Čínská stíhačka J-20 ukázala manévrovací schopnosti

J-20 na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (2016); větší foto / Alert5, CC BY-SA 4.0

Čínské letectvo na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai Air Show 2018) v letových ukázkách po čase opět předvedlo nejnovější proudový bojový stealth letoun J-20. Čínské stroje však nepředvedly tak agresivní manévry jako konkurenční stroje F-22A Raptor nebo Su-35.

Stíhačka J-20 první let provedla v roce 2011 a fotky letounu se poprvé objevily na internetu na konci roku 2012. Tiskový mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian v záři 2017 oficiálně oznámil zavedení J-20 do výzbroje. Dosud však existovalo jen málo možností si J-20 na vlastní oči prohlédnout.

Poprvé se dvojice J-20 představila veřejnosti rychlým průletem na 11. Zhuhai Air Show 2016. Oba J-20 postrádaly trupová čísla a měly zakrytý (nebo falešný) kryt elektro-optického zaměřovacího systému. Jak si všímá web Ruslet, na spodní straně trupu J-20 byly navíc připevněny tzv. Lüneburgovi čočky, které plní roli radiolokačních odrážečů. Účelem jejich instalace bylo zamezení případného pokusu o zaměření skutečného radarového průřezu (RCS) J-20.

Další 12. letecká výstava Zhuhai Air Show 2018 probíhá zrovna v těchto dnech (do 11. listopadu). Už ve středu mohli návštěvníci znovu spatřit letouny J-20, které během několika minut předvedly několik základních manévrů, jako jsou výkruty nebo ostré stoupání. Celkově se na Zhuhai Air Show 2018 každý den předvádí čtveřice J-20, ale opět jen při letových ukázkách.  

Jak si však všímá deník Flight Global, J-20 nepředvedly náročnější manévry známe z ukázek F-22A a Su-35, jako je „padající list“ nebo utažený přemet. Pravdu tak mají možná ti komentátoři, kteří v J-20 spíše vidí přepadový stíhací letoun, posláním spíše podobný ruskému MiGu-31 (resp. nejnovější víceúčelové verzi MiG-31BM/BSM) než stíhačkám F-22A nebo S-35 určených pro boj vzduch-vzduch na krátkou i dlouhou vzdálenost.

Výrobce J-20, koncern AVIC (Aviation Industry Corporation of China), pod kterého spadají všichni hlavní čínští výrobci letecké techniky, poprvé na  Zhuhai Air Show 2018 poskytl letáky s velmi krátkým popisem letadla: „J-20, nezávisle vyvinutý Čínou, je těžký stealth stíhač čtvrté generace [pátá generace podle mezinárodních zvyklostí - pozn. red.], proslulý svou dominantní rolí v leteckých soubojích na střední a dlouhou vzdálenost a vynikající schopností v přesných úderech na pozemní a námořní cíle.”

„Celková bojová účinnost se dočkala značného zlepšení ve srovnání s bojovými letouny třetí generace. Hlavní operační mise zahrnují: zajištění a udržování vzdušné nadvlády, rychlé zachycení na střední a dlouhé vzdálenosti, doprovod a hloubkové údery,” uvádí AVIC v tiskových materiálech.


J-20 na Zhuhai Air Show 2018

Naopak velmi agresivní manévry předvedl experimentální stíhací stroj Čcheng-tu J-10B s čínským motorem WS-10B3 s vektorováním tahu. Letoun J-10 vstoupil do služby v roce 2006, ale dosud léta především s ruskými motory AL-31FN.

Není jasné, zda byl vývoj WS-10B3 ukončen a především není jasné, jaká je životnost motoru (počet letových hodin) nebo jeho nasaditelnost (doba údržby vůči době provozu). Pekingský vojenský expert Čou Čenming v souvislosti s leteckou ukázkou J-10B nicméně uvedl: „J-10 konečně s novými motory ukazuje své skutečné bojové schopnosti.”

Nejasnosti jsou také kolem pohonné jednotky J-20. Původně J-20 poháněly čínské motory WS-10, ale podle South Morning China Post čínské letectvo dalo přednost ruským motorům AL-31FN protože „lépe vyhovovaly potřebám J-20”.

Pro J-20 se později plánují vyvíjené čínské motory Xian WS-15 (tah až 181 kN) s vektorováním tahu. Motor WS-15 získá pokročilé lopatky vyrobené z materiálu s jednotnou krystalickou strukturou. Tyto lopatky umožní zvýšení pracovní teploty v jádru motoru a tím zvýšení tahu (při snížení spotřeby).


Akrobatické vystoupení J-10B

Dle South Morning China Post však není vývoj WS-15 dokončen. „Výkon motoru je stále velmi nestabilní a inženýři nedokázali najít hlavní zdroj problémů, přestože vektorové schopnosti jsou v pořádku,” cituje deník nejmenovaný zdroj.

Jak v této souvislosti podotýká web Defense News, podle Justina Bronka, vojenského odborníka z think-tanku RUSI (Royal United Services Institute), západní letectva vektorování tahu odmítla. Většina moderních střel vzduch-vzduch určených pro „dog-fight” dokáže provádět manévry s přetížením 50 G a mají velkou zónu zaručeného zásahu (no-escape zone). Podle Bronka se proto nevyplatí investovat extra peníze do složitějšího a těžšího vektorování tahu. Naopak u J-20 vektorování může pomoci zmenšit nebo odstranit přední kachní křídla a tím zlepšit vlastnosti stealth (snížit RCS).

Podle South Morning China Post ale Peking velmi tlačí na vývoj domácích leteckých motorů. Nejde jen o praktickou stránku věci, ale také o posilování morálky čínských vojáků a čínského patriotismu.

„Nyní to je velmi trapné, protože Čína musí žádat o pomoc Rusy. Čína má s Ruskem přátelské vztahy, ale co udělá Peking, když se obě země rozejdou nebo jestliže Moskva bude válčit s jinou zemí. Všechny tyto nejistoty ohrožují výrobu motorů AL-31 a tedy i masovou výrobu pro letoun J-20,” cituje deník nejmenovaný zdroj.

 Zdroj: FlightGlobal, Defense News, SCMP
 

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Fregaty Jiangkai II a čínsko-pákistánské přátelství

Ministerstvo obranného průmyslu Pákistánu 1. června podepsalo smlouvu se společností China ...

Chramčichin: Klauni z NATO nás neohrozí, hrozba je Čína

Aleksandr Chramčichin, zástupce ředitele moskevského Ústavu politické a vojenské analýzy, v článku ...

Proti Číně: Nejnovější stíhačky F-16V Viper pro Tchaj-wan

Před několika dny z letecké základny nedaleko tchajwanského města Tchaj-čung odstartovala první ...

Crossing Obstacles 2018: Robotická převaha čínské armády

Čínská armáda ve dnech 12. až 23. září uspořádala soutěžní klání Crossing Obstacles 2018 pozemních ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • major
  14:03 12.11.2018

  darkstyle: Pod mapou máš vývoj ruského HDP v súčasných USD. Je to web Medzinárodného menového fondu. Tu napríklad dáta Svetovej ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Pod mapou máš vývoj ruského HDP v súčasných USD. Je to web Medzinárodného menového fondu.

  Tu napríklad dáta Svetovej banky:
  https://data.worldbank.org/ind... Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:39 12.11.2018

  darkstyle

  teoria o tej domacej produkcii

  v praxi vzrastli nasobne ceny aj domacich produktov, zakladnych potravin atd pricom kvalita vyrazne poklesla

  darkstyle

  teoria o tej domacej produkcii

  v praxi vzrastli nasobne ceny aj domacich produktov, zakladnych potravin atd pricom kvalita vyrazne poklesla

 • darkstyle
  13:29 12.11.2018

  Major Klikol som si a nic.. Nejaka mapa sveta, kde ked kliknem na rusko mi vypise, greenland no data.. A inak co to je vlastne za stranku? Vidim a pocujem o nej prvy krat.. ...Zobrazit celý příspěvek

  Major

  Klikol som si a nic..
  Nejaka mapa sveta, kde ked kliknem na rusko mi vypise, greenland no data..

  A inak co to je vlastne za stranku? Vidim a pocujem o nej prvy krat.. moc doverihodne nevyzera.

  Pilot
  Ja pisem o HDP ty o kupischopnosti obyvatelstva..
  To je daco ine..
  Pri pade rubla na polovicku ti zdrazia len produkty a sluzby vyrabane v zahranici, vsetko vyrobene doma stoji rovnako.
  V rusku ma dost vyrobcov vlastne zavody na auta a v zakladnych potravinach su rusi, vyvozcovia, energiu si vyrabaju sami za ruble.

  Samozrejme dovolenky v zahranici, telefony, spotrebna elektronika a hotove polnohospodarske vyrobky zo zahranicia 2x tak zdrazeli pre obcana.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  11:36 12.11.2018

  " je to záchytný stíhač. Podle toho vypadá (mig-31 je taky hnusný, ale rychlý)" Tak to já si myslím že Mig-25/31 je nádherné svalnaté éro, skutečný "Muscleplane". Tahle ...Zobrazit celý příspěvek

  " je to záchytný stíhač. Podle toho vypadá (mig-31 je taky hnusný, ale rychlý)"

  Tak to já si myslím že Mig-25/31 je nádherné svalnaté éro, skutečný "Muscleplane".

  Tahle čínská věc je designově proti MIgu-31krpatá číňanka ze stánku ze Sapy "ano pane klálík, moulovatej".Skrýt celý příspěvek

 • logik
  11:09 12.11.2018

  "Měřidlo postavené na aktuálním kurzu ti může zařídit propad HDP o polovinu (a ad absurdum zcela na NULU) během jediného dne. Pánové uvědomujete si, co by znamenal REÁLNÝ propad ...Zobrazit celý příspěvek

  "Měřidlo postavené na aktuálním kurzu ti může zařídit propad HDP o polovinu (a ad absurdum zcela na NULU) během jediného dne. Pánové uvědomujete si, co by znamenal REÁLNÝ propad HDP o polovinu?????"
  Jenže PPP-HDP se také odvozuje od tohoto HDP v dolarech. Tím tudle nevýhodu nijak neeliminuješ. Jen se pak zpětně opravuje o cenu domácích vstupů podle určitého "koše produktů".

  Ovšem to, že Ti v Rusku stojí nájem pětinu toho, co jinde (a také že tam zaplatěj dělníkovi pětinu) - tedy to, co zvyšuje HDP-PPP oproti HDP - ale nijak nemění to, kolik toho v Rusku vyroběj. Má to tedy k výkonu hospodářství ještě daleko menší vztah, než kurs Rublu k dolaru: trpí to všemi problémy HDP a ještě dalšími navíc.Takže ten přepočet na paritu kupní síly nijak nezvětšuje vypovídací hodnotu ukazatele o Ruském hospodářství, naopak ji podstatně zmenšuje.

  Tento ukazatel slouží k indikaci úplně něčeho jiného - k indikaci relativní životní úrovně, jen ho "určité kruhy" milují, protože v něm vypadá Rusko lépe, než v indikátoru HDP.

  Takže ano, máš pravdu, že údaj o HDP v dolarech má své problémy. Ale ty ho nahrazuješ ukazatelem ještě nesmyslnějším a s ještě menším vztahem k výkonu Ruského hospodářství.Skrýt celý příspěvek

 • major
  10:56 12.11.2018

  darkstyle: Myslím, že cernakus naráža na tento prepad HDP Ruska (v súčasných cenách): 2013: 2,3 bilióna USD 2016: 1,28 bil. USD Čo je pokles na ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle: Myslím, že cernakus naráža na tento prepad HDP Ruska (v súčasných cenách):
  2013: 2,3 bilióna USD
  2016: 1,28 bil. USD

  Čo je pokles na 56%.

  https://www.imf.org/external/d... Skrýt celý příspěvek

 • Pilot
  10:50 12.11.2018

  darkstyle: to je sice hezký, až na to, že propad rublu na 1/2 znamená, že si např. za naspořený rublíky koupíš jenom půlku věcí. Tedy kromě dalších velmi negativních důsledků ...Zobrazit celý příspěvek

  darkstyle:

  to je sice hezký, až na to, že propad rublu na 1/2 znamená, že si např. za naspořený rublíky koupíš jenom půlku věcí. Tedy kromě dalších velmi negativních důsledků prudkého oslabení rublu či jiné měny. Ty další důsledky tady nebudu vypisovat, neb se v tom nevyznám, nicméně fakt, že při prudkém znehodnocení měny si toho koupíš méně je myslím notoricky známej, takže to vím i já.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  10:19 12.11.2018

  Cernakus Ziaden "propad o 50% HDP v Rusku" nenastal.. neviem ako si na taky blud prisiel.. zakladna definicia hdp je penazne vyjadrenie vsetkych tovarov a sluzieb ...Zobrazit celý příspěvek

  Cernakus

  Ziaden "propad o 50% HDP v Rusku" nenastal..

  neviem ako si na taky blud prisiel..

  zakladna definicia hdp je penazne vyjadrenie vsetkych tovarov a sluzieb vyprodukovanych na danom uzemi za dane obdobie - spravidla za rok.

  Rusko je krajina kde HDP tvoria 3 hlavne zlozky: energetika, polnohospodarstvo a zbrojny priemysel.

  A figel je v tom, ze energetika, polnohospodarstvo sa celosvetove neobchoduju v rubloch, ale v dolaroch alebo euro..
  takze prepad rubla na 1/2 ti nijako neovplyvni predajnu cenu - automaticky aj dostanes 2x viac za obilie a ropu v rubloch..
  a aj to co rusko v tychto menach nema poriesene tak vzdy, ked obchoduje so svojou menou tak v parite s menou nakupujuceho - napriklad parita juan/rubel..
  takze zase ked rubel padne o 1/2 tak juan ide 2x hore voci nemu.. a tym padom zase dostanes to iste co predtym..

  takze treba si najprv dostudovat zakladne fungovanie mien v ekonomike a potom pisat vyslovene blbosti a nepravdy..

  Rusku nepadla ekonomika o 1/2, ale o menej ako 3%..
  jedine co ti poskodi HDP a to sposobi prudky prepad rubla su sluzby a aj to len domace..
  ale kedze tie maju v ruskej ekonomike velmi male zastupenie - napriklad HDP kadernicky, ktora striha za ruble ti naozaj pojde v prepocte na dolare o 1/2 dole..Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:05 12.11.2018

  MiG-25 opravdu není nějaký dogfajtr, ale nablízko nosil R-60, mohl myslím i dvojité závěsníky. U tohoto typu bylo nevýhodné vyklesávat na boj do nižších výšek, pokud se nejednalo ...Zobrazit celý příspěvek

  MiG-25 opravdu není nějaký dogfajtr, ale nablízko nosil R-60, mohl myslím i dvojité závěsníky.
  U tohoto typu bylo nevýhodné vyklesávat na boj do nižších výšek, pokud se nejednalo o nějaký přepad z dobré pozice, po kterém by následovalo opětovné rychlé nastoupání do hladin, kde měl převahu. Neznamenalo to ale, že by nezvládl pár zatáček.
  Foxhound už je pružnější - má rotačák, agilnější střely, lepší look-down radar i manévrovatelnost. I u přepadového stíhače se občas hodí umět trochu ostřejší zatáčku, i když jeho poslání na tom přímo nestojí.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:05 12.11.2018

  Miroslav: je potřeba to brát s nadhledem, jen jsem chtěl popsat trochu jiný pohled na celou věc ohledně motorů. Samozřejmě i pro Čínu bude nejlepší, když zamakají a co nejdřív ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav:
  je potřeba to brát s nadhledem, jen jsem chtěl popsat trochu jiný pohled na celou věc ohledně motorů. Samozřejmě i pro Čínu bude nejlepší, když zamakají a co nejdřív přijdou s vlastním, kvalitním motorem pro své letouny. Být odkázaný na ruské motory (možné vrtochy s cenou a kvalitou), není pro čínu zrovna dobré. Rovněž pro export to bude mnohem lepší když si vyrobí vše sami.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  09:47 12.11.2018

  Rase: Myslím, že porovnávaš neporovnateľné. V prvom rade vtedy sa vyrábali stíhačky v tisícových nákladoch. V jednej továrni vtedy vyrobili za deň viac strojov ako dnes máme celkom ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Myslím, že porovnávaš neporovnateľné. V prvom rade vtedy sa vyrábali stíhačky v tisícových nákladoch. V jednej továrni vtedy vyrobili za deň viac strojov ako dnes máme celkom v našom letectve. Tie stroje, výroba, výcvik, servis a samotné motory boli oveľa jednoduchšie ako je tomu dnes.

  Cernakus: Poprosím nejaký link ohľadne tej manévrov MiG-25. Jednak na to nie je uspôsobený ale hlavne nemá palubnú výzbroj, len rakety dlhého dosahu.Skrýt celý příspěvek

 • GlobeElement
  09:07 12.11.2018

  cernakus - s tím HDP opatrně. HDP bez znalosti toho, co obsahuje, může být docela k ničemu. Většinou se počítá jako součet všech výdajů, tedy i výdajů na dluh, a samozřejmě i ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus - s tím HDP opatrně. HDP bez znalosti toho, co obsahuje, může být docela k ničemu. Většinou se počítá jako součet všech výdajů, tedy i výdajů na dluh, a samozřejmě i výdajů předražených a neinvestičních. Vláda tedy může zvednout HDP tím, že vydá dluhopisy a za stržené peníze koupí nové letadlo pro premiéra.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  06:33 12.11.2018

  snowmad to tvoje poradi - je od nejlepsiho po nejhorsi nebo jak ? Moje poradi nejhezci - nejhori 1. f-22, krasavice 2 su-57, nic moc, je tu, protoze pod ni sou osklivejsi 3 ...Zobrazit celý příspěvek

  snowmad
  to tvoje poradi - je od nejlepsiho po nejhorsi nebo jak ?

  Moje poradi nejhezci - nejhori
  1. f-22, krasavice
  2 su-57, nic moc, je tu, protoze pod ni sou osklivejsi
  3 f-35 takova fabia, ze zacatku hnusna, ale po 20 letech si na jejich ksicht zvyknes
  4 j -20 co dodat ?

  cernakusi
  jeste trikrat, ty prepacty na dolary ,se delaji skutecne ponekud SLOZITEJI nez jen dle aktualniho kurzu vuci dolaru.
  Skutecne me sem napis jedinou stranku ktera me ukaze ze na tyhle "prepoctove dolary" mela 20k na hlavu, oproti soucasnym 10k. At uz pred rokem ci dvema, kdyz se nam tu ty snazis namluvit ty svoje bludy.
  Co to u ruska "raketove" vyletelo kvuli popadu rublu je PREPOCET NA PARITU KUPNI SILY na dolary, ne bezny prepocet hdp na osobu.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  23:58 11.11.2018

  cernakus: Mohu požádat o příklad, kde Mig-25 dával zabrat komukoliv pomocí obratnosti? Ano, radar a střely OK. MIg-25 má mít 4,5G limit, bojový 6,5, maximální nouzový pak ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus:
  Mohu požádat o příklad, kde Mig-25 dával zabrat komukoliv pomocí obratnosti? Ano, radar a střely OK.

  MIg-25 má mít 4,5G limit, bojový 6,5, maximální nouzový pak 8,4G (ano, vydrží více -max 11,5G - ale s deformací draku), s přídavnými nádržemi jenom 2,2G - tedy "čistokrevný" přepadový stíhač.

  Blízký boj byl u tohoto letounu vždy nouzovka a příprava na průšvih. V Iráku dal jenom jeden sestřel F-18, Migy střílely sice na více letadel, ale další rakety se nechytly.Skrýt celý příspěvek

 • cernakus
  23:52 11.11.2018

  Czertik, Blabol tak ještě jednou. Měřidlo postavené na aktuálním kurzu ti může zařídit propad HDP o polovinu (a ad absurdum zcela na NULU) během jediného dne. Pánové uvědomujete ...Zobrazit celý příspěvek

  Czertik, Blabol

  tak ještě jednou. Měřidlo postavené na aktuálním kurzu ti může zařídit propad HDP o polovinu (a ad absurdum zcela na NULU) během jediného dne. Pánové uvědomujete si, co by znamenal REÁLNÝ propad HDP o polovinu????? Máte alespoň základní ponětí co to v reálu znamená? Něco takového je ekvivalentní přírodní katastrofě apokalyptických rozměrů nebo rovnou jaderné válce.

  Mimochodem zrovna Čína, když už se o ní bavíme, dlouhodobě a výrazně podhodnocuje Juan. Dokonce tak, že si na to Donald několikrát stěžoval a uváděl to jako jednu z příčin obchodní války.

  Taktéž nemáte ponětí, co je PKS. to fakt není o tom, že si Maduro škrtne pět nul na miliónovém bolívaru.

  Jen pro srovnání. Rusku klesl mezi lety 2014 a 2015 během jediného roku HDP v nominálu na polovinu, protože rubl na konvertibilním trhu z různých důvodů tu polovinu ztratil. Propad HDP Sýrie v témže období byl 5%, v době kulminace občanské války. HDP sýrie se nejvíce propadly mezi lety 2012 a 2013 a to o 25%, což korespondovalo s tím, že Sýrie v té době přišla o cca 20-30% činného obyvatelstva (utečenci).Fakt si myslíte, že situace byla v Rusku horší než v Sýrii?

  Pokud na výše položené řečnické otízky odpovídáte kladně, pak se nemáme o čem bavit. Tuto základní matematiku a logiku totiž pochopí i můj osmiletý synovec.Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  23:21 11.11.2018

  co se týče vzhledu a "krásy" stealth a stealthlike letadel, tak pořadí je takovéto:
  1. Su-57
  2. J-20
  3. F-22
  4. F-35

  co se týče vzhledu a "krásy" stealth a stealthlike letadel, tak pořadí je takovéto:
  1. Su-57
  2. J-20
  3. F-22
  4. F-35

 • danny
  23:18 11.11.2018

  Pak je ještě zajímavé mrknout se, jak se daří srovnatelným zemím v regionu, a je jedno, jestli to budete přepočítávat na bigmacky, dolary, kilometry rychlovlaků, misky rýže nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pak je ještě zajímavé mrknout se, jak se daří srovnatelným zemím v regionu, a je jedno, jestli to budete přepočítávat na bigmacky, dolary, kilometry rychlovlaků, misky rýže nebo počty instalovaných bezvodých záchodů. Srovnání Číny a Indie je inspirativní.Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  22:21 11.11.2018

  cernakus Ano, skutecne se domnivam ze kdyz se porovnavaji ekonomiky, je vhodne mit jednu stejnou pro vsechny (a je jedno jaka to je). A pokud tu chces udeta tabulku kde onou ...Zobrazit celý příspěvek

  cernakus
  Ano, skutecne se domnivam ze kdyz se porovnavaji ekonomiky, je vhodne mit jednu stejnou pro vsechny (a je jedno jaka to je).
  A pokud tu chces udeta tabulku kde onou porovnavaci menou bude rubl (prepocten dle aktualniho kurzu vuci te ktere mene), nemam s tim sebemensi problem.

  A ne, skutecne , pocitat , resp porovnavat v narodni mene NEJDE. Protoze vezmi si, ze by si jakakoliv zeme rozhodla, ze si prida par nul...a tak by hed v tom zebricku poskocila, protoze najednou dle narodni meny by mela daleko silnejsi ekonomiku, byt realne by byla uplne stejna.
  Schvalne napis kde v tom zebricku by si stala dnesni venezuela dle jejich narodni meny.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:18 11.11.2018

  no s tou radostí nad tím, jak neumí J-20 manévrovat, ještě chvilku počkal. Když F-35 dostala na prdelku od F-16, tak se tady hned vyrojily informace, jak ještě má omezenou letovou ...Zobrazit celý příspěvek

  no s tou radostí nad tím, jak neumí J-20 manévrovat, ještě chvilku počkal. Když F-35 dostala na prdelku od F-16, tak se tady hned vyrojily informace, jak ještě má omezenou letovou obálku, a to bylo "třicet let" od vzletu F-35
  Prostě to chce klid..Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  22:15 11.11.2018

  to Cernakus, " HDP dle PKS je HDP v národní měně. Naopak takzvaně HDP dle nominální konvertibilního dolaru, kterým se trubci rádi ohánějí, je přepočet. Pro jednoduchost, pakliže ...Zobrazit celý příspěvek

  to Cernakus,

  " HDP dle PKS je HDP v národní měně. Naopak takzvaně HDP dle nominální konvertibilního dolaru, kterým se trubci rádi ohánějí, je přepočet. Pro jednoduchost, pakliže by se Rusko a nebo USA rozhodly, že RUBL nelze směnit za DOLAR, pak by se HDP ruska dle PKS nehlo z aktuálních hodnot..."

  Zase tu plácáš nesmysly. Možná jsem RÁŽ, ale vím, co to je nominální HDP a HDP podle parity kupní síly. To, co říkáš ty, je blbost. Nominální HDP je reálné číslo a můžeš je vyjádřit v domácí měně, USD, EUR nebo čemkoliv jiném. Přepočet na paritu kupní síly je zjednodušeně něco jako "BigMac index". Lépe ukazuje životní úroveň obyvatel, hlavně v chudších zemích. Ale z hlediska velikosti a významu země ve světové ekonomice je k ničemu. S dolar vůbec nesouvisí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3