Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?

Foto: Shenyang J-31 / Čínský internet
Shenyang J-31 / Čínský internet

Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej Kornev na letecké výstavě Zhuhai Airshow 2014. Nad celým obchodem se však vznáší pochybnosti ohledně ochrany duševních práv v Číně.

Čína pracuje na dvou projektech stíhacích letadel kategorie stealth – větší stroj nese název Chengdu J-20 „Mocný drak“ a menší Shenyang J-31. U obou letounů Čínu trápí jeden závažný problém - čínský průmysl není schopen vyvinout a dodat adekvátní pohonnou jednotku, resp. dostatečně spolehlivou s potřebnou životností.

U stíhačky J-20 „Mocný drak“ se zatím o pohonné jednotce spekuluje. V budoucnu se ji snad stane čínský motor WS-15, jehož dokončení se plánuje na rok 2020. Spekuluje se také o použití ruských motorů, jako je AL-41F1S (případně jeho derivátů) pohánějící ruský víceúčelový letoun Su-35.

V případě J-31 je situace jasnější. Čína se s Ruskem dohodla na nákupu dvouproudových motorů RD-39 firmy Klimov. Motor RD-93 je variantou motoru RD-33 a byl vyvinut speciálně pro čínsko-pakistanskou stíhačku FC-1 Xiaolong (JF-17 Thunder). Výchozí motory RD-33 pohání ruské stíhačky MiG-29, včetně nejmodernějších variant MiG-29 SMT a MiG-35.

„J-31 s ruskými motory RD-93 je považován za vývozní program, který je schopen konkurovat americkým F-35 páté generace na regionálních trzích,“ řekl Kornev ruské tiskové agentuře RIA Novosti. Sergej Kornev vede ruskou delegaci na právě probíhající (11.-16. listopadu) čínské letecké výstavě Zhuhai Airshow 2014.

„Program je velmi ambiciozní, ale reálný, zejména s ohledem na vysoké náklady programu F-35 a problémy s jeho vývojem,“ řekl Kornev.

Kornev se také diplomaticky vyjádřil o čínském problému s kopírováním cizích vojenských technologií. „Problém existuje, ale je řešitelný a obě strany se snaží o vyřešení sporných situací,“ řekl Kornev na výstavě Zhuhai Airshow 2014. Kornev také připomenul rusko-čínskou smlouvu o ochraně duševního vlastnictví podepsanou v roce 2008.

„Budeme pokračovat ve společných aktivitách na vypracování pracovních mechanismů odhalování porušování duševních práv. Problém se skrývá v nesouladu místních právních předpisů, jakož i mezinárodních zákonů,“ vysvětlil diplomaticky Kornev.

Známým příkladem zmiňovaných "problémů" je okopírování ruské stíhačky Su-27. V roce 1992 Čína nakoupila stíhačky Su-27 a o 15 let později představila letoun J-11B. Podle Moskvy jde o věrnou kopii Su-27.

Rusko také obvinilo Čínu z okopírování letounu Su-33, systémů protivzdušné obrany S-300, raketometu Smerch a samohybných houfnic Msta. Čína tak podle Moskvy porušila dohody o ochraně duševních práv.

Zdroj: Russia Today

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhačka KFX: Jižní Korea a Indonésie společně

Jižní Korea a Indonésie podepsaly dohodu o společném vývoji stíhačky 4,5 generace pracovně nazývané ...

Program stíhačky F-35 Lightning II pokračuje

Americké ministerstvo obrany u amerického výrobce Lockheed Martin objednalo další várku stíhaček ...

L-39 Next Generation: Aero a Česká exportní banka společně

ČEB by ráda spolupracovala na financování vývoje a podpořila výrobu a export nové generace ...

2025: Ruská armáda sází na roboty

Ozbrojené síly Ruské federace přijaly koncepci rozvoje a bojového použití robotických systémů až do ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • PetrL
    16:44 12.11.2014

    Není to Raptor, má jen zadek Raptora, předek je Lightnin II., ale na to určitě přišli sami, snad si nemyslíte, že tak úžasný národ jako jsou Číňané kopírovali. (o korejcích a ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to Raptor, má jen zadek Raptora, předek je Lightnin II., ale na to určitě přišli sami, snad si nemyslíte, že tak úžasný národ jako jsou Číňané kopírovali. (o korejcích a japoncích to platí taky)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:22 12.11.2014

    ...se s těma ratptornýma roztrh pytel...

    ...se s těma ratptornýma roztrh pytel...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2