Čínská invaze na Sibiř?

Čínští vojáci
Čínští vojáci; ilsutrační foto / Public domain

V posledních letech se hodně mluví o rostoucím vlivu Číny na ruském Dálném východě, především v oblasti tzv. Vnějšího Mandžuska. Čína si dokonce údajně dělá v delším časovém horizontu zálusk na některá svá historická území, nyní ležící v Rusku. Je takový scénář reálný?

Neklidná čínsko-ruská historie

Kde pramení zájem Číny o ruský Dálný východ? V 19. století Čína zažívala bouřlivé období. Během tzv. Povstání tchaj-pchingů zemřelo mezi lety 1850 – 1871 až 20 milionů civilistů. Jednalo se zřejmě o třetí nejkrvavější válečný konflikt po první a druhé světové válce.

Čína byla oslabená i díky francouzsko-britské invazi (1856 -1860) během tzv. druhé opiové války. Této situace využilo Rusko a shromáždilo na východě Číny armádu. Pod tlakem situace museli Číňané přenechat Rusku obrovské území známé jako Vnější Mandžusko. Na tomto území leží dnes města jako Vladivostok nebo Chabarovsk.

Není bez zajímavosti, že do poloviny 19. století byl čínský také ostrov Sachalin. Po válce o opium nutilo Rusko Čínu k podepsání Ajgunské smlouvy a Pekingských dohod, po nichž Čína ztratila všechna území na sever od řek  Chej-lung-ťiangu (Amuru) a východ Ussuri ( Vnější Mandžusko ) , včetně Sachalinu ve prospěch Ruska.

Čína připomínala své „územní nároky“ vůči Rusku i v průběhu 20. století. „Velikou část našeho území okupuje Sovětský svaz. Před 100 lety se zem na východ od jezera Bajkal stala ruským územím a od té doby jsou Chabarovsk, Kamčatka a další součástí území Sovětského svazu. Ještě jsme jim nepředložili účet,“ řekl v roce 1964 čínský komunistický diktátor Mao Ce-tung.

Nedlouho poté, v roce 1969, se na řece Ussuri střetly armády Číny a Sovětského svazu. Jedním z důvodů konfliktu byly i územní spory plynoucí z podpisu Pekingské smlouvy (1860). Ozbrojené střety, při kterých padly stovky vojáků na obou stranách, skončily pro Sovětský svaz vítězstvím.

V roce 2001 Rusko a Čína podepsali dohodu o přátelství, která jednou pro vždy má řešit územní spory mezi oběma asijskými zeměmi. Jak ale ukazuje okupace Krymu, smlouvy jsou často jen pouze cárem papíru – viz. porušení Budapešťské smlouvy, díky které se Ukrajina zbavila jaderných zbraní. Ostatně i v roce 1950 Čína a Rusko podepsali dohodu o „přátelství, spojenectví a vzájemné pomoci.“

Foto: Historická území Číny zabrána Ruskem. / Autor neznámý Hranice Číny v roce 1820 a 1990. / Autor neznámý

Čínská dominance

Z jakého důvodu má Čína zájem o ruský Dálný východ (východ Ruska od jezera Bajkal)? Tato oblast obsahuje zásoby téměř všech ruských diamantu, 70 % ruského zlata, podstatné ložiska ropy, zemního plynu, uhlí, dřeva, stříbra, platiny, cínu, olova a zinku. Nezanedbatelné jsou i další zdroje – bohaté loviště a obrovská území půdy. Svou roli může hrát také rostoucí čínský nacionalismus a pocit potřeby vypořádat se s dřívějšími křivdami.

Čínsko-ruské hašteření skončilo v roce 1969 čínskou porážkou. Čína roku 1969 však není Čínou roku 2014. V tuto chvíli je to Rusko, které hraje v ekonomice a výdajích na obranu druhé housle.

V roce 2013 Čína vyprodukovala zboží v hodnotě 9,2 bilionu dolarů, 4,4× více než Rusko. Čínská ekonomika však není jen násobně větší než ruská, ale také mnohem modernější. Zatímco ruská ekonomika stojí a padá na prodeji (až z 80 %) „rodinného stříbra“ (ropa, zemní plyn, uran), Čína je po Německu druhým největším exportérem průmyslových výrobků. Číňané také investují ohromné prostředky do vývoje nejmodernějších technologií, od elektroniky, přes automobilový průmysl až po zbraňové systémy.

Čína také výrazně Rusko převyšuje ve vojenských výdajích. K tomu je nutné mít na paměti také to, že struktura čínských výdajů na obranu není zcela průhledná. Soudí se, že čínské zbrojní výdaje jsou ještě vyšší.

Jaká jsou tedy čísla? Čína v roce 2013 vydala na obranu oficiálně 188 miliard dolarů (2 % HDP), Rusko naopak „pouze“ 87,8 miliard dolarů (4,4 % HDP). Avšak v tzv. paritě kupní síly PPP, což přesněji vyjadřuje množství výrobku a služeb, které si daná země může dovolit, je čínský vojenský rozpočet proti ruskému ještě výrazně větší.

Pro Čínu také mluví další čísla. Na území Číny žije 1,35 miliard lidí, v Rusku naopak 144 milionů. Rusko také bojuje s poklesem porodnosti, a výzvou bude do poloviny tohoto století alespoň udržet počet obyvatel Ruska na stejných hodnotách.

Zajímavé je geografické rozdělení ruské populace. Na východ od Uralu žije v Rusku pouze 28,6 milionu obyvatel a na ruském dálném východě pouze 6,3 milionu lidí. Ještě v roce 1989 tam žilo 8,3 milionu lidí. Přitom v příhraničních čínských oblastech, ohraničených Mongolskem, Severní Koreou a dole Pekingem, žije 130 milionů Číňanů.

Z čistě vojenského hlediska, pokud se budeme bavit o konvenční válce, není pro Čínu problém získat zpět svá ztracená historická území. Ve prospěch Číňanů mluví především obrovské vzdálenosti, které musí při případném konfliktu ruská armáda překonávat.

Chabarovsk, ruské město s 600 tisíci obyvateli ležící téměř u Tichého oceánu, je vzdálen od Moskvy 8500 km. Avšak pouze 250 km je vzdáleno čínské město Chang-čou se 7,7 miliony obyvatel nebo Čchi-čchi-cha-er s 5,4 miliony obyvatel. Peking je pak vzdálen pouze 1250 km.

Jediným způsobem, jak zásobovat vojska na ruském dálném východě po zemi, je buď Transsibiřská magistrála nebo případně paralelní Bajkalsko-amurská magistrála. O využití cest, vzhledem k obrovským vzdálenostem a jejich kvalitě, se nemá příliš smysl bavit. Netřeba říkat, že obě magistrály není problém velmi snadno vyřadit z provozu.

Zůstavá tak pouze zásobování a přesun vojenských jednotek vzdušnou cestou. Ostatně nezměrná  délka ruských hranic a také skutečnost, že Rusko nemá kolem hranic „jediného přítele“, je důvodem, proč Rusové  udržují  obrovské počty dopravních letadel a výsadkových jednotek.

Je samozřejmě otázkou, zda se Čína odváží pustit do tak riskantního podniku,  jako je konflikt s Ruskem. Putin sám před pár dny připomněl, že „si nikdo nemá zahrávat s jadernou velmocí.“  Na druhou stranu, Rusko si také vzalo Krym, své historické území, a neptalo se svého slabšího souseda.

Mandžusko. / Google Maps

Pero je mocnější než meč

Invazi však není nutno provést jen pomocí zbraní. „Porazit a dobýt nepřítele ve všech bitvách není největší umění. Největší umění je zlomit nepřátelský odpor bez boje“ napsal již před 2500 lety v knize umění Války velký čínský stratég Sun Tzu.

Čína je v ruských příhraničních oblastech na ruském dálném východě velmi aktivní.  Číňané  investují  na ruském území mnoho finančních prostředků.  Kupují zde podniky, vyváží svou kulturu a také  budují infrastrukturu. Export čínské kultury a peněz nevidíme jen na ruském dálném východě, ale i v Africe, nebo v poslední době i v České republice.

Lidové noviny v jednom ze svých článků z konce roku 2013 psaly o migraci Číňanů do Ruska. „Migranti jsou dobře organizovaní a žijí podle svých vlastních zákonů, přičemž čínské orgány migraci de facto podporují. Číňané, kteří se oženili s Ruskami, dostávají prémie, jejich děti se automaticky stávají čínskými občany a spadají pod ochranu ústavy ČLR?“ psaly Lidové noviny před půl rokem.

Tehdejší ruský prezident Dmitrij  Medveděv řekl v roce 2010 , že "pokud nezvýšíme úroveň aktivity naší práce (na ruském Dálném východě), pak v konečném důsledku můžeme přijít o všechno.“ Vladimír  Putin řekl,  zatím  žertem, že Rusové na východě se budou brzo muset učit mluvit čínsky, korejsky a japonsky. 

V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?

Zdroj: The Diplomat, Lidové Noviny, Život

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínská stealth stíhačka J-20 „Mocný drak“ startuje

Na čínském internetu se 20. února objevil obrázek pozemních testů čínské stíhačky J-20 "Mocný drak" ...

NÁZOR: Čína nesouhlasí s Ruskem, ale nesmí to dát najevo

Jaká je role Číny, ekonomické a vojenské supervelmoci, v rusko-ukrajinské třenici? Jednoduše řečeno, ...

Ruský protivzdušný systém S-400E pro Čínu

Ruský prezident Vladimír Putin posvětil prodej protivzdušného systému S-400E (exportní označení ...

Superkavitace: Dočkáme se čínských nadzvukových ponorek?

Čína, podobně jako minimálně Rusko a Spojené státy, intenzivně testuje možnost použití supekavitace ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.D.
  16:37 01.09.2014

  ale snad si vážně nemyslíte že by Čína mohla Rusy porazit???? Všchna ta "její" technilogie, odkud je???? Letadla, zbraně, střely i lodě. Kolikrát to tu nebo na Wikipedii bylo ...Zobrazit celý příspěvek

  ale snad si vážně nemyslíte že by Čína mohla Rusy porazit???? Všchna ta "její" technilogie, odkud je???? Letadla, zbraně, střely i lodě. Kolikrát to tu nebo na Wikipedii bylo napsaný- kopie ruského protějšku. Zatím co by Rusové dál vyvíjeli Čína by kus po kukusu zastarala. A i kdyby vyhrála od koho by kopírovali dál?? Od USA??? Kdo by byl jejím spojencem? Severokorejci????Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:34 01.09.2014

  ono je velmi nebezpečné podléhat myšlenkovému mainstreamu a rádoby "správným" názorům. Vždy mi to připomene dobu před rokem 89, ale naruby. Osobně jsem pro výrazně kritičtější ...Zobrazit celý příspěvek

  ono je velmi nebezpečné podléhat myšlenkovému mainstreamu a rádoby "správným" názorům. Vždy mi to připomene dobu před rokem 89, ale naruby.

  Osobně jsem pro výrazně kritičtější přístup k informacím, které jsou v médiích. Některé věci, které pak uvidíte, Vám radost neudělají. Nedejbože, aby něco média prezentovala v hlubších souvislostech... Ony se pak ty masy hůře ovládají.

  Mimochodem, doporučuji si přečíst Geroge Friedmana - Příštích sto let.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:25 01.09.2014

  Argonaut: Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut:
  Malajsijske letadlo nikoho nezajima ,protoze vsichni normalne myslici lide vedi ,ze ho sestrelil BUK ,ovladany proruskymi jednotkami z uzemi ovladane proruskymi jednotkami ,ze kterymi stoji magor ,ktery vyhrozuje svetu jadernymi zbranemi ,takze asi tak...Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:24 01.09.2014

  Jenže ono to vypadá, že silného protihráče potřebují hlavně USA - jinak by neroze píp státy jak na běžícím pásu - Irák, Lybie, Syrie,... Všechno to byly sice diktatury, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenže ono to vypadá, že silného protihráče potřebují hlavně USA - jinak by neroze píp státy jak na běžícím pásu - Irák, Lybie, Syrie,... Všechno to byly sice diktatury, ale sekulární. Co je to dnes. V geopolitice chybí vyvažování a nutnost řešit důsledky.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:19 01.09.2014

  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska .Ano ,slabozsky prezident USA ,ktery umi ...Zobrazit celý příspěvek

  Cele toto divadlo ,ktere Putin predvadi ,ta jeho odvaha neco takoveho podniknout ,prameni pouze z toho ,ze padla pomyslna protivaha Ruska .Ano ,slabozsky prezident USA ,ktery umi jen ustupovat ,zvanit a sbirat ceny za popularitu.Tim jak Obamu Putin natrel ohledne Syrie ,mu dodalo odvahu, zjistil totiz ,ze se ze strany Obamy nema ceho obavat a tak to risknul. Zapad potrebuje BUshe ,MC Cainy,Churchily ne Obamy a Sobotky.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  16:06 01.09.2014

  Dovolím si nesouhlasit s níže uvedenými příspěvky stran Ukrajiny a Ruska. Osobně jsem přesvědčen, že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na ...Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si nesouhlasit s níže uvedenými příspěvky stran Ukrajiny a Ruska. Osobně jsem přesvědčen, že obsazení Krymu (jediného nezamrzajícího přístavu Ruska) a angažování na Ukrajině, západ Rusku vnutil tím, že podporoval sny Ukrajiny o nezávislosti na Rusku, navíc s členstvím v EU. Pro USA je tento konflikt vítaný, protože váže jak Rusko, tak celou EU. A nestojí je to nic. Uvědomme si, že EU je velmi slabý spolek, který téměř rozložily problémy malých států. Co by s EU udělala oligarchie na Ukrajině?

  Co se týče Číny, tak reálně si myslím, že dálný východ obydlí a za 20-30 let, až budou mít dost velkou převahu, udělají referendum. To by zase mohlo vadit USA, které nebudou chtít mít silnou Čínu. Rusko na rozdíl od Číny nemá "oceánské" ambice a soustředí se na ochranu svého území a neskutečně dlouhé hranice. Otázkou také je, zda indikátorem nebude spíše ovládnutí jihovýchodní Asie a opětovné budování armády v Japonsku.

  Variant je zkrátka mnoho a vždy stojí za to ptát se, komu je to ku prospěchu. Mimochodem, Malajské letadlo dnes už nikoho nebere, že?Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  16:04 01.09.2014

  Serza: vy ste pane uplne mimo misu. Nejenom ,ze upirate ukrajincum svobodu a pravo na jejich zpusob zivota ,ktery si vyberou ,ale navic se zastavate fasistickeho Putinskeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Serza:
  vy ste pane uplne mimo misu. Nejenom ,ze upirate ukrajincum svobodu a pravo na jejich zpusob zivota ,ktery si vyberou ,ale navic se zastavate fasistickeho Putinskeho rezimu.Pevne verim ,ze je to pouze z toho soku ,kterym Putin paralyzoval zapad.
  JIste ze za vsechny problemy spojene s Ukrajinou muze Rusko,ne Rusko ale Putin ,ktery se chova uplne podle Hitlerova scenare , bohuzel je to tak ,mel byste otevrit oci ,vsichni by se meli uz probudit a priznat si ,ze je to zasadni zlom v bezpecnosti zapadu .Neni nikdo kdo by byl schopen reagovat na takovou agresi ,protoze si nikdo nepripoustel takovy scenar.Nikdo na to neni pripraveny a vsem to pripada jako silenstvi ale deje se to ,DEJE se to a sledujete to v televizi kazdy den.
  Putin pujde az tam kam se mu to dovoli. Bracha mi nedavno rekl "bražin ta normální situace, svoboda, západ a mír a prosperita to končí... žili sme v nejlepší dobně a ta končí teď nastává zase nějaký průser..
  někdo řekl, že každá generace si myslí, že se jim nemůže stát to co těm předtím, ale každá generace se zase spletla..Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:00 01.09.2014

  Staršij seržant: Rusko se po několik let systematicky snažilo ovládnout Ukrajinu prostřednictvím jejích politiků. Pokud byl prezidentem Janukovyč, zobal Putinovi z ruky a odmítl ...Zobrazit celý příspěvek

  Staršij seržant: Rusko se po několik let systematicky snažilo ovládnout Ukrajinu prostřednictvím jejích politiků. Pokud byl prezidentem Janukovyč, zobal Putinovi z ruky a odmítl západní směřování Ukrajiny. Jenže Ukrajinci nejsou hloupí, mnoho stovek tisíc jich pracuje v západní Evropě a vědí, jaký je rozdíl mezi sovětským vyjedeným krámem s jedním zavěšeným salámem na háku a prosperitou západu. Proto Janukovyčovo odmítnutí asociace v nich vyvolalo odpor, který vrcholil na Majdanu. To zas nedokázal překousnout Putin, který nechce, aby se západní svoboda eventuálně objevila na Ukrajině a například inspirovala ruské občany. Proto doslova vyrobil separatistické skupiny, které se rekrutují ze zahraničních žoldáků a pouze v menší míře z místních obyvatel.
  Zcela souhlasím s panem Vrata, Rusko je nepochybně nebezpečím nejméně pro bývalé satelity SSSR, bez ohledu na jejich členství v NATO. Poněkud trpce zní závěry staré asi rok dva, že v našem prostoru se ve střednědobé budoucnosti nedá očekávat žádný konflikt a s tímto byla finančně omezována AČR. Jak vidno, podobné závěry nelze nikdy spolehlivě činit a ten kdo je zastižen se staženými kalhotami, obvykle nedostane čas to napravit.
  Osobně si myslím, že Putin musí mít v plánu něco většího. Obrovské finanční ztráty, které mu působí sankce a odliv kapitálu mu nemůže kompenzovat nějaký zaostalý Luhansk či Doněck.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  15:42 01.09.2014

  To Vrata "chápu" Vás, tak, že nemůžu pochopit tuhle Vaší,a některých šílenou představu o tom, že Rusko chce vpadnout do EU, a že Rusko rozpoutalo dnešní krizí... už se opakují ...Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata

  "chápu" Vás, tak, že nemůžu pochopit tuhle Vaší,a některých šílenou představu o tom, že Rusko chce vpadnout do EU, a že Rusko rozpoutalo dnešní krizí...
  už se opakují zde- nebylo v Evropě ticho, před Majdanem?...
  nebo, podle Vás, to Putin "podplatil" "většinu" (Vaše tvrzení) na Majdane, aby rozpoutat separatizm v Krymů, a v Donbasse? Aby pak obsadit tihle oblastí, a pak vpadnout do EU?
  Mně to připadá šílenstvím ..Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:26 01.09.2014

  Serzante: po letosnich udalostech na Ukrajine se bojim daleko vice Ruska nez Ciny. Ukazuje se, ze Rusko jako spojenec je mozne jenom pokud se mu total podridime anebo pokud bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Serzante: po letosnich udalostech na Ukrajine se bojim daleko vice Ruska nez Ciny. Ukazuje se, ze Rusko jako spojenec je mozne jenom pokud se mu total podridime anebo pokud bude v uzkych a my bychom mu pomahali dostat se z bryndy. Nacisticka pro mne neni Ukrajina ale totalitni Rusko. Jako demokrat jsem cekal, ze Putin uzna vitezstvi vetsiny na Ukrajine a ne ze se pokusi Ukrajinu zlikvidovat vojensky.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  15:07 01.09.2014

  To brin

  můžete upřesnit, ten ruský "vítr", to je co?

  a podle Vás, pomůžeme Číně?

  To brin

  můžete upřesnit, ten ruský "vítr", to je co?

  a podle Vás, pomůžeme Číně?

 • brin
  15:00 01.09.2014

  Staršij seržant: Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři. Rusko má zaseto požehnaně.

  Staršij seržant: Jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři. Rusko má zaseto požehnaně.

 • Staršij seržant
  14:52 01.09.2014

  Všem a co získáme "MY" ,EU+USA, když Číňané tam vpadnou?.... nebylo by lépe, paradoxně, mít RF za spojence?.... nezahatili "MY" samí tuto možnost, tím že "pravdivým ...Zobrazit celý příspěvek

  Všem

  a co získáme "MY" ,EU+USA, když Číňané tam vpadnou?....
  nebylo by lépe, paradoxně, mít RF za spojence?....

  nezahatili "MY" samí tuto možnost, tím že "pravdivým mlčením" podpořili "demokratický" převrat na UA?

  tím, že lezeme našimi základnami k hranicím RF?

  tím, že ve "svaté válce" s nedemokratickým Ruském "MY" jsme vybrali nacistického spojence?

  co jsme, "demokratičtější", "chytřejší", "rozumnější" čekali? Že RF, Putin sklopí uši, a nic neudělá?

  tak co uděláme, když Číňané tam vpadnou? Spojme se z Čínou, a otevřeme 2 Frontu? A "demokratický" zničíme "nedemokratické" Rusko, spolu s "nedemokratickou" Čínou ?
  Hůra na Moskvu?Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  14:37 01.09.2014

  krystofmraz: Moc nerozumím bodu č.4.

  krystofmraz: Moc nerozumím bodu č.4.

 • mu7705
  13:51 01.09.2014

  Velice zajímavý a podnětný článek. Vybízí k velice smělým teoriím, které žel nejsou zcela nereálné a řada z nich končí jadernou válkou. Bezpochyby je Rusko schopné provést vojenský ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice zajímavý a podnětný článek. Vybízí k velice smělým teoriím, které žel nejsou zcela nereálné a řada z nich končí jadernou válkou. Bezpochyby je Rusko schopné provést vojenský výpad směrem na západ. Minimálně po hranice SRN by se jim to technicky povedlo. V Polsku s asi většími ztrátami, ale armády ČR, SR, Polska a Ukrajiny by nebyly schopny ruskou armádu samostatně významněji zdržet. Pokud by Ruská armáda pokračovala směrem k hranicím SRN je důvodná obava, že by došlo k použití taktických jaderných zbraní pro zastavení postupu. Kde by asi k tomu došlo je dost nasnadě = ČR/SR. Takže by nás jadernou municí zasypaly státy NATO, aby zastavily ruský postup. Osobně si myslím, že napadení Ruska Čínou v době míru nebo jen napětí na Ukrajině je sice pravděpodobné, ale relativně málo. Pokud však by došlo ke vpádu Ruska do Evropy, tak si Rusko odkryje vlastní záda a to by byl pro Čínu ten správný okamžik. Jenže zde zase přichází do hry jaderný arzenál, protože Rusko by při vpádu Číny na své území muselo použít ZHN, jinak Čína obsadí poměrně veliké území a to snadno. Vícenásobné použití ZHN nezůstane bez následků, což pocítí obyvatelé na celé zemi a nebude co pít a bude hlad. To přinese nepokoje a války po celém světě. No, dosti katastrofický scénář. S tou pandořinou skříňkou to může být veliká pravda.Skrýt celý příspěvek

 • krystofmraz
  13:46 01.09.2014

  Tuto věc je potřeba vidět v širších souvyslostech. 1) Je potřeba si uvědomit že územní "nevyjasněnost" má čína i s Japonskem(=USA, protože japonsko je jedna z klíčovích zemí ...Zobrazit celý příspěvek

  Tuto věc je potřeba vidět v širších souvyslostech.

  1) Je potřeba si uvědomit že územní "nevyjasněnost" má čína i s Japonskem(=USA, protože japonsko je jedna z klíčovích zemí jejich politiky) a tím pádem by při takovém konfliktu nestála jen proti Rusku

  2) Lidé v EU budou jistě raději dyž budou mít na východ od sebe Rusko než Čínu (samozřejmě nadneseně řečeno) - další podpora pro Rusko

  3) Čínská ekonomika stále stojí z naprosté většiny na exportu a není schopná uplatnit své výrobky na vlastním trhu, rychlá změna by jistě znamenala citelný pokles ekonomiky. Při konfliktu by jistě došlo k omezení obchodu.

  4) Číňané nejsou evropané a nejsou schopni delší konfrontace v konvenční válce

  5) Čína stále nemá něteré technologie, které jsou pro armádu velmi důležité. Následkem je že například motor+rotor vrtulníků vyráběných v číně je dovezen z USA. Nebyli by tedy schopní doplňovat ztráty velkého množství techniky.

  6) Ruská armáda je velice efektivní a vysoce motivovaná, disponuje často nejmodernějšími technologiemi a ruská společnost rozhodně neustoupí ani o krok. I kdyby neměl být chleba, hlavní je aby byli náboje (jako v celé historii)

  Z těchto důvodů bych viděl možnost vojenské (konvenční) invaze jako naprosto nereálnou.Skrýt celý příspěvek

 • surda
  13:20 01.09.2014

  Putin s krymem otevrel pandorinu skrynu

  Putin s krymem otevrel pandorinu skrynu

 • liberal shark
  13:09 01.09.2014

  Medvěd a drak - to byl moc pěkný román, bohužel postižený strašlivým překladem nakladatelství BB-art. Ovšem po Putinově útoku na Ukrajinu už asi Rusko před Čínou nikdo zachraňovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Medvěd a drak - to byl moc pěkný román, bohužel postižený strašlivým překladem nakladatelství BB-art. Ovšem po Putinově útoku na Ukrajinu už asi Rusko před Čínou nikdo zachraňovat nebude.
  Autor článku nezahrnul další problém - požadavky místních ruských obyvatel na skutečnou federalizaci a spravedlivější podíl na přírodním bohatství. To Putina pěkně vylekalo.
  Čína hraje na sebe, sleduje svoje zájmy. Je směšné předpokládat, že by se nechala zmanipulovat Západem nebo Ruskem. Až se jednou rozhodne obsadit ruský dálný východ, tak ho prostě obsadí.Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  11:46 01.09.2014

  strikehawk: vy si myslite, ze Cina a rusko se na sebe nechaji postvat clankem v Armadnich novinach nebo zlocinnym agentem CIA??

  strikehawk: vy si myslite, ze Cina a rusko se na sebe nechaji postvat clankem v Armadnich novinach nebo zlocinnym agentem CIA??

 • Ezekyl
  11:03 01.09.2014

  Novoruskem jako takovým Putin nezíská nic, ale on zkouší led... Zabral Krym a vyšlo to. Zkusí zabrat víc a uvidí.Zatím to vypadá, že to vyjde. To je důvod pro "neangažovanost" ...Zobrazit celý příspěvek

  Novoruskem jako takovým Putin nezíská nic, ale on zkouší led... Zabral Krym a vyšlo to. Zkusí zabrat víc a uvidí.Zatím to vypadá, že to vyjde.

  To je důvod pro "neangažovanost" - vojáci nemají nášivky s ruskou trikolorou. Když to vyjde, nášivky si připnou, dostanou v tichosti vyznamenání, když to nevyjde, stačí dát od nich ruce pryč a vyjádřit se ve stylu " to my ne". Co se Rusku může stát? Sankce poškodí tak maximálně EU (a že nám to už začíná)...

  A když to nevyjde? Sklopí uši, nabídnou daňové zvýhodnění pro zahraniční partnery a vyjma nějaké rozpočtové újmy pojede vše jako dřív, ovšem s Krymem v Rusku.

  Vytvoří-li se Novorusko, tak se "nestabilita" posune dál do Ukrajiny. Bohužel Ukrajinská vláda tomu zatím jen nahrává svými nacionalistickými rozhodnutími, proti kterým se vždy někdo vzbouří. Dokud se bude Novorusko rozšiřovat na úkor Ukrajiny, bude samostnatným. Jakmile dojde k zastavení expanze, Novorusko bude pohlceno starším jmenovcem, důvod se najde třeba v obavě z Ukrajinské odvety...

  A zatímco NATO a EU se budou předhánět ve výhružkách, Putin se stane národním hrdinou a bude se moct soustředit na "další kroky"... EU pohltí zbytek Ukrajiny, kterou zadluží, vysaje a NATO tam vystaví své základny... To nám finálně spustí novou oponku a budeme moct jen doufat, že jsme na té správné straně...

  Ale snad se pletu :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 5