Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu

Čínští „Wagnerovci“ jako vlivový nástroj Pekingu
Čínští vojáci / depositphotos.com (Zvětšit)

Nájemní vojáci hrají svou roli ve válkách již dlouho, ale přítomnost soukromých společností v moderních bojích je nyní výraznější než kdykoli předtím. Soukromé vojenské společnosti (PMC) a soukromé bezpečnostní společnosti (PSC) nabízejí atraktivní alternativu k nasazení uniformovaných vojáků. V čínském kontextu je ovšem nutné oba typy společností rozlišovat.

Peking uplatňuje přísnou kontrolu nad bezpečnostním sektorem a jasně vymezuje rozsah vojenských a bezpečnostních služeb, které čínské soukromé společnosti mohou vykonávat na domácím území i v zahraničí. Kontinentální Čína výslovně zakazuje PMC (Private Military Companies), v září 2009 ovšem legalizovala PSC (Private Security Companies). Čínské PSC se výrazně odlišují od PMC ostatních států, včetně ruských, jež poskytují přímou podporu v bojových operacích. Čínské soukromé společnosti se podle veřejně přístupných zdrojů do obdobných aktivit naopak nezapojují.

Vývoj čínských soukromých bezpečnostních společností ovlivnily tragické události, do nichž se zapletli čínští státní příslušníci. První PSC se objevily již v 90. letech 20. století, jejich význam však vzrostl až po roce 2004, kdy Talibán v Afghánistánu zabil 11 čínských stavebních dělníků. Po řadě následných incidentů v Čadu, na Haiti, v Libanonu, na Šalamounových ostrovech, v Thajsku či Východním Timoru a později v Egyptě a v Libyi se nutnost chránit čínské státní příslušníky v zahraničí stala naléhavější. Tyto incidenty vedly k rychlému rozvoji čínských PSC.

Od legalizace v roce 2009 se čínské portfolio globálních bezpečnostních zakázek velmi rozrostlo. Zatímco většina čínských dodavatelů nabízí pasivní bezpečnostní služby, stále více jich hraje aktivnější roli ve shromažďování zpravodajských informací a sledováním potenciálních hrozeb. Čínské PSC také úzce spolupracují s místními vojenskými silami, kterým dodávají moderní bezpečnostní vybavení a příležitostně je doprovázejí v terénu. V roce 2012 Číňané například pomohli súdánské armádě zachránit dvacet devět unesených čínských ropných dělníků v provincii Jižní Kordofán. Čínští kontraktoři údajně nebyli ozbrojeni a pracovali jen jako poradci súdánských jednotek.

V době oficiálního vyhlášení Nové hedvábné stezky v roce 2013 bylo v Číně registrováno 4000 bezpečnostních společností zaměstnávajících více než 4,3 milionu bezpečnostních pracovníků, většinou demobilizovaných příslušníků armády a policie. Skutečný počet čínských soukromých bezpečnostních dodavatelů však může být mnohem vyšší.

V letech 2014 - 2016 si řada mezinárodních incidentů v Iráku a Jižním Súdánu vyžádala evakuaci čínských státních příslušníků, což přineslo mediální publicitu některým čínským PSC jako je DeWe Security. Na tyto incidenty reagovalo prohlášení generálního tajemníka Čínské komunistické strany Si Ťin-pchinga z roku 2016 o nutnosti poskytnout veškerou potřebnou ochranu čínským společnostem pracujícím v rizikových regionech. V dalších letech se tamější PSC začaly více orientovat na kvalitu poskytovaných služeb. V předvečer globální pandemie covidu-19 společnost Frontier Services Group (FSG) zveřejnila plán na vytvoření výcvikového centra v oblasti Sin-ťiang. FSG se zavázala investovat 600 000 amerických dolarů do centra schopného vyškolit 8000 osob ročně.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

ROZHOVOR: Povolání kontraktor

Vítězslav Skála sloužil 16 let v AČR, z toho 12 let na Oddělení ochrany osob Vojenské policie. Je ...

ROZHOVOR: Povolání kontraktor

Česká společnost Raid and Defense Academy (RDA) nedávno na svých facebookových stránkách uvedla, že ...

Privatizace válčení: ruská skupina Wagner a turecká SADAT

V posledních letech se v průběhů konfliktů po celém světě začínají opět objevovat soukromé ...

New START: Čína nemá zájem omezovat jaderné zbraně

Čína rozšiřuje schopnosti svých jaderných sil na zemi, ve vzduchu i na moři. Z poslední doby lze ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.