Čínská invaze na Sibiř?

Čínští vojáci
Čínští vojáci; ilsutrační foto / Public domain

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v oblasti tzv. Vnějšího Mandžuska. Čína si dokonce údajně dělá v delším časovém horizontu zálusk na některá svá historická území, nyní ležící v Rusku. Je takový scénář reálný?

Neklidná čínsko-ruská historie

Kde pramení zájem Číny o ruský Dálný východ? V 19. století Čína zažívala bouřlivé období. Během tzv. Povstání tchaj-pchingů zemřelo mezi lety 1850 – 1871 až 20 milionů civilistů. Jednalo se zřejmě o třetí nejkrvavější válečný konflikt po první a druhé světové válce.

Čína byla oslabená i díky francouzsko-britské invazi (1856 -1860) během tzv. druhé opiové války. Této situace využilo Rusko a shromáždilo na východě Číny armádu. Pod tlakem situace museli Číňané přenechat Rusku obrovské území známé jako Vnější Mandžusko. Na tomto území leží dnes města jako Vladivostok nebo Chabarovsk.

Není bez zajímavosti, že do poloviny 19. století byl čínský také ostrov Sachalin. Po válce o opium nutilo Rusko Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekingských dohod, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek  Chej-lung-ťiangu (Amuru) a východ Ussuri ( Vnější Mandžusko ) , včetně Sachalinu ve prospěch Ruska.

Čína připomínala své „územní nároky“ vůči Rusku i v průběhu 20. století. „Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Kamčatka a další součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet,“ řekl v roce 1964 čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung.

Nedlouho poté, v roce 1969, se na řece Ussuri střetly armády Číny a Sovětského svazu. Jedním z důvodů konfliktu byly i územní spory plynoucí z podpisu Pekingské smlouvy (1860). Ozbrojené střety, při kterých padly stovky vojáků na obou stranách, skončily pro Sovětský svaz vítězstvím.

V roce 2001 Rusko a Čína podepsali dohodu o přátelství, která jednou pro vždy má řešit územní spory mezi oběma asijskými zeměmi. Jak ale ukazuje okupace Krymu, smlouvy jsou často jen pouze cárem papíru – viz. porušení Budapešťské smlouvy, díky které se Ukrajina zbavila jaderných zbraní. Ostatně i v roce 1950 Čína a Rusko podepsali dohodu o „přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci.“

Foto: Historická území Číny zabrána Ruskem. / Autor neznámý Hranice Číny v roce 1820 a 1990. / Autor neznámý

Čínská dominance

Z jakého důvodu má Čína zájem o ruský Dálný východ (východ Ruska od jezera Bajkal)? Tato oblast obsahuje zásoby téměř všech ruských diamantu, 70 % ruského zlata, podstatné ložiska ropy, zemního plynu, uhlí, dřeva, stříbra, platiny, cínu, olova a zinku. Nezanedbatelné jsou i další zdroje – bohaté loviště a obrovská území půdy. Svou roli může hrát také rostoucí čínský nacionalismus a pocit potřeby vypořádat se s dřívějšími křivdami.

Čínsko-ruské hašteření skončilo v roce 1969 čínskou porážkou. Čína roku 1969 však není Čínou roku 2014. V tuto chvíli je to Rusko, které hraje v ekonomice a výdajích na obranu druhé housle.

V roce 2013 Čína vyprodukovala zboží v hodnotě 9,2 bilionu dolarů, 4,4× více než Rusko. Čínská ekonomika však není jen násobně větší než ruská, ale také mnohem modernější. Zatímco ruská ekonomika stojí a padá na prodeji (až z 80 %) „rodinného stříbra“ (ropa, zemní plyn, uran), Čína je po Německu druhým největším exportérem průmyslových výrobků. Číňané také investují ohromné prostředky do vývoje nejmodernějších technologií, od elektroniky, přes automobilový průmysl až po zbraňové systémy.

Čína také výrazně Rusko převyšuje ve vojenských výdajích. K tomu je nutné mít na paměti také to, že struktura čínských výdajů na obranu není zcela průhledná. Soudí se, že čínské zbrojní výdaje jsou ještě vyšší.

Jaká jsou tedy čísla? Čína v roce 2013 vydala na obranu oficiálně 188 miliard dolarů (2 % HDP), Rusko naopak „pouze“ 87,8 miliard dolarů (4,4 % HDP). Avšak v tzv. paritě kupní síly PPP, což přesněji vyjadřuje množství výrobku a služeb, které si daná země může dovolit, je čínský vojenský rozpočet proti ruskému ještě výrazně větší.

Pro Čínu také mluví další čísla. Na území Číny žije 1,35 miliard lidí, v Rusku naopak 144 milionů. Rusko také bojuje s poklesem porodnosti, a výzvou bude do poloviny tohoto století alespoň udržet počet obyvatel Ruska na stejných hodnotách.

Zajímavé je geografické rozdělení ruské populace. Na východ od Uralu žije v Rusku pouze 28,6 milionu obyvatel a na ruském dálném východě pouze 6,3 milionu lidí. Ještě v roce 1989 tam žilo 8,3 milionu lidí. Přitom v příhraničních čínských oblastech, ohraničených Mongolskem, Severní Koreou a dole Pekingem, žije 130 milionů Číňanů.

Z čistě vojenského hlediska, pokud se budeme bavit o konvenční válce, není pro Čínu problém získat zpět svá ztracená historická území. Ve prospěch Číňanů mluví především obrovské vzdálenosti, které musí při případném konfliktu ruská armáda překonávat.

Chabarovsk, ruské město s 600 tisíci obyvateli ležící téměř u Tichého oceánu, je vzdálen od Moskvy 8500 km. Avšak pouze 250 km je vzdáleno čínské město Chang-čou se 7,7 miliony obyvatel nebo Čchi-čchi-cha-er s 5,4 miliony obyvatel. Peking je pak vzdálen pouze 1250 km.

Jediným způsobem, jak zásobovat vojska na ruském dálném východě po zemi, je buď Transsibiřská magistrála nebo případně paralelní Bajkalsko-amurská magistrála. O využití cest, vzhledem k obrovským vzdálenostem a jejich kvalitě, se nemá příliš smysl bavit. Netřeba říkat, že obě magistrály není problém velmi snadno vyřadit z provozu.

Zůstavá tak pouze zásobování a přesun vojenských jednotek vzdušnou cestou. Ostatně nezměrná  délka ruských hranic a také skutečnost, že Rusko nemá kolem hranic „jediného přítele“, je důvodem, proč Rusové  udržují  obrovské počty dopravních letadel a výsadkových jednotek.

Je samozřejmě otázkou, zda se Čína odváží pustit do tak riskantního podniku,  jako je konflikt s Ruskem. Putin sám před pár dny připomněl, že „si nikdo nemá zahrávat s jadernou velmocí.“  Na druhou stranu, Rusko si také vzalo Krym, své historické území, a neptalo se svého slabšího souseda.

Mandžusko. / Google Maps

Pero je mocnější než meč

Invazi však není nutno provést jen pomocí zbraní. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje“ napsal již před 2500 lety v knize umění Války velký čínský stratég Sun Tzu.

Čína je v ruských příhraničních oblastech na ruském dálném východě velmi aktivní.  Číňané  investují  na ruském území mnoho finančních prostředků.  Kupují zde podniky, vyváží svou kulturu a také  budují infrastrukturu. Export čínské kultury a peněz nevidíme jen na ruském dálném východě, ale i v Africe, nebo v poslední době i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 psaly o migraci Číňanů do Ruska. „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR?“ psaly Lidové noviny před půl rokem.

Tehdejší ruský prezident Dmitrij  Medveděv řekl v roce 2010 , že "pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce (na ruském Dálném východě), pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimír  Putin řekl,  zatím  žertem, že Rusové na východě se budou brzo muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky. 

V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?

Zdroj: The Diplomat, Lidové Noviny, Život

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínská stealth stíhačka J-20 „Mocný drak“ startuje

Na čínském internetu se 20. února objevil obrázek pozemních testů čínské stíhačky J-20 "Mocný drak" ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Superkavitace: Dočkáme se čínských nadzvukových ponorek?

Čína, podobně jako minimálně Rusko a Spojené státy, intenzivně testuje možnost použití supekavitace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Deadog
  18:57 01.09.2014

  Pane sefredaktore, my jen porovnavame Vami nastineny mozny konflikt Ruska a Ciny na realne situaci Ukrajiny.Jelikoz vtom hraje roli i RF ,nemyslim ,ze je to zas tak mimo .Naopak si ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane sefredaktore, my jen porovnavame Vami nastineny mozny konflikt Ruska a Ciny na realne situaci Ukrajiny.Jelikoz vtom hraje roli i RF ,nemyslim ,ze je to zas tak mimo .Naopak si myslim ,ze scenarista Putin ,nevedomky primo vydlazdil k takove mozne akci Ciny cestu.A uprimne ,kdyby to Cina udelala asi bych se pos..l smichy. V dnesni dobe je mozne vsechno a nikdo nemuze rict ze je to blbost ..Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:55 01.09.2014

  To Nesher ok, chápu, a docela souhlasím. ale, znamená to že Čína je naším nepřítelem. tak proč nedokážeme představit Rusko přítelem, podle Vámi zmíněného principů - nepřítel ...Zobrazit celý příspěvek

  To Nesher

  ok, chápu, a docela souhlasím.
  ale, znamená to že Čína je naším nepřítelem.
  tak proč nedokážeme představit Rusko přítelem, podle Vámi zmíněného principů - nepřítel mého nepřítele, můj přítel?
  v čem, zásadně, Rusko nepodporovalo zájmy ČR a EU? kromě toho že nechce naší základny u svých hranic?Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:51 01.09.2014

  To staršij seržant Pokud by došlo k pokusu o anexi Východní Sibiře nebo-li Severní Číny jak dodnes tvrdí některé čínské učebnice (paralela s Novoruskem bije do očí), tak bychom ...Zobrazit celý příspěvek

  To staršij seržant
  Pokud by došlo k pokusu o anexi Východní Sibiře nebo-li Severní Číny jak dodnes tvrdí některé čínské učebnice (paralela s Novoruskem bije do očí), tak bychom dle mého názoru pomáhat neměli. Čína se dlouhodobě ukazuje jako mnohem vypočitatelnější partner než-li Rusko, to za prvé. A za druhé, čínská snaha o vliv v našem regionu těžko kdy bude (vzhledem k vzdálenosti) podpořena vojenskou silou, tedy bude mnohem méně agresivní a lépe zvládnutelná, to za druhé. Tedy z pohledu českých státních zájmů je slabé Rusko výhra.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:44 01.09.2014

  Myslím, že se ta diskuse zase odchýlila od tématu. Ale dobrá, přesto se domnívám, že obě strany používají z českého pohledu zcestné argumenty. Ta otázka zní jinak, je v českém ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že se ta diskuse zase odchýlila od tématu. Ale dobrá, přesto se domnívám, že obě strany používají z českého pohledu zcestné argumenty.
  Ta otázka zní jinak, je v českém státním zájmu, aby prozápadní strana na Ukrajině prohrála? Myslím, že v žádném případě. Je v českém státním zájmu oslabené Rusko, zatlačené co nejvíce na východ? Samozřejmě ano, jen takové Rusko, bude nuceno rezignovat na prosazování svých zájmů, které jsou jednoznačně v rozporu s těmi českými v ČR a jejím sousedství.
  Tedy by nám vůbec (nebo alespoň ne primárně, tedy pokud nestojíme nastolení Euroasinismu i v ČR, záležet na tom zda někdo (USA, EU, Bůh, svaz zahrádkářů......) bere ohled na nějaké ruském zájmy na teplý přístav, či nebýt obklopen sousedy, kteří jsou členy konkurečního geopolitického bloku, stejně tak není z našeho pohledu důležité zda a kolik% Ukrajicnů si přeje směřovat svoji zemi na Západ (věřím, že většina) a kolik do Euroasie. To vše je z pohledu ČR a jeho sousedů nepodstatné. Podstatné je-li nějaké situace v našem zájmu či není. Dle mého názoru není, tedy nelze jinak než vnímat Rusko jako nepřítele. A jak nás učí dějiny, nepřítel (Ukrajina) mého nepřítle je můj přítel.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  18:42 01.09.2014

  To Admin

  omluvám se!

  k tématu článku, už jsem níže položil otázku - pomůžeme Číně, otevřeme 2 Frontu?
  Fakt, přísahám, neprovokují!
  zajímá mně názory čtenářů AN?

  To Admin

  omluvám se!

  k tématu článku, už jsem níže položil otázku - pomůžeme Číně, otevřeme 2 Frontu?
  Fakt, přísahám, neprovokují!
  zajímá mně názory čtenářů AN?

 • Jan Grohmann
  18:27 01.09.2014

  Pánové, zvrhá se to opět v emotivní, tedy nesmyslný, monolog o Ukrajině. Poprosím, aby jste se soustředili na téma článku, tedy na možné územní nároky Číny vůči Rusku.

  Pánové, zvrhá se to opět v emotivní, tedy nesmyslný, monolog o Ukrajině. Poprosím, aby jste se soustředili na téma článku, tedy na možné územní nároky Číny vůči Rusku.

 • Staršij seržant
  18:21 01.09.2014

  To Deadog nevěřit čemu ? Vy jste jistý, že nebýt majdanu, to na dalších regulérních volbách UA, kteří měli by probehnut cca za rok , to Putin dokazal by zase prosadit pro-RU ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog

  nevěřit čemu ?

  Vy jste jistý, že nebýt majdanu, to na dalších regulérních volbách UA, kteří měli by probehnut cca za rok , to Putin dokazal by zase prosadit pro-RU prezidenta? Nebo Ukrajinci zase, potřetí zvolili Janukovice?
  já si to nemyslím!
  a kdyby, jak říkám, proběhli regulérní volby, bez "mírumilovného" majdanu, a Putin by tam vlítnul - tak já by držel hubu, nebo zpíval jinu písničku.
  podlé Vás, jsem naivní, nemám pravdu?Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  18:08 01.09.2014

  Serzante : Tomu neverte ,takovou akci museli naplanovat roky dopredu, jen cekali na nejakou zaminku. Jiste ,ze kdyby nebyl majdan nic z toho by se nestalo,Putin by nadale ridil ...Zobrazit celý příspěvek

  Serzante :
  Tomu neverte ,takovou akci museli naplanovat roky dopredu, jen cekali na nejakou zaminku. Jiste ,ze kdyby nebyl majdan nic z toho by se nestalo,Putin by nadale ridil Ukrajinu vklidu za pomoci svych dosazenych loutek.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:57 01.09.2014

  To Jura99 ještě k referendum v Krymu- "jsem "odtamtud"" - mám v Krymů známé /příbuzné /kamaradi (vyberte se) - a od nich vim- "Kalas,ikov" tam nebyl, i když nepochybují, že to ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99
  ještě k referendum v Krymu- "jsem "odtamtud"" - mám v Krymů známé /příbuzné /kamaradi (vyberte se) - a od nich vim- "Kalas,ikov" tam nebyl, i když nepochybují, že to nebyl zcela demokratický referendum. Ale zopakuji - nebýt majda,u- nebyl by Krym, a vše ostatní.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:56 01.09.2014

  Luky:
  Promin kamarade ale mel bys co nejrychleji zavolat Bohnice, ptej se po Dr.Chocholouskovi.

  Luky:
  Promin kamarade ale mel bys co nejrychleji zavolat Bohnice, ptej se po Dr.Chocholouskovi.

 • Staršij seržant
  17:49 01.09.2014

  To Jura99 nejsem Rus, ani podlé národ,osti, ani pasu. záleží na tom? Už. Tohle, podlé Vás, nesmrdí? Jak se stavíte k Ukrajincům s RU pasem, a pro-Putinskym? jak se stavíte k ...Zobrazit celý příspěvek

  To Jura99

  nejsem Rus, ani podlé národ,osti, ani pasu.
  záleží na tom? Už. Tohle, podlé Vás, nesmrdí? Jak se stavíte k Ukrajincům s RU pasem, a pro-Putinskym?
  jak se stavíte k Rusům s UA pasem, a členům pravého sektoru?
  Vámi zmíněný rok 89, narážíte na rok 68?
  znáména to, ze Vy odpustili Ukrajinců s UA pasem, Rusu s UA pasem skratka všem národ,stem SSSR, kteří okupovali ČSFR v 68, ale Rusům, nebo občanům RF ostatních národnosti neodpouštíte? Marast? Ano, zni to tak, ale já Vás tak pochopil, mýlím se?
  Skotsko- ano! Souhlasím s Vámi - je to demokraticky, tak to má byt! Myslim to vážně!
  a právě proto nechápu, PROČ MY NEDEMOKRATICKÝ ZASÁHLI V UA, A PROVOKOVALI RU?
  Pane, já nevím jak ještě vysvětlit svůj postoj ke krize- mně připadá, že já ještě víc PRO-EU, než vy myslíte, než mně obviňujete v rusofilství - protože já nechci položit svůj i Vás život ve válce, která může začít, a kterou MY provokuje.e!
  je to tak těžko pochopit?!Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  17:35 01.09.2014

  Argonaut: Nic proti kritickému myšlení, ale jde o to, kam se vydáte z toho mainstreamu... Přijde mi, že jste zabloudil: Jen když se kouknu na vaší větu: že obsazení Krymu ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut: Nic proti kritickému myšlení, ale jde o to, kam se vydáte z toho mainstreamu... Přijde mi, že jste zabloudil:

  Jen když se kouknu na vaší větu:

  že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na Ukrajině, západ Rusku vnutil tím, že podporoval sny Ukrajiny o nezávislosti na Rusku, navíc s členstvím v EU

  Celá ta akce je z důvodů které jste uvedl výhodná pro Rusko. I když s globálním oteplováním to s těmi přístavy nebude tak horké ( tedy vlastně bude :-) ), brzo budou moct exportovat suroviny i z těch severních.

  Ale naprosto se podle mně pletete v těch důvodech USA a EU. USA je tenhle konflikt HODNĚ proti mysli. USA se chtěly soustředit na Pacifickou oblast. Změnily kvůli tomu i vojenskou doktrínu. Chtějí čelit nástupu Číny. Geopoliticky to je pro USA nevýhoda a ne naopak. Obama chce silnou Evropu. Dokonce i ekonomicky chce abychom na tom byli lépe – máme největší výměnu zboží, tak proč nenakopnout trochu i vlastní ekonomiku?

  A teď EU: Ono s tím vstupem do EU se to má tak. Staré členské státy nechtějí EU rozšiřovat. Komu by se chtělo dotovat další země a oslabovat svoji moc uvnitř EU. Takže když někdo chce do EU, tak musí sám chtít a to docela dost. Pak mu pomůže samotný aparát EU, který jediný rozšiřování chce, protože zvětšuje vlastní moc na úkor národních států. Ukrajinci – tedy ta západní část SAMA chtěla do EU. Aparát EU jim rád vyhověl bez kontaktu s realitou.

  Národním státům EU stav Rusko relativně přátelské - Ukrajina mimo EU dokonale vyhovoval. Proč myslíte, že je teď takový odpor k tvrdým sankcím nebo dokonce tvrdším řešením? Všichni byli rádi za společné kšefty, za případnou pomoc proti islamistům, se kterými má Rusko samo dost problémů a teď tohle...

  Takže celá ukrajinská krize vyhovuje Rusku (čtěte Putinovi) a to je pokud se zeptáte Cui bono? viníkem celé situace.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:25 01.09.2014

  To pepe420 souhlasím, je to skoro stejný - demokratický majdan, žádné banderovci na UA nejsou, žádný pravý sektor není, ATO nestřílelo první Gradami na civilisty, berkut ...Zobrazit celý příspěvek

  To pepe420

  souhlasím, je to skoro stejný -
  demokratický majdan, žádné banderovci na UA nejsou, žádný pravý sektor není, ATO nestřílelo první Gradami na civilisty, berkut postřelil mírumilovné demonstranty, na straně UA nebojují žoldáci, UA předala vše info o letadlu, a můžeme pokračovat - Gruzie, Kosovo, humanitární bombardovani, ZHN v Iráku.......Skrýt celý příspěvek

 • Libertz
  17:24 01.09.2014

  Viem ze sa to sem velmi nehodi ale toto uz bolo na mna moc, mam tu jedneho "radikala" co si totalne vsetko prekrutil. Velmi antizapadne orientovany; typu rusko a cina spolu zatocia ...Zobrazit celý příspěvek

  Viem ze sa to sem velmi nehodi ale toto uz bolo na mna moc, mam tu jedneho "radikala" co si totalne vsetko prekrutil. Velmi antizapadne orientovany; typu rusko a cina spolu zatocia so zlym zapadom. Napiste co si o tom myslite.
  Tu to je:
  Čína by nikdy nezaútočila na Rusko...
  Ved sú to preboha 2najmocnejšie krajiny ich vojna medzi sebou by znamenala koniec sveta.
  Potom tam nekdo pisal ze USA je najmocnejsie, on sa pytal cim, ja som mu odpisal cim a uz to islo:
  Kámo ty máš dosť
  Poviem ti to takto... najvyspelejši technologicky je na tom Čína a Japonsko.
  Všetky počítače ktoré majú NSA ktorý špehuje celý svet je od Čínanov.
  "Najmodernejší super-počítať" majú od Ćínanov.
  Poznáš 2veci z Ameriky a to je Windows a IOS...
  A hned si myslíš že neexistuje žiadny iný software.
  BTW Rusi teraz disponujú najmodernejším Počítačom sveta.
  Američania majú Kozmické motory od Rusov.
  Hej to že majú rôzne smery technologického vývoja to je pravda... lenže 70% ich vývoja skončilo ako fraška.
  Prestalo sa to financovať lebo vláda musí presúvať do zbrojenia.
  Rusi majú štatisticky u 1z10 projektov ktorý začnú zlyhanie.
  Teraz si zober čo RUsi skúmaju
  WIFI elektrinu.
  A ten výskum vrcholý a majú s tím preraziť na Čínskom trhu. Nie Americký
  Chemický priemysel v USA.
  Ten sa mi páči najviac .
  Chcú nám najebať GMO a ešte nám tvl naraste dalšia ruka.
  "god bless murica"
  Amerika bývavala tahačom technologie .. Len vdaka tomu že na ich územy nebola 1sv a 2sv vojna.
  Tie časy už pominuli. Amerika bankrotuje každým dnom sa v Milionoch zadlžuje Číne a tieto časi sú proste preč.
  Teraz na scénu prišli šikmo-okí a Rusi.
  Ale ja som otázku smeroval skôr z armádneho hladiska.
  Čína,USA,Rusko,India ...
  3zo4 držia spolu. Tomuto sa vraví "vojenská dominancia"Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  17:20 01.09.2014

  Deadog : Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog :
  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska
  -------------------------------------------------------------------------------
  Ale kdepak. Bordel ve světě je, že padla bývalá protiváha USA. Já jsem za to samozřejmě tenkrát byl rád.

  V širších souvislostech - pokud si najdeš jakou strukturu má USA ekonomika, tak zjistíš, že žádný jiný stát by už dávno nemohl fungovat. Amerika velice těží ze svého výsadního postavení, tento stav ale už není trvale udržitelný. Doporučuji vyhledat si termín "petrodolar".

  Moderní Rusko není CCCP. Rozhodně se nejedná o zemi s vyjedenými krámy a komunistickou ideologií. V Rusku slyší na náboženství, na popularitě získává předrevoluční, carská historie, lidé chtějí prosperitu a dobrý vztah s Evropou. Velmocensky si Rusko přálo udržet vliv u tradičních spojenců, zejména v zóně svého poledníku. To je přirozené.

  Krachující USA ale potřebuje vazalské ekonomiky, které používáním petrodolaru dávají měně hodnotu - USA pak mohou tisknout za přijatelné inflace. USA už v roce 2007 jasně a veřejně označili státy blízkého východu, které je potřeba srazit na kolena, rozuměj dobýt.
  V Libyi si to ještě rusové nechali líbit. V Sýrii už ne. Vzpomínáš, jak nás krmila média informacemi o složení spojeneckých jednotek kolem Sýrie. Byla to příprava diváka na invazi (samozřejmě i s typyckou pomocí "false flag" operace "Sarin v Damašku"...mimochodem vzpomeň na Tonkinský záliv, Inkubátory v Kuwaitu, ZHN v Iráku, jednostranně vyložené masakry v Kosovu, 11/9/2001, nyní letadlo na Ukraině...)
  Rusové věděli, že Sýrii nemohou pustit. USA nestačilo, že vyzbrojovaly teroristy, museli tam vlítnout. Evropa se také chtěla svézt a těšila se na nový plynovod z Kataru (krz Syrii). Ze Sevastopolu tedy vyplula flotila a podél Levantského pobřeží zaujala obranou linii. U nás v mediích ani zmínka. To se mohli váleční štváči vzteknout. Bylo jasné, že další na řadě bude Rusko.
  Sevastopol je pro Rusy hlavní voj. přístav v Černém moři - jen tam mohou kotvit větší lodě. V Novorossijsku jsou mělké břehy a přestavba přístavu a infrastruktury by si vyžádala 10-15let.
  Dál to známe. Placený Majdan, lži, false flag střelba, lži, lži, false flag pochod v Oděsse, krváky, lži a lži. Dosazená loutková vláda z největších defraudantů východní Evropy se okamžitě chystá vypovědět Rusku prodlouženou nájemní smlouvu, je jasné, že Rusové budou muset Sevastopol opustit, rozuměj ztratí vliv ve středomoří. Rusko je tedy DOHNÁNO k demokratickému a mírovému připojení AUTONOMNÍ republiky Krym ke svému území. Mimochodem ani v roce 1993 nedala Ukraina Krymu možnost svobodného rozhodnutí (nechtěli ani k Rusku, ani k UA). Tou dobou je na východě Ukrainy protiústavně a nedemokraticky zamezováno občanům volit, násilnosti začínají eskalovat po celé zemi. Spouští se ATO v režii CIA. Dezinformace se šíří z mainstreamových médií napříč Evropou.

  Putin zahajuje se skřípěním zubů podporu Opolčenců, kteří hájí svoje území proti zmanipulovaným, násilně verbovaným, případně ultra náckovským jednotkám. Válečné zločiny, plošné používání težké techniky, dělostřelectva a letectva proti hustě obydleným městům je na denním pořádku. "Demokratická" a "humanistická" Evropa mlčí, média lžou o počtu obětí, zločinech a vše si označují nálepkami v zájmu vlastního výkladu. Putin dál skřípe zuby, a podporuje opolčence, kteří motivovaným obranným bojem připravují soupeře o těžkou techniku, kterou následně opravují. Putin nemůže couvnout - nejhorší je, že musím doufat v zachování odpovědného a zdrženlivého přístupu u člověka, kterého jsem nikdy nemusel - Putina. Ostatní toho nejsou schopni.

  Jinak ti Deaddogu přeju, aby jsi se jednou vynořil ze svého informačního akvária a trochu se rozhlédl. V Jesřáby ala Bush a Mc Cain raději nedoufej. Byla by to smrt pro Evropany a výtaný ekonomický restart pro USA.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:20 01.09.2014

  Seržante: Příkladem Skotska jste nevědomky připomněl, jak se právo na sebeurčení uplatňuje ve svobodném světě. Skotsko to referendum připravuje už roky, nikam se nespěchá a voliče ...Zobrazit celý příspěvek

  Seržante: Příkladem Skotska jste nevědomky připomněl, jak se právo na sebeurčení uplatňuje ve svobodném světě. Skotsko to referendum připravuje už roky, nikam se nespěchá a voliče neovlivňuje "pan Kalašnikov". Referendum ve formě, v jaké bylo na Krymu, je naprosto nepřijatelné. A je to velký paradox a Putinova hloupost, protože skutečně demokratické referendum by s velkou pravděpodobností odtržení Krymu skutečně znamenalo, byť nikoliv s výsledkem 103%, jakého dosáhl Putin, ale třeba 67%.
  A mimochodem, v Mariupolu se na obranu chystají tamní obyvatelé a Rusy či separatisty tam nechtějí. Jakýkoliv útok separatistů na Mariupol jde proti mínění tamních obyvatel. To vám nevadí ? Využiju toho, pokud jste Rus, abych Vám vzkázal moje nesmírně hluboké zklamání z Rusů a z Ruska. Už jsem začal po roce 89 Rusům pomalu odpouštět a v mnoha věcech je hájit. Po událostech na Ukrajině jsem nad Rusy zlomil hůl a do konce života je budu odmítat. V ČR nechci vidět žádnou ruskou menšinu a ani ruské turisty. Stálo vám za to, zničit vztahy mezi Rusy a Ukrajinci na mnoho desetiletí ?Skrýt celý příspěvek

 • pepe420
  17:12 01.09.2014

  No myslím, že Rusové na Krymu a východě Ukrajiny předvedli, jak se to má dělat..."já nic, já muzikant, ty tanky sice jako jediná na světě používá naše armáda, ale od nás to ...Zobrazit celý příspěvek

  No myslím, že Rusové na Krymu a východě Ukrajiny předvedli, jak se to má dělat..."já nic, já muzikant, ty tanky sice jako jediná na světě používá naše armáda, ale od nás to rebelové nemají.." na východě Ukrajiny bojují ruští vojáci, kteří jsou "na dovolené" a tak bych mohl pokračovat. Být Čínou, jdu na to stejně...aspoň by Rusové mohli ochutnat "vlastní medicínu", navíc, Rusové přece tak hrdě mluvili o jakýchsi historických vazbách Krymu na Rusko, takže podle stejné logiky by pak Čína měla mít stejné právo i na svá bývalá území...Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  17:05 01.09.2014

  To Deadog a Jura99 ještě, prosím, vysvětlíte mně další věc, jsem ochoten přiznat vaší argumenty, když - když už uznáváte právo Ukrajinců na samo určení, proč neuznáváte to ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog a Jura99

  ještě, prosím, vysvětlíte mně další věc, jsem ochoten přiznat vaší argumenty, když -
  když už uznáváte právo Ukrajinců na samo určení, proč neuznáváte to samé Krymů a Donbassu?

  jeli podlé vás referendum ve Skotsku "separatistky", a není li na čase to vojenský (takové VB ATO) potlačit?Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  16:46 01.09.2014

  Vysvětlení mého bodu Č.4: Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do ...Zobrazit celý příspěvek

  Vysvětlení mého bodu Č.4:
  Číňané, jakožto většina asiatů, jsou neschopní vzhledem ke geneticko-společenským předpokladům zvládat velmi emočně vypjaté situace a dostávat se do nich "dobrovolně". V praxi to má například za následek, že ač je čína původcem mnoha jistě efektivních bojovích umění njsou vidět číňané v bojovích sportech. Jistě existují vijímky, ale znamená to že ač je čínská populace veliká, zdroje lidí opravdu vhodných pro armádu jsou velmi omezené a prakticky se bude jednat o příslušníky etnik s "vojenskou" kulturou. Obávám se však že tyto etnika jsou v číně silně potlačena. (Je to stejný případ jako v Iráku - irácká armáda zdrhla a mnohem hůře vybavení pešmergové/kurdové přitom tvrdě bojovali, prostě proto že na to lidově řečeno mají koule).Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  16:42 01.09.2014

  To Deadog a Jura99 jsem "mimo mísu"...... Dobře.... I když jsem "odtamtud"..... neumím tak dobře "geopolitický" vyjadřovat se, ale- žiju na světě dost dlouho, aby pamatoval ...Zobrazit celý příspěvek

  To Deadog a Jura99

  jsem "mimo mísu"...... Dobře.... I když jsem "odtamtud".....

  neumím tak dobře "geopolitický" vyjadřovat se, ale- žiju na světě dost dlouho, aby pamatoval vývoj vstahu UA, EU, RF. Také dobře pamatuji všech "pro-EU" UA prezidenty, před Janukovicem. Moc dobré znám jak "otevřenou" (i když s tím souhlasím) vízovou politiku měla EU vůči UA...... Vždy UA byla v zájmu jak RF, tak i EU stejně, ani jeden z prezidentů NIC neudělal pro UA, a obyčejné Ukrajince.

  o jake nezávislosti Ukrajina prahne, od koho? Od Ruska? Dá se s tím souhlasit. Co překáželo UA stát nezávislým, v průmyslu, v surovinách, ještě v "predjanukovicevu" éru?
  a teď, UA stála nezávislá? A dosáhla toho fakt demokratický?
  pánové, jsou to jenom bláboly, bez urážky, prosím!
  jediné, a to zase opakují se, pochopím nenávist k RU, ALE fakt nemůžu pochopit že vy se nebojíte pošpinit ruce tím, že podporujete nacky, a "nechcete" jich vidět.
  a na TV, Deadogu, dívám, a spíš tam nic nevidím o "hrdinských" činech našeho spojence pravého sektorů, bandě Kolomojskeho. Ale toho je hodně na netu, stačí CHTÍT na to podívat, a pomyslit...
  pánové, souhlasím s vámi, v určitých názorech na Putina, ale možná paradoxně, nechováme se stejně jako on?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5