Čínská stíhačka J-20 ukázala manévrovací schopnosti

-
9. 11. 2018
-
56 komentářů
-
Jan Grohmann
Čínské letectvo na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show 2018) v letových ukázkách po čase opět předvedlo nejnovější proudový bojový stealth letoun J-20. Čínské stroje však nepředvedly tak agresivní manévry jako konkurenční stroje F-22A Raptor nebo Su-35.
Stíhačka J-20 první let provedla v roce 2011 a fotky letounu se poprvé objevily na internetu na konci roku 2012. Tiskový mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian v záři 2017 oficiálně oznámil zavedení J-20 do výzbroje. Dosud však existovalo jen málo možností si J-20 na vlastní oči prohlédnout.
Poprvé se dvojice J-20 představila veřejnosti rychlým průletem na 11. Zhuhai Air Show 2016. Oba J-20 postrádaly trupová čísla a měly zakrytý (nebo falešný) kryt elektro-optického zaměřovacího systému. Jak si všímá web Ruslet, na spodní straně trupu J-20 byly navíc připevněny tzv. Lüneburgovi čočky, které plní roli radiolokačních odrážečů. Účelem jejich instalace bylo zamezení případného pokusu o zaměření skutečného radarového průřezu (RCS) J-20.
Další 12. letecká výstava Zhuhai Air Show 2018 probíhá zrovna v těchto dnech (do 11. listopadu). Už ve středu mohli návštěvníci znovu spatřit letouny J-20, které během několika minut předvedly několik základních manévrů, jako jsou výkruty nebo ostré stoupání. Celkově se na Zhuhai Air Show 2018 každý den předvádí čtveřice J-20, ale opět jen při letových ukázkách.
Jak si však všímá deník Flight Global, J-20 nepředvedly náročnější manévry známe z ukázek F-22A a Su-35, jako je „padající list“ nebo utažený přemet. Pravdu tak mají možná ti komentátoři, kteří v J-20 spíše vidí přepadový stíhací letoun, posláním spíše podobný ruskému MiGu-31 (resp. nejnovější víceúčelové verzi MiG-31BM/BSM) než stíhačkám F-22A nebo S-35 určených pro boj vzduch-vzduch na krátkou i dlouhou vzdálenost.
Výrobce J-20, koncern AVIC (Aviation Industry Corporation of China), pod kterého spadají všichni hlavní čínští výrobci letecké techniky, poprvé na Zhuhai Air Show 2018 poskytl letáky s velmi krátkým popisem letadla: „J-20, nezávisle vyvinutý Čínou, je těžký stealth stíhač čtvrté generace [pátá generace podle mezinárodních zvyklostí - pozn. red.], proslulý svou dominantní rolí v leteckých soubojích na střední a dlouhou vzdálenost a vynikající schopností v přesných úderech na pozemní a námořní cíle.”
„Celková bojová účinnost se dočkala značného zlepšení ve srovnání s bojovými letouny třetí generace. Hlavní operační mise zahrnují: zajištění a udržování vzdušné nadvlády, rychlé zachycení na střední a dlouhé vzdálenosti, doprovod a hloubkové údery,” uvádí AVIC v tiskových materiálech.
J-20 na Zhuhai Air Show 2018
Naopak velmi agresivní manévry předvedl experimentální stíhací stroj Čcheng-tu J-10B s čínským motorem WS-10B3 s vektorováním tahu. Letoun J-10 vstoupil do služby v roce 2006, ale dosud léta především s ruskými motory AL-31FN.
Není jasné, zda byl vývoj WS-10B3 ukončen a především není jasné, jaká je životnost motoru (počet letových hodin) nebo jeho nasaditelnost (doba údržby vůči době provozu). Pekingský vojenský expert Čou Čenming v souvislosti s leteckou ukázkou J-10B nicméně uvedl: „J-10 konečně s novými motory ukazuje své skutečné bojové schopnosti.”
Nejasnosti jsou také kolem pohonné jednotky J-20. Původně J-20 poháněly čínské motory WS-10, ale podle South Morning China Post čínské letectvo dalo přednost ruským motorům AL-31FN protože „lépe vyhovovaly potřebám J-20”.
Pro J-20 se později plánují vyvíjené čínské motory Xian WS-15 (tah až 181 kN) s vektorováním tahu. Motor WS-15 získá pokročilé lopatky vyrobené z materiálu s jednotnou krystalickou strukturou. Tyto lopatky umožní zvýšení pracovní teploty v jádru motoru a tím zvýšení tahu (při snížení spotřeby).
Akrobatické vystoupení J-10B
Dle South Morning China Post však není vývoj WS-15 dokončen. „Výkon motoru je stále velmi nestabilní a inženýři nedokázali najít hlavní zdroj problémů, přestože vektorové schopnosti jsou v pořádku,” cituje deník nejmenovaný zdroj.
Jak v této souvislosti podotýká web Defense News, podle Justina Bronka, vojenského odborníka z think-tanku RUSI (Royal United Services Institute), západní letectva vektorování tahu odmítla. Většina moderních střel vzduch-vzduch určených pro „dog-fight” dokáže provádět manévry s přetížením 50 G a mají velkou zónu zaručeného zásahu (no-escape zone). Podle Bronka se proto nevyplatí investovat extra peníze do složitějšího a těžšího vektorování tahu. Naopak u J-20 vektorování může pomoci zmenšit nebo odstranit přední kachní křídla a tím zlepšit vlastnosti stealth (snížit RCS).
Podle South Morning China Post ale Peking velmi tlačí na vývoj domácích leteckých motorů. Nejde jen o praktickou stránku věci, ale také o posilování morálky čínských vojáků a čínského patriotismu.
„Nyní to je velmi trapné, protože Čína musí žádat o pomoc Rusy. Čína má s Ruskem přátelské vztahy, ale co udělá Peking, když se obě země rozejdou nebo jestliže Moskva bude válčit s jinou zemí. Všechny tyto nejistoty ohrožují výrobu motorů AL-31 a tedy i masovou výrobu pro letoun J-20,” cituje deník nejmenovaný zdroj.
Zdroj: FlightGlobal, Defense News, SCMP
Související články
Fregaty Jiangkai II a čínsko-pákistánské přátelství
Ministerstvo obranného průmyslu Pákistánu 1. června podepsalo smlouvu se společností China ...
-
15.06.2018
-
59 komentářů
-
Jan Buchar
Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína
Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku ...
-
05.07.2018
-
162 komentářů
-
Jan Grohmann
Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan
Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...
-
30.08.2018
-
46 komentářů
-
Jan Grohmann
Crossing Obstacles 2018: Robotická převaha čínské armády
Čínská armáda ve dnech 12. až 23. září uspořádala soutěžní klání Crossing Obstacles 2018 pozemních ...
-
04.10.2018
-
21 komentářů
-
Jan Grohmann
http://www.osel.cz/10211-cinsk... to k tomu aby ste skutecne prisli na to, ze cina uz je skutecne technologicka/vedni velmoc, a ...Zobrazit celý příspěvek
http://www.osel.cz/10211-cinsk...
to k tomu aby ste skutecne prisli na to, ze cina uz je skutecne technologicka/vedni velmoc, a ze casem jenom poroste.
A aby ste si to daly ko kontextu - to na cems polupracuje cela evropa, to si cona provozuje sama.Skrýt celý příspěvekJura99 ta elektromobilita im ide vdaka masivnej podpory vlady kde predpisuje kolko % aut predanych rocne musi byt elektrickych a vyrobca to musi splnit. Je to kvoli ootrasnej ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99
ta elektromobilita im ide vdaka masivnej podpory vlady kde predpisuje kolko % aut predanych rocne musi byt elektrickych a vyrobca to musi splnit.
Je to kvoli ootrasnej kvalite ovzdusia v ich mestach.Skrýt celý příspěvekJura99 - ale to letadlo je fakt ošklivé. Tak nějak celé hnusné. Jenom doufám, že to není budoucnost letectva, vycházející ze zákonů aerodynamiky.
Jura99 - ale to letadlo je fakt ošklivé. Tak nějak celé hnusné. Jenom doufám, že to není budoucnost letectva, vycházející ze zákonů aerodynamiky.
Pěkné či nepěkné, mě se taky žádné japonské auto nelíbí a přitom jsou nejlepší. Jedno je zřejmé, doba kdy každé čínské letadlo bylo doslovnou licenční či bezlicenční kopií ruského ...Zobrazit celý příspěvek
Pěkné či nepěkné, mě se taky žádné japonské auto nelíbí a přitom jsou nejlepší. Jedno je zřejmé, doba kdy každé čínské letadlo bylo doslovnou licenční či bezlicenční kopií ruského vzoru je už pryč. Odrazili se a mají svůj vývoj a výzkum. Před pár lety jsme se tu posmívali, že reinkarnovaný vrak letadlové lodi, který si Čína zprovoznila, bude nadlouho poslední. Přitom mají už jednu další hotovou v provozních zkouškách a jednu či dvě ve stavbě, k tomu projekt další s elektromagnetickým katapultem, který USA teprve nedávno s námahou zavedly. Čína předvádí neuvěřitelný rozvoj a kdo má představu jednoho velkého rýžového pole nebo manufaktury na laciný textil, se zhruba o 20let plete :). Mě osobně překvapuje, že u nich elektromobilita jde a u nás nikoliv. Ve větších čínských městech jezdí pouze elektrobusy a většina aut či skútrů je elektro. Jen u nás si budeme chválit 20let staré diesely jak jezdí levně a pražská MHD objedná další dávku starých naftových SORů :-(.Skrýt celý příspěvek
darksytle "Napriklad najnovsia do nej zapocitava takz. enterteinment - teda zabavny priemysel. Predstav si, filmy, pocitacove hry, divadla a muzea sa do HDP vo vatsine metodik ...Zobrazit celý příspěvek
darksytle
"Napriklad najnovsia do nej zapocitava takz. enterteinment - teda zabavny priemysel.
Predstav si, filmy, pocitacove hry, divadla a muzea sa do HDP vo vatsine metodik vobec nezapocitavaju..
Hadaj komu rapidne podla tejto novej metodiky, ktoru uznava USA a najnovsie aj OSN stuplo HDP.. "
Jenze vydelava ti tento prumysl "nekrestanske" penize ? V cem tyhle penize vic "smrdi" nez ty co se vytvori v automobilce ?
A cim vic penez ten ktery stat ma, jedno z ceho, o to vic muze utracet na cokoliv :).Skrýt celý příspěvekmadrabit "Pochybuji, že hlavní rozhodování bylo podle toho, jestli se to evropanům bude líbit :-)" Znas rceni - vypada to pekne, lita to pekne ? J-10 je pekny letoun, a co ...Zobrazit celý příspěvek
madrabit
"Pochybuji, že hlavní rozhodování bylo podle toho, jestli se to evropanům bude líbit :-)"
Znas rceni - vypada to pekne, lita to pekne ?
J-10 je pekny letoun, a co predvadi ?
J-20 Vypada jak cihla. Lita jak cihla :).
Ja tady vidim primou umeru :).Skrýt celý příspěvekGlobe Element a tvrdim ja, ze to je HDP? ja hovorim o hrubom narodnom produkte HNP.. a ty si si to pomylil s HDP.. Z vojenskeho hladiska nie je HDP az tak zaujmavy skor ...Zobrazit celý příspěvek
Globe Element
a tvrdim ja, ze to je HDP?
ja hovorim o hrubom narodnom produkte HNP..
a ty si si to pomylil s HDP..
Z vojenskeho hladiska nie je HDP az tak zaujmavy skor HNP..
A nielen z neho..
Ked pride kriza, napriklad VW zavrela po celom svete casti svojich zavodov - typni si kde zavrel najmenej, alebo sa zatvaranie dotyka najmenej, ked potrebuje robit firma nejake skrty - kde ich robi najmenej? No vo svojej domovskej krajine.
A o tom je ten HNP alebo GNP..
Je to ina ekonomicka velicina proste.
Vratme sa este k HDP
Potom je dolezite aj akou metodikou vypocitavas..
Napriklad najnovsia do nej zapocitava takz. enterteinment - teda zabavny priemysel.
Predstav si, filmy, pocitacove hry, divadla a muzea sa do HDP vo vatsine metodik vobec nezapocitavaju..
Hadaj komu rapidne podla tejto novej metodiky, ktoru uznava USA a najnovsie aj OSN stuplo HDP..
Ono na 10 strankach mozes najst 10 roznych cisel a vsetky budu spravne.
Z vojenskeho hladiska moze mat cina vatsie HDP a usa mensie a aj tak budu slabsie a naopak..
Vojensky potencial stoji na dostupnych technologiach a moznosti ludi do neho zapojit.
Proste vojny kde na civilne lietadlo, lod, auto "prilepis" nejaku zbran a bude mat bojovu hodnotu kazdym rokom je menej a menej mozne viest.Skrýt celý příspěvekOK, máme tu fyziku - aerodynamika a snaha o stealth. Pochybuji, že hlavní rozhodování bylo podle toho, jestli se to evropanům bude líbit :-)
OK, máme tu fyziku - aerodynamika a snaha o stealth. Pochybuji, že hlavní rozhodování bylo podle toho, jestli se to evropanům bude líbit :-)
Czertik každému se líbí něco jiného stejně tolik jako nekritických obdivovatelů Ruska je tu i obdivovatelů USA (spíš víc) ruku na srdce, opravdu je J-20 hnusné ...Zobrazit celý příspěvek
Czertik
každému se líbí něco jiného
stejně tolik jako nekritických obdivovatelů Ruska je tu i obdivovatelů USA (spíš víc)
ruku na srdce, opravdu je J-20 hnusné letadlo?
http://www.armadninoviny.cz/ci...
(titulní fotka)Skrýt celý příspěveksnowmad ano, mas pravdu, OBVYKLE je 1 nejlepsi, ale kdyz je tady tolik lidi, co naprosto nektirticky obdivuji rusko, tak bych se ani nedivil kdyby i znamkovaly po ruskem zpusobu - ...Zobrazit celý příspěvek
snowmad
ano, mas pravdu, OBVYKLE je 1 nejlepsi, ale kdyz je tady tolik lidi, co naprosto nektirticky obdivuji rusko, tak bych se ani nedivil kdyby i znamkovaly po ruskem zpusobu - kdy 5 je nejlepsi. jedinem to na svete.
A k j-20, chapu ze kazdy ma sve choutky, ale at se divam jak se divam, tak z zadneho uhlu nemuzu prohlasit ze by se me libila.
Byt to zenska, tak nejen pytel na hlavu, ale rovou na cele telo :)
Takovy eurofighter by to odnesl jen s pytlem na hlavu a napul tela.
A co se tyka dnes litajicich stihacek, tak nejvic sexy sou rafaele a su-27 :).Skrýt celý příspěvekCzertik obvykle je jednička nejlepší, ne? hodnotím podle sebe, hodnotím podle toho jak letadla vypadají ve vzduchu F-22 je kačenka se zvednutým zobáčkem (možná bude dobře ...Zobrazit celý příspěvek
Czertik
obvykle je jednička nejlepší, ne?
hodnotím podle sebe, hodnotím podle toho jak letadla vypadají ve vzduchu
F-22 je kačenka se zvednutým zobáčkem (možná bude dobře přistávat na vodu)
j-20 je designově povedená, ladná stíhačka
F-35 je paskvilSkrýt celý příspěvekNe, darkstyle, tak se HDP nepočítá. HDP je číslo týkající se jen a pouze daného státu. Takže pokud má japonská firma pobočku na Slovensku a tato pobočka prodá třeba auta za ...Zobrazit celý příspěvek
Ne, darkstyle, tak se HDP nepočítá.
HDP je číslo týkající se jen a pouze daného státu. Takže pokud má japonská firma pobočku na Slovensku a tato pobočka prodá třeba auta za miliardu, počítá se tato miliarda do HDP Slovenska. To je logické, protože u akciové společnosti není vlastnictví firmy jasné a stálé a registraci má slovenská pobočka na Slovensku.
Jenomže do HDP se počítají i výdaje státu. A ty mohou být na dluh. Když slovenská vláda koupí jadernou ponorku v Japonsku, zvýší tím HDP Slovenska.Skrýt celý příspěvekcernakus ok, kdyz je tobe svaty gral prepocet hdp na paritu kupni sily, tak me rekni - kdyz dle tohoto je litva a turecko na srovnatelne urovni jako rusko - je to tyto zeme pocta ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
ok, kdyz je tobe svaty gral prepocet hdp na paritu kupni sily, tak me rekni - kdyz dle tohoto je litva a turecko na srovnatelne urovni jako rusko - je to tyto zeme pocta nebo pro rusko hamba ?Skrýt celý příspěvekNeviem coho vlastne o HDP diskutujuci chcu dosiahnut.. Kedze sme na vojenskej stranke, predpokladam, ze Vam ide hlavne o vyjadrenidle moci a vplyvu danej krajiny.. A tam sa ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem coho vlastne o HDP diskutujuci chcu dosiahnut..
Kedze sme na vojenskej stranke, predpokladam, ze Vam ide hlavne o vyjadrenidle moci a vplyvu danej krajiny..
A tam sa pozera hruby narodny produkt alebo GNP
Teda o celkove vyjadrenie tovarov a sluzieb, ktore vyprodukuju firmy, obcania a vlady danej krajiny po celom svete, pricom jedine kriterium je dana prislusnost majitelov firiem, obcanov k danemu statu.
Preco to je zaujmave?
Lebo napriklad v usa plati americka firma dane aj z podnikania na Slovensku. A lebo americka firma je zakonmi obmedzovana aj ked posobi v zahranici a musi sa nimi riadit.. napriklad protikorupcnymi vo vojenskej vyrobe, kde americkym firmam aj jednotlyvcom hrozi 20 rokov za uplacanie v zahranici, a je jedno ci uplaca priamo ta firma alebo jej pobocka..
Kedze je na to precedens, moze ich senat hocikedy a hocico schvalit a vsetky americke firmy na celom svete sa tym musia riadit. Inak cosi podobne ma aj cina aj eu..Skrýt celý příspěvekdarkstyle: reveš na špatného psa. Já se jen místním snažil dokázat, proč je HDP v nominál dolaru krávovina. Protože v nominálu to HDP opravdu na polovinu padlo. Samozřejmě v ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle:
reveš na špatného psa. Já se jen místním snažil dokázat, proč je HDP v nominál dolaru krávovina. Protože v nominálu to HDP opravdu na polovinu padlo. Samozřejmě v relevnatním PKS, to padlo o ty tři procenta, co píšeš.
Jenže zdejším RAŽům by, kdyby se měli orientovat v PKS vyšlo, že USA nejsou bůh, který by rozkopal celý zbytek světa na sračky. A to jim prostě nejde pod klávesnici.Skrýt celý příspěvekTady se člověk dozví věci. V roce 2003 byl výkon ruského zemědělství 475.65 miliard rublů. Dneska je 671.80 miliard rublů. Všechno je to v rublech, takže kurzový rozdíl hraje ...Zobrazit celý příspěvek
Tady se člověk dozví věci.
V roce 2003 byl výkon ruského zemědělství 475.65 miliard rublů. Dneska je 671.80 miliard rublů. Všechno je to v rublech, takže kurzový rozdíl hraje spíš proti těmto číslům. A pokud v roce 2003 Rusko 40% potravin dováželo, dneska je vyváží?
Jo, určitě něco vyváží, něco dováží, ale v součtu je více těch dovozů.
Výkon ruského zemědělství je jednoduše nižší, než by mohl být. Na proruských webech jásají, že v Rusku sklidili 60 milionů tun pšenice, ale v USA to bylo jen 51 milionů tun. Ale v USA se pěstuje hlavně kukuřice, bylo jí 370 milionů tun, kdežto v Rusku 12 milionů tun. Taky rýže, USA 7 milionů tun, Rusko 0,6 milionů tun. Hovězí maso, USA 12,5 milionů tun, Rusko 1,3 milionů tun.
Tedy ne že by v Rusku neměli co jíst . jistěže mají. Ale ta výtěžnost je jednoduše malá.Skrýt celý příspěvekdarkstyle: https://www.statista.com/stati... Ono už samotný prepad cien plynu a ropy, ktoré tvorili v 2014 asi 50% HDP Ruska ...Zobrazit celý příspěvek
darkstyle:
https://www.statista.com/stati...
Ono už samotný prepad cien plynu a ropy, ktoré tvorili v 2014 asi 50% HDP Ruska okamžite strhol HDP o nejakých 600 miliard (asi 3-násobok HDP ČR) a k tomu bolo Ruské hospodárstvo od 2013 v recesii, atď. ...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...