Čínské strategické zbraně na vojenské přehlídce v Pekingu

Čínské strategické zbraně na vojenské přehlídce v Pekingu
Modely hypersonických kluzáků DF-17 / čínský internet (Zvětšit)

Joseph Trevithick na webu The Drive vybral čtyři klíčové strategické zbraňové systémy, které jsme mohli před několika dny spatřit na masivní čínské vojenské přehlídce v Pekingu. Čína si přehlídkou připomněla sedmdesát let od chvíle, kdy Mao Ce-tung založil Čínskou lidovou republiku a potvrdil tak vítězství komunistické strany v zemi.

DF-17

Jako první Trevithick upozornil na modely hypersonických kluzáků DF-14. Čína vyvíjí hypersonické zbraně již dlouhou dobu a nyní jsme mohli vůbec poprvé vidět výsledek čínského úsilí.

Kluzák DF-17 je testován od roku 2017 a ke svému vynesení do výšky a k udělení potřebné rychlosti využívá první raketový stupeň z balistické rakety krátkého doletu DF-16B.  Po oddělení ve velké výšce (cca 60 km) a v řídké atmosféře kluzák DF-17 letí po velmi ploché dráze a velkou rychlostí (více než Mach 5) ke svému cíli.

Takovým způsobem kluzák zůstává déle pod radarovým horizontem PVO protivníka a poskytuje ji jen minimum času na reakci. DF-17 navíc údajně umí za letu manévrovat a dále ztížit práci PVO. Dostřel DF-17 je kolem 2000 km a bojová hlavice je konvenční nebo jaderná. Počáteční operační schopnosti DF-17 dosáhne v roce 2020.

Není jasné, jaké jsou naváděcí systémy kluzáku, zda má tedy „pouze“ satelitní a inerciální navigaci (pro útoky na cíle s jasně danou pozicí), nebo má nějaké pokročilejší senzory (radar, elektro-optiku) pro samostatné navádění v koncové fázi letu.


Nejmodernější čínské strategické raketové zbraně


DF-41; větší foto / čínský internet

DF-41

Na vojenské přehlídce jsme dále mohli vidět hlavní jadernou pěst Číny – mezikontinentální balistické střely ICBM (InterContinental Ballistic Missiles) DF-41 (Dong-Feng 41; Východní vítr 41). Přehlídky se zúčastnilo 16 střel DF-41 na osminápravových těžkých kolových podvozcích.

Raketový motor střely využívá pevné palivo a odhadovaný dosah je 15 000 km. DF-41 zřejmě nahradí i střely DF-5 umístěné v silech. DF-41 je vyvíjená od roku 2000 a vstoupila do služby v roce 2017. Jedná se o nejmodernější ICBM ve výzbroji čínské armády.

Zbraň pojme údajně až několik samostatně naváděných bojových hlavic MIRV (Multiple Independently targetable Reentry Vehicle). Odhadované počty hlavic se liší. Podle různých zdrojů může jít až o 10 MIRV, ale podle některých expertů (Bulletin of the Atomic Scientists) je počet mnohem nižší, údajně kolem tří hlavic. Zbytek nákladu mají tvořit návnady a nespecifikované „penetrační“ pomocné prostředky, které pomáhají MIRV překonávat protivzdušnou obranu (PVO) protivníka. 

Američtí odborníci odhadují, že Čína vlastní 120 ze země odpalovaných balistických střel s jadernou hlavicí (DF-5, DF-21, DF-26, DF-31 a DF-41). Tyto střely mohou nést až 186 MIRV (celková zásoba Číny se odhaduje na 280 MIRV pro pozemní střely). Z celkového počtu je čínských ICBM 75 až 100 kusů, odpalovacích vozidel pak 50 až 75 kusů.


JL-2; větší foto / čínský internet


Aby ponorky Type 094 mohly zasáhnout hlavní území USA, musí plout až 4000 km na východ / Bulletin of the Atomic Scientists

JL-2

Čína na výstavě ukázala také z ponorky odpalované balistické střely SLBM (Submarine-Launched Ballistic Missiles) JL-2 (JuLang-2; Velká vlna 2). Bylo to poprvé, kdy bylo možné si střely prohlédnout veřejně. JL-2 je konstrukčně podobná, včetně stejného raketového motoru, s ICBM DF-31.

JL-2 slouží na šesti balistických ponorkách třídy Type 094 s jaderným pohonem. Každá ponorka unese 12 JL-12 s doletem 7400 km a každá střela pojme jednu hlavici o síle 1 Mt. Ponorky Type 094 a JL-2 tvoří páteř jaderných sil čínského námořnictva.

Z čínských vod ponorka Type 094 pomocí JL-2 může zasáhnout území Aljašky, americkou základnu Guam, Havaj, Rusko a Indii. Ale i kdyby plula dva, tři tisíce kilometrů na východ, stále nezasáhne hlavní území Spojených států.

Čína ale rovněž vyvíjí výkonnější SLBM JL-3 s větším doletem (údajně 12 000 km) a s možností nést několik MIRV. Tyto nové střely jsou určeny pro šest nově budovaných jaderných ponorek třídy Type 096. První ponorka Type 096 vstoupí do služby v roce 2020.


HSU-001; větší foto / čínský internet

HSU-001

Jako čtvrtou zajímavou novinku Trevithick vybral robotickou ponorku HSU-001. Jedná se o robotickou ponorku koncepčně připomínající americkou Echo Seeker od společnosti Boeing.

Obecně jsou podvodní bezosádková vozidla UUV (Unmanned Underwater Vehicles) určená pro dlouhodobé nenápadné operace za účelem průzkumu, sledování a zpravodajství (ISR). Oproti ponorkám s osádkou nabízejí mimo jiné mnohem větší ponor a dosah. Například devět metrů dlouhý Echo Seeker se může potopit do hloubky 6000 metrů a dokáže operovat pod vodou po dobu tří dnů ‒ ponorka ale musí vždy být v dosahu mateřské lodi.

Boeing vyvinul také velkou robotickou ponorku Echo Voyager o výtlaku 50 tun. Nová ponorka pod vodou vydrží až šest měsíců a urazí vzdálenost 12 000 km. Ponorka tak bez problémů propluje Tichým oceánem z amerického východního pobřeží až k Číně.

Schopnosti HSU-001 nejsou známé, ale jejím domovem budou nepochybně strategicky klíčové vody Jihočínského moře. Čínské UUV lze využít pro podvodní i nadvodní ISR (ostatně HDU-001 má dva periskopy), mapování reliéfu a hloubky mořského dna nebo pro pátrání po námořních minách.

Zdroj: Taylor, The Drive

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?

Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej ...

Čínské letectvo testuje první stíhačky páté generace J-20

Na konci minulého roku čínská společnost Chengdu Aircraft Company (CAC) zprovoznila produkční linku ...

Nejnovější čínské tanky a obrněná vozidla

Čínský státní zbrojní gigant Norinco na letecké výstavě u města Ču-chaj (Zhuhai Air Show) ukázal ...

Čínské bombardéry nově unesou velké protilodní střely DF-21

Na čínských webových stránkách se objevily fotografie nové varianty bombardéru H-6. Letadlo má místo ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • danny
  15:06 04.10.2019

  Naštěstí čínské rozpínavosti a militarismu právě zatnul tipec pražský magistrát vypovězením smlouvy o kulturní spolupráci s Pekingem. To soudruhy otřese a už se z toho ...Zobrazit celý příspěvek

  Naštěstí čínské rozpínavosti a militarismu právě zatnul tipec pražský magistrát vypovězením smlouvy o kulturní spolupráci s Pekingem. To soudruhy otřese a už se z toho nevzpamatují.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   17:02 06.10.2019

   Neměj strach - zasejí v srdcích Pražanů strach embargem na pandy.

   Neměj strach - zasejí v srdcích Pražanů strach embargem na pandy.

 • Jura99
  09:04 04.10.2019

  Je sice zajímavé, co Čína představí za zbraně dnes, ale horší bude, co představí za 5 nebo 10 let. Není to totiž tak dávno, co se všichni smáli, že Čína jen dokáže kopírovat ...Zobrazit celý příspěvek

  Je sice zajímavé, co Čína představí za zbraně dnes, ale horší bude, co představí za 5 nebo 10 let. Není to totiž tak dávno, co se všichni smáli, že Čína jen dokáže kopírovat zastaralé zbraně nebo přestavět vzory odjinud (např. letadlovka Liao-ning ex. Varjag). Uběhla krátká doba a už to není pravda, a nebude dlouho trvat a padne i poslední terč posměchu, že neumí vyrobit moderní proudový motor.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   10:32 04.10.2019

   Postaviť loď je jedna vec ale okopírovať prudový motor druhá. Keby si mal v dielni motor povedzme z Raptora tak ok, rozobral by si ho, premeral a vyrobil zhodný. Ale len na prvý ...Zobrazit celý příspěvek

   Postaviť loď je jedna vec ale okopírovať prudový motor druhá. Keby si mal v dielni motor povedzme z Raptora tak ok, rozobral by si ho, premeral a vyrobil zhodný. Ale len na prvý pohľad. Nikdy sa totiž nepriblížiš kvalite lebo nepoznáš technologické postupy výroby ani použité materiálové riešenia.

   A tu je ten problém. Nepochybujem, že Čína kopíruje ruské letecké motory ale iste sa nedokážu priblížiť originálu čo sa kvality týka. Potom majú nižšiu životnosť, vyššiu poruchovosť či celkový výkon. Časom to vychytať môžu ale to je beh na dlhé trate a 10 rokov im určite stačiť nebude (ak vôbec)Skrýt celý příspěvek

   • Echo
    18:46 06.10.2019

    No lenze Cina uz kupuje aj ludi a ich know-how. Z mojho okolia poznam cloveka, ktory bol kupeny aj s jeho patentami v strojarstve. 3/4 roka je v Cine, kuti tam nieco, ale nikto sa ...Zobrazit celý příspěvek

    No lenze Cina uz kupuje aj ludi a ich know-how. Z mojho okolia poznam cloveka, ktory bol kupeny aj s jeho patentami v strojarstve. 3/4 roka je v Cine, kuti tam nieco, ale nikto sa radsej nepyta, ze co. A financne je jeho rodina uz niekde inde. A o vypredaji odbornikov z Ukrajiny skoda reci.Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  23:59 03.10.2019

  Tak Čína staví lodě, hypersonické rakety, drony atd... a my ztrácíme lidi, peníze a čas k ochraně Afghánců, kteří vystrojili (podotýkám na vládou kontrolovaném území) takovýhle ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak Čína staví lodě, hypersonické rakety, drony atd... a my ztrácíme lidi, peníze a čas k ochraně Afghánců, kteří vystrojili (podotýkám na vládou kontrolovaném území) takovýhle fajnový pohřeb pánovi Safiulláhovi, který před pár dny spustil palbu na americké vojáky - viz obrázky a 2 videa v tomhle vláknu na twitteru:

  https://twitter.com/RisboLensk...

  Když tam teď byly prezidentské volby, tak hlasovalo 2,2 mil. lidí z přes 11 mil. oprávněných voličů (ostatní poslechli Talibán, aby nehlasovali), oba hlavní kandidáti už vyhlásili svoje vítězství, ale hlasy se budou sčítat do listopadu a už teď se všichni obviňují z masivních podvodů (jakože třeba z jedné vesnice přišlo více hlasů než z jednoho z největších měst Herátu atd.).

  Nu a Rusové mají radost, jak jim krásně chráníme jejich měkký podbřišek proti pronikání radikálů na jejich území, to samé Číněné ve vztahu k jejich neklidné muslimské porvincii Sin-tiang (kde žijí muslimští Ujrurové), která má s Afghánistánem přímo část hranice (byť malou). My tam válčíme, postaráme se o ochranu zranitelných částí jejich zemí a oni mají o to více peněz na fajnové zbraně proti nám, které nám ukážou na přehlídkách 9.5. a 1.10. zase příští rok.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   06:55 04.10.2019

   " a my ztrácíme lidi, peníze a čas k ochraně Afghánců"

   Koukám, že přehlídka splnila svůj účel. A Čína bez práce získá další území do svého Císařství..

   " a my ztrácíme lidi, peníze a čas k ochraně Afghánců"

   Koukám, že přehlídka splnila svůj účel. A Čína bez práce získá další území do svého Císařství..

 • Marťan
  23:00 03.10.2019

  K přehlídce: Taková velká sláva, ale ta letecká část, to byl fail. Napřed tu oblohu zakouřili barvami, že nebylo nic vidět a pak v té žluté mlze snímali prolétající stroje kamerou ...Zobrazit celý příspěvek

  K přehlídce: Taková velká sláva, ale ta letecká část, to byl fail. Napřed tu oblohu zakouřili barvami, že nebylo nic vidět a pak v té žluté mlze snímali prolétající stroje kamerou proti ostrému slunci. Většina záběrů na létající stroje tak stála za zlámanou grešli.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
   10:21 04.10.2019

   No jako fail bych to neviděl. Už takhle jim občas něco prosákne - viz fotka spodku bobmardéru s přípravou na velkou raketu. Takhle ukážou letadla a zároveň ztíží práci analytikům. ...Zobrazit celý příspěvek

   No jako fail bych to neviděl. Už takhle jim občas něco prosákne - viz fotka spodku bobmardéru s přípravou na velkou raketu. Takhle ukážou letadla a zároveň ztíží práci analytikům. IMHO to splnilo účel perfektně.Skrýt celý příspěvek

   • BobbyRay
    23:46 10.10.2019

    jj, a kdyz si neco nahodou prikrasli, tak diky mlze nepoznas, ze to neni pravda :)

    jj, a kdyz si neco nahodou prikrasli, tak diky mlze nepoznas, ze to neni pravda :)

Načítám diskuzi...