Čínská invaze na Sibiř?

Čínští vojáci
Čínští vojáci; ilsutrační foto / Public domain

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v oblasti tzv. Vnějšího Mandžuska. Čína si dokonce údajně dělá v delším časovém horizontu zálusk na některá svá historická území, nyní ležící v Rusku. Je takový scénář reálný?

Neklidná čínsko-ruská historie

Kde pramení zájem Číny o ruský Dálný východ? V 19. století Čína zažívala bouřlivé období. Během tzv. Povstání tchaj-pchingů zemřelo mezi lety 1850 – 1871 až 20 milionů civilistů. Jednalo se zřejmě o třetí nejkrvavější válečný konflikt po první a druhé světové válce.

Čína byla oslabená i díky francouzsko-britské invazi (1856 -1860) během tzv. druhé opiové války. Této situace využilo Rusko a shromáždilo na východě Číny armádu. Pod tlakem situace museli Číňané přenechat Rusku obrovské území známé jako Vnější Mandžusko. Na tomto území leží dnes města jako Vladivostok nebo Chabarovsk.

Není bez zajímavosti, že do poloviny 19. století byl čínský také ostrov Sachalin. Po válce o opium nutilo Rusko Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekingských dohod, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek  Chej-lung-ťiangu (Amuru) a východ Ussuri ( Vnější Mandžusko ) , včetně Sachalinu ve prospěch Ruska.

Čína připomínala své „územní nároky“ vůči Rusku i v průběhu 20. století. „Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Kamčatka a další součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet,“ řekl v roce 1964 čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung.

Nedlouho poté, v roce 1969, se na řece Ussuri střetly armády Číny a Sovětského svazu. Jedním z důvodů konfliktu byly i územní spory plynoucí z podpisu Pekingské smlouvy (1860). Ozbrojené střety, při kterých padly stovky vojáků na obou stranách, skončily pro Sovětský svaz vítězstvím.

V roce 2001 Rusko a Čína podepsali dohodu o přátelství, která jednou pro vždy má řešit územní spory mezi oběma asijskými zeměmi. Jak ale ukazuje okupace Krymu, smlouvy jsou často jen pouze cárem papíru – viz. porušení Budapešťské smlouvy, díky které se Ukrajina zbavila jaderných zbraní. Ostatně i v roce 1950 Čína a Rusko podepsali dohodu o „přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci.“

Foto: Historická území Číny zabrána Ruskem. / Autor neznámý Hranice Číny v roce 1820 a 1990. / Autor neznámý

Čínská dominance

Z jakého důvodu má Čína zájem o ruský Dálný východ (východ Ruska od jezera Bajkal)? Tato oblast obsahuje zásoby téměř všech ruských diamantu, 70 % ruského zlata, podstatné ložiska ropy, zemního plynu, uhlí, dřeva, stříbra, platiny, cínu, olova a zinku. Nezanedbatelné jsou i další zdroje – bohaté loviště a obrovská území půdy. Svou roli může hrát také rostoucí čínský nacionalismus a pocit potřeby vypořádat se s dřívějšími křivdami.

Čínsko-ruské hašteření skončilo v roce 1969 čínskou porážkou. Čína roku 1969 však není Čínou roku 2014. V tuto chvíli je to Rusko, které hraje v ekonomice a výdajích na obranu druhé housle.

V roce 2013 Čína vyprodukovala zboží v hodnotě 9,2 bilionu dolarů, 4,4× více než Rusko. Čínská ekonomika však není jen násobně větší než ruská, ale také mnohem modernější. Zatímco ruská ekonomika stojí a padá na prodeji (až z 80 %) „rodinného stříbra“ (ropa, zemní plyn, uran), Čína je po Německu druhým největším exportérem průmyslových výrobků. Číňané také investují ohromné prostředky do vývoje nejmodernějších technologií, od elektroniky, přes automobilový průmysl až po zbraňové systémy.

Čína také výrazně Rusko převyšuje ve vojenských výdajích. K tomu je nutné mít na paměti také to, že struktura čínských výdajů na obranu není zcela průhledná. Soudí se, že čínské zbrojní výdaje jsou ještě vyšší.

Jaká jsou tedy čísla? Čína v roce 2013 vydala na obranu oficiálně 188 miliard dolarů (2 % HDP), Rusko naopak „pouze“ 87,8 miliard dolarů (4,4 % HDP). Avšak v tzv. paritě kupní síly PPP, což přesněji vyjadřuje množství výrobku a služeb, které si daná země může dovolit, je čínský vojenský rozpočet proti ruskému ještě výrazně větší.

Pro Čínu také mluví další čísla. Na území Číny žije 1,35 miliard lidí, v Rusku naopak 144 milionů. Rusko také bojuje s poklesem porodnosti, a výzvou bude do poloviny tohoto století alespoň udržet počet obyvatel Ruska na stejných hodnotách.

Zajímavé je geografické rozdělení ruské populace. Na východ od Uralu žije v Rusku pouze 28,6 milionu obyvatel a na ruském dálném východě pouze 6,3 milionu lidí. Ještě v roce 1989 tam žilo 8,3 milionu lidí. Přitom v příhraničních čínských oblastech, ohraničených Mongolskem, Severní Koreou a dole Pekingem, žije 130 milionů Číňanů.

Z čistě vojenského hlediska, pokud se budeme bavit o konvenční válce, není pro Čínu problém získat zpět svá ztracená historická území. Ve prospěch Číňanů mluví především obrovské vzdálenosti, které musí při případném konfliktu ruská armáda překonávat.

Chabarovsk, ruské město s 600 tisíci obyvateli ležící téměř u Tichého oceánu, je vzdálen od Moskvy 8500 km. Avšak pouze 250 km je vzdáleno čínské město Chang-čou se 7,7 miliony obyvatel nebo Čchi-čchi-cha-er s 5,4 miliony obyvatel. Peking je pak vzdálen pouze 1250 km.

Jediným způsobem, jak zásobovat vojska na ruském dálném východě po zemi, je buď Transsibiřská magistrála nebo případně paralelní Bajkalsko-amurská magistrála. O využití cest, vzhledem k obrovským vzdálenostem a jejich kvalitě, se nemá příliš smysl bavit. Netřeba říkat, že obě magistrály není problém velmi snadno vyřadit z provozu.

Zůstavá tak pouze zásobování a přesun vojenských jednotek vzdušnou cestou. Ostatně nezměrná  délka ruských hranic a také skutečnost, že Rusko nemá kolem hranic „jediného přítele“, je důvodem, proč Rusové  udržují  obrovské počty dopravních letadel a výsadkových jednotek.

Je samozřejmě otázkou, zda se Čína odváží pustit do tak riskantního podniku,  jako je konflikt s Ruskem. Putin sám před pár dny připomněl, že „si nikdo nemá zahrávat s jadernou velmocí.“  Na druhou stranu, Rusko si také vzalo Krym, své historické území, a neptalo se svého slabšího souseda.

Mandžusko. / Google Maps

Pero je mocnější než meč

Invazi však není nutno provést jen pomocí zbraní. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje“ napsal již před 2500 lety v knize umění Války velký čínský stratég Sun Tzu.

Čína je v ruských příhraničních oblastech na ruském dálném východě velmi aktivní.  Číňané  investují  na ruském území mnoho finančních prostředků.  Kupují zde podniky, vyváží svou kulturu a také  budují infrastrukturu. Export čínské kultury a peněz nevidíme jen na ruském dálném východě, ale i v Africe, nebo v poslední době i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 psaly o migraci Číňanů do Ruska. „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR?“ psaly Lidové noviny před půl rokem.

Tehdejší ruský prezident Dmitrij  Medveděv řekl v roce 2010 , že "pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce (na ruském Dálném východě), pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimír  Putin řekl,  zatím  žertem, že Rusové na východě se budou brzo muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky. 

V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?

Zdroj: The Diplomat, Lidové Noviny, Život

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínská stealth stíhačka J-20 „Mocný drak“ startuje

Na čínském internetu se 20. února objevil obrázek pozemních testů čínské stíhačky J-20 "Mocný drak" ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Superkavitace: Dočkáme se čínských nadzvukových ponorek?

Čína, podobně jako minimálně Rusko a Spojené státy, intenzivně testuje možnost použití supekavitace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  23:27 01.09.2014

  Luky: Zeptej se Barrosa, jestli si hovor s Putinem nahrál, protože ta věta měla padnou při jejich telefonátu.

  Luky: Zeptej se Barrosa, jestli si hovor s Putinem nahrál, protože ta věta měla padnou při jejich telefonátu.

 • Luky
  23:12 01.09.2014

  můžete mi prosím poslat odkaz na tu větu v původním znění a kontextu, kde Putin vyhrožuje obsazením Kyjeva do 14 dní?
  Díky

  můžete mi prosím poslat odkaz na tu větu v původním znění a kontextu, kde Putin vyhrožuje obsazením Kyjeva do 14 dní?
  Díky

 • Jura99
  23:09 01.09.2014

  Pokud to předmětné území kdysi Číně patřilo a dodnes tam žijí i potomci Číňanů (šikmoocí Rusové) je případný pokus Číny získat toto území legitimní, pokud byla legitimní touha Rusů ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud to předmětné území kdysi Číně patřilo a dodnes tam žijí i potomci Číňanů (šikmoocí Rusové) je případný pokus Číny získat toto území legitimní, pokud byla legitimní touha Rusů po Krymu. Čína je dnes dozajista velmocí a její konvenční vojenská síla je už dnes vyšší než ruská, kvantitativně i kvalitativně.
  Mě osobně víc vadí výroky Putina, který nám jednak vyhrožuje jadernými zbraněmi a jednak obsazením Kijeva do 14dní. To už vypadá na vážný problém, tatíček Masaryk by řekl, "tož budeme sedlat !"Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  22:59 01.09.2014

  Nesher: a včem ony evropské hodnoty spočívají a jak se bránily před ukrajinskou krizí? Krize hodnot je bohužel v EU. Rusko ji z velké části překonalo a vystupuje jako národ ...Zobrazit celý příspěvek

  Nesher: a včem ony evropské hodnoty spočívají a jak se bránily před ukrajinskou krizí? Krize hodnot je bohužel v EU. Rusko ji z velké části překonalo a vystupuje jako národ jednotně a sebevědomě. Počátek toho rozkladu bych viděl v nekritickém přijímání vlivů neslučitelných s evropskou křesťanskou tradicí, jmenovitě usazování islámských Turků v Německu a masivní příliv černochů většinou islámského vyznání z bývalých francouzkých kolonií do FR. Vlastně je to takový kolonialismus naruby, velice nechutný experiment. Výkřiky o "evropských hodnotách" mají zakrýt jejich faktickou vyprázdněnost.
  Civilizační okruh Ruska je velice podobný zbytku Evropy akorát že se mohl rozvíjet bez totalitní katolické církve. A samozřejmě přebral neustálým stykem i něco z východních národů, ale to není nutně na škodu - stává se tak přirozeným mostem mezi centrální Evropou a hlubokou Asií kterou zastupují hlavně Čína a Indie, nejmocnější asijské kultury.
  Pokusy prohlásit Rusy (a potažmo i obecně Slovany) nejen mezi nepřátele ale i mezi barbary hodné likvidace či zotročení nikdy k ničemu dobrému nevedly ani nepovedou.
  To co se nyní děje je klasické "sbírání ruských zemí" které se praktikovalo už dávno cary. A EU nejenže nechápe kam nastoupený kurz vede ale navíc tlačí RF do pragmatického spojenectví s číňany o které zas tolik nestojí, ale jak se zdá moc slušných voleb není k mání.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:44 01.09.2014

  Luky Myslím, že si Petra I moc idealizujete. On stál o západní technologie, nikoli o západní hodnoty. Rusko je zcela odlišný civilizační okruh. Můžu vám jen doporučit nastudovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky
  Myslím, že si Petra I moc idealizujete. On stál o západní technologie, nikoli o západní hodnoty. Rusko je zcela odlišný civilizační okruh. Můžu vám jen doporučit nastudovat si Euroasiatismus, který se začíná stávat ruskou státní idelogií. To je se systém liberální demokracie, nebo i s konzervatismem západního typu (k němuž e hlasím) zcela neslučitelné. Nějaká mírová koexistence by byla možná, pokud by Rusko dokázalo fungovt pouze uvnitř současných hranic, což evidentně nedovede.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  22:36 01.09.2014

  no tak nevím - pro Rusy je Petr I. něco jako pro nás Karel IV....mimochodem miloval Evropu, studoval ji a žil v Paříži, pak se to snažil budovat v Rusku a uspěl...západní móda, ...Zobrazit celý příspěvek

  no tak nevím - pro Rusy je Petr I. něco jako pro nás Karel IV....mimochodem miloval Evropu, studoval ji a žil v Paříži, pak se to snažil budovat v Rusku a uspěl...západní móda, umění, zbraně atd....o Petrovi Velikém se dobře mluvilo i za minulýho režimu, v "Kartinkách" mu na základce věnovali celý jedno číslo :DSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:34 01.09.2014

  To Lucky Chápu, že se vám to nelibí, já z toho také nejsem nadšený. Ale to je realita, ostatně postup Ruska dokazuje, že mám pravdu. Protože bordel, tam způsobuje, pochopitelně ve ...Zobrazit celý příspěvek

  To Lucky
  Chápu, že se vám to nelibí, já z toho také nejsem nadšený. Ale to je realita, ostatně postup Ruska dokazuje, že mám pravdu. Protože bordel, tam způsobuje, pochopitelně ve vlastním zájmu, Rusko samo. Rusko samo jasně deklaruje, že buď bude Ukrajina součástí Ruskem ovládané Euroasie, nebo tam bude to čemu Vy říkáte bordel, tedy válka. Z hlediska českých zájmů je lepší když tu válku vybojují Ukrajinci, než abychom ji časem museli vybojovt sami.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  22:28 01.09.2014

  to staršij seržant Prostě proto,že o to samo Rusko nestojí. Pochopte, že Rusko jako kulturně-politická entita stojí a vždy stálo na zcela jiných základech než Západ, píšu o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  to staršij seržant
  Prostě proto,že o to samo Rusko nestojí. Pochopte, že Rusko jako kulturně-politická entita stojí a vždy stálo na zcela jiných základech než Západ, píšu o tom úplně dole. Dříve to bylo samoděržaví, potom komunismus, dnes Euroasiatismus. Prostě Rusko samo se vždy negativně vymezovalo vůči Západu. Na to, abychom se mohli vidět jako přátelé by bylo nutné, aby Rusko přijalo naše základní politické kulturně-politické hodnoty, což neudělá neb by to znamenalo přepsání takřka všeho, nebo my ty ruské. Což zase, doufám, neuděláme my, neb by to znamenalo posun o více než sto let zpět.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:59 01.09.2014

  Pro EU i Rusko je hlavní zájem stabilní a kooperující Evropa. Pro nás také rozvojové ruské trhy. Západní jsou pro naše firmy mnohem hůře dostupné a je těžké se prosadit. S čínou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro EU i Rusko je hlavní zájem stabilní a kooperující Evropa. Pro nás také rozvojové ruské trhy. Západní jsou pro naše firmy mnohem hůře dostupné a je těžké se prosadit.
  S čínou je blbost válčit, je dobré ji ekonomicky čelit a udržet si vlastní výrobu.

  to Nesher
  Chápu, že globální politika je velmi pragmatická záležitost. Tak jak to popisujete to ale můžu vnímat jen když budu hrát Civilizaci v Dosboxu. Iluze jedniček a nul bez lidských osudů.
  Pokud se ale bavíme o válce, navíc občanské - tam trpí nejvíc civilisté. Nedokážu to jinak brát. Já byl před čtrnácti lety v Sýrii, projezdil jí stopem a potkal spoustu skvělých lidí. Křesťané, muslimové i židé tam ve městech žili v míru. Režim nebyl ideální, ale velmi nízká kriminalita, sociální stát...teď je tam bordel a chaos, krvelačný extremizmus.......média ani nezajímá, že si Syřané zvolili znovu Asada.
  Na Krym jsem tenkrát také zajel a Ukrajinu procestoval. Kdyby někdo onehdá Ukraincům řekl, že se budou za deset let mezi sebou vraždit, asi by nevěřícně kroutili hlavou. Ale bordel lze kdekoli snadno vyvolat (vážně si myslíte, že bordel na UA je pro Rusko přínosem?!)...

  Ne nadarmo se říká - jediná země, kde nemůže dojít k převratu je USA, protože tam nemají americkou ambasádu :)....ale jinak nejsem nějaký zarytý antiami, jen už mi jejich zahr. politika přijde přes čáru - podporujte zbraněmi v Sýrii teroristy !, za tři roky jéé bombardujte je!!...jindy zase dají UČK na seznam teroristů a pak ji otevřeně podporují, aby mohli mít Bondsteel..a nikdo se nad tím nepozastaví, nikomu to nepřijde divné

  Kdyby Evropa k sobě vzala Rusko, mohli bychom vyšplouchnout arogantní Amíky snadno z vedení. I Sadám chtěl po první válce v zálivu začít platit Eurem. Tak přišla druhá. Nebuďme tak fascinovaní USA a jejich armádou jenom proto, že jsme military hobbysti.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  21:46 01.09.2014

  Tak že....... Bude válka......
  vlastně, vona už začala.....
  Š I L E N S T V I !!!
  HURA????? !!!

  Tak že....... Bude válka......
  vlastně, vona už začala.....
  Š I L E N S T V I !!!
  HURA????? !!!

 • Staršij seržant
  21:39 01.09.2014

  To Nesher sorry, příklep jak už jsem Vám psal - znamená, ze my jsme tam zamíchaný, a rukami Ukrajinců válčíme z Ruskem, aby "měli slabé Rusko" ? nezůstalo Rusko , po ...Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  sorry, příklep

  jak už jsem Vám psal - znamená, ze my jsme tam zamíchaný, a rukami Ukrajinců válčíme z Ruskem, aby "měli slabé Rusko" ?
  nezůstalo Rusko , po odchodu SSSR, ve svých hranicích?
  neobchodovalo se spolu, nebyl klid?

  Proč nedokážeme aspoň představit RU přítelem?Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  21:32 01.09.2014

  To Nesher

  Děkuji za odpověď! Vážně.
  Ale, jak už jsem Vám

  To Nesher

  Děkuji za odpověď! Vážně.
  Ale, jak už jsem Vám

 • Nesher
  21:18 01.09.2014

  To staršij seržant Já to jako rýpaní neberu. Ta válka již byla zahájena a záhajilo ji Rusko v reakci na vnitřní politický vývoj na Ukrajině. Takže ta otázka stojí jinak, máme se ...Zobrazit celý příspěvek

  To staršij seržant
  Já to jako rýpaní neberu.
  Ta válka již byla zahájena a záhajilo ji Rusko v reakci na vnitřní politický vývoj na Ukrajině. Takže ta otázka stojí jinak, máme se v této válce chovat neutrálně? Já tvrdím, že ne. Máme do ní aktivně (vojensky) vstoupit? (pochypitelně ne sami). Též ne. Máme umožnit Ukrajině, aby tu válku v jejím, ale hlavně v našem zájmu vybojovala, tedy podporovat Ukrajinu sankcemi vůči Rusku, ale i dodávkami zbraní, výcvikových kapcit a zpravodajských informací a politickou podporou? Rozhodně ano.
  Pochopitelně jiné by to bylo, kdyby se za nějaký čas Putin rozhodl "osvobodit" Rusy dejme tomu v Lotyšsku. Je bytostným státním zájmem ČR, aby čl. 5 NATO fungoval, tedy v takovéto situaci by měla ČR aktivně přispět všemi dostupnými prostředky k vojenské akci.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  20:32 01.09.2014

  Vysvětlení mého bodu Č.4: Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do ...Zobrazit celý příspěvek

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do nich "dobrovolně". V praxi to má například za následek, že ač je čína původcem mnoha jistě efektivních bojovích umění njsou vidět číňané v bojovích sportech. Jistě existují vijímky, ale znamená to že ač je čínská populace veliká, zdroje lidí opravdu vhodných pro armádu jsou velmi omezené a prakticky se bude jednat o příslušníky etnik s "vojenskou" kulturou. Obávám se však že tyto etnika jsou v číně silně potlačena. (Je to stejný případ jako v Iráku - irácká armáda zdrhla a mnohem hůře vybavení pešmergové/kurdové přitom tvrdě bojovali, prostě proto že na to lidově řečeno mají koule).
  __________________________________________________________________
  Tedy, vyplodit něco takového je něco. Takže generál Giap vyhrál nad Francií tím, že je poprosil o odchod? Japonsko dosáhlo svých vítězství nad západními velmocemi bojovými psy? Severní Korea zatlačila US Army až k Pusanu zpěvem? Vietnam dosáhl svého úspěchu proti US Army úsměvem? Mao proti Čankajškovi házel pár minut kameny? Odpor Číny proti Japonsku bylo co?Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  19:51 01.09.2014

  Silně pochybuji, že je v našem zájmu slabé Rusko. V našem zájmu by bylo silné, rozvinuté a kooperující Rusko. Pořád představuje stabilizační prvek ve velké části Asie. V našem ...Zobrazit celý příspěvek

  Silně pochybuji, že je v našem zájmu slabé Rusko. V našem zájmu by bylo silné, rozvinuté a kooperující Rusko. Pořád představuje stabilizační prvek ve velké části Asie. V našem zájmu by byla i silná EU, ale na to nikdy nedojde, protože ji některé státy (např. GB) na určité zadání vždy rozloží a hlavně nedovolí stát se Euru alternativou dolaru.

  Je opravdu zajímavé, jak tu lítají termíny o našich přátelích a nepřátelích. Jenom bych připomněl, že ČR žádnou pořádnou zahraniční politiku nemá a náš význam je světově velmi malý. Vždy, když šlo do tuhého, tak nás západ nechal na holičkách a to se nezmění. Smlouvy se nedodržovaly již dříve.Sloužíme pouze jako nástroj tu jedné, tu druhé straně. Snílek, kdo si myslí něco jiného.

  Jak tady bylo zmíněno. Politika USA vč. armády je závislá na dolaru, jakožto rezervní světové měně. Postavení USA padá a roste s významem dolaru. Spousta států by dokázala postavit stejně silné, možná i silnější armády (i když třeba ne zatím technologicky), ale nikdy je neufinancují. Americká politika je proto založena na omezování lokálních hegemonů, aby neohrozili dominantní postavení USA a udržování dolaru.

  Čína drží v dolaru velkou část svých rezerv a USA si musí dávat pozor, aby nešláply moc vedle. Nicméně Čína má velké vnitřní problémy a bude trvat ještě dlouho, než si je vyřeší.

  I když stále platí, že "Válka je pokračování politiky jinými prostředky" - von Clausewitz.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  19:51 01.09.2014

  To Vrata Admin, sorry, musím odpovědět, bude tam i zase UA. Z čeho posuzují o Číně? Vždyť tam, stejně jako v RF, nedemokratický, komunistický, autoritativny režim. Nemám ...Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata

  Admin, sorry, musím odpovědět, bude tam i zase UA.

  Z čeho posuzují o Číně? Vždyť tam, stejně jako v RF, nedemokratický, komunistický, autoritativny režim. Nemám pravdu?
  Proč, Proč si myslíte, že já schvalují Krym i Donbass? Ne, ne ještě jednou ne!
  já jenom tvrdím, že MY to vyprovokovali, nasej podporou majdanu, pod vlajkou "UA EUintegrace", a na tom trvám.
  jak dlouho ještě budeme obviňovat RU ve všem špatném po SSSR, primitivně odpovím - Němcům Jsme to odpustili, a Rusům - ne! Ukrajincům v řadách Sovětské Armády 68 odpouštíme, Rusum-ne!
  opravdu EU a USA po rozpadů SSSR udělalo max aby RF stalo blíže k NÁM? Asi "ano", když tlačili naší základny k hranici RF, zase pod vlajkou demokracie, v Vámi zmíněnou Gruzií?
  už tím, že porovnáváte Putina, RU s Hitlerem, a fašistickým Německem tak pokaždé získáte dalšího Rusa anti - Evropa a, proto za TA válka, tě oběti hluboce sedí v Rusech.
  a to že Putin/ RU chce obsadit EU- na tu šílenost, zbytečně odpovídat.... Na můj názor můžete vykašlat, poslechněte názor na to vašeho krajana, odborníka Kollera v ČT...
  Podlé Vás jsem RU spion, separatista, provokatér?
  když Nechci válku v Evropě, nejsem EU patriot?
  když začne válka, odvedete mne za ucho do koncentráků, neboli jak na UA, do "filtračního tábora", jako 5 kolónu?Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:17 01.09.2014

  serzant: z ceho jste vysoudil, ze Cina je nasim nepritelem? Co se tyce Ruska, pro mne je to potencialni nepritel protoze zabira uzemi suverenich statu. Co delaji dnes jinym, to ...Zobrazit celý příspěvek

  serzant: z ceho jste vysoudil, ze Cina je nasim nepritelem?

  Co se tyce Ruska, pro mne je to potencialni nepritel protoze zabira uzemi suverenich statu. Co delaji dnes jinym, to mohou udelat priste nam. Zacali Abchazii, Osetii (ano, neni to prima okupace, ale to byl jen zacatek), pak anektovali Krym a nyni zkousi vychod Ukrajiny. Kdo bude dalsi, pokud se jim to odkyva? Takhle salamove zacinal Hitler: Rakousko, Sudety, Cesko, Polsko, Francie a Benelux, Dansko, Norsko. Zatim je Rusko daleko ale nepodnikneme-li neco proti, muze byt zitra na nasich hranicich.

  Jeste je tu dalsi aspekt. Rezim, ktery panuje v Rusku pod vedenim Putina je totalita zrejme ponekud podobna puvodnimu samoderzavi, na ktere jsou Rusove zvykli po celou svou historii a ktery (a to je z meho pohledu to nejhorsi) silne podporuji. Ja tady proste dalsi totalitu nechci. V te, co k nam byla importovana z Ruska jsem zil 30 let a uz ji - opakuji - nechci!!Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  19:09 01.09.2014

  To Nesher neberte to, jako rýpání, prosím, ale- ale, postoj - "slabé Rusko pro NÁS lepší"- nepřiznáváme se v tom, že kvůli tomu jsme ochotní zajít hooodně daleko, až k ...Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  neberte to, jako rýpání, prosím, ale-
  ale, postoj - "slabé Rusko pro NÁS lepší"- nepřiznáváme se v tom, že kvůli tomu jsme ochotní zajít hooodně daleko, až k rozpoutání války?
  my provokujeme válku?Skrýt celý příspěvek

 • lorgarius
  19:08 01.09.2014

  Fajn rusi mali 15rokov chaos, z ktorého sa az teraz postupne dostavaju, ale zeby to cinania vedeli vojensky vyuzit sa mi nechce verit. Na ruskom dalekom vychode som bol a keby sa ...Zobrazit celý příspěvek

  Fajn rusi mali 15rokov chaos, z ktorého sa az teraz postupne dostavaju, ale zeby to cinania vedeli vojensky vyuzit sa mi nechce verit. Na ruskom dalekom vychode som bol a keby sa armada mala trepat hustými lesmi, mociarmi a tazkým terenom tak to by mali poriadne tazke. Obrancovia by v podstate potrebovali zatarasit hlavne trasy a postup by uviazol.

  Okrem toho zatial sa zdá ze cinania sa tlacia do kapusty/resp do vysostných vod, resp a uzemie/ azijským susedom ako Filipíny, Vietnam, Taiwan, India a Japonsku, kde zasa narazaju na usa.

  Samozrejme este uvidime, ktorym smerom sa cinania budu tlacit viac.

  Myslim si ze najhorsie co by sa europe mohlo stat je prilis slabe rusko, v chaose, kde by moslimsky radikali bez riadneho odporu rozsirovali svoj kavkazký emirát /predsa nam vtlkaju do hlavy ze v afganistane s nimi bojujeme preto aby sme s nimi potom nemuseli bojovat u nas/ a cinania sa agresivnejsie tlacili k europskym hraniciam.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:57 01.09.2014

  Nesher

  jste byl rychlejší:-)

  Nesher

  jste byl rychlejší:-)

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 5