Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko

Čínské průzkumné a útočné drony CH-92A pro Srbsko
CH-92A na letecké základně Batajnica / Srbské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Začátkem července se přední představitelé srbské vlády a armády zúčastnili prezentace šesti nových průzkumných a útočných dronů CH-92A zakoupených v Číně. Srbsko je první evropskou zemí provozující čínské bojové drony.

Čínské drony pro Srbsko

Čínský dron CH-92A patří do rodiny dronů Cai Hong (Duha) od Pekingské akademie letecké aerodynamiky CAAA (China Academy of Aerospace Aerodynamics). CAAA je součástí koncernu CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation).

Na základě současné objednávky Srbsko získá devět dronů. Podle čínského webu Global Times ale Srbsko nakoupí až 24 dronů CH-92A, resp. osm samostatných systémů. Každý srbský systém má vlastní stanici velení a řízení, komunikační prostředky, logistickou podporu, dopravní prostředky (srbské nákladní automobily FAP-2228) a tři drony CH-92A.

Z pochodové polohy lze systém připravit k použití do jedné hodiny. Drony mohou vzlétnout i z travnaté plochy a v případě potřeby je možné k přistání použít padák. Spolu se šesticí dronů Srbsko nakoupilo první balík 18 čínských řízených střel vzduch-země FT-8C s laserovým naváděním. Střela FT-8C váží 18 kg a podle výšky odpalu má dolet 6000 až 9000 metrů.


FT-8C; větší foto / Srbské ministerstvo obrany

Akviziční náklady devíti dronů CH-92A (tedy tří systémů), včetné 18 ks munice (dvě střely pro každý dron), se neoficiálně odhadují na 30 milionů dolarů.

„[Drony] Představují moderní způsob válčení. V tomto směru nám chyběly schopnosti a neměli jsme vůbec šanci konkurovat vážnějším zemím ... Prozatím máme 18 střel a nakoupíme více střel, nejsou drahé, ale jsou to nejlepší zbraně. To se ukázalo během války v Jemenu a v Saúdské Arábii ‒ pouze pomocí bezpilotních letadel, bez ztrát na lidských životech [nezúčastněných osob], přesto jsou výsledky působivě silné a doručujete nejtěžší úder vaším potenciálním nepřátelům,“ uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić, který se zúčastnil prezentace na základně Batajnica


Prezentace dronu CH-92A na základně Batajnica 

CH-92A

Dron CH-92A měl premiéru na letecké výstavě ve městě Ču-chaj (Zhuhai) v roce 2012. Samotný dron je na světovém trh se zbraněmi nabízen čínským obchodním sdružením ALIT (Aerospace Long-March International Trade Company).

Srbsko, jakožto první zákazník, objednalo drony CH-92A v roce 2018. Součástí dohody je také čínská pomoc pří vývoji a výrobě srbského dronu Pegaz 011. Srbský dron patří do stejné kategorie jako CH-92A, ale je celkově menší a má menší užitečnou nosnost (40 kg). Přesto i Pegaz 011 unese dvojici čínských střel FT-8D ‒ tato možnost byla potvrzena během vojenské výstavy v Bělehradě v roce 2019.

Srbsko vyvíjí Pegaz 011 od roku 2010 a první let se uskutečnil o rok později. Čínská strana nově pomůže s dodávkou a integrací moderního vybavení, avioniky, optoelektronických systémů a zbraní. Takto vylepšené drony Pegaz 011 následně zamíří do srbské armády. Dá se říci, že čínská pomoc s projektem byla podmíněná právě nákupem čínských dronů CH-92A.

CH-92A měří na délku 4,1 metru, při rozpětí křídel devět metrů. Maximální vzletová hmotnost je 380 kg, užitečná 75 kg. Pohonnou jednotku tvoří benzínový dvouválec o výkonu 37 kW. 


CH-92A s řízenými střelami FT-8C; větší foto / Srbské ministerstvo obrany

CH-92A nemá satelitní komunikaci, takže ovládání je omezeno rádiovým horizontem mezi dronem a řídící stanicí. Teoretický rádiový dosah je udáván až 250 km, doba letu dronu maximálně 10 hodin (bez munice). Maximální výška letu CH-92A je 5000 metrů, cestovní rychlost 120-180 km/h a maximální rychlost 180-190 km/h.

Srbsko nasadí čínské drony k průzkumným úkolům, sledování, zpravodajství, patrolování, ochraně hranic, případně k zaměřování nebo ničení cílů. CH-92A mohou předávat přesné informace o poloze cíle pro srbské minometné, dělostřelecké nebo raketové jednotky.

Podle srbských médií má denní / noční elektrooptický senzor CH-92A dosah až 20 km (v ideálních světelných podmínkách) a laserový dálkoměr / značkovač 13 km. CH-92A rovněž umí pomocí senzoru automaticky sledovat jedoucí vozidlo.


Řídicí stanice; větší foto / Srbské ministerstvo obrany

Čínské drony pro celý svět

Čína v posledních letech výrazně zvyšuje tempo vývozu vojenských technologií. Na rozdíl od Západu není Čína (ostatně ani Rusko) vázána „morálními“ zábranami, svazujícími právními předpisy (jako v případě Spojených států) nebo rizikem mediální štvanice. Čína také na zákazníky neklade žádné politické podmínky.

Podle švédského institutu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Čína v letech 2008 až 2018 vyvezla 163 bojových dronů. Čínské drony Wing Loong-II například nasadily Spojené arabské emiráty v Libyi. Je zajímavé, že „nepřátelským alter egem“ čínských dronů v Libyi jsou turecké drony Bayraktar TB2. Čína dodala drony Wing Loong-II také do Egypta, Saúdské Arábie nebo Turkmenistánu.

Další čínský dron CH-4B, největší dron rodiny Cai Hong, najdeme ve výzbroji Egypta, Etiopie, Zambie, Alžírska, Jordánska, Pákistánu, Iráku nebo Myanmaru (Barmy). CH-4B na šesti závěsných bodech unese výzbroj o hmotnosti 250 až 345 kg. CH-4B díky výkonným elektrooptickým senzorům umí nasadit zbraně i z výšky 5000 metrů (mimo dosah protivzdušné obrany velmi krátkého dosahu).

Díky Číně se mohou tedy i chudé asijské nebo africké státy dostat k velmi pokročilým vojenským technologiím. CH-4B sice není tak komplexní zbraňový systém jako americký dron MQ-9 Reaper, ale stojí čtyřikrát méně ‒ čtyři miliony dolarů (cena jednoho dronu) oproti cca 16 milionům dolarů za jeden MQ-9 Reaper.


Srbská přepravní vozidla FAP-2228 dronů CH-92A; větší foto / Srbské ministerstvo obrany

Stojí za zmínku, že se objevují negativní zprávy o spolehlivosti, výkonech a problematické údržbě čínských dronů. Pro vojensko-průmyslovou velmoc Čínu jsou to ale jistě řešitelné „dětské nemoci“. Čínský podíl na světovém zbrojním trhu tedy nepochybně poroste a špičkové čínské zbraňové systémy budou k dispozici prakticky komukoliv.

Také čínská média prodej dronů do Srbska oslavují jako „první prodej bojových dronů do evropské země“, což má otevřít dveře dalším čínským zbrojním firmám v Evropě.

„Čínští vojenští pozorovatelé zdůraznili, že ačkoli peněžní hodnota [srbské] dohody není vysoká, je to poprvé, kdy Čína vyvezla vojensky použitelné letecké systémy do evropské země, což bude mít velký význam pro postavení čínských zbrojních firem na evropském trhu. Wei [čínský vojenský komentátor Wei Dongxu] uvedl, že další evropské země, které mají omezený vojenský rozpočet, mohou nyní projevit větší zájem o čínské drony, jako je série CH [Cai Hong] nebo Wing Loong,“ dočteme se na stránkách čínského portálu Global Times.

Zdroj: Global Times, BMPD, Forbes

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZECHOSLOVAK GROUP vstupuje do srbského podniku IMK 14. Oktobar

Skupina MSM GROUP, slovenská část holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG), uspěla ve výběrovém řízení a ...

Srbsko získá ruské tanky T-72B3 a transportéry BRDM-2MS. Rumunsko dodávky blokuje

29. července 2019 na základně srbské armády „Mija Stanimirović“ se konala prezentace deseti ...

Srbské vrtulníky H145M získají srbské zbraně

V roce 2016 Srbsko objednalo u Airbus Helicopters devět vrtulníků H145M s tím, že šest kusů získá ...

Srbská armáda získá modernizované tanky M-84 AS1

Dne 8. června 2020 srbský ministr obrany Alexandr Vulin a náčelník generálního štábu srbských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  21:33 14.08.2023

  Srbi vraj kupujú od Iránu 20k Sharedov: https://twitter.com/clashrepor... Aj minulý týždeň o tom bola ...Zobrazit celý příspěvek

  Srbi vraj kupujú od Iránu 20k Sharedov:
  https://twitter.com/clashrepor...
  Aj minulý týždeň o tom bola reč:
  https://twitter.com/IranObserv... Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  12:10 15.07.2020

  CH-92A nemá satelitní komunikaci, takže ovládání je omezeno rádiovým horizontem mezi dronem a řídící stanicí. Práve kvôli tomuto by som to nekupoval.. Dnes už má satelit fakt ...Zobrazit celý příspěvek

  CH-92A nemá satelitní komunikaci, takže ovládání je omezeno rádiovým horizontem mezi dronem a řídící stanicí.

  Práve kvôli tomuto by som to nekupoval..
  Dnes už má satelit fakt kde kto..
  V USA už aj základné školy druhého stupňa..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   14:43 15.07.2020

   Nejspíše nemají Srbové ambice šířit svůj vliv na druhé straně planety. K tomu co se uvádí v článku postačí vlastní síť v Srbsku: "Srbsko nasadí čínské drony k průzkumným úkolům, ...Zobrazit celý příspěvek

   Nejspíše nemají Srbové ambice šířit svůj vliv na druhé straně planety. K tomu co se uvádí v článku postačí vlastní síť v Srbsku:
   "Srbsko nasadí čínské drony k průzkumným úkolům, sledování, zpravodajství, patrolování, ochraně hranic, případně k zaměřování nebo ničení cílů. CH-92A mohou předávat přesné informace o poloze cíle pro srbské minometné, dělostřelecké nebo raketové jednotky."

   ...nejspíše Srbové ani nemají vlastní satelit a satelitní kanály by si museli kupovat od třetích stran. (třeba jim postačí šifrovaná komunikace přes intenet systémem Starlink)Skrýt celý příspěvek

   • darkstyle
    20:28 15.07.2020

    Srbsko má hory, jaksi kopec ako taký rádiovemu signálu neprospieva.. Srbsko má dosť veľké hranice a je na ceste pašerákom drog.. rádiový signál je možné rušiť.. a cez Srbsko ako i ...Zobrazit celý příspěvek

    Srbsko má hory, jaksi kopec ako taký rádiovemu signálu neprospieva..

    Srbsko má dosť veľké hranice a je na ceste pašerákom drog.. rádiový signál je možné rušiť.. a cez Srbsko ako i Bulharsko sa prepasujú drogy za miliardy ročne.. proste najpriamejšia cesta heroínu z afganu do západnej Európy..

    Satelit dnes poslať na obežnú dráhu nie je problém, napríklad bulharsky súkromny operator Bulsatcom taký jeden už hore má s voľnými kapacitami..
    Dnes sa firmy potrhaju keď im zadaš, aby ti jeden vyrobili..

    Netreba nič moc vymýšľať, trebalo kúpiť dron čo má satelitnú komunikáciu.. a od firmy čo má problém zaplniť kapacitu satelitu za pár babiek kúpiť kapacitu..

    A na ten Starlink sa tiež môžu vykašľať keďže čínsky dron nevie komunikovať zo žiadnym satelitom nech sa volá hocijako.. lebo vie len radiovo podľa článku..Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     22:29 15.07.2020

     Máte zkreslené představy o fungování průzkumných UAV, tento dron nebude kličkovat na úrovní kopců v turbulentním proudění, ale bude využívat svého dostupu, tak aby zvětšil krytí ...Zobrazit celý příspěvek

     Máte zkreslené představy o fungování průzkumných UAV, tento dron nebude kličkovat na úrovní kopců v turbulentním proudění, ale bude využívat svého dostupu, tak aby zvětšil krytí území svými senzory a i zbraně budou mít větší dosah. A tím bude i větší dosah na dron z pozemní stanice. (má psaný dostup až 5000 m nad mořem)
     Satelit si nikam nevynášejte. Dá se to řešit pořízením stanic systému Inmarsat. A to si zvládnou namonotovat sami bez ćínské strany.Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      09:48 16.07.2020

      Ach jaj.. Jasne, že nebudú kľučkovať, ale letisko je niekde, kopce sú pri hranici a tak dochádza k istému obmedzeniu.. v prípade použitia radarového spojenia.. Článok píše, že to ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach jaj..

      Jasne, že nebudú kľučkovať, ale letisko je niekde, kopce sú pri hranici a tak dochádza k istému obmedzeniu.. v prípade použitia radarového spojenia..

      Článok píše, že to nemá satelitné spojenie.. tak ak sa to dá ľahko dorobiť, tak to tam mal autor napísať.. takto mi to vyznelo, že to tam proste nejde, lebo dron musí vedieť nielen prijímať ale aj vysielať data k satelitu..

      Mal by to autor článku dopísať..
      Netušil som, že si kúpim dron on DJI a od imersatu Kit a mám satelitne spojený dron..
      Squela vec potom..Skrýt celý příspěvek

     • logik
      11:57 16.07.2020

      flanker: Vyrobit drak UAV zvládnou modeláři ještě než vychoděj základní školní docházku. To, co je na tom drahé je avionika. Takže pokud si maj Srbové dodělávat avioniku samy, tak ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker: Vyrobit drak UAV zvládnou modeláři ještě než vychoděj základní školní docházku. To, co je na tom drahé je avionika.

      Takže pokud si maj Srbové dodělávat avioniku samy, tak to mohli rovnou nechat vyrábět domácí průmysl.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      13:01 16.07.2020

      darkstyle
      Autor článku takové všěci neřešívá, funguje jako překladač a komplilátor zdrojů, ze kterých čerpá.

      darkstyle
      Autor článku takové všěci neřešívá, funguje jako překladač a komplilátor zdrojů, ze kterých čerpá.

     • flanker.jirka
      13:07 16.07.2020

      logik ale srbští "modeláři" fungují, jejich domácí průmysl toho zvládá dost, mají například deset let staré Pegaz 011, ale zda je dále vyrábějí nebo zůstalo pouze u třech kusů, ...Zobrazit celý příspěvek

      logik
      ale srbští "modeláři" fungují, jejich domácí průmysl toho zvládá dost, mají například deset let staré Pegaz 011, ale zda je dále vyrábějí nebo zůstalo pouze u třech kusů, netuším. Jde ovšem pouze o průzkumný dron.
      https://en.wikipedia.org/wiki/...

      V článku je to trochu jiná kategorie, jde o dron s integrovanou výzbrojí. A to něco času vývoje a financí ušetří. (stačí se podívat kolik druhů výzbroje ne-má integrovánu například Alca nebo Gripeny v AČR)Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:40 16.07.2020

      flanker.jirka Ale veď aj Pegaz 011 má od roku 2019 integrovanú tú istú výzbroj a unesie jej dokonca rovnaké množstvo ako čínsky ekvivalent.. Viď. článok jediné čo získali navyše ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      Ale veď aj Pegaz 011 má od roku 2019 integrovanú tú istú výzbroj a unesie jej dokonca rovnaké množstvo ako čínsky ekvivalent..
      Viď. článok

      jediné čo získali navyše je vyšší dostup pri porovnateľnej cestovnej rýchlosti..
      To, že im Čínanie prisľúbili dodatočnú pomoc s avionikou a integráciou ďalších striel je vec pekná, ale dokým tam nebudú mať satelit, mne to príde zbytočné, reálne by mohli z jedného miesta operovať so všetkými UAV..
      Možno získlali navyše pre Pegasus dodatočné senzorové vybavenie - niečo čo si nevedia sami vyrobiť.. ale povedzme si pravdu, kupovať kvôli tomu 24ks konkurečného UAV-u mne nedáva zmysel..

      to budú mať 24 ks čiňanov + 24 ks Pegasov ?
      A nakúpia 50ks striel pre nich?
      Pre Srbsko s ich malým rozpočtom?Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      06:53 17.07.2020

      To flanker.jirka přečtěte si článek ještě jednou: Součástí kontraktu je i pomoc čínské strany tady je jasně řečeno vše a není třeba spekulovat o Pegaz011 "Srbsko vyvíjí Pegaz 011 ...Zobrazit celý příspěvek

      To flanker.jirka přečtěte si článek ještě jednou:
      Součástí kontraktu je i pomoc čínské strany tady je jasně řečeno vše a není třeba spekulovat o Pegaz011
      "Srbsko vyvíjí Pegaz 011 od roku 2010 a první let se uskutečnil o rok později. Čínská strana nově pomůže s dodávkou a integrací moderního vybavení, avioniky, optoelektronických systémů a zbraní. Takto vylepšené drony Pegaz 011 následně zamíří do srbské armády. Dá se říci, že čínská pomoc s projektem byla podmíněná právě nákupem čínských dronů CH-92A."
      Proč si myslíte že jejich vojenští i civilní odborníci létali a dosud létají do Číny a vice versa??

      Trochu odbočím, historie se opakuje.
      V polovině 80tých let JNA potřebovala lepší letadlo než je MiG-21. Vyvíjeli projekt "Tajni avion" dodnes je to k dohledání na internetu. Potřebovali know-how, supersonic je trochu něco jiného než co měli zvládnuté. Na přechodnou dobu nakoupili jako první země mimo SSSR 16x MiG-29. Potřebovali se tak dostat k technologiím.
      A naprosto stejné to je s nákupem čínských UAV.
      Věřte, nebo ne, ale tak to je. Znám jejich mentalitu, mám tam dodnes 20let přátele, z dob kdy jsem působil služebně. A zrovna Srbsko a Slovinsko byly nejprůmyslovější a nerozvinutější částí bývalé Jugoslávie.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      12:39 17.07.2020

      flanker: Nevím, jestli jsi v životě něco pořádnějšího programoval. Já ano, a představa, že integrace zbraní do vlastního kódu je podstatně složitější, než integrace satelitní ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker: Nevím, jestli jsi v životě něco pořádnějšího programoval. Já ano, a představa, že integrace zbraní do vlastního kódu je podstatně složitější, než integrace satelitní komunikace do cizího kódu mi přijde poněkud absurdní.Skrýt celý příspěvek

  • danny
   10:18 16.07.2020

   I vzhledem ke komplikované geopolitické pozici Srbska by se mi nechtělo platit za montáž a konfiguraci satelitní komunikace ani Číňanům, ani Američanům. Volbu přímého radiového ...Zobrazit celý příspěvek

   I vzhledem ke komplikované geopolitické pozici Srbska by se mi nechtělo platit za montáž a konfiguraci satelitní komunikace ani Číňanům, ani Američanům. Volbu přímého radiového spojení docela chápu. Předpokládám, že pasivní GPS pro návrat domů v případě ztráty spojení tam namontovaná je.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    11:59 16.07.2020

    A ona jaksi neexistuje ESA? Nebo, vzhledem k dobrým vazbám srbska, Roskosmos?
    Navíc existují cube-saty, takže to mohli mít poměrně dosti ve své režii.

    A ona jaksi neexistuje ESA? Nebo, vzhledem k dobrým vazbám srbska, Roskosmos?
    Navíc existují cube-saty, takže to mohli mít poměrně dosti ve své režii.

   • flanker.jirka
    13:09 16.07.2020

    GPS pro návrat snad mají skoro všechny drony z "hračkářství"

    GPS pro návrat snad mají skoro všechny drony z "hračkářství"

 • Larry
  11:06 15.07.2020

  Nenazýval bych to pertinaxem, když o tom nic nevíme. Srbové vždy nakupovali podle potřeb a ceny. Letadla z Ruska, vrtulníky z Ruska i od Airbusu, UAV z Číny. Být to v ČR, jistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Nenazýval bych to pertinaxem, když o tom nic nevíme.
  Srbové vždy nakupovali podle potřeb a ceny. Letadla z Ruska, vrtulníky z Ruska i od Airbusu, UAV z Číny.
  Být to v ČR, jistě by MO požadovalo podvozek Tatra.

  Srbští experti působí v Číně, kde se podílejí na vývoji není nic tajného a už před časem jsem psal, že ofiko info zveřejnilo na webu srbské MO.
  Pro Čínu je důležité, že ukázalo Evropě a světu, že jejich UAV je schopné létat v souladu s normami a procedurami ICAO. Jinak by to Srbsko na 100% nekoupilo.

  Na rozdíl od našich nesmyslných offsetových programů, ze kterých nikdo v ČR nic nikdy neměl, Srbové umějí transfer technologií od Airbusu a zajistili si ho i od Číny.
  Asi je málo "jen zaplatit" partner očekává i spolupráci na výzkumu, vývoji, testování a výrobě. Peníze má ve světě kde-kdo, důležitý je know-how a mozkový trust.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:28 15.07.2020

  ...zaostáváme, toto je oblast letecké techniky, kde se mohou realizovat i malé státy. Kde byla Čína, když se u nás dávala dohromady Sojka III a kde je Čína dnes, kde my? (a to máme ...Zobrazit celý příspěvek

  ...zaostáváme, toto je oblast letecké techniky, kde se mohou realizovat i malé státy. Kde byla Čína, když se u nás dávala dohromady Sojka III a kde je Čína dnes, kde my? (a to máme přístup k technologckým komponentům z celého západního světa)

  Srbům lze popřát všecko nejlepší s tým pertinaxem.Skrýt celý příspěvek

 • Sidon
  21:09 14.07.2020

  Tak Srbsko bude ted delat pruzkum pro Cinu? Pekne...

  Tak Srbsko bude ted delat pruzkum pro Cinu? Pekne...

  • infi
   21:13 14.07.2020

   Jako by meli na vyber...NATO se tam uz predvedlo.

   Jako by meli na vyber...NATO se tam uz predvedlo.

   • PetrTechnik
    23:28 14.07.2020

    Ještě je zde Turecko a jestli Rusové dají něco použitelného dohromady. Z USA je to prakticky neprůchodné. Jedině ,že by vydali USA "Balkánskou řeznici" , Albrightovou k soudu do ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě je zde Turecko a jestli Rusové dají něco použitelného dohromady. Z USA je to prakticky neprůchodné. Jedině ,že by vydali USA "Balkánskou řeznici" , Albrightovou k soudu do Srbska.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     07:26 15.07.2020

     Rusové už dohromady dali projekty Orlan a Eleron, které jsou zavedené v armádě, investují do vývoje UAV docela dost prostředků. Odzkoušeno a otestováno při bojovém nasazení na ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusové už dohromady dali projekty Orlan a Eleron, které jsou zavedené v armádě, investují do vývoje UAV docela dost prostředků. Odzkoušeno a otestováno při bojovém nasazení na Ukrajině v Sýrii a Lybii.
     https://armadainternational.co... Skrýt celý příspěvek

    • padre
     19:54 15.07.2020

     Balkánská řeznice? Slovo řezník nemusí být vždy v pejorativním slova smyslu.Napřiklad argentinská fašistická junta (v té době hojně podporovaná Sovětským svazem),během války o ...Zobrazit celý příspěvek

     Balkánská řeznice? Slovo řezník nemusí být vždy v pejorativním slova smyslu.Napřiklad argentinská fašistická junta (v té době hojně podporovaná Sovětským svazem),během války o Falklandy,mluvila o paní Thacherové jako o ,,řeznici z Downing Street,, a například volací znak 310. československé stíhací perutě při akcích nad kontinentem byl ,,butchers,,(řezníci).Spíš se tak tedy dá označit jedinec,který je schopen věc efektivně a rychle řešit.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     09:25 16.07.2020

     Rusové už dali dohromady kde-co z technologie UAV. Zrovna tahle firma ví co dělá a také jim to létá a dobře. https://www.geoscan.aero/en... U Jakovleva mají více než 40ti leté ...Zobrazit celý příspěvek

     Rusové už dali dohromady kde-co z technologie UAV. Zrovna tahle firma ví co dělá a také jim to létá a dobře.
     https://www.geoscan.aero/en...

     U Jakovleva mají více než 40ti leté zkušenosti viz projekt Pchela. Takže výsledky budou. Jenom té ofiko prezentace není mnoho.Skrýt celý příspěvek

   • padre
    19:31 15.07.2020

    NATO bylo jako jediná mezinárodní organizace a reálná síla ten obrovský výbušný sud plný nenávisti,téměř klanovych rozmíšek ,letitych sporů mezi nejbližšími sousedy a plný zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

    NATO bylo jako jediná mezinárodní organizace a reálná síla ten obrovský výbušný sud plný nenávisti,téměř klanovych rozmíšek ,letitych sporů mezi nejbližšími sousedy a plný zbraní schopno uklidnit a dát mu dodnes fungující funkční civilizovanou podobu...a to není pro toho kdo zná poměry na Balkáně zrovna málo.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     13:14 16.07.2020

     padre až větší časový odstup ukáže, zda se nepodařilo pouze zhasnout knot k tomu sudu. Soužití muslimů s jinými kulturami je sudem skrýcvající mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

     padre
     až větší časový odstup ukáže, zda se nepodařilo pouze zhasnout knot k tomu sudu. Soužití muslimů s jinými kulturami je sudem skrýcvající mnoho překvapení.
     https://www.irozhlas.cz/zpravy... Skrýt celý příspěvek

 • fotr
  17:10 14.07.2020

  Díky Číně se mohou tedy i chudé asijské nebo africké státy dostat k velmi pokročilým vojenským technologiím. No a to je právě ten problém a protože Čína jistě ochotně dodá ...Zobrazit celý příspěvek

  Díky Číně se mohou tedy i chudé asijské nebo africké státy dostat k velmi pokročilým vojenským technologiím.

  No a to je právě ten problém a protože Čína jistě ochotně dodá svoje zbraně právě i těm státům které se mohou pokusit , nebo se už pokoušejí destabilizovat regiony a podporují terorismus, je nutné považovat Čínu za nezodpovědný a nepřátelský režim.
  PS: vsadím se že to klidně prodají i drogovým kartelům když dobře zaplatí.Skrýt celý příspěvek

  • faraonamumu
   18:08 14.07.2020

   Nechová se pak USA a Rusko stejně špatně, když prodávají zbraně Saudům, kteří prokazatelně podporují islamisty?

   Nechová se pak USA a Rusko stejně špatně, když prodávají zbraně Saudům, kteří prokazatelně podporují islamisty?

   • fotr
    18:13 14.07.2020

    Ovšem.

    Ovšem.

  • Roland
   06:15 15.07.2020

   Na druhou stranu díky pořádku který v těchto zemích panuje se k těm věcem muže USA poměrně snadno dostat. Co se týká drogových kartelu, tak si myslím, ze ty už teď seženou všechno ...Zobrazit celý příspěvek

   Na druhou stranu díky pořádku který v těchto zemích panuje se k těm věcem muže USA poměrně snadno dostat. Co se týká drogových kartelu, tak si myslím, ze ty už teď seženou všechno co chtějí.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
   07:15 15.07.2020

   Koho tak může Srbsko destabilizovat?? NATO to jistě není a nebude. Mají starosti sami o sebe. Že vám tak nevadí pokus o nákup F-16 pro Chorvatsko? Proč Vám vadí, UAV?? Známý DJI ...Zobrazit celý příspěvek

   Koho tak může Srbsko destabilizovat?? NATO to jistě není a nebude. Mají starosti sami o sebe. Že vám tak nevadí pokus o nákup F-16 pro Chorvatsko?
   Proč Vám vadí, UAV?? Známý DJI má svůj domov v Číně a Mavic MINI můžete koupit za "desítku" to je necelá 1/3 průměrného platu a problémů i tak s tím můžete udělat docela dost.
   Je na pováženou že USA nebude světovým lídrem v oblasti UAV a stejně těžké to mají v oblasti kybernetického boje a EW. NATO jako takové- evropské země zaspalo naprosto.
   Velcí hráči jsou Číňané, Rusové, Izraelci.Skrýt celý příspěvek

   • fotr
    11:51 15.07.2020

    Larry Nevím tedy přesně na koho reaguješ ale o destabilizaci jsem psal o státech Asie a Afriky! Srbsko je v Evropě a také jsem nepsal nic o tom že by měl vadil prodej zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry
    Nevím tedy přesně na koho reaguješ ale o destabilizaci jsem psal o státech Asie a Afriky! Srbsko je v Evropě a také jsem nepsal nic o tom že by měl vadil prodej zbraní Srbsku.
    Buď prosím tedy příště konkrétnější na koho reaguješ, děkuji.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
     12:06 15.07.2020

     Pokiaľ viem growlery malo USA už v 80 tich rokoch..

     A ten vývoj EW platí Izraeli kto?
     A aké firmy stoja za výrobou izraelských zbraní celkovo?

     USA..

     Pokiaľ viem growlery malo USA už v 80 tich rokoch..

     A ten vývoj EW platí Izraeli kto?
     A aké firmy stoja za výrobou izraelských zbraní celkovo?

     USA..

     • darkstyle
      12:08 15.07.2020

      To malo ísť Larrymu

      To malo ísť Larrymu

   • Robo
    17:03 15.07.2020

    Larry Nějak nerozumím vaší myšlence - "Je na pováženou že USA nebude světovým lídrem v oblasti UAV " Americký náskok je oproti zbytku světa 10-20 let a stále pokračuje . Reálně ho ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry
    Nějak nerozumím vaší myšlence - "Je na pováženou že USA nebude světovým lídrem v oblasti UAV "
    Americký náskok je oproti zbytku světa 10-20 let a stále pokračuje . Reálně ho nemá šanci kdokoliv ohrozit .

    https://youtu.be/tfVIrJmScUw... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...