadny iný software.
  BTW Rusi teraz disponujú najmodernejším Počítačom sveta.
  Američania majú Kozmické motory od Rusov.
  Hej to že majú rôzne smery technologického vývoja to je pravda... lenže 70% ich vývoja skončilo ako fraška.
  Prestalo sa to financovať lebo vláda musí presúvať do zbrojenia.
  Rusi majú štatisticky u 1z10 projektov ktorý začnú zlyhanie.
  Teraz si zober čo RUsi skúmaju
  WIFI elektrinu.
  A ten výskum vrcholý a majú s tím preraziť na Čínskom trhu. Nie Americký
  Chemický priemysel v USA.
  Ten sa mi páči najviac .
  Chcú nám najebať GMO a ešte nám tvl naraste dalšia ruka.
  "god bless murica"
  Amerika bývavala tahačom technologie .. Len vdaka tomu že na ich územy nebola 1sv a 2sv vojna.
  Tie časy už pominuli. Amerika bankrotuje každým dnom sa v Milionoch zadlžuje Číne a tieto časi sú proste preč.
  Teraz na scénu prišli šikmo-okí a Rusi.
  Ale ja som otázku smeroval skôr z armádneho hladiska.
  Čína,USA,Rusko,India ...
  3zo4 držia spolu. Tomuto sa vraví "vojenská dominancia"
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:20 01.09.2014

  Deadog :
  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Deadog :
  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska
  -------------------------------------------------------------------------------
  Ale kdepak. Bordel ve světě je, že padla bývalá protiváha USA. Já jsem za to samozřejmě tenkrát byl rád.

  V širších souvislostech - pokud si najdeš jakou strukturu má USA ekonomika, tak zjistíš, že žádný jiný stát by už dávno nemohl fungovat. Amerika velice těží ze svého výsadního postavení, tento stav ale už není trvale udržitelný. Doporučuji vyhledat si termín "petrodolar".

  Moderní Rusko není CCCP. Rozhodně se nejedná o zemi s vyjedenými krámy a komunistickou ideologií. V Rusku slyší na náboženství, na popularitě získává předrevoluční, carská historie, lidé chtějí prosperitu a dobrý vztah s Evropou. Velmocensky si Rusko přálo udržet vliv u tradičních spojenců, zejména v zóně svého poledníku. To je přirozené.

  Krachující USA ale potřebuje vazalské ekonomiky, které používáním petrodolaru dávají měně hodnotu - USA pak mohou tisknout za přijatelné inflace. USA už v roce 2007 jasně a veřejně označili státy blízkého východu, které je potřeba srazit na kolena, rozuměj dobýt.
  V Libyi si to ještě rusové nechali líbit. V Sýrii už ne. Vzpomínáš, jak nás krmila média informacemi o složení spojeneckých jednotek kolem Sýrie. Byla to příprava diváka na invazi (samozřejmě i s typyckou pomocí "false flag" operace "Sarin v Damašku"...mimochodem vzpomeň na Tonkinský záliv, Inkubátory v Kuwaitu, ZHN v Iráku, jednostranně vyložené masakry v Kosovu, 11/9/2001, nyní letadlo na Ukraině...)
  Rusové věděli, že Sýrii nemohou pustit. USA nestačilo, že vyzbrojovaly teroristy, museli tam vlítnout. Evropa se také chtěla svézt a těšila se na nový plynovod z Kataru (krz Syrii). Ze Sevastopolu tedy vyplula flotila a podél Levantského pobřeží zaujala obranou linii. U nás v mediích ani zmínka. To se mohli váleční štváči vzteknout. Bylo jasné, že další na řadě bude Rusko.
  Sevastopol je pro Rusy hlavní voj. přístav v Černém moři - jen tam mohou kotvit větší lodě. V Novorossijsku jsou mělké břehy a přestavba přístavu a infrastruktury by si vyžádala 10-15let.
  Dál to známe. Placený Majdan, lži, false flag střelba, lži, lži, false flag pochod v Oděsse, krváky, lži a lži. Dosazená loutková vláda z největších defraudantů východní Evropy se okamžitě chystá vypovědět Rusku prodlouženou nájemní smlouvu, je jasné, že Rusové budou muset Sevastopol opustit, rozuměj ztratí vliv ve středomoří. Rusko je tedy DOHNÁNO k demokratickému a mírovému připojení AUTONOMNÍ republiky Krym ke svému území. Mimochodem ani v roce 1993 nedala Ukraina Krymu možnost svobodného rozhodnutí (nechtěli ani k Rusku, ani k UA). Tou dobou je na východě Ukrainy protiústavně a nedemokraticky zamezováno občanům volit, násilnosti začínají eskalovat po celé zemi. Spouští se ATO v režii CIA. Dezinformace se šíří z mainstreamových médií napříč Evropou.

  Putin zahajuje se skřípěním zubů podporu Opolčenců, kteří hájí svoje území proti zmanipulovaným, násilně verbovaným, případně ultra náckovským jednotkám. Válečné zločiny, plošné používání težké techniky, dělostřelectva a letectva proti hustě obydleným městům je na denním pořádku. "Demokratická" a "humanistická" Evropa mlčí, média lžou o počtu obětí, zločinech a vše si označují nálepkami v zájmu vlastního výkladu. Putin dál skřípe zuby, a podporuje opolčence, kteří motivovaným obranným bojem připravují soupeře o těžkou techniku, kterou následně opravují. Putin nemůže couvnout - nejhorší je, že musím doufat v zachování odpovědného a zdrženlivého přístupu u člověka, kterého jsem nikdy nemusel - Putina. Ostatní toho nejsou schopni.

  Jinak ti Deaddogu přeju, aby jsi se jednou vynořil ze svého informačního akvária a trochu se rozhlédl. V Jesřáby ala Bush a Mc Cain raději nedoufej. Byla by to smrt pro Evropany a výtaný ekonomický restart pro USA.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:20 01.09.2014

  Seržante: Příkladem Skotska jste nevědomky připomněl, jak se právo na sebeurčení uplatňuje ve svobodném světě. Skotsko to referendum připravuje už roky, nikam se nespěchá a voliče ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Seržante: Příkladem Skotska jste nevědomky připomněl, jak se právo na sebeurčení uplatňuje ve svobodném světě. Skotsko to referendum připravuje už roky, nikam se nespěchá a voliče neovlivňuje "pan Kalašnikov". Referendum ve formě, v jaké bylo na Krymu, je naprosto nepřijatelné. A je to velký paradox a Putinova hloupost, protože skutečně demokratické referendum by s velkou pravděpodobností odtržení Krymu skutečně znamenalo, byť nikoliv s výsledkem 103%, jakého dosáhl Putin, ale třeba 67%.
  A mimochodem, v Mariupolu se na obranu chystají tamní obyvatelé a Rusy či separatisty tam nechtějí. Jakýkoliv útok separatistů na Mariupol jde proti mínění tamních obyvatel. To vám nevadí ? Využiju toho, pokud jste Rus, abych Vám vzkázal moje nesmírně hluboké zklamání z Rusů a z Ruska. Už jsem začal po roce 89 Rusům pomalu odpouštět a v mnoha věcech je hájit. Po událostech na Ukrajině jsem nad Rusy zlomil hůl a do konce života je budu odmítat. V ČR nechci vidět žádnou ruskou menšinu a ani ruské turisty. Stálo vám za to, zničit vztahy mezi Rusy a Ukrajinci na mnoho desetiletí ?
  Skrýt celý příspěvek

 • pepe420
  17:12 01.09.2014

  No myslím, že Rusové na Krymu a východě Ukrajiny předvedli, jak se to má dělat..."já nic, já muzikant, ty tanky sice jako jediná na světě používá naše armáda, ale od nás to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No myslím, že Rusové na Krymu a východě Ukrajiny předvedli, jak se to má dělat..."já nic, já muzikant, ty tanky sice jako jediná na světě používá naše armáda, ale od nás to rebelové nemají.." na východě Ukrajiny bojují ruští vojáci, kteří jsou "na dovolené" a tak bych mohl pokračovat. Být Čínou, jdu na to stejně...aspoň by Rusové mohli ochutnat "vlastní medicínu", navíc, Rusové přece tak hrdě mluvili o jakýchsi historických vazbách Krymu na Rusko, takže podle stejné logiky by pak Čína měla mít stejné právo i na svá bývalá území...
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:05 01.09.2014

  To Deadog a Jura99

  ještě, prosím, vysvětlíte mně další věc, jsem ochoten přiznat vaší argumenty, když -
  když už uznáváte právo Ukrajinců na samo určení, proč neuznáváte to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog a Jura99

  ještě, prosím, vysvětlíte mně další věc, jsem ochoten přiznat vaší argumenty, když -
  když už uznáváte právo Ukrajinců na samo určení, proč neuznáváte to samé Krymů a Donbassu?

  jeli podlé vás referendum ve Skotsku "separatistky", a není li na čase to vojenský (takové VB ATO) potlačit?
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  16:46 01.09.2014

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do nich "dobrovolně". V praxi to má například za následek, že ač je čína původcem mnoha jistě efektivních bojovích umění njsou vidět číňané v bojovích sportech. Jistě existují vijímky, ale znamená to že ač je čínská populace veliká, zdroje lidí opravdu vhodných pro armádu jsou velmi omezené a prakticky se bude jednat o příslušníky etnik s "vojenskou" kulturou. Obávám se však že tyto etnika jsou v číně silně potlačena. (Je to stejný případ jako v Iráku - irácká armáda zdrhla a mnohem hůře vybavení pešmergové/kurdové přitom tvrdě bojovali, prostě proto že na to lidově řečeno mají koule).
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  16:42 01.09.2014

  To Deadog a Jura99

  jsem "mimo mísu"...... Dobře.... I když jsem "odtamtud".....

  neumím tak dobře "geopolitický" vyjadřovat se, ale- žiju na světě dost dlouho, aby pamatoval ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog a Jura99

  jsem "mimo mísu"...... Dobře.... I když jsem "odtamtud".....

  neumím tak dobře "geopolitický" vyjadřovat se, ale- žiju na světě dost dlouho, aby pamatoval vývoj vstahu UA, EU, RF. Také dobře pamatuji všech "pro-EU" UA prezidenty, před Janukovicem. Moc dobré znám jak "otevřenou" (i když s tím souhlasím) vízovou politiku měla EU vůči UA...... Vždy UA byla v zájmu jak RF, tak i EU stejně, ani jeden z prezidentů NIC neudělal pro UA, a obyčejné Ukrajince.

  o jake nezávislosti Ukrajina prahne, od koho? Od Ruska? Dá se s tím souhlasit. Co překáželo UA stát nezávislým, v průmyslu, v surovinách, ještě v "predjanukovicevu" éru?
  a teď, UA stála nezávislá? A dosáhla toho fakt demokratický?
  pánové, jsou to jenom bláboly, bez urážky, prosím!
  jediné, a to zase opakují se, pochopím nenávist k RU, ALE fakt nemůžu pochopit že vy se nebojíte pošpinit ruce tím, že podporujete nacky, a "nechcete" jich vidět.
  a na TV, Deadogu, dívám, a spíš tam nic nevidím o "hrdinských" činech našeho spojence pravého sektorů, bandě Kolomojskeho. Ale toho je hodně na netu, stačí CHTÍT na to podívat, a pomyslit...
  pánové, souhlasím s vámi, v určitých názorech na Putina, ale možná paradoxně, nechováme se stejně jako on?
  Skrýt celý příspěvek

 • J.D.
  16:37 01.09.2014

  ale snad si vážně nemyslíte že by Čína mohla Rusy porazit???? Všchna ta "její" technilogie, odkud je???? Letadla, zbraně, střely i lodě. Kolikrát to tu nebo na Wikipedii bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ale snad si vážně nemyslíte že by Čína mohla Rusy porazit???? Všchna ta "její" technilogie, odkud je???? Letadla, zbraně, střely i lodě. Kolikrát to tu nebo na Wikipedii bylo napsaný- kopie ruského protějšku. Zatím co by Rusové dál vyvíjeli Čína by kus po kukusu zastarala. A i kdyby vyhrála od koho by kopírovali dál?? Od USA??? Kdo by byl jejím spojencem? Severokorejci????
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:34 01.09.2014

  ono je velmi nebezpečné podléhat myšlenkovému mainstreamu a rádoby "správným" názorům. Vždy mi to připomene dobu před rokem 89, ale naruby.

  Osobně jsem pro výrazně kritičtější ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ono je velmi nebezpečné podléhat myšlenkovému mainstreamu a rádoby "správným" názorům. Vždy mi to připomene dobu před rokem 89, ale naruby.

  Osobně jsem pro výrazně kritičtější přístup k informacím, které jsou v médiích. Některé věci, které pak uvidíte, Vám radost neudělají. Nedejbože, aby něco média prezentovala v hlubších souvislostech... Ony se pak ty masy hůře ovládají.

  Mimochodem, doporučuji si přečíst Geroge Friedmana - Příštích sto let.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:25 01.09.2014

  Argonaut:
  Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut:
  Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi jednotkami ,ze kterymi stoji magor ,ktery vyhrozuje svetu jadernymi zbranemi ,takze asi tak...
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:24 01.09.2014

  Jenže ono to vypadá, že silného protihráče potřebují hlavně USA - jinak by neroze píp státy jak na běžícím pásu - Irák, Lybie, Syrie,... Všechno to byly sice diktatury, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže ono to vypadá, že silného protihráče potřebují hlavně USA - jinak by neroze píp státy jak na běžícím pásu - Irák, Lybie, Syrie,... Všechno to byly sice diktatury, ale sekulární. Co je to dnes. V geopolitice chybí vyvažování a nutnost řešit důsledky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:19 01.09.2014

  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska .Ano ,slabozsky prezident USA ,ktery umi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska .Ano ,slabozsky prezident USA ,ktery umi jen ustupovat ,zvanit a sbirat ceny za popularitu.Tim jak Obamu Putin natrel ohledne Syrie ,mu dodalo odvahu, zjistil totiz ,ze se ze strany Obamy nema ceho obavat a tak to risknul. Zapad potrebuje BUshe ,MC Cainy,Churchily ne Obamy a Sobotky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:06 01.09.2014

  Dovolím si nesouhlasit s níže uvedenými příspěvky stran Ukrajiny a Ruska. Osobně jsem přesvědčen, že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si nesouhlasit s níže uvedenými příspěvky stran Ukrajiny a Ruska. Osobně jsem přesvědčen, že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na Ukrajině, západ Rusku vnutil tím, že podporoval sny Ukrajiny o nezávislosti na Rusku, navíc s členstvím v EU. Pro USA je tento konflikt vítaný, protože váže jak Rusko, tak celou EU. A nestojí je to nic. Uvědomme si, že EU je velmi slabý spolek, který téměř rozložily problémy malých států. Co by s EU udělala oligarchie na Ukrajině?

  Co se týče Číny, tak reálně si myslím, že dálný východ obydlí a za 20-30 let, až budou mít dost velkou převahu, udělají referendum. To by zase mohlo vadit USA, které nebudou chtít mít silnou Čínu. Rusko na rozdíl od Číny nemá "oceánské" ambice a soustředí se na ochranu svého území a neskutečně dlouhé hranice. Otázkou také je, zda indikátorem nebude spíše ovládnutí jihovýchodní Asie a opětovné budování armády v Japonsku.

  Variant je zkrátka mnoho a vždy stojí za to ptát se, komu je to ku prospěchu. Mimochodem, Malajské letadlo dnes už nikoho nebere, že?
  Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:04 01.09.2014

  Serza:
  vy ste pane uplne mimo misu. Nejenom ,ze upirate ukrajincum svobodu a pravo na jejich zpusob zivota ,ktery si vyberou ,ale navic se zastavate fasistickeho Putinskeho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Serza:
  vy ste pane uplne mimo misu. Nejenom ,ze upirate ukrajincum svobodu a pravo na jejich zpusob zivota ,ktery si vyberou ,ale navic se zastavate fasistickeho Putinskeho rezimu.Pevne verim ,ze je to pouze z toho soku ,kterym Putin paralyzoval zapad.
  JIste ze za vsechny problemy spojene s Ukrajinou muze Rusko,ne Rusko ale Putin ,ktery se chova uplne podle Hitlerova scenare , bohuzel je to tak ,mel byste otevrit oci ,vsichni by se meli uz probudit a priznat si ,ze je to zasadni zlom v bezpecnosti zapadu .Neni nikdo kdo by byl schopen reagovat na takovou agresi ,protoze si nikdo nepripoustel takovy scenar.Nikdo na to neni pripraveny a vsem to pripada jako silenstvi ale deje se to ,DEJE se to a sledujete to v televizi kazdy den.
  Putin pujde az tam kam se mu to dovoli. Bracha mi nedavno rekl "bražin ta normální situace, svoboda, západ a mír a prosperita to končí... žili sme v nejlepší dobně a ta končí teď nastává zase nějaký průser..
  někdo řekl, že každá generace si myslí, že se jim nemůže stát to co těm předtím, ale každá generace se zase spletla..
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:00 01.09.2014

  Staršij seržant: Rusko se po několik let systematicky snažilo ovládnout Ukrajinu prostřednictvím jejích politiků. Pokud byl prezidentem Janukovyč, zobal Putinovi z ruky a odmítl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Staršij seržant: Rusko se po několik let systematicky snažilo ovládnout Ukrajinu prostřednictvím jejích politiků. Pokud byl prezidentem Janukovyč, zobal Putinovi z ruky a odmítl západní směřování Ukrajiny. Jenže Ukrajinci nejsou hloupí, mnoho stovek tisíc jich pracuje v západní Evropě a vědí, jaký je rozdíl mezi sovětským vyjedeným krámem s jedním zavěšeným salámem na háku a prosperitou západu. Proto Janukovyčovo odmítnutí asociace v nich vyvolalo odpor, který vrcholil na Majdanu. To zas nedokázal překousnout Putin, který nechce, aby se západní svoboda eventuálně objevila na Ukrajině a například inspirovala ruské občany. Proto doslova vyrobil separatistické skupiny, které se rekrutují ze zahraničních žoldáků a pouze v menší míře z místních obyvatel.
  Zcela souhlasím s panem Vrata, Rusko je nepochybně nebezpečím nejméně pro bývalé satelity SSSR, bez ohledu na jejich členství v NATO. Poněkud trpce zní závěry staré asi rok dva, že v našem prostoru se ve střednědobé budoucnosti nedá očekávat žádný konflikt a s tímto byla finančně omezována AČR. Jak vidno, podobné závěry nelze nikdy spolehlivě činit a ten kdo je zastižen se staženými kalhotami, obvykle nedostane čas to napravit.
  Osobně si myslím, že Putin musí mít v plánu něco většího. Obrovské finanční ztráty, které mu působí sankce a odliv kapitálu mu nemůže kompenzovat nějaký zaostalý Luhansk či Doněck.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  15:42 01.09.2014

  To Vrata

  "chápu" Vás, tak, že nemůžu pochopit tuhle Vaší,a některých šílenou představu o tom, že Rusko chce vpadnout do EU, a že Rusko rozpoutalo dnešní krizí...
  už se opakují ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata

  "chápu" Vás, tak, že nemůžu pochopit tuhle Vaší,a některých šílenou představu o tom, že Rusko chce vpadnout do EU, a že Rusko rozpoutalo dnešní krizí...
  už se opakují zde- nebylo v Evropě ticho, před Majdanem?...
  nebo, podle Vás, to Putin "podplatil" "většinu" (Vaše tvrzení) na Majdane, aby rozpoutat separatizm v Krymů, a v Donbasse? Aby pak obsadit tihle oblastí, a pak vpadnout do EU?
  Mně to připadá šílenstvím ..
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:26 01.09.2014

  Serzante: po letosnich udalostech na Ukrajine se bojim daleko vice Ruska nez Ciny. Ukazuje se, ze Rusko jako spojenec je mozne jenom pokud se mu total podridime anebo pokud bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Serzante: po letosnich udalostech na Ukrajine se bojim daleko vice Ruska nez Ciny. Ukazuje se, ze Rusko jako spojenec je mozne jenom pokud se mu total podridime anebo pokud bude v uzkych a my bychom mu pomahali dostat se z bryndy. Nacisticka pro mne neni Ukrajina ale totalitni Rusko. Jako demokrat jsem cekal, ze Putin uzna vitezstvi vetsiny na Ukrajine a ne ze se pokusi Ukrajinu zlikvidovat vojensky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  15:07 01.09.2014

  To brin

  můžete upřesnit, ten ruský "vítr", to je co?

  a podle Vás, pomůžeme Číně?

  To brin

  můžete upřesnit, ten ruský "vítr", to je co?

  a podle Vás, pomůžeme Číně?

 • brin
  15:00 01.09.2014

  Staršij seržant: Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři. Rusko má zaseto požehnaně.

  Staršij seržant: Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři. Rusko má zaseto požehnaně.

 • Staršij seržant
  14:52 01.09.2014

  Všem

  a co získáme "MY" ,EU+USA, když Číňané tam vpadnou?....
  nebylo by lépe, paradoxně, mít RF za spojence?....

  nezahatili "MY" samí tuto možnost, tím že "pravdivým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všem

  a co získáme "MY" ,EU+USA, když Číňané tam vpadnou?....
  nebylo by lépe, paradoxně, mít RF za spojence?....

  nezahatili "MY" samí tuto možnost, tím že "pravdivým mlčením" podpořili "demokratický" převrat na UA?

  tím, že lezeme našimi základnami k hranicím RF?

  tím, že ve "svaté válce" s nedemokratickým Ruském "MY" jsme vybrali nacistického spojence?

  co jsme, "demokratičtější", "chytřejší", "rozumnější" čekali? Že RF, Putin sklopí uši, a nic neudělá?

  tak co uděláme, když Číňané tam vpadnou? Spojme se z Čínou, a otevřeme 2 Frontu? A "demokratický" zničíme "nedemokratické" Rusko, spolu s "nedemokratickou" Čínou ?
  Hůra na Moskvu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  14:37 01.09.2014

  krystofmraz: Moc nerozumím bodu č.4.

  krystofmraz: Moc nerozumím bodu č.4.

 • mu7705
  13:51 01.09.2014

  Velice zajímavý a podnětný článek. Vybízí k velice smělým teoriím, které žel nejsou zcela nereálné a řada z nich končí jadernou válkou. Bezpochyby je Rusko schopné provést vojenský ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velice zajímavý a podnětný článek. Vybízí k velice smělým teoriím, které žel nejsou zcela nereálné a řada z nich končí jadernou válkou. Bezpochyby je Rusko schopné provést vojenský výpad směrem na západ. Minimálně po hranice SRN by se jim to technicky povedlo. V Polsku s asi většími ztrátami, ale armády ČR, SR, Polska a Ukrajiny by nebyly schopny ruskou armádu samostatně významněji zdržet. Pokud by Ruská armáda pokračovala směrem k hranicím SRN je důvodná obava, že by došlo k použití taktických jaderných zbraní pro zastavení postupu. Kde by asi k tomu došlo je dost nasnadě = ČR/SR. Takže by nás jadernou municí zasypaly státy NATO, aby zastavily ruský postup. Osobně si myslím, že napadení Ruska Čínou v době míru nebo jen napětí na Ukrajině je sice pravděpodobné, ale relativně málo. Pokud však by došlo ke vpádu Ruska do Evropy, tak si Rusko odkryje vlastní záda a to by byl pro Čínu ten správný okamžik. Jenže zde zase přichází do hry jaderný arzenál, protože Rusko by při vpádu Číny na své území muselo použít ZHN, jinak Čína obsadí poměrně veliké území a to snadno. Vícenásobné použití ZHN nezůstane bez následků, což pocítí obyvatelé na celé zemi a nebude co pít a bude hlad. To přinese nepokoje a války po celém světě. No, dosti katastrofický scénář. S tou pandořinou skříňkou to může být veliká pravda.
  Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  13:46 01.09.2014

  Tuto věc je potřeba vidět v širších souvyslostech.

  1) Je potřeba si uvědomit že územní "nevyjasněnost" má čína i s Japonskem(=USA, protože japonsko je jedna z klíčovích zemí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tuto věc je potřeba vidět v širších souvyslostech.

  1) Je potřeba si uvědomit že územní "nevyjasněnost" má čína i s Japonskem(=USA, protože japonsko je jedna z klíčovích zemí jejich politiky) a tím pádem by při takovém konfliktu nestála jen proti Rusku

  2) Lidé v EU budou jistě raději dyž budou mít na východ od sebe Rusko než Čínu (samozřejmě nadneseně řečeno) - další podpora pro Rusko

  3) Čínská ekonomika stále stojí z naprosté většiny na exportu a není schopná uplatnit své výrobky na vlastním trhu, rychlá změna by jistě znamenala citelný pokles ekonomiky. Při konfliktu by jistě došlo k omezení obchodu.

  4) Číňané nejsou evropané a nejsou schopni delší konfrontace v konvenční válce

  5) Čína stále nemá něteré technologie, které jsou pro armádu velmi důležité. Následkem je že například motor+rotor vrtulníků vyráběných v číně je dovezen z USA. Nebyli by tedy schopní doplňovat ztráty velkého množství techniky.

  6) Ruská armáda je velice efektivní a vysoce motivovaná, disponuje často nejmodernějšími technologiemi a ruská společnost rozhodně neustoupí ani o krok. I kdyby neměl být chleba, hlavní je aby byli náboje (jako v celé historii)

  Z těchto důvodů bych viděl možnost vojenské (konvenční) invaze jako naprosto nereálnou.
  Skrýt celý příspěvek

 • surda
  13:20 01.09.2014

  Putin s krymem otevrel pandorinu skrynu

  Putin s krymem otevrel pandorinu skrynu

 • liberal shark
  13:09 01.09.2014

  Medvěd a drak - to byl moc pěkný román, bohužel postižený strašlivým překladem nakladatelství BB-art. Ovšem po Putinově útoku na Ukrajinu už asi Rusko před Čínou nikdo zachraňovat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Medvěd a drak - to byl moc pěkný román, bohužel postižený strašlivým překladem nakladatelství BB-art. Ovšem po Putinově útoku na Ukrajinu už asi Rusko před Čínou nikdo zachraňovat nebude.
  Autor článku nezahrnul další problém - požadavky místních ruských obyvatel na skutečnou federalizaci a spravedlivější podíl na přírodním bohatství. To Putina pěkně vylekalo.
  Čína hraje na sebe, sleduje svoje zájmy. Je směšné předpokládat, že by se nechala zmanipulovat Západem nebo Ruskem. Až se jednou rozhodne obsadit ruský dálný východ, tak ho prostě obsadí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  11:46 01.09.2014

  strikehawk: vy si myslite, ze Cina a rusko se na sebe nechaji postvat clankem v Armadnich novinach nebo zlocinnym agentem CIA??

  strikehawk: vy si myslite, ze Cina a rusko se na sebe nechaji postvat clankem v Armadnich novinach nebo zlocinnym agentem CIA??

 • Ezekyl
  11:03 01.09.2014

  Novoruskem jako takovým Putin nezíská nic, ale on zkouší led... Zabral Krym a vyšlo to. Zkusí zabrat víc a uvidí.Zatím to vypadá, že to vyjde.

  To je důvod pro "neangažovanost" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Novoruskem jako takovým Putin nezíská nic, ale on zkouší led... Zabral Krym a vyšlo to. Zkusí zabrat víc a uvidí.Zatím to vypadá, že to vyjde.

  To je důvod pro "neangažovanost" - vojáci nemají nášivky s ruskou trikolorou. Když to vyjde, nášivky si připnou, dostanou v tichosti vyznamenání, když to nevyjde, stačí dát od nich ruce pryč a vyjádřit se ve stylu " to my ne". Co se Rusku může stát? Sankce poškodí tak maximálně EU (a že nám to už začíná)...

  A když to nevyjde? Sklopí uši, nabídnou daňové zvýhodnění pro zahraniční partnery a vyjma nějaké rozpočtové újmy pojede vše jako dřív, ovšem s Krymem v Rusku.

  Vytvoří-li se Novorusko, tak se "nestabilita" posune dál do Ukrajiny. Bohužel Ukrajinská vláda tomu zatím jen nahrává svými nacionalistickými rozhodnutími, proti kterým se vždy někdo vzbouří. Dokud se bude Novorusko rozšiřovat na úkor Ukrajiny, bude samostnatným. Jakmile dojde k zastavení expanze, Novorusko bude pohlceno starším jmenovcem, důvod se najde třeba v obavě z Ukrajinské odvety...

  A zatímco NATO a EU se budou předhánět ve výhružkách, Putin se stane národním hrdinou a bude se moct soustředit na "další kroky"... EU pohltí zbytek Ukrajiny, kterou zadluží, vysaje a NATO tam vystaví své základny... To nám finálně spustí novou oponku a budeme moct jen doufat, že jsme na té správné straně...

  Ale snad se pletu :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marsellus Wallace
  10:42 01.09.2014

  Zajímavý článek, který ve mne vyvolal vzpomínku na knihu Medvěd a Drak od T.Clancyho, který možný střet obou mocností popisuje již nějakou dobu zpět .. také souhlasím s Jorlasem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek, který ve mne vyvolal vzpomínku na knihu Medvěd a Drak od T.Clancyho, který možný střet obou mocností popisuje již nějakou dobu zpět .. také souhlasím s Jorlasem, Putin obsazením části Ukrajiny - a vytvořením jeho "Novoruska" - nezíská nic zásadního, jen si proti sobě poštve západní státy s USA v čele. Něco jiného by bylo kompletní obsazení celé země, což by se ale bez plnohodnotné intervence neobešlo a což by snad vyvolalo větší "ohlas", než jen pár sankcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  10:41 01.09.2014

  Jorlas
  Máte samozřejmě pravdu, tedy díváte-li se na to racionálním "západním" pohledem.
  Problém je, že Putin a jeho klika situaci neposuzují situaci racionáloně, ale dívají se na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jorlas
  Máte samozřejmě pravdu, tedy díváte-li se na to racionálním "západním" pohledem.
  Problém je, že Putin a jeho klika situaci neposuzují situaci racionáloně, ale dívají se na to skrz ideologii Euroasianismu, která se stává novým ruským státním náboženstvím. Jedná se o jakousi směs imperialismu, paranoie, tradiční ruské jurodivosti (Moskva jako třetí Řím, která je vyvolena zachránit Evropu před nákazou liberalismu třeba i proti její vůli), frustrace z prohané studené války, rozpadu impéria, nedůstojného zacházení s Ruskem (dle mínění Rusů) obohacené o kapku fašismu. Z výše uvedeného je jasné, že tento režim potřebuje vnitřního nepřítele (hlavně USA, neb Euroasianismus stojí na konfrontaci dvou bloků: Oceánského - tj. USA , Austrálie...., tedy liberálních demokraciích ležících mimo Euroasii a kontinetálního bloku vedeného Ruskem k němuž má náležet i Evropa, tedy přijme-li ruské hodnoty a ruské vedení. A Čína, která stojí na velmi podobných hodnotách se logicky jako protivník nehodí. Navíc si Rusové uvědomují, že Čína není narozdíl od Západu politicky slabá a na vojenské akce bude reagovat vojensky, čehož Západ evidetně není schopen.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  10:19 01.09.2014

  Poštvání Číny proti Rusku je velmi typický scénář zcela vyhovující západu a v naprostém souladu se západní imperialistickou, neokoloniální politikou, který v roce 1969 prostě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Poštvání Číny proti Rusku je velmi typický scénář zcela vyhovující západu a v naprostém souladu se západní imperialistickou, neokoloniální politikou, který v roce 1969 prostě nevyšel. SSSR byl ještě velmi silný, technologicky o dvě kategorie výše a Mao pochopil, že rozsáhlejší konflikt by vedl k totální devastaci a národní katastrofě. Nynější velmi realistická politika Číny směřuje k posilování pozic v čínském moři a zajištění výsostných vod a emancipaci ve světové politice. Dokud budou USA mocností č. 1 a budou zasahovat v Pacifiku ve prospěch spojenců jako je Japonsko a Filipíny může být Rusko v klidu. Myslím, že k historické mentalitě a kultuře Číny navíc nepatří zákeřný náhlý útok, kterému by nynější Rusko mohlo úspěšně vzdorovat pouze použitím taktických jaderných zbraní, nýbrž postupné, pozvolné pronikání čínského živlu, které může vést k exploataci Sibiře ku prospěchu obou zemí, Evropy a celého světa.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jorlas
  09:47 01.09.2014

  To je, důvod proč nerozumím stávající Ruské politice.
  Putin získal politické body u svého obyvatelstva, získal Krym bez větších protestů západu. Nyní hrotí situaci dál a moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je, důvod proč nerozumím stávající Ruské politice.
  Putin získal politické body u svého obyvatelstva, získal Krym bez větších protestů západu. Nyní hrotí situaci dál a moc nechápu, co získá? Pár továren na západě Ukrajiny, obyvatelstvo, nárazníkové pásmo, další politické body? Nic podle mě nestálo za porušení dohod a násilné přepisování mapy. Navíc s invazí západní Evropy do Ruska může kalkulovat jen schizofrenní pošuk. Bojím se, že brzo přijde za Rusem Číňan a požádá o svoji zemi zpět „o svůj životní prostor“. Pak jim zbudou jen atomové zbraně jelikož na Čínu vojensky nemají. Že má Čína nárok zpět na své historické území je právě sami ukazují (Krym).
  No a nejvíc mne ser. bezpohlavní Sobotka a Fico. To jsme si zvolili reprezentaci…
  Skrýt celý příspěvek