Čínské letadlové lodě Type 002 získají inovativní vzletový systém

Vizualizace nové čínské letadlové lodě Type 002 / Xigexi

Nová třída letadlových lodí čínského námořnictva, Type 002, bude pravděpodobně vybavena elektromagnetickým katapultem pro asistovaný vzlet letounů. Čína by se tak mohla stát prvním nezápadním státem na světě, kterému se podaří dokončit vývoj této technologie. První letadlová loď třídy Type 002 bude podle nedávných odhadů zařazena do aktivní služby v roce 2023.

Důležitým předpokladem pro využití technologie elektromagnetických katapultů je dostatečný výkon pohonného systému. Podle informací deníku South China Morning Post ze začátku listopadu se Číně podařilo tak výkonný systém vyvinout, a to dokonce bez využití jaderné energie. 

 

Letadlová loď vybavená technologií, která by umožnila asistovaný vzlet za využití leteckého katapultu a přistávaní na lodi pomocí brzdících lan, by se svými bojovými schopnostmi výrazně odlišovala od předchozích čínských plavidel.

Start pomocí katapultu CATOBAR (Catapult Assisted Take-Off But Arrested Recovery) dlouhodobě zmenšuje opotřebování palubních letounů, snižují náklady na jejich údržbu, umožňují jim létat s těžším nákladem a zvyšují rychlost vzletových a přistávacích manévrů.   

Technologie CATOBAR využívá buď parní, nebo pokročilejší elektromagnetické katapulty. Americké letadlové lodě třídy Gerald R. Ford by namísto parních katapultů C-13 měly v blízké budoucnosti získat nové elektromagnetické katapulty označované jako EMALS (z anglického Elelctromagnetic Aircraft Launch System). Největší výzvu pro využití systému EMALS představuje zajištění dostatečného přísunu elektrické energie, o který se v případě lodí třídy Gerald R. Ford stará dvojice jaderných reaktorů.   

Čínské letadlové lodě třídy Type 002 se ovšem budou spoléhat na konvenční zdroj energie. Wan Ping, odborník na vojenskou techniku z čínské Akademie věd, se domnívá, že výkon nového pohonného systému bude pro elektromagnetický katapult dostačovat.

„Nešlo jen o jednoduchou změnu ze střídavého na stejnosměrný proud, ale o celkové přepracování napájecího a distribučního systému. Od parních kotlů až po zařízení pro skladování energie, uvedl k průběhu vývoje nového systému Wang.

Wang v rozhovoru pro South China Morning Post navíc dodal, že by stejná technologie mohla být v budoucnu využita nejen pro vzlet letadel, ale také pro odpal raket, dopravu satelitů na oběžnou dráhu a rychlovlaky. Letadlové lodě by díky elektromagnetickým katapultům mohly sloužit jako základna pro tankovací letouny, letouny včasné výstrahy, protiponorkové letouny a též transportní letouny.


Konstrukční detaily letadlové lodě Type 002.

Type 002 by se mohl stát první třídou nezápadních letadlových lodí, které budou vybaveny systémem CATOBAR. Podobné ambice má i nová indická letadlová loď INS Vishal. Vzhledem k opakovaným zpožděním při konstrukci plavidla je ale pravděpodobné, že Číňané dokončí své plavidlo jako první.

Čínské námořnictvo v leteckém výcvikovém středisku Xincheng údajně testuje jak parní, tak i elektromagnetický systém CATOBAR. Podle internetových stránek China Military Online došlo k uskutečnění stovek testů, při kterých čínské palubní letouny J-15, kopie ruských Su-33, využívaly zkušební elektromagnetický katapult.  

Čínští představitelé opakovaně vyzdvihují technologickou nadřazenost svých vojenských systémů nad systémy Spojených států. Nový pohonný systém podle nich umožní vyzbrojení letadlových lodí třídy Type 002 laserovými zbraňovými systémy a elektromagnetickými děly, které se vyznačují vysokou spotřebou energie.

Začátek stavby prvního plavidla nové třídy byl ovšem opakovaně odkládán. Je otázkou, zda k tomu vůbec dojde, protože ve stádiu vývoje je již také následující třída čínských letadlových lodí, označovaná jako Type 003.

Zdroj: The DiplomatSouth China Morning PostChina Military Online

Nahlásit chybu v článku


Související články

Strategický profil čínského vývozu zbraní

Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...

Sebevědomí draka roste: Čína převedla své exportní zbraně

Čína nedaleko města Pao-tchou ve Vnitřním Mongolsku předvedla v polovině srpna zahraničním delegátům ...

Čínská stíhačka J-20 oficiálně ve výzbroji čínského letectva

Tiskový mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian oficiálně oznámil zavedení stealth stíhačky ...

Čínské kybernetické válečné strategie

S probíhajícími vojenskými reformami a snahou o modernizaci Čínské lidově osvobozenecké armády ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • RiMr71
    15:11 29.11.2017

    ...každopádně to vypadá že USA bude mít letadlovou loď, UK bude mít letadlovou loď, Francie bude mít letadlovou loď, Čína bude mít letadlovou loď, Indie bude mít letadlovou loď a ...Zobrazit celý příspěvek

    ...každopádně to vypadá že USA bude mít letadlovou loď, UK bude mít letadlovou loď, Francie bude mít letadlovou loď, Čína bude mít letadlovou loď, Indie bude mít letadlovou loď a Rusko... bude znát spoustu velmocí, co mají letadlovou loď...Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    15:09 29.11.2017

    Shelmik nechce sa mi to postovat donekonecna.. Cina ma najvykonejsi pocitac merany metodikou z 80-tich rokov.. Novsie 3 metodiky ktore existuju je ten isty pocitac na 7-8 ...Zobrazit celý příspěvek

    Shelmik

    nechce sa mi to postovat donekonecna..

    Cina ma najvykonejsi pocitac merany metodikou z 80-tich rokov..

    Novsie 3 metodiky ktore existuju je ten isty pocitac na 7-8 mieste a podla nich je najvykonejsi pocitac Japonsky..
    Ide o to, ze stara metodika pocita len vykon procesoru..
    Novsia vykon procesoru, grafickej kraty a RAM..

    pretoze ak chces vypocitat kolko plutonia potrebujes na vyrobu atomovej bomby alebo scitat dva velke cisla - potrebujes len procesor..
    Ale ak potrebujes simulovat ako sa bude spravat novovyvijana latka, supravodice, kondenzatory a podobne - potrebujes riesit logicku ulohu - a tam potrebujes uplne cosi ine..
    i tak sa uz klasicke superpocitace nestavaju ani tie na riesenie logickych uloh, posledne 3 roky sa stavaju pocitace ako watson co maju umelu inteligenciu, neuronove siete a kvantove pocitace..
    a tam je na tom cina horsie ako napriklad Cesko :D..Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:55 29.11.2017

    Shelmik:
    Nemá nejvýkonnější počítač. Sice podle hrubého výkonu jo, ale ten nejde využít. V reálnejch úlohách je ten čínskej superpočítač na druhym místě pouze o fous před třetim.

    Shelmik:
    Nemá nejvýkonnější počítač. Sice podle hrubého výkonu jo, ale ten nejde využít. V reálnejch úlohách je ten čínskej superpočítač na druhym místě pouze o fous před třetim.

  • copy
    13:17 29.11.2017

    Číňany a Poláky je třeba brát s rezervou :-)

    Číňany a Poláky je třeba brát s rezervou :-)

  • Shelmik
    12:30 29.11.2017

    Ja bych si legraci z ciny nedelal jasny zavani to iranskym zbrojnim prumyslem umakartova stihacka atd. Ale jdou hodne dopredu a je jen otazka jestly u vyvoje treba nenašly ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja bych si legraci z ciny nedelal jasny zavani to iranskym zbrojnim prumyslem umakartova stihacka atd. Ale jdou hodne dopredu a je jen otazka jestly u vyvoje treba nenašly zlepšovak na ktery americani nepřišly co ja vim supravodic se schopnosti supravodice v beznych provoznich podminkach nebo nejaky extra kondenzatory konec koncu cina ma ted prece nejvykonejsi superpocitac na svete .Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:47 29.11.2017

    Myslite ekologicky, Charlie, myslite ekologicky. Keď sa budú chcieť presunúť na väčšiu vzdialenosť, rozvinú plachty. :-D ... a potom, bude predsa dostatok lodí, čo môžu ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslite ekologicky, Charlie, myslite ekologicky. Keď sa budú chcieť presunúť na väčšiu vzdialenosť, rozvinú plachty. :-D
    ... a potom, bude predsa dostatok lodí, čo môžu lietadlovku zobrať do vleku a na propagačných fotkách sa iba vymažú laná. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    10:31 29.11.2017

    A pak se vzbudil a vyndal ruku z nočníku... Stačí si přečíst, kolik energie "schroupne" katapult na jeden start a vyjde z toho, že jedna 20MW turbína by musela jet nepřetržitě jen ...Zobrazit celý příspěvek

    A pak se vzbudil a vyndal ruku z nočníku... Stačí si přečíst, kolik energie "schroupne" katapult na jeden start a vyjde z toho, že jedna 20MW turbína by musela jet nepřetržitě jen pro potřeby leteckých operací. Co to udělá se spotřebou netřeba mluvit. Ale OK, možná jim stačí se s tou lodí placatit v jihočínským a japonským moři, pak by jim palivo mohlio stačit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2