Čínská neomezená válka – doktrína pro éru globalizace

Čínská neomezená válka – doktrína pro éru globalizace
Vojáci čínské 82. armádní skupiny / Ministry of National Defense of the People's Republic of China (Zvětšit)

Koncem 90.let minulého století načrtli důstojníci čínského letectva Qiao Liang a Wang Xiangsui svůj pohled na válčení v éře globalizace. Ten vychází z operace Pouštní bouře a také obecně z vývoje informačních a komunikačních technologií a postupného propojování celého světa.

Jako příklad použití informačních a komunikačních technologií autoři uvádí zmíněnou operaci Pouštní bouře, během níž Spojené státy nasadily přes 500 druhů nové nebo pokročilé výzbroje. Nešlo tolik o nasazení nových zbraní jako takových, ale o jejich vzájemné propojení v reálném čase. Právě propojením všech zbraní a senzorů Američané získali bezprecedentní bojové schopnosti.

Informační technologie zkrátka způsobily změnu v pohledu na budoucnost válek. Vzájemné propojení celého světa v éře globalizace vyžaduje nový přístup k definici a vedení války. Autoři pokládají řečnické otázky jako například „Můžeme považovat útok jednoho hackera za nepřátelský čin?“, „Můžeme vnímat využití finančních nástrojů k rozbití cílové ekonomiky za bitvu?“ nebo „Otřásly záběry CNN zobrazující mrtvého amerického vojáka v ulicích Mogadiša americkou veřejností natolik, že Spojené státy přehodnotily svou roli světového četníka?“. Pokud se na použití zmíněných nevojenských prostředků podíváme prizmatem „klasické“ definice války, nejsme schopni tyto otázky zodpovědět. Musíme tedy najít novou definici pro válku budoucnosti. Válku překračující všechny hranice a limity – neomezenou válku.

Takovou válku můžeme definovat jako konflikt, jež už není spojován pouze s armádou. Vojenská agrese není hlavní hrozbou. Bojiště je všudypřítomné. Hranice mezi použitím vojenských a nevojenských prostředků se stírá. Do neomezené války jsou zapojeni nestátní aktéři jako jsou teroristické organizace nebo finanční instituce. Změnou projde také filozofie vývoje a vnímání zbraní. Válečnou taktiku nepřizpůsobíme zbraním, ale naopak zbraně přizpůsobíme válečné taktice.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin!
Chci PREMIUM účet

Související články

Network-Centric Warfare vs. Multi-Domain Operations

S rozvojem informačních technologií (jak softwaru, tak hardwaru) došlo a dochází ke změnám a ...

Mosaic Warfare: Nový koncept válčení

Americká agentura DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) v rámci svého výzkumu pracuje ...

Hybridní válka – užitečný termín nebo prázdný pojem?

Od ruského obsazení Krymského poloostrova v roce 2014 se ve veřejném prostoru začal objevovat pojem ...

PREMIUM Války nové generace v ruském vojenském myšlení

V souvislosti s ruskými kampaněmi na východě Ukrajiny a v Sýrii se Západ začal znovu extenzivně ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.